pad napona zbog duzine kabla....

da, ali mreza je super jer ti imas 230V, jer si preduzeo sve mere da sprecis pad napona, pa prema tome, nemaju sta da se bune. Sva peripetija oko psrecavanja pada napona i jeste da bi se omogucio normalan rad pumpe ciji motor i jeste konstruisan da bi pumpa normalno radila sa dozvoljenim varijacijama pada napona od 5%

postoji nekakav njihov stav, ili sta li je vec ne znam, zove se -instalaciona duzina- propisana, naravno od fabrike, za sve pumpe. razlicita je od pumpe do pumpe. za SQ pumpe, maksimalna duzina kabla je do 150m, za SP(trofazni motori) nesto preko 600m.
 
pazi, ja sam tebe razumeo da si ti vec kupio pumpu, pa insistiras na 2,2kW i monofaznom napajanju. Manji je pad napona za trofazno napajanje. Kabl od 5x4mm2 i duzine 250m moze da napoji do 7kW, a da pad napona bude u dozvoljenim granicama.

Aluminijumski kabl od 16mm2 odgovara bakarnom od 10mm2 u svemu.

Al si razvio temu, svaka ti cast, treba covek od tebe da uci ;-)
 
Poslednja izmena:
pazi, ja sam tebe razumeo da si ti vec kupio pumpu, pa insistiras na 2,2kW i monofaznom napajanju. Manji je pad napona za trofazno napajanje. Kabl od 5x4mm2 i duzine 250m moze da napoji do 7kW, a da pad napona bude u dozvoljenim granicama.

Aluminijumski kabl od 16mm2 odgovara bakarnom od 10mm2 u svemu.

Al si razvio temu, svaka ti cast, treba covek od tebe da uci ;-)

nijesam ja jos kupio nista. samo sam lijepo sredio jezerce sa vodom, odakle planiram na ljeto vuci vodu. 2,2 kw je opcija koja bi mi dala dovoljno vode, kojom bi mogao navodnjavati preko sistema kap po kap 300 stabala jabuke iz cuga. samo ukljucis i gotovo. sa manjom pumpom bi morao ovu parcelu poloviti, pa jedno vece zalijes pola, drugo vece drugu polovinu. ni to nije problem, ako moja monofazna struja bude mogla pokrenut 1.5 kw, kad 2.2 izgleda stvarno ne moze.
mogla bi se kuci dovuc i trofazna struja, cak je to i obaveza elektrodistribucije, no jedna stavka u cijeni pomalo uslovljava za resenjem po monofaznoj struji. naime SQ pumpe se rade samo sa monofaznim motorima, i skoro su duplo jeftinije od sledecih SP, koje nose trofazne motore, a skoro istih karakteristika(sto se tice kolicine vode) kao SQ.
ajmo gospodo, neka mi neko kaze da ce 16 kvadrata aluminijuma biti dovoljno ovoj pumpici. nije vazno ako pogrijesi, bar cu nocas biti zadovoljan.
hvala, hvala
 
Stvar je u tome da ako motor radi na nižem naponu od nominalnog, vuče veću struju i to tako da ako je napon manji za 10% struja raste sa kvadratom - znači veća je za 21%. To dovodi do pregrijavanja i riknjavanja istog. Ne mogu sad da se sjetim tačno ali mislim da je aluminij 16mm[SUP]2[/SUP] oko 3 eur.
Ne bih se složio sa onim dijelom oko poteznih struja - kako to ne utiče na napon i proračun, ali time već zadiremo u detaljnu problematiku. Ako se odlučiš na polaganje kabla, treba da staviš i osigurače odgovarajuće karakteristike.
 
