MUSLIMANI SRBIJE

ne prijatelju nego da realno prihvatimo cinjenicna stanja tokom istorije
muslimani su proterani sa prostora srbije tada kao sto su recimo srbi sada proterani sa prostora kosova i ako je sada ovo genocid nad srbima zasto nebi smo rekli da je tada izvrsen genocid nad tadasnjm muslimanima koji su silom proterani sa svojih ognjista
 
ne prijatelju nego da realno prihvatimo cinjenicna stanja tokom istorije
muslimani su proterani sa prostora srbije tada kao sto su recimo srbi sada proterani sa prostora kosova i ako je sada ovo genocid nad srbima zasto nebi smo rekli da je tada izvrsen genocid nad tadasnjm muslimanima koji su silom proterani sa svojih ognjista

aha.pa sto ga potezete tek sad posle 120 godina? *** mi smo kosovo bili ocistili 99,ali nas sjebashe ameri,a rusa nigde-zabili se u misju rupu. i bosnjaci se proteruju sa kosva,samo ove u sarajevu to ne interesuje,ja imam podatke da je oko 100 000 bosnjaka na kosovu albanizovano. znas,ni vatikanu nije u interesu da bosnjaci budu jak faktor,ipak zapadna evropa ima rezerve prema islamu,zato su i pokrenuli readmisiju. u srbiji omas oko 180 000 bosnjaka koji zive sasvim normalno i ne zale se,studiraju u beogradu,novom sadu,kragujevcu,nisu,i nisam cuo da su imali probleme
 
znas to pitanje je veoma komplikovano.po onom shto sam ja informisan,bosnjaci su tokom prvog i drugog svetskog rata stali na stranu okupatora.ja samo poreklom iz raske oblasti,i deda mi je pricao sta se radilo.ne mozes bosnjake da predstavis kao jadne i miroljubive a srbe kao agresore koji sve pale i siluju.bosnjaci su u drugom svetskom ratu napadali i ubijali srbe,imalo ih je i u ustaskim redovima.a srbi su to zap[amtili,i kasnije ispostavili racun.sta mislis o ovim teorijama da bosnjaci nemaju iste gene kao srbi,to me veoma interesuje

pre svega ovde nije rec o bosnjacima nego o tadasnjim muslimanima legalnim stanovnicima tadasnje drzave oni nisu bili bosnjaci nego muslimani a to je druga stvar sto su raseljeni u bosnu idr..
 
pre svega ovde nije rec o bosnjacima nego o tadasnjim muslimanima legalnim stanovnicima tadasnje drzave oni nisu bili bosnjaci nego muslimani a to je druga stvar sto su raseljeni u bosnu idr..

ja licno mislim da od toga nema nista.kasno ste se setili.jeste tacno da je puno njih proterano,ali sta da se radi,i turci su tu zemlju uzeli od srba,puno se gneva nakupilo u narodu.....
 
Nama Srbima je na cast sto nismo postupili kao ostali narodi posle opadanja Otomanske Imperije .
Mozda smo bili tolerantniji od drugih iz razloga, sto smo se u glavnom od Turaka sami oslobadjali , bez preterane pomoci drugih . A mozda je razlog u nasoj prirodi . Bilo , kako bilo , iz tog razloga , mi Muslimane imamo, za razliku od mnogih naroda , koji su ih imali . A , eto , to nam se bas i ne vraca dobrim uvek .
 
Nama Srbima je na cast sto nismo postupili kao ostali narodi posle opadanja Otomanske Imperije .
Mozda smo bili tolerantniji od drugih iz razloga, sto smo se u glavnom od Turaka sami oslobadjali , bez preterane pomoci drugih . A mozda je razlog u nasoj prirodi . Bilo , kako bilo , iz tog razloga , mi Muslimane imamo, za razliku od mnogih naroda , koji su ih imali . A , eto , to nam se bas i ne vraca dobrim uvek .

tacno,u sandzaku nije bilo sukoba za vreme rata u bosni,niko ih nije napadao,oni sada grade i dzamije bez problema.a pitam se da li srbi u federaciji smeju da naprave crkvu?
 
