Nije mi jasno?!

Nazaret je izmišljen grad...

Greškom u prevodu nastao je čak i ceo jedan grad. Naime, Nazaret je osnovan tek u IV veku nakon Isusa, kako bi se (namerno od strane članova “Grupe”) ispunilo ono što je rečeno:

“Dođe i nastani se u gradu zvanom Nazaret, da se ispuni što je rečeno po prorocima: zvaće se Nazarećanin.” Matej 2:23

“U šestom mesecu posla Bog anđela Gavrila u galilejski grad po imenu Nazaret k djevici zaručenoj s mužem koji se zvao Josif iz doma Davidova. Kad obaviše sve po Zakonu Gospodnjem, vratiše se u Galileju, u svoj grad Nazaret.” Luka 1:26

Istoričar i vojskovođa Josif Flavije (37-100), detaljno nabraja 45 gradova i sela malog prostora tadašnje Galileje. On opisuje i Jafu - selo tek kilometar od današnjeg Nazareta, gde je živeo neko vreme. Pre je to bio grad, čije je groblje bilo upravo na mestu današnjeg Nazareta. Flavije je vodio vojne operacije uzduž i popreko Galileje, u drugoj polovini I veka. On nigde u svojim knjigama ne pominje Nazaret.

Evo nekoliko činjenica u prilog tvrdnji da u vreme Isusa Hrista uopšte nije postojao Nazaret:

- Nema ga nigde u Starom zavetu, niti bilo kom drugom spisu, pre jevanđelja po Mateju.

- Nema starih a ni novih istoričara koji su govorili o Nazaretu.

- Nema arheoloških niti bilo kakvih drugih dokaza da je taj grad, ili čak maleno selo pod tim imenom, postojalo “u vreme Isusa”.

- I premda navodi 63 galilejska grada, Talmud nikada ne spominje nekakav Nazaret, kao ni rana rabinska literatura.

- Nazaret nije bio upisan u popis plemena Zebulona (Jošua 19:10-16), koji pominje dvanaest gradova i šest sela.

- Apostol Pavle nikada ne pominje taj grad.

- Nazaret, a ni “Isus Nazarećanin”, nisu pomenuti ni u jednoj od novozavetnih poslanica, a takođe ni u delima tadašnjih istoričara, kao ni u rimskim cenzusima iz tog vremena - iako su u nekim istorijskim delima i u cenzusima popisana sva imena naseljenih mesta - pa čak i ona koja su po broju stanovnika bila manja od pretpostavljenog Nazareta.

- U III veku naše ere, Origen (ugledni učitelj i veliki propovednik, reformator Aleksandrijske škole), je čitao priču iz jevanđelja o “slavnom gradu” Nazaretu, ali nije imao pojma gde se on nalazi - premda je živeo u Cezareji, samo 50 kilometara od sadašnjeg grada Nazareta. On pominje ime Nazaret ili Nazara (ne zna tačno koji naziv je ispravan), ali nije se potrudio da se uputi u susedstvo, na hodočašće u ta znamenita mesta, o kojima je pisao celog života, i raspitati se o njima. Očigledno se i on opredelio za “simboličko tumačenje”, koje nema utemeljenja u arheologiji, kao ni u stvarnosti.

- Lažljiva carica sveta Jelena, žena cara Konstantina Klora i majka cara Konstantina Velikog, Flavija Julija Helena (poznata po tome što je “iskopala” neke lažne relikvije i zato ima veliki mermerni kip u bazilici svetog Petra u Rimu), takođe traži taj grad, ali ne nalazi ništa osim starog bunara (jedinog izvora vode u kraju, što ga čini još manje verovatnim mestom za grad). Ona ga odmah krsti u “bunar Blažene device Marije” i tu gradi baziliku. Tako je započela izgradnja izmišljenog Nazareta.

- Egerija, žena kralja Nume Pompilija, posećuje to područje 383. godine. Ovoga puta lukavi redovnici joj pokazuju “veličanstvenu pećinu” - i uveravaju je da je to “pećinska kuća Blažene device Marije”. Tako je nastalo novo mesto za hodočašća i izgrađena bazilika oko 570. godine. Danas se oko te pećine nalazi najveći hrišćanski tematski park na Srednjem istoku, koga obilazi preko milion posetilaca godišnje, što predstavlja 50% ukupnih poseta Izraelu.

- Franjevci tamo već dugi niz godina kopaju i prekopavaju, pa su iskopali masu novca i grnčarije, i zaklinju se da je to dokaz postojanja grada Nazareta. Ali sve su to predmeti povezani sa sahranjivanjem pokojnika u grobove.

Bez obzira na izrečene činjenice (koje sveštenstvo prikladno prećutkuje), posetilac današnjeg “Nazareta” može posetiti i sobu u kojoj je Blažena “primila” anđela Gavrila. Vide se Marijina kuhinja i Josifova stolarija. Evo i sobe u kojoj je boravio Isus na povratku iz Egipta, a imamo i mesta gde se rodila devica Marija - ima ih, naravno, nekoliko, ne računajući njeno mesto rođenja devet kilometara dalje, u Seforisu, ili pak u Jerusalimu.

Čudna stvar u svemu tome je da se sva ta presveta mesta nalaze u pećinama. Zar su svetu porodicu sačinjavali trogloditi? Porodica Kremenko? Druga stvar je da su sva ta mesta par metara od izdubljenih grobova, ili su i sama bila pećinski grobovi u ovo ili ono doba. Mesto za sahranjivanje. Budući da jevrejski zakon strogo zabranjuje stanovanje u blizini grobova, moramo pretpostaviti da je ta “primerna jevrejska sveta porodica” u kojoj se rodio Hrist, bila neprekidno u stanju ritualne nečistoće...

Klerici sa “katoličkih univerziteta” rukama, nogama i zubima pokušavaju da nešto iskopaju i dokažu da je postojao grad Nazaret, ali bezuspešno. Tera ih grčevita potreba da dokažu da je njihova ideologija ispravna, ali i silni crkveni novac. Pri tom se obilno služe i prevarama. Zato svaku njihovu izjavu treba uzeti s rezervom i strogo naučno proveriti. Ako nema grada Nazareta iz I veka naše ere, postojanje čudotvornog božanstva Isusa je samim tim dovedeno u pitanje, a onda im je i njihova vera uzaludna. Nije ni čudo da se ogromna vatikanska mašinerija, zvana crkva, bori za svoj opstanak “dokazujući” nedokazivo do zadnje kapi znoja... ili krvi.

Iskopavanja arheologa Michael Avi-Yonah-a kod Cezareje, 1962. godine, otkrila su prvo pominjanje Nazareta na mermernoj ploči u sinagogi u Caesarea Maritima-i. Datirana je u kasni III ili rani IV vek naše ere. On pominje svešteničku porodicu koja se sklonila u Nazaret nakon rata. Verovatno su se sklonili u tamošnje pećine. Sada znamo da se radi o naseljavanju nakon poraza u Bar Kochbar ratu 135 godine. Vrlo je verovatno da su nazvali svoje selo “Nazaret”, odnosno “selo siromašnih”. Pisac Matejevog jevanđelja čuo je za te “svešteničke” porodice koje su se selile u mesto u Galileji koje su nazvali “Nazaret” - i odlučio da upotrebi to ime za svog junaka.

Arheolozi su neke nađene materijalne fragmente na tom mestu i u okolini datirali na nekoliko vekova pre Isusovog vremena i pretpostavili da u stvari pripadaju nekom bivšem i nestalom antičkom naselju - a između tih zadnjih antičkih nalaza i današnjeg doba nema dokaza o kontinuitetu urbanog života na tom mestu, pa tako ni potvrde da je tu postojao neki grad u Isusovo vreme.

Apologeti postavljaju sledeće pitanje (u nedostatku ikakvih materijalnih dokaza): “Kako je moguće da neko izmisli grad koji ne postoji, izlažući se opasnosti da ga raskrinkaju kao varalicu?”

Pitanje bi imalo smisla da su jevanđelja pisali apostoli na području današnjeg Izraela. Oni takvu grešku ne bi načinili, niti bi im to savremenici dopustili. Međutim, jevanđelja su vremenski pisana oko 100 godina nakon Isusovog raspeća, a prostorno daleko izvan Izraela, od strane ljudi koji nisu ni bili apostoli, a po svemu sudeći nisu ni kontaktirali s nekakvim prvobitnim apostolima, nego su to bili pisci koji su slabo poznavali jevrejsku veru (to će vam potvrditi svaki iole upućeniji Jevrej).

Autor jevanđelja “po Mateju” je očigledno pogrešno shvatio reč “Zvaće se nazirej” (Samson - nazirej božji), u Starom zavetu, i greškom izmislio Nazaret: “Zvaće se Nazarećanin”. Vernici su onda izgradili današnji Nazaret.

Današnji Nazaret u stvari je smešten u dolini, okruženoj blagim brežuljcima. Cela regija je karakteristična po ravnicama i blagim uzdizanjima tla, bez ikakvih vrhova ili oštrih klisura. Teren se opravdano naziva kao visoki basen, jer u jednom smeru imamo mnogo nižu ravnicu Esdraelon. Ali nema nikakve sumnje: današnji Nazaret je izgrađen u dolini, a ne na brdu. Čak i srednjovjekovni grad je ispod vrha, zaštićen od vetra. Počevši od 1957. godine, jevrejsko predgrađe, zvano “Nazerat Illit” (“Gornji Nazaret”) izgrađeno je na vrhu brega istočno od grada.

Postavlja se, dakle, pitanje: ne postoji li Nazaret - ne postoji li ni Nazarećanin? Možda je on tek jedan od mnogih samoproglašenih mesija, čiji su mu sledbenici dali nadljudske osobine.
 
Tu je opisano stvaranje nase zemlje i suncevog sistema i nista vise.

Nigde ne kaze da je zemlja nastarija.

Niti je.

Bog je stvorio scenir mbogo pre nase zemlje i milione drugih planeta pre nas.

Dosta vise neistine i lupetanje.

Perverzan si...

Ne, no je tu opisano stvaranje Zemlje, koju autori Biblije uopšte nisu poznavali. Nisu znali kolika je niti kako izgleda. Nisu znali čak ni za Severnu i Južnu Ameriku, Australiju i Antarktik. Sunčev sistem se u Bibliji nigde ne pominje. Drugi svetovi, zvezde i planete, pominju se jedino u Vedama.

Početak Biblije kaže da je Zemlja stvorena pre bilo čega i da je samim tim najstarija tačka u svemiru.

Naravno da nije. Otkrio si toplu vodu.

Šta je to „scenir“? Nikad čuo. Biblija nigde ne govori o stvaranju miliona drugih planeta pre nas. Sad si još ispao i jeretik, jer citiraš Vedske spise.

To - „Dosta vise neistine i lupetanje“ - možeš da kažeš u svojoj subotarskoj prdekani. Meni ne možeš. Ende.

Da, veoma sam perverzan. Ali kakve ti veze imaš sa tim. Ja ne volim muškarce i što bi to tebe zanimalo? Oženjen sam i nisam gej. Tačka.

P.S. Nikako da mi odgovoriš zašto koristite lucifersku vatru kao logo? Vide ljudi da nećeš ili ne umeš da odgovoriš. Diskredituješ sam sebe.
 

