Nova država u Africi?

Mislim da juzni Sudan nema razloga da se otcjepljuje od Sudana jer Sudan je jedinstvena drzava i ona mora biti jedinstvena kako bi juzni Sudan mogao biti razvijena regija.Ono sto mogu dobiti narodi u juznom Sudanu je autonomija i nista vise jer bilo kakvo otcjepljenje ce prouzrokovati reakciju vlade iz Kartuma da potegne rat za oslobodjenje Sudana.Mislim da nista ne fali Krscanima da zive u Sudanu i oni mogu imati ista prava kao i muslimani tako da ne vidim razloga cemu bi se odvajao juzni sudan jer odmah se vidi po rekaciji nekih medijskih licnosti da je Amerika upetljala ruke u Sudanu i da sa juznim Sudanom zeli uciniti komparaciju sa Kosovom kao da su Sudanci izvrsili genocid u juznom Sudanu i kao da Sudan nema legitimino pravo da ima suvrenitet nad juznim Sudanom.To je jedna najveca glupost i bitce mi zao ako se bude Sudan podijelio jer to ce biti katastrofa za sve drzave u regionu jer niko nece imati povjerenja u manjine i glavni cilj vecinskih naroda ce biti da manjine eliminiraju ili ih rasele.Mislim da je osnovan strah muslimana od Krscana koji zele da cijepaju svaku muslimanksu drzau tako da ne vidim razloga zasto bi se juzni Sudan otcjepljivao jer juzni Sudan ce samim otcjepljivanjem biti najsiromasnija zemlja na svijetu a to ne zele muslimani i ne zele da zbog postojanja manjine u svojoj drzavi dozvole otcjepljenje nekog regiona iz svoje drzave.Mislim da UN mora imati razumijevanja i da ne smije povlaciti takve poteze jer muslimani ne zele rat ali ovim referendumom bitce primorani da ponovo zarate i da pokusaju povratiti juzni Sudan pod svojom ingerencijom.

Pa ima jedna razlika izmedju KIM i Juznog Sudana, na KIM su Srbi starosedeoci a Albanci su dugi niz godina ILEGALNO prelazili granicu izmedju Albanije i SFRJ/SR Srbije a onda godinama realizovali svoje demografske potencijale i procentualno postali vecina na KIM ali i dalje MANJINA u Srbijia, sve vreme paralelno sa tim procesima desavao se proces slanja VELIKOM VECINOM PRLJAVOG albanskog novca od sunarodnika iz EU i USA pre svih Svicerlanda prema sunarodnicima na KIM koji su istim kupovali oruzije i [lacali 2x ili 3x skuplje Srbima placeve i kuce, naravno veci deo novca je otisao na lobiranje u kongresu USA i nekim zemljama EU koje su ustvari Americki kucici. U Juznom Sudanu zive samo ljudi koji su tu starosedeoci od trenutka nastanka sudanske drzave, dakle konstitutivni narodi i kao takvi imaju pravo na samoopredeljenje.
 
Južni Sudan pred referendumom



Džuba -- Četiri miliona građana Južnog Sudana odlučuje na referendumu o otcepljenju tog dela zemlje. Dan pred početak glasanja u sukobima poginulo šest osoba.

Zbog održavanja referenduma, ali i zbog nasilja karakterističnog za ovo područje, Južni Sudan je u središtu pažnje međunarodne zajednice.

U Sudanu je i poznati glumac Džordž Kluni, čija grupa za pritisak je pokrenula akciju lansiranja satelitskog nadgledanja granice između Severnog i Južnog Sudana u nadi da bi se tako mogao sprečiti mogući novi građanski rat.

Na ulicama Džube, glavnog grada Južnog Sudana, atmosfera je praznična. Automobili su ukrašeni zastavama, a preko razglasa se ljudi pozivaju da izađu na glasanje. Agenti izborne komisije distribuirali su izborne kutije i materijale širom juga.

