NALOG SA NEBA?

@~Petar~
Amerika jeste , na neki nacin , kreirala uslovno receno slobodan nacin zivota , kojim danas zivimo , ali , ako pogledas jos malo unazad videces da je Evropa ta koja je napravila prvi korak . Seti se humanizma i renesanse , koja oslobadja obicnog coveka crkve i inspirise ga da stvara i napreduje . A takodje ces primetiti da oni nikad nisu ratovali u svojoj zemlji (ako ne racunamo gradjanski rat izmedju Unijonista i Konfederativaca) . Amerika se u WWI i WWII ukljucila tek kad se stvorila pretnja da nacisti krenu na njih (posebno izrazeno u WWII) . Slazem da je tvrdnja o nalogu sa neba bezvezna i mislim da je to cista propaganda u cilju povecanja ugleda Amerike u ocima onih koji u takve gluposti veruju (glas je glas , bez obzira od koga dolazi) . Ali bi (mozda) i bilo bolje bez svetskog murkana koji ce celom svetu da lupa packe kada nesto nije u njegovom interesu . SSSR NIJE IMALA PAKT SA HITLEROM VEC SPORAZUM O NENAPADANJU !!! TAJ SPORAZUM JE SKLOPLJEN DA BI SSSR IMAO VISE VREMENA DA ORGANIZUJE ODBRANU A SA DRUGE STRANE DA HITLERU OMOGUCI DA SVU VOJSKU KONCENTRISE NA ZAPAD TJ. FRANCUSKU . I HITLER I STALJIN SU ZNALI DA TAJ SPORAZUM NECE POTRAJATI . I NIKAD NIJE POSTOJALA OPCIJA O PRIDRUZIVANJU SSSR-A TROJNOM PAKTU !!!
Ali , opet , ti imas pravo na svoje misljenje . Ja ti samo ukazujem na tvoje greske , u cilju diskusije .
 
@alex
da,da..to se moze reci da je tacno.. za prvi korak,filozofski,humanizam,renesansa...ali sam odnos prema medjunarodnim odnosima izvan "prljave" evropske politike,uravnotezivanja,stav da je moral jednak za drzavu i pojedinca,kolektivna bezbednost,samoopredeljenje..su americke ideje,i oni su najvishe uticali na njihovu primenu.
pakt o nenapadanju je obuhvatao i tajni deo klasicne podele interesnih sfera izmedju dve zemlje tada.rat je fakticki znachio napade i nacista i sovjeta na druge suverene zemlje.pakt je dao zeleno svetlo hitleru da prvo porazi saveznike na zapadu,sto je staljinu i bio stalni i strateski i ideoloski cilj-medjusobni rat izmedju "kapitalistickih zemalja"(gde je ubrajao i nacisticku nemacku;ideoloski je smatrao da medju njima nema razlika),gde bi on mogao kasnije da se nagadja sa pobednikom...staljin uopste nije planirao brzi rat sa nemcima.o tome imash i podatak da ih je snabdevao sirovinama od samog pocetka. i da,recimo,kad su nemci krenuli u napad na sovjetski savez,poslednji vagoni sa sovjetskim sirovinama za nemce su ushli u nemacku,bash u tim momentima...do samog napada nemaca na sovjete,POSTOJALA je otvorena opcija pristupanja sovjeta trojnom paktu;imash i dokumente danas o tome;molotov je bio u berlinu,ribentrop im je nudio recimo persijski zaliv,podelu interesnih sfera..naravno,prilicno namazanu.
 
serb_pagan:
....mada,pricali mi bioroboti iz tog vrlog novog sveta da im je tamo sasvim dobro...kazu sto puta bolje nego u zdravoj domacinskoj srbiji...zato se retko ko i vraca ovde.....

Bice da se retko vracaju ovde zbog kablovske televizije... :P

Jedna moja poznanica otisla je pre 17 godina prvo u Kanadu pa se onda preselila u Ameriku. Prosle godine je svratila malo ovde i videsmo se na sat vremena. I tako, uz kaficu i pricica, a njena celosatna prica je bila kako je kablovska TV mnogo bolja u SAD-u nego u Kanadi, i pojedinosti u vezi toga.. Napominjem da je do pre 17 godina bila sasvim normalna osoba, veoma razvijenog duhovnog zivota, a posle 17 godina u "vrlom novom svetu" postade zesci plicak - zato joj i jeste tamo "sasvim dobro", "sto puta bolje nego u zdravoj domacinskoj srbiji", pretpostavljam, kao i svima ostalima. Mislim da nam takvi vise i ne trebaju nazad...