Stvar je u tome da ako motor radi na nižem naponu od nominalnog, vuče veću struju i to tako da ako je napon manji za 10% struja raste sa kvadratom - znači veća je za 21%. To dovodi do pregrijavanja i riknjavanja istog. Ne mogu sad da se sjetim tačno ali mislim da je aluminij 16mm[SUP]2[/SUP] oko 3 eur.
Ne bih se složio sa onim dijelom oko poteznih struja - kako to ne utiče na napon i proračun, ali time već zadiremo u detaljnu problematiku. Ako se odlučiš na polaganje kabla, treba da staviš i osigurače odgovarajuće karakteristike.

necu polagati kabel, vec cu ici nadzemnim aluminijum 2 x 16 mm. kuca je seoska stara pa nemam uzemljenje. vucem fazu i nulu, a uzemljenje cu praviti na pumpi. upozorite me na vrijeme ako je ovo pogresno. no, kako bilo moje devojke moraju dobiti vodu. imam 300 devojaka i sve za njih
 
Stvar je u tome da ako motor radi na nižem naponu od nominalnog, vuče veću struju i to tako da ako je napon manji za 10% struja raste sa kvadratom - znači veća je za 21%. To dovodi do pregrijavanja i riknjavanja istog. Ne mogu sad da se sjetim tačno ali mislim da je aluminij 16mm[SUP]2[/SUP] oko 3 eur.
Ne bih se složio sa onim dijelom oko poteznih struja - kako to ne utiče na napon i proračun, ali time već zadiremo u detaljnu problematiku. Ako se odlučiš na polaganje kabla, treba da staviš i osigurače odgovarajuće karakteristike.

Posto moram da razjasnjavam neke osnovne stvari, nece mi biti tesko.
1. Omov zakon. Uporedi Omov zakon i svoju prvu recenicu. Pogresio je ili Om ili ti. Ali, ajde da ti kazem. S=U*I, prema tome, dabome. Struja raste 10%, ako napon pada 10%.

2. Uopste NIJE problem povecana struja pri padu napona (koliko je to u amperima uopste za 2.2kW?).

3. Ja bih voleo da pazljivije citas sta je napisano.
Svaki motor povuce vecu struju u startu i polazna struja je 3-7 puta veca od njegove nominalne (ti podaci pisu na plocici motora, tj. pumpe), ali ti ne dimenzionises kabl prema toj, nego prema nominalnoj struji, pa, to uopste nije problem. S obzirom da ti je pumpa samo 2.2kW, zabole te leva nogara na stolici za polaznu struju (osim pri izboru i podesavanju vremena reagovanja prekidackog elementa u ormaricu).
Jedina struja u odnosu na koju se dimenzionise kabla je TRAJNO DOZVOLJENA RADNA STRUJA. Ovo je gradivo iz srednje skole. Zatim, dimenzionise se u odnosu na pad napona.
Kod motora, u polaznom rezimu, veliki pad napona dovodi do manjeg polaznog momenta i samim tim povecane struje koja (teorijski) moze da osteti motor. Ali... (ovo ALI ce biti objsanjeno kroz nekoliko redaka)
Teorija (kako to mali Perica zamislja): a) Trebalo bi racunati i pad napona pri polasku motora. b) Taj dozvoljeni pad napona je u procentima veci od pada napona pri nominalnom rezimu rada. Ako je dozvoljeni pad napona 5% (u ovom nasem slucaju je 5.5%), u polaznom rezimu ide i do 10%.
Praksa: U praksi se skoro nikad ne racuna pad napona u polaznom rezimu, osim ako se ne radi o vecoj i osetljivijoj potrosnji i nikad nema problema sa padom napona u polaznom rezimu. Razlog:
- SVI motori su predimenzionisani u odnosu na snagu koju treba da odrade (od 40 do 200%).
 
Posto moram da razjasnjavam neke osnovne stvari, nece mi biti tesko.
1. Omov zakon. Uporedi Omov zakon i svoju prvu recenicu. Pogresio je ili Om ili ti. Ali, ajde da ti kazem. S=U*I, prema tome, dabome. Struja raste 10%, ako napon pada 10%.

slažem se, moja greška. U stvari gubici rastu sa kvadratom i uzrokuju veće zagrijavanje.

