Omiljene teme za razgovor na sastanku...

Navescu reci jednog ortaka, nevidjeno iskusne muvare (svega! od igle do lokomotive):
Kenyaj brate, kenyaj i kenyaj non-stop, stagod ti padne na pamet i nemoj da se zadrzavas na jednoj stvari nego stalno menjaj, sharaj! Lik koji zna da prica, deluje hipnotisuce na vecinu riba, a i tako jedino mozes da potrefis ono sto nju zanima i da joj stvarno privuces paznju...
E. To meni jednom rece moj ortak. I ne mozete ni da zamislite koliko je u pravu.

Da,ali je nazalost taj ortak umro...Cica mica i gotova prica...(Zezam se)
Ne ovaj glagol je izuzetak,nek ti objasni Elektra,ona je kolektor,a i logikom- JA STREBAM,ne moz' niko da me zameni u tome :lol:
 
To valjda ide samo od sebe, valjda imas neka ista interesovanja sa doticnim/om.

Ironija,ironija,la,la,la....:whistling:

Trebati je jedini glagol koji se u srpskom jeziku ne menja po licima,daklem ide ovako:
Ja treba Mi treba
Ti treba Vi treba
On treba Oni treba

P.S.Kad vec nema Elektre,ja da vi budem kolektor....

Kada je u pitanju prvo lice jednine onda se kaže kao da se menja,tj.ja trebam a ovo što si ti napisao važi za sva ostala lica.
 
E mogu misliti kako ti se djevojka smara.
Pretpostavljam da je Nixxx bio sarkastičan, a i da nije, ova postavka je prilično plitka.
Zar ne želimo svi za svoje partnere inteligentne, obrazovane, informisane i elokventne ljude? :)
Ili to samo ja želim :roll:

Ma daj, pa ja nemam pojma gde ce me glava i jezik odvesti kad me biologicarka pita o krvnom sistemu zglavkara, kamoli u situaciji gde je spontanost od presudne vaznosti...
Ovo mi se jako svidelo. :D

Navescu reci jednog ortaka, nevidjeno iskusne muvare (svega! od igle do lokomotive):
Kenyaj brate, kenyaj i kenyaj non-stop, stagod ti padne na pamet i nemoj da se zadrzavas na jednoj stvari nego stalno menjaj, sharaj! Lik koji zna da prica, deluje hipnotisuce na vecinu riba, a i tako jedino mozes da potrefis ono sto nju zanima i da joj stvarno privuces paznju...
E. To meni jednom rece moj ortak. I ne mozete ni da zamislite koliko je u pravu.
I ovo. :lol:

Trebati je jedini glagol koji se u srpskom jeziku ne menja po licima,daklem ide ovako:
Ja treba Mi treba
Ti treba Vi treba
On treba Oni treba

P.S.Kad vec nema Elektre,ja da vi budem kolektor....
Jaooo, kud me vučeš za jezik... taman sinoć sređivah beleške s predavanja s ovom tematikom :lol:

Trebati se ne menja po licima ukoliko je u sastavu složenog predikata.
Dakle, nepravilno je, po normi, reći Ja trebam da idem u poštu, nego Treba da idem u poštu i Trebala sam da se isfriziram nego treba Trebalo je da se isfriziram (ili šta god devojke da rade s kosom).
Ukoliko se koristi sam, onda je ličan:
Trebam hleba je u redu, iako se oseća kao kroatizam (ali pravilno je!), pa je uobičajenije reći Treba mi hleb. Fora je što su ovo subjekatsko-predikatske rečenice, a čim imamo subjekat, predikat kongruira s njim - u prvoj rečenici subjekat je očigledno ja, a u drugoj hleb.

Nadam se da sam razjasnila koju nedoumicu ;)

PS Fora je što nekad ipak moramo da koristimo trebati kao lični, iako je u sastavu složenog predikata. To su ipak granični slučajevi, poput, evo, da iskoristim rečenicu svoje profesorke, Tu su svi oni koji su trebali da dođu, jer potpuno besmisleno zvuči ono što bi trebalo da bude po normi: Tu su svi oni koji je trebalo da dođu. No, treba ga koristiti bezlično kad je god moguće.
 
