National Basketball Association 2023/24

Да се осврнем (ALEKSEJ POKUŠEVSKI VIŠE NIJE IGRAČ OKLAHOME!) да је Алексеј Покушевски ослобођен обавеза и постао је слободним играчем. Како је у ен-би-еју рок за размјене истекао, слиједи вјероватно наставак у Европи.

Покушевски је 2020.године избран као 17.избор на драфту Из грчке друге лиге је отишао у ен-би-еј, био је у сезони 2020/21 најмлађим играчем у читавом ен-би-еју још увијек недовољно физички развијен, велики изазов, нови приступ, нова философија кошарке, другалија од оне у Европи, добијао би шансу и ишао "у канал", а у ен-би-еју баш и немају стрпљења да чекају играче. Или ће се наметнути, а ту треба и подоста ствари да се посложи, или ће једноставно одустати од играча. Све у свему, и није лоша Алексејева каријера у ен-би-еју, 150 утакмица, 7,5 поена, 4,7 скокова и 2 асистенције у просјеку, 95% врсних европских играча такве бројке у ен-би-еју неће достићи. Ни финансијски није лоше прошао, за четири сезоне 14,4 мил.$.

Сада му слиједи нови почетак у Европи, важан је избор клуба у којем ће наставити каријеру. Но мора бити спреман и да крваво ради за кудикамо мање паре, да развија тијело, да отклања мане, да учи и учи, мора бити посвећен, истрајан. Млад је, има потенцијала, до њега је.
 
Mislim da je pocetak njegovog kraja u Oklahomi bio kada se Chet Holmgrin oporavio od povrede i vratio na teren, mislim da je bilo donekle i ocigledno da u timu tesko da ima ima mesta i prostora za obojicu, jednostavno ga je ovaj istisnuo iz rotacije, onako dva igraca slicnog profila a ovaj je ipak trenutno bolji i ucinkovitiji.

Ja se ipak nadam da njegova prica u NBA nije zavrsena i da ne bi trebalo odma da se vraca u Evropu vec da pokusa da pronadje angazman u NBA i svoje mesto tamo pa makar i kroz razvojnu ligu.
 
Никола Јокић још једна одлилна партија у побједи над Голден Стејтом, 32 поена (шут из игре 13-24), 16 скокова, 16 асистенција, 4 освојене лопте и 1 блокада

Bas brutalna partija Jokica .💪
Mada zanimljivo je da nije on lider u ligi po broju tripl-dablova ova sezone vec je to Domantas Sabonis, Sabonis Jr. isto postade prava masina za pravljenje tripl-dablova, isto igra sjajnu sezonu i mislim da je na 6. ili 7. mestu trenutno u trci za MVP-ja , inace Sabonis ima 20 tripl-dablova a Jokic je trenutno na 18, pa onda ide Doncic sa 10, Janis Antetokumpo sa 7, Skoti Barns sa 4, Lebron Dzejms sa 3, Bem Adebajo, Entoni Dejvis, Dzoel Embid, Dzos Hart i Viktor Vembenjama imaju po 2 i jos nekih 15-ak igraca su uspeli da upisu po 1.
Inace mislim da je zaista prava sramota sto Sabonis koji je trenutno prvi skakac lige, lider po broju tripl-dablova i 6.ili 7. igrac u trci za MVP-ja lige nije dobio poziv da igra na Ol-Staru makar kao rezerva, pogotovo kad uzmemo u obzir i da Sakramento igra veoma dobro ove sezone i da je uoci Ol Star pauze bio mislim 5. tim na Zapadu ili recimo da Nju Orleans koji ima identican skor kao Sakramento (i mislim delio je sa njima to 5. i 6. mesto) nije imao svog predstavnika na Ol Staru ove godine a recimo Lejkersi koji su 10. i koji pitanje je dal ce uci i u onaj play-in su imali 2 igraca na Ol Star mecu, ono bas krajnje tendenciozno i nepravedno (zato mislim da bi trebalo makar prosiriti Ol Star rostere sa 12 na 15 igraca po konferenciji iako bi verovatno i tad bilo nepravde prema nekim igracima).
 
