NOSCE TE IPSUM

inferno:
vincent:
Hm, ovo sve vise lici na takmicenje u citatima. Ova tema je ipak pokrenuta da bi ljudi koji traze nacin da stignu do 'spoznaje' dobili osnovne smernice i pomoc.

Na ovaj nacin razmisljajuci nikuda ne mozes stici :!:
Upamti da ono za cim tragas niko umesto tebe ne moze da ti podari.
Ako ne vidis ono sto treba ovde, onda potrazi neki drugi putokaz!

Dragi inferno,
upravo sam ovde na forumu (izmedju ostalog i zahvaljujuci tvojim komentarima) uvideo sansu da saznam nesto vise. Tema 'spoznaje' me okupira vec izvesno vreme ali nisam imao snage da zagrebem malo dublje jer nisam znao kako. Znam da postoje razliciti putevi i upravo sam zato ocekivao vecu pomoc oko izbora vlastitog. Takodje znam da cu veci deo puta morati da predjem sam. Ne znam kakav si ti bio kad si odlucio da krenes ka 'spoznaji' ali sam ja prilicno nesiguran (ne da li, vec kako krenuti) tako da mi nicija pretencioznost ne moze pomoci. Pozdrav.
 
Zivimo u vremenu u kojem svako ko ima potrebu da traga za samospoznajom suocava se kada je na pocetku svoga traganja, sa mnogim nepoznanicama unutrasnjeg putovanja ka sebi samome.
Ima puno nedoumica koji put izabrati I na koji nacin poceti sa sticanjem iskustava.
Bilo bi idealno kada bi imao mogucnost da te u to cudesno putovanje uvede neko ko je vec stekao duboka iskustva na unutrasnjoj stazi. Medjutim, problem koji se neminovno javlja je taj sto se neko ko se moze nazvati “duhovni ucitelj”, ne moze naci kada ti to pozelis. To jednostavno ne ide tako. Zasto? Zato sto moras biti spreman da prepoznas duhovnog ucitelja, u suprotnom ako krenes da ga trazis a jos nisi spreman, neces naci ono sto trazis. Sta vise mozes samo doci do nekoga ili uci u nesto sto je daleko od od onoga za cim tragas. Mnogo je onih koji umisljaju izjavljujuci da su “pravi “ pokazivaci pravca kojim treba ici a u stvari su umisljeni I naduvani svojim spiritualnim Egom.
Odvojiti zito od kukolja je na pocetku puta veoma tesko. Obicno covek mora u svom neiskustvu da predje jedan deo puta kroz manje ili vise razocaravajuce situacije I odnose. Vecina kroz takva iskustva se povuku od svojih interesovanja a samo mali broj je onih koji nastave dalje bez dubljih oziljaka.
Imaj na umu da je spiritualno budjenje proces I da su mnogi oblici kroz koje ces dobijati svoje duhovne lekcije I putokaze.

Zato na pocetku , dakle u prvoj fazi, dobro ti je da pocnes sa citanjem knjiga I da iz takvih saznanja pocnnes da uoblicavas predstavu o tome sta je zapravo spiritualni razvoj, samospoznaja I razvoj svesti.
Ovo citanje dace ti kontekst za tvoje sopstvene spoznaje i iskustva.
Neke knjige su napisali prosvetljeni ucitelji ali takve literature je malo I cesto zapravo predstavljaju zapise njihovih ucenika.
Neke knjige su napisali duhovni tragaoci koji su vec na putu I koji tako dele svoja iskustva ,zapazanja, metode,itd.
Postoji I dosta literature koja inace spada u nekakva dokazivanja “ cinjenica”

Kada budes stekao jedno opste glediste na ovakva pisanja, postace ti jasno da ako zelis promeniti svoj nacin gledanja na svet u kome postojis, treba da citas knjige od autora koji znaju ono o cemu pisu I koje su napisane od ljudi koji ozbiljno rade na sebi.
Uglavnom je na engleskom napisano ili prevedeno na engleski sve sto vredi procitati.

