Narod voli diktaturu

Експериментисали су доста. Мислиш на Архоне, високе службенике које су бирали жребом на годину из неке групе... аристократа, сенатора, кога већ. Имали су и врло радикалну демократију, где се народ наљути кад неки адмирал изгуби битку па га протера, и штошта друго.

Већи део тих експеримената је био кратког даха; тиранија - која је тад значила нешто друго, вреди рећи - је често била одговор на ексцесе демократије. И то добар одговор, у многим случајевима.

Pretpostavljam da je zbog tih falinki anticke demokratije, i Rimljanima bilo lako uci iz republike u principat npr.
 
Pretpostavljam da je zbog tih falinki anticke demokratije, i Rimljanima bilo lako uci iz republike u principat npr.

Римљани су, као и Грци, водили доста унутрашњих битки око права и моћи разних класа, њихове могућности одлучивања, права вета на одлуке и слично. Тенденција је била синусоида - од владавине краљева, до републике, па до принципата који је номинално био република али у ствари све оштрија и отворенија диктатура.

На српском примеру, вреди се сетити прежаљеног друга Тита. Наши неопрани пријатељи га се често сећају са сетом, тог доброг тиранина.
 
Retki su moderni levicari koji rade te tvoje prave poslove gde puca kicma edi. Retki.
pa oni ne zele da vide nevidljivu ruku na djelu a ti zelis. Pa da vidis zasto je potrebna regiulativa o minimalnoj plati ili nekoj vrsti zastite.
Ili mozda jos bolje, ti bolje da otvoris firmu, u Srbiji recimo, pa da onda krenes da maksimalno koristis svoju poslovnu sposobnost da ti firma bude sto vise levicarska. Recimo, pauza za kafu 2 sata. Mislim da je to fer.

Zasto u Srbiji kad je tamo na djelu divlji mali kapitalizam.
 
pa oni ne zele da vide nevidljivu ruku na djelu a ti zelis. Pa da vidis zasto je potrebna regiulativa o minimalnoj plati ili nekoj vrsti zastite.
Regulativa o minimalnoj plati je uzasna za masu radnika.

Zastita Drzave je Mit. To ne postoji, i ne moze da postoji.

Zastita postoji u nekim slucajevima, i negde, sto ne zavisi uopste od nekog opsteg pravnog sistema, nego zbog tog trzista ljudskih odnosa, i drustva kojeg stvaraju ljudi koji zive tu.

Ne Drzava, zivot stvaraju ljudi. Zastitu stvaraju ljudi. Opasnost stvaraju ljudi. Ljudsko drustvo oko tebe, koje je trziste ljudskih odnosa, celokupni taj ekvilibrijum.

Drzava jedino moze da ti stvori mozda neku sindikalnu zabavu za 8-i mart, i jednodnevni izlet u Trs'. Doduse, i to nije malo na ovu skupocu, objektivno :ok:
 
Što se tiče Srbije treba razdvojiti 2 bitne stavri. SNS vlast nije diktatura (to je bila Titova vlast) nego autokratija. Da je diktatura onda bi vladala strogoća, verovatno i borba protiv kriminala i slično. U autokratiji, a pogotovo izabranoj autokratiji kakava je Srbija je samo bitan opstanak vlasti i sve se radi za to. Vučić recimo kupuje vlast za razliku od Tita koji je silom dobio i silom održavao.

Ono što današnji narod voli nije diktatura (tzv. čvrsta ruka), nego korupcija.
 
Autorska tema

Posto ovde imamo konstante visedecenijske analize vrsnih sociologa, psihologa, ekonomsita, i ostalih Dugina, da je ruski/srpski/kineski ili tako neki narod sklon diktaturi, da oni vise vole da im drustvom vlada neki lokalni bandit, da oni nisu za 'liberalno kapitalizam i demokratiju'; interesuje me da li je nekad sprovedeno neko istrazivanje, jesu li imali neke kontrolne grupe, naucne radove na tu temu? Da li se mozda vrhunski svetski um Dugin bavio time?