Како пише увијек добро обавијештени Адријан Војнаровски (овдје) Алексеј Покушевски би требао потписати за Шарлот.
Како је рок за размјене прошао, видјећемо какав ће уговор потписати Алексеј који је у статусу "слободног играча", неки временски ограничен или до краја сезоне, у сваком случају зарадиће нешто додатног кеша.
Одлука Шарлота ако се најава оствари, а хоће, и није баш разумљива, имају на тој позицији прво име екипе Мајлса Бриџиса, изузетно захвалног Грента Вилијамса и Џеј-Ти Тора, тешко ће ту Алексеј добити неке минуте. Но уопште одлуке екипа која су у процесу реизградње, а неке се окрену и "танковању", није увијек лако разумјети, ту се већ гледа коју годину унапријед, већ имају у плану да се одрекну неких играча (нису потписали нови уговор са Бриџисом који је нарушио и неки кодекс ван паркета, конкретно насиље у породици и на женама што се у ен-би-еју не толерише) и окрену другима.
Колико би се ту Покушевски могао уклопити у неким плановима, тешко је рећи, на њему је да покуша искористити шансу и минуте ако их добије.
У сваком случају Алексеју пуно среће.
 
E nego ja mislim da ove sezone Njujork Niksi imaju bas gotivnu ekipu, svidja mi se kako su poslozili tim i kako igraju i mislim da Njujorčani nakon zaista dugo vremena imaju razloga za optimizam i ekipu od koje mogu nesto da ocekuju, uostalom mislim da i Njujork kao najveći grad u SAD svakako zasluzuje NBA fransizu koja je relevantna i predstavlja neki ozbiljan faktor u ligi.

Imaju mozda i zanimljiviju ekipu od one iz 90-ih sa Juingom, Alan Hjustonom, Dzon Starksom, Lerijem Dzonsonom i ostalima, recimo tu se kao glavna zveda i lider ekipe profilisao Dzejlen Branson koji cim je stigao iz Dalasa ubrzo je postao jedan od najboljih plejeva u ligi, mozda eto malo stilom igre podseca i na Ajversona, zatim tu je jos jedan Ol Star igrac Dzulijus Rendl, takodje odradili su zaista sjajan posao sa ovim trejdovima, dobili su Bojana Bogdanovica jednoj od najboljih i najpouzdanijih sutera u ligi i igraca koji bez po-muke i rutinski ubacuje 20-25 poena po utakmici, takodje iz Toronta su stigla isto dva odlicna igraca Britanac OG Anunobi i Nigerijac Prešus Ačiuva dva zaista odlicna ol round igraca koji podjednako igraju na oba kraja terena a ciji ni ofanzivni ucinak nije zanemariv, tu posebno mislim na Anunobija koji je imao po 17,18 poena u proseku u Torontu, pa tu je i Džoš Hart isto jedan izuzetan atleta i ol round igrac, vrlo ranovrstan i cesto "flertuje" sa tripl-dablovima, bio je i NCAA sampion i proglasen i za najbolje nisko krilo (SF) u koledz kosarci jedne sezone, a pored Džejlena Bransona imali smo isto prilike da ga gledamo i u reprezentaciji SAD relativno skoro na SP u Indoneziji, Japanu i Filipinima gde se isto vrlo dobro pokazao iako znije imao bas toliku minutazu i prostor i bio je negde mozda 9-ti ili 10-ti igrac u rotaciji za razliku od Bransona koji je bio starter ali svejedno opet za to koliko je dobio priliku da igra veoma dobar utisak je ostavio, pa recimo i Donte DiVićenco igra sjajno u poslednje vreme, maltene na Ol Star nivou, pa tu je i ovaj Hartenštajn onako robusan i opasan u oba reketa i koji bez problema moze da uhvati po 10-15 lopti na utakmici a pritom nesto i ubaci, Mičel Robinson koji je trenutno povredjen je isto dobar u reketu, Alek Burks isto povremeno zna da bljesne...........tako da sve u svemu imaju bas onako raznovrsnu ekipu, imaju sirinu u rotaciji i veoma dobro su popunjeni na svim pozicijama, imaju i handballer-e koji su dobri sa loptom i odlicne sutere i ol round igrace koji igraju podjednako dobro na oba kraja terena i igrace koji mogu da zatvore reketi sve i mislim da imaju ekipu da izadju na crtu bilo kome, mislim da na Istoku mogu da se suprostave Bostonu i Milvokiju, vidi se i po ovim trejdovima da pucaju na visoko ove godine i mislim da je zanimljivo videti Nikse koji posle dugo vremena opet imaju dobru i respektabilnu ekipu.
 
Никола Јокић још једна одлична партија у побједи над Бостоном, 32 поена (шут из игре 11-18), 12 скокова, 11 асистенција и 2 освојене лопте.
Задњу минуту Никола је одиграо маестрално уз одушевљење публике у Денверу и коментатора који је преносио меч
 
Око 3/4 регуларне сезоне ен-би-еја је иза нас, улазимо у завршницу па да дам неки осврт шта би могли очекивати у наставку сезоне и који би тимови могли имати важну улогу у плеј-офу.