Ne znam samo kako se obicni Amerikanci vec ne umore od tih poznatih fraza njihovih politicara: "napad na nasu SLOBODU", "pretnja NASEM NACINU ZIVOTA", a sad i ovo, da su - IZABRANI NAROD.

Zar je moguce da se prosecnom Amerikancu, ovim frazama, tako lako ospokoji savest?
 
Alekasandar2:
.....Ali ovi sada amerikanci nama odgovaraju jer mrze islamofašiste. Ako, tako i treba.

Aco,
Sticem utisak da ti, ustvari, mrzis SVE muslimane, jer kad Bus nekog nazove islamofasistima meni to bas tako deluje.
Pretpostavljam da se ni ti ne potresas previse, kao ni on, kada vidite kako su prosli ovi "islamofasisti":

http://informationclearinghouse.info/article12837.htm

Da li smatras da je ovo delo "produžene ruke Proviđenja" iz "blagoslovene zemlje koja svet treba da učini boljim"???
 
SURbel:
Bice da se retko vracaju ovde zbog kablovske televizije... :P

Jedna moja poznanica otisla je pre 17 godina prvo u Kanadu pa se onda preselila u Ameriku. Prosle godine je svratila malo ovde i videsmo se na sat vremena. I tako, uz kaficu i pricica, a njena celosatna prica je bila kako je kablovska TV mnogo bolja u SAD-u nego u Kanadi, i pojedinosti u vezi toga.. Napominjem da je do pre 17 godina bila sasvim normalna osoba, veoma razvijenog duhovnog zivota, a posle 17 godina u "vrlom novom svetu" postade zesci plicak - zato joj i jeste tamo "sasvim dobro", "sto puta bolje nego u zdravoj domacinskoj srbiji", pretpostavljam, kao i svima ostalima. Mislim da nam takvi vise i ne trebaju nazad...
a mozda prijateljica ima nove prijatelje tamo,smorila se,nije imala sta da pricha sa tobom, i videla se s tobom radi reda?:idea:
o chemu si ti njoj prichala?
 
serb_pagan:
e sad..aj ako te ne mrzi bas nabroj to za sta se "hitler zalagao a EU to primenjuje"...ovo si sad bas lupio...nije na tvom nivou

pa, na primer za eu. prvi put upotrebljen pojam u razgovoru hitlera sa engleskim novinarom prajsom krajem 1934-te godine...
zaposeban osovinu engleske, francuske i nemacke. za tesni savez za amerikom. za kolektivni vojno-politicki pakt protiv sssr-a. termin "atlantska zajednica", "atlantski pakt". za ekonomsko i politicko potcinjavanje istocnoevropskih drzava na celu sa ceskom i poljskom, kasnije spominjanje ukrajine kao zida evrope, njihovo okretanje protiv rusije. kavkaz i bliski istok kao strateski cilj evroamericke zajednice. podizanje japana na nivo regionalne velesile za daljnji istok... jos?
 
