Niče ili Dostojevski

knindza88:
Sada bas citam Niceva zadnja pisma. Nazalost je bio u mentalnoj paralizi kada je pisao ova pisma. Sto je jos cudnije ljudi su mu otpisivali na ta pisma. Sto je za mene veoma tuzno i vredja me je to sto su ga smatrali ludim i dok je bio zdrav i kad se stvarno razboleo. U ovim zadnjim pismima se potpisivao kao Crucified- Raspeti ili kao Dionis. U januaru 1889 je napisao 19 pisma. Poslao ih je sledecim osobama: 3 Catulle Mendes, 1 August Strindberg, 1 Meta von Salis, 3 Cosima Wagner, 1 Georg Brandes, 1 Hans von Bulow, 2 Jacob Burckhardt, 1 Paul Deussen, 1 Peter Gast, 1 Umberto I, Kralj Italije, 1 Cardinal Mariani, Vatican Secretary of State, 1 Franz Overbeck, 1 Poljacima, 1 Erwin Rohde.

Bi2, znas li kad je poslao ta pisma o kojima ti pricas?

:"Pred kraj života Niče je pozvao Vatikan i kralja Italije da na smrt osude Nemačkog cara i sve antisemite. Tada se to činilo možda besmislenim ali dolazak nacizma na vlast 30-ak.godina kasnije pokazat će kako je Niče na vreme osetio duh antisemitizma koji će preplaviti Nemačku."
Eto, i ti imaš ta pisma koja je pisao jedanaest godina pred smrt ! Podvukla sam ti ih.
Ako je Antihrista pisao 1888.g., da li je pisao Nadčoveka kasnije? Poveži samo datume.
Ako je predpostavio šta će se dogoditi u njegovoj zemlji, i obratio se čak Vatikanu,eto pisama kao dokaz, lako je moguće da je Nadčoveka pisao posle toga, odnosno baš pred kraj života. Uvideo da ga ni Vatikan ni kralj Italije nisu ozbiljno shvatili, seo čovek i napisao Nadčoveka, verovatno želeći da na taj način objasni običnom "malom" Nemcu kako može postati Nadčovek, odnosno "izdići" se iznad običnog, malog čoveka i prevazići iskušenja i zla koja će ga snaći. Da ne bi kasnije neki " nemački Dostojevski" morao svojim delima da ih prevaspitava i ukazuje im stalno da čovek ima dušu.
Ajd, pročitaj to i obrati pažnju na godinu pisanja ovog Nadčoveka.
I naravno javi šta zaista piše u tim pismima ! Sad me to već živo interesuje. Pozdrav
 
..e pa Cico32 ja Zapise iz mrtvog doma trazim 4 godine sa prekidima - knjiga koju sam tada procitala bila je velicine "Zapisa iz podzemlja" ali sadrzaj nije bio isti - raspitivala sam se i svi su mi govorili da je to isto a ja znam da nije isto - sad mi je jasno i zasto - Zapisi iz podzemlja su samo deo Zapisa iz mrtvog doma koji je mnogo obimniji a cak i da nadjem knjigu na cijim koricama ce pisati Zapisi iz mrtvog doma pitam se da li cu pronaci i sadrzaj koji sam tada citala

....trazim a ne mogu da nadjem i Solaris od Tarkovskog - cula sam da je mnogo bolji od od americke verzije :)
 
Andreavk:
..e pa Cico32 ja Zapise iz mrtvog doma trazim 4 godine sa prekidima - knjiga koju sam tada procitala bila je velicine "Zapisa iz podzemlja" ali sadrzaj nije bio isti - raspitivala sam se i svi su mi govorili da je to isto a ja znam da nije isto - sad mi je jasno i zasto - Zapisi iz podzemlja su samo deo Zapisa iz mrtvog doma koji je mnogo obimniji a cak i da nadjem knjigu na cijim koricama ce pisati Zapisi iz mrtvog doma pitam se da li cu pronaci i sadrzaj koji sam tada citala