"Dostigli smo poslednju fazu raspodele jer smo znali da je danas poslednji dan da sve završimo", kaže Francis Kenji iz izborne komisije.

"Referendum koji se obavlja jednom u životu i zato je jako važno da izrazimo svoje pravo na samoopredeljenje", kaže njegov kolega Alfred Alafi.

Zabrinuti za regionalnu bezbednost, kredibilitet svoje diplomatije u Africi i arapskom svetu i u strahu od eventualnih novih krvavih sukoba, u Sudan su došli brojni američki zvaničnici.

"Radi se o području veličine Francuske. Južni Sudan je veći od Kenije, Ugande, Ruande i Burundija zajedno. Ipak, u celoj oblasti ima samo 50 kilometara asfaltiranog puta i sve je to unutar gradova. Van gradova nema asfalta, tako da će prikupljanje glasačkog materijala ići veoma teško. To će se raditi helikopterima, motorima i automobilima. Samim tim, rezultate nećemo dobiti preko noći. Biće potrebno sigurno 14 dana", kaže Beri Vokli, generalni konzul SAD u Džubi.

U Džubu je stigla i jedna holivudska zvezda.

Glumac Džordž Kluni obišao je region Abjej na granici severnog i južnog dela Sudana koji će nakon referenduma biti pripojen jednom od ta dva dela zemlje.

Kluni je objasnio i zašto se njegova grupa za pritisak angažuje u Sudanu.

"Vi vidite helikoptere poređane na granici, a znate da pobunjeničke grupe nemaju helikoptere, bombardere i tenkove. Tada postaje jasno da te grupe rade kako kaže Vlada. Naš posao je onda da pokažemo dokaze koje imamo", kaže Kluni.

Ako referendum uspe, Sudan će biti podeljen na severni deo, pretežno nastanjen muslimanskim i arapskim stanovništvom, i na južni deo koji se definiše kao afrički i hrišćanski, ali će to biti moguće tek od jula meseca kada se završava prelazni period predviđen mirovnim sporazumom iz 2005. godine.

Tim sporazumom okončan je 21-godišnji građanski rat juga i severa, u kojem je poginulo oko dva miliona ljudi.

Južni Sudan ima oko osam i po miliona stanovnika, a iako je bogat naftom, u slučaju nezavisnosti postaće jedna od najsiromašnijih zemalja na svetu.

Eštonova: Osnova za održivi mir

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton izjavila je pred referendum o nezavisnosti južnog Sudana, da ovaj događaj ima najveću važnost za održivi mir u toj afričkoj zemlji.

"Pozdravljam sve strane uključene u mirovni sporazum iz 2005. zbog poštovanja svojih obaveza u vezi sa organizovanjem ovog referenduma", navela je Eštonova.

Visoka predstavnica je, kako je saopšteno iz njenog kabineta, istakla da sutrašnji referendum predstavlja istorijsku etapu u sprovođenju mirovnog sporazuma.

Eštonova je pozvala sve učesnike u referendumu da učine sve da bi on bio održan u miru i na verodostojan način.

"EU ostaje privržena podržavanju stabilnosti i održivog razvoja u svim delovima Sudana", dodala je ona.

EU je u južni Sudan poslala posmatračku misiju da bi nadzirala proces i pomogla u njegovom održavanju.


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=01&dd=08&nav_category=78&nav_id=484461