Идемо са истоком. Бостон (очекивано) одлично изгледа. Играју добро, довођењем Џру Холидеја и Порзингиса, формирали су премоћну петорку, истиона пуно су и дали, оба Вилијамса, Роберта и Грента, два јако зајвална играча, одличног дефанзивца Смарта те Брогдона, но то за сада иако осим Хорфорда и немају неку подршку са кклупе јако добро изгледа. Тренутни скор 48-14. И екипа опасно јака у оба правца, у нападу комплетна петорка имас брдо поена у рукама, у дефанзиви могуће и јачи, по статистичким параметрима уз Минесоту водећи у ен-би-еју, ту су заиста прејаки, Холидеј је шест година или у првој или у другој дефанзивној петорцви лиге, Дерик Вајт прошле сезоне у другоиј дефанзивној петорци лиге, Тејтум такође одличан дефанзивац, И Браун важи за јако доброг дефанзивца (његови директни ривали шутирају 40,5%, у том сегменту 5. у читавој лиги), једини сегмент гдје су лоши јесте што дозвољавају ривалима пуно офензивних скокова, ту су међу најготима, но то је било им очекивано јет Порзингис који читаву каријеру лута између 4-5 и није баш добар у заштити обруча.
Они су свакако први фаворити не само на истоку него и за прстен, но за њих ће плеј-оф бити тренутак истине и видјећемо од каквог су материјала.

Милвоки јев диобар, али не (скор 41-22) колико су се надали. Јанис по обичају, игра фантастично, силна енргија, прејакм у оба правца, Лилард даје подршку у нападу, али има и осцилације, и то велике,. но недостаје дефанзивни допринос Холидеја, Остали у ротацијки играју у складу са улогом коју имају, али и играчи који су прешли зенит, то би их могло коштати у плеј-офу. Не видим иох да могу угрозити Бостон.

Кливленд такође очекивано (скор 40-22) добро изгледа, одлично укомпонована екипа гдје се знају улогу, ко су опције у нападу, ко гиља у одбрани, ко рудари у рекету. Уз то и млада екипа гдје сви имају простор за напредак, Када упаре торњеве (Алена и Моблија) у рекету и два омалена комбо бека, брзанца (Гарланда и Мичела) против њих ће сви имати проблеме. Но њих муче повреде, тренутно су ван стриоја Мичел и Мобли, два кључна играча. Ако санирају повреду ии буду спремни, биће у плеј-офу опасни. Мада не вјерујем да могу угрозити Бостон.

ЊуЈорк /скор 36-26) је пуно мијењао током сезоне, довели су изванредног дефанзивца Анунобија, те поузданог времешног шутера Богдановића, али су баш пуно и дали, Ар-Џеј Берета, Квиклија и Грајмса, имају амбиције урадити добре ствари, но ? је да ли су Брансон и Рендл уз Анунобија довољни да остваре оно што желе. Скептикм сам да ће прво и прву рунду плеј-офа.

Мајами (скор 35-27) је очекивао бољу сезону, имају провјерене, доказане играче, Батлер и Адебајо су одлични играчи, јаки у оба правџа, Хиро даје подршку, опасан нападач али често на листи повријеђених. Они су "ловили" Лиларда прије почетка сезоне, могуће је то нарушило хемију у тиму, на крају су комплетирали састав са Розиром, који се још тражи. Никола Јовић мало "у каналу", мало стартер, има подршку Батлера но и некако је Сполстра недефинисан по питању Николе. У сваком случају екипа која има потенцијал. једина по менио екипа која мже у плеј-офу уигрозити Бостон на истоку.

Филдаелфија је изгледала одлично, Тајрис Макси је преузео "Брадину" улогу, и то више него добро, игра одлично. Одлично су и изгледали, но десила се Ембидова повреда (менискус), за њега је сезона изгубљена, самим тим и Филделфија тешко да може учинити нешто озбиљније у плеј-офу.

Још двије екипе састављњене од младих играча на истоку добро изгледају, Орландо и Индијана. Обје екипе подижу ниво игре, имају изузетно потентне играче који играју са великом енергијом, биће опасни у наредним сезонама, посебно Орландо са Банкером и Францом Вагнером, но ове сезоне у плеј-офу би неискуство могло пресудити.
 
На западу ту је Денвер (скор 43-20) који брани титулу. Иако је имао црне периоде и знао везати по неколико пораза, не изгледа лоше. Ту се све врти око Николе Јокића, испрофилисана екипа гдје се знају улоге. Ако успију у плеј-офу добити играча који ће преузети улогу Бруса Брауна из претходне сезоне, биће опасни и ове сезоне. Наравно, због Николе се надамо да ће урадити добре ствари.