....trazim a ne mogu da nadjem i Solaris od Tarkovskog - cula sam da je mnogo bolji od od americke verzije :)
E pa pokusacu danas to da ti iskopam, a za Solarisa cu morati vec da izbunarim kontakt preko prijatelja koji je objavljivao prevode Tarkovskog, (nesto dokumetnarno u vezi nj, izjava, pisanja i reportaza na temu nj, dela, dosta je tu pisao i o Solarisu) i znao ko u BG ima najbolju kolekciju nj, filmova. Ja imam Zrtvu, Nostalgiju i Stalkera na video kasetama. 'Ajde, mozda je i dobro sto si me dostakla da se ponovo mrdnem na tu stranu:)
Javljam se.
 
Bi2, on je hteo da izdigne cjelo covecanstvo ne samo Nemce. Evo datuma kada je napisao njegova glavna dela.

Rodjenje Tragedije-1872
Ljudsko, sve je to Ljudsko- 1878
Zora- 1881 ( trenutno citam ovo delo koje je Nice napisao za psihologe)
Radosna Nauka- 1882-87
Tako je Govorio Zaratustra-1883-85
Iznad Dobra i Zla-1886
Na Geneologiji Morala- 1887
Antihrist i Ecce Homo- 1888

U ta dva pisma koja si ti gore citirala Nice kaze sledece: pismo Umbertu I Kralju Italije.

"To my beloved son Umberto

My peace be with you! Tuesday I shall be in Rome. I should like to see you, along with His Holiness the Pope.

The Crucified"

Pismo Kardinalu Marijaniju:

"My beloved son Mariani ..

My peace be with you! Tuesday I shall be in Rome, in order to pay my respects to His Holiness ...

The Crucified"

Odje nigde ne spominje anti-Semite niti Papu ali u drugim pismima koja je poslao na primer Francu Overbeku u kome pise da ce pobiti sve anti- Semite.Ovde se potpisuje kao Dionis.U pismo koje je poslao Meti von Salis 3 Januara1889 kaze sledece:

"God is on the earth. Don’t you see how all the heavens are rejoicing? I have just seized possession of my kingdom, I’ve thrown the Pope in prison, and I’m having Wilhelm, Bismarck, and [anti-Semitic politician Adolf] Stöcker shot.

The Crucified"

Ovde se potpisuje kao Raspeti. Tuzno je ovo citati.
 
Evo da kazem malo o Nicevim delima. Njegova se dela djele u dvije etape. Prva etapa pocinje sa knjigom "Rodjenje Tragedije" 1872 god. U ovom delu Nice eksplorise Grcku kulturu i umetnost Dionisa. Napisao je ovo delo zbog Wagnera koji mu je u to vreme bio veoma drag prijatelj. Nazalost ovu knjigu su kriticari opisali kao delo propalog akademika. Druga etapa pocinje sa delom "Ljudsko, sve je to Ljudsko" napisano 1878god.Druga etapa se zavrsava 1888 sa njegovim zadnjim delima prije mentalne paralize 1889god.

Pocinjuci sa delom "Ljudsko, sve je to Ljudsko" Nice napusta Wagnera i okrece se ka njegovoj filozofiji gde sazreva kao filozof. U ovom delu se prvi put srecemo sa Nicevim glavnim konceptima kao sto su na primer "volja za moc", i u ovom delu Nice prvi put kritikuje Hriscansku moralnost i klanja se od Nemackog Romanticizma ciji je simbol bio Wagner.
 
knindza88:
Bi2, on je hteo da izdigne cjelo covecanstvo ne samo Nemce. Evo datuma kada je napisao njegova glavna dela.

Rodjenje Tragedije-1872
Ljudsko, sve je to Ljudsko- 1878
Zora- 1881 ( trenutno citam ovo delo koje je Nice napisao za psihologe)
Radosna Nauka- 1882-87
Tako je Govorio Zaratustra-1883-85
Iznad Dobra i Zla-1886
Na Geneologiji Morala- 1887
Antihrist i Ecce Homo- 1888

U ta dva pisma koja si ti gore citirala Nice kaze sledece: pismo Umbertu I Kralju Italije.

