Posao, plate u Srbiji

Ja sam vrlo rano dostigla prilican uspeh i visoka primanja. Sada vise ne vijam nuzno karijeru niti mi pada na pamet da radim po 12h i da provodim veceri razmisljajuci o poslu. Vise cenim privatan zivot.
Rekla bih da je bilo perioda kada sam kao mladja vise zaradjivala nego sada.
Pa, ne razmišljam ni ja o poslu, nego o lovi i kako da sve priušti deci, a da ne radim 12 sati dnevno
 
fora je da je dotična dama muslimanske veroispovesti,što uopšte nije bitno,mada u svojim svakodnevnim molitvama Boga nazivaju Alahom
Ja sam relativno nov, po broju komentara i redovnom prisustvu te mi nisi poznati licne generalije i medjusobni odnosi na forumu.
No, veroispovest nema veze sa nasim boravkom na ovom forumu. Ako smo normalni ljudi.
 
Radimo, naravno, oboje, i to sve deluje kao neka pristojna cifra u teoriji, u praksi sve ode na klopu, vrtic I račune. Nešto smo malo sredili po stanu , uložili zadnjih par godina, ali zimovanja bez, letovanje jednom u 4 godine , garderoba polovna i sl, mnogo toga se odreknes da zameni kuhinju, kupiš tus kabinu i sl. Jbt, moj deda kupio stan sa 35, mi se ubism9 za par kvadrata laminata :D mislim, ne pričam ovde samo o sebi, nego o mnogima naših godina.

Osim sto si takozvana 'sendvic generacija' (poznati problemi sendvica izmedju predaka i potomaka)

Ovo ce ti izgledati cudno al' je istinito:
Samo za malo para mora mnogo da se radi.

Razmisli. Mozda ti padne neka ideja na pamet. Svi mi imamo neku zivotnu inerciju, drzimo se stvari kojih mozda ne treba da se drzimo. Ne razmisljamo dovoljno o tome moze li drugacije, bolje, lakse? Pokusavamo da stedimo na sebi, na svom zdravlju, kad nas sustingne ta politika - ugasimo se.

Naravno da ova drzava ne stiti svoje stanovnistvo, nisam bas siguran da ikad jeste. Imam dovoljno godina da mogu da tvrdim da mi nikad nije bilo jasno zasto su kod nas plate notorno male - decenijama. A zivot ne-zivljiv. Nikad nisam uspeo da razresim tu jednacinu.
 
Poslednja izmena:
Stos je sto sa 18 godina sto zaradis ostaje tebi ako ne dajes lovu roditeljima, spavas pod roditeljskim krovom i imas troskove na sebe i samoga najboljeg sebe. Ja sam radio bezvezan posao u administraciji jedne gradjevinske firme dok sam studirao i dan danas kazem da sam tad najvise imao za sebe i svoj zivot. Naravno zarada je isla samo meni, moji roditelji su imali dovoljno, mladjem bratu sam kupovao sa vremena na vreme neku garderobu i davao mu deo dzeparca, secam se da sam mu platio i put i boravak na moru u Budvi. Kasnije sam radio placenije i ozbiljnije poslove ali sam imao svoju porodicu i taj novac vise nije bio moj, bio je zajednicki i od njega smo svi ziveli (kao i suprugin novac takodje). I tako je stalno bilo dok su deca zivela sa nama.
Danas, kad su otisli od nas i imaju svoje zivote mi imamo najvise novca za nas dvoje u zivotu, no ne trosi mi se na nista sto me je ranije ispunjavalo, prosao voz sto bi rekli matori. OK, pomazemo i roditelje, one koji su jos u zivotu.

Nisu svi takvi (zivot u roditeljskom gnezdu).

Ja sam radio 3 posla, placao sve dazbine, dodavao za hranu, i jos, pritom, imao i dzeparac. Radio do kasno u noc, pa ujutro isao na posao. Ali to sam mogao samo sa 20 i nesto.
 
Danas razmišljam kako sam vise para zarađivala sa 18 godina kad sam radila kao konobarica i na garderobi, nego sa 35 kad imam dvoje dece i radim u "ozbiljnoj" firmi . Dodje mi da se vratim u kafanu i da šljakam, pa makar bez prijave, ali da imam para do kraja meseca, a ne da se kupim već od 15og svaki mesec. Kako vi živite, jel ste više zaradjivali u mladosti ili u kasnijim godinama? Čime se baviti u danasnje vreme, da imas za pristojni život, a ujedno da ne zapostavis porodicu?
kad sam radio napolju, imao sam dobra primanja. ovde od 2000. prosek 1500 evra.
sad sam u invalidskoj.
 
