Očekuje se poskupljenje kineske robe u Srbiji - zašto?

Ljuta Tica

Veoma poznat
Poruka
13.648
Očekuje se poskupljenje kineske robe u Srbiji - zašto?

Proizvodi koji u Srbiju stižu iz Kine najverovatnije će poskupeti, jer je cena transporta drastično porasla i tri puta je viša u odnosu na isti period lane.

Kritičan nedostatak brodskih kontejnera doveo je do ovog skoka, kao i kašnjenja isporuka iz te zemlje. U kolikom procentu će se to odraziti na cenu kineske robe u maloprodaji? Uvoznici u Bosni i Hercegovini su procenili da će na njihovom tržištu poskupljenje biti od 20 do 25 odsto.

Vlasnici prodavnica kineske robe u Srbiji kažu da sve zavisi od trgovaca na veliko.


"Još nismo kupovali robu koja je stigla skupljim kontejnerima. Ne znamo šta će biti, sve zavisi od ponašanja veleprodavaca. Ako oni podignu cene, onda ćemo i mi", ističu u jednoj kineskoj robnoj kući.

Miroslav Mihić, iz kompanije koja se bavi posredovanjem u pronalaženju i slanju robe iz Kine, ocenjuje da će potrošači sigurno morati skuplje da plaćaju proizvode koji dolaze iz te zemlje, ukoliko ova situacija potraje.

"Cena transporta iz Kine je viša prema celom svetu, a ne samo prema našoj zemlji, a referentni podaci sa sajta FBX, koji prati indeks kontejnerskog prevoza, pokazuju da je on sada tri puta skuplji u poređenju sa istim periodom lane i da je stigao do skoro 6.000 dolara po kontejneru", navodi Mihić.

Kada transport poskupi, neko mora da snosi te troškove. To mogu da budu dobavljači, trgovci ili potrošači. U nekim situacijama taj teret podnesu prodavci na veliko i malo, tako što smanje svoje marže kako bi zadržali kupce. Međutim, manja preduzeća neće moći taj trošak da izdrže. Na kraju, firme će odlučivati šta je za njih najbolje.

Cena transporta je skočila, jer, kako Mihić objašnjava, nema kontejnera.

"Kina proizvodi i izvozi robu koja odlazi u kontejnerima, ali oni se ne vraćaju, jer ostali deo sveta nema toliki plasman na tržište te zemlje, i tako je došlo do poteškoća", kaže sagovornik Novosti.

Mark Jeger, izvršni direktor kompanije Redvud lodžistiks, navodi da su u poređenju sa martom prošle godine, cene kontejnerskog transporta iz Kine za Evropu i SAD porasle za 300 posto. On ističe da spot-cene idu približno i do 6.000 dolara po kontejneru, u odnosu na uobičajenu tarifu od 1.200 dolara.
 
Крајем Октобра смо се суочили са овим проблемом па и сада, а о овој појави сам писао већ на другим темама посвећеним поскупљењима робе.

Проблем са контејнерима је врло сложен и иако се очекује ублажавање до краја Маја, тешко да ће се ситуација нормализовати до краја ове године.

Све то ће имати знатан утицај на цене свих производа, не само оних који долазе из Кине, јер роба се транспортује контејнерима и у Европи. Додуше ефекат неће бити тако изражен, али ће сигурно утицати на пораст цена
 
oni imaju trziste jer su povoljni
ako poskupe 3x docice u nivo brendova na rasprodajama i niko ih vise nece kupovati.

Контејнерски превоз ка Америци и Аустралији је поскупео око 300%, док је према Европи ниже, мислим око 150%. Но, мимо тога ако узмемо да трошкови транспорта у цени робе учествују са просечно 5%, са повећањем цене превоза од 150%, учешће у цени коштања се повећава на 7%, односно толико би требало да буде и повећање цене производа који се превозе
 
Ја се питам шта је иза овога?

Као што су некада једрењаци у оба смера превозила робу, када је истоваре не крећу док не утоваре другу, иначе је скупо возити празан једрењак.

Тако и сада, Кина извози, и када се контејнери испразне, у Европи, Америци, или било где, немају се чиме напунити да би се тако пуни вратили у Кину по још робе.

Шта је проблем да нема робе за Кину?
 