2. Uopste NIJE problem povecana struja pri padu napona (koliko je to u amperima uopste za 2.2kW?).
3. Ja bih voleo da pazljivije citas sta je napisano.

Jedina struja u odnosu na koju se dimenzionise kabla je TRAJNO DOZVOLJENA RADNA STRUJA. Ovo je gradivo iz srednje skole. Zatim, dimenzionise se u odnosu na pad napona.
Kod motora, u polaznom rezimu, veliki pad napona dovodi do manjeg polaznog momenta i samim tim povecane struje koja (teorijski) moze da osteti motor. Ali... (ovo ALI ce biti objsanjeno kroz nekoliko redaka)
Teorija (kako to mali Perica zamislja): a) Trebalo bi racunati i pad napona pri polasku motora. b) Taj dozvoljeni pad napona je u procentima veci od pada napona pri nominalnom rezimu rada. Ako je dozvoljeni pad napona 5% (u ovom nasem slucaju je 5.5%), u polaznom rezimu ide i do 10%.
Praksa: U praksi se skoro nikad ne racuna pad napona u polaznom rezimu, osim ako se ne radi o vecoj i osetljivijoj potrosnji i nikad nema problema sa padom napona u polaznom rezimu. Razlog:
- SVI motori su predimenzionisani u odnosu na snagu koju treba da odrade (od 40 do 200%).

Da, ali trebalo bi biti bitno u smislu odabira osigurača (pri poteznim strujama)
 
moze li se iz dosadasnjih diskusija izvesti zakljucak, da se sa 10 mm bakra, ili 16mm aluminijuma, moze bez problema monofaznom strujom napajati motor snage 2.2 kw, na 250 metara daljine. svima vama hvala na kopmentarima, pomogli ste mi. nadam se da ce moje devojke ubuduce bolje cvetati.
usput, pitao bih jos nesto.
koliki agregat bi trebao da pokrene pumpu od 1,5kw.
hvala
 
moze li se iz dosadasnjih diskusija izvesti zakljucak, da se sa 10 mm bakra, ili 16mm aluminijuma, moze bez problema monofaznom strujom napajati motor snage 2.2 kw, na 250 metara daljine. svima vama hvala na kopmentarima, pomogli ste mi. nadam se da ce moje devojke ubuduce bolje cvetati.
usput, pitao bih jos nesto.
koliki agregat bi trebao da pokrene pumpu od 1,5kw.
hvala


Zakljucak je da moze, ali da ti je bolje naci trofaznu pumpu, jer ces imati manji pad napona. A mozes da pogledas npr.:
http://www.grundfos.com/web/Homeyu.nsf/ab34d734e50cd531c1256569004a2b74/e46f9129d228531ac1256ec8003d81e2/$FILE/SP.pdf (91/2 str., pa na dalje).
Nesto slicno imas i za SQ pumpe.

Elem, ove tabele ne uzimaju u obzir soft start kod njihovih pumpi, pa nisu realne, koliko ja vidim, tj. strozije su. Primetio sam da racunaju i reaktansu za kablove manjeg preseka, sto nije po nasim standardima, opet stroziji proracun.
Ako motor ima meki start, onda bi trebalo da monofaznu pumpu od 2.2kW mozes da napojis i kablom od 4mm2, bez problema, a trofaznu kablom 5x2.5mm2. Ovo je samo moje razmisljanje.

Imas male agregate koji rade kao pumpe za vodu, ali je pitanje da li imas toliko mali agregat za tu svrhu i da li se na duze staze isplati ili prerasta u gubitak. Mozes da pogledas sajt firme MLS Exing. Opet, sve treba da stavis na papir.
 
Zakljucak je da moze, ali da ti je bolje naci trofaznu pumpu, jer ces imati manji pad napona. A mozes da pogledas npr.:
http://www.grundfos.com/web/Homeyu.nsf/ab34d734e50cd531c1256569004a2b74/e46f9129d228531ac1256ec8003d81e2/$FILE/SP.pdf (91/2 str., pa na dalje).
Nesto slicno imas i za SQ pumpe.