Arapi su kao i Turci a i jos vise u proseku divni ljudi: jednostavni, druzeljubivi, srdacni...... imao sam par lekara arapa kod mene u mestu i jednog Jordanca posebno cenim ali sa druge strane potpuno razumem Juzne Sudance. Tesko je svakoga dana slusati zastrasujuci ruzno uvrcuci glas odze sa minareta i to cini mi se 5 puta, gledati svo ono ruzno sarenilo muslimanske arhitekture, zabiljene zene, mesavinu mirisa sa lokalnih bazara koji postoje u svim muslimanskim drzavama u Turskoj gde je prisutan mix blisko istocne, srednje azijske i evropske kulture pre svih balkanske je to posebno izrazeno na neki jos ruzniji nacin nego u arapskim drzavama od kojih su mi neke i simpaticne pre svega zbog dugogodisnjeg prijateljstva sa Srbijom i PRE-islamskog nasledja, ali ipak je normalno da Juzni Sudanci kao KONSTITUTIVAN narod-zivalj imaju pravo da odcepe svoje teritorije kao sto bi na to imali pravo KONSTITUTIVNI muslimani u nekoj vecinski hriscanskoj drzavi,
 
Poslednja izmena:
Kao prvo nemuslimani u Sudanu nisu konstitutivni narod nago oni su manjina odnosno vjerska grupacija koja je zivjela kao manjina na jugu Sudana.Prilikom borbe za juzni Sudan Krscani su se obucavali u Etiopiji i tako i oni cinili grozne stvari i cinili zlocine prema Arapima koji su samo htjeli da ocuvaju svoju drzavu jedinstvenom.Jedan Crnac iz juznog Sudana kaze da su veoma mrzili muslimane i da su muslimanksi8m vojnicima cak sjekli polne organe.To dovoljno govori da Krscani nisu poseban nariod u Sudanu nego su oni vjerska zajednica koja ima plemenski identitet.Oni su bili jedna manjina u Sudanu a prema podacima bilo je vise Animista od Krscana tako da ne mogu izdvojiti slucaj juznog Sudana kao poseban slucaj jer nista se ne razlikuje od ostalih sepraratista u svijetu.Sta reci za Kahsmir u kome su muslimani tradicionalno naseljeni i u kome Hindusi nikada nisu imali vecinu?Pa sta onda reci za Kavkaske drzave u kome Rusija ima dominaciju zahvaljujuci historiji osvajanja teritorije i imamo iks primjera gdje muslimani imaju pravo traziti svoju drzavu i otcjepljenje.Znaci juzni Sudan nije nesto posebno.Ono je samo upaljac za sljedece korake muslimana koji ce se odvijati u svijetu jer muslimani nisu zadovoljni statusom u svijetu jer se odmah okvalificiraju kao teroristima.
 
Pa ima jedna razlika izmedju KIM i Juznog Sudana, na KIM su Srbi starosedeoci a Albanci su dugi niz godina ILEGALNO prelazili granicu izmedju Albanije i SFRJ/SR Srbije a onda godinama realizovali svoje demografske potencijale i procentualno postali vecina na KIM ali i dalje MANJINA u Srbijia, sve vreme paralelno sa tim procesima desavao se proces slanja VELIKOM VECINOM PRLJAVOG albanskog novca od sunarodnika iz EU i USA pre svih Svicerlanda prema sunarodnicima na KIM koji su istim kupovali oruzije i [lacali 2x ili 3x skuplje Srbima placeve i kuce, naravno veci deo novca je otisao na lobiranje u kongresu USA i nekim zemljama EU koje su ustvari Americki kucici. U Juznom Sudanu zive samo ljudi koji su tu starosedeoci od trenutka nastanka sudanske drzave, dakle konstitutivni narodi i kao takvi imaju pravo na samoopredeljenje.

Kako su Srbi na Kosovu starosjedioci kad su dosli iza Karpata kao Slaveni?Albanci su barem Iliri i oni su zivjeli tu kao i svi drevni narodi Tracani i Makedonci.Molim vas nemojmo brkati pojmove ako su Albanci muslimani da su oni prakticno dosljaci odnekud.Po kojem osnovu su Srbi starosjedioci Kosova?Jel po Boju na Kosovu i Milosu Obilicu?
 
Ja mislim da juzni Sudan nije trebao da se otcjepljuje jer bolje bi im bilo da su ostali u Sudanu koji bi bio majka svim Sudancima a Islamska drzava Sudan bi bio kao prvo za sve gradjane a prevashodno za Islam.