engleska i franuska delegacija su 1937 potpisale vojni ugovor o optimizaciji snaga u evropi na dugi rok. nemacka se obavezivala da njen buduci luftvafe nece prelaziti 1/3 ukupnih snaga drzava sa kojima se granici. flota na 1/4. pesadijske snage na 1/3. posle dve nedelje, po direktivi iz amerike i dogovoru na najvisoj instanci, parlamenti ovih drzava odbili su da ratifikuju 'sporazum o evropskoj bezbednosti' i tek tada, 1937 godine poceli su da se razradjuju ratni planovi za nemacku dominaciju u istocnoj evropi i izolaciju engleske. nikada nikakvog realnog plana pokoravanja engleske nije bilo. najocigledniji dokaz su dokumenti koji potvrdjuju da su nemackim snagama u severnoj francuskoj date direktive o nenapadanju koncentrisanih anglofrancuskih snaga na severu francuske do njihovog potpunog i nesmetanog povlacenja. francuska je jedina drzava kja je direktno usla u rat sa nemackom i izgubila ga a ostala de jure nezavisnom drzavom. ovaj status imali su samo nemacki saveznici. ovim je engleskoj polslan jasan signal da je nemacka spremna na sve sto ce dovesti do dogovora sa engleskom i amerikom. posle toga jakom diplomatijom, sve do kraja 1942 engleska i amerika su flertovale sa mogucnoscu saveza, dobijajuci na vremenu i provocirajuci napad na sssr. sssr je napadnut nakon nedvosmislenih potvrda saveznika da ce pri brzom, maksimalno tromesecnom osvajanju evropske rusije, engleska potpisati sporazum o kolektivnoj bezbednosti, francuska ce de jure nezavisnost ponovo dobiti de fakto, ... a amerika... amerika je vodila snaznu medijsku unutrasnju pr kampanju o 'unutrasnjem evropskom konfliktu', 'rezigniranoj mladoj i sposobnoj sili', 'novom talasu nove evropske politike' sve do kraja 1943. tek tada je zapoceta priprema javnog njenja za mogucu intervenciju u evropi... jako puno je na to potroseno, posto je trebalo objasniti 90% amerikanaca zasto odjednom nemacka nije simbol nove polticke ere starog sveta... za sve sto sam naveo postoje dokumenti i svedocanstva. moze li neko ko ucstvuje u ovoj raspravi dami kaze koji je njegov najozbiljniji izvor na ovu temu?
 
~Petar~:
kakvo pitanje?!..pa ameri vec krajem 19.veka priozvode vishe strateskih proizvoda(ugalj,hrana,sta vec ide) od najjace evropske sile britanije tad..nemaju nikakvog udela,ali NIKAKVOG u izbijanju prvog svetskog rata,koji je cist evropski rat,inicijalno izmedju evropskih sila i njihovog odnosa...a oni su postali ekonomska sila josh pre,a politicka posle rata.

a dvadesetom veku, zmedju 20-te i 30-te, bili su ubedljivo najsiromasnija sila u severnoatlantsom regionu. do kraja 30-ih sve se svelo na ugalj i elementarne sirovine. sto se tice proizvodnje hrane, to je naravno nonsens posto je amerika do polovine 30-ih gladovala ne manje nego srbija 95. izvoz evropskog kapitala, pre svega jevrejskog krupnog kapitala iz evrope bio je takticki cilj pocetka drugog rata, i on se desavao od pocetka 30-ih i iskljucivo u pravcu amerike. skrsena ekonomija ovim kapitalom je podignuta, i u drugoj polovini 30-ih americka proizvodnja orijentisana je na vojnu industriju. izvoz glavnice evropskog korporativnog kapitala u ameriku stavio je tacku na evropski centralizam jos do pocetka rata, sam rat u tom smislu javlja se de fakto ispunjenjem stanja de jure. pripremom za legitimizaciju najkrupnijeg ekonomskio-politickog poduhvata u poslednjih nekoliko milenijuma.

~Petar~:
...ishlo se na razoruzavanje,na probu novog sistema sa svetskim javnim mnjenjem i moralom...sto je naravno bila pogresna taktika za hitlera...ali to ne znachi da su imali nameru da pomognu hitleru u njegovim namerama.opet,nije lako odluchiti u tako konfuznom stanju kako svrgnuti ili obuzdati lidera ubedljivo najjace evropske sile...uostalom,evropske drzave nisu bile olako spremne da udju u novi rat desetak godina posto su izasle iz prvog.gde ti tu vidish podrsku za nacizam?..tom logikom,zasto neko nije roknuo staljina..slobu,tudjmana..mnogo bi bolje bilo..

slazem se, lepo kaze onaj bbc dokumentarac. ajmo dalje.