Ako si zavisnik od toga da ti neko potvrđuje koliko vrediš ne razlikuješ se od običnog narkomana. Sve što manipulator treba da uradi je da ti dâ ono za čim žudiš, a onda da ti pripreti da će ti to oduzeti. Igraće tu igru kao i svaki drugi diler droge. Oduzeće ti “sve”, reći će da je “kraj”, a ostaviće taman toliko malo da vidiš da ima “nade”. I posle nekog vremena, kad budeš u suzama, pitaćeš ga - “Zašto te puštam da me ti tešiš?” - a on će ti reći - “Zato što sam se postarao da nemaš nikog drugog, do mene, da im se obratiš” - zato jer pola ljudi laže svojim ustima, a pola svojim suzama...
 
Religije su perfektno smišljeni mitovi i simbolika zasnovani na astrologiji. Religije služe svetskoj eliti da naprave razlike među ljudima. Razlike su osnova za namerno iscenirane provokacije. Provokacije su osnova za ratove, a ratovi služe da bi vlade pozajmljivale novac od svetske elite i centralne banke stvarajući tako dug. Dug je osnova za kontrolu, a kontrola osnova za stvaranje jedne svetske centralne vlade. Centralna svetska vlada je osnova za ukidanje svih sloboda i totalnu kontrolu, što je završni korak odvajanja čoveka od prirode, i njegovom totalnom devastacijom, što omogućuje još lakšu kontrolu. Uporedo, ljudi “otvaraju oči”, jer njihove države nemaju para da finansiraju nezaposlene... i videćemo ko će na kraju pobediti... Tipujem na Svetsku vladu...

Jednom su novinari pitali jednog pripadnika jednog plemena šta je za njega dobro a šta zlo. I on je odgovorio ovako: „Dobro je kad mi napadnemo susedno pleme, pobedimo ga i pojedemo njihove najbolje ratnike. A zlo je kad oni napadnu nas, pobede nas i pojedu naše najbolje ratnike.“ Znači, za njega, kao i za svakoga drugog, dobro i zlo je ono što on smatra dobrim ili zlim. Nije li to svojevrsni paradoks dobra i zla? Stvari su zapravo onakve iz kakvog ugla ih posmatramo.

Da biste znali šta je laž prvo morate znati šta je istina. Postoji apsolutna i relativna istina. I jednu i drugu istinu biće doživljava kao rezultat poređenja sa onim što je izvor njegove refleksije u duhu. Dakle, istina je doživljaj izjednačavanja nečijih spoznaja, recimo, sa izvorom znanja sa kojim taj neko upoređuje svoju spoznaju. Za nekoga, kao vernika, apsolutna istina je u Bibliji (ili nekoj drugoj “svetoj knjizi”), u rečima, jer taj neko Bibliju (ili neku drugu “svetu knjigu”) vidi kao izvor znanja. Međutim, ono što taj neko ne vidi jeste da Biblija (ili neka druga “sveta knjiga”) nije i ne može da bude apsolutni izvor znanja, jer Biblija (ili neka druga “sveta knjiga”) nije apsolut, stoga nije Tvorac, dakle stvorena je, odnosno stvar je. Stvorenom, pa i Bibliji (ili nekoj drugoj “svetoj knjizi”), kao objektu, prethodi “nešto” iz čega se to stvoreno stvara. Stoga, Biblija (ili neka druga “sveta knjiga”) ne može da bude apsolutno znanje. Samo ono što je suština postojanja jeste apsolut. Apsolut nije reč. Apsolut nije čak ni znanje, a kamoli reč. Apsolut je postojanje u svom esencijanlnom aspektu, dakle biće. Da bi istina postala, nešto mora da joj bude svedok, da svedoči.

Ko ili šta je svedok postojanju? Duh. Šta je duh? Duh je odraz onoga što jeste. Odraz u čemu? Gde? Odraz je po sebi u sebi. Taj odraz, kada reflektuje apsolut, jeste znanje ili svest o sebi kao apsolutu. Dakle, jedini svedok postojanju jeste samo postojanje ili duh bića. Duh doživljava “sebe” (odraz kao znanje o sebi ili postojanju) u jednom, i stoga kao takav jedan (celina, jednina), biće je jedino čiji duh zna istinu o sebi ili jednom. Iz sebe biće zna svoje mogućnosti, te ih i pokreće u manifestaciju. Manifestacija jeste proces kreacije. Jedino manifestujući mogućnosti, iz sopstvenih znanja o sebi, biće postaje tvorac. A šta je istinski razlog stvaranja? Iskustvena spoznaja mogućnosti. Da li to znači da se kroz iskustva i apsolut menja i postaje stvorenje? Ne. Apsolut ostaje nepromenjiv. Samo znanja o sebi kao apsolutu bivaju multiplicirana kako bi se omogućila njihova transformacija, odnosno transendencija. Apsolut, pri tom, ostaje apsolut, ali biće gubi svest o sebi kao apsolutu, i više se ne doživljava duhom boga, već duhom stvorenja. Od tog momenta, duh postaje svesnost o postajućem sebi, sa čijom se refleksijom biće poistovećuje. U našem slučaju, biće je svoju pažnju pokrenulo sa sebe kao apsoluta na sebe kao stvorenje. Odatle biće stvara predstave o bogu, koje mu, kao u slučaju vernika, koji veruju u nešto u šta nisu sigurni, izgledaju uverljivim, ali i izvan njega samog. Bazirajući se na projekciji, dakle na iskustvenom znanju, na rečima, na slici i sličnom, biće upoređuje svoje shvatanje projektovanog, shvatanje (ili neshvatanje) “boga” (postojanja) sa izvorom informacije (znanjima) koja su dostupna njegovom razumu, te na osnovu upoređivanja onog što je doživelo kroz iskustva i onog što mu je dostupno u projekciji stvara sud o istinitosti tog, njemu dostupnog, “izvornog znanja”, kao i o istinitosti svog shvatanja tog izvora.

Istinu ne možete pronaći u rečima. Stoga stihovi (reči) nisu apsolutne istine. Apsolutne istine su sudovi donešeni upoređivanjem spoznajnih znanja sa znanjima o sebi kao apsolutu. Apsolutnu istinu možete spoznati jedino filtriranjem svoje predstave kroz filter apsolutnih znanja. Da biste spoznali apsolutna znanja... morate biti apsolut. To je jedini način. Apsolutnu istinu, stoga, možete znati jedino bivajući apsolut. Svi prevodi apsoluta (reči, glasovi u glavi, slike... i sve ostalo što se pojavljuje u domenu nečijeg razuma) jesu čulne projekcije. A bog nije projekcija. Namaste.
 
Ja pitao ove adventiste sa foruma zašto koriste lucifersku vatru kao logo...

20170226_145051.jpg


Ovo sam juče fotografisao u gtradu. Imaju čak i gimnaziju. I luciferski logo sa vatrom koja izvire iz knjige.

Niko neće da mi odgovori. Šta kriju?
 
Pozdrav svima!

Ovu temu sam zamislio kao jedan pravi svedski sto malih pitanja, kako bi mogli da pricamo i razjasnjavamo razne nejasnoce i verske nedoumice.

Molio bih sve ucesnike u ovoj temi, da ne razjasnjavaju vise pitanja odjednom, vec da se postuje nekakav red, dakle jedno po jedno pitanje, pa tek kada se to jedno razjasni, otvara se drugo. Nadam se da ce ovo biti interesantna tema za sve, bilo da su hriscani, muslimani, JS, cak i ateisti, agnostici, isl...

Posto sam temu ja otvorio, ja cu otvoriti i prvo pitanje na ovoj temi, a to neka bude za pocetak: 1. STAROST ZEMLJE I COVECANSTVA. -dakle, ima raznih tvrdnji, neki kazu da Biblija kaze da je Zemlja stara 6000 godina, mada, ja nisam nigde pronasao nikakav slican podatak. Mozemo odrediti starost covecanstva prema Bibliji, a to bi, ustvari bilo nekih 6000 godina ili cak vise, jer podaci o ljudskoj starosti pocinju da se broje tek od izgona iz Edena, a ne znamo koliko su tu proveli vremena, jer i to vreme treba da se racuna. Mnogi cak tvrde i da su postojali i drugi ljudi mimo Adama i Eve, koje je Bog stvorio, ali se njihovo stvaranje ne spominje, i tako, uglavnom mnogo nejasnoca, raznih teorija, raznih misljenja, pa red bi bio da krenemo sa jednim pravim ciscenjem, sta jeste a sta nije. ;)

Svijet stvoren prije 6000-7000 godina.
Prvi ljudi: Adam i Eva (savrsena genetika)

Bog je samo njih stvorio a svi ostali su rodjeni od njih dvoje. Mutacija u genima zbog savrsene genetike nije bilo i njihova djeca su mogla medjusobno da imaju djecu. Mutacije se pojavljuju tek nakon pada, a posebno nakon potopa koji je znatno izmjenio klimu i atmosferski pritisak.
Naravno kao prirodno zakon , svaka odvojenost od Boga u tom stanju bila je osudjena na propadanje i umiranje.

Dalju pricu znas...
 
Svijet stvoren prije 6000-7000 godina.
Prvi ljudi: Adam i Eva (savrsena genetika)

Bog je samo njih stvorio a svi ostali su rodjeni od njih dvoje. Mutacija u genima zbog savrsene genetike nije bilo i njihova djeca su mogla medjusobno da imaju djecu. Mutacije se pojavljuju tek nakon pada, a posebno nakon potopa koji je znatno izmjenio klimu i atmosferski pritisak.
Naravno kao prirodno zakon , svaka odvojenost od Boga u tom stanju bila je osudjena na propadanje i umiranje.

Dalju pricu znas...

Onda bi dve najudaljenije tačke u svemiru, od tačke A do tačke B, morale biti daleko 7000 svetlosnih godina. Mali prečnik naše galaksije je 80.000 a veliki prečnik 100.000 svetlosnih godina. Druge galaksije su daleko od nas na milijarde svetlosnih godina. Najdalje koje smo videli su između 13,5 i 15 milijardi svetlosnih godina. Što znači da svemir ne može bili mlađi od 15 milijardi godina. Smejurija. Ovakvu priču mogu popušiti samo jadne neznalice. Ove srednjovekovne priiče o Adamu i Evi ne bih komentarisao, jer su besmislene. Isto kao srednjovekovna nebuloza o Zemlji ravnoj ploči, koju su neznalice progurale na YouTube.
 
Svijet stvoren prije 6000-7000 godina.
Prvi ljudi: Adam i Eva (savrsena genetika)

Bog je samo njih stvorio a svi ostali su rodjeni od njih dvoje. Mutacija u genima zbog savrsene genetike nije bilo i njihova djeca su mogla medjusobno da imaju djecu. Mutacije se pojavljuju tek nakon pada, a posebno nakon potopa koji je znatno izmjenio klimu i atmosferski pritisak.
Naravno kao prirodno zakon , svaka odvojenost od Boga u tom stanju bila je osudjena na propadanje i umiranje.

Dalju pricu znas...

Sve ja to znam, ali kako je mogla biti mutacija tek posle pada. Pa iz ovoga izvlacim zakljucak da mutacije gena pre pada nije bilo, a tek nakon pada i izgnanstva iz Edena, kaze se: Adam pozna zenu svoju i ona mu rodi sina.