Švabo tralala....još nisam našao koliko-toliko uvjerljivih podataka koliko je bilo muslimana u području koje je sada uža/centralna Srbija (može bez Sandžaka) do 1860-70ih. Čini mi se da ih je bilo možda 20-25%, no to sam našao u dosta ozbiljnom iranskom listu iz BH, i ne drugdje.

Za Hrvatsku se zna što je i koliko bilo iseljavanja i sl. nakon oslobođenje Like, Dalmacije, Slavonije u 17. i 18. st.
 
"Kršcani i jevreji u Osmanskoj carevini",

Benjamin Braude i Bernard Lewis, "Kršćani i jevreji u Osmanskoj carevini", prikaz knjige

Knjiga koja ruši brojne mitove - "Kršćani i Jevreji u Osmanskoj carevini - Funkcioniranje jednog pluralnog društva", Benjamin Braude i Bernard Lewis, prijevod: Mirza Sarajkić i Ahmet Alibašić, izdavač: Centar za napredne studije, Sarajevo 2007.

Nedavno je iz štampe u izdanju Centra za napredne studije- Sarajevo izašla knjiga "Kršćani i Jevreji u Osmanskoj carevini - Funkcioniranje jednog pluralnog društva", koju su priredili Benjamin Braude i Bernard Lewis. Radi se o štivu koje tretira prije svega jednu historijsku temu direktno vezanu i za naše šire okruženje. Knjiga je aktuelna i zbog činjenice da historija na Balkanu nikada nije odvojena od sadašnjosti, pogotovo kada se radi o jednoj ovako osjetljivoj naučnoj problematici.

Ovo djelo počinje dužim uvodom uređivača Benjamina Braude i Bernarda Lewisa, a zatim slijede tri zasebne studije koje svaka na svoj način pokušava osvijetliti zadanu temu i to: poglavlje Koncept zimme u ranom islamu autora C.E. Boswortha, Utemeljujući mitovi millet sistema Benjamina Braude i Milleti i nacionalnosti: korijeni nepodudaranja nacije i države u postosmanskoj eri, istaknutog profesora historije na University of Wisconsin–Madison.

Posebno je značajna činjenica da se kao priređivač knjige i koautor uvoda potpisuje Bernard Lewis, „neprikosnoveni ekspert“ za prilike u osmanskom carstvu u određenim zapadnim naučnim, ali i političkim krugovima. Uzmemo li u obzir da je Bernard Lewis orijentalist koji u svojim dosadašnjim radovima nije pokazao neke posebne simpatije i naklonost prema islamu i muslimanima, čitava knjiga dobiva na težini i teško će ostaviti prostora dežurnim kritičarima i zagovornicima ukorijenjenih balkanskih mitologija. Prema tvrdnjama samih priređivača jako je teško bilo donijeti generalan stav o položaju nemuslimana na jednom tako velikom prostoru kakvo je bilo Osmansko carstvo i u tako dugom vremenskom razdoblju. Međutim, studija u svojoj suštini pokušava da opovrgne dva, prema autorima, široko rasprostranjena mita vezana za muslimansku toleranciju odnosno netoleranciju.

U Uvodu čitamo: „Jedan (mit, op.M.J.) islam predstavlja netrpeljivim, netolerantnim i nasilnim. Najbolji prikaz ovog mišljenja može se vidjeti u Gibbonovom legendarnom portretu fanatičnog ratnika, koji juri iz pustinje sa Kur`anom u jednoj i sabljom u drugoj ruci, nudeći svojim žrtvama jedan izbor od moguća dva. Drugi mit je onaj koji nam govori o međuvjerskoj i međurasnoj utopiji u kojoj muslimani, kršćani i Jevreji rade zajedno u jednakosti i harmoniji za vrijeme zlatne ere slobodnog intelektualnog pregnuća.“

Odabirom ranije spomenutih studija uređivači su pokušali pokazati kako su oba ova mita „relativno nova, tužno iskrivljena i produkt evropske, a ne islamske historije.“ Istina je kao i uvijek negdje između ove dvije krajnosti, tvrde autori. Položaj nemuslimana u islamu uopće, te u Osmanskom carstvu posebno, mnogo je složeniji i delikatniji od ova dva isuviše uproštena primjera.