Да, али ционисти који су створили радикални сунитски Ислам, и преко Саудијске Арабије га шире и одржавају тамо где им је потребно не мисле тако.

Исламски радикализам у Судану организују Ционисти, управо како би одржавали деценијама грађански рат, као и у Босни, и на крају разбили државу.
А циљ су им ресурси Судана.

Хришћански радикализам, који је такође популаран на овом форму, такође финансирају Ционисти.
Сваку религијску затуцаност и примитивизам који онемогућава државност и толеранцију,
и претвара тај простор у колонију,
финансирају и стимулишу западни банкари.
 
Ja ne znam o cemu ti zapravo pricas?Kakvi te Cionisti uhvatili.Saudijska Arabija je jedan cvijet Islama i da nije Saudijske Arabije ne bi bilo nikakve pomoci Bosni ni drugim Islamskim zemljama.Jedini Cionisti su Izraelci koji terorisu Palestince i ne daju im da stvore Palestinsku drzavu.Inace Saudijska Arabija dosta lobira za Palestinu i ona ulaze mnogo novca kako bi Amerika promijenila misljenje o muslimanima i Palestincima.Inace zbog juznog Sudana su krivi upravo oni koji vladaju sudanom jer nisu znali kako da savladaju juzni Sudan dok je bilo vrijeme i nisu bili sposobni da ih savladaju.Sad je dzabe da se zali za juznim Sudanom koja je najbolja zemlja u Sudanu o koja je donosila Sudanu najveci prihod.
 
Mingo bre, pa zar nisi u Gvantanamu?

....dole ljudi javili da si dislociran tamo?


av-53169.jpg


...jes`bre ovaj Jusufspahic stvarno lici na Djordja Busha.
 
Poslednja izmena:
Zasto bih bio u Guantanamou?Ja sam samo jedan musliman koji zeli da izmjeni svijet i da ljudi pocnu gledati na muslimane kao na dobre ljude koji zele samo prosirenje Islama i primanje Islama od cijelog svijeta.Mislim da se jedino jakom misijom moze Islam prosiriti na svijet i da ljudi pocnu da nalaze spas u Islamu.
Oni koji su se odvojili od Sudana su neprijatelji Sudana jer su izdali lojalnost drzavi Sudanu koja je jedna od najvecih drzava u Africi.Zasto bi nekome smetale Dzamije i lijepi Ezani koji se prelamaju tokom Sabaha?Zasto nekome smetaju Hodze i Ezani zasto to da bude razlog otcjepljivanju?Mi moramo znati da je juzni Sudan izdao Sudance i da su postali pravo izdajnici koji ne vole muslimane.Pa ni muslimani njih ne vole.A niko se ne zapita da li nekome smetaju zvona na Crkvama.Ali muslimani se ne zale na zvona u Crkvama nefgo zele Dzamiju sirom Europe i u Moskvi.
 
Zasto bih bio u Guantanamou?Ja sam samo jedan musliman koji zeli da izmjeni svijet i da ljudi pocnu gledati na muslimane kao na dobre ljude koji zele samo prosirenje Islama i primanje Islama od cijelog svijeta.Mislim da se jedino jakom misijom moze Islam prosiriti na svijet i da ljudi pocnu da nalaze spas u Islamu.
Oni koji su se odvojili od Sudana su neprijatelji Sudana jer su izdali lojalnost drzavi Sudanu koja je jedna od najvecih drzava u Africi.Zasto bi nekome smetale Dzamije i lijepi Ezani koji se prelamaju tokom Sabaha?Zasto nekome smetaju Hodze i Ezani zasto to da bude razlog otcjepljivanju?Mi moramo znati da je juzni Sudan izdao Sudance i da su postali pravo izdajnici koji ne vole muslimane.Pa ni muslimani njih ne vole.A niko se ne zapita da li nekome smetaju zvona na Crkvama.Ali muslimani se ne zale na zvona u Crkvama nefgo zele Dzamiju sirom Europe i u Moskvi.