Inace, ja kad sam zaplovio u ove vode, nisam imao predstavu sta ja zapravo zelim da pronadjem. Imao sam nekakvu nejasnu predstavu o konacnom cilju, prosvetljenju, sjedinjavanju sa samim sobom, kosmickom svescu….
Tada sam samo znao da izmedju mene I konacnog cilja postoji jedno veliko nepoznato, I jedino sto me je dugo vodilo bila je moja intuicija I odredjena sposobnost sa kojom sam dosao na ovaj svet. No ni to me nije postedelo da izbegnem sav napor spiritualnog sazrevanja.
Kao sto I sam znas postoje razliciti putevi, I koji je onaj TVOJ moraces sam da otkrijes.
 
inferno:
Zivimo u vremenu u kojem svako ko ima potrebu da traga za samospoznajom suocava se kada je na pocetku svoga traganja, sa mnogim nepoznanicama unutrasnjeg putovanja ka sebi samome.
Ima puno nedoumica koji put izabrati I na koji nacin poceti sa sticanjem iskustava.
Bilo bi idealno kada bi imao mogucnost da te u to cudesno putovanje uvede neko ko je vec stekao duboka iskustva na unutrasnjoj stazi. Medjutim, problem koji se neminovno javlja je taj sto se neko ko se moze nazvati “duhovni ucitelj”, ne moze naci kada ti to pozelis. To jednostavno ne ide tako. Zasto? Zato sto moras biti spreman da prepoznas duhovnog ucitelja, u suprotnom ako krenes da ga trazis a jos nisi spreman, neces naci ono sto trazis. Sta vise mozes samo doci do nekoga ili uci u nesto sto je daleko od od onoga za cim tragas. Mnogo je onih koji umisljaju izjavljujuci da su “pravi “ pokazivaci pravca kojim treba ici a u stvari su umisljeni I naduvani svojim spiritualnim Egom.
Odvojiti zito od kukolja je na pocetku puta veoma tesko. Obicno covek mora u svom neiskustvu da predje jedan deo puta kroz manje ili vise razocaravajuce situacije I odnose. Vecina kroz takva iskustva se povuku od svojih interesovanja a samo mali broj je onih koji nastave dalje bez dubljih oziljaka.
Imaj na umu da je spiritualno budjenje proces I da su mnogi oblici kroz koje ces dobijati svoje duhovne lekcije I putokaze.

Zato na pocetku , dakle u prvoj fazi, dobro ti je da pocnes sa citanjem knjiga I da iz takvih saznanja pocnnes da uoblicavas predstavu o tome sta je zapravo spiritualni razvoj, samospoznaja I razvoj svesti.
Ovo citanje dace ti kontekst za tvoje sopstvene spoznaje i iskustva.
Neke knjige su napisali prosvetljeni ucitelji ali takve literature je malo I cesto zapravo predstavljaju zapise njihovih ucenika.
Neke knjige su napisali duhovni tragaoci koji su vec na putu I koji tako dele svoja iskustva ,zapazanja, metode,itd.
Postoji I dosta literature koja inace spada u nekakva dokazivanja “ cinjenica”

Kada budes stekao jedno opste glediste na ovakva pisanja, postace ti jasno da ako zelis promeniti svoj nacin gledanja na svet u kome postojis, treba da citas knjige od autora koji znaju ono o cemu pisu I koje su napisane od ljudi koji ozbiljno rade na sebi.
Uglavnom je na engleskom napisano ili prevedeno na engleski sve sto vredi procitati.

Inace, ja kad sam zaplovio u ove vode, nisam imao predstavu sta ja zapravo zelim da pronadjem. Imao sam nekakvu nejasnu predstavu o konacnom cilju, prosvetljenju, sjedinjavanju sa samim sobom, kosmickom svescu….
Tada sam samo znao da izmedju mene I konacnog cilja postoji jedno veliko nepoznato, I jedino sto me je dugo vodilo bila je moja intuicija I odredjena sposobnost sa kojom sam dosao na ovaj svet. No ni to me nije postedelo da izbegnem sav napor spiritualnog sazrevanja.
Kao sto I sam znas postoje razliciti putevi, I koji je onaj TVOJ moraces sam da otkrijes.

Pozdrav
Nije me bilo, ispiti, predavanja....
Zaista pravo zadovoljstvo mi je citati tvoje reci.
Volela bi ako zelis,da mi odgovoris kako sebe dozivljavas kroz to cime se bavis? Iskreno receno ja ni neznam cime se ti zapravo bavis osim da si na spiritualnom putu.
 
lotosov cvet:
cekam odgovor.....
Draga Lotosov Cvetu
Ne tezi za odgovorom koji je iznad onoga koliko se osecas sposobnom da razumes.
Sasvim jednostavno kad odbacis sva pitanja o meni , dobices sve odgovore.
Kosmicki humor je u tome da ako imas zelju da znas cime se ja to "bavim", ako u odvijanju tvog unutrasnjeg traganja dodjes do trenutka kada ti neki moj odgovor bude potreban, on ce se pojaviti i posluziti ti. Jedino, zaista u ovom trenutku sto koci moj odgovor na tvoja pitanja je njihovo postavljanje iz puke znatizelje.
 