"To my beloved son Umberto

My peace be with you! Tuesday I shall be in Rome. I should like to see you, along with His Holiness the Pope.

The Crucified"

Pismo Kardinalu Marijaniju:

"My beloved son Mariani ..

My peace be with you! Tuesday I shall be in Rome, in order to pay my respects to His Holiness ...

The Crucified"

Odje nigde ne spominje anti-Semite niti Papu ali u drugim pismima koja je poslao na primer Francu Overbeku u kome pise da ce pobiti sve anti- Semite.Ovde se potpisuje kao Dionis.U pismo koje je poslao Meti von Salis 3 Januara1889 kaze sledece:

"God is on the earth. Don’t you see how all the heavens are rejoicing? I have just seized possession of my kingdom, I’ve thrown the Pope in prison, and I’m having Wilhelm, Bismarck, and [anti-Semitic politician Adolf] Stöcker shot.

The Crucified"

Ovde se potpisuje kao Raspeti. Tuzno je ovo citati.
Pa, eto to su ta pisma. Pisao je kralju Italije da želi da vidi njega i tog kardinala. Verovatno je hteo to da im kaže usmeno, da razgovara sa njima o tome. Ma, ok. je to što je on hteo da uzdigne celo čovečanstvo. Ovde opet ide u prilog to što je znao koliko su jake države koje drže do svog naciona, Nemačka i Italija. Zašto je hteo da razgovara sa papom? Jer je znao da papa ima ogroman uticaj i na Nemce i Italijane. Hteo je da , sad malo smešno deluje, spreči ili umanji zlo koje je osećao da dolazi.
 
Andreavk:
...nije morao da ga voli ali je rekao da je jedini od koga je mogao nesto da nauci :)
...Cico hvala...cekam
Na brzinu sam pogledala kod dve svoje prijateljice koje blizu zive ( ja nemam tu knjigu) i obe imaju sabrana dela Dost. od izdavacke kuce RAD. Na jednom sam procitala da je 1973, izdanje i tu su Zapisi iz podzemlja zajedno sa Zap.iz mrtvog doma a u drugoj ediciji je zajedno sa Kockarom i jos necim, nije bitno, u jednoj knjizi. Dakle pogledaj po knjizarama a i po polovnim knjigama - naci ces negde. Tako sam ja slucajno pre par nedelja na keju u Zemunu nasla Poljubac zene pauka.Secam se da je bila pomama na forumu knjizevnost pre par godina - gde ima da se kupi, gde ima da se nadje bas ta knjiga.
Pozdrav
 
Keeper:
zar su Niche i Dostojevski u sukobu samo zato shto ga Niche navodno nije voleo?

mozhda bi trebalo uporediti Raskoljnikova i Nadchoveka.
siguran sam da bismo nashli mnogo slichnosti ;-)


tu nema apsolutno nikakvih slicnosti
raskoljnikov je obicni gresni covek, pun ljubavi, kasnije i pun vere, raskoljnikov je neko ko zeli da bude aljosa karamazov, ali je ipak dimitrij. kapiras, raskoljnikov je covek, a aljosa je blizak svecoveku, blizak je Hristu, jer je hristoljubiv... raskoljnikovo preobrazenje je slicno vaskrsenju, kao sto je svako preobrazenje slicno vaskrsenju, je umire greh i pimamo Hrista.....nice je pricao o antihristu, o njemu cemo se i uveriti kada to vreme dodje....
dakle razlika je sledeca
nadcovek je antihrist, a raskoljnikov je pun greha, sto je opet razumno za coveka, koji je slab.............nadcovek nije covek! osnovna stvar!
zato slicnosti nema!
 