No, ovo nije pitanje ni tema. Mene samo zanima, postoji li nekakav stih u Bibliji, za koji ja ne znam, ili koji nisam procitao, da kaze da Biblija tvrdi da je SVET STVOREN pre 6000 godina. Ja ga licno nisam nasao, jer prvi zapisi o racunanju vremena poticu tek nakon izgnanstva Adama i Eve iz Edena, od kako su poceli dobijati decu. I nauka danas tvrdi, sto je Biblija pre nje rekla da je covek stvoren poslednji u prirodi, pa ne mozemo stoga tvrditi da je i svet stvoren odmah neposredno pre coveka. Imamo iza stvaranja coveka jos tih 5 DANA, za koje niko ne zna koliko su trajali. Nauka kaze da bi se taj period mogao racunati u milionima i milijardama godina, sto opet ne mora da znaci da je to sve bas tako. Tih 5 DANA nisu 24-casovni dani, jer su u originalnom tekstu opisani hebrejskim terminom "JOT", sto znaci nekakav period vremena, a ni nas ni engleski ni skoro bilo koji drugi jezik, koliko mi je poznato nemaju adekvatan prevod za tu rec, pa se univerzalno u prevodu upotrebljava "dan".
 
Onda bi dve najudaljenije tačke u svemiru, od tačke A do tačke B, morale biti daleko 7000 svetlosnih godina. Mali prečnik naše galaksije je 80.000 a veliki prečnik 100.000 svetlosnih godina. Druge galaksije su daleko od nas na milijarde svetlosnih godina. Najdalje koje smo videli su između 13,5 i 15 milijardi svetlosnih godina. Što znači da svemir ne može bili mlađi od 15 milijardi godina. Smejurija. Ovakvu priču mogu popušiti samo jadne neznalice. Ove srednjovekovne priiče o Adamu i Evi ne bih komentarisao, jer su besmislene. Isto kao srednjovekovna nebuloza o Zemlji ravnoj ploči, koju su neznalice progurale na YouTube.

Smatram da je besmisleno voditi raspravu medju nama ovde da li je ispravan stav nauke, ili nekih crkvenjaka, ne kazem Biblije. Ja ovde, kao neko ko cita Bibliju i ko je vernik, samo trazim izvore iz Biblije o stvaranju, dakle sta to Biblija kaze a sta ne kaze, da se rascisti, a neko tvrdi da je cifra koja se navodi u Bibliji 6000 godina, mada ja nigde apsolutno nisam nasao bilo kakav stih koji to potkrepljuje. 6000 god se moze vezivati samo za biblijsku tvrdnju stvaranja coveka.
Da sam hteo pricamo o naucnim istrazivanjima, otisao bi na forum nauke, ne na forum religije. Smatram ipak, da je u Bibliji opisan jedan tacan opis stvaranja, sto je moje misljenje. Kada pricamo o stvaranju coveka, moramo da napomenemo da je covek stvoren tek onda kada je Bog stvorio bice po svom oblicju. Bog je bestelesan, dakle nema telo, vec je Duh. Sto znaci da slicnost izmedju bozjeg i covecijeg oblicja nije telo, vec duh. Ako se udaljimo malo i pogledamo celokupnu prirodu, vidimo da se covek daleko izdvaja mimo svih zivih bica, a ono sto ga izdvaja je razum.
Ni darvinisticke teorije, ni bilo kakve naucne teorije ne tvrde da je ikada na svetu postojalo bice slicno coveku. Sto se tice darvinisticke teorije, to se sve mora uzeti sa velikom rezervom. Ja sam licno neutralan po tom pitanju i sve i da je postojala evolucija, to nikako ne remeti moje hriscanske stavove, ali svima je poznat slucaj kada je razotkriven falsifikovani fosil arheopteriksa, kao kljucni dokaz njegovog postojanja, pa se i nakon tog razotkrivanja i dan danas prica o njemu kao o vrsti koja je zasigurno postojala. Da ovaj fosil nije razotkriven kao lazni, koji je sastavljen od 3 fosila, lagano bi usao u udzbenike, mada sto je najstrasnije i jeste, ali ko se malo bolje informise zna da je taj slucaj velika laz. Pa bi trebalo da se zamislimo, da li je arheopteriks jedini slucaj, ili je mozda cela ta teorija potpomognuta laznim fosilima i laznim dokazima. No to sada nije tema, samo hocu da kazem nesto o validnosti raznoraznih naucnih istrazivanja.
Naravno, u svakoj raspravi je dobro i cuti drugu stranu, ali konkretno na ovoj temi mene prvenstveno zanima sta to Biblija zaista kaze o stvaranju, kada je sve to nastalo? Ima li nedvosmislen tekst koji kaze da se radi bas o 6000 godina? 6000 god se navodi, dakle kao period pre koliko je stvoren covek koji je bio stvoren po uzoru na Boga. Takodje, bilo bi lepo i raspraviti o tome kada se javljaju prve istorijske licnosti, a da ne pricamo o "praljudima" koji su ziveli u pecinama i crtali mamute. ;)
 
Religije su perfektno smišljeni mitovi i simbolika zasnovani na astrologiji. Religije služe svetskoj eliti da naprave razlike među ljudima. Razlike su osnova za namerno iscenirane provokacije. Provokacije su osnova za ratove, a ratovi služe da bi vlade pozajmljivale novac od svetske elite i centralne banke stvarajući tako dug. Dug je osnova za kontrolu, a kontrola osnova za stvaranje jedne svetske centralne vlade. Centralna svetska vlada je osnova za ukidanje svih sloboda i totalnu kontrolu, što je završni korak odvajanja čoveka od prirode, i njegovom totalnom devastacijom, što omogućuje još lakšu kontrolu. Uporedo, ljudi “otvaraju oči”, jer njihove države nemaju para da finansiraju nezaposlene... i videćemo ko će na kraju pobediti... Tipujem na Svetsku vladu...

Jednom su novinari pitali jednog pripadnika jednog plemena šta je za njega dobro a šta zlo. I on je odgovorio ovako: „Dobro je kad mi napadnemo susedno pleme, pobedimo ga i pojedemo njihove najbolje ratnike. A zlo je kad oni napadnu nas, pobede nas i pojedu naše najbolje ratnike.“ Znači, za njega, kao i za svakoga drugog, dobro i zlo je ono što on smatra dobrim ili zlim. Nije li to svojevrsni paradoks dobra i zla? Stvari su zapravo onakve iz kakvog ugla ih posmatramo.

Da biste znali šta je laž prvo morate znati šta je istina. Postoji apsolutna i relativna istina. I jednu i drugu istinu biće doživljava kao rezultat poređenja sa onim što je izvor njegove refleksije u duhu. Dakle, istina je doživljaj izjednačavanja nečijih spoznaja, recimo, sa izvorom znanja sa kojim taj neko upoređuje svoju spoznaju. Za nekoga, kao vernika, apsolutna istina je u Bibliji (ili nekoj drugoj “svetoj knjizi”), u rečima, jer taj neko Bibliju (ili neku drugu “svetu knjigu”) vidi kao izvor znanja. Međutim, ono što taj neko ne vidi jeste da Biblija (ili neka druga “sveta knjiga”) nije i ne može da bude apsolutni izvor znanja, jer Biblija (ili neka druga “sveta knjiga”) nije apsolut, stoga nije Tvorac, dakle stvorena je, odnosno stvar je. Stvorenom, pa i Bibliji (ili nekoj drugoj “svetoj knjizi”), kao objektu, prethodi “nešto” iz čega se to stvoreno stvara. Stoga, Biblija (ili neka druga “sveta knjiga”) ne može da bude apsolutno znanje. Samo ono što je suština postojanja jeste apsolut. Apsolut nije reč. Apsolut nije čak ni znanje, a kamoli reč. Apsolut je postojanje u svom esencijanlnom aspektu, dakle biće. Da bi istina postala, nešto mora da joj bude svedok, da svedoči.

Ko ili šta je svedok postojanju? Duh. Šta je duh? Duh je odraz onoga što jeste. Odraz u čemu? Gde? Odraz je po sebi u sebi. Taj odraz, kada reflektuje apsolut, jeste znanje ili svest o sebi kao apsolutu. Dakle, jedini svedok postojanju jeste samo postojanje ili duh bića. Duh doživljava “sebe” (odraz kao znanje o sebi ili postojanju) u jednom, i stoga kao takav jedan (celina, jednina), biće je jedino čiji duh zna istinu o sebi ili jednom. Iz sebe biće zna svoje mogućnosti, te ih i pokreće u manifestaciju. Manifestacija jeste proces kreacije. Jedino manifestujući mogućnosti, iz sopstvenih znanja o sebi, biće postaje tvorac. A šta je istinski razlog stvaranja? Iskustvena spoznaja mogućnosti. Da li to znači da se kroz iskustva i apsolut menja i postaje stvorenje? Ne. Apsolut ostaje nepromenjiv. Samo znanja o sebi kao apsolutu bivaju multiplicirana kako bi se omogućila njihova transformacija, odnosno transendencija. Apsolut, pri tom, ostaje apsolut, ali biće gubi svest o sebi kao apsolutu, i više se ne doživljava duhom boga, već duhom stvorenja. Od tog momenta, duh postaje svesnost o postajućem sebi, sa čijom se refleksijom biće poistovećuje. U našem slučaju, biće je svoju pažnju pokrenulo sa sebe kao apsoluta na sebe kao stvorenje. Odatle biće stvara predstave o bogu, koje mu, kao u slučaju vernika, koji veruju u nešto u šta nisu sigurni, izgledaju uverljivim, ali i izvan njega samog. Bazirajući se na projekciji, dakle na iskustvenom znanju, na rečima, na slici i sličnom, biće upoređuje svoje shvatanje projektovanog, shvatanje (ili neshvatanje) “boga” (postojanja) sa izvorom informacije (znanjima) koja su dostupna njegovom razumu, te na osnovu upoređivanja onog što je doživelo kroz iskustva i onog što mu je dostupno u projekciji stvara sud o istinitosti tog, njemu dostupnog, “izvornog znanja”, kao i o istinitosti svog shvatanja tog izvora.

Istinu ne možete pronaći u rečima. Stoga stihovi (reči) nisu apsolutne istine. Apsolutne istine su sudovi donešeni upoređivanjem spoznajnih znanja sa znanjima o sebi kao apsolutu. Apsolutnu istinu možete spoznati jedino filtriranjem svoje predstave kroz filter apsolutnih znanja. Da biste spoznali apsolutna znanja... morate biti apsolut. To je jedini način. Apsolutnu istinu, stoga, možete znati jedino bivajući apsolut. Svi prevodi apsoluta (reči, glasovi u glavi, slike... i sve ostalo što se pojavljuje u domenu nečijeg razuma) jesu čulne projekcije. A bog nije projekcija. Namaste.