Elem, ove tabele ne uzimaju u obzir soft start kod njihovih pumpi, pa nisu realne, koliko ja vidim, tj. strozije su. Primetio sam da racunaju i reaktansu za kablove manjeg preseka, sto nije po nasim standardima, opet stroziji proracun.
Ako motor ima meki start, onda bi trebalo da monofaznu pumpu od 2.2kW mozes da napojis i kablom od 4mm2, bez problema, a trofaznu kablom 5x2.5mm2. Ovo je samo moje razmisljanje.

Imas male agregate koji rade kao pumpe za vodu, ali je pitanje da li imas toliko mali agregat za tu svrhu i da li se na duze staze isplati ili prerasta u gubitak. Mozes da pogledas sajt firme MLS Exing. Opet, sve treba da stavis na papir.

Баш бих волео да видим сајт фирме MLS Exing која производи ове агрегате за радни притисак p = 12 bara ( а можда и више када се срачунају губици у цевоводу ) без обзира на проток.

Овде сада настаје II део проблема ( ако је питање ел.кабла решено a како видим из постова, јесу решени ) а то је: избор пумпе и цевовода имајући у виду да је жељена висина транспорта воде H = 100 m ( p = 10 bara, са отпорима у цевоводу повећаће се и притисак на p = 12 bara најмање ). Цевовод се мора извести са дебелослојним цевима а нарочито ако се употребе пластичне цеви.Развод по воћњаку ( секундарна мрежа на брду), може бити од тањих цеви за притиске до p = 4 bara.

Незнам зашто се nb-campari одлучио за базен на брду, можда успут да гаји и коју рибицу или колективно купање, јер базен, ако није израђен од бетона, имаће растур воде што опет треба надокнадити.
У основи цео систем биће скуп али ако је циљ само заливање воћњака, најевтиније је директно са хидрофором или хидропаком. Само треба пронаћи одговарајуће пумпе за ,може се рећи, доста екстремне услове рада.
Па, nb-campari, срећно до реализације пројекта.
ПС: Ипак, мораћеш да спремиш доста пара.
 
Баш бих волео да видим сајт фирме MLS Exing која производи ове агрегате за радни притисак p = 12 bara ( а можда и више када се срачунају губици у цевоводу ) без обзира на проток.

Niko nije ni rekao da ima, nego da moze da pogleda taj ili neke druge firme, svejedno, mozda ima... Vidjao sam negde njihove pumpe za vodu - agregate, pa mozda moze za ovaj primer. Ja mogu da komentarisem samo sa gledista elektro-inzenjera, masinske probleme poznajem samo koliko sam se priucio za sve ove godine da mogu da bolje resavam svoje probleme i da ne cekam uvek masinca da daje svoje prepametne odgovore (koji se obicno svode na praznu pricu, takav im esnaf :P ). Aj sad da se javi neki masinac...
 
Баш бих волео да видим сајт фирме MLS Exing која производи ове агрегате за радни притисак p = 12 bara ( а можда и више када се срачунају губици у цевоводу ) без обзира на проток.

Овде сада настаје II део проблема ( ако је питање ел.кабла решено a како видим из постова, јесу решени ) а то је: избор пумпе и цевовода имајући у виду да је жељена висина транспорта воде H = 100 m ( p = 10 bara, са отпорима у цевоводу повећаће се и притисак на p = 12 bara најмање ). Цевовод се мора извести са дебелослојним цевима а нарочито ако се употребе пластичне цеви.Развод по воћњаку ( секундарна мрежа на брду), може бити од тањих цеви за притиске до p = 4 bara.