Zamislite vi ste kao neki Srbi/Rusi, koji imaju kolektivnu dusu, i niste tako otudjeni kao ovi libtardi Zapadnjaci; i zakuca vam neki Berija na vrata i kaze : 'Slusaj, ti veceras moras da posaljes cerku u taj i taj hotel, cekam je u 22:00', i vi to ne samo da bi poslusali (jer morate u nasilnoj diktaturi, prisiljeni ste nevoljno), nego bi i bili odusevljeni time jer je Drug Berija/Gadafi bas vas i vasu porodicu izabrao za taj cin; posto 'Srbi i Rusi ne vole individualizam, mi smo kolektivna dusa'?

I vidite li u tome slicnosti sa razmisljanjem vrhunskog svetskog strucnjaka Dugina, i sektom Carlsa Mensona?
Srbi su infantilni narod koji je prespavao humanizam i renesansu.
 
Autorska tema

Posto ovde imamo konstante visedecenijske analize vrsnih sociologa, psihologa, ekonomsita, i ostalih Dugina, da je ruski/srpski/kineski ili tako neki narod sklon diktaturi, da oni vise vole da im drustvom vlada neki lokalni bandit, da oni nisu za 'liberalno kapitalizam i demokratiju'; interesuje me da li je nekad sprovedeno neko istrazivanje, jesu li imali neke kontrolne grupe, naucne radove na tu temu? Da li se mozda vrhunski svetski um Dugin bavio time?

Zamislite vi ste kao neki Srbi/Rusi, koji imaju kolektivnu dusu, i niste tako otudjeni kao ovi libtardi Zapadnjaci; i zakuca vam neki Berija na vrata i kaze : 'Slusaj, ti veceras moras da posaljes cerku u taj i taj hotel, cekam je u 22:00', i vi to ne samo da bi poslusali (jer morate u nasilnoj diktaturi, prisiljeni ste nevoljno), nego bi i bili odusevljeni time jer je Drug Berija/Gadafi bas vas i vasu porodicu izabrao za taj cin; posto 'Srbi i Rusi ne vole individualizam, mi smo kolektivna dusa'?

I vidite li u tome slicnosti sa razmisljanjem vrhunskog svetskog strucnjaka Dugina, i sektom Carlsa Mensona?
Bilo bi dobro da nam das tvoju definiciju termina "Diktatura" da bi se znalo o cemu hoces da diskutujes.
U suprotnom moze biti mnogo nesporazuma i licemerja.
Pitanje: A gde to nije diktatura?
:D
 
Regulativa o minimalnoj plati je uzasna za masu radnika.
Nekad da nekad ne. Ne postoji nijedna empirijska
Studija koja ultimativno navodi efekte minimalne plate u ovom vidu kapitalizma koji je do sada bio zastupljen. Ali postoji masa studija koje navode pozitivne efekte min. Cijene rada.
Naravno ti veze nemas o tome ali neke od najbogatijih zajednica zabranjuju biznisima koji placaju radnike minimalce da posluju na njihovom podrucju. Da li shvacas efekte niskih plata na agregatnu traznju, socijalne budzete , troskove osiguranaj i slicno.
Zastita Drzave je Mit. To ne postoji, i ne moze da postoji.

Zastita postoji u nekim slucajevima, i negde, sto ne zavisi uopste od nekog opsteg pravnog sistema, nego zbog tog trzista ljudskih odnosa, i drustva kojeg stvaraju ljudi koji zive tu.

Ne Drzava, zivot stvaraju ljudi. Zastitu stvaraju ljudi. Opasnost stvaraju ljudi. Ljudsko drustvo oko tebe, koje je trziste ljudskih odnosa, celokupni taj ekvilibrijum.
Ljudi hahah. Mislis jaki pojedinci
Drzava jedino moze da ti stvori mozda neku sindikalnu zabavu za 8-i mart, i jednodnevni izlet u Trs'. Doduse, i to nije malo na ovu skupocu, objektivno :ok:
Kako koja drzava bogami
 
Poslednja izmena:
U pravu si i odlična ti je tema. Ja doduše ne mislim da je ovde baš 98% za diktaturu, ali većina svakako da. Recimo po meni oko 70%. U Rusiji je taj procenat veći, prosto zato što oni praktično nikad u svojoj istoriji nisu imali ništa drugačije.