Шта је проблем да нема робе за Кину?

Не, више фактора је утицало на ланчану реакцију тржишта. Прво појачана тражња робе у Америци и Аустралији, а затим корона, смањено људство и појачане здравствене мере, које су сваку фазу у превозу продужиле.

Када брод уплови у луку на западној обали, претоварање контејнера на воз или камион који превозе робу у унутрашњост континента траје дуже због смањеног људства и појачаних здравствених мера, затим када транспорт крене даље исти узроци продужавају превоз, као и када стигне на одредиште.

Онда на одредишту је истовар спорији, опет због људства и на крају чишћење и отпрема контејнера за следећи циклус. Исто то и у повратку контејнера назад ка луци. Ако је некада време од упловљавања брода у луку до истовара робе из контејнера на одредишту трајало 14 дана, сада је то бар 30. Остало се зна. Односи понуде и тражње, а контејнер кошта, био он пун и у транспорту или празан на чекању
 
Не, више фактора је утицало на ланчану реакцију тржишта. Прво појачана тражња робе у Америци и Аустралији, а затим корона, смањено људство и појачане здравствене мере, које су сваку фазу у превозу продужиле.

Када брод уплови у луку на западној обали, претоварање контејнера на воз или камион који превозе робу у унутрашњост континента траје дуже због смањеног људства и појачаних здравствених мера, затим када транспорт крене даље исти узроци продужавају превоз, као и када стигне на одредиште.

Онда на одредишту је истовар спорији, опет због људства и на крају чишћење и отпрема контејнера за следећи циклус. Исто то и у повратку контејнера назад ка луци. Ако је некада време од упловљавања брода у луку до истовара робе из контејнера на одредишту трајало 14 дана, сада је то бар 30. Остало се зна. Односи понуде и тражње, а контејнер кошта, био он пун и у транспорту или празан на чекању
Интересантно да потреба за извозом у Кину није анулирала дуже задржавање контејнера између два циклуса, што би се могло постићи већим бројем контејнера, али и то треба неко да плати.
 
Na Amazonu ima free shipping,ali ne bas na sve artikle.Neznam kako je na Aliexpressu ali na Amazonu odmah izadje koliki je shipping,pa ako odgovara onda se naruci ako ne odustane se bez problema.
Ne verujem da je amazon popularan u Srbiji.

Ovde je

No1 AliExpress

No2 Ebay

Vidiš i ovde cenu samo je debilno , vidi 👇

Screenshot_20210205-102253.png


Pre je bilo da biraš, 3,4 opcije slanja ...sada samo DHL 🤣
 
Donesu mi paket na vrata samo pozvone i kada otvorim vrata oni samo stave paket dole ispred vrata i odlaze bez ikakvog kontakta zbog pandemije i rastojanje drze 1-1,5 metra.Kada nisam u stanu oni mi ostave papir sa nekim kodom na njemu da mogu da podignem sam u postu.Posta je udaljena 5 minuta od mene i kada odem tamo postoji jedna velika prostorija koja je otvorena 24h i danju i nocu i nedeljom uvek.Vrata mi se sama otvaraju a unutra na zidovima sanducici od najmanjeg do najveceg ima ih nekoliko stotina i jedan automat u sredini.ja pridjem tom automatu i na njemu naslonim kod sa papira i jedna od tih vrata se odmah sama otvore onda ja pridjem i uzmem moj paket.
 
oni imaju trziste jer su povoljni
ako poskupe 3x docice u nivo brendova na rasprodajama i niko ih vise nece kupovati.
Kinezi su na B.brdu u glavnoj ulici pre desetak godina zakupili ogroman prostor za prodaju u kome je nekada bila robna kuca
Juce prolazim I vidim da su se iselili
Ovo je kolaps I njihove ekonomije
Docicemo ponovo na realno, da evropske brendove kupujemo na evropskom trzistu po realnoj vrednosti
Mislim da su u prethodnoj godini svi naucili lekciju
Meni iz zapadne Evrope stize uvoz
Transportna kuca je probila rok za isporuku, jer su 4 paketa stigla, a jedan je u drugom kamionu..a za sve je isti I posiljalac I primalac..kazu da im je juce avionski tovar bio prazan, jer nije bilo radnika za utovar na aerodromu
 

Back
Top