Nacrt zakona: Deca mlađa od 10 godina ne mogu da budu sama na ulici

a drzava ce da bude srecna sto ima rasturenu porodicu, ali ispostovan zakon da deca ne smeju mrko da se pogledaju kad to zasluze..

Meni je najsmesnije da oni stvarno i ozbiljno u jednoj zemlji kakva je Srbija misle da sprovode takve zakone. J*bote, kod nas se neka osnovna ljudska prava ne postuju, a "zutaci" bi da glume Norvesku. Smehotresno.... :hahaha:
 
Meni je najsmesnije da oni stvarno i ozbiljno u jednoj zemlji kakva je Srbija misle da sprovode takve zakone. J*bote, kod nas se neka osnovna ljudska prava ne postuju, a "zutaci" bi da glume Norvesku. Smehotresno.... :hahaha:

Uuuu, bice, bice.... cekaj dok usvoje zakon, pa kad se posvadjaju komsinice, pa prijave jedna drugu jer je jedna poslala dete u radnju a druga ga je grdila zbog jedinice iz vladanja.....

ili se komsija pera i komsija zika posvadjaju zbog medje, pa krenu da tuze komsiju jer nije ispratio dete do skole...

:confused:
 
ja sam skroz za to da se zamrzne isplata svake drzavne pomoci roditeljima dece koja su problematicna, ne dolaze u skolu ili smetaju drugima. dosta mi je placanja poreza za razne delikvente koje tate i mame stancuju pa posle ne mogu da vaspitaju jer ih ima previse, a pri tom ne rade. nek malo pare idu u fond za obrazovanje, da se srede ucionice i opreme skole za decu koja znaju cemu ta ustanova sluzi.
1. deo - deca ne smeju sama nigde do 10. godine. kod mene se, mislim, to odnosi samo na predskolsku decu, i za njih je to sasvim u redu. dete od 5/6 godina i ne treba da bude prepusteno samo sebi po ceo dan, sto je mislim i motiv za donosenje takvog zakona. iako za mene nije isto kad se igraju u mirnoj ulici i kada su u sred grada, na nekom prometnom mestu gde mogu i kola da ih udare i neko da ih pokupi, znam da zakon ne moze da bude selektivan u tom smislu. s druge strane, prva ga ne bih postovala kad su u pitanju kratki trajekti, racunajuci na fakat da policajci imaju pametnija posla nego da jure decu koja su krenula po hleb i pastetu u radnju koja se nalazi na 100 m od kuce. dal' je pametno ili nije ne znam, ali ne nameravam da dozvolim drzavi da me stiti bas u toj meri :mrgreen: . platicu kaznu ako dotle dodje, nema problema.
 
"Deca do deset godina starosti više neće smeti sama na ulicu, srednjoškolsko obrazovanje biće obavezno, a decu više niko neće smeti fizički da kažnjava, samo su neke od odredaba propisanih Nacrtom zakona o pravima deteta, o kojem će rasprava biti polovinom decembra, poručuju iz kancelarije zaštitnika prava građana.
Zamenica zaštitnika građana za prava deteta Tamara Lukšić-Orlandić kaže za „Blic nedelje“ da se po uzoru na mnoge zemlje ovim zakonom predlaže obavezno, ne samo osnovno već i srednje obrazovanje, jer se na taj način „može iskoračiti iz začaranog kruga neznanja i mirenja sa tim“.

- U nacrtu se nalazi i zabrana fizičkog kažnjavanja u svim sredinama, pa i u porodici. Dete treba gajiti u okruženju lišenom nasilja svake vrste - kaže Tamara Lukšić-Orlandić.
U vezi sa bezbednošću dece, predloženo je da deca mlađa od 10 godina ne mogu da budu sama na ulici, dok deca starija od 15 godina ne mogu biti na ulici posle 23 časa bez pratnje odrasle osobe."


San ili java?!

Još jedan u nizu neljudskih zakona kopiran sa Zapada.