Inače kad vidim onog Dugina ili još više Solovjeva uvek se setim onog

pre ih puštali za vikend, sad ih puste pravo pred kamere
U pravu si i odlična ti je analiza.
A gde to postoji vlast bez diktature?
Ato recimo u Americi je 99% za diktaturu.
:D
 
U pravu si i odlična ti je tema. Ja doduše ne mislim da je ovde baš 98% za diktaturu, ali većina svakako da. Recimo po meni oko 70%. U Rusiji je taj procenat veći, prosto zato što oni praktično nikad u svojoj istoriji nisu imali ništa drugačije.

Inače kad vidim onog Dugina ili još više Solovjeva uvek se setim onog

pre ih puštali za vikend, sad ih puste pravo pred kamere
Većina ne glasa za SNS jer voli "diktaturu", tj autokratiju nego iz nekih desetih razloga uglavnom zbog lične koristi i satanizacije opozicije od strane vlasti.

"Vučić nije dobar ali nema niko bolji" - najčešća fraza, dakle svesni su da je vlast loša i korumpirana ali nemaju poverenje u opoziciju.
Jedan od glavnih razloga je i materijalna korist. Takođe svesni loše vlasti ali glasaju jer očekuju od stranke neku korupciju pri zapošljavanju i slično.

Treća grupa su penzioneri, oni koji veruju u sve Vučkove melodrame i propagande. Imaju sažaljenje na "jadno dete koje vredno radi 24h dnevno"...

Vrlo retko ćeš čuti da neko glasa za Vučića zbog njegovih dikatorskih osobina, koje zapravo ni ne poseduje. Baš naprotiv, takav ponizan i jadan sa nekim "udariš mi šamar ja ti okrenem i drugi obraz" kmečavskim stavom, tj. kopiranjem Pašića ni nije nekakav diktatorski model koji "udara šakom o sto" kao što je možda bio Milošević.
 
Nekad da nekad ne. Ne postoji nijedna empirijska
Studija koja ultimativno navodi efekte minimalne plate u ovom vidu kapitalizma koji je do sada bio zastupljen. Ali postoji masa studija koje navode pozitivne efekte min. Cijene rada.
Naravno ti veze nemas o tome ali neke od najbogatijih zajednica zabranjuju biznisima koji placaju radnike minimalce da posluju na njihovom podrucju. Da li shvacas efekte niskih plata na agregatnu traznju, socijalne budzete , troskove osiguranaj i slicno.
Da li ti shvatas efekte nezaposlenosti, zaposlenosti izazvane napumpanom traznjom, i inflacije

Masa studija o pozitivnim efektu minimalca su ili 1) besmislene, ili 2) bruka i sramotu za ekonomsku nauku. Ali posto je cela Kejnz ekonomija bruka i sramota za istu, to i nije tako cudno, pa i da imamo Nobelovce koji su poznati po tim studijima. Ova poslednja recenica je ultra Kejnz genijalnost, i samo ti nastavi cenis Pola Krugmana, Branka Milanovica, i Stiglica. Naravno, posto si to ti prvi pomenuo, niko od Kejnz kancelarisjkih ekonomsita nije radio na tom pravom slobodnom trzistu rada, pa da vidi sta i kako se tu desava, ali bitno je da imaju formalne brojke i besmislenu analitiku. Za mogunost da na apstraktan nacin razumeju situaciju vec nisu sposobni, jer oni ne shvataju ekonomiju kao deduktivnu nauku, vec nesto kao racunovodstvo, i bilans stanja.

Bitno je da su oni otkrili 'Sticky cene', i kako ce ciljanom inflacijom da resavaju sukobe izmedju Sindikata i privatnika, ne razumevajuci sire i dublje posledice koje ta njihova filozofija ostavlja.
 
Poslednja izmena:
Kako koja drzava bogami

Neka podeli preko drzavnih Sindikata i kilo svinjskog buta, i dva pileca bataka. Ali veruj mi, cak su mi i ti lazni Sindikati po komunistickim diktturama simpaticniji od pravih Sindikata, po Zapadu i Argentini, koji su uzas, strahota, vesnici bede, i ostale Branko Pavlovic (razlikovati ga od Milanovica) jeze.
 
Ovo zaboravih da ti kazem. Ja sam radio u firmi, privatnoj, gde je bio toliki raspad sistema, da su radnici imali dnevne pauze oko 2 i po sata, kad da se sakupi sve. Bilo i dana kada neki krivinare toliko, da nisu sakupili ni sat i po rada. U praksi, na slobodnom trzistu, mozes da nadjes svakakve cirkuse :D
Moje iskustva od poznanika je da su takve firme uglavnom paravani za pranje novca nekih u vlasti.