Минесота могуће и неочекивано (скор 44-19) одлично изгледа, Некако није улијевало да би могли тако подићи ниво од прошле сезоне, било је (по мени) упитно како ће се надопуњавати тандем у рекету Таунс и Гобер, колико ће времешни Конли дати подршку Едвардсу који све више оправдава први избор на драфту 2020-е (и максиалан уговор од овог љета), но то је одлично изгледало. Екипа се добро испрофилисала, у дефанзиви уз Бостон понајбољи тим у статистичим параметрима. Имају и ширину, добру подршку са клупе, довели су плеја Монте Мориса, јако захвалан играч, ту је и бек-ап бек Никел Алчекдандер-Вокер, добар играч, и Наз Рид је јако добро рјешење за бек-ап центра, баш добро. Но задесила их је повреда Таунса (менискус), реално најважнијег играча без којег су остали до краја сезоне. И ту су у ситуацији да морају комплетирати уз МекДанијелса и Александра крилну позицију како би имали играче у ротацији. Потписали су десетодневни уговор са Ти-Џеј Вореном. Својевремо респектабилно име, који је требао 2022.године потписати уговор за 20+ мил.$ по сезони, но повреда стопала 2020/21 му је уништила каријеру, сада се бори за десетодневни уговор, што ти је живот. И екипа која је без Таунса за мене енигма, многи су их отписали, но видјећемо, има ту потенцијала.

Оклахома је очекивано (скор 43-19) учинила искорак. Шеи Гилџес-Александер игра фантастичну сезону, Џош Гиди и Лу Дорт јако добра подршка на бековским позицијама, центар Холмгрен у дебитантској сезони оправдава очекивања, атипични крилни центар (196 цм) Џејлен Вилијамс велики напредак, наговјештај добре каријере. У плеј-офу би их могла коштати скромнија подршка са клупе и недостатак искуства.

Клиперси су формирали тим са 4 велике ен-би-еј звијезде (Харден, Ленард, Џорд и Вестбрук). баравно уз Голден Стејт далеко најскупљи тим лиге, и екипа гдје је дуго времена шкрипало, но временом је то дошло на своје, све боље изгледају (скор 40-21), биће опасни у плеј-офу. Поменута четворка се некако уклопила, чак и Вестбрук ма колико то дјеловало невјероватно игра све више рационално, Ленард држи висок ниво, Џорџ уз осцилације али и све боље, Зубац добра подршка у рекету о поред побројаних очекивано недовољно искориштем, ту је стартни бек Теренс Мен који даје добру енергију. Екипа која има потенцијал, која може пуно, но кадаимате у екипи Харденам, Ленарда и Вестбрука, ту је увијек питање како ће им дунути тај дан. И екипа добра за избјегавање на кладионици,

Финикс је такође саставио три велике звијезде, Дурента, Букера и Била, У рекету су Ејтона замијенили Нуркићем који има велике осцилације но имао је баш добрих партија. Муче се ове сезоне са повредама Букера и Била, но имају добру подршку на бековским позицијама у Грејсону Алену и Ерику Гордону. Они су и више очекивали (скор 37-26) но повреде су их омеле. Екипа која има потенцијал и биће у плеј-офу опасни, могу урадити добре ствари.

Сакраменто очекивано добро сезона (36-26), добро испрофилисана екипа, центар Сабонис импресивна сезона, трипл-дабл машина, одличан играч, бек Диерон Фокс изванредна подршка, крилни играчи Херисон Барнс и Киган Мареј изузезно поуздани и константни, као и други стартни бек Кевин Хертер, рационалан и прави тимски играч. У комбо беку Малику Монку имају изврсну подршку, по мени најбољи шести играч лиге, експлозиван нестваран одраз. Добро укомпонована екипа, имају ширину, добра рјешења на свим позицијама, за њих ће тренутак истине бити плеј-оф. Гдје баш, иако су то већ формирани играчи, у зениту, и немају превише искуства.

Далас гради тим око Луке Дончића, подоста су мијењалим и уочи и током сезоне. Играју промјењиво (35-28). Игра се базира наравно на сјајном бековском тандему Дончић - Ирвинг, Лука игра изванредну сезону, Кајри са осцикацијама. Споља су ту још млађани захвални Џош Грин, веома поуздано крило Дерик Џонс, Данте Егзум и Тим Хардавеј, још један опасан шутер који је у конкуренцији за најбољег шестог играча лиге. Добро то изгледа. Довели су прије мјесец дана крилног центра Пи-Џеј Вашингтона умјесто јако захвалног Гртента Вилијамса, који се боље са Луком разумије, те потентниог и скочног центра Данијела Гафорда који би требао бити подршка дебитанту и јако занимљивом центру Дереку Лајвлију. Баш добро испрофилисана екипа, утисак је да су требали остварити бољи скор, но имали су баш лоших партија.
Екипа која има потенцијал у плеј-офу, али и силно су овисни од Луке, остали изузев Кајрија су играчи добри у систему, даће свој допринос, но када се ломи и када треба преузети одговорност, питање је да ли је то тај квалитет. Видјећемо, биће опасни у плеј-офу.

