Objavljeni šok podaci za Srbiju: "Pakao" nam tek sledi

eto
i gde je tu globalno zagrevanje?

ma samo loopaju.

vreme je isto kakvo je bilo i pre 100 i 200 i 1000 godina

nekad malo toplije nekad malo hladnije i normalno je da se nekad dotakne i ekstrem i probije rekord.
Klimatološki srednjaci se prave na 30 godina. Činjenica je da su najnovijem referentnom periodu 1991-2020 prosječne temperature više i kod nas i širom sjveta nego u periodu 1981-2010, a za period 1981-2010 su više nego za 1961-1990.

Srednje godišnje temperature za Beograd, Novi Sad i Sjenica u tri pomenuta referentna perioda poređenja radi.

1961-1990
Beograd 11.9c
Novi Sad 10.9c
Sjenica 6.1c

1981-2010
Beograd 12.5c
Novi Sad 11.4c
Sjenica 6.7c

1991-2020
Beograd 13.2c
Novi Sad 11.9c
Sjenica 7.2c
 
eto
i gde je tu globalno zagrevanje?

ma samo loopaju.

vreme je isto kakvo je bilo i pre 100 i 200 i 1000 godina

nekad malo toplije nekad malo hladnije i normalno je da se nekad dotakne i ekstrem i probije rekord.
Ne znam sve, ali Sunce je prošle godine bilo dosta aktivno. Moguće da deo promena klime ima veze sa njim.

No ne možemo poreći da su ranije zime bile hladnije. Kada sam bila dete, nije bilo zime bez snega , i to ne par dana već dosta duže. Zapaža se generalno otopljavanje u našim krajevima, o tome priča i ovaj prof meteorologije.
 
Sto se mene licno tice, ove klimatske promene i temperature mi bas odgovaraju , ako ne racunamo finansijsku dobit kod grejanja, svakako lepse +20 nego -5 , mozes da sedis napolju, izadjes . Na Tajlandu imas slicnu temperaturu cele godine, i imas taj kisni period a opet je super toplo. Posto obozavam i kisu i taj kao "los" period u toj istocnoj Aziji sa Monsunima mi je prelep. Ali uglavnom, za razliku od Tajlanda, ono sto je problem su kise i voda, njih nema ili ima jako malo. Ne secam se "prave kise" da ono lije, nego i kada retko kada pada kao kroz probusenu kantu , odnosno problem vode mi deluje kao ozbiljna stvar .
 
Ti posmatras pricu u lokalu, a negiras globalno zagrevanje.

Globalno se od odnosi na celu planetu, ne samo na Srbiju i Beograd.

Postoje tri cinjenice na globalu koje niko ne moze da ospori, a idu u prilog globanom zagrevanju:
1. danas ima najmanje glečera u poslednjih 20.000+ godina
2. danas je polarna kapa najmanja, u poslednjih 20.000+ godina.
3. prosecna godisnja temperatura na celoj planeti polako raste.


Niko od naucnika ne spori da li se desava globalno zagrevanje ili ne - desava se, i podaci su tu neminovni.

Ono oko cega se spore je da li to zagrevanje izaziva covek ili ne.
zemlja se zagreva od poslednjeg ledenog doba..sta je tu cudno?

ja nisam negirao globalno zagrevanje ali je ono 1 stepen na 100 godina i mi to ne osecamo.

ovde se prica kako se klima drasticno promenila u zadnjih 10 godina..
nije se drasticno promenila.

drasticna promena u odnosu na sadasnju klimu ce biti za nekih 500 godina.

cak ne mogu da se dogovre ni da li se hladimo ili zagrevamo :D

https://www.dominomagazin.com/zivot/gradski-zivot/zemlja-se-greje-ili-mozda-hladi/

jel neko uopste primetio da se zadnjih 10 godina vise ne prica o ozonskoj rupi..
prezvakana prica.. a koji hit je bila u proslosti..nemojte da koristite dezodorans da ne bi unistili klimu :rotf:

prosto se samo izmisljaju stvari da bi se dizala panika i skretale misli ljudi sa glavnih stvari :D
 
