Objavljeni šok podaci za Srbiju: "Pakao" nam tek sledi

A evo i prognoze za februar

Ove nedelje i 20 stepeni, a onda povratak zime​


Čak 18, 20, 18, 17, 18 stepeni... Tako bi možda trebalo da izgledaju temperature na proleće, ali ne na početku februara kao što ih meteorolozi najavljuju za ovu nedelju.

"Pred nama je oko nedelju dana veoma toplog vremena sa temperaturama koje će biti iznad i znatno iznad proseka. Dominacija jakog anticiklona sa jezgrom nad severom Afrike ka nama će transportovati veoma topao i stabilan vazduh. Noćni minimumi će takođe biti vrlo visoki. Slabih, noćnih mrazeva može biti uglavnom u višim planinskim predelima ili kotlinama. Maksimumi će se do naredne subote uglavnom kretati od sedam do 17 stepeni Celzijusa, a oko 6. februara bi lokalno uz jugozapadni fen moglo biti i oko 20 stepeni Celzijusa", kaže Marko Čubrilo, profesor geografije i zaljubljenik u meteorologiju.

Kako dodaje, promena sinoptike se očekuje oko 10. februara.

"Tada bi, zbog porasta vazdušnog pritiska nad severozapadom Evrope, počelo premeštanje ciklona južnijom putanjom i oko 12. februara prvi od njih, uz izglednu sekundarnu ciklogenezu nad Jadranom stiže i do nas. Tada se uz jak južni vetar očekuje pogoršanje sa kišom, a zatim bi usledilo i jače zahlađenje. Sam tempo zahlađenja još nije moguće odrediti jer je u pitanju vrlo udaljen termin, ali sve upućuje da bi najverovatnije vrlo brzo bilo uslova za sneg i u nizijama, te bi se zima negde oko polovine meseca vratila na naše prostore", dodaje Čubrilo.

Prema aktuelnim prognozama, dalji razvoj sinoptike bi mogao ići u pravcu dužeg hladnog perioda.

"Sumirano, pred nama je nedelju dana pravog prolećnog vremena, ali sudeći po trenutnim proračunima modela zima nikako nije gotova", zaključuje Čubrilo.
Malo da nas razgali,pa posle da pritisne i zaledi.To je dobro za nase kosti,ali sta je tu je.Ko izdrzi pricace.
 
jer loopaju.

zele da prave senzacije a vreme je isto kakvo je i bilo.

i hiljadu osamsto i neke je isto bila ovako topla zima.


zasto niko ne spominje zimu od pre nekih desetak godina kad je ceo januar bio u beogradu pod snegom?..sneg je pao negde 2..3 januara i nije se topio do 2..3 februara (ovo pouzdano znam) sto znaci da je ceo januar temperatura bila ispod nule.

da se to sad desi rekli bi katastrofa, apokalipsa kako cemo preziveti...
2008. ili 2009. početkom februara bilo je nešto oko 25-6 stepeni, pa se nije pravila drama. 2011. ili 2012. bio je u Beogradu onaj ludački vetar skoro nedelju dana, a u februaru temperatura odjednom otišla na -20, opet bez prevelike drame. Sad sve neki obojeni alarmi i za vruće i za hladno.
Ne znam sve, ali Sunce je prošle godine bilo dosta aktivno. Moguće da deo promena klime ima veze sa njim.

No ne možemo poreći da su ranije zime bile hladnije. Kada sam bila dete, nije bilo zime bez snega , i to ne par dana već dosta duže. Zapaža se generalno otopljavanje u našim krajevima, o tome priča i ovaj prof meteorologije.
Još kao klinac sam čitao u "politikinom zabavniku" o uticaju Sunca na vreme i najavu da će porasti temperatura za koji stepen u narednih 30 godina (a to je bilo početkom '80-ih). Tad nije svako imao ni fiksni telefon, a ne auto... ili male mlaznjake kao ovi što se brinu za klimu.
 
