Novi bankrot u Nemačkoj: Kultna fabrika prestaje sa radom posle 123 godine!

Stojkov Menidjer

Stara legenda
Poruka
81.499
Kultna nemačka kompanija za proizvodnju tegli Weck-Glaser podnela za zahtev za bankrot.

To je u utorak potvrdila portparolka kompanije za medije, ali nije otkrila nikakve dodatne informacije o razlozima bankrota.


Sedište kompanije je u gradu Veru. Kompanije osim toga ima proizvodnju u Bonu. Za tu poslovnicu takođe je pokrenut stečajni postupak.

Weck-Gläser
FOTO: MANNGOLD / IMAGO STOCK&PEOPLE / PROFIMEDIA

Tradicionalna kompanija postoji više od 123 godine. Osim nadaleko poznatih tegli bez navoja proizvodili su stakleni asortiman za trgovinu i gastronomiju.


Lokalni mediji navode da je poslovanje u Nemačkoj postalo sve teže. Energetska kriza, pandemija i nedostatak radnika ozbiljno su uticali na nemačku privredu.

Do sada je stečaj proglasilo nekoliko kompanija koje su se bavile prodajom odeće i obuće, ali i prehranom. Takođe se zatvorio niz tradicionalnih prodavnica i robnih kući.


Stručnjaci ne predviđaju ekonomski oporavak nemačke privrade u ovoj godini.

(Kurir.rs/Feniks magazin)

https://biznis.kurir.rs/info-biz/4183290/kultna-nemacka-kompanija-prestaje-sa-radom-posle-123-godine

I eto, šta sad poštena radna raja izBosne vozat po Njemačkoj kad fabrika ne prodava više?
Još koji bankrot u Njemačkoj i nema kuda nego vratit se za nazad...

Nego, poznajući Švabu, da se ne zarati uskoro?
 

Bankrot za bankrotom: Propada rekordan broj velikih kompanija u Nemačkoj​

U nemačkoj privredi sve je više slučajeva velikih bankrota, prema studiji kreditnog osiguranja Alijanc trejd (Allianz Trade).

SVET
Izvor: DPA

Ponedeljak, 27.11.2023.
13:18
Bankrot za bankrotom: Propada rekordan broj velikih kompanija u Nemačkoj


"Velike insolventnosti su se ove godine vratile i na rekordnom su kursu, kakav je bio 2020", rekao je stručnjak Alijanc trejda Maksim Lemerle.

U dosadašnjem toku godine je posebno velikih bankrota bilo i u sektorima modne maloprodaje, bolnica i mašinogradnje.

Alijanc trejd pod velikim insolventnostima podrazumeva bankrot preduzeća čiji je godišnji promet najmanje 50 miliona evra, prenosi DPA.

Zatvaraju više od 15.000 restorana?

Broj velikih bankrota je sa 45 velikih slučajeva već u prvih devet meseci ove godine krenuo putem iz 2020. Prošle godine je za isti period bilo 26 velikih bankrota, a pretprošle 17.

Rekordna je bila 2020, kada je bilo najviše slučajeva od 2016. Čitave prve pandemijske godine bilo je 58 slučajeva, a u prva tri tromesečja 44.

Jedan lanac supermarketa prestaje da postoji

Sada je do ovog septembra u stečaj otišlo 12 velikih tekstilnih preduzeća i modnih trgovina, a uz njih i šest klinika.

"To se uklapa u podatke Nemačkog instituta za bolnice (DKI), prema kojima dve trećine nemačkih klinika svoju finansijsku situaciju trenutno opisuje kao lošu ili veoma lošu, a među njima je klinika srednje veličine čak i više", kažu u Alijanc trejdu.

U mašinogradnji sa pet slučajeva, kao i u metalskom sektoru sa četiri i građevini sa tri je isto bilo pojedinih velikih bankrotstava.

Međutim, kada se uzmu u obzir preduzeća svih veličina najviše bankrotstava je u građevini, potom u trgovini i sektoru usluga.

"Trgovina pritom beleži najsnažniji rast broja slučajeva (...), kao i ugostiteljstvo koje pokazuje slabost, čak i pre uvećanja PDV-a."

Ugostitelji su zbog pandemijske krize plaćali manji PDV od sedam osto, ali s početkom sledeće godine vraćaju se na redovan od 19 odsto.
 

Stavljaju katanac na bravu? Posrnuo nemački proizvođač​

Posrnuli nemački proizvođač baterija Varta zatražio je ponovo pomoć od ulagača i banaka.


Izvor: Index

Stavljaju katanac na bravu? Posrnuo nemački proizvođač


Naime, zaključili su da predloženi plan restrukturiranja "više nije adekvatan" za povratak profitabilnom poslovanju do kraja 2026. godine. Varta je lane s većinskim deoničarem, austrijskim preduzetnikom Mihaelom Tojnerom, i s bankama dogovorila temeljito restrukturiranje.

Tojner je u firmu ubrizgao dodatnih 50 miliona evra, a banke su ublažile uslove kreditiranja i produžile ugovore kako bi se Varta finansijski stabilizovala, podseća agencija dpa. Juče uvečer kompanija je objavila da se kriza u poslovanju dodatno produbila, u svim segmentima, dodavši da razgovara s poveriocima i ulagačima.

Pad potražnje, jeftinija azijska konkurencija...​

Vartu su uzdrmali pad potražnje, jeftinija azijska konkurencija i kibernetički napad u februaru, otežavši pokušaje restrukturiranja poslovanja. Potražnja za malim litijum-jonskim baterijskim ćelijama za proizvode poput slušalica uveliko osciluje, a neočekivano je oslabila i potražnja za sistemima pohrane energije proizvedene u solarnim instalacijama.

Kompanija se žali i na niske cene konkurenata u segmentu sistema za pohranu energije i na kontinuirane probleme u lancima snabdevanja. Da stvar bude još gora, hakeri su u februaru napali Vartine računarske sisteme i paralizovali proizvodnju na više nedelja.


Ekonomske posledice kibernetičkog napada još nije moguće proceniti, saopštila je Varta, odgodivši prezentaciju konsolidovanih finansijskih izveštaja za 2023. godinu.



I VARTA JE PRDULA U CABAR :maramica:
 

Back
Top