Na primer arhitekte zaposleni ne rade ništa spec a gomila para non stop prolazi kroz tu firmu.
 
Moje iskustva od poznanika je da su takve firme uglavnom paravani za pranje novca nekih u vlasti.

Na primer arhitekte zaposleni ne rade ništa spec a gomila para non stop prolazi kroz tu firmu.
Nekad da, ali nekad ne, samo je u pitanju nesposobnost gazde, koji cak i moze da opstaje na trzistu, jer postoji ova neo-Kejnz ekonomija koja mi omogucava da mu banke daje kredite na njegova namestena stanja.

Samo je bitno da knjigovodja i on formalno znaju kako da nameste racuvodstveno sve, dobiju kredit, i firma ce da radi, iako je sustinksi raspad. I da je neki dugogodisnji gazda na tom trzistu, pa mu i firme sa kojima saradjuje daju na veresiju.

Cak i bez ikakvih veza, cak i u SLuzba Srbiji. Ti primeri nisu pravilo, ali kada imas i malo slobodnog trzista, jos u ovom svetu, moguce je sve.
 
Masa studija o pozitivnim efektu minimalca su ili 1) besmislene, ili 2) bruka i sramotu za ekonomsku nauku. Ali posto je cela Kejnz ekonomija bruka i sramota za istu, to i nije tako cudno, pa i da imamo Nobelovce koji su poznati po tim studijima. Ova poslednja recenica je ultra Kejnz genijalnost, i samo ti nastavi cenis Pola Krugmana, Branka Milanovica, i Stiglica. Naravno, posto si to ti prvi pomenuo, niko od Kejnz kancelarisjkih ekonomsita nije radio na tom pravom slobodnom trzistu rada, pa da vidi sta i kako se tu desava, ali bitno je da imaju formalne brojke i besmislenu analitiku. Za mogunost da na apstraktan nacin razumeju situaciju vec nisu sposobni, jer oni ne shvataju ekonomiju kao deduktivnu nauku, vec nesto kao racunovodstvo, i bilans stanja.
Mladi covjece ekonomija nije nauka a to sto ti mislis da jeste je ogledalo tvog razumijevanja iste.
opet ti ponavljam da neke od najkapitaliatickijih zajednica ne daju biznisima koji placaju minimalac da posluju na njihovoj teritoriji. Jednostavno , kapitalista nece da finansira tvoj biznis jer ti ne zelis da platis radnika dovoljno da zivi pa radnik mora na socijalu niti zeli da vidi u svojoj okolini vrstu jadnika koji pristaji da rade za mijimalac. I to je realnost. I da je minimalac los znas kako bi ga ukinula amerika ej.
Ali srecom amerika ima ultrabogatase koji razumiju znacaj razine plata po ukupnu ekonomiju pa su u stanju da ucitkaju one koji bi da ostvare ekstra profit nwplacanjem radnika normalnom ravnoteznom platom.
 
Mladi covjece ekonomija nije nauka a to sto ti mislis da jeste je ogledalo tvog razumijevanja iste.
opet ti ponavljam da neke od najkapitaliatickijih zajednica ne daju biznisima koji placaju minimalac da posluju na njihovoj teritoriji. Jednostavno , kapitalista nece da finansira tvoj biznis jer ti ne zelis da platis radnika dovoljno da zivi pa radnik mora na socijalu niti zeli da vidi u svojoj okolini vrstu jadnika koji pristaji da rade za mijimalac. I to je realnost. I da je minimalac los znas kako bi ga ukinula amerika ej.
Ali srecom amerika ima ultrabogatase koji razumiju znacaj razine plata po ukupnu ekonomiju pa su u stanju da ucitkaju one koji bi da ostvare ekstra profit nwplacanjem radnika normalnom ravnoteznom platom.

Dobro.
 
