pad napona zbog duzine kabla....

Slusaj, dete, bolje citaj i nauci nesto pametno. Motor ce da bi odrzao svoju snagu, usled smanjenja napona, povuci vecu struju. S=U*I
1. Elementarna glupost,
2. Ti nemas veze sa elektroenergetikom i nikad se time nisi bavio (glavu dajem da je ovo tacno).

I sad ja imam 2 premise i treba da proturim konkluziju. Ostavljam to tebi...

PS:Slobodno ti pitaj, ako imas jos sta da pitas. Malo humora nikad dosta...

1. Lično sam razvlačio svako jutro i sakupljao svako veče te kablove. Baš me i nije zanimalo koliko je pad napona bio posle 200m, bitno je bilo da su završavali posao.
2. U pravu si da energetika nije oblast kojom se bavim, već telekomunikacije. Energetika me nikad nije interesovala osim nužno za polaganje par ispita. Ali pričamo o Omovom zakonu na koji si se ti pozvao a onda napisao formulu za snagu. Omov zakon je I = U / R i važi svuda. Koja je vrsta motora u pitanju i šta će on da radi sa smanjem napona savršeno me ne interesuje. Pisao sam konkretno o Omovom zakonu. A kad mi nešto iz energetike zatreba imam kolege energetičare od kojih mogu da naučim... a znaju i Omov zakon.
 
Poslednja izmena:
Dobro, ja znam da malo odsecnije odgovaram, takav mi je posao, sta cu.
Objasnicu ti o cemu se radi. Motor ne mozes da zamenis samo impedansom ili rezistansom za ove pojave koje mi posmatramo. On mora da odgovori nekim zahtevima, pa otuda sve posmatramo preko momenta, jer ce se motor postarati da opadajuci momenat poveca i to preko struje. Ko poznaje masine zna da sva prica koja vazi za momenat vazi i za snagu jer ih povezuje ugaona brzina.
Na Sajmu knjiga sam kupio knjigu od Aleksandra Stosica, "Projektovanje i izvodjenje el. instalacija". Proucavam je ovih dana, pa sam se potrudio da ti nadjem manji citat iz nje (kraj je radnog dana, ima se vremena), 181.str.:
"Zastita od nedozvoljenog pada napona se vrsi zbog toga sto moze napon u toku rada da padne ispod nazivne vrednosti, a kao posledica se javlja manji potezni momenat i povecanje struje koja moze da osteti motor. Kod kratkospojenih motora treba napon odmah iskljuciti, a kod motora sa prstenovima dozvoljen je kratkotrajni rad sa snizenim naponom."

Na ovo bih da ti dodam da verovatno nije bas 10% promena struje, jer tu treba ubaciti i klizanje i tako dalje (utice sa nekoliko procenata), a mene mrzi da se podsecam svih tih blesavih formula i da ih trazim. Koga ne mrzi, moze da se pozabavi i time. Ali logika je ta, tu nema greske.

Sto se tice tih 200m, ne kazem nista, mozda bi sve to sto si prikacio radilo i na kablu 3x0.75. Bitno je da se potrudimo da se sve odradi inzenjerski ispravno i po propisima, kako bi SIGURNO radilo kako treba.
:)

PS: Znacajno smeskanje nije isto sto i konkretan, cinjenicni odgovor. Evo ti i od mene znacajan smesak, ali nakon odgovora :cool:
 
Dobro, ja znam da malo odsecnije odgovaram, takav mi je posao, sta cu.
Objasnicu ti o cemu se radi. Motor ne mozes da zamenis samo impedansom ili rezistansom za ove pojave koje mi posmatramo. On mora da odgovori nekim zahtevima, pa otuda sve posmatramo preko momenta, jer ce se motor postarati da opadajuci momenat poveca i to preko struje. Ko poznaje masine zna da sva prica koja vazi za momenat vazi i za snagu jer ih povezuje ugaona brzina.
Na Sajmu knjiga sam kupio knjigu od Aleksandra Stosica, "Projektovanje i izvodjenje el. instalacija". Proucavam je ovih dana, pa sam se potrudio da ti nadjem manji citat iz nje (kraj je radnog dana, ima se vremena), 181.str.:
"Zastita od nedozvoljenog pada napona se vrsi zbog toga sto moze napon u toku rada da padne ispod nazivne vrednosti, a kao posledica se javlja manji potezni momenat i povecanje struje koja moze da osteti motor. Kod kratkospojenih motora treba napon odmah iskljuciti, a kod motora sa prstenovima dozvoljen je kratkotrajni rad sa snizenim naponom."