Za detaljnu analizu i mnoštvo lucidnih zapažanja srdačno preporučujem ovo kvalitetno prevedeno i opremljeno štivo. Prevodioci Mirza Sarajkić i Ahmet Alibašić su bosansku biblioteku obogatili još jednim zanimljivim djelom koje bi trebalo pomoći u borbi protiv mitomanije koja nikada nije donijela nikakvo dobro čovječanstvu, a ni ovim prostorima. Istovremeno, dobili smo priliku da se upoznamo sa izdavačkom djelatnošću Centra za napredne studije u Sarajevu, institucijom koja ima ozbiljne ambicije da kroz imena koja je oko sebe okupila, preraste u relevantan bosanski "think-tank".

Muhamed Jusić

Prikaz je objavljen u "Preporodu" 01. septembra 2007. godine


http://www.cns.ba/izdanja_2.html

http://bhmuslimmonitor.info/ba/index.ph ... 9&Itemid=9
 
Švabo tralala....još nisam našao koliko-toliko uvjerljivih podataka koliko je bilo muslimana u području koje je sada uža/centralna Srbija (može bez Sandžaka) do 1860-70ih. Čini mi se da ih je bilo možda 20-25%, no to sam našao u dosta ozbiljnom iranskom listu iz BH, i ne drugdje.

Za Hrvatsku se zna što je i koliko bilo iseljavanja i sl. nakon oslobođenje Like, Dalmacije, Slavonije u 17. i 18. st.

Probaj da nades podatak , koliko je muslimana bilo u danasnjoj Madjarskoj , pre one bitke na Subotici , ( Princ Eugen ) , a koliko posle toga . Pa da vidis , kako su postuipali sa muslimanima drugi narodi .
 
Koji je procenat Turaka/muslimana u Bugarskoj? :lol:

U susjednoj Bugarskoj smo svjedoci vraćanja miliona etničkih Turaka, koji su se počeli vraćati poslije poboljšanja situacije i kada je Bugarska počela ubrzano pristupati evroatlanstkim integracijama
 
Koji je procenat Turaka/muslimana u Bugarskoj? :lol:

U susjednoj Bugarskoj smo svjedoci vraćanja miliona etničkih Turaka, koji su se počeli vraćati poslije poboljšanja situacije i kada je Bugarska počela ubrzano pristupati evroatlanstkim integracijama

да сам на месту бугара,забринуо би се......
 
Koliko ja znam muslimani se nazivaju jednim narodom svuda gde su jel to tacno?

Idemo od toga da jeste onda je interesantno da se navede i ova cinjenica!

Jovan Cvijic u Knjigi Kosovo Crisis opisuje isterivanje srba sa kosovo od 1876 do 1912.
Nevedeno je das su siptari muslimi proteralo 150000 hiljada srba sa kosova razlog je bio reforme turaka u istanbulu pod nazivom tanzimat 1867!
Na strani 14 u toj knjizi moze se pogledati!

Znaci ako je to tako bilo mozda je reakcija srba bila isterivati muslimana! Znaci nemojte to nama zameriti nego vasim muslimanskim bracama siptara koji su poceli isterivati srba sa kosova!
 
Koliko ja znam muslimani se nazivaju jednim narodom svuda gde su jel to tacno?

Idemo od toga da jeste onda je interesantno da se navede i ova cinjenica!

Jovan Cvijic u Knjigi Kosovo Crisis opisuje isterivanje srba sa kosovo od 1876 do 1912.
Nevedeno je das su siptari muslimi proteralo 150000 hiljada srba sa kosova razlog je bio reforme turaka u istanbulu pod nazivom tanzimat 1867!
Na strani 14 u toj knjizi moze se pogledati!

