мудрост

Eno ti Nerej,dijalektičar,nek ti objasni dijalektički...
Kad je mogao Engels u AntiDiringu dijalektički vrenje vode,može i tebi dipole vode...:mrgreen:
More sikter neznalice i begunci s fizike i matematike!:lol:

Znam ja, Drakce, dobro, da se ne moze u par recenica odgovoriti na pitanje sta je dijalektika. Ali se isto tako ne moze u par recenica iznositi takvo misljenje o dijalektici. Narocito ako je osnov za takvo misljenje samo Engelsov Anti-Diring.

Ali se moze odgovoriti na pitanje - zasto mislis ( i tvrdis ! ) da dijalektika vazi samo u " svetu kao predstava " ?

Ti kao da si dobro savladao Sopenhauerovu Eristicku dijalektiku , pa mislis da efikasno izbegavas odgovor na pitanje.

Nece biti. To se rusi samim ponavljanjem pitanja. Dok se ne dobije odgovor.

Dakle, ponavljam pitanje, jer nisi odgovorio. :)
 
Hegel je,ustvari,opisao
misaoni tok teza-antiteza-sinteza,a koji nije nigde više osim u umu...
Paranoidno povezivanje
svega sa svačim dovodi do paradoksa da prvo moraš znati sve da bi znao pojedinost!Tj.moraš
biti sveznajući bog!
Pogađaj ko je takvu kritiku dijalektike izneo...
 
No,u društvenim naukama je i moguća dijalektika jer su ljudi gradili društvene odnose
baš povezivanjem,tako da kauzalnost postoji...
U prirodi i živa bića tako
često deluju(čopori,staništa i sl.),međutim to ne važi za
"neživu" prirodu gde važe
Fizički zakoni...
Ljude to ne sprečava da primene dijalektiku i na
fizička dešavanja...
 
Hegel je,ustvari,opisao
misaoni tok teza-antiteza-sinteza,a koji nije nigde više osim u umu...
Paranoidno povezivanje
svega sa svačim dovodi do paradoksa da prvo moraš znati sve da bi znao pojedinost!Tj.moraš
biti sveznajući bog!
Pogađaj ko je takvu kritiku dijalektike izneo...

Da, Hegel je opisao.

Samo, vulgarizacija Hegela, a narocito Marksa je krenula od Engelsa.

Valjda je i zbog toga, a ne samo zbog toga, Engels izdrzavao Marksa. Posle su to nastavili Plehanov i Lenjin. I jedan i drugi su znali da se " ispravljaju " .

Ali ti opet nisi odgovorio na pitanje !

Pozivanje na Hegela ne ide, jer je Hegel ( kritikujuci Kanta, kao i Fihte i mladi Seling ) zapravo pokazao da dijalektika ne vazi samo u svetu kao predstava. Kada budes pazljivo procitao Hegela, reci ce ti se samo.:)
I, to, zasto je Hegel kritikovao Kanta.

No, rekoh, to nije odgovor na moje pitanje.

Potrudi se da ozbiljnije utemeljis svoje " teze "

Da ne bude, kako je S. Oreskovic, u svojoj knjizi o Kolakovskom, rekao - filozofija dvorske lude.

Dvor imamo ( ovde, valjda, kako si ti razumeo ) , a na dvoru su, opet, neophodni zabavljaci. :)
 
No,u društvenim naukama je i moguća dijalektika jer su ljudi gradili društvene odnose
baš povezivanjem,tako da kauzalnost postoji...
U prirodi i živa bića tako
često deluju(čopori,staništa i sl.),međutim to ne važi za
"neživu" prirodu gde važe
Fizički zakoni...
Ljude to ne sprečava da primene dijalektiku i na
fizička dešavanja...

Dobro, sad vec kreces u razmisljanje. :)
 
Nisi ti taj koji to može validno procenjivati,obzirom na rečeno...
No lupaj-nije to ovde zabranjeno...Eno ti Tuki pa ruku pod ruku...
Ti meni Plehanova...Koji ti
je taj enkavedeovac?Taj neki
Berijin za pod sto?
Zalutao si na pvu temu-kad
otvpri neko temu "Lupetanje" tad možeš kompetentno učestvovati...
 