Poslednja izmena:
Jaooo, kud me vučeš za jezik... taman sinoć sređivah beleške s predavanja s ovom tematikom :lol:

Trebati se ne menja po licima ukoliko je u sastavu složenog predikata.
Dakle, nepravilno je, po normi, reći Ja trebam da idem u poštu, nego Treba da idem u poštu i Trebala sam da se isfriziram nego treba Trebalo je da se isfriziram (ili šta god devojke da rade s kosom).
Ukoliko se koristi sam, onda je ličan:
Trebam hleba je u redu, iako se oseća kao kroatizam (ali pravilno je!), pa je uobičajenije reći Treba mi hleb. Fora je što su ovo subjekatsko-predikatske rečenice, a čim imamo subjekat, predikat kongruira s njim - u prvoj rečenici subjekat je očigledno ja, a u drugoj hleb.

Nadam se da sam razjasnila koju nedoumicu ;)

PS Fora je što nekad ipak moramo da koristimo trebati kao lični, iako je u sastavu složenog predikata. To su ipak granični slučajevi, poput, evo, da iskoristim rečenicu svoje profesorke, Tu su svi oni koji su trebali da dođu, jer potpuno besmisleno zvuči ono što bi trebalo da bude po normi: Tu su svi oni koji je trebalo da dođu. No, treba ga koristiti bezlično kad je god moguće.

Хвала,Electra.
Нас су у протекле 4 године,у школи непрестано учили да се каже:ја требам да идем у пошту,ти треба да идеш итд.
Да скратим причу,учили смо да требати јесте безличан осим кад се ради о првом лицу једнине.
У среду имам српски па ћу да попричам са наставницом о овоме само не верујем да дотична има жеље да се бави тиме.
 
O, bože. :eek:

Neko je očigledno smutio ova dva pravila - da je bezličan kad je u sklopu složenog pred. i da je ličan kad je sam - u jedno. :eek:

Ovo sigurno piše i u gramatici Stanojčić-Popović.. Ček da pogledam.
Ne nađoh. Piše samo kod složenih predikta, pod napomenama: ''Glagol ''trebati'' je bezličan, tj. uvek stoji u neutralnom (bezličnom) obliku.''
Ali s obzirom na to da stoji kod složenih predikata, sasvim je sigurno da je bezličan i u prvom licu. ;)

I nema na čemu. :)
 
Apsolutno da.
S obzirom da je bezlican, ne mozemo ga upotrebljavati za lica, pa tako ne mozemo reci-trebas mi. Ima ona pesma koja se tako zove, bas sam je uzimala kao primer. :lol:
Elem, kada su lica u pitanju, koristi se glagol-potreban.
Npr: Potreban si mi. :lol:
Mada, danas se mnogo sluze hrvatskim nacinom-Treba te Marija ili slicno.
 
Apsolutno da.
S obzirom da je bezlican, ne mozemo ga upotrebljavati za lica, pa tako ne mozemo reci-trebas mi. Ima ona pesma koja se tako zove, bas sam je uzimala kao primer. :lol:
Elem, kada su lica u pitanju, koristi se glagol-potreban.
Npr: Potreban si mi. :lol:
Mada, danas se mnogo sluze hrvatskim nacinom-Treba te Marija ili slicno.
Ali možemooooo!

Ti mi trebaš. Ti treba da dođeš.
I nije potrebno zamenjivati konstrukcijom ''biti potreban''
 
ja nesto ne kapiram ovu temu... verovatno se misli na prvi sastanak?! mislim, verovatno neces pricati o atomskom naoružanju i retkim životinjskim vrstama... pricate valjda o sebi, interesovanjima, nekim dnevnim dešavanjima šta znam... šta, jel treba da pripremiš prvo dnevni red da pricao sa devojkom/deckom, pa lepo po tackama... :confused:

naopako... ne trazhim how-to :hahaha: nego me eto zanima...


prvo ono... jel chasha polu puna ili polu prazna :) :lol:
 
Ovo je kultna prica .....

Djordje(bf) se sprema za sastanak sa najlepsom devojkom u celom gradu, a ja sedim kod njega i kao svaka dobra drugarica, dajem mu savete i instrukcije o lepom i primernom ponasanju...i sta devojke ne vole,vole,sta ih smara, nervira kad cuju od decka itd.
On je bio tako zbunjen i pogubljen da nije znao gde se nalazi(mislim da sam ja delom kriva za ovo:rumenko:)...Stigao je nekako do kafica, seli su,narucili pice i.....nista.Muk! Posle nekih 15-tak minuta jadnik je progovorio i od svih stvari koje je mogao da izvali on je mrtav ozbiljan rekao "lepo vreme danas, jel da?":hahaha::hahaha::hahaha:
Devojka se naravno pokupila i otisla:whistling:
 

Back
Top