Na ovo bih da ti dodam da verovatno nije bas 10% promena struje, jer tu treba ubaciti i klizanje i tako dalje (utice sa nekoliko procenata), a mene mrzi da se podsecam svih tih blesavih formula i da ih trazim. Koga ne mrzi, moze da se pozabavi i time. Ali logika je ta, tu nema greske.

Sto se tice tih 200m, ne kazem nista, mozda bi sve to sto si prikacio radilo i na kablu 3x0.75. Bitno je da se potrudimo da se sve odradi inzenjerski ispravno i po propisima, kako bi SIGURNO radilo kako treba.
:)

PS: Znacajno smeskanje nije isto sto i konkretan, cinjenicni odgovor. Evo ti i od mene znacajan smesak, ali nakon odgovora :cool:
Kolega, kao što rekoh, nisam energetičar, imao sam par ispita iz energetike i zaključio sam još tada da tu oblast ne volim. Ne bi se ni uključio u diskusiju da nije bilo natezanja oko Omovog zakona i malo prepotentnog stava. Nisam dete, imam iza sebe 17 god radnog iskustva u raznim oblastima elektronike i 12 god privatnu firmu iz oblasti telekomunikacija. Lekara nikad nećeš čuti da blati svog kolegu i da vidi da ovaj skroz pogrešno radi a mi kao da obožavamo da dokazujemo da svi drugi nemaju pojma. Ne sumnjam da ti poznaješ struku, ali pitanje koje je čovek postavio po meni je tražilo najracionalnije rešenje. Možda matematika kaže da je na tih 250m potebno 3x 10 kvadrata bakarnog voda ili 3x16 aluminijumskog. Ali da li je to racionalno uraditi za jednu pumpu. On može kupiti podzemni kabl i kopati 250m po ceni 3-4 e po m. Ili nadzemni gde bu mu trebale 5 bandere. Zato sam se i našalio da mu je najbolje da kupi stubnu trafo stanicu. Da sam ja u toj situaciji i da moram tako nešto da izvedem išao bi na najminimalnije rešenje ( po ceni) a koje pije vodu. Možda mu je rešenje da stavi 3x 2,5 kvadrata a da pad nadoknadi trafoom gde bi podigao napon za gubitak na vodu. Moraš da priznaš da je jeftinije. Radio sam pre par godina u jednom selu u kom napon između dve faze (obrati pažnju) nikad ne prelazi 240V. Snalažljivi seljaci sve monofazne uređaje "teraju" na dve faze. Na moje pitanje šta ako se pojavi 380V kažu da kad se nije pojavio zadnjih deset god neće ni sledećih nekoliko. Eto i to je racionalnost. ;)
 
Poslednja izmena:
Dobro, de, sad imam grizu savesti. Znas i sam, gradiliste, il si odsecan ili te pojedu, trece nema. Imam manje iskustva, ali se ne dam :-).
Elem, to sa trafoom je bio moj prvi predlog, ali to je vise teorijsko resenje, a pravo smo nasli usput. Nego ja imam pitanje za tebe, kolega, koje mene muci. Ja sam energeticar koji radi i slabu struju u stambenim i poslovnim zgradama. Pitanje sam postavio u novoj temi, pa, ako slucajno znas nesto o tome ili mozes da me uputis na izvore podataka na netu, bicu ti vecito zahvalan :-)
http://forum.krstarica.com/threads/330933
 
