"Nema trgovine - prvo međunarodna istraga, pa ponovljenje izbora u Beogradu": Pitali smo opozicionare da li bi prihvatili novo glasanje u prestonici

Straks92

Stara legenda
Moderator
Poruka
77.237

„Nema trgovine – prvo međunarodna istraga, pa ponovljenje izbora u Beogradu“: Pitali smo opozicionare da li bi prihvatili novo glasanje u prestonici​


Nakon što je Nova.rs objavio informaciju da će, po svemu sudeći, doći do ponavljanja izbora u Begradu sredinom maja, predstavnici opozicije ističu da oni ne odustaju od zahteva za međunarodnom ekspertskom istragom. Miroslav Aleksić u izjavi naš portal naglašava da nema trgovine i da podseća da je pre mesec i po dana govorio da će se izbori u prestonici ponovoti, dok Dragan Đilas kaže da očekuju da nakon te istrage dođe do promene izbornih uslova od medija, preko onemogućavanja kupovine glasova, zaustavljanja pritisaka i na birače i na kontrolore, pa sve do sređivanje biračkih spiskova.

Kako je portal Nova.rs danas ranije objavio, naprednjaci su spremni da ponove izbore u Beogradu a da se za uzvrat ne produbljuje priča o međunarodnoj istrazi što je jedan od zahteva Evropskog parlamenta.
Miroslav Aleksić, predsednik Narodnog pokreta Srbije kaže za naš portal da je neprihvatljiva bilo kakva trgovina.
“Možda bi Vučić svojim šibicarskim metodama voleo da istrguje i kaže: ‘Evo ja dam vama ovo, a vi nama ono’. Ali mi smo potpuno jasni, sve one nepravilnosti koje su utvrđene na ovim izborima, od načina kandidovanja preko stanja u medijima, migracijama birača, biračkog spiska koji je van kontrole, moraju se otkloniti. Mi ćemo insistirati da se moraju implementirati preporuke ODIHR-a i ispoštovati stav Evrope, odnosno Rezolucije koja traži međunarodnu istragu. Dakle, mora se utvrditi koji su sve vidovi krađe bili i da se svi mogući nedostaci uklone, pa ćemo onda da izađemo na izbore” kaže Aleksić za Nova.rs.


1703355094-HAM_2881-1024x683.jpg
Miroslav Aleksić Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Dodaje da će se o svemu dogovarati na organima koalicije “Srbija protiv nasilja”, ali i napominje da njega ne iznenađuje ponavljanje izbora.
“Ja sam pre mesec i po dana rekao da će se izbori u ponoviti i da je sve što se dešavalo na relaciji naprednjaka sa Nestorovićem i Jerkovićem i ostalim bila predstava za građane, jer ko bi pomislio da Nestrovićem radi nešto sem onoga što mu kaže Vučić. Potpuno je jasno da su uhvaćeni u krađi u Srbiji, a pogotovu u Beogradu i da nemaju legitimitet, jer je manje ljudi glasalo za vlast nego za opoziciju. Apsolutno je bilo jasno da se izbori moraju ponoviti i da se ne može novim nasilnim formiranjem vlasti odgovoriti na političku krizu“, navodi Aleksić.

Đilas: Ne postoji mogućnost da odustanemo od međunarodne istrage

Na pitanje da li postoji opcija da opozicija odustane od međunarodne istrage, predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas kaže da je to nemoguće.
1703870011-1703869913080-1024x683.jpg
Dragan Đilas Protest ispred RIK-a Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

