Nepušački kutak : Ostavite pušenje sa nama!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa vi ste zaista sjajni! Jav, Boske, i da vas ne nabrajam, sto rece Lamar znala sam da cete uspeti! :klap: Samo prijavite okrugle datume ostavljanaj i eto vatrometa i proslave! Pozdrav mirisljavci!!! :bye: Svi stari i novi clanovi samo tako, i sami vidimo koje promene nam se desavaju, mislim na estetski izgled koji je vidljiv. A mogu da zamislim kako se polako cistimo od otrova iznutra, zato BEZ DUVANSKOG DIMA! :super:
 
Vidiš, toga se nisam setila. Kupiću ih koliko sutra.
I...prošlo već tri nedelje!!!!
Čestitam ti od :heart: Čini mi se da ni sama nisi verovala da je moguće!
Draga moja, divim ti se. I ne pokušavaj više nikada da se takmičiš sa
sobom, kao:ma, neće mi biti ništa...
Sada,posle operacije nema više levo-desno.
Ja sam pre malo više od dve godine imala plućnu emboliju. Evo, treći put
od tada dajem ostavku cigaretama.a u međuvremenu se onako mazohistički
inatim samoj sebi, ne želim da poverujem da mi toliko smetaju.Fakat je da
se osećam odlično -bez cigareta , nemam nekih posebnih posledica nakon
svega -bez cigareta i... guram dalje, ali isključivo -bez cigareta !
 
MALO ANTIREKLAME
viewer (2).jpg
viewer (3).jpg
viewer.jpg
viewer (1).jpg
 
Poslednja izmena:
Vidiš, toga se nisam setila. Kupiću ih koliko sutra.
I...prošlo već tri nedelje!!!!
Čestitam ti od :heart: Čini mi se da ni sama nisi verovala da je moguće!
Draga moja, divim ti se. I ne pokušavaj više nikada da se takmičiš sa
sobom, kao:ma, neće mi biti ništa...
Sada,posle operacije nema više levo-desno.
Ja sam pre malo više od dve godine imala plućnu emboliju. Evo, treći put
od tada dajem ostavku cigaretama.a u međuvremenu se onako mazohistički
inatim samoj sebi, ne želim da poverujem da mi toliko smetaju.Fakat je da
se osećam odlično -bez cigareta , nemam nekih posebnih posledica nakon
svega -bez cigareta i... guram dalje, ali isključivo -bez cigareta !



HVALA:D:D:D:D:D:D:D
 
Pozdrav dobri ljudi :) citam vas nekih nedelju dana,a cigaru nisam zapalio 22 dana :) i uz vas mi je mnogo lakse..Imam jaku volju i jako se dobro drzim,i svakim danom sam sve vise ubedjen da vise nikada necu propusiti..Ovo je najduze do sada sto sam izdrzao,ostavljao sam par puta..ali sam uvek padao nakon nedelju dana.Osecam se fenomenalno,prvih nedelju dana sam stvarno dosta jeo,ali se posle sve vratilo u normalu.Pijem dosta caja,grickam bele semenke,jedem voca,unosim dosta vode u organizam.
Jedino sto mi jako smeta je to sto imam konstantan "zatvor",na WC idem mozda na svaka dva-tri dana..varenje mi je totalno usporeno,i jos se nije normalizovalo :/ ranije sam mislio da me ujutro kafa tera na WC,ali ne,ipak je to bila cigareta!!
A sto se tice poboljsanja ima ih dosta naravno..Ustajem lakse,brze se naspavam(8-9 sati sna),lakse disem,lice je neverovatno cistije,nemam onu zuto-sivu boju u licu,zubi su dosta belji,NE SMRDIM NA DUVAN :) ,soba mi lepse mirise,garderoba takodje..Ujutru nemam onaj odvratan ukus duvana u ustima!!!! Tek sada vidim da kao pusac uopste nisam disao,sada disem onako bas punim plucima..imam vise kondicije!! Ne moram vise da se brinem gde i da li smem da zapalim cigaretu,u skoli ne moram da se smrzavam napolju,vec mogu lepo da popijem kafu unutra :)
Eto drugari moji,toliko za sada od mene,citacu vas i dalje i ucestvovacu u daljoj borbi protiv duvana :) zajedno sa vama ...
 