inferno:
lotosov cvet:
cekam odgovor.....
Draga Lotosov Cvetu
Ne tezi za odgovorom koji je iznad onoga koliko se osecas sposobnom da razumes.
Sasvim jednostavno kad odbacis sva pitanja o meni , dobices sve odgovore.
Kosmicki humor je u tome da ako imas zelju da znas cime se ja to "bavim", ako u odvijanju tvog unutrasnjeg traganja dodjes do trenutka kada ti neki moj odgovor bude potreban, on ce se pojaviti i posluziti ti. Jedino, zaista u ovom trenutku sto koci moj odgovor na tvoja pitanja je njihovo postavljanje iz puke znatizelje.

A sta fali radoznalosti. Ja sam samo ocekivala da mozes reci nekoliko uopstenih stvari o sebi, i nije mi bila namera da pomislis da sam navalentna. Sto je to toliki problem :?: . Cemu takva potreba da bas budes toliko tajanstven :?:
Malo sam razocarana, samo da znas :cry:
Ocekivala sam da ces me razumeti :roll:
 
vincent:
U snu zvanom Put ka Sebi, suštinski je važno biti duboko iskreni u Nameri, važno je da Odluka bude nepokolebljiva i da se ne postavlja nikakav uslov za sazrevanje. Spoznaja Boga, ne ostavlja prostora ni za beskrajno najmanji kompromis. Maksimalna iskrenost i duboka odluka da se sazri, otvaraju za to neophodna vrata, otvaraju, pogotovo, ona vrata za koja se nije ni zamišljalo da postoje i ona za koja se verovalo da se nikad ne bi mogle otvoriti. Iskreno Traganje, kategorično isključuje bilo kakvu nadu i sumnju i nudi samo izvesnost. Onaj Tragalac koji je iskren, odlučan i koji ne postavlja uslove, sigurno će Dostići do Cilja. Onaj koji neodlučno i neiskreno traga, neće moći da stigne do Cilja, ne makar, sve dok njegovo Traganje ne postane iskreno, odlučno i bezuslovno. Za iskrenog i odlučnog Tragaoca, prepreke na njegovom «putu», postaju prilike za sazrevanje, dok tragalac koji se koleba i koji postavlja uslove, sam sebi stvara prepreke, koje mu izgledaju nepremostive.


Odluka čoveka je suštinski bitna. Na osnovu onoga što je odlučio, ostvariće se onakva ili ovakva budućnost. Važno je upitati se i odlučiti se: Želim li da se bavim duhovnošću i da budem duhovni turista ili hoću zaista da Sazrim? Želim da Spoznam Sebe ili želim samo da sanjam san duhovnog sadržaja? Bog neprestano «vidi» i «čuje» sve i svaka čovekova odluka je za Boga svetinja. Čovek može lagati sebe, ali ne može lagati Sebe-Boga. Bilo koju stvar čovek odluči ili uradi, Bog će to «ispoštovati». Bog ne kažnjava i ne sudi, uvek je čovek taj, koji sebe kažnjava i koji sebe sputava: nema veće kazne, koju uvek samo čovek sam sebi dodeljuje, od one da Ne Traži i da Ne Nađe Sebe.
Pitanje za tebe:
Da li si ti leptir koji sanja ili onaj koji sanja da je leptir.....
o gusenici cemo nekom drugom prilikom.
 
Čovekov san da je živ, čovek može da iskoristi za prevazilaženje tog sna i za Spoznaju Sebe kao Izvora celokupnog života. Koristeći život, čovek može da prevaziđe isti taj život, Spoznajom Sebe kao Izvora Univerzuma i Beskonačne Svesti. Svaki čovek je jednovremeno i Bog i čovek. Tačnije, Bog Jeste Stvarni «elemenat» svakog čoveka. Ljudski život je san koji omogućava Buđenje. Preciznije, ljudski život je san koji čini moguće tvrđenje da ima nekog ko spava i čini moguću obmanu da je Buđenje ostvarljivo. Samo onaj ko spava može da se probudi, ali u Stvar(nost)i, niko ne spava. Ideja da neko spava, samo je jedan san. U Stvar(nost)i, niko ne sanja i nema nikoga ko može i ko treba da se Probudi.
 