Kod nas bi trebalo da bude umereno-kontinentalna klima


Pogledajte prilog 1494033

Nju odlikuje, prema viki:

Умереноконтиненталну климу одликују оштре зиме и постојан снежни покривач. Зими су многи дани с мразом, пролеће је кратко и рано наступа, јесени су благе, а лето топло и влажно. Доминира у унутрашњости континента. Умереноконтинентална клима се разликује од континенталне по количини падавина; у областима у којима влада умереноконтинентална клима је већа количина падавина.

Da li smo mi još u ovoj klimi?
Nismo !
Zemljina osa se polako ispravlja što znači da smo sve bliže ekvatoru
Biće sve toplije , a ne ove nebuloze agende 2030:bljuc:
I to sam vam rešo :mrgreen:

1707149337010.jpeg
 
Mislim topljenje leda moze da izazove i novo ledeno doba (globalno zagrevanje ne znaci nuzno i toplije vreme) jer topljenje leda izaziva smanjen nivo saliniteta okeana a to moze da poremeti golfske struje usled cega bi stao dotok toplije vazdusne mase.

Inace svako ko ima oci valjda vidi da se sa klimom nesto cudno desava, mislim bilo je i ranije usred zime 20 stepeni i bilo je i toplo i hladno i ovako i onako, mislim to sto danas ljudi idu u majicama ne znaci da se za nedelju dana nece opet smrzavati i ostati zavejani na putevima ali ono sto je cinjenica je da je vreme postalo mnogo ekstremnije, nestabilnije i nepredvidivo, stalno slusamo negde neke poplave, snezni nanosi, nezapamcene suse i vrucine, zemljotresi i stalno negde neke elementarne nepogode, recimo ja se secam kao klinac desavalo se mozda jednom u 5 godina neka bas jaka oluja koja nosi krovove sa kuca i lomi drvece, sad takvih oluja imamo i po 4,5 tokom samo jednog leta.

Ono nesto se desava, sad samo pitanje je sta je uzrok tome, mislim da nije Co2 i da je to prica za manipulaciju i mind control, pre ce biti da je do aktivnosti na suncu sto ima mnogo vise logike jer Co2 cini svega 0,04% nase atmosfere dok recimo sunce cini preko 98% mase naseg celokupnoog suncevog sistema i kao nikom od tih "velikih naucnika" nije palo na pamet da je mozda sunce uzrok globalnom zagrevanju a ne Co2, takodje moze biti i da je do zemljinog jezgra nesto, poremecaja i promene magnetnih polova, mozda se i osa rotacije Zemlje malo pomerila pa su sad ti neki malo severniji delovi sad malo vise izlozeni suncu, itd , ono moze biti svasta i nekako sve ima vise logike i smisla nego ta Co2 prica i zvanicni narativ (krave prde i sta ja znam, uostalom Co2 je dobar za vegetaciju i podstice rast biljaka) ali sad problem je kad bi oni to rekli to bi znacilo da ljudski faktor nije uzrok i onda ne bi imali izgovor za njihovu agendu i mracne planove.
 
Mislim topljenje leda moze da izazove i novo ledeno doba (globalno zagrevanje ne znaci nuzno i toplije vreme) jer topljenje leda izaziva smanjen nivo saliniteta okeana a to moze da poremeti golfske struje usled cega bi stao dotok toplije vazdusne mase.

Inace svako ko ima oci valjda vidi da se sa klimom nesto cudno desava, mislim bilo je i ranije usred zime 20 stepeni i bilo je i toplo i hladno i ovako i onako, mislim to sto danas ljudi idu u majicama ne znaci da se za nedelju dana nece opet smrzavati i ostati zavejani na putevima ali ono sto je cinjenica je da je vreme postalo mnogo ekstremnije, nestabilnije i nepredvidivo, stalno slusamo negde neke poplave, snezni nanosi, nezapamcene suse i vrucine, zemljotresi i stalno negde neke elementarne nepogode, recimo ja se secam kao klinac desavalo se mozda jednom u 5 godina neka bas jaka oluja koja nosi krovove sa kuca i lomi drvece, sad takvih oluja imamo i po 4,5 tokom samo jednog leta.