Mladi covjece ekonomija nije nauka a to sto ti mislis da jeste je ogledalo tvog razumijevanja iste.
opet ti ponavljam da neke od najkapitaliatickijih zajednica ne daju biznisima koji placaju minimalac da posluju na njihovoj teritoriji. Jednostavno , kapitalista nece da finansira tvoj biznis jer ti ne zelis da platis radnika dovoljno da zivi pa radnik mora na socijalu niti zeli da vidi u svojoj okolini vrstu jadnika koji pristaji da rade za mijimalac. I to je realnost. I da je minimalac los znas kako bi ga ukinula amerika ej.
Ali srecom amerika ima ultrabogatase koji razumiju znacaj razine plata po ukupnu ekonomiju pa su u stanju da ucitkaju one koji bi da ostvare ekstra profit nwplacanjem radnika normalnom ravnoteznom platom.
100% tacno.
:)
 
Iskreno, izvini.

U prvom trenutku sam pomislio da si neki NeoKejnz budala, pa sam malo naglo reagovao, jer njih bas ne mirisem.

A onda sam video da si k'o ovi nasi neki N1 levicari iz JDP-a, i to je ok :ok:
niti ljevicar niti kejnz samo observer . Sto god radi u praksi ja sam za to i nimalo me t-jsko objasnjenje ne interesuje zasto bi nesto trebalo da radi akonne radi.
 
Минималне зараде, ограничено радно време, државни интервенционизам у привреди, радном праву и другим областима, је управо увела буржоазија преко својих политичара.То су урадили ради очувања капитализма и да би пацификовали раднике, јер су гладни радници били врло расположени за револуције.Друга група разлога се тиче еволуције капитализма.Крајем 19 и почетком 20 века, капитализам је преживљавао врло честе и прилично деструктивне кризе отприлике сваке деценије.Да би сачували капитализам, крупни буржуји су почели да користе државу за повећавање потражње за робама, услугама и капиталом, а нарочито када наступи криза, а која је неминовност у капитализму.
Сада је немогуће вратити капитализам у време његове младости, када је држава била само "ноћни чувар".Да је било могуће одржати такав систем, не би пре 100-нак година почела ера државног капитализма.
Данашњем капитализму је потребна много ангажованија држава него пре 150 година, која стално подиже ниво тражње и тако одржава стабилност тржишта и економије.Капитализам није више младић као пре 200 година, то је сада старац коме стално требају штаке и друга помагала, инфузије, лекови и стално ангажовање лекара и мед.сестара.

Ти ме подсећаш на ове ликове који критикују изглед неких маторих певаљки.Ето, биле су лепе некада, а онда су се уништиле естетским операцијама.Нису се оне уништиле естетском хирургијом, него су остариле и без тих естетских операција би изгледале много горе него што данас изгледају, као ружњикаве старије жене.Тако је и са капитализмом, када би уклонили фасаду у виду државног интервенционизма, минималних зарада , радног права, колективног уговарања, појавило би се право лице капитализма.Оно би било врло гадно, па би га људи брзо одбацили.
 
Mladi covjece ekonomija nije nauka a to sto ti mislis da jeste je ogledalo tvog razumijevanja iste.
opet ti ponavljam da neke od najkapitaliatickijih zajednica ne daju biznisima koji placaju minimalac da posluju na njihovoj teritoriji. Jednostavno , kapitalista nece da finansira tvoj biznis jer ti ne zelis da platis radnika dovoljno da zivi pa radnik mora na socijalu niti zeli da vidi u svojoj okolini vrstu jadnika koji pristaji da rade za mijimalac. I to je realnost. I da je minimalac los znas kako bi ga ukinula amerika ej.
Ali srecom amerika ima ultrabogatase koji razumiju znacaj razine plata po ukupnu ekonomiju pa su u stanju da ucitkaju one koji bi da ostvare ekstra profit nwplacanjem radnika normalnom ravnoteznom platom.
Наравно, економија није наука, али постоје науке о економији.Ни право није наука, него постоје науке о праву.
 
Iskreno, izvini.

U prvom trenutku sam pomislio da si neki NeoKejnz budala, pa sam malo naglo reagovao, jer njih bas ne mirisem.

A onda sam video da si k'o ovi nasi neki N1 levicari iz JDP-a, i to je ok :ok:
Значи један анонимни форумаш тврди да су следбеници једног од највећих економиста 20 века будале?Кејнз је добио титулу барона, вероватно зато што је био будала која је уништила капитализам.Коју си ти титулу добио за твоје мудролије?
 

Back
Top