Znaci ako je to tako bilo mozda je reakcija srba bila isterivati muslimana! Znaci nemojte to nama zameriti nego vasim muslimanskim bracama siptara koji su poceli isterivati srba sa kosova!

Koliko ja znam nije tako .Kosovo je tada bilo multietnicko u njemu su ziveli i pravoslavci i katolici i romi i turci i muslimani i jos druge manjine kao crnogorci askaveli idr. Za sve ove narode nemozes da kazes da su muslimani .Poznato ti je mozda stvaranje Prizrenske lige 1878. god. ona je stvorena kao otpor turskim vlastima i pocetak za oslobodzenje .Muslimani siptari tada su i oni bili pod okupacijom tako da nisu nikoga oni mogli da proteraju pa ni srbe jer su i oni bili u istom polozaju kao i svi drugi.Mislim da gresis jer siptara ima i pravoslavaca i katolika i muslimana ,
 
ne treba se svesti sve na religiju.

Fakt je da tekst koji je postavijo zivac je ziva popaganda. Preci srbima ako nisu bili sami muslimani i tako deo turske upravlje na balkanu su mrzili tursku iz dna duse najveci period postojanje te drzave na balkanu .

To se vidi da austrijski general Princ Eugen Savojen je na nasim podrucijama nasao dovoljno ljudi koji su za malo jelo isli da ratuju protiv turaka.

I pobedili su protiv nadmoc od 2 ili 3 puta i nikad nisu pobegli, sta turci su radili.


Vidi se motivacija je bila mrznja.
 
ne treba se svesti sve na religiju.

Fakt je da tekst koji je postavijo zivac je ziva popaganda. Preci srbima ako nisu bili sami muslimani i tako deo turske upravlje na balkanu su mrzili tursku iz dna duse najveci period postojanje te drzave na balkanu .

To se vidi da austrijski general Princ Eugen Savojen je na nasim podrucijama nasao dovoljno ljudi koji su za malo jelo isli da ratuju protiv turaka.

I pobedili su protiv nadmoc od 2 ili 3 puta i nikad nisu pobegli, sta turci su radili.


Vidi se motivacija je bila mrznja.

sokole smanji malo junastvo

malo si preskocio srpske elitne jedinice u turskoj vojsci.srpsku vlastelu koji su se stavili pod tursko vodstvo,cije su jedinice bile jedne od glavnih elemata daljnjeg uspjesnog prodora turaka prema centralnoj evropi i sirenju turske imperije.

oces da pogledas sam ili da ti ja navedem o kojim se likovima radi?
 
sokole smanji malo junastvo

malo si preskocio srpske elitne jedinice u turskoj vojsci.srpsku vlastelu koji su se stavili pod tursko vodstvo,cije su jedinice bile jedne od glavnih elemata daljnjeg uspjesnog prodora turaka prema centralnoj evropi i sirenju turske imperije.

oces da pogledas sam ili da ti ja navedem o kojim se likovima radi?

ајде пошаљи то,интересују ме те српске јединице у турској војсци
 
sokole smanji malo junastvo

malo si preskocio srpske elitne jedinice u turskoj vojsci.srpsku vlastelu koji su se stavili pod tursko vodstvo,cije su jedinice bile jedne od glavnih elemata daljnjeg uspjesnog prodora turaka prema centralnoj evropi i sirenju turske imperije.

oces da pogledas sam ili da ti ja navedem o kojim se likovima radi?

Pa da a sta cemo stim sto oni nisu se smatrali srbima vec turcima. I dan danas kazu da su bosanci.

Idi begaj bre i ne seri.
 
Zivcu, danasnja Turska se trudi da ima sto bolje odnose sa Srbijom, a trud je uzajaman - kulturoloska razmena, najpovoljniji turisticki aranzmani itd. Zato, molim te, smanji dozivljaj jer ovde radis PROTIV INTERESA MUSLIMANA.
Dobro znamo svoju istoriju, i Srbi i Turci, i kroz zblizavanje i medjusobno upoznavanje lako mozemo da resimo i prevazidjemo sve nesuglasice, Turci nas, kad im dodjemo u posetu, zovu "bratjo Srbi", a ovde postoji tenzija usled skorasnjih ratova
.
Zato pisi O MUSLIMANIMA SRBIJE a ne o MISIJI ISLAMA U SRBIJI jer to i ne smes bez dozvole i savetovanja sa beogradskim muftijom.
 