Sve su to reci,reci,reci,mudrosti ili ludosti nekog DRUGOG,i takodje su to ISKUSTVA i SPOZNAJE nekog drugog.Nakon puno,puno godina u susretu Govinde i Sidarte samo ih je jedna stvar sprecavala da se potpuno razumeju.Tragalac Govinda NIJE doziveo iskustvo koje bogati trgovac Sidarta jeste.Ostalo su obojica itekako dobro znali.Pozdrav,radi na sopstvenom iskustvu,zaboravi mudrosti i ludosti drugih. :idea:
 
Pellav:
Sve su to reci,reci,reci,mudrosti ili ludosti nekog DRUGOG,i takodje su to ISKUSTVA i SPOZNAJE nekog drugog.Nakon puno,puno godina u susretu Govinde i Sidarte samo ih je jedna stvar sprecavala da se potpuno razumeju.Tragalac Govinda NIJE doziveo iskustvo koje bogati trgovac Sidarta jeste.Ostalo su obojica itekako dobro znali.Pozdrav,radi na sopstvenom iskustvu,zaboravi mudrosti i ludosti drugih. :idea:
Postovanje Pellav
 
Pellav:
Sve su to reci,reci,reci,mudrosti ili ludosti nekog DRUGOG,i takodje su to ISKUSTVA i SPOZNAJE nekog drugog.Nakon puno,puno godina u susretu Govinde i Sidarte samo ih je jedna stvar sprecavala da se potpuno razumeju.Tragalac Govinda NIJE doziveo iskustvo koje bogati trgovac Sidarta jeste.Ostalo su obojica itekako dobro znali.Pozdrav,radi na sopstvenom iskustvu,zaboravi mudrosti i ludosti drugih. :idea:
Izvini, ali zar nismo svi pa i ti ucili svoje prve korake uz neciji putokaz.....
Cini mi se da se kao odrices onoga sto ti je u pocetku veoma znacilo....mozda si sada mudriji ali to i dalje ne znaci da treba odbacivati mudrije ili u najmanju ruku iskusnije od sebe.
Cemu negiranje ili sta je vec u pitanju.....
 
Nosce te ipsum je zanimljiva tema…
Na toliko razlicitih nacina moze da se shvati…

Prvo na sta bih ja htela da ukazem je da spoznaji samog sebe treba prici kao cilju, a ne zadatku.
Slicno kao sto je sa savrsenstvom, savrsenstvu (po nekim razmisljanjima) treba stremiti, ali jasno je da niko ne moze da ga dosegne.A mozemo I da posmatramo stvari I kroz prizmu sokratovskog stava o znanju: sto je vece znanje, veca je I svest o neznanju koje ga okruzuje . Nosce te ipsum je ideal, a dosegnuti ideal bi znacilo prevazici ga. Sam ideal u sebi nosi premisu da je nedostizan, da je dostizan ne bi bio savrsen, ne bi bio ideal. Znaci ideal koji je moguce dostici I nije ideal. Ma zapetljancija… :) U ovom slucaju I priroda stvari je takva da govori da ‘putovanje’ nema cilj. Covek nije nepromenjivo bice, upravo naprotiv, cak i upoznavanje sebe ga u ogromnoj meri menja. Mozes da upoznas nesto, vec u sledecem trenutku to nesto moze da nestane ili poprimi novi oblik, a time upoznavanje nije zavrseno. Cak I ako bismo, na primer, pretpostavili da neko stigne do cilja I upozna samog sebe, to saznanje da je konacno spoznao sebe samog bi ga u velikoj meri promenilo(zar ne?), a onda bi efekti te promene trebali dalje da se upoznaju, sto bi bilo protivrecno sa pocetnom pretpostavkom da je spoznaja zavrsena.Opet sam uspela da se upetljam… :roll: A tek ako zakljucimo da nikad ne mozemo ni same sebe da poznajemo, koliko tek mozemo druge… Ali to je vec druga tema…
Kada vec govorimo o putovanju, treba izabrati nacin prevoza :D … Ja se tu uvek setim Nicea, koji je nosce te ipsum komentarisao tako sto je rekao da ‘ako hoces da upoznas samog sebe, moras da prestanes da se bavis sobom! samo tako ces biti objektivan!’ Mozda upoznati samog sebe zaista znaci upoznati svet oko sebe. Samima sebi ne mozemo da pridjemo iznutra, vec upravo spolja.Dakle, ne treba gledati previse u ogledalo, vec oko ogledala... Sto vise spoznavati, saznavati, uciti,citati, ziveti, proziveti, traziti se…

Pozdrav svima na ovoj temi :wink:
 
Price, price.......treba raditi na sebi a sta bi bilo kad bi bilo ostaviti teoreticarima.
10 godina sam citala knjige i nista sem gomile znanja,ovog-onog, a kad sam pocela da praktikujem samospoznaju , otkrila sam i dosla do nekih sustinskih odgovora.
 
