Oboženje - cilj čovekovog života

Говориш као да не знаш да чак и на форуму имаш оне који би одмах то прогласили паганизмом а камоли у ширем друштву међу другим религијама.
Pa evo dala sam bibliske dokaze.. :confused: utemeljeno je u Pismu..
Mogu još da nađem.

Meni hrićanstvo jedino ovako deluje radosno, duhovno, smisleno.
Kada se osvrneš na ono šta je mougće sada, dok si živ.

Čekaonica u kojoj mrtvaci čekaju da umru još jednom, ni malo
mi nije inspirativna.
 
Pa evo dala sam bibliske dokaze.. :confused: utemeljeno je u Pismu..
Mogu još da nađem.

Meni hrićanstvo jedino ovako deluje radosno, duhovno, smisleno.
Kada se osvrneš na ono šta je mougće sada, dok si živ.

Čekaonica u kojoj mrtvaci čekaju da umru još jednom, ni malo
mi nije inspirativna.
Biblijski je dokaz samo ako se slaže sa njihovim učenjem inače je "iskrivljavanje biblijske istine".
 
Biblijski je dokaz samo ako se slaže sa njihovim učenjem inače je "iskrivljavanje biblijske istine".
Jel ti primećuješ da njihove rečenice zvuče kao rečenice farseja?
Evo primera
Taj čovek nije od Boga, jer ne poštuje zakon o suboti
ili
Него, овај народ је проклет, јер не познаје Закон!
ili
Stvarno, on u ime demona i izgoni te demone

Dakle, na to ne treba obraćati pažnju. Da je Isus pred njima, oni bi
mu se suprotstavili, a neće se suprotstaviti tebi ili meni.
 
A tvoji imaju...
Кад нађеш коментар који не доприноси дискусији и који је за блог, слободно ме опомени или цитирај поруку.
Razmisli prvo što nešto napišeš.
Не видим зашто све схваташ толико лично, није ми била намера да те увредим.
То што си цитирао је нејасно и не подстиче дијалог и не доприноси теми јер не верујем да ће неко успети да се надовеже на поруку коју си написао.
Тј. то што си написао је више утисак него коментар.

Ovo nadilazi egregore i kolektivno. U Bogu nema kolektivnog,
nego se rastopiš u jednoti. A ipak postojiš..
:think:
jako zabavno..
Много дајеш прецизне дефиниције, јеси сигурна да си и даље нерелигиозна ?
 
Једино да отвориш блог, овакве поруке реално немају смисла, осим наравно за тебе. Нису поруке за дијалог већ за неки свој кутак и размишљања.

Кад нађеш коментар који не доприноси дискусији и који је за блог, слободно ме опомени или цитирај поруку.

Не видим зашто све схваташ толико лично, није ми била намера да те увредим.
То што си цитирао је нејасно и не подстиче дијалог и не доприноси теми јер не верујем да ће неко успети да се надовеже на поруку коју си написао.
Тј. то што си написао је више утисак него коментар.
Ni ne treba da podstiče.
Komentar je.

Filozofirate o nečemu a ne razumete prvi pasus. Zato sam i upotrebio REČ pasus...

Ne shvatam lično.
 
Иако смо, као људи, сви примили призвање за тај узвишени циљ
– да се сјединимо са Богом, да постанемо богови по Благодати и
да уживамо то велико блаженство за које нас је и створио наш
Творац и Саздатељ, ми често живимо као да тај велики и највиши
циљ уопште не постоји.
Тада се наш живот претвара у неуспех.
Свети Бог нас је створио ради обожења. Према томе, ако се не
обожимо, читав наш живот постаје промашај.

Поменимо тек неке од разлога за то:
а) Обузетост земаљским бригама
б) Морализам
в) Човекоцентрични хуманизам

Opširnije:
Архимандрит ГЕОРГИЈЕ Капсанис Игуман Светог Манастира Григоријата на Светој Гори


U Srbiji će se daleko češće čuti reči prosvetljenje ili probuđenje,
nego reč oboženje. Zašto je to tako?
Deluje li taj cilj kao previše dalek i nedostižan? Da li je sramota
takav cilj postaviti sebi, jer to zvuči nekako gordo?
Мислим да је одговор крајње једноставан и да је управо у питању оно што је Маки већ рекао, људима су ближи и схватљивији ти појмови типа просвјетљење, него обожење, ма колико то чудно звучало. Већином су људи само декларативни вјерници, па самим тим и површно упознати са "тематиком", те им то дјелује тако чудно и непојмљиво.
Навешћу један пластичан примјер, мајка мог друга, православна хришћанка, крштена, вјенчана у цркви, крстила дјецу, слави славу, пости на бадњи дан и велики петак и суботу итд. Не дуго након сахране њеног брата, дошла код моје мајке и ја се потрефио ту, пијемо кафу и она ми прича: "а шта каже онај поп, да је он жив, само на другом мјесту и да ће једном устати и да ћемо се поново срести, Боже ти помози."
Елем она је била на много сахрана до тада, али никад није обратила пажњу на оно што свештеник прича, није је занимало, сад кад је лично погођена па је слушала и обратила пажњу, тек јој тад ништа није било јасно.
 
U Srbiji će se daleko češće čuti reči prosvetljenje ili probuđenje,
nego reč oboženje. Zašto je to tako?
Зато што је то пробуђење природан и почетни ступањ обожења, ми Срби увек идемо са почетка, а не од краја ко залудни Грчки филозофи без опитног монаштва...


Deluje li taj cilj kao previše dalek i nedostižan? Da li je sramota
takav cilj postaviti sebi, jer to zvuči nekako gordo?

Тачно, звучи гордо јер је академско и сувопарно без основних и практичних темеља покајања и молитве за јачање вере, јер је све код нас Светосаваца условљено покајањем и смирењем пред Богом и Божијим људима...

Зато нама Србима код излагања циљева Хришћанског живота углавном одговарају Руси, попут св.Серафима Саровског, који то обожење назива СТИЦАЊЕМ БЛАГОДАТИ СВЕТОГ ДУХА...

Ти Серафимово стицање тј. задобијање Бога Богом мора да нас подсети да смо духовна Сиротиња, и да ако нам бБг не да благодат просветљења и покајања, никад нећемо стићи до обожења, којим почиње созерцање свих чулних и мислених предмета Божијим очима ...
 
Зато што је то пробуђење природан и почетни ступањ обожења, ми Срби увек идемо са почетка, а не од краја ко залудни Грчки филозофи без опитног монаштва...




Тачно, звучи гордо јер је академско и сувопарно без основних и практичних темеља покајања и молитве за јачање вере, јер је све код нас Светосаваца условљено покајањем и смирењем пред Богом и Божијим људима...

Зато нама Србима код излагања циљева Хришћанског живота углавном одговарају Руси, попут св.Серафима Саровског, који то обожење назива СТИЦАЊЕМ БЛАГОДАТИ СВЕТОГ ДУХА...

Ти Серафимово стицање тј. задобијање Бога Богом мора да нас подсети да смо духовна Сиротиња, и да ако нам бБг не да благодат просветљења и покајања, никад нећемо стићи до обожења, којим почиње созерцање свих чулних и мислених предмета Божијим очима ...
Joj, ti si ugledni primerak za smirenje.
kuku.gif
 

Back
Top