Nisi ti taj koji to može validno procenjivati,obzirom na rečeno...
No lupaj-nije to ovde zabranjeno...Eno ti Tuki pa ruku pod ruku...
Ti meni Plehanova...Koji ti
je taj enkavedeovac?Taj neki
Berijin za pod sto?
Zalutao si na pvu temu-kad
otvpri neko temu "Lupetanje" tad možeš kompetentno učestvovati...

Mogao si da se raspitas na tvojoj omiljenoj Vikipediji ko je bio Plehanov. Ali ti nisi neznalica zato sto si radan, vec zato sto si lenj !


Ovako, smejem se tvom " znanju " , kada Plehanova smestas u Berijino vreme.

Rekoh, ti mislis da si ovde na dvoru.

Pa, dobro, zabavljaj ljude, misleci da filozofiras. :)

PS - A odgovor ?
 
Poslednja izmena:
Menja se nauka, menja se fizika. Nekada se mislilo da je kroz zid mogao proći talas a nikako materija. Sada znamo da nije tako.
Da li se umesto materije prenosi samo informacija?
Da li je materija istovremeno i talas, ili je lokalna isprepletenost prepreka da shvatimo materiju?
Svest menja ponašanje kvantnog sveta. Svest je, sasvim moguće, gradivna materija.
 
Ljubo piše o tome, o svesti kao jedinom elementu postojanja, iako se ne oslanja na kvantnu nauku.
I Ozi govori da je sve u umu, ali ne i da um generiše stvarnost van sebe.
Ajnštajn je pravio kompromise, lokalnonelokalno, trtmrt.
Hoking za sada ćuti.
 
Postoji električno polje, magnetno polje, postoji i elektromagnetno polje.
Ali kada pokušamo da spojimo električno i magnetno, zaključujemo da nešto nedostaje. Čak i matematički.

Elektromagnetni talas se, teorijski, prostire pravolinijski. Ali smanjivanjem frekvencije (povećavanjem talasnih dužina) primećujemo zakrivljenje talasa.
Veza između frekvencije i zakrivljenog prostiranja talasa (zakrivljenosti prostora) je ono što nije objašnjeno.

Da ne pominjemo hipoteze veze elektromagnetizma i gravitacije. Gravitacija skreće radio talase. Za svetlost smo potpuno sigurni.

Zbog odsustva dimenzija a posedovanju naelektrisanja i spina sva tri kvarka, oni se sve ređe prikazuju kao materija a sve češće kao talas. Ne postoje kao materija, osim u interakcijama.

Priče o kvantnom polju možda vode ka vraćanju u nauku izbačenog mendeljejevog elementa sa rednim brojem nula, mase nula: etra.
Izgleda da prazan prostor nije prazan nego je prostor, entitet.

Voda se sastoji od čestica, ali je često talas.

Kvantna povezanost verovatno nije povezanost u prostoru, nego u vremenu.
"Svet nije sačinjen u vremenu nego od vremena" Avgustin.
 
Poslednja izmena:
Mogao si da se raspitas na tvojoj omiljenoj Vikipediji ko je bio Plehanov. Ali ti nisi neznalica zato sto si radan, vec zato sto si lenj !


Ovako, smejem se tvom " znanju " , kada Plehanova smestas u Berijino vreme.

Rekoh, ti mislis da si ovde na dvoru.

Pa, dobro, zabavljaj ljude, misleci da filozofiras. :)

PS - A odgovor ?