Meni nije jasno sta jedan tako prosvetljen ateista radi na forumu Religija? Ako je sve ovo zabluda i laz, i nece uticati ni na sta osim na moj zivot, pa sta te briga hocu li ja ziveti u zabludi ili ne? Ti zivi u svojoj, ja u svojoj i obojica u pravu. ;) Ja da sam ateista, ne bih nikada isao na ovakve forume i nasilno nametao stavove da Bog ne postoji i da su religije glupost. Ako su glupost, zar nisi ti gluplji od mene i ostalih ovde, jer mi bar verujemo da je to dobro, a ti znas da je glupost, pa si svejedno ovde sa nama.
No, manimo prazne price.
To sto si ti opisao u prvom pasusu, to nije opis religije, to je opis politike. Politika moze da koristi sve u sta se umesa, da napravi konflikte ako joj to odgovara. Pa to sto se tuku navijaci Zvezde i Partizana, pa to nije odraz sporta, vec politike. Gde ima sukoba, ima i profita nekog, nekome. Religija nije tu da stvori razlike, vec naprotiv, da produhovi coveka, da mu razbistri um, da ga procisti, da ga zblizi sa drugim ljudima i da ga odvoji od greha.
Uzecemo u obzir samo ove 3 glavne, Avraamske religije, islam, hriscanstvo i judaizam. Mi svi verujemo u jednog Boga, Jehovu. Problem nereligioznih ljudi, tj nevernika je taj sto se ovde obozava religija, kao npr, sto si ti naveo, stvaraju se razlike izmedju ljudi po pitanju religije. Stvaraju se razlike i izmedju navijaca 2 kluba, pa se bodu nozevima i ubijaju. Kad pogledate ko su ljudi koji pozivaju na mrznju npr muslimanskog naroda u Bosni, pa videcete da su to sve klinci mahom, koji ne znaju da se izbore sa pubertetom, ili ljudi koji nisu ni procitali Bibliju nikad. Mi, dakle verujemo u jednog Boga, i glupo je sada reci da je Bog taj koji treba da se obozava, ali je Bog cilj. Religije su, stoga samo putevi do tog cilja. Mi, hriscani, ucimo da postoji samo jedan put ka Bogu, a to je Isus Hristos, kako on kaze: Ja sam Put, Istina i Zivot. Niko ne dolazi k Tvorcu osim kroza me. Stoga, putevi ka Bogu se ne treba obozavati. Da znate samo, koliko je muslimana, Albanaca i rimokatolika izlecio Sv Vasilije Ostroski, zacudili bi se. I danas imate zive ljude, prave ljude, imenom i prezimenom na Kosovu, koji su Albanci, muslimani, i oni ne daju da se kaze ista ruzno za Sv Vasilija, jer su pomoc nasli u Ostrogu. Dobro, ovo svakako nije tema, ali su ovo sve cinjenice i treba ih pomenuti, treba da ih cujes i da razmislis o njima pre nego sto napises nesto slicno sl put.
Kakvo pravljenje razlika i ratova i sukoba? Pa zar ne uci Hrist: Ne sudi, da ti se ne sudi!, Ko se maca lati, od maca i umire!, Volite svoje neprijatelje i molite se za one koji vas kunu, cinite dobro onima koji vas proklinju i grde.... itd. Uci li bilo koji ateista nesto nalik ovome? Vernik nije onaj koji nosi brojanicu i krst, vec onaj ko zna Bibliju, i ko zivi po njoj, a malo je takvih.
Vrlo je glup primer tog africkog divljaka i vrlo je glupo da to bude odraz shvatanja dobra i zla vernika. Bog je proterao Adama i Evu iz Edena, jer su probali plod sa drveta "Poznanja dobra i zla". Dakle covek je od tada poznavao i rasudjivao sta je dobro a sta je zlo. Dobro je ono sto je od Boga, a covek ne zna ni Boga ni sta je dobro, vec sam rasudjuje i stvara svoje istine. Ni jedan covek na svetu nije bio savrsen niti dobar, kako i Isus kaze: Zasto me zoves dobrim?Samo je Bog dobar. (Mada on posle kaze "Ja sam Pastir Dobri..."), stoga Bozja dobrota i promisao se ne moze ogledati ni kroz jednog coveka, ni kroz jednog coveka ne mozemo shvatiti sta znaci apsolutna dobrota, osim kroz Isusa Hrista.
Opet se vracam na pocetak, i to sto si ti pomenuo, je verovatno istina, i to totalna, zaista se ide ka tom ukidanju slobodi i ka vodjenju i dresiranju ljudi kao zivotinja. Ali, zar nije sve to jos odavno opisano u Jovanovoj Apokalipsi?
Posto vidim da volis da se prosipas tim naucnim tezama, koje pobijaju postojanje Boga, omalovazavaju Bibliju i sl, evo, pred nosom imas veliki primer naseg najveceg, a po meni i jednog od najvecih naucnika ikada, Nikole Tesle. Sta kaze Tesla? Kaze otp: "Dar mentalne prirode dolazi od Boga, vrhovnog bica..... Majka me je jos kao malog naucila da svu istinu trazim u Bibliji.", pa onda jos zanimljiviji citat Nikole, gde on kaze: "Znate li gde sam otkrio principe bezicnog prenosa elektricne energije? U (Jovanovom) Otkrovenju.", sve je ovo rekao covek, koji je u nauci vise otkrio nego bilo koji od tih kvazi naucnika-ateista danas. Ako te zanima stav nauke o Bogu, pa ja mislim da nemas boljeg primera nego da cujes Teslino misljenje, a ovo je on sve rekao, proveri.

Mi i ne ucimo da se istina moze pronaci samo u recima, jer Isus za sebe kaze da je on Istina.

Smatram da, koliko god ti imao potrebu da meni dokazes kako nisam u pravu, da ovo opet nije tema za to, stoga ili ucestvuj u temi, ili napusti ovu pa nadji novu gde ces nekoga i ubediti u tu pricu. ;)
 
Poslednja izmena:
Svijet stvoren prije 6000-7000 godina.
Prvi ljudi: Adam i Eva (savrsena genetika)

Bog je samo njih stvorio a svi ostali su rodjeni od njih dvoje. Mutacija u genima zbog savrsene genetike nije bilo i njihova djeca su mogla medjusobno da imaju djecu. Mutacije se pojavljuju tek nakon pada, a posebno nakon potopa koji je znatno izmjenio klimu i atmosferski pritisak.
Naravno kao prirodno zakon , svaka odvojenost od Boga u tom stanju bila je osudjena na propadanje i umiranje.

Dalju pricu znas...

Razlilčite rase ljudi nisu mogle nastati od jednoga para ljudi daj malo dublje o tome razmisli!
 
Ne besmisleno,već nepristojno!
A dokle će se praznoverju pridavati značaj -videćemo.:lol:

Kako se meni čini nema danas baš previše razlike između toga što današnja nauka naučava i ono što religije naučavaju.

I religije ali i nauka imaju svoje dogme ničim dokazane a kojih se drže kao pijani plota.

Religije se drže dogme da je sve neko Svemoguće biće stvorilo, bez dokaza dakako.

A nauka da je sve nastalo iz Velikoga praska, također bez dokaza, a ta teorija čak ne zna objasniti niti osnovne stvari u našem svijetu poput recimo prostora i vremena, svijesti, pa i same energije i materije, na ništa ta teorija ne zna odgovoriti, pa čak ni sva fizika sa svojim zakonima ništa ne vrijedi u samom trenutktu postanka našega svijeta.

Tako da za mene i jedno i drugo nije uopće relevantno da govori o tome kako je zbilja naš svijet nastao, jer nitko to jednostavno ne zna, eto ukratko.
 
Meni nije jasno sta jedan tako prosvetljen ateista radi na forumu Religija? Ako je sve ovo zabluda i laz, i nece uticati ni na sta osim na moj zivot, pa sta te briga hocu li ja ziveti u zabludi ili ne? Ti zivi u svojoj, ja u svojoj i obojica u pravu. ;) Ja da sam ateista, ne bih nikada isao na ovakve forume i nasilno nametao stavove da Bog ne postoji i da su religije glupost. Ako su glupost, zar nisi ti gluplji od mene i ostalih ovde, jer mi bar verujemo da je to dobro, a ti znas da je glupost, pa si svejedno ovde sa nama.
No, manimo prazne price.
To sto si ti opisao u prvom pasusu, to nije opis religije, to je opis politike. Politika moze da koristi sve u sta se umesa, da napravi konflikte ako joj to odgovara. Pa to sto se tuku navijaci Zvezde i Partizana, pa to nije odraz sporta, vec politike. Gde ima sukoba, ima i profita nekog, nekome. Religija nije tu da stvori razlike, vec naprotiv, da produhovi coveka, da mu razbistri um, da ga procisti, da ga zblizi sa drugim ljudima i da ga odvoji od greha.
Uzecemo u obzir samo ove 3 glavne, Avraamske religije, islam, hriscanstvo i judaizam. Mi svi verujemo u jednog Boga, Jehovu. Problem nereligioznih ljudi, tj nevernika je taj sto se ovde obozava religija, kao npr, sto si ti naveo, stvaraju se razlike izmedju ljudi po pitanju religije. Stvaraju se razlike i izmedju navijaca 2 kluba, pa se bodu nozevima i ubijaju. Kad pogledate ko su ljudi koji pozivaju na mrznju npr muslimanskog naroda u Bosni, pa videcete da su to sve klinci mahom, koji ne znaju da se izbore sa pubertetom, ili ljudi koji nisu ni procitali Bibliju nikad. Mi, dakle verujemo u jednog Boga, i glupo je sada reci da je Bog taj koji treba da se obozava, ali je Bog cilj. Religije su, stoga samo putevi do tog cilja. Mi, hriscani, ucimo da postoji samo jedan put ka Bogu, a to je Isus Hristos, kako on kaze: Ja sam Put, Istina i Zivot. Niko ne dolazi k Tvorcu osim kroza me. Stoga, putevi ka Bogu se ne treba obozavati. Da znate samo, koliko je muslimana, Albanaca i rimokatolika izlecio Sv Vasilije Ostroski, zacudili bi se. I danas imate zive ljude, prave ljude, imenom i prezimenom na Kosovu, koji su Albanci, muslimani, i oni ne daju da se kaze ista ruzno za Sv Vasilija, jer su pomoc nasli u Ostrogu. Dobro, ovo svakako nije tema, ali su ovo sve cinjenice i treba ih pomenuti, treba da ih cujes i da razmislis o njima pre nego sto napises nesto slicno sl put.
Kakvo pravljenje razlika i ratova i sukoba? Pa zar ne uci Hrist: Ne sudi, da ti se ne sudi!, Ko se maca lati, od maca i umire!, Volite svoje neprijatelje i molite se za one koji vas kunu, cinite dobro onima koji vas proklinju i grde.... itd. Uci li bilo koji ateista nesto nalik ovome? Vernik nije onaj koji nosi brojanicu i krst, vec onaj ko zna Bibliju, i ko zivi po njoj, a malo je takvih.
Vrlo je glup primer tog africkog divljaka i vrlo je glupo da to bude odraz shvatanja dobra i zla vernika. Bog je proterao Adama i Evu iz Edena, jer su probali plod sa drveta "Poznanja dobra i zla". Dakle covek je od tada poznavao i rasudjivao sta je dobro a sta je zlo. Dobro je ono sto je od Boga, a covek ne zna ni Boga ni sta je dobro, vec sam rasudjuje i stvara svoje istine. Ni jedan covek na svetu nije bio savrsen niti dobar, kako i Isus kaze: Zasto me zoves dobrim?Samo je Bog dobar. (Mada on posle kaze "Ja sam Pastir Dobri..."), stoga Bozja dobrota i promisao se ne moze ogledati ni kroz jednog coveka, ni kroz jednog coveka ne mozemo shvatiti sta znaci apsolutna dobrota, osim kroz Isusa Hrista.
Opet se vracam na pocetak, i to sto si ti pomenuo, je verovatno istina, i to totalna, zaista se ide ka tom ukidanju slobodi i ka vodjenju i dresiranju ljudi kao zivotinja. Ali, zar nije sve to jos odavno opisano u Jovanovoj Apokalipsi?
Posto vidim da volis da se prosipas tim naucnim tezama, koje pobijaju postojanje Boga, omalovazavaju Bibliju i sl, evo, pred nosom imas veliki primer naseg najveceg, a po meni i jednog od najvecih naucnika ikada, Nikole Tesle. Sta kaze Tesla? Kaze otp: "Dar mentalne prirode dolazi od Boga, vrhovnog bica..... Majka me je jos kao malog naucila da svu istinu trazim u Bibliji.", pa onda jos zanimljiviji citat Nikole, gde on kaze: "Znate li gde sam otkrio principe bezicnog prenosa elektricne energije? U (Jovanovom) Otkrovenju.", sve je ovo rekao covek, koji je u nauci vise otkrio nego bilo koji od tih kvazi naucnika-ateista danas. Ako te zanima stav nauke o Bogu, pa ja mislim da nemas boljeg primera nego da cujes Teslino misljenje, a ovo je on sve rekao, proveri.