Голден Стејт и Лејкерси су екипе гдје су носиоци прешли зенит, имају квалитет, могу бити опасним, уосталом Голден стејт је и најскупља екипа лиге, могу изненадити у једној серији плеј-офа. но не вјерујем да могу везати три добре серије.
Њу Орлинс на другој страни има младе и потентне играче гдје би у плеј-офу могао доћи до изражаја недостатак искустгва.

Мој је утисак да је ситуација на истоку доста извјеснија. Ту се издвојио Бостон као велики фаворит и гдје је по мени најближи Мајами од тимова који би Бостон могли угрозити.
На западу на другој страни крешево. Доста тимова је имало осцилације, неки и проблеме са повредама и ту би плеј-оф могао бити јако занимљив.
 
Poslednja izmena:
Luka Dončić postao prvi igrač u istoriji lige koji je vezao 5 tripl-dabl partija sa 35+ poena, zaista šta reći nego alal vera, bravo Luka. 💪

Ja bi iskreno voleo da on bude MVP ove sezone, mislim da je zaslužio jer mislim da ni jedan igrač u ligi ne deluje tako dominantno kao on (pa čak ni Jokić ili Janis), mislim kada gledaš lik igra sa takvom lakoćom, ono kao da u školskom dvorištu ili sali gledaš osmaka koji je došao da igra medju trećacima, ono sve zna, sve ume, zna da igra da fintu i na foru, ima osećaj za igru, za prostor, ima IQ a pritom je još i veći i snažniji od svih i prosto ne može mu niko ništa.
Mislim lik realno ako nema svoje veče i ako odigra retko slabu utakmicu imaće možda 25 ili 27 poena uz 6,7 dkokova i 6,7 asistencija a ako jbaš ima svoje veče i bude baš raspoložen ubaciće preko 50 ili preko 40 uz lagani tripl-dabl, mislim ti njega gledaš i recimo ima tripl dabl gde ubaci recimo 35 poena uz 10,11 skokova i 11,12 asistencija uz 50% šuta iz igre a deluje ti kao da ništa posebno nije odigrao tu utakmicu i da je ono odigrao rutinski i sa pola gasa maltene, ono maltene kao da ga nije ni ubacio u 4. brzinu, ono običan dosadni radni dan u kancelariji gde se pojavio čisto zato jer je morao da bude tamo, a utisak je da je hteo samo još malo da se potrudi i napregne dupe mogao je bar još 30% bolje i lagano opet do 50 da ide.
Mislim da bi Luka najozbiljnije morao da bude razmotren za MVP nagradu ove sezone, ono oko 35 poena, 9 skokova, 10 asistencija, blizu 2 ukradene lopte uz oko 50% šuta iz igre (na tako ogroman uzorak) mislim da ga itekako kvalifikuje za to, ono bolje nema niko pa sad...........pritom jes da Dalas igra promenjivo i nije baš u samom vrhu lige ali opet nije ni "fenjeraš" daleko od toga i tu je konstantno izmedju 5. i 8. mesta sa pozitivnim skorom i učinkom lagano preko 50%.

Recimo po meni Jokić isto igra fantastično kao i Shai ali mislim da im fali neka baš ono nestvarna partija ove sezone koja će se dugo pamtiti kao recimo što je Luka ubacio 73 poena (i to beše samo 2 dana nakon što je Embid postavio lični rekord i rekord sezone sa 70 poena) ili onda kada je prošle sezone imao onaj suludi tripl-dabl sa 60 poena, 20 skokova i 10 asistencija, pa eto recimo ili kao Janis što je u Decembru ostvario rekord karijere sa 64 poena uz 14 skokova i 4 ukradene lopte, ono igraju sjajno, timovi su im u vrhu ali fali im ove sezone neka tako baš luda i nezaboravna partija, neki rekord sezone u nečemu, neki lični rekord ili tako nešto.
 