~Petar~:
ajde mi malo pomozi oko krupnog jevrejskog kapitala i hitlera...ti znash nesto vishe i skrivenije,steta da propadne

manje je vazno pojmovno odredjivanje tog kapitala, mada se slazem daje izraz 'jevrejski' najoptimalniji jer je jevrejsko pitanje afishirano kao glavno socijalno-ekonomsko pitanje centralne evropeu to vreme. logikaje jasna. pocetkom 30-ih izvozi se najkrupniji kapital i investira u osnivanje ili investiranje u najkrupnije sirovinske (teska industrija) koncerne u americi. ovaj kapital se okrece i znatan njegov deo reinvestira se u evropu, pre svega u nemacku privredu. kao sto nijemoglo biti boljsevicke teske i vojne industrije u prvim godinama revolucije bez americkog kapitala, nije moglobiti ni nemacke bez 'jevrejskog', to jest nedavno dislociranog evropskog kapitalau ameriku. dobar deo tog novca u zivom vidu investira se u politicke igre u samoj nemackoj, za podizanje nacionalsocijalista, to je javni podatak i nacices ga u svim americkim istorijskim izvorima na t temu. objasnjava se ovaj fakt naravno neskrivenim, naivnim, simpatijama americke elite ka novoj evropskoj velesili kao protivtezi 'staroj, izandjaloj evropi'. rec je naravno o malodrugacijoj shemi. prvi kapital investira se u stvaranje evropske tenzije, jedan deo na generisanje i rast otvorenog antisemitizma ikreiranje odgovarajuce nemacke politike, sto direktnim investicijama u nac.soc radnicku partiju, sto indirektnim zaigravanjem hocu-necu engleske i francuske, z sta je isto bilo potrebno dosta novca. ovo sve izaziva novi beg kapitala iz evrope na sigurnija mesta, manji deo u svajcarske banke kojim ce se sluziti nemci, mahom nejevrejskog porekla. ostavlja se ovom shemom nemcima mogucnost manje-vise dugotrajnog rata. na jevreje se vrsi veliki psiholoski i fizicki pritisak, a sami jevreji ne vole mrtav, stajaci novac, i izvlace ga ili u kolonije na istoku ili u ameriku. tim kapitalom, jednim njegovim delom naravno, finansira se opet zaostravanje-smirivanje, do sledeceg talasa odlaska kapitala, itd. poslednji talas kapitala presao je atlantik u zoru rata, negde krajem 1938.posle toga sledi konzervacija, cifre pokazuj da nemacka moze da ratuje nekih maksimum 10godina,kako se i potvrdilo kasnije. toliko koliko je bilo neophodno.

~Petar~:
kul,ocemo sad da krenemo sa forama i spustanjem?..smara me to,ovo je ipak samo slobodna diskusija,nemoj da se primash toliko..
forum mozda tone dublje..sta ces,i ja mislim da ima puno istripovanih pametnjakovica koji dodji da se leche ovde..nebitno,dokle god mi je zanimljiv;)

vidim da na fon-u uce cistoj anglo-americkoj diplomatiji... ispalis govor pun emocija i kvalifikacija, zaostris, a onda tapses coveka po ramenu i kao... mani se...zezanje. pa opet. dobro je to, makar prakticnoj politici da vas uce,kad vec istorija, politicka ekonomija i pliticka teorija u celini nisu na ceni. ;)
 
inace - da. rat je sada neizbezan. ucinjeno je sve da se vestim politickimmanevrisanjem i sitnim intrigama nemacka isprovocira na sukob. i sigurno je da cemo mi taj rat voditi, i vrlo je verovatno da taj rat mozemo da izgubimo. ali, bez obzira na ishod, za sebe cemo svejedno izvojevati ono mesto koje nam po pravu pripada.

parafraziram, alikoliko je to moguce garantujem da smisao nije promenjen, iz intervjua prajsu, berlin, 1937.
 
JABUCHILO:
inace - da. rat je sada neizbezan. ucinjeno je sve da se vestim politickimmanevrisanjem i sitnim intrigama nemacka isprovocira na sukob. i sigurno je da cemo mi taj rat voditi, i vrlo je verovatno da taj rat mozemo da izgubimo. ali, bez obzira na ishod, za sebe cemo svejedno izvojevati ono mesto koje nam po pravu pripada.

parafraziram, alikoliko je to moguce garantujem da smisao nije promenjen, iz intervjua prajsu, berlin, 1937.

sad se setih citajuci ovu elaboraciju, generala johnsona koji je rekao za roosevelta....ako ga izaberete ima da nas uvuche u rat prvom prilikom, a ako takvog nema...ima sam da ga napravi.....nije parafraza. kako je to uspeo znamo sa perl harburom.... masine koje su dekriptovale japanske sifrovane poruke su poslate svuda u svet...sem na jedno mesto...u perl harbur. nesto kao zgrada rts-a...svi znaju, samo oni ne..
 
