O nasledstvu

Из ког разлога је кућа прешла у руке ујака и које године је то било? Зашто се нисте сви одрекли у корист дедине супруге?

31.1 ili možda prvog dana februara 2017. smo davali izjave kod notara, znam jer sam dan ili dva dana pre toga položio državni ispit.

Takav je bio dogovor između moje mame, ujaka i bake; ukratko moji baka i deka su imali još jedan stan koji su prodali pošto su svi prešli da žive u pomenutoj kući i najveći deo novca od prodaje su tada dali mojoj majci.
Vrednost tog stana je dosta manja od vrednosti kuće ali se moja majka složila sa takvom podelom imovine, meni nije bilo na kraj pameti da se mešam jer tada još niko nije mogao da pretpostavi da ujak neće biti oženjen do poznih godina, on je čovek koji je non stop bio u vezama ali je svakoj nalazio mane i na kraju je ostao neoženjen, u vreme prodaje stana (sredinom 2000-tih) niko nije pretpostavljao da će tako biti. A i bio sam klinac, nisam mnogo razmišljao o parama.
Ovako smo u dobrim odnosima sa ujakom, jedino što niko ne želi da se on oženi tom ženom.
 
Poslednja izmena:
31.1 ili možda prvog dana februara 2017. smo davali izjave kod notara, znam jer sam dan ili dva dana pre toga položio državni ispit.

Takav je bio dogovor između moje mame, ujaka i bake; ukratko moji baka i deka su imali još jedan stan koji su prodali pošto su svi prešli da žive u pomenutoj kući i najveći deo novca od prodaje su tada dali mojoj majci.
Vrednost tog stana je dosta manja od vrednosti kuće ali se moja majka složila sa takvom podelom imovine, meni nije bilo na kraj pameti da se mešam jer tada još niko nije mogao da pretpostavi da ujak neće biti oženjen do poznih godina, on je čovek koji je non stop bio u vezama ali je svakoj nalazio mane i na kraju je ostao neoženjen, u vreme prodaje stana (sredinom 2000-tih) niko nije pretpostavljao da će tako biti. A i bio sam klinac, nisam mnogo razmišljao o parama.
Ovako smo u dobrim odnosima sa ujakom, jedino što niko ne želi da se on oženi tom ženom.

Ali to nije vasa stvar,vi nikako nemate prava da ga sprecavate u zenidbi sa zenom "sumnjivog" morala
jer je za porodicu koja ocekuje neko nasledstvo svaka zena sumnjivog morala. A kakvu pa da nadje
star covek? Neku kaludjericu koja ce se brinuti o njemu, a onda se vratiti u manastir i vama sve ostaviti.
Neka se zrtvuje tvoja mama pa neka se preseli kod njega da ga neguje, cuva, pazi do njegove smrti.
 
Ne znam čemu ovako osion odgovor.
Moja majka ima svoj posao i život, muža i dete, u drugom gradu i uopšte nije u prilici da se brine za ujaka. Brine se ovako, sekira se što bi se reklo, i to je to koliko može.

Žena jeste sumnjivog morala, moja majka mu je prethodno pronašla jednu mlađu koja bi bila super da mu rodi i decu ali je on nije hteo, nego hoće ovu matoru koju i rođena familija ogovara i za koju je u njihovom gradu vrlo poznata stvar da se je**la za posao sa oženjenim čovekom i ne možemo da verujemo da je ujak spao na to.
Moji baka i deka sigurno nisu gradili kuću da bi jedna takva žena koju niko drugi neće svoju decu naselila u njoj, a plus i meni bi neke pare u budućnosti dobro došle, kao uostalom valjda i svima.

Nego da ne širimo priču, interesovao me je pre svega pravni aspekti, hvala svima koji su dali dobronamerne odgovore !
 
Ne znam čemu ovako osion odgovor.
Moja majka ima svoj posao i život, muža i dete, u drugom gradu i uopšte nije u prilici da se brine za ujaka. Brine se ovako, sekira se što bi se reklo, i to je to koliko može.