Siptom Uzrok Trajanje Pomoć
Iritiranost Telo traži nikotin 2-4 nedelje Šetnja, topla kupka, vežbe za relaksaciju
Malaksalost Nikotin je stimulativan 2-4 nedelje Dremnite tu i tamo, nemojte se naprezati
Nesanica Nikotin ugrožava neke moždane funkcije 2-4 nedelje Izbegnite kofein posle šest popodne, relaksirajte se
Kašalj, suvo grlo, promuklost Telo se oslobađa naslaga koje su blokirale normalan dotok vazduha u pluća Nekoliko dana Pijte dosta tečnosti, uzmite malo sirupa protiv kašlja
Nesvestica Telo dobija više kiseonika 1 do 2 dana Budite pažljiviji, oprezno se krećite
Nedostatak koncentracije Telu je potrebno vreme da se prilagodi nedostatku nikotinskog stimulansa Nekoliko nedelja Planirajte rad, izbegavajte dodatni stres
Stezanje u grudima Napetost zbog telesne potrebe za nikotinom ili bol u mišićima zbog kašljanja. Nekoliko dana Dišite duboko, topla kupka, relaksiranje
Zatvor, gasovi, bol u stomaku Varenje se usporava jedno kraće vreme 1-2 nedelje Pijte puno tečnosti, jedite sveže voće i povrće, cerealije
Glad Potreba za cigaretom može se pobrkati potrebom za hranom Nekoliko nedelja Pijte vodu ili niskokalorična pića, pojedite nešto niskokalorično
Kriziranje za cigaretom “Skidanje” sa nikotina, droge koja izaziva zavisnost Najčešće traje prvih nekoliko dana, ali može trajati i nekoliko meseci pa i godina Istrpite. Krize traju tek nekoliko minuta, skrenite misli na nešto drugo, vežbajte
Glavobolje Višak kiseonika i manjak ugljen-monoksida u telu 1-2 nedelje Pijte vodu, primenite tehnike opuštanja




Konačno sam rješila 2 problema:
Nesanica-persen(sinoć sam prvi put odspavala cijelu noć:D
Zatvor,nadutost-kapsule zelenog čaja
 
O NIKORETAMA koje su mi pomogle da prebrodim krize



Žvakaće gume od 2mg su za pušače koji puše manje od 30 cigareta dnevno, a od 4 mg za one koji puše više od 30 cigareta dnevno
- Tehnika žvakanja:
Par puta se sažvaće pa se gurne ispod obraza i tako svaki put kad nam padne na pamet cigareta, sažvaćemo par puta i opet je vratimo na mjesto. Treba 20-30 min. da se postigne pik djelovanja, pacijent mora savladati želju za cigaretom u tom vremenskom periodu
- Tehnika odgode:
Nakon što se javi želja za cigaretom to odgoditi na 2-3 min i time se nagon za cigaretom smanji. Ovom tehnikom frekvenca javljanja želje da se zapali se smanjuje.
Upaljena cigareta ima 1-3 mg nikotina, u prosjeku je to 2mg nikotina puta 20 cigareta=40mg nikotina
Koristiti 12 nedjelja žvake nakon čega se smanjuje i broj žvakaćih guma
 
Poslednja izmena:
I VI MOZETE PRESTATI PUSITI

"Ukoliko ste spremni prihvatiti izazov odvikavanja od pušenja, predlažemo Vam sljedeće korake. Nemojte izostaviti niti jedan! Oni su jednostavni, razumljivi, lako primjenjivi i efektivni.


1. korak: ODABERITE VAMA NAJVAŽNIJU PREDNOST NEPUŠENJA

Odluka je Vaš prvi korak na putu nepušenja. Možda želite biti zdraviji, ili poboljšati zdravlje svoje porodice, možda ušteditti novac, ili jednostavno ne želite biti ovisni o cigaretama. Možda ste kao roditelj, svjesni činjenice kako "djela govore glasnije od riječi", odlučili postati dobrim primjerom svom djetetu, ili Vas je naprosto stid i ne želite kao pušač biti građanin drugog reda.
Pogledajte niže navedene prednosti nepušenja, odaberite i označite one, koje za vas lično imaju najveće značenje.