Повреде су зла коб спорта, не ријетко одређују и расплет током сезоне. Тако је и у ен-би-еју, бројна је листа повређених играча, ту су неке екипе баш хендикепиране. Задња повреда је задесила одчичног Хјустоновог центра Алперена Шенгуна приликом неконтролисаног доскока
И један осврт. Слушамо годинама од разноразних ликова, углавном оних који су се прешалтали на кошарку са других спортова, како се у ен-би-еју не играју добре одбране. Играју се јако добре одбране. У плеј-офу, као и у финишу регуларне сезоне тимови који се боре да уђу у плеј-оф.
Тачно јесте да су одбране током регуларне сезоне о када имамо подоста и необавезне кошарке мањег интензитета. Међутим то разумљиво. Наиме, игра је задњих деценија, посебно година, страховито убрзана, игра снажног ритма, брзе транзиције, све се рјешава у пар секунди, јаког интензитета који тражи oгромна напрезања и гдје сваки неконтролисан доскок попут овог несрећног Турчина води у повреду. Зато клубови имају и по 5-6 играча на листи повређених, ту би чрвшће одбране са интензитетиом којим се игра те напрезањима које то прате, током регуларне сезоне (а нешто потпуно друго је плеј-оф), водиле и још чешће повреде. То би уништило и ен-би-еј и кошарку. Тако је како је, убрзана игра снажног темпа узима данак.

Повређени Алперен Шенгун је одличан играч који се добро развија, ова повреда ће га омести. Ако се опорави има добру перспективу а Хјустон са њим и изузетно младим саставом потентних играча могао би наредних година учинити искорак ка врху запада.
 
Како преносе српски медији (Tristan Vukčević u Vašingtonu! Partizan Mozzart Betu 600.000 dolara) Тристан Вукчевић напушта ПАртизан и сезпну наставља у Вашингтону.
Потез који није лако схватити и до прије коју годину овако нешто би било незамисливо. НБА тимови, ако би имали превише играча на листи повређених, би попуњавали састав привременим уговорима из џи лиге.
Но ето мијењају се времена, мада опет није лако разумјети одлуку Вашингтона. Они су у процесу реизградње, најгори су тим у ен-би-еју заправо "танкују". Имају прегршт младих играча од којих ће се неких одрећи наредних година. Могуће ту желе да провјере Тристана или кроз те мечеве у наставку сезоне и мечеве необавезне кошарке или у кроз свој развојни тим у џи лиги има ли ту за њих потенцијала.
Такође нема шанси да ће Вашингтон дати на обештећење 1,2 мил.$ (Реалу и Партизану) како овај медиј пише. Не иде то тако у ен-би-еју, већ тек део од тога, можда пола а остало надокнађује играч из свог уговора. У ен-би-еју те су ствари дефинисане (тако је, узми или остави), нема ту шибицарења као у Европи.

За Тристана ово није баш добра опција, у наставку сезоне, дал у НБА или џи лиги, играће само необавезну кошарку, то за напредак младог играча није добро. Но млад је, видјећемо како ће се развијати наредних гидина.
Тристану пуно среће у наставку сезоне и каријере.
 
Sjajna partija Micica, mislim da odlicno igra u Šarlotu i vec se nametnuo kao jedan od nosilaca igre, skroz suprotna prica od one epizode u Oklahomi, inace namestio je i šut za 3 koji ga je mučio od kako je došao u NBA i zaista igra sa samopouzdanjem i što mi se svidja ne boji se da ide na ulaz i da napada koš što je i odraz samopouzdanja, što treba da raduje i Pešića pred Olimpijske igre.

Inače mislim da je Šarlot dobra sredina za njega, mesto gde je pre svega dobio minutažu i prostora za igru i da sad definitivno ne bi trebalo više da razmišlja o povratku u Evropu, jer realno ono u Evropi je ostvario sve što je mogao i jednostavno u Evropi više ne može da napreduje kao igrač i svakako da mu je mnogo bolje da tamo igra protiv NBA ekipa i najboljih igraca na svetu nego da se vrati u Evropu i igra opet protiv ne znam Albe, Pinar Karšijake, Valensije, Bajerna, Turk Telekoma, i slicnih ekipa (za koje ne tvrdim da su loše već je NBA ipak jedan poseban nivo i sigurno da ga takva paklena konkurencija tamo čini boljim igračem i verujem da je svakom vrhunskom igraču cilj da igra sa najboljima).

Takodje i Pokuševski odigrao dobru partiju, eto 9 poena, 5 skokova, 3 asistencije, 2 blokade i 1 ukradena lopta za 26 minuta (4/5 šut iz igre), tako da izgleda da i on u Šarlotu dolazi malo do daha odnosno do neke minutaže i prostora i prilike da igra.
Eto i on isto počinje opet da se nameće Kariju Pešiću kao kandidat za reprezentaciju nakon što je jedno vreme skroz bio ispao iz rotacije u Oklahomi i nestao sa košarkaške mape.
Eto izgleda da ćemo za olimpijski turnir moći da sastavimo jednu finu NBA petorku i eto još jednu finu evroligašku i milina. ;)
 
Koliko su NBA timovi umno ograniceni vidi se na primeru Micica.
Micic uopste nije los igrac za klupu, da ubaci 7-8p podeli 5-6as i unese energiju. On je otisao u NBA rad da se dokaze, i imati takvog igraca na klupi je bolje nego dovesti mrtvog Gordon Haywarda koga kosarka vise ne interesuje. Oklahoma je dala tri solidna igraca za jednog koji im nista nece doneti.
Sada kada tim pred playoff pada u formi, docice do izrazaja i Haywardova losa igra i problem klupe koji do sada nisu imali.
 