Žena jeste sumnjivog morala, moja majka mu je prethodno pronašla jednu mlađu koja bi bila super da mu rodi i decu ali je on nije hteo, nego hoće ovu matoru koju i rođena familija ogovara i za koju je u njihovom gradu vrlo poznata stvar da se je**la za posao sa oženjenim čovekom i ne možemo da verujemo da je ujak spao na to.
Moji baka i deka sigurno nisu gradili kuću da bi jedna takva žena koju niko drugi neće svoju decu naselila u njoj, a plus i meni bi neke pare u budućnosti dobro došle, kao uostalom valjda i svima.

Nego da ne širimo priču, interesovao me je pre svega pravni aspekti, hvala svima koji su dali dobronamerne odgovore !

Izvini, ja sam razumela da je taj ujak skoro pa pred smrt, a on mlad covek, zivece jos dugo.

Moj ti je predlog da tvoja majka lepo s njim porazgovara ( ona mu je sestra) i da kako je vec neko predlozio
vama jos za zivota da tu kucu s tim da on zivi u njoj dok je jel ziv. A ovoj ce zeni pripasti njegova penzija,
ukoliko to i bude neka ozbiljna veza. I po mogucstvu da nasledite celu kucu jer neko deljenje kuce ne vodi nicemu
jer ona nece hteti da se seli iz kuce tako da kucu nikada ne mozete da prodate.
 
Најозбиљније. Држава штити децу од преваре тако што им не допушта да се баве трансфером некретнина. Одрасли су препуштени себи и свом њуху. Старији људи су веома погодне жртве за такве ствари. Некретнина која је у питању очигледно вреди пуно пара и као што смо чули привукла је жену сумњивог морала.
Ovo je jedna od boljih konstatacija iz ratova zvezda.....
 
Не, него су јој упитне намере. Старе људе је лако искористити или преварити.
Коју другу жену? Реч је о ујаку и сестрићу.

Па наравно да се удаје због иметка. Не мислиш ваљда да се удаје из љубави. А и твој ујка се жени јер му је потребно друштво, неко да му опере, испрегла и скува па још ако се под старе дане мало и "омасти"...
 
Најозбиљније. Држава штити децу од преваре тако што им не допушта да се баве трансфером некретнина. Одрасли су препуштени себи и свом њуху. Старији људи су веома погодне жртве за такве ствари. Некретнина која је у питању очигледно вреди пуно пара и као што смо чули привукла је жену сумњивог морала.

Стани, колико сам схватио старији ујка је у касним 50тим... Није у питању дементни ујка од 85 година који би да се жени млађахном женим сумњивог морала од 35 година... А и шта је сада морално тешко је доказати... Што би рекла она Ромкиња на јутјуби - А што се тиче морала, морала сам :)
 
Ali to nije vasa stvar,vi nikako nemate prava da ga sprecavate u zenidbi sa zenom "sumnjivog" morala
jer je za porodicu koja ocekuje neko nasledstvo svaka zena sumnjivog morala. A kakvu pa da nadje
star covek? Neku kaludjericu koja ce se brinuti o njemu, a onda se vratiti u manastir i vama sve ostaviti.
Neka se zrtvuje tvoja mama pa neka se preseli kod njega da ga neguje, cuva, pazi do njegove smrti.

Као црквено лице могу слободно изјавити да и калуђерице могу да наследе некога с тим што та имовина прелази у имовину цркве. Па ни калуђерице никога не гледају за лепе очи јер се манастири издржавају од рада калуђера и калуђерица.
 
Као црквено лице могу слободно изјавити да и калуђерице могу да наследе некога с тим што та имовина прелази у имовину цркве. Па ни калуђерице никога не гледају за лепе очи јер се манастири издржавају од рада калуђера и калуђерица.

Crkve su cuvene po nasledjivanju i vernika i nevernika. Ne znam kako je kod nas,
ali na Zapadu ljudi zavestavaju crkvama ( ima ih dve zato mnozina) celu svoju imovinu.
 
Стани, колико сам схватио старији ујка је у касним 50тим... Није у питању дементни ујка од 85 година који би да се жени млађахном женим сумњивог морала од 35 година... А и шта је сада морално тешко је доказати... Што би рекла она Ромкиња на јутјуби - А што се тиче морала, морала сам :)

Проблем је што је пре тога направљена неравномерна расподела имовине, за коју се нико није бунио јер није планирао овакав сценарио. Син је добио неколико пута више него ћерка.

Не ради се о томе да ће да га превари за његову имовину, већ ће посредно сестру за закине за њен део.
 