Mi i ne ucimo da se istina moze pronaci samo u recima, jer Isus za sebe kaze da je on Istina.

Smatram da, koliko god ti imao potrebu da meni dokazes kako nisam u pravu, da ovo opet nije tema za to, stoga ili ucestvuj u temi, ili napusti ovu pa nadji novu gde ces nekoga i ubediti u tu pricu. ;)

Ja uopšte nisam ateista. Vidiš koliko si glup.

Diskutovali smo ranije o tome da li verovati u boga ili znati da bog postoji. Ja sam rekao da znam da postoji bog, a onda su me napali oni koji veruju u boga. I tražili dokaz da postoji bog. Zašto? Zato što oni koji veruju nisu sigurni postoji li ili ne ono u šta veruju. Ja neću reći - “Verujem da će sutra svanuti dan” - zato što znam da će svanuti.

Po “principu šestara” Velikog Arhitekte, Neimara svih svetova, odnosno razmerama svih stvari koje nas okružuju, kao i univerzalnim jezikom svih svetova - naime matematikom, možemo dokazati postojanje božanske ličnosti. Ne verovati (ne biti siguran postoji li), već dokazati postojanje božanske ličnosti.

Evo vam četiri primera iz matematike, da vidite na osnovu kakve logike i univerzalne razmere je Veliki Arhitekta sagradio ceo univerzum i sve svetove:


1 x 8 + 1 = 9
12 x 8 + 2 = 98
123 x 8 + 3 = 987
1234 x 8 + 4 = 9876
12345 x 8 + 5 = 98765
123456 x 8 + 6 = 987654
1234567 x 8 + 7 = 9876543
12345678 x 8 + 8 = 98765432
123456789 x 8 + 9 = 987654321


1 x 9 + 2 = 11
12 x 9 + 3 = 111
123 x 9 + 4 = 1111
1234 x 9 + 5 = 11111
12345 x 9 + 6 = 111111
123456 x 9 + 7 = 1111111
1234567 x 9 + 8 = 11111111
12345678 x 9 + 9 = 111111111
123456789 x 9 + 10 = 1111111111


9 x 9 + 7 = 88
98 x 9 + 6 = 888
987 x 9 + 5 = 8888
9876 x 9 + 4 = 88888
98765 x 9 + 3 = 888888
987654 x 9 + 2 = 8888888
9876543 x 9 + 1 = 88888888
98765432 x 9 + 0 = 888888888


1 x 1 = 1
11 x 11 = 121
111 x 111 = 12321
1111 x 1111 = 1234321
11111x 11111 = 123454321
111111 x 111111 = 12345654321
1111111 x 1111111 = 1234567654321
11111111 x 11111111 = 123456787654321
111111111 x 111111111 = 12345678987654321


Fascinantno, zar ne?

Ne volim dokaze sa YouTube, ali evo vam jedna priča o tome kako je Veliki Arhitekta stvorio sav živi svet pomoću razmere, odnosno “principa šestara”:




Neka mi neko sada kaže da se nije naježio dok je gledao ovaj veličanstveni snimak.

U ime Velikog Arhitekte, Neimara svih svetova .˙. .˙. .˙. Omnes in unum.

Gedelov matematički dokaz o postojanju boga:

Aksiom 1. (Dihotomija) - osobina je pozitivna ako i samo ako je njena negacija negativna.

Aksiom 2. (Zaključak) - osobina je pozitivna ako nužno sadrži pozitivnu osobinu.

Teorema 1. - pozitivna osobina je logično konzistentna (moguće je da za nju postoji neki primer).

Definicija: nešto je nalik bogu ako i samo ako poseduje sve pozitivne osobine.

Aksiom 3. - biti nalik bogu je pozitivna osobina.

Aksiom 4. - biti pozitivna osobina je (logično, dakle) nužno.

Definicija. - osobina P je suština od X, ako i samo ako X sadrži P, a P je nužno minimalno.

Teorema 2. - ako je X nalik bogu, onda je biti nalik bogu suština X.

Definicija 3. Ne(X) - X nužno postoji ako ima suštinsku osobinu.

Aksiom 5. - biti Ne znači biti nalik bogu.

Teorema 3. - nužno postoji neko X takvo da je X nalik bogu.

Isus Hrist me uopšte ne zanima, jer je bio bogoborno i bogohulno obrezan, a onaj ko se obreže smatra da je bog pogrešio u anatomiji, pa se on drznuo da ispravi grešku, jeo je meso, mleko i jaja, i meni, koji jedem samo voće i povrće (raw vegan), čija je krv čista, i koji nisam obrezan, ne treba njegova krv puna mesa, mleka i jaja. Što će mi? Fuj.

Tako, da, zabole me čoldo šta ti smatraš. A ako ubuduće budeš hteo da lažeš u moje ime da sam ateista, ili bilo šta u nečije ime, barem nauči kako se to radi. Ovako ispadaš smešan kao crtani film.
 
Sve ja to znam, ali kako je mogla biti mutacija tek posle pada. Pa iz ovoga izvlacim zakljucak da mutacije gena pre pada nije bilo, a tek nakon pada i izgnanstva iz Edena, kaze se: Adam pozna zenu svoju i ona mu rodi sina.

No, ovo nije pitanje ni tema. Mene samo zanima, postoji li nekakav stih u Bibliji, za koji ja ne znam, ili koji nisam procitao, da kaze da Biblija tvrdi da je SVET STVOREN pre 6000 godina. Ja ga licno nisam nasao, jer prvi zapisi o racunanju vremena poticu tek nakon izgnanstva Adama i Eve iz Edena, od kako su poceli dobijati decu. I nauka danas tvrdi, sto je Biblija pre nje rekla da je covek stvoren poslednji u prirodi, pa ne mozemo stoga tvrditi da je i svet stvoren odmah neposredno pre coveka. Imamo iza stvaranja coveka jos tih 5 DANA, za koje niko ne zna koliko su trajali. Nauka kaze da bi se taj period mogao racunati u milionima i milijardama godina, sto opet ne mora da znaci da je to sve bas tako. Tih 5 DANA nisu 24-casovni dani, jer su u originalnom tekstu opisani hebrejskim terminom "JOT", sto znaci nekakav period vremena, a ni nas ni engleski ni skoro bilo koji drugi jezik, koliko mi je poznato nemaju adekvatan prevod za tu rec, pa se univerzalno u prevodu upotrebljava "dan".

Biblija nigde ne govori o starosti sveta, ali govore vernici. Neki pop je nedavno napoisao knjigu @Ipak se ne okre'e@, gde tvrdi da je Yeml;ja ravna plo;a. Monah Nikodim. Poverovao u gluposti sa ZouTube i napisao jereti;ku knjigu. >dash>

Prva tri poglavlja Postanja prepisana su iz Gilgameša. Naime, Mojsije je između 1513. i 1473. godine p.n.e. pisao Pentateuh, i za njegovo pisanje mogao je koristiti Ep o Gilgamešu, koji je mnogo stariji (napisan je oko 1700. godine p.n.e.), i računa se za najstariju knjigu na Orijentu. Ostali delovi postanja i Pentateuha (ostale četiri Knjige Mojsijeve) plod su što Mojsijevih vizija i mašte što istorijskih događaja vezanih za jevrejski narod onoga doba. Interesantno je primetiti to da je recimo opis stvaranja ništa drugo do astronomija onog doba, koju je Kopernikus oborio u XVI veku. Dakle, idemo.


“1:1 U početku stvori Bog nebo i zemlju.
1:2 Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom
i Duh Božji lebdio je nad vodama.
1:3 I reče Bog: 'Neka bude svjetlost!' I bi svjetlost.
1:4 I vidje Bog da je svjetlost dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame.
1:5 Svjetlost prozva Bog dan, a tamu prozva noć. Tako bude večer,
pa jutro - dan prvi.
1:6 I reče Bog: 'Neka bude svod posred voda da dijeli vode od voda!'
I bi tako.
1:7 Bog načini svod i vode pod svodom odijeli od voda nad svodom.
1:8 A svod prozva Bog nebo. Tako bude večer, pa jutro - dan drugi.”


Dakle, ovde vidimo da se govori o nekakvom početku. Kakvom početku ukoliko je bog večan? I kakvu to nebo i zemlju “stvara” bog? Znam da su mi vernici govorili da se radi o simboličnom značenju te da se ne misli na oblake iznad naše zemlje, već na nebo kao duhovni pojam, kao svet bogova; i na zemlju, kao svet ljudi. Ali, da li je tako? Pa da vidimo.


“I reče Bog: 'Vode pod nebom neka se skupe na jedno mjesto i
neka se pokaže kopno!' I bi tako.
1:10 Kopno prozva Bog zemlja, a skupljene vode mora. I vidje Bog
da je dobro.
I reče Bog: 'Neka proklija zemlja zelenilom - travom sjemenitom,
stablima plodonosnim, koja, svako prema svojoj vrsti, na zemlji donose
plod što u sebi nosi svoje sjeme.' I bi tako.
1:12 I nikne iz zemlje zelena trava što se sjemeni, svaka prema
svojoj vrsti, i stabla koja rode plodovima što u sebi nose svoje sjeme,
svako prema svojoj vrsti. I vidje Bog da je dobro.
1:13 Tako bude večer, pa jutro - dan treći.”


Dakle, ovde vidimo da se doslovno misli na nebo nad nama i na zemlju kao boravište ljudi, da kažemo doslovno na našu planetu. Zašto? Pa trava koja niče iz zemlje može biti jednostavno i samo i jedino trava. Tu nema nikakve simbolike.


“1:14 I reče Bog: 'Neka budu svjetlila na svodu nebeskom da luče
dan od noći, da budu znaci blagdanima, danima i godinama,
1:15 i neka svijetle na svodu nebeskom i rasvjetljuju zemlju!' I bi
tako.
1:16 I načini Bog dva velika svjetlila - veće da vlada danom, manje
da vlada noću - i zvijezde.
1:17 I Bog ih postavi na svod nebeski da rasvjetljuju zemlju,
1:18 da vladaju danom i noću i da rastavljaju svjetlost od tame. I vidje
Bog da je dobro.
1:19 Tako bude večer, pa jutro - dan četvrti.”


E, sad, ovde imamo veliki problem. U naše vreme i najmlađa deca koja pohađaju škole i od malih nogu sede za kompjuterima i surfuju po Internetu znaju da naša planeta Zemlja nije stvorena (nastala) pre Sunca i Meseca (koji su ovde poistovećeni - /ne/znanje ljudi onoga doba) i zvezda, a o galaksijama da i ne govorimo. U redu, ja se slažem da je ovo bilo astronomsko znanje ljudi onoga doba, prepisano iz Epa o Gilgamešu, i to kao takvo uvažavam i poštujem, ali nije fer ljudsko neznanje pripisivati bogu. Dok se ovo čita stiče se utisak da je Zemlja centar svemira te da su ljudi kao vrsta najveće dostignuće u svemiru i da sve postoji zbog njih. Ali danas znamo da nije tako i da ne samo da nismo centar svemira, nego se nalazimo na rubu naše galaksije Mlečni put, a ta galaksija je jedna od manjih galaksija u univerzumu i potpuno je beznačajna za ostale svetove. Ovakva astronomija učila se u školama do XVI veka. Danas znamo da je ovo prevaziđeno, ali ima još uvek vernika koji u zvom duhovnom slepilu veruju doslovno u sve ovo. Ako je neko vernik – ne bi trebalo da bude lakoveran.