Fizičke prednosti: osjećaj okusa i mirisa je bolji; hrana bolje prija; zubi su bjelji, dah iz usta je svjež; cirkulacija krvi je bolja a koža poprima zdraviji izgled; poboljšanje ukupnog zdravlja; prestanak kašlja i čestih upala; pravilniji rad srca, niži krvni tlak; manji rizik obolijevanja od bronhitisa, srčanog infarkta, emfizema, čira na želucu, karcinoma svih lokalizacija...

Društvene prednosti: više vremena za posao, porodicu i prijatelje; nesmetanje drugima dosadnim ispuhivanjem dima, što ih čini pasivnim ili prisilnim pušačima; kuća, odjeća i automobil odišu svježinom; nestaje opasnost izazivanja oštećenja imovine neugašenim opuškom; mogućnost uživanja u određenim društvenim prilikama kad je pušenje zabranjeno; izbjegavanje novčanih nevolja zbog bolesti izazvanih pušenjem; bolja koncentracija i veća koncentracija, jer izostaje prekidanje slušanja i odvraćanje pažnje zbog paljenja cigarete; zadobivanje naklonosti obitelji i prijatelja...

Emocionalne prednosti: zadovoljstvo zbog mogućnosti vladanja vlastitim ponašanjem bez služenja cigaretom; porast osjećaja lične vrijednosti, povećanje samopouzdanja; zadovoljstvo zbog davanja pozitivnog primjera djeci i drugima; nema više potrebe stalnog izvinjavanja; na budućnost gledate s više povjerenja; ukupno se bolje osjećate... Financijske prednosti: nema više izravnih izdataka za pušenje; nema više neizravnih izdataka za pušenje...

Nemojte se uzrujavati ako mislite da niste dovoljno jaki da biste se zauvijek oslobodili cigarete. Još jednom pogledajte i razmislite o svojim razlozima "za" i "protiv" pušenja. Ukoliko ste izabrali život bez pušenja, glasno ponovite: "Želim se osloboditi pušenja!" Učinili ste vrlo važan korak: osvijestili ste zdravu želju da se oslobodite ovisnosti i pušačke navike.

2. korak: ODREDITE DATUM PRESTANKA PUŠENJA

Izaberite neki datum koji nije preblizu niti predalek, kako biste se uspjeli dobro pripremiti, odnosno kako ne biste odugovlačili s ostvarenjem svoje odluke. Za prestanak pušenja izaberite mirnije vrijeme kad ne očekujete neugodne, napete situacije. Nemoguće je odstraniti baš sve neugodnosti - život je pun neočekivanih stresova. Ali to ne znači da nije moguće prestati pušiti! Ponovite: "Želim se osloboditi pušenja!"Izaberite datum pušenja posljednje cigarete. Ustrajte, poštujte svoju odluku!
Prestat ću pušiti dana ...................... u ......... sati.

3. korak: PRIPREMITE SE FIZIČKI ZA PRESTANAK PUŠENJA

Za uspješan prestanak pušenja potrebna je dobra fizička priprema, koja uključuje brzo oslobađanje tijela od štetnih sastojaka duvanskog dima, posebno nikotina i ugljen monoksida. Primjenjujte sljedeća uputstva: tokom dana pijte dovoljnu količinu vode (otprilike šest do osam čaša), spavajte 7 do 8 sati svake noći, svakako obilno doručkujte, kad god je moguće, iskoristite priliku i prošećite na svježem vazduhu.

4. korak: PRIPREMITE SE PSIHIČKI ZA PRESTANAK PUŠENJA

Morate se unaprijed pripremiti i naučiti kako se postaviti kad Vam neko ponudi cigaretu. Pripremite se unaprijed za visokorizične situacije, u kojima ćete biti u iskušenju da ponovno zapalite cigaretu, kao što su mjesta gdje se nalazi mnogo pušača na prostoru gdje je dopušteno pušenje; situacije u kojima ste pod stresom; vrijeme uz alkohol ili kafu; vrijeme kad ste gladni, obuzeti ljutnjom ili dosadom. Predstavite detaljno sebe kao osobu koja teži da bude nepušač. Učinite sve da ta vizija postane stvarnost. Kroz želju, vizualizaciju i vjerovanje u sebe kao nepušača - možete uistinu i postati nepušač. Vjerujte u to što želite, i doista ćete se osloboditi nikotina. Potražite prijatelja nepušača i zamolite ga da Vam pruži podršku.

