OD DROGE DO BOGA

stnco:
Taisa
"Verujem u jednog Boga, Oca Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog."
Znaš, postoje oblasti nauke koje se bave pitanjem nastanka i one i ne haju za ovog Tvorca. Znači ostaje samo da ti veruješ u ovo što si napisala a istina je drugačija.

Naravno, pa tu i piše u prvom licu jednine, znači svako za sebe.
 
stnco:
Taisa
I neću dalje da analiziram tvoj post jer si valjda shvatila suštinu sukoba vernika i ateista. Ako slučajno nisi shvatila evo sižea: Dok mi kao vernik pričaš o ljubavi, poštenju, moralu......ja slušam, pozdravljam i divim se. Onog trenutka kada počneš da mi pričaš o Bogu tvorcu, bezgrešnom začeću, vaskrsenju.......i još mnoge stvari u koje veruješ, ja evo odmah reagujem i kažem: ma daj Taisa, kako možeš da veruješ u nešto natprirodno o čemu su pisali neuki vernici pre neku hiljadu godina, jer ti živiš u XXI veku u kome sve oko tebe vrvi od naučnih dostignuća. Genetičari se spustiše ili uzdigoše do samog izvora života, a ti još uvek o bezgrešnom začeću, vaskrsenju........... Eeeeeeeej!

Ja u to verujem za sebe u tajnosti svoga srca, a kome se o tome priča neka priča. Ne mogu odgovarati na pitanja iz teologije jer zahtevaju veoma širok i sveobuhvatan odgovor. To se proučava na B.F.
 
stnco:
Oooo, otkud ti u ovo vreme ovde.
Hajde kada si već tu reci mi neku od tih najvećih istina koje nikada neće biti prevaziđene. Čekam.

Sve vreme ti govori istinu ali "ti nemaš uši da čuješ". On čak želi da ti bude jasno, muči se objašnjavajući, jer te smatra prijateljem. Ja recimo za tako nešto ne bih imala živaca.
 
Taisa:
Sve vreme ti govori istinu ali "ti nemaš uši da čuješ". On čak želi da ti bude jasno, muči se objašnjavajući, jer te smatra prijateljem. Ja recimo za tako nešto ne bih imala živaca.

:D

vidish... kao fan Bogoslovskog univerziteta
a chitajuci ristino delo...

ponashanje ne da ti nije normalno nego... strashno
bio u pravu onaj shto je pricho o uplivu crvenih i sekti 1917, zar ne?

Taisa:
ristob:
Ti neuki vernici kazali su najveće istine koje nikada neće biti prevaziđene.

Oni su do te mere očistili svoje srce da su mogli da govore zaista najveće i nikada ne prevaziđene istine.

vatrom il vodom?

il machem?

Taisa:
Naravno, pa tu i piše u prvom licu jednine, znači svako za sebe.

ako je + aditivna operacija na skupu N
2+2=4
koliko god ti verovala da je to 5, a rista da je to 55
i dalje je 4
svuda sem u vashim glavama...
 
All u need is love:
Stnco, rodjeni, ti kazes da ZNAS da neces ziveti vecno.
Ja ne znam, ja VERUJEM.
Ja nista drugo osim vere ni nemam. Od Hriscana se samo i trazi da budu VJERNI.
Ali eto, idem za iskustvom zivota, a ne za neiskustvom nebica.
Cesto mi se uvuce i misao da ateisti, dobri, cestiti, puni ljubavi ce zaridati od blazenstva kad osvanu u raju. Eto, ja mislim da nikog Bog ne stvori da bi ga odbacio od sebe.
Nisu ljudi koji ne veruju u Boga automatski zigosani i neka niza bica od vjernih (tom logikom i ateisti sa punim pravom mogu gledati isto tako na ove druge), vec su i jedni i drugi LJUDI i treba da zive u slozi i ljubavi. Na kraju, svi smo mi braca rodjena i sestre, cak iako nam je svima cukun-cukun-cukun-cukun deda jedan primat.
A ne brini se ti, makar zbog onih monaha sa Atosa koji se za ceo svet mole danonocno, svi cemo radosno zaigrati zikino kolo na nebu. :-)
Svako dobro.
vidish...
da te sad chuju ostali
pre svega King7
neopevani idiot foruma krstarice
takva bi te anatema shljusnula da bi imao da se d'zverish! 8)

kako nekrst da udje u raj, nesreco? ;)
 
crow:
:D

vidish... kao fan Bogoslovskog univerziteta
a chitajuci ristino delo...

ponashanje ne da ti nije normalno nego... strashno
bio u pravu onaj shto je pricho o uplivu crvenih i sekti 1917, zar ne?



vatrom il vodom?

il machem?



ako je + aditivna operacija na skupu N
2+2=4
koliko god ti verovala da je to 5, a rista da je to 55
i dalje je 4
svuda sem u vashim glavama...