Poslednja izmena:
Zivcu, danasnja Turska se trudi da ima sto bolje odnose sa Srbijom, a trud je uzajaman - kulturoloska razmena, najpovoljniji turisticki aranzmani itd. Zato, molim te, smanji dozivljaj jer ovde radis PROTIV INTERESA MUSLIMANA.
Dobro znamo svoju istoriju, i Srbi i Turci, i kroz zblizavanje i medjusobno upoznavanje lako mozemo da resimo i prevazidjemo sve nesuglasice, Turci nas, kad im dodjemo u posetu, zovu "bratjo Srbi", a ovde postoji tenzija usled skorasnjih ratova
.
Zato pisi O MUSLIMANIMA SRBIJE a ne o MISIJI ISLAMA U SRBIJI jer to i ne smes bez dozvole i savetovanja sa beogradskim muftijom.

Osmanlije su vladali 500 godina na prostoru srbije,i nije ni jedna crkva spaljena i srusena niti su srbi bili diskriminirani,bolje su ziveli nego u periodu rezima S.Milosevica.Da su Osmanlije vrsili nasilje nad srbima danas nebi nijedan srbin postojavao,a 500 godina je jako puno.A to sto su pojedini srbi vrsili nasilje u zadnjih 20 godina nad muslimanima bosnjacke nacionalnosti i na hiljade dzamija je spaljeno,to nijedna nacija na svetu u vrlo kratkom periodu nije napravila nad muslimanima,a isti mentalitet.Pa pitam iskrene srbe zbog ceka ta tolika mrznja prema
.A to sto su islamisirani srbi ostali da zive u srbiji nemora da cudi neke srbe,jer su se oni borili na strani Turaka Osmanlija,pa srbi su cenili Osmanlje u to vreme,jer Osmanlije nisu vrsili nasilje nad srbima postovali su njihovu veru i tradiciju,samo sto je to tesko nekim srbima da priznaju.Normalno bilo je velikih borbi izmedju srba i turaka,ali turci nisu nikad ubijali i silovali zene i decu i palili bogomolje jer to je protiv vere islama
 
Osmanlije su vladali 500 godina na prostoru srbije,i nije ni jedna crkva spaljena i srusena niti su srbi bili diskriminirani,bolje su ziveli nego u periodu rezima S.Milosevica.Da su Osmanlije vrsili nasilje nad srbima danas nebi nijedan srbin postojavao,a 500 godina je jako puno.A to sto su pojedini srbi vrsili nasilje u zadnjih 20 godina nad muslimanima bosnjacke nacionalnosti i na hiljade dzamija je spaljeno,to nijedna nacija na svetu u vrlo kratkom periodu nije napravila nad muslimanima,a isti mentalitet.Pa pitam iskrene srbe zbog ceka ta tolika mrznja prema
.A to sto su islamisirani srbi ostali da zive u srbiji nemora da cudi neke srbe,jer su se oni borili na strani Turaka Osmanlija,pa srbi su cenili Osmanlje u to vreme,jer Osmanlije nisu vrsili nasilje nad srbima postovali su njihovu veru i tradiciju,samo sto je to tesko nekim srbima da priznaju.Normalno bilo je velikih borbi izmedju srba i turaka,ali turci nisu nikad ubijali i silovali zene i decu i palili bogomolje jer to je protiv vere islama


Sacuvaj me boze.

Ovo je mali istorija i nije propaganda. Posle nekoliko ustanka u srbiji toliki broj srba je ubijeno, tolika sela spaljena i toliko crkava unistenja da je Srbija gore izgledala nego Bosna ikada u celoj istoriji.

Osmanlije su imali korist o srbima to je to zato su pustili srbe. Ako bi muslimani u Srbiji ista vredeli ekomski nebi ih karadjordje i Obrenovic masovno isterali.