5. korak: PLANIRAJTE NAGRADE KOJE ĆE VAS MOTIVISATI

Prestanak pušenja ne spada u obične, svakodnevne aktivnosti. Ako ste prestali pušiti, zaslužili ste da se nagradite - i nagrađujte se redovito. Za onaj novac koji biste potrošili na cigarete - kupujte nešto što volite. Nagrade djeluju poticajno i podsjećaju Vas da činite nešto veliko, za Vas značajno, nešto što je vrijedno i što treba nastaviti. Izaberite nagrade koje ćete pokloniti sebi ako dosegnete pojedine ciljeve: za sedmicu dana nepušenja, za mjesec dana nepušenja, za 3 mjeseca nepušenja itd.

6. korak: PROMATRAJTE NEPUŠAČE I OPONAŠAJTE IH

Posmatrajte što i kako rade nepušači te kako se ponašaju u određenim situacijama. Usredsredite se na pojedinosti. Gledajte kako provode vrijeme predaha, čime zapošljavaju ruke, što rade kad im treba vremena za odgovor, kako se ponašaju kad su okruženi pušačima, kako postupaju u stresnoj situaciji i slično. Posebno obratite pažnju na njihovo ponašanje u prilikama u kojima ste Vi redovno u prošlosti pušili. Pokušajte zamisliti sebe kao nepušača, pazeći na svaku pojedinost svog ponašanja. Ponavljajte iznova i iznova kako ćete se ponašati, djelovati i izgledati u teškim trenucima iskušenja. Vi morate vjerovati u viziju sebe kao nepušača! Ponavljajte u sebi uvijek iznova i predstavljajte sebi prednosti nepušenja.

7: korak: PRESTANITE PUŠITI UZ MALU CEREMONIJU

Uništite sve cigarete, lule, upaljače, pušački pribor, uklonite pepeljare... Recite prijateljima i članovima obitelji da prekidate svaku vezu s Vašim najgorim neprijateljem, cigaretom. Proslavite taj dan, ali bez alkohola.

8. korak: JEDITE I PIJTE TAKO DA BISTE POBIJEDILI

Jedite samo zdravu, svježe pripremljenu hranu. Jedite što više voća i povrća te crni hljeb. Izbjegavajte visokokaloričnu hranu. Mislite o tome da fizička i psihička kondicija ovise o hrani koju unosite u organizam. Pijte dovoljno tekućine - vodu ili bezalkoholna negazirana pića s niskim postotkom šećera. Izbjegavajte bijeli šećer, koristite prirodni šećer iz svježeg voća i iz cjelovitog pšeničnog zrna. Ako jedete meso - neka to bude riba i lagano nemasno meso. Izbjegavajte crnu kafu, čajeve koji sadrže tein, pića koja sadrže kofein, gazirana pića, kao i hranu za koju znate da Vas potiče na pušenje.

9. korak: NAĐITE VREMENA ZA ODMOR I OPUŠTANJE

Redovino vježbanje posebno pomaže u procesu odvikavanja od pušenja. Svakodnevnim rutinskim obavezama dodajte i vježbe opuštanja u trajanju od 10 do 20 minuta: 1. duboko udahnite kroz nos, 2. polagano izdišite na usta, 3. ponovite to četiri puta. Potražite mirno mjesto, smjestite se u udoban stolac, odjeveni u laganu odjeću. Stežite pojedine skupine mišića brojeći do pet, a zatim ih opuštajte brojeći do deset.
Uživajte u noćnom snu koji traje sedam do osam sati. Nemojte propuštati sedmični odmor. Svakako se jedan dan u sedmici opustite i odmorite od svakodnevnih obveza. Kad osjetite kako napetost u Vama raste, počnite odmah (bilo gdje da se nađete) s jednostavnim vježbama opuštanja. Mislite na nešto lijepo. Praktikujte aktivnosti koje volite, u kojima uživate i za vrijeme kojih nije moguće pušiti.