Ono nesto se desava, sad samo pitanje je sta je uzrok tome, mislim da nije Co2 i da je to prica za manipulaciju i mind control, pre ce biti da je do aktivnosti na suncu sto ima mnogo vise logike jer Co2 cini svega 0,04% nase atmosfere dok recimo sunce cini preko 98% mase naseg celokupnoog suncevog sistema i kao nikom od tih "velikih naucnika" nije palo na pamet da je mozda sunce uzrok globalnom zagrevanju a ne Co2, takodje moze biti i da je do zemljinog jezgra nesto, poremecaja i promene magnetnih polova, mozda se i osa rotacije Zemlje malo pomerila pa su sad ti neki malo severniji delovi sad malo vise izlozeni suncu, itd , ono moze biti svasta i nekako sve ima vise logike i smisla nego ta Co2 prica i zvanicni narativ (krave prde i sta ja znam, uostalom Co2 je dobar za vegetaciju i podstice rast biljaka) ali sad problem je kad bi oni to rekli to bi znacilo da ljudski faktor nije uzrok i onda ne bi imali izgovor za njihovu agendu i mracne planove.
Zato što su ti naučnici bitange u službi WEF.

Pravi naučnik je Milutin Milanković koji je opisao kosmičke procese koji utiču na klimatske promene.
 
Malo o vremenskim prilikama

Beograd -- Prethodna 2023. bila je najtoplija u Beogradu od 1888. godine kada su počela meteorološka merenja u našim krajevima.

Takođe, bila je najtoplija u celoj Srbiji od 1950. godine, od kada postoje dostupni podaci za celu našu zemlju.
Iako su različiti stavovi naših meteorologa, kako profesionalnih tako i amaterskih, oko globalnog zagrevanja, brojke ne lažu: četiri od šest najtoplijih godina u istoriji srpske prestonice registrovane su od 2018!I

Prošla 2023. nadmašila je do sada rekordnu 2019. godinu, a na listi najtoplijih za njima slede 2022, 2018. i 2000. koja zaokružuje istorijskih top pet.

Na drugoj strani, odavno nismo imali godinu koja bi mogla da uđe u konkurenciju za najhladniju ikada na ovim prostorima. Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), najniže temperature su beležene 1956, 1980, 1985, 1954. i 1976. godine.

"Najnovije obaranje rekorda za najtopliju godinu u Srbiji, koja je do pre neki dan bila 2019, kao i činjenica da je 10 najtoplijih godina osmotreno od 2000. do danas, jasno pokazuje da smo veoma ozbiljno "zagazili" u proces ubrzanog zagrevanja planete", istakao je nedavno dr Vladimir Đurđević, klimatolog i profesor na Fizičkom fakultetu u Beogradu.

link
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2024&mm=02&dd=05&nav_category=12&nav_id=2476730

Puno podataka, a nigde analize..
Слажем се,с тим да имамо све више дана са екстремним временским приликама.Углавном су то топли екстреми,али понекад имамо хладне екстреме или екстремно велике количине падавина и слично.Зато на крају добијамо најтоплије године откад постоје мерења,а некад немамо такав утисак.
 