Interesantno je primetiti šta o drugim svetovima kaže Krishna:


ā-brahma-bhuvānal lokāh
punar āvartino ’rjuna
mām upetya tu kaunteya
punar yanma na vidyate


“Sve planete u materijalnom svetu, od najviše do najniže, mesta su patnje, na kojima se odvija uzastopno rađanje i umiranje. Ali onaj ko dostigne Moje prebivalište, o Kuntin sine, nikada se više ne vraća.”


Bhagavad-gita 8.16.


Uporedite ovo sa Postanjem – i biće vam jasno ko je bliži istini.

Dalje.


“1:20 I reče Bog: 'Neka povrvi vodom vreva živih stvorova, i ptice
neka polete nad zemljom, svodom nebeskim!' I bi tako.
1:21 Stvori Bog morske grdosije i svakovrsne žive stvorove što mile
i vrve vodom i ptice krilate svake vrste. I vidje Bog da je dobro.
1:22 I blagoslovi ih govoreći: 'Plodite se i množite i napunite vode
morske! I ptice neka se namnože na zemlji!'
1:23 Tako bude večer, pa jutro - dan peti.
1:24 I reče Bog: 'Neka zemlja izvede živa bića, svako prema svojoj
vrsti: stoku, gmizavce i zvjerad svake vrste!' I bi tako.
1:25 I stvori Bog svakovrsnu zvjerad, stoku i gmizavce svake vrste.
I vidje Bog da je dobro.
1:26 I reče Bog: 'Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da
bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci - svoj zemlji
- i svim gmizavcima što puze po zemlji!'
1:27 Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori,
muško i žensko stvori ih.
Po 1:28 I blagoslovi ih Bog i reče im: 'Plodite se, i množite, i napunite
zemlju, i sebi je podložite! Vladajte ribama u moru i pticama u vazduhu i
svim živim stvorovima što puze po zemlji!'
1:29 I doda Bog: 'Evo, dajem vam sve bilje što se sjemeni, po svoj
zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme: neka vam
budu za hranu!
1:30 A zvijerima na zemlji i pticama u vazduhu i gmizavcima što puze po
zemlji u kojima je dah života - neka je za hranu sve zeleno bilje!' I bi tako.
1:31 I vidje Bog sve što je učinio, i bijaše veoma dobro. Tako bude
večer, pa jutro - dan šesti.”


Načinimo čoveka na svoju sliku znači da neko nekome govori da se stvori nova vrsta na nečiju sliku. Šta god bilo koji vernik ovde rekao - jasno je da se ovde ne radi ni o kakvom bogu, nego, budući da je ovde original sumerski Ep o Gilgamešu, o Enkaju, Enlilu i ostalim annunaki posetiocima naše planete, koji su po uzoru na sebe stvorili ljudsku vrstu. Mogla su razgovarati dva annunaki genetičara, a možda i sam Enkaj sa njima. Dalje, bog uopšte nije on, jer ako je on, ili otac, onda je bez sumnje muškarac. Ako je muškarac - onda on mora da poseduje polne karakteristike. Ako ih poseduje i ima potrebu za razmnožavanjem - onda je on životinja. U tom slučaju, naime ako je on otac, onda mora da postoji i majka. Da li su ljudi, prema Postanju, odnosno Epu o Gilgamešu, plod protiv-prirodnog bluda boga oca i majke prirode? Ako li je, pak, bog stvorio ljude po svom obličju - onda on nije ni muško ni žensko - ili je u stvari i muško i žensko; onda je bog hermafrodit. U tom slučaju bi njegov prvorođeni sin, kako je to jednom prilikom rekao italijanski pisac Tomazo Kampanela, kao i sva ostala njegova deca, da bi zadržali porodični karakter, morali biti to isto, što nije slučaj. I na kraju, mogu misliti kakav je bog iz Postanja kad su ljudi ovakvi kakvi su.


“2:1 Tako bude dovršeno nebo i zemlja sa svom svojom vojskom.
2:2 I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u
sedmi dan od svega djela koje učini.
2:3 I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega
djela svoga koje učini.
2:4 To je postanak neba i zemlje, tako su stvarani.”


Da, ali po Epu o Gilgamešu, a ne prema Mojsijevoj viziji ili prema “božjem planu”.
 
Kako se meni čini nema danas baš previše razlike između toga što današnja nauka naučava i ono što religije naučavaju.

I religije ali i nauka imaju svoje dogme ničim dokazane a kojih se drže kao pijani plota.

Religije se drže dogme da je sve neko Svemoguće biće stvorilo, bez dokaza dakako.

A nauka da je sve nastalo iz Velikoga praska, također bez dokaza, a ta teorija čak ne zna objasniti niti osnovne stvari u našem svijetu poput recimo prostora i vremena, svijesti, pa i same energije i materije, na ništa ta teorija ne zna odgovoriti, pa čak ni sva fizika sa svojim zakonima ništa ne vrijedi u samom trenutktu postanka našega svijeta.

Tako da za mene i jedno i drugo nije uopće relevantno da govori o tome kako je zbilja naš svijet nastao, jer nitko to jednostavno ne zna, eto ukratko.

Religija i nauka nisu iste discipline i ne treba ih toliko uporedjivati. To su dve paralelne discipline koje se gotovo nigde ne ukrstaju i ciljevi nauke i religije su razliciti, stoga religija, odnosno, govorim o svojoj, pravoslavlju, daje smisao zivotu, pocetak i kraj, dok ne opisuje principe stvaranja, vreme, sve te cinjenice koje su kljucne za nauku. I nauka ima svoje nedostatke, jer da nije tako, pa ne bi postojali naucnici danas da je nauka savrsena i da je sve otkrila. Ipak, velika rupa u svim tim naucnim teorijama koje iskljucuju Boga jeste pocetak stvaranja. I teorija velikog praska i Darvinova teorija i bilo koja slicna opisuje pocetak price kao 2 atoma koja se sudaraju, ili jednocelijski organizam koji se deli i evoluira u visecelijski isl, dakle nemamo pocetak, vec se bavimo tako principom.
Secam se kada nam je nastavnica biologije u osnovnoj rekla jednom da dok je bila student, ne znam tacno na kom fakultetu, ali bez sumnje da se radilo o ozbiljnom i da je bila medju najboljim studentima, njen profesor, koji je bio pred penzijom, rekao joj je: "Deco, vidite, sve je to lepo sto ste se odlucili baviti se naukom, i ja sam ceo zivot proveo baveci se naucnim istrazivanjima, trazeci dokaze i cinjenice o nastanku zivota, o evoluciji i drugim stvarima, ali ako sam nesto naucio za sve ove godine, a to vam smem sada reci jer sam pred penzijom (bilo je i Titovo vreme, a i sam taj stav jednog naucnika nije pozeljan), a to je da postoji jedna ogromna rupa u tom naucnom, ateistickom pogledu na koncept stvaranja zivota, i da se to nikada nece objasniti, i da je, zasigurno morala postojati nekakva visa sila koja je udahnula zivot nekada, negde, jer, ako to izgubite iz vida, cela ova istrazivanja i naucni pogledi su besmisleni."
Ja ne tvrdim da iz Biblije mozemo sve nauciti, da mozemo tacno znati kako je sve nastalo, ali ako je Biblija i tacna, onda takva znanja ne trebaju coveku, vec mu Biblija daje znanja koja su njemu neophodna. Ipak, nisam ni za to ni da se slebo treba verovati nauci, pa imali smo bezbroj slucajeva gde su naucnici gresili, pa cak i oni najveci, a danas nemamo ipak naucnike takvog kalibra. Stiven Hoking ne kaze nigde da Bog ne postoji, cak ni on. Antoni Flu, koji je bio ikona ateizma, najveci ponos ateizma i jedan veliki naucnik, na kraju je postao vernik, napisao je cak i knjigu "There is a God", odnoso "Postoji Bog", itd, itd..
 
Ja uopšte nisam ateista. Vidiš koliko si glup.

Diskutovali smo ranije o tome da li verovati u boga ili znati da bog postoji. Ja sam rekao da znam da postoji bog, a onda su me napali oni koji veruju u boga. I tražili dokaz da postoji bog. Zašto? Zato što oni koji veruju nisu sigurni postoji li ili ne ono u šta veruju. Ja neću reći - “Verujem da će sutra svanuti dan” - zato što znam da će svanuti.

Po “principu šestara” Velikog Arhitekte, Neimara svih svetova, odnosno razmerama svih stvari koje nas okružuju, kao i univerzalnim jezikom svih svetova - naime matematikom, možemo dokazati postojanje božanske ličnosti. Ne verovati (ne biti siguran postoji li), već dokazati postojanje božanske ličnosti.

Evo vam četiri primera iz matematike, da vidite na osnovu kakve logike i univerzalne razmere je Veliki Arhitekta sagradio ceo univerzum i sve svetove:


1 x 8 + 1 = 9
12 x 8 + 2 = 98
123 x 8 + 3 = 987
1234 x 8 + 4 = 9876
12345 x 8 + 5 = 98765
123456 x 8 + 6 = 987654
1234567 x 8 + 7 = 9876543
12345678 x 8 + 8 = 98765432
123456789 x 8 + 9 = 987654321


1 x 9 + 2 = 11
12 x 9 + 3 = 111
123 x 9 + 4 = 1111
1234 x 9 + 5 = 11111
12345 x 9 + 6 = 111111
123456 x 9 + 7 = 1111111
1234567 x 9 + 8 = 11111111
12345678 x 9 + 9 = 111111111
123456789 x 9 + 10 = 1111111111


9 x 9 + 7 = 88
98 x 9 + 6 = 888
987 x 9 + 5 = 8888
9876 x 9 + 4 = 88888
98765 x 9 + 3 = 888888
987654 x 9 + 2 = 8888888
9876543 x 9 + 1 = 88888888
98765432 x 9 + 0 = 888888888


1 x 1 = 1
11 x 11 = 121
111 x 111 = 12321
1111 x 1111 = 1234321
11111x 11111 = 123454321
111111 x 111111 = 12345654321
1111111 x 1111111 = 1234567654321
11111111 x 11111111 = 123456787654321
111111111 x 111111111 = 12345678987654321


Fascinantno, zar ne?

Ne volim dokaze sa YouTube, ali evo vam jedna priča o tome kako je Veliki Arhitekta stvorio sav živi svet pomoću razmere, odnosno “principa šestara”:




Neka mi neko sada kaže da se nije naježio dok je gledao ovaj veličanstveni snimak.

U ime Velikog Arhitekte, Neimara svih svetova .˙. .˙. .˙. Omnes in unum.

Gedelov matematički dokaz o postojanju boga:

Aksiom 1. (Dihotomija) - osobina je pozitivna ako i samo ako je njena negacija negativna.

Aksiom 2. (Zaključak) - osobina je pozitivna ako nužno sadrži pozitivnu osobinu.

Teorema 1. - pozitivna osobina je logično konzistentna (moguće je da za nju postoji neki primer).

Definicija: nešto je nalik bogu ako i samo ako poseduje sve pozitivne osobine.