Незнам зашто се nb-campari одлучио за базен на брду, можда успут да гаји и коју рибицу или колективно купање, јер базен, ако није израђен од бетона, имаће растур воде што опет треба надокнадити.
У основи цео систем биће скуп али ако је циљ само заливање воћњака, најевтиније је директно са хидрофором или хидропаком. Само треба пронаћи одговарајуће пумпе за ,може се рећи, доста екстремне услове рада.
Па, nb-campari, срећно до реализације пројекта.
ПС: Ипак, мораћеш да спремиш доста пара.

vocnjak je na padini sa jedne strane brda. voda je u podnozju sa druge strane istog brda. izvucem vodu na vrh brda i direktno ubacim u sistem kap po kap. pritisak niz padinu rijesim obicnim slavinama. otprilike dvije slavine na jednom redu voca. imam 14 redova. znaci, iz razvodne cijevi voda slobodnim padom ide u redni razvod, zato sto je dosta strmo.
bazen sam pominjao sbog varijante- pumpa manje snage(bilo koje, samo da izbaci vodu na brdo) bilo koliko, pa istu akumulirati.
najbolja varijanta- rijesiti problem struje. obezbijediti trofaznu struju kod kuce(obaveza elektrodistribucije)
novi problem, ili nije? SQ pumpe nemaju trofazne motore, a skoro duplo su jeftinije od SP pumpi. SP pumpe su napravljene od nerdjajuceg celika, nemaju niti ijedan plasticni dio, profesionalne pumpe i profesijalna cijena, za moje potrebe varijanta 1200-1500 eura.
 
Niko nije ni rekao da ima, nego da moze da pogleda taj ili neke druge firme, svejedno, mozda ima... Vidjao sam negde njihove pumpe za vodu - agregate, pa mozda moze za ovaj primer. Ja mogu da komentarisem samo sa gledista elektro-inzenjera, masinske probleme poznajem samo koliko sam se priucio za sve ove godine da mogu da bolje resavam svoje probleme i da ne cekam uvek masinca da daje svoje prepametne odgovore (koji se obicno svode na praznu pricu, takav im esnaf :P ). Aj sad da se javi neki masinac...

Ево, ја сам био машинац док нисам завршио радни век. Сада сам само пензионер.

Никада нисам имао проблема са електро струком а овакве проблеме смо решавали тако да прво машинац на основу пројектног задатка,срачуна губитке у цевоводу и дефинише тип пумпе. Произвођачи пумпи имају своје каталоге и за већину пумпи на основу параметара: притисак (р) и проток (Q) одређен је и тип пумпе и снага електромотора. За мање пумпе а нарочито за мање хидрофоре избегавали смо трофазне моторе и увек ишли на монофазне. Јер нестанак једне фазе код напајања трофазног мотора и неадекватне заштите, зна се до чега долази. Електро-струка је надаље, пројектовала напајање,заштиту, одговарајуће ел.ормане са опремом (контактори, осигурачи, прекидачи, итд.).
У овом случају кренуло се обрнитим редоследом. Међутим и то не смета ако се сачека да машинска струка срачуна губитке у транспорту воде кроз цевовод и прецизно дефинише тип пумпе и снагу ел.мотора. Можда ће предложени проводник и ел.мотор задовољити и знаће се тачно како напојити такав ел.мотор и направити му одговарајућу заштиту.
Када се добро испланира, реализација је увек проста и без неспоразума.
 
Poslednja izmena:
Šalim se, naravno. Kod nas u firmi je prozivka između električara i mašinaca stvar folklora. Naravno, normalno funkcionišemo.

Da se vratim na temu. Koliko sam ja razumeo, nb-campari je vec dobio preporuku za pumpu od prodavca, pa smo razmatrali njeno napajanje ili da nađe trofaznu alternativu (ovde opravdano radi smanjivanja pada napona), opet od prodavca (naravno, staviti zaštitu od ispada faze u sam ormaric, ukoliko pumpa nema takav modul, al to je druga tema).

Nego, ja bih da iskoristim sad mašinca na forumu i imam molbu. Pošto smo krenuli da razvijamo i širimo tematiku, da li bi bilo previše da zatražim da dobijemo od tebe neko kraće objašnjenje kako se ustvari bira pumpa za određene potrebe. Možemo da se usresredimo na Grundfos, npr., a moze i uopšteno objašnjenje.