Nije nego 3.
 
Taisa:
stnco:
Izvini što te ispravljam, ali kaže se Hristos.

ma da,pravo jevrejsko ime :roll:

evo ti prost primer kako taj nepostojeci lik nikako ne moze biti hrist,hristos (sta li vec) tj. mesija.
njemu su to prikacili na osnovu toga sto je Josif iz Davidove loze. e sad,posto je njega jelte skarabudzio bog,sveti duh ili tamo neko a ne Josif,samim tim lik nije nikakav mesija pa ni hrist.. izvini,hristos
 
stnco:
ristob:
Da te samo podsetim: jednom si napisao da bi neko postao vernik treba da mu kvrcne neki trigger u glavi. Znači vera u Boga nije stvar želje ili htenja, a ja ne želim da mi ništa kvrcka u glavi pa da postanem vernik.
A, ne verovanje u objektivnog Boga, u Boga koji sve zna, sve vidi, vodi i rukovodi, nagrađuje i kažnjava, koji je svudaprisutan, nepromenljiv, neograničen, sveznajući, večan, bespočetan i beskrajan, duhovan i besmrtan, svemoćan, savršeno dobar, savršeno pravedan koji je stvorio, Svojom Silom i Premudrošću, sve nevidljivo (nebo) i sve vidljivo (zemlja), za mene i jeste pitanje časti.
Ne moraš da postaješ vernik, niko te ne nagoni, nego je to uslov da se čovek uveri u postojanje Boga. Treba samo iskreno, sa srca, odnosno sa dna duše, da se čovek obrati Bogu i - Bog će mu se odmah odazvati.
Kad Bog ne bi postojao kao objektivna stavarnost, odna bi ateisti bili potpuno u pravu i imali bi razloga da se rugaju vernicima. Međutim, svaki iskreni vernik zna da Bog postoji kao objektivna stvarnost. Naravno, ne znamo sve Njegove atribute i pravi način Njegove egziistencije, ali ono što znamo je upravo ono što si malopre rekao, tj.:
verovanje u objektivnog Boga, u Boga koji sve zna, sve vidi, vodi i rukovodi, nagrađuje i kažnjava, koji je svuda prisutan, nepromenljiv, neograničen, sveznajući, večan, bespočetan i beskrajan, duhovan i besmrtan, svemoćan, savršeno dobar, savršeno pravedan, koji je stvorio, Svojom Silom i Premudrošću, sve nevidljivo (nebo) i sve vidljivo (zemlja) .
Ono što je najbitnije je da Bog neprestalno gleda svakog čoveka, vidi sve šta svaki čovek radi, vidi i ljudske misli i na osnovu toga kreira svim ljudima njihove živote. Iako su ljudi slobodni da sami odlučuju šta će misliti i raditi, ipak, o njihovoj životnoj sudbini odlučuje lično Bog, preko Njegovih zakona, a svakome prema zaslugama.
Ako sada znaš da vernici ne gledaju na Boga na način na koji im ateisti pripisuju, stani makar za trenutak, pa iskreno reci: jesu li vernici priglupi svet koji umišlja Boga.
 
All u need is love:
Stnco, rodjeni, ti kazes da ZNAS da neces ziveti vecno.
Ja ne znam, ja VERUJEM.
Ja nista drugo osim vere ni nemam. Od Hriscana se samo i trazi da budu VJERNI.
Ali eto, idem za iskustvom zivota, a ne za neiskustvom nebica.
Cesto mi se uvuce i misao da ateisti, dobri, cestiti, puni ljubavi ce zaridati od blazenstva kad osvanu u raju. Eto, ja mislim da nikog Bog ne stvori da bi ga odbacio od sebe.
Nisu ljudi koji ne veruju u Boga automatski zigosani i neka niza bica od vjernih (tom logikom i ateisti sa punim pravom mogu gledati isto tako na ove druge), vec su i jedni i drugi LJUDI i treba da zive u slozi i ljubavi. Na kraju, svi smo mi braca rodjena i sestre, cak iako nam je svima cukun-cukun-cukun-cukun deda jedan primat.
A ne brini se ti, makar zbog onih monaha sa Atosa koji se za ceo svet mole danonocno, svi cemo radosno zaigrati zikino kolo na nebu. :-)
Svako dobro.
Bravo, slažem se.Jedino što smatram da oni monasi sa Atosa uopšte ne moraju da se mole za moju malenkost jer je to gubljenje vremena. Za to vreme bi mogli da urade nešto korisno za sebe i svoje bratstvo, a ja neću brinuti zbog toga, jer predobri Bog uopšte nema nikakvog uticaja na nas ateiste.
Živ mi bio i poz.
 