Sto se mene licno tice, ove klimatske promene i temperature mi bas odgovaraju , ako ne racunamo finansijsku dobit kod grejanja, svakako lepse +20 nego -5 , mozes da sedis napolju, izadjes . Na Tajlandu imas slicnu temperaturu cele godine, i imas taj kisni period a opet je super toplo. Posto obozavam i kisu i taj kao "los" period u toj istocnoj Aziji sa Monsunima mi je prelep. Ali uglavnom, za razliku od Tajlanda, ono sto je problem su kise i voda, njih nema ili ima jako malo. Ne secam se "prave kise" da ono lije, nego i kada retko kada pada kao kroz probusenu kantu , odnosno problem vode mi deluje kao ozbiljna stvar .
Biljni svjet na ovim prostorima nije adaptiran na +20c zimi u nešto dužem periodu. U zadnjih 10-ak godina se skoro svake godine dešava da se vegatacije počne buditi u Februaru ili u prvoj polovini Marta zbog znatno toplije vremena od prosjeka, procvjetaju stabla nekih voćnih vrsta itd. Onda nakon toga dođe mraz i uništi cvjet, te zbog toga cjene voća idu u nebo jer ga ne bude dovoljno. To će po svemu sudeći biti i u ovom mjesecu. Do sredine Februara proljeće i cvjetanje nekih voćnih vrsta, a u drugoj polovini ide mraz koje će napraviti štetu. Pratim srednjeročne i dugoročne prognoze.
 
Biljni svjet na ovim prostorima nije adaptiran na +20c zimi u nešto dužem periodu. U zadnjih 10-ak godina se skoro svake godine dešava da se vegatacije počne buditi u Februaru ili u prvoj polovini Marta zbog znatno toplije vremena od prosjeka, procvjetaju stabla nekih voćnih vrsta itd. Onda nakon toga dođe mraz i uništi cvjet, te zbog toga cjene voća idu u nebo jer ga ne bude dovoljno. To će po svemu sudeći biti i u ovom mjesecu. Do sredine Februara proljeće i cvjetanje nekih voćnih vrsta, a u drugoj polovini ide mraz koje će napraviti štetu. Pratim srednjeročne i dugoročne prognoze.
Tako je. I ja o tome mislim krajem zime.. počnu da cvetju pupoljci na voćkama i onda kao po pravilu u martu ili negde, (a imali smo skoro i sneg u maju?) dođe neki mraz i svi pupoljci popadaju... baš mi žao. Moraće se preći na neki novi način čuvanja voćki.
 
Današnja klima Beograda je skoro kao klima Soluna od prije par decenija.
Do prije 30-ak godina u Bileći nisu uspjevale smokve, dok u Trebinju jesu koje je udaljeno samo 30-ak km. Danas smokve ne samo da uspjevaju u Bileći, nego i u Subotici.

Да али је питање да ли је промена климе резултат људског деловања или резултат редовних временских периодичних осцилација.
 
Takođe u linku stoji

Srednja temperatura vazduha u Srbiji 2023. iznosila je 12,5 stepeni, a u Beogradu 14,8 stepeni. U planinskim krajevima ona se kretala od 5,4 stepena na Kopaoniku do 9,5 stepeni na Zlatiboru. Međutim, iako je iza nas najtoplija godina ikada, živa u termometru nijednom nije došla do 40. podeoka.