@JABUCHILO


Da zacinimo: Zasto savjeznici nikada nisu bombardirali koncern "IG FARBEN", koji je, izmedju
ostalog sintetizovao naftu iz ugljem bogate Njemacke, tako prijeko potrebnu za njemacku ratnu
mashineriju, a bez koje Nijemci ne bi mogli voditi rat dulje od 2 sedmice, buduci da vlastitu
naftu nisu imali ( kao sto je ni dan danas nemaju ) Pri tom treba pomenuti da su vecinski
akcionari u ovom koncernu bili Amerikanci ( bogate zidovske bankarske obitelji ) te
da se na nirnberskom procesu sudilo samo njemackim dijelu suvlasnika ovog koncerna,jer je bio
pored gore navedenog, poznat po tome sto je proizvodio zlogasni gas "Ciklon B", uporabljivan
u gasnim komorama.
Dakle, da se htjelo, samo na ovom primjeru se vidi, rat bi se momentalno zaustavio unistenjem
ovoga koncerna, ali on NIKADA nije bombardiran, docim su zrakoplovi nemilosrdno udarali po
Drezdenu i drugim njemackim gradovima, ubijajuci civilno pucanstvo.
Za sve vrijeme rata, "IG FARBEN' je radio punom parom, americki dionicari profit od koncerna,
nesmjetano uzimali, unatoc cinjenici da bi bez toga, njemacki vojni i gospodarski potencijali
bili paralizirani.

Ali, ova je raspra, koja, plasim se, nikoga nece pomjeriti sa mrtve tocke, a, evo zasto:
ljudi koji imaju predubjedjenja, koji ne zele vidjeti nesto, sto je i golim okom vidljivo,
vec neprekidno ismijavaju teoriju urote, samo da bi umirili svoju savjest ili uzivali u svom
narcisoizmu, ili da bi se dodvorili ne znam kome, da bi bili "IN", jer, ismijavanje urote,
u Srbiji, posebice medj omladinom, jako je popularan sport. Stoga i ne cudi sto se povjest
ponovila u proslom vjeku, sto su Srbi stradali u tolikoj mjeri,jer gledajuci danasnje narastaje,
nanovo izbija duh udvoristva i zatvaranja ( svjesnoga ), ociju, pred cinjenicama.

Ti JABUCHILO, mozes njima do u nedogled pojasnjavati i objasnjavati, priloziti materijalne
dokaze, ne znam sto jos ne, ali oni ce ostati gluhi i slijepi. Njih istina ne interesira.
No, tvoja je volja, zelis li, imas li vremena ili motiva za ovakove raspre, ali ti ja jedno
garantiram: neke ljude nikakovim argumentima neces ubjediti da promjene stav, da pogledaju
svijet revizionistickim ocima, jer je to, psiholoski, ne intelektualni fenomen.

Tebi na volju. Ja znam da su neke raspre,sa nekim ljudima, cist gubitak vremena.Uvjerit ces se
i sam u to. Ja sam davno prelomio.

P.S. Nisi mi odgovorio u svezi Olega Platonova. Cuo za njega? Procitao nesto?
 
citao sam ga. ne bih na tu temu ovde, sam si rekao, pogresno cemo biti shvaceni. sto se tice revizionizma po pitanju drugog rata, ja bih pazljivije koristio tu rec - to je protivzakonito. u dosta stvari se slazem sa zakljuchcima platonova, pre svega u kvalifikaciji holakausta kao primarno psiholoskog i medijskog fenomena hipertrofirane semioticnosti. sto se tice nekih konkretnih pozicija, ja ne podrzavam otvoreni konflikt sa vladajucim drustveno-politickim paradigmama, pogotovo ne neki front odnosno organizovan pritisak na establishment. meni je svejedno u sta ljudi veruju, jedino sto mi nije svejedno je kad i to u sta veruju - ne znaju. ako npr i verujes u sve fakte evroatlantske istorije drugog rata, onda makar moras da ih znas detaljno, a ne na nivou dokumentaraca i clanaka iz politikinog zabavnika (koji su ustvari strava ali...). ovde se neki ponasaju kao da je istorija religija, pa je dosta verovati, a ko pita zasto i zbog cega, taj kao pojma nema ili je ima neku zadnju nameru.