Za ove koji kažu kako se igra ubzala, postala bolja...

Brz tempo ne znači snažan tempo. Većina današnjih centara nije u stanju da skoči i blokira protivnika a da se ne povredi. Većina nije u stanju da istrči sprint. Fizički najači centar današnje NBA je Embiid koji ne može da sastavi 10 utakmica. Pri tome je prespor u odbrani i ne zna da čuva protivničkog centra 1-1.
Samim tim imaš ligu gde nema odbrana, jer nema rim protectora, nema odbrane u reketu. Dokaz toj konstataciji je procenat šuta Jokića, Davisa, D.Sabonisa, Senguna i drugih. Nema velike razlike ni u playoffu, odbrane su mlake.
Odbrane nisu razlog zbog kojih se igrači povređuju, već činjenica da danas svako igra košarku. Eto primer Aytona, dečko koji se dopinguje u 18 god, koji i dalje nema dovoljno dobru fizičku spremu da se bavi nekim sportom, koji je toliko spor da je njegov boravak na terenu uvek veliki + za protivnika.
Kvalitet lige je zadnjih 10 god drastično pao, a za to je najviše kriva koledž košarka koja je uništena jer je pretvorena u NBA poligon, gde je primarna nota postalo forsiranje statistike i popularnost, ne razvoj igrača. Drugi problem NBA je priliv prosečnih evropskih igrača, pogotovu centara čijim dolaskom je uništena snažna odbrana koja je nekada krasila stari NBA.
Ima ljudi koji misle kako je današnja NBA brža i snažnija od one 90-ih, ali to je naivno mišljenje, jer vi danas nemate pokretnog i ujedno veštog centra na obe strane terena kao što je bio Olajuwon, snažnog i okretnog kao Šek, brze, skočne, izdržljive bekove koji mogu podjednako dobro igrati napad-odbranu kao što su bili Jordan, Dreksler, ili strahovito brze plejmejkere kojih je bilo gomila. Tim Hardaway je imao takvu promenu pravca i brzinu da bi danas bio nezaustavljiv u košarci koja je krilne centre pretvorila u igrače koji samo šutiraju trojke, a centre u plejmejkere i šutere koji u odbrani samo stoje i podignu ruke.
Ne možete igrati ništa bolje i brže ako nemate bolje i brže igrače. A definitivno danas nema takvih atleta i talenata kao što je bilo u prošlosti, što ne znači da ih neće biti, ali trenutno nema. Zajon je čudo prirode, ali u poređenju sa Barklijem mekan igrač koji svakoga trenutka može da se povredi. Pri tome nema tehniku, šut, znanje na nivou Barklija.
Sengun je solidan centar, podseća malo na P.Gasola ali nivo ispod. U najboljem slučaju može biti N.Krstić ali on ima statistiku kao da je Olajuwon.
To je zbog ubrzanog tempa igre ali ne i snažne, kvalitetne igre.
Bilo je i u NBA 90-ih prosečnih, precenjenih igrača, ali za razliku od današnje košarke svako je igrao odbranu. Niste lako mogli proći ni najlošijeg igrača koji se trudi u odbrani.
Danas su napadačima olakšali igru, te svako sa malo boljom kondicijom može da igra u NBA. Napadači su prezaštićeni a kultura igre postala takva da se sklanjaš napadačima. Jedni druge hvale, dive se jedni drugima, nema rivaliteta jer nema šampiona, već igraju kečeri, statisti većinom.
Od najbolje košarkaške lige nekada imamo samo ime, sve ostalo je biznis, novac, ugovori, statistika...
 
Када су размјене у ен-би-еју у питању, франшизе прилазе ту темељито, све се сагледава, квалитети играча које "нишане", како се уклапају у визију стручног тима, колико могу бити корисни у систему, некад се гледа и перспектива гдје ће бити за годину или двије, висина уговора, да ли ће ући у зону пореза на луксуз (гдје Голден Стејт ове сезоне плаћа само на име пореза на луксуз 176,8 мил. $ мимо плата играча, па ти види) или ће отићи испод прага минималног селери-кепа, и ту да би добили оно што желите, да ли играча који вам треба или да се ријешите неповољних уговора морате нешто дати. Те ствари они који површно прате ен-би-еј и не разумију.