Ne znam čemu ovako osion odgovor.
Moja majka ima svoj posao i život, muža i dete, u drugom gradu i uopšte nije u prilici da se brine za ujaka. Brine se ovako, sekira se što bi se reklo, i to je to koliko može.

Žena jeste sumnjivog morala, moja majka mu je prethodno pronašla jednu mlađu koja bi bila super da mu rodi i decu ali je on nije hteo, nego hoće ovu matoru koju i rođena familija ogovara i za koju je u njihovom gradu vrlo poznata stvar da se je**la za posao sa oženjenim čovekom i ne možemo da verujemo da je ujak spao na to.
Moji baka i deka sigurno nisu gradili kuću da bi jedna takva žena koju niko drugi neće svoju decu naselila u njoj, a plus i meni bi neke pare u budućnosti dobro došle, kao uostalom valjda i svima.

Nego da ne širimo priču, interesovao me je pre svega pravni aspekti, hvala svima koji su dali dobronamerne odgovore !

То за кога су твоји бака и дека градили кућу... Они су стан продали и дали твојој мајци. Преселили су се у кућу где је био твој ујак што на суду значи да их је он дочувао у старости а не твоја мајка која је с мужем и дететом живела у другом граду и при томе била делимично исплаћена. Да ли ће твој ујак да се жени с девојком од 20 година или тетом од 70 то је његов избор. Да ли је она морална или не... Па не жени се он да би с њом рађао децу и да их она васпитава већ због свог задовољства. Ми живимо у секуларној држави а не у црквеној. Наш закон не препознаје (као Амерички) криву и невину страну у разводу или типа да муж или жена не дају другој страни развод због верских убеђења. Дакле не постоје морална питања. Код старијих бракова је увек у питању трговина. Ја сада имам 50 година, солидна црквена примања, своје некретнине и право на коришћење службеног црквеног стана. Када бих се ја сада, с 50 година женио било би мање више јасно да ће друга страна имати своје неке захтеве. Ако је млађа - шта ћу јој ја ако могу да будем малтене генерација с њеним родитељима? Ако је моја генерација - шта ће јој неко да га пере и пегла ако не да бу обезбедила за децу из ранијег брака или ако њима оставља типа свој стан а она да има где да живи... Па не заносим се да ће да изгуби главу од љубави и мог поповског стомака. Тако је и са твојим ујаком. Ти га виђаш пар пута годишње, мама живи у другом граду а он треба да седи у 4 зида и чека да умре да бисте га ви наследили.
 
Проблем је што је пре тога направљена неравномерна расподела имовине, за коју се нико није бунио јер није планирао овакав сценарио. Син је добио неколико пута више него ћерка.

Не ради се о томе да ће да га превари за његову имовину, већ ће посредно сестру за закине за њен део.

Ћерка је можда добиа и више јер је за живота исплаћена да би рецимо решила своје стамбено питање. Можда јесте добила мање али је због тога рецимо уштедела на плаћању кирије што би вештак могао да докаже. При томе су родитељи живели са сином који их је гедао и што би наш народ рекао сахранио. Ујак је вероватно и улагао у ту кућу, плаћао порез, дажбине... Сестрић би да све то лепо наследи а да није ништа уложио у кућу.
 
Crkve su cuvene po nasledjivanju i vernika i nevernika. Ne znam kako je kod nas,
ali na Zapadu ljudi zavestavaju crkvama ( ima ih dve zato mnozina) celu svoju imovinu.

На западу има више од две цркве... И овде и на западу људи остављају имовину црквама и верским заједницама.
 
Kako da odmah tražim svoj deo, pa ujak je živ u toj kući i u svojim je kasnim 50-tim, doduše narušenog zdravlja.
Zamislite da od osobe koja je u 50-tim tražite svoj deo nasledstva, nekako ne ide.
Pre više godina, posle smrti roditelja, je odmah nudio da se uselimo na jedan sprat kuće međutim mi živimo u drugom gradu, plus ja živim odvojeno od mojih, pa sam mu rekao da nema potrebe. Malo posle toga je rekao mojoj majci da ne planira da se ženi i da će sve da ostane nama u svakom slučaju. A sad ovo.