"Najviša dnevna temperatura vazduha u toku 2023. godine izmerena je 25. jula u Dimitrovgradu i 4. avgusta u Nišu i iznosila je 39,0 stepeni. U većem delu Srbije zabeleženo je od 37 do 60 tropskih dana što je za tri do 18 više od prosečnog broja za period 1991-2020. U Beogradu je zabeleženo 57 tropskih dana što je za 12 dana više od proseka", saopštili su iz RHMZ.
Znači, moraćemo da se skidamo... :)
 
Današnja klima Beograda je skoro kao klima Soluna od prije par decenija.
Do prije 30-ak godina u Bileći nisu uspjevale smokve, dok u Trebinja jesu koje je udaljeno samo 30-ak km. Danas smokve ne samo da uspjevaju u Bileći, nego i u Subotici.
Da. Umereno-kontinentalna klima koju deca uče u školi podrazumeva jasna godišnja doba, jake zime, topla leta, prelazi proleće i jesen. Sada su se desile izmene u pravcu .. šta znam, nisam stručnjak, pomalo mediteranske klime?
 
Biljni svjet na ovim prostorima nije adaptiran na +20c zimi u nešto dužem periodu. U zadnjih 10-ak godina se skoro svake godine dešava da se vegatacije počne buditi u Februaru ili u prvoj polovini Marta zbog znatno toplije vremena od prosjeka, procvjetaju stabla nekih voćnih vrsta itd. Onda nakon toga dođe mraz i uništi cvjet, te zbog toga cjene voća idu u nebo jer ga ne bude dovoljno. To će po svemu sudeći biti i u ovom mjesecu. Do sredine Februara proljeće i cvjetanje nekih voćnih vrsta, a u drugoj polovini ide mraz koje će napraviti štetu. Pratim srednjeročne i dugoročne prognoze.
ne pratim poljoprivredu toliko ali znam da uvozimo i kineski beli luk a posle Ukrajine imamo najbolju zemlju na svetu za poljoprivredu, tako da osim klimatskih promena deluje i politicki da se unistava seljak, a imamo jos milion primera. Ali svakako adaptacija je moguca ali ne bez vode .
 
Da. Umereno-kontinentalna klima koju deca uče u školi podrazumeva jasna godišnja doba, jake zime, topla leta, prelazi proleće i jesen. Sada su se desile izmene u pravcu .. šta znam, nisam stručnjak, pomalo mediteranske klime?
Klima najvećeg djela Srbije za period 1991-2020 je nešto između sub-tropske i umjereno kontinentalne. Neka mjesta poput Beograda, Niša i Negotina su bliža sub-tropskoj klimi, dok su npr. Subotica i Zrenjanin bliži umjereno kontinentalne. Umjereno kontinentalne klima proper u nižim krajevima u najnovijem referentnom periodu se povukla sjevernije, sad počinje od centralne Mađarske. Mjesta na većoj visini ili neka sa specifičnom geegrafijom su izuzeci. Pa tako Požega i dalje ima odlike umjereno kontinentalne, a Sjenica kontinentalne klime.
 
zemlja se zagreva od poslednjeg ledenog doba..sta je tu cudno?

ja nisam negirao globalno zagrevanje ali je ono 1 stepen na 100 godina i mi to ne osecamo.

ovde se prica kako se klima drasticno promenila u zadnjih 10 godina..
nije se drasticno promenila.

drasticna promena u odnosu na sadasnju klimu ce biti za nekih 500 godina.

cak ne mogu da se dogovre ni da li se hladimo ili zagrevamo :D

https://www.dominomagazin.com/zivot/gradski-zivot/zemlja-se-greje-ili-mozda-hladi/

jel neko uopste primetio da se zadnjih 10 godina vise ne prica o ozonskoj rupi..
prezvakana prica.. a koji hit je bila u proslosti..nemojte da koristite dezodorans da ne bi unistili klimu :rotf:

prosto se samo izmisljaju stvari da bi se dizala panika i skretale misli ljudi sa glavnih stvari :D

Zato sto je izbacen iz upotrebe gas koji je najvise doprinosio unistenju ozona.
Prica oko ozonske rupe je upravo dokaz da sta covek zaserre, moze i da popravi.
 