И код рзмјене која је за нас важна и која се десила задњег дана рока за размјене јер је укључивала и нашег играча Мицића франшизе су биле вођене својим разлозима. Ту су и Оклахома и Шарлот добили оно чему су тежили. Оклахома се ријешила тројице играча, Дависа Бертанса, Мицића и Тре Мена који су испали из ротације од неких 10 играча, како су сви под уговором и наредну сезону добили су 28,7 мил.$ (Бертанс 16 мил.$, Васа 7,8 мил.$.те Мен 4,9 мил.$) у селери кепу у сезони 2024/5, моћи ће потписати нови уговор са Гидијем, те могуће потражити појачање од слободних играча, прије свега на поз.4. Хејворду којег су преузели и тако истиче уговор, нови неће потписати, нема шансе, он је и тако укључен у размјену само као компензација за уговоре поменуте тројке ове сезоне, не зато што Оклахома од њега нешто очекује.

Шарлот који је у фази реизградње, је на другој страни у проблему како дохватити у сезони 2024/5 минимални селери кеп јер имају мноштво младих играча са дебитантским уговорима. Зато морају преузети понеки неповољан уговор, играча који им и није толико потребан,. И ту су преузели управо такав неповољан уговор Бертанса (како написах 16 мил.$ у наредној сезони), И ту ако не потпишу нови уговор са Мајлсом Бриџисом, понајбољим играчем који играма заслужује висок уговор али је и прекршио кодекс понашања ван терена и судбина му је нејасна, могуће буду присиљени на још један неповољан уговор. Но то је њихов проблем.

Што се Васе Мицића тиче, ова размјена га је вратила на добар колосјек. Како му се у Оклахоми све најгоре посложило и један фрустрирајучћи период, у Шарлоту су му околности ишле на руку. Конкурент на поз. плеја, Ламело Бол пропушта сезону и видјећемо како ће ићи повратак, Лаурија којег су преузели размјеном за Розира су и тако одмах одлободили обавеза (и "фактички" прослиједили Фили, управо су и његов угопвор ове сезоне преузели иако нити меч није одограо како би пребацили праг минилалног селери-кепа за ову сезону) тако да је Васа преузео улогу првог плеја. И пружа све боље партије, вјерујем да ће пружати и у наставку сезоне.

Васи се у Шарлоту придружио и Алексеј Покушевски којег је Оклахома ослободила обавеза. Иако је на тој позицији (четворке) Шарлот препуњен, ту је понајбољи играч Мајлс Бриџис, изузетно захвални Грент Вилијамс те Џеј-Ти Тор, како су на поз.центра остали само са Ричардсом па Вилијамс (са својих 198 цм) ускаче и на ту позицију, отворио се простор и Алексеју који је већ трећи меч добио шансу, и одиграо сасвим пристојно.
У сваком случају нашем двојцу у Шарлоту, Мицићу и Покушевском пуно среће у наставку сезоне.
 
Svako ko malo duže prati NBA zna kako funkcioniše salary cap. To je prosta stvar.
Ovde se govori o timu koji donekle pretenduje ka tituli, koji pre svega ima mlad roster i nema problema sa ugovorima toliko da su morali da trejduju Micića i Tre Manna.
Ako su već bili voljni da ih trejduju, čudno je da zauzvrat ništa nisu uzeli. Zašto bi neko tako oslabio klupu pred playoff ostaje pitanje.
Oni da dobro znaju šta rade ne bi otpustili Pokuševskog posle toliko godina, već ranije trejdovali za nekog budućeg pika ili igrača koji može da pomogne u playoffu.
U NBA ima mnogo novca, baš iz tog razloga malo smišljenih i dobrih poteza uprava.
Milvoki je dovođenjem Lilarda i Dok Riversa izgubio svaku šansu za ponovnu titulu, GSW uporno odbijaju da dovedu nekog kvalitetnijeg visokog igrača i sa C.Paulom hoće da se bore za titulu, Clippersi sa P.Georgom i RW se nešto nadaju, smehotresno zaista. Phoenix sa Bookerom kao glavnim igračem može da osvoji samo ABA ligu ako budu imali sreće, a plus su dali vremešnom i stalno povređenom Bealu skoro 50mil da igra svaku desetu utakmicu i koji će sigurno biti povređen kroz playoff.
Džaba novac kada je NBA šou biznis, kada se sve vrti oko imena igrača a ne timske igre, košarke. Više se dinastije i dobri timovi prave ludom srećom nego strategijom, planovima.
 

Back
Top