Dobro, de, sad imam grizu savesti. Znas i sam, gradiliste, il si odsecan ili te pojedu, trece nema. Imam manje iskustva, ali se ne dam :-).
Elem, to sa trafoom je bio moj prvi predlog, ali to je vise teorijsko resenje, a pravo smo nasli usput. Nego ja imam pitanje za tebe, kolega, koje mene muci. Ja sam energeticar koji radi i slabu struju u stambenim i poslovnim zgradama. Pitanje sam postavio u novoj temi, pa, ako slucajno znas nesto o tome ili mozes da me uputis na izvore podataka na netu, bicu ti vecito zahvalan :-)
http://forum.krstarica.com/threads/330933

Pročitao sam i iskreno sam zatečen...prvi put čujem za tako nešto ali ti verujem. Da ne pišem i tamo i ovde...predpostavljam da se radi o običnom termo staklu, da nije u pitanju neko armirano staklo ( zbog velike površine ). Ako je obično nema nikakve logike da signal toliko oslabi. Na frekvencijama od 23 GHz kao zaštitni radom koristi se stakloplastika ili teflon. Gubici su zanemarljivi, manji od 0,1dB a to je oko 25 puta viša frekvencija. talasna dužina mobilne je oko 30cm i da bi dobili neki faradejev kavez, "kockice" te mreže bi morale da budu manje od 30 cm. Ako je u pitanju velika staklena površina bez ikakve metalne mreže onda nema logike. Osim da samo mesto i bez zgrade ima neku rupu u pokrivanju, da se fazno poništavaju signali dva repetitora. Zamoli nekog kolegu da premeri meračem polja unutar zgrade i sve će biti jasnije. Ovako možemo samo da nagađamo. A kad bi pitao nekog kolegu iz Telekoma ili Telenora za to, rekao bi mi da nisam normalan. :sad2:
 
Poslednja izmena:
Šalim se, naravno. Kod nas u firmi je prozivka između električara i mašinaca stvar folklora. Naravno, normalno funkcionišemo.
..........................
..........................

Nego, ja bih da iskoristim sad mašinca na forumu i imam molbu. Pošto smo krenuli da razvijamo i širimo tematiku, da li bi bilo previše da zatražim da dobijemo od tebe neko kraće objašnjenje kako se ustvari bira pumpa za određene potrebe. Možemo da se usresredimo na Grundfos, npr., a moze i uopšteno objašnjenje.

Моје извињење јер нисам одмах приметио накнадно исписани текст, пре свега намењен мени.
Најпре: ривалство између Електро и машинске струке ако је на нивоу фолклора чак је и позитивно. Али и ту не треба претеривати и ако се може (а неможе увек) треба се уважавати.Чим су људи дуже на заједничком послу, спонтано се јавља то ривалство.

А сада о одабирању пумпе:
На основу задате потребе за неким флуидом нпр. воде коју треба транспортовати кроз систем цеви (мрежа) на одређену висину H (m) и потребне количине Q (lit;m3) , срачунавају се губици у цевоводу за сваку грану понаособ и збир свих губитака, увећа се напор пумпе (H + gubici) што представља параметар за одбир пумпе. Ови губици зависе од: пресека цеви(округао,елипсаст,квадратан,...), храпавости цеви (бакарне цеви,пластичне,црне цеви,поцинковане цеви, нове цеви итд),пречника цеви, елемената арматуре који иду уз цевовод (вентили,редукције, ,,Т'' комади, лукови,...) и др. и за све то постоје табеле из којих се извлаче потребне величине и срачунавају се губици. Обавезно се врши провера на струјање воде у цевима тзв, Reynoldsov broj ( Re) и ако премашује бројку 2320, значи да флуид прелази из ламинарног у турболентно струјање, па важе друге формуле за срачунавање губитака а и избегава се ова врста струјања и из других разлога.

Сада на ред долази одбир пумпе: У већини каталога постоји радни дијаграм фамилије пумпи која садrжи радни притисак напор (p или H) и проток (Q = lit/min ili M3/h). На основу ова два параметра бира се одговарајући тип пумпе.
Ја сам одабрао једну врсту хидрофора из фамилије ,,САМ''. Радни дијаграм и пратећу табелу нисам могао да ,,залепим'' уз објашњење али стављам E-mail па се може погледати.
www.termotehnika.rs/pumpe/hidrofori.htm
Како се види у табели је дефинисано:Модел (потребан за наручивање), Снага ел.мотора,Проток,Радни притисак,Капацитет хидрофорске посуде,Усисна висина (већа усисна висина од ове - пумпа не ради) и максимални притисак је уствари радни притисак.
Потом електро струка обезбеђује напајање одабраног хидрофора и електромотора уз хидрофор.
Краће није могло.
 