Turci su iste stoke kao cela ljudska rasa.

A sta su Akinci oni su ziveli od pljacke i da su mlade devojcice prodavali na pijac u Istanbul.
 
Osmanlije su vladali 500 godina na prostoru srbije,i nije ni jedna crkva spaljena i srusena niti su srbi bili diskriminirani,bolje su ziveli nego u periodu rezima S.Milosevica.Da su Osmanlije vrsili nasilje nad srbima danas nebi nijedan srbin postojavao,a 500 godina je jako puno.A to sto su pojedini srbi vrsili nasilje u zadnjih 20 godina nad muslimanima bosnjacke nacionalnosti i na hiljade dzamija je spaljeno,to nijedna nacija na svetu u vrlo kratkom periodu nije napravila nad muslimanima,a isti mentalitet.Pa pitam iskrene srbe zbog ceka ta tolika mrznja prema
.A to sto su islamisirani srbi ostali da zive u srbiji nemora da cudi neke srbe,jer su se oni borili na strani Turaka Osmanlija,pa srbi su cenili Osmanlje u to vreme,jer Osmanlije nisu vrsili nasilje nad srbima postovali su njihovu veru i tradiciju,samo sto je to tesko nekim srbima da priznaju.Normalno bilo je velikih borbi izmedju srba i turaka,ali turci nisu nikad ubijali i silovali zene i decu i palili bogomolje jer to je protiv vere islama

ma, apsolutno tacno. pre dolaska osmanlija, srbi su ziveli u predcivilizacijskom drustvu...:dash:
osmanlije su im donele prosvetljenje i spasonosni islam:dash:
osmanlijska civilizacija je superiorna, do savrsenstva dovodila trgovinu robljem, rusenje crkava ili promenu namene istih, nabijanje na kolac i dranje zivih ljudi:dash:
da, srbi i ostali pravoslavni balkanski narodi su prosto uzivali u blagodetima osmanlijske civilizacije:dash:
ne znam samo sto se bunise stalno da se oslobode od tolike osmanlijske dobrote i srece?:dash:
ma nisu turci ubijali i silovali.. turci su jedne plemenite i krhke duse pune ljubavi i razumevanja, uvek spremne da saslusaju:dash:
i ne samo sto se bunise nego se i oslobodise i proterase mirne stanovnike muslimane koji su tu ziveli od postanja sveta :dash:
svi su zavideli muslimanima na civilizaciji koju su izgradili:dash:
ta civilizacija je donela blagodat svim ljudima koji su imali (ne)srecu da joj budu potcinjeni:dash:

uh....:dash::dash::dash:

:kpozdrav:
 
Poslednja izmena:
ma, apsolutno tacno. pre dolaska osmanlija, srbi su ziveli u predcivilizacijskom drustvu...:dash:
osmanlije su im donele prosvetljenje i spasonosni islam:dash:
osmanlijska civilizacija je superiorna, do savrsenstva dovodila trgovinu robljem, rusenje crkava ili promenu namene istih, nabijanje na kolac i dranje zivih ljudi:dash:
da, srbi i ostali pravoslavni balkanski narodi su prosto uzivali u blagodetima osmanlijske civilizacije:dash:
ne znam samo sto se bunise stalno da se oslobode od tolike osmanlijske dobrote i srece?:dash:
ma nisu turci ubijali i silovali.. turci su jedne plemenite i krhke duse pune ljubavi i razumevanja, uvek spremne da saslusaju:dash:
i ne samo sto se bunise nego se i oslobodise i proterase mirne stanovnike muslimane koji su tu ziveli od postanja sveta :dash:
svi su zavideli muslimanima na civilizaciji koju su izgradili:dash:
ta civilizacija je donela blagodat svim ljudima koji su imali (ne)srecu da joj budu potcinjeni:dash:

uh....:dash::dash::dash:

:kpozdrav:
U poredjenju sa danasnjim Turcima, mi mozemo samo da se stidimo.
 

Back
Top