Kuća je inače jako velika i u skupom delu grada i procenjuje se na nekih 300k €, gradili su je moji baka i deka. Ujaku su prošle godine nudili 200k € za nju da je proda ali je on odbio.
To su velike pare, valjda je razumljivo što se interesujem da li dugoročno mogu da računam na njih, jer nije isto znati da vas čeka 200k, 100k ili 0 € u budućnosti.

pa ako su je gradili baba i deda tjah roditelji ujaka i tvoje majke, onda u startu pola pripada tvojoj majci, pola ujaku, sto znaci da bi posle ujakove smrti tvoja majka i ujakova zena delile nejgovu polovinu kuce tjah zena bi dobila 1/4.

osim ako roditelji nisu drugacije uredili, pa je tvoja majka izvisela za nasledstvo kuce.
 
Da, posle smrti deke su se moji baka, ujak i majka dogovorili da kuća bude prepisana na ujaka a on i, tada još uvek živa, baka su mojoj majci dali izvesnu sumu, čak sam i ja tada bio pozvan od strane notara da potvrđujem da se odričem nasledstva (ne znam kojeg pošto ja i nisam bio naslednik tada po mom mišljenju).
Pa, nešto je ujak ispod stola dogovorio sa notarom pa je plac sa kućom uknjižen na kvadraturu iako valjda u zvaničnom projektu nema jednog sprata koji inače fizički postoji.



Jel ovo sigurno, nemoguće da je tačno ?


Jel ste vi ljudi ovde uopšte advokati ? 🙂


pa da zaheb...zayebali su te baba i deda i majka sto je pristala da se odrekne dela kuce.
 
Ne znam čemu ovako osion odgovor.
Moja majka ima svoj posao i život, muža i dete, u drugom gradu i uopšte nije u prilici da se brine za ujaka. Brine se ovako, sekira se što bi se reklo, i to je to koliko može.

Žena jeste sumnjivog morala, moja majka mu je prethodno pronašla jednu mlađu koja bi bila super da mu rodi i decu ali je on nije hteo, nego hoće ovu matoru koju i rođena familija ogovara i za koju je u njihovom gradu vrlo poznata stvar da se je**la za posao sa oženjenim čovekom i ne možemo da verujemo da je ujak spao na to.
Moji baka i deka sigurno nisu gradili kuću da bi jedna takva žena koju niko drugi neće svoju decu naselila u njoj, a plus i meni bi neke pare u budućnosti dobro došle, kao uostalom valjda i svima.

Nego da ne širimo priču, interesovao me je pre svega pravni aspekti, hvala svima koji su dali dobronamerne odgovore !


cek, a ko ce onda brinuti o ujaku narusenog zdravlja?

tvoja majka se zahebala zato sto je radi mira u kuci i da ne bi se svadjala sa roditeljima pristala na neravnopravnu podelu, ali s druge strane ti bi sad hteo da niko od vas ne brine o ujaku, ali da dobijete u nasledstvo celu kucu....on moze i da s eozeni sa tom zenom i da sa njom sklopi ugovor o dozivotnom izdrzavanju, a tada mozes da kazes pa pa nasledstvu.
 
ti kako god obrnes nahebao si. :mrgreen:

ako pokrenete ponistenje tog ugovora o tome da ujak dobija celu kucu, doci ce do sukoba s aujakom.

drugo, tvoja mjaka je dobila izvestan novac od stana, ali manje od vrednosti kuce...s tim sto bi njoj pripala polovina kuce, ane cela kuca. za koliko moze da se kuca proda? za 200 hiljada, ok, a koliko je tvoja majka dobila od prodaje stana, recimo neka je 50 hiljada. sve ovo znaci da bi tvoja majka bila tvom ujaku duzna 25 hiljada evra, odnosno, tvoj ujak bi bio duzan tvojoj majci jos 50 hiljada...ovo zavisi dal bi majka dobila pola kuce (ako bi ona dobila pola kuce, morala bi ujaku da nadoknadi stetu za prodat stan) ili bi ujak samo bio u obavezi da isplati tvoju majku za ostatak sume.

kako god obrnes kuca ide u prodaju i ok, prodate kucu za 200 hiljada, tvoj ujak daje majci 50 hiljada (pod uslovom da je ona primila 50 hiljada od stana) i tvom ujaku ostaje 150 hiljada evra. on sebi kupi stan, i lepo zivi od ostatka novca plus napravi sa zenom ugovor o dozivotnom izdrzavanju i mozete se ebati. :D
 

Back
Top