po mom misljenju Nice je jednostavno toliko bio razocaran u ljudsku pokvarenost i zato je dao termin nadcoveka kako bi pokazao da je dobrota nesto nedostizno.Mislim da je njega u zivotu nesto(neko) mnogo povredio i tako ostavio trag na njemu a samim tim i u ljudskoj istoriji jer je to sve jedno.Ljudi ce uvek u sustini biti isti.
Dostojevski je za razliku od njega video ono dobo u ljudima kroz veru i mislim da bi se i Nice pokorio njegovoj filozofiji na kraju svega.
A poenta svega je da " Um koristi strasti pojedinaca kako bi ostvario svoje ciljeve i u tome se ogleda njegovo lukavstvo"-Hegel.Sto znaci da nam Bog kroz istoriju daje primere i dobrog i loseg u ljudima kako bi mi sami uvideli i izabrali pravi put!
Moje licno misljenje.
 
aliot5:
po mom misljenju Nice je jednostavno toliko bio razocaran u ljudsku pokvarenost i zato je dao termin nadcoveka kako bi pokazao da je dobrota nesto nedostizno.Mislim da je njega u zivotu nesto(neko) mnogo povredio i tako ostavio trag na njemu a samim tim i u ljudskoj istoriji jer je to sve jedno.Ljudi ce uvek u sustini biti isti.
Dostojevski je za razliku od njega video ono dobo u ljudima kroz veru i mislim da bi se i Nice pokorio njegovoj filozofiji na kraju svega.
A poenta svega je da " Um koristi strasti pojedinaca kako bi ostvario svoje ciljeve i u tome se ogleda njegovo lukavstvo"-Hegel.Sto znaci da nam Bog kroz istoriju daje primere i dobrog i loseg u ljudima kako bi mi sami uvideli i izabrali pravi put!
Moje licno misljenje.

"Jeli covek jedina Bozja greska ili Bog jedina covekova greska?"
Nice.
 
ima mozda istine u tome sto kaze aliot5 jer svi se zbog nesrece okrecu mizantropiji i ateizmu. jos jedan takav primer je bodler.... ako se pazljivo cita poezija vidi se mrznja prema Bogu (naravno- ima i onih pesama za koje ja kazem da su vedrije od svake molitve, ali to je ipak individualno, ipak zakljucujem da je covek koji podrazavajuci sebe samog stvara dva kontrasta, rastrgnut medju njima i sanse za ispravan odabir puta su mu velike), Mrznja u njemu rodjena je razumljiva s obzirom na njegov zivot i tragicni kraj (utopio se zbog ljubavi u vodi okeana, davno pre toga majka ga je ostavila jer je odabrala da zivi sa nekim likom koji njega nije zeleo u blizini-mrzi me da objasnjavam, jer cu se udaljiti od teme, pa zato je ovako sazeto i jasno)mada ne i ispravna. treba zaci ispod mrznje, jer pre svake mrznje postojala je ljubav koja je i proizvela tu mrznju kojoj je opet pomogla sila razaranja (kaze empedokle) da razdvoji ljubav... ali nema onog sto se razdvoji bez mogucnosti da iznova ocvrsne...uci nas hriscanstvo...kao i empedokle koji za svoje teorije zrtvuje svoj zivot uskocivsi u vulkan.
covek koji je toliko opsednut i izgovara da je Bog greska coveka opako je zastranio, i najcrnje bodlerovo crnilo je za njega cisto.
naravno moram se ograditi da je ovo samo moje misljenje, a ne sud niceu koji svakako nemam ni pravo da donosim
 