sto se tice platonova procitai sam:
1. istorija russkogo naroda v dvadcatom veke
2. zhizn za carya
 
JABUCHILO:
vidim da na fon-u uce cistoj anglo-americkoj diplomatiji... ispalis govor pun emocija i kvalifikacija, zaostris, a onda tapses coveka po ramenu i kao... mani se...zezanje. pa opet. dobro je to, makar prakticnoj politici da vas uce,kad vec istorija, politicka ekonomija i pliticka teorija u celini nisu na ceni. ;)
aha..uche nas kako delovati na forumu kad se pojave rusi.bash kurs organizovali...:roll:
 
JABUCHILO:
a dvadesetom veku, zmedju 20-te i 30-te, bili su ubedljivo najsiromasnija sila u severnoatlantsom regionu. do kraja 30-ih sve se svelo na ugalj i elementarne sirovine. sto se tice proizvodnje hrane, to je naravno nonsens posto je amerika do polovine 30-ih gladovala ne manje nego srbija 95. izvoz evropskog kapitala, pre svega jevrejskog krupnog kapitala iz evrope bio je takticki cilj pocetka drugog rata, i on se desavao od pocetka 30-ih i iskljucivo u pravcu amerike. skrsena ekonomija ovim kapitalom je podignuta, i u drugoj polovini 30-ih americka proizvodnja orijentisana je na vojnu industriju. izvoz glavnice evropskog korporativnog kapitala u ameriku stavio je tacku na evropski centralizam jos do pocetka rata, sam rat u tom smislu javlja se de fakto ispunjenjem stanja de jure. pripremom za legitimizaciju najkrupnijeg ekonomskio-politickog poduhvata u poslednjih nekoliko milenijuma.



slazem se, lepo kaze onaj bbc dokumentarac. ajmo dalje.



manje je vazno pojmovno odredjivanje tog kapitala, mada se slazem daje izraz 'jevrejski' najoptimalniji jer je jevrejsko pitanje afishirano kao glavno socijalno-ekonomsko pitanje centralne evropeu to vreme. logikaje jasna. pocetkom 30-ih izvozi se najkrupniji kapital i investira u osnivanje ili investiranje u najkrupnije sirovinske (teska industrija) koncerne u americi. ovaj kapital se okrece i znatan njegov deo reinvestira se u evropu, pre svega u nemacku privredu. kao sto nijemoglo biti boljsevicke teske i vojne industrije u prvim godinama revolucije bez americkog kapitala, nije moglobiti ni nemacke bez 'jevrejskog', to jest nedavno dislociranog evropskog kapitalau ameriku. dobar deo tog novca u zivom vidu investira se u politicke igre u samoj nemackoj, za podizanje nacionalsocijalista, to je javni podatak i nacices ga u svim americkim istorijskim izvorima na t temu. objasnjava se ovaj fakt naravno neskrivenim, naivnim, simpatijama americke elite ka novoj evropskoj velesili kao protivtezi 'staroj, izandjaloj evropi'. rec je naravno o malodrugacijoj shemi. prvi kapital investira se u stvaranje evropske tenzije, jedan deo na generisanje i rast otvorenog antisemitizma ikreiranje odgovarajuce nemacke politike, sto direktnim investicijama u nac.soc radnicku partiju, sto indirektnim zaigravanjem hocu-necu engleske i francuske, z sta je isto bilo potrebno dosta novca. ovo sve izaziva novi beg kapitala iz evrope na sigurnija mesta, manji deo u svajcarske banke kojim ce se sluziti nemci, mahom nejevrejskog porekla. ostavlja se ovom shemom nemcima mogucnost manje-vise dugotrajnog rata. na jevreje se vrsi veliki psiholoski i fizicki pritisak, a sami jevreji ne vole mrtav, stajaci novac, i izvlace ga ili u kolonije na istoku ili u ameriku. tim kapitalom, jednim njegovim delom naravno, finansira se opet zaostravanje-smirivanje, do sledeceg talasa odlaska kapitala, itd. poslednji talas kapitala presao je atlantik u zoru rata, negde krajem 1938.posle toga sledi konzervacija, cifre pokazuj da nemacka moze da ratuje nekih maksimum 10godina,kako se i potvrdilo kasnije. toliko koliko je bilo neophodno.
manje vodke,stvarno;)
 

Back
Top