Gledajuci ovu mapu, ja takodje ovde gde zivim pripadam tom pojasu umereno kontinentalne klime. Ja zivim u Sjedinjenim Americkim Drzavama, savezna drzava Misuri. leta su relativno jaka, zime su veoma jake, par dana u godini ode I preko -15 celzijusa ali nema toliko tih varijacija kao u Srbiji. Mislim, kada je zima onda je zima, kada je leto onda je leto. Ne desava se da bude 15 stepeni I vise u plusu u sred januara kada nije vreme za tu temperaturu. Dok sam ziveo u Srbiji te varijacije su mi smetale I prehladim se kada u sred zime ode na skoro 20 stepeni
 
Gledajuci ovu mapu, ja takodje ovde gde zivim pripadam tom pojasu umereno kontinentalne klime. Ja zivim u Sjedinjenim Americkim Drzavama, savezna drzava Misuri. leta su relativno jaka, zime su veoma jake, par dana u godini ode I preko -15 celzijusa ali nema toliko tih varijacija kao u Srbiji. Mislim, kada je zima onda je zima, kada je leto onda je leto. Ne desava se da bude 15 stepeni I vise u plusu u sred januara kada nije vreme za tu temperaturu. Dok sam ziveo u Srbiji te varijacije su mi smetale I prehladim se kada u sred zime ode na skoro 20 stepeni
Da, to što si opisao je stvarno umereno-kontinentalna. Kod nas eto odnekud dolaze topli talasevi i baš ću gledati da iščačkam otkud to, ako ima na netu.
 
Našla sam na wiki (na engleskom) da Srbija pripada suptropskoj vlažnoj klimi !
Cfa je skraćenica za ovu vrstu klime.

Dakle, po podacima za 2011. nismo umereno-kontinentalna klima.

Koppen_World_Map_Cwa_Cfa.png


Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification. Humid subtropical climates (Cfa, Cwa)
https://en.wikipedia.org/wiki/Temperate_climate#/media/File:Koppen_World_Map_Cwa_Cfa.png

iz 2011. godine.
Evo uvećane slike

serbia climate.png


zajedno sa Crnom Gorom i obalom Hrvatske.
 
Poslednja izmena:
Vlažna subtropska klima
https://en.wikipedia.org/wiki/Humid_subtropical_climate

Cfa: C = Mild temperate f = Fully humid a = Hot Summer

Beograd, Novi Sad, Niš i Budimpešta navedeno je da pripadaju sada vlažnoj subtropskoj klimi. Takođe Istočna obala Jadranskog mora, severna Italija.

EUROPE
As the continent does not have a large ocean to its east as the case in many other continents within the climate zone, humid subtropical climates in Europe are limited to relatively small areas on the margins of the Mediterranean and Black Sea basins. Cfa zones are generally transitional between the Mediterranean climate zones along the coast and oceanic and humid continental zones to the west and north where rainfall in the warmer months is too high for a Mediterranean classification, while temperatures (either in the summer and/or winter) are too warm to qualify as oceanic or humid continental. Summer humidity is generally not as high here as in other continents within this climatic zone.

The Po Valley, in Northern Italy, including major cities such as Milan, Turin, Bologna, and Verona, has a humid subtropical climate, featuring hot, humid summers with frequent thunderstorms; winters are foggy, damp and chilly, with sudden bursts of frost. Places along the shores of Lake Maggiore, Lake Lugano, Lake Como (Como and Verbania in Italy and Lugano and Locarno in Switzerland) have a humid subtropical climate with a distinctively high amount of rainfall during summer. In France, the climate is found in parts of the Garonne Valley city of (Toulouse and in the Rhône Valley, including the cities of Lyon and (Valence). Due to climate change, some cities on the Balkan peninsula and in the Pannonian Basin such as Belgrade, Novi Sad, Niš and Budapest are now just warm enough to be categorized as such. At 48°N, Bratislava, in Slovakia, lies on the northern limit of the humid subtropical zone.