Ovo je dovoljno za Guantanamo,

eventualno za `aski tribunal.
 
Mogu vam reci da mi nema sta najzalije nego kad pogledam lijepu mapu Sudana kako se razvija zemlja na jugu i biva medju najvecim drzavama svijeta.Da li ce to biti posljednja mapa koju sam vidio jer juzni Sudan zeli da se otcjepi to ne znam.Samo znam da su se Krscani obrukali sto nosu bili lojalni drzavi Sudanu i sto nisu trazili svoje pravo unutar drzave Sudan.Sudan je gledajuci procentualno Islamska drzava koja je mogla da vlada i Krscanima i da Krscani budu zadovoljni Islamom i svojom vjerom.Mislim da Dzamije ne smetaju Krscanima i da Dzamije samo povecavaju car jednog ambijenta koji se naziva Islamski i vjerski ambijent.Ako vjerujemo u Allaha nece nam smetati Ezani sa Dzamije.Tako da ne volim cuti nekoga da Krscanima smetaju Dzamije i ezani jer to ne moze biti tacno ujer muslimani uzivaju u Ezanima i u Ilahijama i Kasidama.Sudan ce biti lijepa drzava jer ovaj ostatak koji ostaje muslimanima je dovoljno velik da se u njoj proglasi Islamskai Ustav koji ce imati za potporu Serijat i nadam se da ce Sudan biti jedna moralna drzava u kojoj ce se prestupnici bludnici kaznjavati kamenovanjem.Jedino se nadam u Saudijsku Arabiju da ce ubjediti vladu iz Kartuma da promijeni Ustav i da proglasi Islamsku drzavu.
 
Darfur (arapski: دار فور) je regija u zapadnom Sudanu. Administrativno je podjeljena u tri kantona; Garb Darfur (Zapadni Darfur), Janub Darfur (Južni Darfur), i Šamal Darfur (Sjeverni Darfur). Darfur je dospjeo u fokus međunarodne javnosti zbog sukoba nomadiziranog arapskog stanovništva koje živi od stočarstva i stalno naseljenog crnačkog stanovništva koje živi od poljoprivrede. Srž konflikta je kontrola nad vodom i zemljom.

300px-Dafur_map2.jpg


Wikipedia
 
Bitce mi drago ako Crnci muslimani budu za Sudan i ako se Arapi i Crnci budu izmirili jer to je bitno kako bi se nastavio zivot u zajednickoj muslimanksoj drzavi zvanoj Sudan.Mislim da jedino Islamski Ustav rjesava pitanje Crnaca muslimana u Sudanu i da jedino takav Ustav ih stavlja u jedan ravnopravni polozaj jer prije bih dao sestru Crncu muslimanu nego Srbinu ili Hrvatu.
 
Brini se ti za Srbiju jer nije bilo tako davno kad je plata iznosila 10 eura aludiram na 1993 godinu.I tada su stranci mislili da Srbi nemaju hljeba da jedu ali ipak su se snasli prodavajuci benzin i svijece.Isto tako i Sudan ima dovoljno za narod ali ga je iznurio rat koji je imao protiv juznog Sudana i Darfura tako da Sudan za razliku od Srbije ima potencijala da bude jedna jaka ekonomska drzava jer posjeduje naftu a nafta je veoma skupa u svijetu i veoma vazan prirodni energent.
 
Sudan je jedna lijepa zemlja i ljudi tamo zele da kazu da imaju svoju historiju i da zele da zive zajedno sa ostalim muslimanima.Inace Sudan nece sprijeciti juzni Sudan da se otcjepi nego ce se pozabaviti svojom politikom kako urediti medju muslimanske odnose.Mislim da je to neophodno i mislim da muslimani mogu savladati teskoce oko Darfura i da Darfur moze da uspije u svojoj integraciji Sudanskoj drzavi.
 

Back
Top