Kako vi živite, jel ste više zaradjivali u mladosti ili u kasnijim godinama?
Danas manje-više ok živim, van zdravstvenih problema mi nigde ne gori.
Najviše sam zarađivao negde između 25te i 30te jer sam radio neka 2 posla + kada nisam njih radio išao sam van zemlje da privremeno šljakam.
Danas imam neki luksuz da minimalno radim (tipa 6-8 dana mesečno) a da od tog prihoda mogu bez problema da preguram mesec.
Čime se baviti u danasnje vreme, da imas za pristojni život, a ujedno da ne zapostavis porodicu?
Kod nas - privatnim/porodičnim biznisom ako imaš IQ preko 100 i radne navike, sve ostalo je najčešće minimalno plaćen posao.
Osim toga rad u inostranstvu, par poznanika mi rade već neko vreme u Portugalu, planiraju tamo da skupe bar 15 godina staža i vrate se ovde da započnu porodične poslove, kako računaju više im znači portugalska penzija no ova naša.

Van ovoga mislim da je neka razlika između vremena od pre 10 godina i danas ta što su cene skočile znatno više no primanja.
Prvi posao koji sam radio sa 19 je bio u jednoj stolariji gde sam imao fiksno 19k i kako pamtim sa tim kešom sam uspevao da prebrodim mesec ok, mada ima i faktor gde ko živi Kragujevac je npr. grad sa dosta malo keša, ali je takođe i izuzetno jeftin za život.

Postoji i objektivni faktor što se tiče primanja tačnije koliki su nečiji realni troškovi (smeštaj, računi, hrana, nužne porodične potrebe, zdravlje) i koliko je primanje u odnosu na to? Ako je primanje manje od osnovnih potreba jasno je da postoji neki problem i da nešto treba da se menja.
Takođe na ovo se nadovezuje i koliko je ko sposoban da raspolaže sopstvenim kešom tj. da ne upadne u mod da nekontrolisano ispunjava sopstvene hirove - primera radi po onome šta vidim moj mlađi burazer više troši nego što zarađuje, a objektivno gledano njegova primanja spadaju u izuzetno visoka (200k+)
 
Vucic nas je srozao u siromastvo. prosecna plata u pragu je 2006. bila 1000 evra, kolko je i kod
nas bila programerska plata, a sad je 2400 evra.
Sta si ovde napisao? Prosecna plata u Pragu je 2006te bila 1000eura a 2024te je 2400, to sam razumeo. Prosecna programerska (kog programera, to je sirok pajama, kod nivoa) plata u Srbiji je 2006te bila 1000 ali si ispustio podatak koliko je danas pa sam se ja potrudio da ga nadjem, i gle, prosecna plata software engineera u BGD je 2300 jurica u 10tak reprezentativnih kompanija za 2023cu godinu.

Stos je sto je prosecna plata u Srbiji te 2006te bila okruglo 266 eura ili skoro 3 puta manja od tadasnje Ceske koja je iznosila 713eura (a ne 1000eura kako si masno slagao, pa posto si samo u ovom postu izneo nekoliko neistina, recimo da je prosecna plata u Ceskoj prosle 2023 godine bila 1731 euro a u Pragu 1820eura a ne 2400 kako ti tvrdis). Na kraju znaci nijednu istinitu cifru nisi izneo. No, to i jeste karakteristicno za vas pljuvace, s.e.r.e.t.e na tone ali nista ne znate i samo lazete. Zemlja lazova i k.e.nj.aca.

Dakle, da ste malo realniji i da priznate da je Srbija bila beda i te 2006, pa i 2008me, te je i danas beda pa da vas covek i razume. Ovako lazete sebe, tu je bila i jeste i sad beda. Uostalom te 2006te sam ja resio da odlazim iz te zemlje da prekinem taj ciklus bede, te godine sam podneo papire za iseljenje, toliko nam je bilo dobro.

Nije Vucic to vama napravio, bili smo i na gorem nivou te 2006te. Najlakse je zabiti glavu u pesak i za sve probleme, nesrece i bedu optuziti Vucica. Srecnu i bogatu zemlju upropasti toplousni.
 
Glavni problem ovoga je upoređivanje sa prošlim generacijama, to kupio stan sa 35 godina i slično... Ovde danas većina nikad neće ni imati svoju nekretninu, jer su plate jadne, a za iole pristojan stan ti treba 100.000 eur i više.

Klinački posao je isplativiji jer su sve pare tvoje, a pride imaš i bakšiš koji zavisi od džepa ljudi koji sede tu, tako da za dan možeš uzeti pola mesečne plate ako ti pogodi dan.

Tako je i meni ortak došao kad smo još mlađi bili i hvalio se kako je skupio oko 20.000 evra i da će kupiti sebi BMW, kako ja ne znam sa parama.. A čovek od svoje plate plaćao samo račun za telefon, dok je meni samo infostan 20.000,00 RSD svaki mesec i živim sam duže od 10 godina. Znači stvar je i do toga u kojim se okolnostima nalaziš.

Takođe, kao problem vidim i to što su se svi upinjali da dokažu da smo ravnopravni, hoćemo i mi sve, možemo i mi sve, pa sad kad im se ispunila želja, da ne samo mi nego i žene sede na poslu po 12 sati i decu viđaju preko viber video poziva otprilike, sad se traži daj da radimo manje i povećajte nam plate. E moji vi, pa nisu oni ovo sve smišljali sa ciljem da ti daju više slobodnog vremena i veće plate... Sad što je ranije jedno donosilo u kuću, sad donose dvoje isti taj iznos.
 

Back
Top