The coastal areas in the northern half of the Adriatic Sea also fall within this climate zone. The cities include Trieste, Venice, and Rimini in Italy, Rijeka and Split in Croatia, Koper in Slovenia and Kotor in Montenegro. Other Southern European areas in the Cfa zone include the central valleys and coast of Catalonia of Girona and Barcelona in Spain, some on the north-east of Spain (Huesca), West Macedonia in Greece (Kozani).
 
https://en.climate-data.org/europe/serbia/belgrade/belgrade-1046/

climate-graph.png


Isključivo prema podacima, crveno je srednja temperatura po mesecima, a plavim je precipitacija u mm, zaključeno je:

The climate here is mild, and generally warm and temperate. It is noteworthy that Belgrade experiences a considerable volume of precipitation throughout the year, including its least humid month. As per the Köppen-Geiger classification, the prevailing weather conditions in this region are categorized under Cfa. The mean yearly temperature observed in Belgrade is recorded to be 12.8 °C | 55.0 °F. The precipitation level on a yearly basis amounts to 696 mm | 27.4 inch as per the meteorological records.
Belgrade is located in the northern hemisphere.The commencement of summer is observed at the conclusion of June and its culmination takes place in September. The months that constitute this season are known as June, July, August, September.It is highly recommended to plan your visit during the months of July, August for an optimal experience

prevod sa Google Tr
Klima je ovde blaga, uglavnom topla i umerena. Važno je napomenuti da Beograd ima znatnu količinu padavina tokom cele godine, uključujući i njegov najmanje vlažan mesec. Prema Kepen-Gajgerovoj klasifikaciji, preovlađujući vremenski uslovi u ovom regionu su kategorisani pod Cfa. Srednja godišnja temperatura zabeležena u Beogradu je 12,8 °C. Visina padavina na godišnjem nivou iznosi 696 mm | 27,4 inča prema meteorološkim zapisima.
Beograd se nalazi na severnoj hemisferi. Početak leta se primećuje na kraju juna, a njegova kulminacija se dešava u septembru. Meseci koji čine ovu sezonu poznati su kao jun, jul, avgust, septembar. Veoma je preporučljivo da planirate svoju posetu tokom jula, avgusta za optimalno iskustvo.
 
Niš
nis.png

In Nis, the climatic conditions are categorized as mild and moderate. The precipitation levels in Nis are noteworthy, as there is rainfall even during the most arid month. According to Köppen and Geiger, this climate is classified as Cfa. The mean yearly temperature observed in Nis is recorded to be 11.9 °C | 53.4 °F. Approximately 607 mm | 23.9 inch of rainfall occurs on a yearly basis.
The specified area is located in the northern hemisphere of our planet.The onset of summer commences towards the conclusion of June and culminates by September. The season is characterized by a sequence of months, namely: June, July, August, September.The most favored period for a visit is during the months of July, August

Novi Sad
novi sad.png


The climate in Novi Sad is warm and temperate. There is significant rainfall throughout the year in Novi Sad. Even the driest month still has a lot of rainfall. According to the Köppen-Geiger classification, the prevailing climate in this region is categorized as Cfa. The mean yearly temperature observed in Novi Sad is recorded to be 12.7 °C | 54.9 °F. The rainfall here is around 695 mm | 27.4 inch per year.
Novi Sad are in the northern hemisphere.Summer starts here at the end of June and ends in September. There are the months of summer: June, July, August, September.The best time to visit is July, August
 
Ono nesto se desava, sad samo pitanje je sta je uzrok tome, mislim da nije Co2 i da je to prica za manipulaciju i mind control, pre ce biti da je do aktivnosti na suncu sto ima mnogo vise logike jer Co2 cini svega 0,04% nase atmosfere dok recimo sunce cini preko 98% mase naseg celokupnoog suncevog sistema i kao nikom od tih "velikih naucnika" nije palo na pamet da je mozda sunce uzrok globalnom zagrevanju a ne Co2, takodje moze biti i da je do zemljinog jezgra nesto, poremecaja i promene magnetnih polova, mozda se i osa rotacije Zemlje malo pomerila pa su sad ti neki malo severniji delovi sad malo vise izlozeni suncu, itd , ono moze biti svasta i nekako sve ima vise logike i smisla nego ta Co2 prica i zvanicni narativ (krave prde i sta ja znam, uostalom Co2 je dobar za vegetaciju i podstice rast biljaka) ali sad problem je kad bi oni to rekli to bi znacilo da ljudski faktor nije uzrok i onda ne bi imali izgovor za njihovu agendu i mracne planove.