10. korak: PROBUDITE SPOSOBNOST MAŠTANJA

Iskoristite svoju sposobnost maštanja i usredotočite se na prednosti nepušenja, osobito one u kojima uživate i koje su vam najvažnije.

11. korak: KORISTITE DUHOVNU SNAGU

12. korak: UGASITE ŽELJU ZA PUŠENJEM

1. Popijte čašu vode ili voćnog soka.
2. Udahnite duboko pet puta (polagano).
3. Prošetajte.
4. Primijenite vježbe opuštanja.
5. Brojite unazad, počevši od 100.
6. Prihvatite se nekog zanimljivog hobija.
7. Operite zube pastom od peperminta.
8. Tuširajte se naizmjence toplom i hladnom vodom.
9. Grickajte mrkvu ili celer.
10. Grickajte koštice suncokreta ili buče.
11. Poslužite se gumom za žvakanje (bez šećera).
12. Nazovite prijatelja da Vam pomogne.
13. Popijte šolju mlijeka.
14. Ponovite odluku: "Želim se osloboditi pušenja!"
15. Pogledajte na sat i odgodite uzimanje cigarete najmanje za jednu minutu, zatim još jednu minutu, pa još jednu minutu... i tako najmanje pet minuta.


13. korak: AKO STE POKLEKNULI I ZAPALILI CIGARU, POČNITE IZ POČETKA

Jedna zapaljena cigareta tokom odvikavanja ne smije postati preprekom za uspješan prestanak pušenja. Uvijek postoje posrtaji i padovi, ali Vi nastojite pobijediti! Ako je u kojoj bitki pobijedila cigareta, nemojte se obeshrabriti; još uvijek možete dobiti rat. Shvatite da niste izgubili; Vi samo idete zaobilaznim putem. Recite glasno: "Moj izbor je nepušenje!" Ponovite svih dosadašnjih dvanaest koraka.

14. korak: NE ZABORAVITE "DVOSTRUKU POBJEDU"!

Podijelite s drugima ono što je Vama pomoglo i poslužilo Vam kao pojas za spašavanje dok ste bili u krizi zbog snažne želje za cigaretom. Zamolite pušače da ne puše u Vašoj prisutnosti. Na svakom mjestu budite tvorci nepušačkog okruženja.

15. korak: OSJEĆAJTE SE DOBRO ZBOG SAMOG SEBE!

Predlažemo Vam da još danas potpišete Ugovor o nepušenju."


* Preuzeto iz knjige "I Vi možete prestati pušiti", autori dr. Nevenka Blažić-Čop i dr. Veljko Đorđević. http://www.baneprevoz.com/e-knjige/Nevenka-Blazic-Cop-I-vi-mozete-prestati-pusiti_4793
 
Poslednja izmena:
O NIKORETAMA koje su mi pomogle da prebrodim krize



Žvakaće gume od 2mg su za pušače koji puše manje od 30 cigareta dnevno, a od 4 mg za one koji puše više od 30 cigareta dnevno
- Tehnika žvakanja:
Par puta se sažvaće pa se gurne ispod obraza i tako svaki put kad nam padne na pamet cigareta, sažvaćemo par puta i opet je vratimo na mjesto. Treba 20-30 min. da se postigne pik djelovanja, pacijent mora savladati želju za cigaretom u tom vremenskom periodu
- Tehnika odgode:
Nakon što se javi želja za cigaretom to odgoditi na 2-3 min i time se nagon za cigaretom smanji. Ovom tehnikom frekvenca javljanja želje da se zapali se smanjuje.
Upaljena cigareta ima 1-3 mg nikotina, u prosjeku je to 2mg nikotina puta 20 cigareta=40mg nikotina
Koristiti 12 nedjelja žvake nakon čega se smanjuje i broj žvakaćih guma

Nicorette su zakon!!!! :worth:
 