Taisa:
Ja u to verujem za sebe u tajnosti svoga srca, a kome se o tome priča neka priča. Ne mogu odgovarati na pitanja iz teologije jer zahtevaju veoma širok i sveobuhvatan odgovor. To se proučava na B.F.
Tvoje je pravo da veruješ u bilo šta, ali ako svoju veru javno iznosiš kao objektivne istine i kažeš "Sve je ustanovljeno, nije to rekla, kazala" onda to nije vera u tajnosti tvoga srca, već javno iznošenje tvog mišljenja pa ja reagujem, jer pojave koje sam ti naveo nisu ustanovljene, apsolutno su nemoguće i jesu rekla kazala.
 
Taisa:
ristob:
Ti neuki vernici kazali su najveće istine koje nikada neće biti prevaziđene.

Oni su do te mere očistili svoje srce da su mogli da govore zaista najveće i nikada ne prevaziđene istine.
Evo te opet sa tvojim istinama. Da li ti tvrdiš ili veruješ da su to istine. Ako veruješ sve je u redu, ali ako tvrdiš, kako se da zaključćiti na osnovu gornje rečenice, onda evo i tebi "bacm rukavicu izazova" kao i ristob-u da navedeš te istine pa da o njima diskutukemo, pa da vidimo koliko su te "istine" istinite.
 
Taisa:
Sve vreme ti govori istinu ali "ti nemaš uši da čuješ". On čak želi da ti bude jasno, muči se objašnjavajući, jer te smatra prijateljem. Ja recimo za tako nešto ne bih imala živaca.
Ma Taisa, kada je u pitanju vera u Boga, onda treba i ti i ristob da shvatite da imam i ja svoju istinu i vaša mi nije potrebna. Zar nije po malo bezobrazno da apsolutizujete svoju istinu i tvrdite "nemaš uši da je čuješ". Mene vaša istina uopšte ne interesuje jer je zasnovana na biblijskim tekstovima, među kojima ima mnogo koji su naučno nakaradni (deo tih tekstova sam naveo u ranijim postovima). Koliko puta treba tebi i ristobu-u da naglasim da vaša istina recimo o vaskrsenju je naučna glupost. Zato me takva "istine" ne intesuju. A prepirem se ovde sa vama jer vi upravo to proturate kao apsolutne istine.
 
ristob:
stnco:
Ono što je najbitnije je da Bog neprestalno gleda svakog čoveka, vidi sve šta svaki čovek radi, vidi i ljudske misli i na osnovu toga kreira svim ljudima njihove živote. Iako su ljudi slobodni da sami odlučuju šta će misliti i raditi, ipak, o njihovoj životnoj sudbini odlučuje lično Bog, preko Njegovih zakona, a svakome prema zaslugama.
Pa ristob zar ne vidiš koliki je paradoks ovo boldovano što si napisao. Nemam nikakav komentar.


Ako sada znaš da vernici ne gledaju na Boga na način na koji im ateisti pripisuju, stani makar za trenutak, pa iskreno reci: jesu li vernici priglupi svet koji umišlja Boga.
Evo ti iskrenog odgovora. Mašta nije svojstvena priglupima pa vernici NISU priglupi svet, ali umišljaju Boga.
 
Jedna stvar mi nije jasna. Razumem zašto vernici žele da učestvuju u ovakvim raspravama, verovatno je to pokušaj da se misionira. Ali nije mi jasno zašto se neko ko ne veruje u Boga toliko trudi da iznese svoj stav? To je možda dokaz da je i ateizam religija, a egzaktna nauka boginja.

Postojanje Boga se, ne može dokazati (osim možda putem ontološkog i kosmološkog dokazivanja, ali neću sad o tome), može se samo iskusiti. Isto tako se i nepostojanje Boga ne može dokazati, jer nauka obuhvata samo mali deo stvarnosti, a ni to malo nije u koliziji sa biblijskom verom. Kao što je Paskal otprilike rekao ( već sam to negde i napisao) '' Toliko sam proučavao prirodu da sad verujem u Boga kao bretonski seljak (Bretonija je kraj gde žive jako pobožni ljudi), a da sam još više proučavao, verovao bih u Boga kao bretonska seljanka'' (pretpostavlja se da su tamo žene još pobožnije). Ne znam zašto ovde vlada mišljenje da su svi poznati naučnici bili ili jesu ateisti.

U ovoj diskusiji je, u stvari, samo pitanje da li treba verovati samo u ono što čula mogu registrovati i što se može dokazati u epruveti (odbacujući sve metafizičko), ili i u ono za šta ap. Pavle kaže: ''Živimo po veri, a ne po gledanju''. Ili na drugom mestu: ''Tako sad vidimo kao kroz staklo u zagonetki, a onda ćemo licem k licu (misli se na drugi Hristov dolazak); sad poznajem nešto, a onda ću poznati kao što sam poznat''.

Tu je i pitanje Božijeg natprirodnog delovanja (Božijih čuda), za šta mislim da vernici ne bi trebalo da ubeđuju ljude koji ne veruju u Boga, jer je i to stvar vere.
 

Back
Top