Dete ima potrebu za istraživanjem, za ispitivanjem svoje snage, nekad nešto mora da uradi i za inat roditeljima, a sve to - da bi odraslo u zdravu osobu ili jedinku sigurnu u svoju vrednost
Da li to znači da naša deca do 10-te godine treba da žive u kućnom pritvoru? Šta je sa njihovim detnjstvom? Kome odgovara stvaranje atmosfere otuđenosti i straha.

pogadjaj tri puta! :mrgreen:
 
ja sam skroz za to da se zamrzne isplata svake drzavne pomoci roditeljima dece koja su problematicna, ne dolaze u skolu ili smetaju drugima. dosta mi je placanja poreza za razne delikvente koje tate i mame stancuju pa posle ne mogu da vaspitaju jer ih ima previse, a pri tom ne rade. nek malo pare idu u fond za obrazovanje, da se srede ucionice i opreme skole za decu koja znaju cemu ta ustanova sluzi.
1. deo - deca ne smeju sama nigde do 10. godine. kod mene se, mislim, to odnosi samo na predskolsku decu, i za njih je to sasvim u redu. dete od 5/6 godina i ne treba da bude prepusteno samo sebi po ceo dan, sto je mislim i motiv za donosenje takvog zakona. iako za mene nije isto kad se igraju u mirnoj ulici i kada su u sred grada, na nekom prometnom mestu gde mogu i kola da ih udare i neko da ih pokupi, znam da zakon ne moze da bude selektivan u tom smislu. s druge strane, prva ga ne bih postovala kad su u pitanju kratki trajekti, racunajuci na fakat da policajci imaju pametnija posla nego da jure decu koja su krenula po hleb i pastetu u radnju koja se nalazi na 100 m od kuce. dal' je pametno ili nije ne znam, ali ne nameravam da dozvolim drzavi da me stiti bas u toj meri :mrgreen: . platicu kaznu ako dotle dodje, nema problema.

Da diluju gudru i to? :mrgreen:
 
pravo da ti kazem, kod mene u komsiluk je dosla zandarmerija da oslobadja vevericu pa ti vidi :mrgreen:
iz kaveza, drzao je komsija zlotvor sa otvorenim vratima al' ona nije htela sama da se bori, pa su oni uleteli da joj pomognu. komsija inace ima 90 godina, znas kako im se obradovao.
p.s. kukavicki su se povukli sa bojnog polja kad je doticna zver ugrizla jednog od njih za prst :lol:
 
Poslednja izmena:
Već zamišljam, dete pita mamu: "Da li mogu da idem da se igram?", a mama mu kaže: "Sačekaj dok stavim veš u mašinu pa ću da te izvedem.".
I mama lepo izađe sa detetom da se igra, kad tamo sve deca sa svoji roditeljima, pa svi roditelji naprave kružok i budno prate svaku igru. Ko zna, možda ih sasvim isprate i zaigraju žmurke, tapke, klikere ili ko zna šta sa njima.
A onda kada mama treba da ode kući i spremi večeru, ono krene da pravi dramu - još bi se igralo...

Ili, dete ide pre podne u školu, pa kada završi istu i treba da krene kući ti upitaš šefa da te pusti, jer moraš dete da odvedeš od škole do kuće.

Ako to bude stvarno ima da bude zanimljivo. Ej, ja sam srećan čovek. Moja deca imaju preko 10 godina.
 
Poslednja izmena:
Već zamišljam, dete pita mamu: "Da li mogu da idem da se igram?", a mama mu kaže: "Sačekaj dok stavim veš u mašinu pa ću da te izvedem.".
I ti onda lmama epo izađe sa detetom da se igra, kad tamo sve deca sa svoji roditeljima, pa svi roditelji naprave kružok i budno prate svaku igru. Ko zna, možda ih sasvim isprate i zaigraju žmurke, tapke, klikere ili ko zna šta sa njima.
A onda kada mama treba da ode kući i spremi večeru, ono krene da pravi dramu - još bi se igralo...

Ili, dete ide pre podne u školu, pa kada završi istu i treba da krene kući ti upitaš šefa da te pusti, jer moraš dete da odvedeš od škole do kuće.

Ako to bude stvarno ima da bude zanimljivo. Ej, ja sam srećan čovek. Moja deca imaju preko 10 godina.

Ovo je prvo sto sam pomislila kad sam videla temu :ok:
 
Ovo je prvo sto sam pomislila kad sam videla temu :ok:

kako bi to moglo da bude:
vase dete u prodavnicu posalto samo po cokoladu koja je zafalila za kolace koji mu se bas jedu..da bi sto pre bili gotovi, vi ih spremate i njega posaljete da trkne caskom sam..
ispred prodavnice komunalci (obicno se bave suludim umesto bitnim problemima) i pitaju ``je li mali sam u prodavnici, a nemas deset godina``..
a vas malisa ponosno kaze ``imam, juce sam napunio``

a onda ga ti isti komunalci razocarano pogledaju i pognute glave vukuci pete po ulici dodju do mene da se isprazne jer nisam prijavila poreskom zardinjeru na ulazu u poslovni prostor..

ja to tako vidim..
hvala bogu da nam je sve drugo reseno, pa samo jos ovim treba da se pozabavimo..
paradise!
 