Poslednja izmena:
Kolega, kao što rekoh, nisam energetičar, imao sam par ispita iz energetike i zaključio sam još tada da tu oblast ne volim. Ne bi se ni uključio u diskusiju da nije bilo natezanja oko Omovog zakona i malo prepotentnog stava. Nisam dete, imam iza sebe 17 god radnog iskustva u raznim oblastima elektronike i 12 god privatnu firmu iz oblasti telekomunikacija. Lekara nikad nećeš čuti da blati svog kolegu i da vidi da ovaj skroz pogrešno radi a mi kao da obožavamo da dokazujemo da svi drugi nemaju pojma. Ne sumnjam da ti poznaješ struku, ali pitanje koje je čovek postavio po meni je tražilo najracionalnije rešenje. Možda matematika kaže da je na tih 250m potebno 3x 10 kvadrata bakarnog voda ili 3x16 aluminijumskog. Ali da li je to racionalno uraditi za jednu pumpu. On može kupiti podzemni kabl i kopati 250m po ceni 3-4 e po m. Ili nadzemni gde bu mu trebale 5 bandere. Zato sam se i našalio da mu je najbolje da kupi stubnu trafo stanicu. Da sam ja u toj situaciji i da moram tako nešto da izvedem išao bi na najminimalnije rešenje ( po ceni) a koje pije vodu. Možda mu je rešenje da stavi 3x 2,5 kvadrata a da pad nadoknadi trafoom gde bi podigao napon za gubitak na vodu. Moraš da priznaš da je jeftinije. Radio sam pre par godina u jednom selu u kom napon između dve faze (obrati pažnju) nikad ne prelazi 240V. Snalažljivi seljaci sve monofazne uređaje "teraju" na dve faze. Na moje pitanje šta ako se pojavi 380V kažu da kad se nije pojavio zadnjih deset god neće ni sledećih nekoliko. Eto i to je racionalnost. ;)

kazes 3x2.5kvadrata, a pad nadoknaditi trafoom? je li to po propisima i kakav trafo treba. naravno, koja je to para, je li jeftinije od debljeg kabla.
naravno, hvala
 
kazes 3x2.5kvadrata, a pad nadoknaditi trafoom? je li to po propisima i kakav trafo treba. naravno, koja je to para, je li jeftinije od debljeg kabla.
naravno, hvala
Nisam siguran da je sve što radiš po propisima...mi smo u ulici sami investirali 150m kabla. Propisi su bili vrlo komplikovani...elaborat EPS-a, prikupljanje ponuda za licenciranog izvođača i sve je to na kraju izašlo 6.000e. Zaobiđi propise ako možeš.;) Možda taj kabla 3x16 je i jeftiniji od trafoa 2-3kW ali razmisli koliko je težina tog kabla i šta bi ga nosilo. Morao bi bar 5-6 bandera da staviš. Ili da ukopavaš podzemni kabl.:think:
 
Nisam siguran da je sve što radiš po propisima...mi smo u ulici sami investirali 150m kabla. Propisi su bili vrlo komplikovani...elaborat EPS-a, prikupljanje ponuda za licenciranog izvođača i sve je to na kraju izašlo 6.000e. Zaobiđi propise ako možeš.;) Možda taj kabla 3x16 je i jeftiniji od trafoa 2-3kW ali razmisli koliko je težina tog kabla i šta bi ga nosilo. Morao bi bar 5-6 bandera da staviš. Ili da ukopavaš podzemni kabl.:think:

mislio sam, trafo kao investiciju povoljniju nego kabel 10mm bakra.
 