Aksiom 3. - biti nalik bogu je pozitivna osobina.

Aksiom 4. - biti pozitivna osobina je (logično, dakle) nužno.

Definicija. - osobina P je suština od X, ako i samo ako X sadrži P, a P je nužno minimalno.

Teorema 2. - ako je X nalik bogu, onda je biti nalik bogu suština X.

Definicija 3. Ne(X) - X nužno postoji ako ima suštinsku osobinu.

Aksiom 5. - biti Ne znači biti nalik bogu.

Teorema 3. - nužno postoji neko X takvo da je X nalik bogu.

Isus Hrist me uopšte ne zanima, jer je bio bogoborno i bogohulno obrezan, a onaj ko se obreže smatra da je bog pogrešio u anatomiji, pa se on drznuo da ispravi grešku, jeo je meso, mleko i jaja, i meni, koji jedem samo voće i povrće (raw vegan), čija je krv čista, i koji nisam obrezan, ne treba njegova krv puna mesa, mleka i jaja. Što će mi? Fuj.

Tako, da, zabole me čoldo šta ti smatraš. A ako ubuduće budeš hteo da lažeš u moje ime da sam ateista, ili bilo šta u nečije ime, barem nauči kako se to radi. Ovako ispadaš smešan kao crtani film.

Ne zameri, nisam veoma dugo bio ovde, pa sam mislio da si ateista, a nisam znao da si mason, iluminat ili sta vec, zar ne? Jesam li dobro razumeo?
Pa ako si dosao na moju temu, onda bi trebalo da te zanima u najmanju ruku i moje misljenje? Nemoj mi zameriti sto ne umem da lazem, eto probao sam sad, pa ispadoh smesan, steta sto nemam dara za to kao neki. Ovako moram da tezim stalno istini da ne bih ispadao smesan. :D
Koje si veroispovesti uopste?
 
Biblija nigde ne govori o starosti sveta, ali govore vernici. Neki pop je nedavno napoisao knjigu @Ipak se ne okre'e@, gde tvrdi da je Yeml;ja ravna plo;a. Monah Nikodim. Poverovao u gluposti sa ZouTube i napisao jereti;ku knjigu. >dash>

Prva tri poglavlja Postanja prepisana su iz Gilgameša. Naime, Mojsije je između 1513. i 1473. godine p.n.e. pisao Pentateuh, i za njegovo pisanje mogao je koristiti Ep o Gilgamešu, koji je mnogo stariji (napisan je oko 1700. godine p.n.e.), i računa se za najstariju knjigu na Orijentu. Ostali delovi postanja i Pentateuha (ostale četiri Knjige Mojsijeve) plod su što Mojsijevih vizija i mašte što istorijskih događaja vezanih za jevrejski narod onoga doba. Interesantno je primetiti to da je recimo opis stvaranja ništa drugo do astronomija onog doba, koju je Kopernikus oborio u XVI veku. Dakle, idemo.


“1:1 U početku stvori Bog nebo i zemlju.
1:2 Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom
i Duh Božji lebdio je nad vodama.
1:3 I reče Bog: 'Neka bude svjetlost!' I bi svjetlost.
1:4 I vidje Bog da je svjetlost dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame.
1:5 Svjetlost prozva Bog dan, a tamu prozva noć. Tako bude večer,
pa jutro - dan prvi.
1:6 I reče Bog: 'Neka bude svod posred voda da dijeli vode od voda!'
I bi tako.
1:7 Bog načini svod i vode pod svodom odijeli od voda nad svodom.
1:8 A svod prozva Bog nebo. Tako bude večer, pa jutro - dan drugi.”


Dakle, ovde vidimo da se govori o nekakvom početku. Kakvom početku ukoliko je bog večan? I kakvu to nebo i zemlju “stvara” bog? Znam da su mi vernici govorili da se radi o simboličnom značenju te da se ne misli na oblake iznad naše zemlje, već na nebo kao duhovni pojam, kao svet bogova; i na zemlju, kao svet ljudi. Ali, da li je tako? Pa da vidimo.


“I reče Bog: 'Vode pod nebom neka se skupe na jedno mjesto i
neka se pokaže kopno!' I bi tako.
1:10 Kopno prozva Bog zemlja, a skupljene vode mora. I vidje Bog
da je dobro.
I reče Bog: 'Neka proklija zemlja zelenilom - travom sjemenitom,
stablima plodonosnim, koja, svako prema svojoj vrsti, na zemlji donose
plod što u sebi nosi svoje sjeme.' I bi tako.
1:12 I nikne iz zemlje zelena trava što se sjemeni, svaka prema
svojoj vrsti, i stabla koja rode plodovima što u sebi nose svoje sjeme,
svako prema svojoj vrsti. I vidje Bog da je dobro.
1:13 Tako bude večer, pa jutro - dan treći.”


Dakle, ovde vidimo da se doslovno misli na nebo nad nama i na zemlju kao boravište ljudi, da kažemo doslovno na našu planetu. Zašto? Pa trava koja niče iz zemlje može biti jednostavno i samo i jedino trava. Tu nema nikakve simbolike.


“1:14 I reče Bog: 'Neka budu svjetlila na svodu nebeskom da luče
dan od noći, da budu znaci blagdanima, danima i godinama,
1:15 i neka svijetle na svodu nebeskom i rasvjetljuju zemlju!' I bi
tako.
1:16 I načini Bog dva velika svjetlila - veće da vlada danom, manje
da vlada noću - i zvijezde.
1:17 I Bog ih postavi na svod nebeski da rasvjetljuju zemlju,
1:18 da vladaju danom i noću i da rastavljaju svjetlost od tame. I vidje
Bog da je dobro.
1:19 Tako bude večer, pa jutro - dan četvrti.”


E, sad, ovde imamo veliki problem. U naše vreme i najmlađa deca koja pohađaju škole i od malih nogu sede za kompjuterima i surfuju po Internetu znaju da naša planeta Zemlja nije stvorena (nastala) pre Sunca i Meseca (koji su ovde poistovećeni - /ne/znanje ljudi onoga doba) i zvezda, a o galaksijama da i ne govorimo. U redu, ja se slažem da je ovo bilo astronomsko znanje ljudi onoga doba, prepisano iz Epa o Gilgamešu, i to kao takvo uvažavam i poštujem, ali nije fer ljudsko neznanje pripisivati bogu. Dok se ovo čita stiče se utisak da je Zemlja centar svemira te da su ljudi kao vrsta najveće dostignuće u svemiru i da sve postoji zbog njih. Ali danas znamo da nije tako i da ne samo da nismo centar svemira, nego se nalazimo na rubu naše galaksije Mlečni put, a ta galaksija je jedna od manjih galaksija u univerzumu i potpuno je beznačajna za ostale svetove. Ovakva astronomija učila se u školama do XVI veka. Danas znamo da je ovo prevaziđeno, ali ima još uvek vernika koji u zvom duhovnom slepilu veruju doslovno u sve ovo. Ako je neko vernik – ne bi trebalo da bude lakoveran.

Interesantno je primetiti šta o drugim svetovima kaže Krishna:


ā-brahma-bhuvānal lokāh
punar āvartino ’rjuna
mām upetya tu kaunteya
punar yanma na vidyate


“Sve planete u materijalnom svetu, od najviše do najniže, mesta su patnje, na kojima se odvija uzastopno rađanje i umiranje. Ali onaj ko dostigne Moje prebivalište, o Kuntin sine, nikada se više ne vraća.”


Bhagavad-gita 8.16.


Uporedite ovo sa Postanjem – i biće vam jasno ko je bliži istini.

Dalje.


“1:20 I reče Bog: 'Neka povrvi vodom vreva živih stvorova, i ptice
neka polete nad zemljom, svodom nebeskim!' I bi tako.
1:21 Stvori Bog morske grdosije i svakovrsne žive stvorove što mile
i vrve vodom i ptice krilate svake vrste. I vidje Bog da je dobro.
1:22 I blagoslovi ih govoreći: 'Plodite se i množite i napunite vode
morske! I ptice neka se namnože na zemlji!'
1:23 Tako bude večer, pa jutro - dan peti.
1:24 I reče Bog: 'Neka zemlja izvede živa bića, svako prema svojoj
vrsti: stoku, gmizavce i zvjerad svake vrste!' I bi tako.
1:25 I stvori Bog svakovrsnu zvjerad, stoku i gmizavce svake vrste.
I vidje Bog da je dobro.
1:26 I reče Bog: 'Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da
bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci - svoj zemlji
- i svim gmizavcima što puze po zemlji!'
1:27 Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori,
muško i žensko stvori ih.
Po 1:28 I blagoslovi ih Bog i reče im: 'Plodite se, i množite, i napunite
zemlju, i sebi je podložite! Vladajte ribama u moru i pticama u vazduhu i
svim živim stvorovima što puze po zemlji!'
1:29 I doda Bog: 'Evo, dajem vam sve bilje što se sjemeni, po svoj
zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme: neka vam
budu za hranu!
1:30 A zvijerima na zemlji i pticama u vazduhu i gmizavcima što puze po
zemlji u kojima je dah života - neka je za hranu sve zeleno bilje!' I bi tako.
1:31 I vidje Bog sve što je učinio, i bijaše veoma dobro. Tako bude
večer, pa jutro - dan šesti.”


Načinimo čoveka na svoju sliku znači da neko nekome govori da se stvori nova vrsta na nečiju sliku. Šta god bilo koji vernik ovde rekao - jasno je da se ovde ne radi ni o kakvom bogu, nego, budući da je ovde original sumerski Ep o Gilgamešu, o Enkaju, Enlilu i ostalim annunaki posetiocima naše planete, koji su po uzoru na sebe stvorili ljudsku vrstu. Mogla su razgovarati dva annunaki genetičara, a možda i sam Enkaj sa njima. Dalje, bog uopšte nije on, jer ako je on, ili otac, onda je bez sumnje muškarac. Ako je muškarac - onda on mora da poseduje polne karakteristike. Ako ih poseduje i ima potrebu za razmnožavanjem - onda je on životinja. U tom slučaju, naime ako je on otac, onda mora da postoji i majka. Da li su ljudi, prema Postanju, odnosno Epu o Gilgamešu, plod protiv-prirodnog bluda boga oca i majke prirode? Ako li je, pak, bog stvorio ljude po svom obličju - onda on nije ni muško ni žensko - ili je u stvari i muško i žensko; onda je bog hermafrodit. U tom slučaju bi njegov prvorođeni sin, kako je to jednom prilikom rekao italijanski pisac Tomazo Kampanela, kao i sva ostala njegova deca, da bi zadržali porodični karakter, morali biti to isto, što nije slučaj. I na kraju, mogu misliti kakav je bog iz Postanja kad su ljudi ovakvi kakvi su.


“2:1 Tako bude dovršeno nebo i zemlja sa svom svojom vojskom.
2:2 I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u
sedmi dan od svega djela koje učini.
2:3 I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega
djela svoga koje učini.
2:4 To je postanak neba i zemlje, tako su stvarani.”


Da, ali po Epu o Gilgamešu, a ne prema Mojsijevoj viziji ili prema “božjem planu”.