Управо то!
Одједном завладала паника од педофила, ко да расту на сваком ћошку... Никад их до сад није било, одједном се накотили, вребају да краду децу иза ћошка...:roll:
Деца процентуално много чешће страдају као сапутници у аутомобилима које возе њихови родитељи, па им ипак ниједан закон не забрањује да седају у кола....:rtfm:
Pa, nije ih bilo toliko, nestašica, teška vremena, zatucanost, ali sada ćemo ih dobiti, kao donaciju od EU ( ako već ništa drugo ), samo da i mi postanemo civilizovani k'o i oni !!!
Samo je pitanje : KOLIKO ?!?
Mis' da ne škrtare na nama, već da pošalju bar po komad, na jednog komunalnog policajca, inspektora, kontrolora, itd. !!! :D
 
E, ja lepo ne znam šta da kažem na sve ovo. :confused:
Prvo, možda, tj. svakako da ja lično nisam kompetentna da sudim o zakonima, ali ipak mi se čini da su malo izmešali babe i žabe. U istom predlogu su spomenuli i obavezno srednjoškolsko obrazovanje, i zabranu fizičkog kažnjavanja i zabranu da deca od 15 godina vise po diskotekama i zabranu da dete samo izadje na ulicu... :roll: Bem mu miša, pa kako to da valja? :confused:
Nešto je od ovoga dobro, nešto i nije. A nešto je skroz nebulozno.
Hajde, predlog zakona je takav kakav jeste, biće usvojen i to je to. Ali!!! Ko će da sudi po tom zakonu kada do spora dodje? Ko i na kakav način? Soc rad, sud, ili neko treći? Koje su posledice predvidjene za nepoštovanje ovog zakona? :think: Koje će posledice da snosi roditelj, a koje dete? A koje onaj što povredi dete od 9,5 godina koje je izašlo ispred kuće/zgrade/škole da se igra, ili je na putu kuća-škola?
No, i pored svih pitanja koja sam navela, pa i onih koja nisam, a ima ih, postoji jedan fakat u lepoj nam Srbiji - sprovodiće se ovo... prvih mesec dana. Isto kao i zabrana slobodne prodaje antibiotika i sedativa, isto kao zakon po kom se sankcioniše bračni nasilnik, isto kao zakon o prodaji alkohola posle 10 uveče... :roll: Ko ima da tutne u džep panduru na licu mesta, biće izgrdjen i poslat kući da se pola sata stidi u ćošku. A ko nema - eeee, taj ima da plati i to što nije imao! :roll:
Sve u svemu, nisam pametna, bem li ga koliko je to sve skupa dobro, a koliko loše... :think: Eto, ne znam... :confused:
edit: naravno, zakon će se vaditi iz fioke i striktno primenjivati u slučajevima kada tatini sinovi, vozeći preko 150 km/h, povrede ili ne daj Bože ubiju neko dete koje je samo bilo na ulici. Ili u nekim sličnim situacijama. Sve mi se čini da će se koristiti kao zakon koji abolira one koji imaju čime da plate svoju bahatost i da je sprovode i dalje... :confused:
 
Poslednja izmena:
ajde malo su ga preterali do 10 godine...ali ja npr ne mogu da shvatim roditelje koji predskolsku decu pustaju samu na ulicu. nebrojeno puta sam videla decu tog uzrsta samu i to po mraku. meni je to nenormalno. ja bih uvela taj zakon ali da se ne preteruje toliko, npr do polaska u prvi razred... ja sigurno svoju necu pustati same...da li gresim?

ne gresis po mom misljenju
Nacrt zakona jeste rigorozan ali uz odredjene dopune i korekcije moze biti plodonosan i pogoditi u metu u koju cilja
To je moje misljenje

Slazem se u potpunosti sa delovima vezanim za nasilje i sl.
 
A sta znaci da deca nece smeti sama da budu na ulici? Znaci li to da nece smeti sama biti u parku, na livadi...ili na bilo kom drugom mestu van gradjevinskog objekta?

Sto se tice valjevskog slucaja...pa cim je preduzetnik potpisan inicijalima, i u daljem tekstu se oslovljava titulom, znaci da je neciji covek, tj zasticeni beli medved.

Ovde je stvarno potreban jedan reset, pa sve ispocetka!
 
Poslednja izmena:

Back
Top