„Ne postoji mogućnost da odustanemo od međunarodne ekspertske istrage svega što se dešavalo pre i na dan izbora. Iz te istrage očekujemo promene izbornih uslova od medija, preko onemogućavanja kupovine glasova, zaustavljanja pritisaka i na birače i na kontrolore, pa sve do sređivanje biračkih spiskova. Na takvim izborima bi imali mogućnost da građani dobiju minimum informacija i slobodno se izjasne kakvu Srbiju žele“, ističe Đilas.
Podsećamo, prema informacijama portala Nova.rs u Srpskoj naprednoj stranci uveliko traju pripreme za nove izbore u Beogradu, a kao potencijalni datumi za njihovo održavanje pominju se 12. ili 19. maj ove godine.
Iako je delovalo da će Srpska napredna stranka gotovo sigurno formirati većinu sa svojim dugogodišnjim koalicionim partnerima, Socijalističkom partijom Srbije i delom odbornika sa liste “MI-glas iz naroda” Branimira Nestorovića, sve se promenilo nakon Rezolucije Evropskog parlamenta u kojoj su posebno apostrofirani izbori u Beogradu zbog ogromnog broja nepravilnosti (u prvom redu zbog prijavljivanja fantomskih birača na fiktivne adrese) koje su diretkno uticale na izborni rezultat u prestonici Srbije i raspored odbornika u Skupštini grada.
Prema rečima naših izvora, bliskih vrhu vladajuće partije, naprednjaci su spremni da prihvate ponavljanje glasanja u najvećem gradu Srbije, ali s druge strane očekuju da predstavnici EU to protumače kao njihov gest dobre volje i da se nakon toga odustane od zahteva za međunarodnu istragu izbora.
“To bi bila jedna vrsta dogovora u kojem mi ( SNS prim.aut) prihvatamo ponavljanje izbora, a da se zauzvrat ne produbljuje priča o međunarodnoj istrazi, već da se sačeka izveštaj ODIHR-a i njihove preporuke za unapređenje izbornog procesa. I sam predsednik Vučić je rekao da je vlast spremna da implementira preporuke koje stignu od te međunarodne institucije, ali je zahtev da stranci ne traže ništa mimo onoga što ODIHR bude tražio”, objašnjava naš sagovornik.

Zelenović: Planiraju sve da bi izbegli krivičnu odgovornost

Kopredsedavajući Zajedno, Nebojša Zelenović, rekao je da niko ne traži nove izbore u Beogradu, već poništavanje pokradenih izbora na svim nivoima.

„SNS planira da uradi sve kako bi izbegli krivičnu odgovornost za najveću izbornu krađu u istoriji. To što oni planiraju, ne znači da će se desiti. Nakon poništavanja pokradenih, izbori se mogu raspsati kada se ispune uslovi koji garantuju da se krađa ne može ponoviti. U prezentovanom izveštaju CRTE o izbornoj krađi, precizno se navode uslovi koji moraju biti ispunjeni kako bi izbori uopšte imali smisla i sa time sam u potpunosti saglasan“, objašnjava Zelenović.
On dodaje da je nužan uslov da odgovori za krađu budu procesuriani.
1698511132-1698511048532-1024x683.jpeg
Nebojša Zelenović Protest Srbija protiv nasilja Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

„Poučeni prethodnim iskustvima nećemo biti naivni i pristati na fingirane pregovore sa vlastima na temu izbornih uslova, jer ranije ni medijacija predstavnika EU nije dovela do toga da imamo normalne izbore. Oročena tehnička vlada kojoj je zadatak sređivanje biračkog spiska i ravnomerna medijska zastupljenost političkih aktera može biti najefikasniji način da izađemo iz velike političke i društvene krize u kojoj se nalazimo. Mi iz Zajedno ne pristajemo na trgovinu sa režimom, nema tzv. novih beogradskih izbora. Predložićemo da ovo bude i stav koalicije. Naša borba za poštene izbore, bez kojih nije moguće imati uređenu državu i normalan život je tek počela i pobedićemo“, naglašava Zelenović.

https://nova.rs/vesti/politika/nema...-li-bi-prihvatili-novo-glasanje-u-prestonici/

Nešto sumnjam da će ta istraga biti toliko forsirana od EU. I ako bude neće brzo uslediti. Opozicija će verovatno izaći na izbore kako god.
 
Poslednja izmena:
И кад једног дана дођу на власт (рецимо)
биће тотално самлевени, згужвани, продани и купљени ...

Тада ће наша опозиција схватити за шта се борила,
и шта је то власт.

А маштали су
дођеш за управљач,
па мотај лево десно ...

Једино нису знали да за разлику од градског аутобуса
овде свака будала може возачу да лупи чвргу уз псовку
и коментар да нема појма са вожњом !

:hahaha::hahaha::hahaha:
 

Back
Top