Na Trecem svjetskom kongresu za psihoterapiju, koji je odrzan u Becu, a na kome se okupilo 4000 ucesnika iz 100 zemalja, istupila je ekspert UN-a, jedna od najvecih naucnika 20. stoljeca iz oblasti psihoterapije, An Anselin Sucenberze, koja je ponovila neke stavove iz svog bestselera „Sindrom predaka”, prevedenog na Bosanski i sve značajnije svjetske jezike i prodatog u 200.000 primjeraka.
Profesorica Sucenberze iznijela je stav da - „Srbi i dan-danas pate od transgeneracijske traume koja izaziva zlo”. - „Model srpskog ponasanje je postalo ubijanje, još od kada je Milos Obilic ubio turskog sultana Murata.
Zbog toga austrijski prijestolonasljednik Franc Ferdinand nikako nije smio da 28. juna 1914. ode u Sarajevo. Morao je da zna da je to datum srpske traume koji se nesvjesno prenosi. Procitala sam barem 20 knjiga o ratu u Jugoslaviji i u svima stoji isto - Slobodan Milosevic je 28. juna 1989. na Gazimestanu(Kosovu) podsjetio Srbe na njihovu traumu i odmah nakon toga je pocelo klanje Bosnjaka-muslimana. Hstorija se ponavlja na historijskim datumima, kao sindrom godisnjice, u porodicama i zemljama” - rekla je prof. Sucenberze.
Pozivajuci se na Frojdov pronalazak „kolektivne svijesti” i Jungovu „kolektivnu podsvijest”, prof. Sucenberze formulisala je teoriju prema kojoj se patoloske pojave ne prenose samo svjesno s generacije na generaciju, nego opstaju i nasljedjuju se skriveno, transgeneracijski i transgenetski.
„Određeni osecaj ili uvjerenje mogu se prenositi stotinama godina, i ostati operativni u generacijama koje nemaju znanja o tom djelu” - kaže prof. Sucenberze.
Prof. Sucenberze nije usamljena u izucavanju ovog srpskog nacionalnog ludila. Svajcarski etnopsihoanaliticar Paul Parin, takodje ime od svjetskog ugleda, ukazuje kako se - „historija identiteta u Srba fatalno prelila u fasizam”.
„To se nije dogodilo samo među običnim seljacima. I u velikim gradovima, i u Beogradu, gdje živi avangarda, umjetnici, pisci, glumci, doslo je u jednom trenutku do prostranog ubjedjenja da je Bog kroz te bitke u historijskim vremenima, prije 600 godina, srpski narod proglasio izabranim i svetim. Oni su bili spremni da za to ubedjenje ubijaju ili poginu” - kaže prof. Parin.
Na prastaro, gotovo mentalno oboljenje kod Srba ukazuje i americki profesor Vamik Volkan, psihoanaliticar, koji je u svojoj knjizi „Krvne granice” (1997) stopedeset stranica posvetio - „srpskoj bolesti zvanoj Bitka na Kosovu”. Prof. Volkan tvrdi: „Srbi su se mentalno vratili u srednji vijek i zato su ratovali”.
_________________