hermina_iq:
ima mozda istine u tome sto kaze aliot5 jer svi se zbog nesrece okrecu mizantropiji i ateizmu. jos jedan takav primer je bodler.... ako se pazljivo cita poezija vidi se mrznja prema Bogu (naravno- ima i onih pesama za koje ja kazem da su vedrije od svake molitve, ali to je ipak individualno, ipak zakljucujem da je covek koji podrazavajuci sebe samog stvara dva kontrasta, rastrgnut medju njima i sanse za ispravan odabir puta su mu velike), Mrznja u njemu rodjena je razumljiva s obzirom na njegov zivot i tragicni kraj (utopio se zbog ljubavi u vodi okeana, davno pre toga majka ga je ostavila jer je odabrala da zivi sa nekim likom koji njega nije zeleo u blizini-mrzi me da objasnjavam, jer cu se udaljiti od teme, pa zato je ovako sazeto i jasno)mada ne i ispravna. treba zaci ispod mrznje, jer pre svake mrznje postojala je ljubav koja je i proizvela tu mrznju kojoj je opet pomogla sila razaranja (kaze empedokle) da razdvoji ljubav... ali nema onog sto se razdvoji bez mogucnosti da iznova ocvrsne...uci nas hriscanstvo...kao i empedokle koji za svoje teorije zrtvuje svoj zivot uskocivsi u vulkan.
covek koji je toliko opsednut i izgovara da je Bog greska coveka opako je zastranio, i najcrnje bodlerovo crnilo je za njega cisto.
naravno moram se ograditi da je ovo samo moje misljenje, a ne sud niceu koji svakako nemam ni pravo da donosim

Naravno krdo bi da osudi Nicea kao i Sokrata.
 
Zasto je za tebe Nice zastranio kada je rekao da je Bog greska coveka (tj Bog kakvog ga svacaju u zapadnom svjetu) ? Jedan od starih Grckih filozofa je pametno rekao "Da konji znaju crtati nacrtali bi svoje bogove u obliku konja." Nice je u esenciji Grk koji se kasno rodio.
 
slusaj, jos sokrat i platon su podrazavanje smatrali za lose jer su ljudi podrazavali bogove nedolicno. to je za njih bilo nedopustivo. a niceove reci su bile upucene tvorcu svega, koga su ljudi uzdizali, platon je naglasio da ljudi nesmeju podrazavati bogove cak ni alegoricno jer omladina ne moze razlikovati alegoriju od istine.a on je ustao direktno protiv hriscanstva, i za suprotnost tome postavio je nadcoveka, necu da se ponavljam. ne znam da li si citao demijana od hesea, razlika je ta sto je demijan polu bog polu antihrist, a nadcovek je ovo drugo! demijan je u svima nama, i tokom zivota tezi ka jednoj od te dve strane.
nice je ucenje, da je zivot borba, odnosno rat preuzeo od heraklita samo ga je pogresno protumacio i dao mu drugaciji oblik, pa sad ih ljudi stavljaju u isti kos. nice zeli visak moci, a to covek hriscanin ne sme da trazi jer mu nije predodredjeno. " U volji sluge našao sam volju da bude gospodar". kaze on, ali to je porok ljudski a ne velicina !
jos nesto dobar pokusaj ti je onaj za sokratovu osudu, ali nisi dovoljno razmislio....ako cemo tako pa i Hrista je osudila bezverna masa, dakle slozismo se ja i ti bar u jednom, a to je da je izbor mase vecinom GRESKA!
 
Nitche je bio iskompleksirani genije,sa akcentom na `iskompleksirani` u ovom slucaju,naspram normalnog i izuzetnog samosvesnog i realnog Dostojevskog. Nitche je odrastao sa majkom i sestrama (bez muskog okruzenja),koje su ga,kao valjda i svake starije sestre,ponekad tukle,sto je na njega ostavilo neizbrisive tragove ("Kad ides k zeni,ponesi mac").Nicheov zivot je bio pun bola,tako da je on izmislio nadcoveka,zeleo je da ga njegov bol ne boli tako jako i da ga zapravo ovozemaljske stvari ne doticu.Dostojevski je takodje patio,zbog siromastva svih ljudi sveta,zbog opste nepravde,ali je ,za razliku od Nichea on sve realno sagledavao,ne subjektivno dozivljavajuci,vec objektivno rasudjujuci,ukazivao je na ona mesta gde je drustvo trulo bez da je mastao o nekoj nadljudskosti koja bi ukljucila neosetljivost,nego prihvatajuci ljudsko bice takvo kakvo je ukazivao na greske i posledice.
 