*sanjalica*:
a ta samopoznaja, jer ima neki kurs iz toga?
pa da se prosvetlimo i mi ostali, dobijemo neku diplomicu mozda... Diplomirani sampoznavalac, super zvuci,ako mene pitas...
Usudi se da znas.....
btw.
Ali pre toga razmisli duboko da li si spremna da na diplomskom "umres u sebi".....
 
_Ivana:
Kurs o samospoznaji = zivot (ucenje...ucenje...ucenje.............i tako do kraja, zatim ponovo, ponovo.....sve dok je to potrebno) :D :D :D
Igrajmo se, sada i ovde, ovaj trenutak! :D


ne slazem se da je ovaj zivot...... po mnogo cemu ograniceno postojanje ...dovoljno da se ne bi trebali da trudimo probijati se iza granica poznatog, vidljivog i opste prihvacenog .....
 
inferno:
Put ka samome sebi nije ostavljen bez svedocanstva. Ali traganje za istinom o svom pravom Ja je u direktnoj srazmeri sa nasom spiritualnom zreloscu. U suprotnom nijedan unutrasnji put I nijedno traganje ne mogu da prevedu u stvarnost misterije sa kojima se susrece svako ko je u potrazi za samim sobom.Neko je ovde rekao “Mislim,da je upoznati sebe tezak put”. Ja bih samo dodao da sve zavisi sa koje tacke gledista se polazi od jedne takve konstatacije.Svaki covek je predodredjen da dodje do svoje samospoznaje. I zato nije stvar u tome da li je put ka sebi lak ili tezak, vec da li je covek,tj, u kolikoj je meri covek svestan svoje dvostruke prirode/materijalne I duhovne/. Duhovni razvoj coveka odnosno kosmicka evolucija njegovog spiritualnog bica ne zavisi od njegovih religioznih verovanja i osecanja. Svako od nas svojim rodjenjem dobio je mogucnost samospoznaje. Svest ,taj tajnoviti instrument upoznavanja samoga sebe, strpljivo ceka da bude pokrenuta,inicirana, u pravcu proboja na svoje vise nivoe. Medjutim, iz razloga o kojima bi ovde bilo suvisno da se u njih upustamo, vecinski deo covecanstva svoju svesnost i,inteligenciju iskljucivo upravlja I koristi za ispunjenje svog spoljasnjeg zivota. Za one druge mnogo dublje razloge zbog kojih postojimo, malo ko se istinski interesuje. Da li je to iz neznanja, nepronicljivosti,nedostatka u razumevanju ili neceg treceg nije bitno.Ono sto zelim reci na osnovu svog iskustva, jeste, da mogu sa sigurnoscu potvrditi da cak I kod onih kod kojih sam imao prilike da osetim da je zelja za samospoznajom probudjena, vecina njih ima problem prihvatanja drugacijeg dozivljaja sebe jer vaspitavanje razuma I rastvaranje Ega je za mnoge veliki problem.
Samo od od unutrasnjeg zara nase zelje za mudroscu zavisi kako ce se nas put ka samosponaji odvijati, odnosno koliko cemo ubrzati svoju kosmicko spiritualnu evoluciju.

NOSCE TE IPSUM je bila u drevnim vremenima sveta rec ispisana iznad vrata starih inicijacijskih hramova, jer u ovim recima lezi kljuc svih Misterija za onoga kome je bilo dopusteno da “vidi sunce u ponoc”….i ko sto pesnik Browning to predivno ispeva:

“U nama je istina.U spoljasnjim stvarima,
Ma to I verovali,ne radja se nikada.
Duboko u dubini nas samih je srediste.
Gde otpociva ona u punoci; I znanje se
Pre u pronalazenju one staze nahodi
Kojom utamniceno videlo ce umaci,
Nego u zbrinjavanju ulazenja svetlosti
Za koju se uzima da je u spoljasnjosti


ps.
Sto se tice kako iskoristiti "spoznaju samog sebe" to pitanje je zaista nepotrebno,jer u samospoznaji leze svi odgovori pa i ovaj!
Vredi nastaviti
 

Back
Top