Sunce pravi SVE, pa i zemljotrese, ne samo klimatske promene
obidji ovoga čiku
google/ jutub/ Ing Milan Stevančević - Inženjer elektrotehnike

Sta izaziva zemljotrese u Srbiji i da li postoji nacin da se predvide? - DJS - (TV Happy 06.11.2021)​


 
Takođe u linku stoji

Srednja temperatura vazduha u Srbiji 2023. iznosila je 12,5 stepeni, a u Beogradu 14,8 stepeni. U planinskim krajevima ona se kretala od 5,4 stepena na Kopaoniku do 9,5 stepeni na Zlatiboru. Međutim, iako je iza nas najtoplija godina ikada, živa u termometru nijednom nije došla do 40. podeoka.

"Najviša dnevna temperatura vazduha u toku 2023. godine izmerena je 25. jula u Dimitrovgradu i 4. avgusta u Nišu i iznosila je 39,0 stepeni. U većem delu Srbije zabeleženo je od 37 do 60 tropskih dana što je za tri do 18 više od prosečnog broja za period 1991-2020. U Beogradu je zabeleženo 57 tropskih dana što je za 12 dana više od proseka", saopštili su iz RHMZ.

Лоши показатељи у сваком случају, рекао бих.
 
A evo i prognoze za februar

Ove nedelje i 20 stepeni, a onda povratak zime​


Čak 18, 20, 18, 17, 18 stepeni... Tako bi možda trebalo da izgledaju temperature na proleće, ali ne na početku februara kao što ih meteorolozi najavljuju za ovu nedelju.

"Pred nama je oko nedelju dana veoma toplog vremena sa temperaturama koje će biti iznad i znatno iznad proseka. Dominacija jakog anticiklona sa jezgrom nad severom Afrike ka nama će transportovati veoma topao i stabilan vazduh. Noćni minimumi će takođe biti vrlo visoki. Slabih, noćnih mrazeva može biti uglavnom u višim planinskim predelima ili kotlinama. Maksimumi će se do naredne subote uglavnom kretati od sedam do 17 stepeni Celzijusa, a oko 6. februara bi lokalno uz jugozapadni fen moglo biti i oko 20 stepeni Celzijusa", kaže Marko Čubrilo, profesor geografije i zaljubljenik u meteorologiju.

Kako dodaje, promena sinoptike se očekuje oko 10. februara.

"Tada bi, zbog porasta vazdušnog pritiska nad severozapadom Evrope, počelo premeštanje ciklona južnijom putanjom i oko 12. februara prvi od njih, uz izglednu sekundarnu ciklogenezu nad Jadranom stiže i do nas. Tada se uz jak južni vetar očekuje pogoršanje sa kišom, a zatim bi usledilo i jače zahlađenje. Sam tempo zahlađenja još nije moguće odrediti jer je u pitanju vrlo udaljen termin, ali sve upućuje da bi najverovatnije vrlo brzo bilo uslova za sneg i u nizijama, te bi se zima negde oko polovine meseca vratila na naše prostore", dodaje Čubrilo.

Prema aktuelnim prognozama, dalji razvoj sinoptike bi mogao ići u pravcu dužeg hladnog perioda.

"Sumirano, pred nama je nedelju dana pravog prolećnog vremena, ali sudeći po trenutnim proračunima modela zima nikako nije gotova", zaključuje Čubrilo.

Можда ћемо са снегом и ниским температурама ући у април рецимо..
 

Back
Top