M4j4:
Nitche je bio iskompleksirani genije,sa akcentom na `iskompleksirani` u ovom slucaju,naspram normalnog i izuzetnog samosvesnog i realnog Dostojevskog. Nitche je odrastao sa majkom i sestrama (bez muskog okruzenja),koje su ga,kao valjda i svake starije sestre,ponekad tukle,sto je na njega ostavilo neizbrisive tragove ("Kad ides k zeni,ponesi mac").Nicheov zivot je bio pun bola,tako da je on izmislio nadcoveka,zeleo je da ga njegov bol ne boli tako jako i da ga zapravo ovozemaljske stvari ne doticu.Dostojevski je takodje patio,zbog siromastva svih ljudi sveta,zbog opste nepravde,ali je ,za razliku od Nichea on sve realno sagledavao,ne subjektivno dozivljavajuci,vec objektivno rasudjujuci,ukazivao je na ona mesta gde je drustvo trulo bez da je mastao o nekoj nadljudskosti koja bi ukljucila neosetljivost,nego prihvatajuci ljudsko bice takvo kakvo je ukazivao na greske i posledice.

Ima li istine u tome sto ti kazes? Nema dokaza u tome sto kazes da su ga tukli. Nisu sestre, imao je samo jednu sestru. 1849 godine kada mu je otac umro od omeksanja mozga u njegovoj petoj godini njegova se famijila, ukljucujuci njega, preselila iz Roecken-a u Naumburg u malo vecu kucu. U Naumburgu je ziveo sa njegovom majkom, sestrom i dve tetke. Koji su uticaj one imale na njega? Jedno se zna- bio je veoma stidan i miran decko sto je dokaz njegove interakcije sa zenskim rodom i okruzenja u kojem je ziveo. Kada je bio u srednjoj skoli malo je govorio i stim odstranjivao sebe od njegovih godisnjaka. Moze se samo predpostaviti da su ga tukle ali to nije slucaj ja cak mislim da su ga omeksale do nekog nivoa.

Jos jedna ispravka. Te reci sto si izvukla iz "Tako je Govorio Zaratustra" Nice nije rekao vec stara zena koju je sreo. "Ako ides k zeni, nemoj zaboraviti bic." On sa ovim pokazuje odnos prema zenama u njegovom dobu i samim komentom kritikuje muski pol.

Molio bi te da sledeci put obratis paznju na to sto pises o Neceu.

Hvala.
 
Da obratim paznju sta pricam o Niceu!? Pazi ovako:ako sam pogresila rekavsi "sestre"a pravilno je bilo "tetke",sustinu sam jasno izdvojila.I nije tema otvorena da bi se mi svadjali ko se kome vise svidja,vec sam ovo napisala sazeto i razumljivo ne tebe radi koji imas svoje misljenje i ja ga postujem,vec kao pomoc devojci koja je temu i otvorila.Ja sam samo iznela cinjenice i nisam rekla nigde da mi se ne dopada Niceov um,naprotiv,ukazala sam odmah na pocetku da je bio genije,dok za Dostojevskog,primetices,nisam rekla nigde da je genije! Procitaj jos jednom moj post.Pozdrav.

ms:
Hoće li neko da mi pomogne da shvatim malo bolje misli ova dva velikana...Niče-a i Dostojevskog....
Znate i sami, da se Niče zalagao za nadčoveka, a Dostojevski za svečoveka, razlike su nepremostive, bar mi se to sada tako čini....nisam dublje zašla u sve to....
Ukoliko, neko može ukratko, da mi pojasni, jer sam uzela knjigu Srpska književnost i Niče od Ljilje Ilić i stvarno je obimna i detaljna....treba vremena sve to skapirati....
Inače, knjiga je užasno teška, bar meni .... :(
Jel je neko čitao... :lol:

Znaci,ako neko ima nesto da kaze bez da se medjusobno svadjamo-svako ima pravo na svoje misljenje,i da izbegavamo komentare tipa :"MENI se vise svidja..",nego iznosimo objektivno podatke koje znamo i o jednom i o drugom.
 

Slične teme


Back
Top