Да али је питање да ли је промена климе резултат људског деловања или резултат редовних временских периодичних осцилација.
Promjena klima tj. smjenjivanje toplijih i hladnijih perioda vrv. ima najviše veze sa aktivnošću sunca.
 
Klima najvećeg djela Srbije za period 1991-2020 je nešto između sub-tropske i umjereno kontinentalne. Neka mjesta poput Beograda, Niša i Negotina su bliža sub-tropskoj klimi, dok su npr. Subotica i Zrenjanin bliži umjereno kontinentalne. Umjereno kontinentalne klima proper u nižim krajevima u najnovijem referentnom periodu se povukla sjevernije, sad počinje od centralne Mađarske. Mjesta na većoj visini ili neka sa specifičnom geegrafijom su izuzeci. Pa tako Požega i dalje ima odlike umjereno kontinentalne, a Sjenica kontinentalne klime.
hvala ti na ovim info.
Da li možda imaš link odnekud da detaljnije pročitam? ovo o pomeranju čisto umereno kontinentalne klime?
 
hvala ti na ovim info.
Da li možda imaš link odnekud da detaljnije pročitam? ovo o pomeranju čisto umereno kontinentalne klime?
Nemam trenutno, ali ako nađem staviću link.

Ovo je zanimljivo, mjesečne i godišnje prosječne temperature u Beogradu u periodu 1780-2012 https://www.meteologos.rs/beograd-mesecni-i-godisnji-temperaturni-podaci-1780-2012
Najhladniji mjesec je bio Januar 1864. sa srednjom temperaturom od -9.6c, najtopliji mjesec je bio Avgust 1807. sa 27.1c, najhladnija godina je bila 1864. sa 9.5c, najtoplija godina 2000. sa 14.2c itd. Msm da je 2000. nekoliko puta potučena u zadnjih 10-ak godina u nadmetanju za najtopliju godinu ikad, najmanje je 2 puta potučena ako ne i više.
Mjerenje temperature u Beogradu je počeo Vladimir Jakšić sredinom 19-og vjeka. Srednje temperature za ranije decenije sa linka gore su rekonstruisane na osnovu Budimpešte u kojoj se mjeri temperatura od 1780. godine.
 
Poslednja izmena:
Malo o vremenskim prilikama

Beograd -- Prethodna 2023. bila je najtoplija u Beogradu od 1888. godine kada su počela meteorološka merenja u našim krajevima.

Takođe, bila je najtoplija u celoj Srbiji od 1950. godine, od kada postoje dostupni podaci za celu našu zemlju.
Iako su različiti stavovi naših meteorologa, kako profesionalnih tako i amaterskih, oko globalnog zagrevanja, brojke ne lažu: četiri od šest najtoplijih godina u istoriji srpske prestonice registrovane su od 2018!I

Prošla 2023. nadmašila je do sada rekordnu 2019. godinu, a na listi najtoplijih za njima slede 2022, 2018. i 2000. koja zaokružuje istorijskih top pet.

Na drugoj strani, odavno nismo imali godinu koja bi mogla da uđe u konkurenciju za najhladniju ikada na ovim prostorima. Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), najniže temperature su beležene 1956, 1980, 1985, 1954. i 1976. godine.

"Najnovije obaranje rekorda za najtopliju godinu u Srbiji, koja je do pre neki dan bila 2019, kao i činjenica da je 10 najtoplijih godina osmotreno od 2000. do danas, jasno pokazuje da smo veoma ozbiljno "zagazili" u proces ubrzanog zagrevanja planete", istakao je nedavno dr Vladimir Đurđević, klimatolog i profesor na Fizičkom fakultetu u Beogradu.

link
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2024&mm=02&dd=05&nav_category=12&nav_id=2476730

Puno podataka, a nigde analize..
uzas...setacemo goli Knezom...
 

Back
Top