Trafo te snage bi te koštao neki tristotinak eura. Nemam pojma koliko je bakarni...meni je za kuću išao 4x16 kvadrata i bio je otrov skup. Kupio sam aluminijumski 4x 25.

kombinacija-trafo i bakarni kabel manjeg presjeka, su izgleda bolje resenje od kabla veceg presjeka bez trafoa. razlog, nestabilan napon na samom izvoru( stara kuca) molim misljenje
@hanuman011
HVALA
 
kombinacija-trafo i bakarni kabel manjeg presjeka, su izgleda bolje resenje od kabla veceg presjeka bez trafoa. razlog, nestabilan napon na samom izvoru( stara kuca) molim misljenje
@hanuman011
HVALA

Pre nego hanuman011 da svoje mišljenje da ja kažem svoje...ovo što si sad rekao dodatno komplikuje situaciju. Trafo bi "pio vodu" kad bi imao stabilan napon, nake konstantne parametre za proračun. Kod tebe su sve varijabile...ko da se usudi nešto da proračunava kad ti na samoj staroj instalaciji možeš da imaš pad napona koji se ne zna koliki je. Jedna stubna trafo stanica je možda i najbolje rešenje.:mrgreen:
 
Pre nego hanuman011 da svoje mišljenje da ja kažem svoje...ovo što si sad rekao dodatno komplikuje situaciju. Trafo bi "pio vodu" kad bi imao stabilan napon, nake konstantne parametre za proračun. Kod tebe su sve varijabile...ko da se usudi nešto da proračunava kad ti na samoj staroj instalaciji možeš da imaš pad napona koji se ne zna koliki je. Jedna stubna trafo stanica je možda i najbolje rešenje.:mrgreen:

aj ti, ne bilo ti zapovijedjeno, proracunaj kao da je napon na izvoru stabilan. kazes lijepo, kabel 3x ? plus trafo taj i taj, snage te i te. aj, kad te molim.
hvala
 
aj ti, ne bilo ti zapovijedjeno, proracunaj kao da je napon na izvoru stabilan. kazes lijepo, kabel 3x ? plus trafo taj i taj, snage te i te. aj, kad te molim.
hvala
Nemam ja te tabele, računao sam "pešački" i neka moja matematika kaže da bi sa 2.5 kvadrata imao oko 13% pad napona, što znači nekih 30V. Znači, trafo bi bio 220V na 250V i snage nekih 3kW. Nemoj da me teraš da kopam po literaturi za proračun...znaju to ovi koji motaju trafoe. Za neke moje potrebe trafo 3kW mi je motao Edelinski iz Petrovaradina. Ali bolje pre svega da hanuman da svoj sud, ipak je to njegova struka.
 
Nemam ja te tabele, računao sam "pešački" i neka moja matematika kaže da bi sa 2.5 kvadrata imao oko 13% pad napona, što znači nekih 30V. Znači, trafo bi bio 220V na 250V i snage nekih 3kW. Nemoj da me teraš da kopam po literaturi za proračun...znaju to ovi koji motaju trafoe. Za neke moje potrebe trafo 3kW mi je motao Edelinski iz Petrovaradina. Ali bolje pre svega da hanuman da svoj sud, ipak je to njegova struka.

hvala ti, sjutra cu potrazit gospodu sa petrovaradina, samo da ne budu tamburasi.
gospon hanuman, smijem li napraviti ovakvu skalameriju? ovo ne bi bilo skupo, ako bi trajalo.
 
kombinacija-trafo i bakarni kabel manjeg presjeka, su izgleda bolje resenje od kabla veceg presjeka bez trafoa. razlog, nestabilan napon na samom izvoru( stara kuca) molim misljenje
@hanuman011
HVALA

Ako budeš previše slušao teoretičare, ti ćeš bankrotirati.

Ona teorija i tabele su o.k. ali to važi za trajno opterećenje a da ne dođe do kvara naprave -pumpe.
Ako pumpa radi samo povremeno sa kraćim uključenjima i ako ima frekfrenčnu regulaciju tz. "meki" start, onda praksa kaže drugo.
Ovako bez računanja iz moje prakse, Cu 3*10mm2 je dovoljan bez velikog razmišljanja i filozofiranja.
 

Back
Top