Ево, ја сам био машинац док нисам завршио радни век. Сада сам само пензионер.
Никада нисам имао проблема са електро струком а овакве проблеме смо решавали тако да прво машинац на основу пројектног задатка дефинише тип пумпе. Произвођачи пумпи имају своје каталоге и за већину пумпи одређен је и тип и снага електромотора. За мање пумпе а нарочито за мање хидрофоре избегавали смо трофазне моторе и увек ишли на монофазне. Јер нестанак једне фазе код напајања трофазног мотора и неадекватне заштите, зна се до чега долази. Електро-струка је надаље, пројектовала напајање,заштиту, одговарајуће ел.ормане са опремом (контактори,осигурачи,прекидачи итд.).
У овом случају кренуло се обрнитим редоследом. Међутим и то не смета ако се сачека да машинска струка срачуна губитке у транспорту воде кроз цевовод и прецизно дефинише тип пумпе и снагу ел.мотора. Можда ће предложени кабл задовољити и знаће се тачно како напојити такав ел.мотор и направити му одговарајућу заштиту.
Када се добро испланира, реализација је увек проста и без неспоразума.
 
Poslednja izmena:
Posto moram da razjasnjavam neke osnovne stvari, nece mi biti tesko.
1. Omov zakon. Uporedi Omov zakon i svoju prvu recenicu. Pogresio je ili Om ili ti. Ali, ajde da ti kazem. S=U*I, prema tome, dabome. Struja raste 10%, ako napon pada 10%.

2. Uopste NIJE problem povecana struja pri padu napona (koliko je to u amperima uopste za 2.2kW?).

3. Ja bih voleo da pazljivije citas sta je napisano.

Jedina struja u odnosu na koju se dimenzionise kabla je TRAJNO DOZVOLJENA RADNA STRUJA. Ovo je gradivo iz srednje skole. Zatim, dimenzionise se u odnosu na pad napona.
Kod motora, u polaznom rezimu, veliki pad napona dovodi do manjeg polaznog momenta i samim tim povecane struje koja (teorijski) moze da osteti motor. Ali... (ovo ALI ce biti objsanjeno kroz nekoliko redaka)
Teorija (kako to mali Perica zamislja): a) Trebalo bi racunati i pad napona pri polasku motora. b) Taj dozvoljeni pad napona je u procentima veci od pada napona pri nominalnom rezimu rada. Ako je dozvoljeni pad napona 5% (u ovom nasem slucaju je 5.5%), u polaznom rezimu ide i do 10%.
Praksa: U praksi se skoro nikad ne racuna pad napona u polaznom rezimu, osim ako se ne radi o vecoj i osetljivijoj potrosnji i nikad nema problema sa padom napona u polaznom rezimu. Razlog:
- SVI motori su predimenzionisani u odnosu na snagu koju treba da odrade (od 40 do 200%).
O čemu ti pričaš. Prvo rekao sam da su bila dva kabla od po 100m a to je 2x100m=200m. Drugo pogledaj šta si napisao... omov zakon je I = U / R tako da sa padom napona pada i struja a ne raste.:dash: I upravo se uči u srednjoj školi kao što si rekao.
 
O čemu ti pričaš. Prvo rekao sam da su bila dva kabla od po 100m a to je 2x100m=200m. Drugo pogledaj šta si napisao... omov zakon je I = U / R tako da sa padom napona pada i struja a ne raste.:dash: I upravo se uči u srednjoj školi kao što si rekao.

Slusaj, dete, bolje citaj i nauci nesto pametno. Motor ce da bi odrzao svoju snagu, usled smanjenja napona, povuci vecu struju. S=U*I
1. Elementarna glupost,
2. Ti nemas veze sa elektroenergetikom i nikad se time nisi bavio (glavu dajem da je ovo tacno).

I sad ja imam 2 premise i treba da proturim konkluziju. Ostavljam to tebi...

PS:Slobodno ti pitaj, ako imas jos sta da pitas. Malo humora nikad dosta...
 

Back
Top