Pozdrav svima. Meni je za 4 dana trebalo da bude mesec dana kako ne pusim, ali danas sam se jako iznervirala i celi dan pusila. Popusila sam pola kutije, ostatak bacila. Ako pitate zasto sam popusila cak pola kutije, ne znam ni sama, cak me malo i grlo boli, ni jedna mi nije nesto prijala, narocito one prve su mi bile teske i besmislene i smetale su mi, ali ja sam nastavila da pusim. Mozda zato jer sam vec kupila kutiju, znam razlog je besmislen, ali tako je. I pre par meseci sam bila dva meseca popuno cista, i onda se opet iznervirala oko istog problema (neki porodicni problemi koji skoro oduvek traju, i verovatno ce jos potrajati). Tad sam isto popusila pola kutije, pa nisam imala uopste potrebu par dana za cigaretom, a onda polako jedna po jedna s vremena na vreme, i opet sam pocela da pusim.

Inace do sada sam se jako dobro kontrolisala, razvila najraznovrsnije tehnike, najveca pomoc mi je bila knjiga Allena Carra, i kad god imam krizu ja pocnem da citam knjigu, shvatim da bi bilo besmisleno ponovo poceti i kriza me prodje.
Danas uopste nisam ni htela da razmisljam i da se borim, jednostavno odvikavanje sa tim nekim problemima mi se cinilo nezamislivim. Otisla sam i kupila kutiju.

Ne bih volela ponovo da pocnem da pusim, evo ni sada mi se cak ne pusi. Mada svesna sam da sam najverovatnije ponovo upala u zamku i da cu to shvatiti cim pocne da me drma kriza.

Imate li neki savet za mene. Student sam i uzasno bi mi bilo tesko da kroz sve prolazim ponovo, narocito zato jer moram zaista mnogo da radim za fax. Zelim da se odviknem jednom zauvek, ali uvek strepim od sebe same da ce se ipak kad tad da pokleknem kad naidju ovi problemi i da se 'napusim' kao danas. Plasim se tih trenutaka kad jednostavno vise ne zelim da se borim.

Jedna drugarica, nepusac mi je danas rekla: pusi do juna, nemoj da rizikujes s faxom, pa se posle ispita odvikavaj. Ali samo ja znam koliko zelim da se odviknem, i da do juna budem u formi i slobodna, a ne da se unistavam do tad, pa onda sve ispocetka. Ko je u pravu?
 
Pozdrav dobri ljudi :) citam vas nekih nedelju dana,a cigaru nisam zapalio 22 dana :) i uz vas mi je mnogo lakse..Imam jaku volju i jako se dobro drzim,i svakim danom sam sve vise ubedjen da vise nikada necu propusiti..Ovo je najduze do sada sto sam izdrzao,ostavljao sam par puta..ali sam uvek padao nakon nedelju dana.Osecam se fenomenalno,prvih nedelju dana sam stvarno dosta jeo,ali se posle sve vratilo u normalu.Pijem dosta caja,grickam bele semenke,jedem voca,unosim dosta vode u organizam.
Jedino sto mi jako smeta je to sto imam konstantan "zatvor",na WC idem mozda na svaka dva-tri dana..varenje mi je totalno usporeno,i jos se nije normalizovalo :/ ranije sam mislio da me ujutro kafa tera na WC,ali ne,ipak je to bila cigareta!!
A sto se tice poboljsanja ima ih dosta naravno..Ustajem lakse,brze se naspavam(8-9 sati sna),lakse disem,lice je neverovatno cistije,nemam onu zuto-sivu boju u licu,zubi su dosta belji,NE SMRDIM NA DUVAN :) ,soba mi lepse mirise,garderoba takodje..Ujutru nemam onaj odvratan ukus duvana u ustima!!!! Tek sada vidim da kao pusac uopste nisam disao,sada disem onako bas punim plucima..imam vise kondicije!! Ne moram vise da se brinem gde i da li smem da zapalim cigaretu,u skoli ne moram da se smrzavam napolju,vec mogu lepo da popijem kafu unutra :)
Eto drugari moji,toliko za sada od mene,citacu vas i dalje i ucestvovacu u daljoj borbi protiv duvana :) zajedno sa vama ...

Dobro nam dosao!!!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top