Ja sam bas zbog toga i otvorio ovu temu. Ne pominje Biblija nigde starost sveta, a tih 6 dana nisu vremenski period koji mi mozemo izracunati, jer prosto ne znamo koliko je trajao dan. Znamo, sa druge strane, da u originalnom tekstu ne stoji rec "dan", vec hebrejski "jot", termin za koji mi nemamo prevod, pa je termin "dan" upotrebljen. Dakle, postoje biblijski podaci o vremenu od stvaranja coveka, a to je zapravo tih 6000 godina, otprilike.
Gledaj, nigde ne postoji savrsen stav, savrseno misljenje, svakom svetitelju i svakom mudracu bi mogli naci zamerku da hocemo. Taj monah, koji je to napisao prosto nije u pravu. To sto je on hriscanski monah, ne znaci da je on popio eliksir znanja pa sada zna sve i svasta. Monah je jer je pristao da izucava Bozju nauku o spasenju coveka. Ne znaci da on mora da bude u pravu oko svega.

Dobro, ovaj tekst kopiras vec 2. put na ovoj temi, mislim, tako da ne znam zasto mislis da cu ga citati opet. Ja opet ponavljam, sto se tice stvaranja, Bog je bestelesan, stoga nije telo sto je on svorio po svom liku, vec duh, razum. Nama je profesor veronauke u skoli rekao da mi ne znamo kako je to Bog stvorio coveka. Dar razuma je dar Svetog Duha u hriscanstvu. Ja nisam zagovornik evolucije, ali mozda je Bog odredio jedno bice, kome je dao dar razuma preko Svetog Duha i to bice je postalo ono sto je danas covek. Mozda ne. Ali nigde u svetu ne postoji bice poput coveka, niti je ikada postojalo bice slicnog intelekta i slicnih sposobnosti kao covek. Kako je to moguce? Evolucionisti objasnjavaju da su ti covekoliki majmuni, u jednom periodu poceli jesti meso da bi preziveli, i onda je njima mozak zbog tog mesa porastao i tako su nastali ljudi, to je bio taj okidac. Pa cekajte, zasto onda lav nije naucio da govori i da pravi avione, kamione, rakete, lasere....? Lav stalno jede meso. Po meni smesna prica, iskreno.

O Gilgamesu i raznim teorijama zavere o falsifikovanoj Bibliji necu da govorim, jer niti ima smisla, niti je to tema. ;)
 
Ja sam bas zbog toga i otvorio ovu temu. Ne pominje Biblija nigde starost sveta, a tih 6 dana nisu vremenski period koji mi mozemo izracunati, jer prosto ne znamo koliko je trajao dan. Znamo, sa druge strane, da u originalnom tekstu ne stoji rec "dan", vec hebrejski "jot", termin za koji mi nemamo prevod, pa je termin "dan" upotrebljen. Dakle, postoje biblijski podaci o vremenu od stvaranja coveka, a to je zapravo tih 6000 godina, otprilike.
Gledaj, nigde ne postoji savrsen stav, savrseno misljenje, svakom svetitelju i svakom mudracu bi mogli naci zamerku da hocemo. Taj monah, koji je to napisao prosto nije u pravu. To sto je on hriscanski monah, ne znaci da je on popio eliksir znanja pa sada zna sve i svasta. Monah je jer je pristao da izucava Bozju nauku o spasenju coveka. Ne znaci da on mora da bude u pravu oko svega.

Dobro, ovaj tekst kopiras vec 2. put na ovoj temi, mislim, tako da ne znam zasto mislis da cu ga citati opet. Ja opet ponavljam, sto se tice stvaranja, Bog je bestelesan, stoga nije telo sto je on svorio po svom liku, vec duh, razum. Nama je profesor veronauke u skoli rekao da mi ne znamo kako je to Bog stvorio coveka. Dar razuma je dar Svetog Duha u hriscanstvu. Ja nisam zagovornik evolucije, ali mozda je Bog odredio jedno bice, kome je dao dar razuma preko Svetog Duha i to bice je postalo ono sto je danas covek. Mozda ne. Ali nigde u svetu ne postoji bice poput coveka, niti je ikada postojalo bice slicnog intelekta i slicnih sposobnosti kao covek. Kako je to moguce? Evolucionisti objasnjavaju da su ti covekoliki majmuni, u jednom periodu poceli jesti meso da bi preziveli, i onda je njima mozak zbog tog mesa porastao i tako su nastali ljudi, to je bio taj okidac. Pa cekajte, zasto onda lav nije naucio da govori i da pravi avione, kamione, rakete, lasere....? Lav stalno jede meso. Po meni smesna prica, iskreno.

O Gilgamesu i raznim teorijama zavere o falsifikovanoj Bibliji necu da govorim, jer niti ima smisla, niti je to tema. ;)

Svega 2% ljudi na svetu imaju u sebi preduzetnički duh i inteligenciju da svet malo povuku napred. Ostalih 98% su obične svinje koje jedu, piju, spavaju, pišaju i seru i, naravno, umazani sopstvenim govnima samo čekaju da umru i da im neko podigne kamenu ploču sa nekakvim natpisom.

Ljudi vole da vide ono što žele da vide. Osnova lakoće iluzije i samoobmanjivanja, kao i potrebe da se drugi obmanjuju i ubeđuju; potrebe da slepi vode slepe. Ako nisi s njima - protiv njih si, a svaka mutacija u stadu stvoriće frakciju i osnove za novi čopor.

Suprotno tome, težnja za kontrolom pokušava da unifikuje sve i kreira bućkuriš od postojećih, učtivo rečeno, poluistina. Pogled na tu pozornicu kojekakvih cirkus ceremonija izazove i gađenje, i prezir, i, uglavnom, “ne tiče me se” položaj.

Individualni integritet i sloboda promovišu i savest i racionalnost; to je ono što “bog će srediti sve” nikad neće moći da podigne na razumni nivo “oprosti bože grešan sam” priče... Tako se kreira inertna masa koju je nemoguće prosvetliti.

Tragikomična je situacija. Gledaju te kao da si pao sa Marsa zato što ne veruješ u tribalne bajke od pre par hiljada godina, dobiješ lepo rezervaciju za kazan, i marš u čekaonicu dok se Pero ne odluči da odvrne česmu ili fireworks...

Drugačiji sam od svega toga, nasuprot svemu tome. Ne moram da znam šta je istina, dovoljno je da vidim kakav je cirkus ono što se većini predstavlja kao istina. I drago mi je što ne pripadam toj većini.
 
Svega 2% ljudi na svetu imaju u sebi preduzetnički duh i inteligenciju da svet malo povuku napred. Ostalih 98% su obične svinje koje jedu, piju, spavaju, pišaju i seru i, naravno, umazani sopstvenim govnima samo čekaju da umru i da im neko podigne kamenu ploču sa nekakvim natpisom.

Ljudi vole da vide ono što žele da vide. Osnova lakoće iluzije i samoobmanjivanja, kao i potrebe da se drugi obmanjuju i ubeđuju; potrebe da slepi vode slepe. Ako nisi s njima - protiv njih si, a svaka mutacija u stadu stvoriće frakciju i osnove za novi čopor.

Suprotno tome, težnja za kontrolom pokušava da unifikuje sve i kreira bućkuriš od postojećih, učtivo rečeno, poluistina. Pogled na tu pozornicu kojekakvih cirkus ceremonija izazove i gađenje, i prezir, i, uglavnom, “ne tiče me se” položaj.

Individualni integritet i sloboda promovišu i savest i racionalnost; to je ono što “bog će srediti sve” nikad neće moći da podigne na razumni nivo “oprosti bože grešan sam” priče... Tako se kreira inertna masa koju je nemoguće prosvetliti.

Tragikomična je situacija. Gledaju te kao da si pao sa Marsa zato što ne veruješ u tribalne bajke od pre par hiljada godina, dobiješ lepo rezervaciju za kazan, i marš u čekaonicu dok se Pero ne odluči da odvrne česmu ili fireworks...

Drugačiji sam od svega toga, nasuprot svemu tome. Ne moram da znam šta je istina, dovoljno je da vidim kakav je cirkus ono što se većini predstavlja kao istina. I drago mi je što ne pripadam toj većini.

Sa obzirom da si jedini aktivan, a smatram da nisi Biblijski sledbenik, a ovde se prica o Bibliji, ne o bilo kojoj drugoj knjizi i ne o bilo kojoj drugoj religiji, nauci i slicno, pa ne vidim svrhu da od svih osoba ovde i dalje na ovo pitanje vodim temu koja ne daje odgovor na njega sa nekim ko nije sledbenik Biblije i omalovazava je, pa stoga mislim da je vreme da se ovo pitanje zatvori. Dakle pitanje br 1 na ovoj temi "Starost sveta" se zatvara, i ja, nazalost odlazim sa teme ovog pitanja sa istim utiscima i istim stavom koji sam imao, a da pritom nisam naucio ama bas nista novo. Nadam se da sledeca pitanja nece imati ovakvu sudbinu i da ce imati bar mali edukativni karakter.
Hvala svima koji su ucestvovali u razjasnjenju ovog pitanja.
 
DRUGO PITANJE!

Ovo pitanje ce biti odlomak "Prve Knjige Mojsijeve", 6. glava, sam pocetak, tacnije, a o tome bih voleo da popricamo. Tu se kaze:

"A kad se ljudi počeše množiti na zemlji, i kćeri im se narodiše.

Videći sinovi Božji kćeri čovječije kako su lijepe uzimaše ih za žene koje htješe. 5.Moj. 7, 3. Jov 1, 6. 2.Kor. 6, 18.

A Gospod reče: neće se duh moj do vijeka preti s ljudima, jer su tijelo; neka im još sto i dvadeset godina. Psal. 78, 39. Luka 19, 42. Gal. 5, 16. 1.Pet. 3, 20.

A bijaše tada divova na zemlji; a i poslije, kad se sinovi Božji sastajahu sa kćerima čovječijim, pa im one rađahu sinove; to bijahu silni ljudi, od starine na glasu.

I Gospod videći da je nevaljalstvo ljudsko veliko na zemlji, i da su sve misli srca njihova svagda samo zle, 1.Moj. 2, 21. 5.Moj. 29, 19. Jov 22, 15. Mat. 15, 19. Rim. 1, 28. Rim. 6, 20.

Pokaja se Gospod što je stvorio čovjeka na zemlji, i bi mu žao u srcu". 4.Moj. 23, 19. 1.Sam. 15, 11.


Ja bih sam mogao da iznosim neke svoje zakljucke po ovom pitanju, mozda bi bili tacni, mozda ne, ali ipak zelim da cujem kakvo je vase tumacenje ovog odlomka, i kakvo je crkveno, hriscansko tumacenje ovog odlomka. Ko su ti Sinovi Bozji? Postoji objasnjenje koje kaze da se govori o Jevrejima, odnosno tom poboznom grupom ljudi koja je preteca onoga sto ce kasnije nastati Jevreji, i da su oni zastranili zenivsi se pagankama i da je tako nastao veliki nemoral na Zemlji. Ali zanima me postoji li jos neko objasnjenje? Kakvo je zvanicno hriscansko, pravoslavno tumacenje ovog dela?

Druga stvar, kakvi su to divovi postojali tada? Ko su ti divovi? Opet me zanima i vase a i pravoslavno tumacenje ovoga. Mada postoje razne teorije koje tvrde da su nekada postojali divovi, divovski ljudi koji su hodali zemljom nekada. Neki su naucnici cak nalazili i skelete, ogromne skelete u ogromnim grobnicama, koji su, navodno pripadali divovima. Imaju i slike cak, postavicu drugi put kada budem ovde, necu zaboraviti valjda. No, opet, zanima me tumacenje koje je nastalo pre nego sto su pronadjeni ti skeleti i pre nego sto je nastala celokupna prica. ;)

Hvala unapred svima koje ce ucestvovati. ;)
 

Back
Top