Luda bude najčešće mudriji od kralja,ali ne umišljaj da si i jedno i drugo-ti si selja prost...:mrgreen:
I nije za tebe filozofija kad ti se sve kao detetu mora objašnjavati.
A odgovor (filozofskom) detetu je da je prosto pravilo (dijalektike) trojno samo sklop reči i pravilo reči,a reči su igra
koja nije ni stvarnost ni um! I sikter s tim glupim pitanjima!
Trebalo bi da znaš da je prosto retkost kod nas ješa da nemamo filozofskog dara-obićno se to još u detinjstvu ispolji...
Zirni malo u tu tvoju istoriju filozofije-više od pola su filozofi ješe,trećina germani,a ostalo angli , franci koji talijan...Vas niđe...:sad2:
Stari vek je bio na četiri:Grci,Ješe,Indijanci i Čajnezi...A vi bili u pelenama kod Arapa...Rumi and co.:mrgreen:
 
Možda gornji post zvuči prepotentno,ali nije lepo prozivati i to još i bez dovoljnog "pokrića"...
Ima ovde na forumu kojima skidam kapu jer su ne retko mudriji i dosetljiviji...Nerej ne spada u njih...:mrgreen:
 
Luda bude najčešće mudriji od kralja,ali ne umišljaj da si i jedno i drugo-ti si selja prost...:mrgreen:
I nije za tebe filozofija kad ti se sve kao detetu mora objašnjavati.
A odgovor (filozofskom) detetu je da je prosto pravilo (dijalektike) trojno samo sklop reči i pravilo reči,a reči su igra
koja nije ni stvarnost ni um! I
sikter s tim glupim pitanjima!
Trebalo bi da znaš da je prosto retkost kod nas ješa da nemamo filozofskog dara-obićno se to još u detinjstvu ispolji...
Zirni malo u tu tvoju istoriju filozofije-više od pola su filozofi ješe,trećina germani,a ostalo angli , franci koji talijan...Vas niđe...:sad2:
Stari vek je bio na četiri:Grci,Ješe,Indijanci i Čajnezi...A vi bili u pelenama kod Arapa...Rumi and co.:mrgreen:

Na ovo boldovano objasnjenje mogu da se samo smejem :hahaha:

Jer si, naravno, obican laik u filozofiji. Sad, sto imas odredjene ambicije, pa se uvlacis u pozadinu nekima za koje mislis da ce ti dati moderatorsko mesto ovde, sta cu ?

Mogu samo ovde, zvanicno da kazem - onog momenta kada ti budes moderator ovog pdf-a, ja cu se odjaviti. I nikad, dok si tu, necu se prijaviti ( narocito pod nekim drugim nikom, sto je vidim, tvoja specijalnost ! ).

A , ako i dalje hoces da se vredjamo - ja se na tvom mestu ne bih hvalio oko pripadnosti toj naciji. Znas ti dobro, a znam i ja ( jer imam dosta poznanika Jevreja ), kako to kod njih ide, i koliko procenata ti imas od te nacije.:)

Tako da...

PS - Opet nisi odgovorio !
 
Poslednja izmena:
Na ovo boldovano objasnjenje mogu da se samo smejem :hahaha:

Jer si, naravno, obican laik u filozofiji. Sad, sto imas odredjene ambicije, pa se uvlacis u pozadinu nekima za koje mislis da ce ti dati moderatorsko mesto ovde, sta cu ?

Mogu samo ovde, zvanicno da kazem - onog momenta kada ti budes moderator ovog pdf-a, ja cu se odjaviti. I nikad, dok si tu, necu se prijaviti ( narocito pod nekim drugim nikom, sto je vidim, tvoja specijalnost ! ).

A , ako i dalje hoces da se vredjamo - ja se na tvom mestu ne bih hvalio oko pripadnosti toj naciji. Znas ti dobro, a znam i ja ( jer imam dosta poznanika Jevreja ), kako to kod njih ide, i koliko procenata ti imas od te nacije.:)

Tako da...

PS - Opet nisi odgovorio !

Bićeš ti ,u tom slučaju,ovde dok je Kreste...:mrgreen::hahaha:
Koji si ti slaboumnik...
Itekako sam ti odgovorio i zasad boljeg odgovora i nemaš.
To što si ograničenog uma pa ne shvataš,zaista ti ne mogu pomoći...Neki žen šen uzmi ili nešto za cirkulaciju-možda ti onda proradi...:manikir:
 
Istina je dijalektika. Kada je zaustavljena, zarobljena u iskazu, zapisana kao reč, ona tada prestaje da bude istina.
Postoji samo kao kretanje, ideja, misao. Kratkotrajno, nepostojano, dok je ne zameni druga.
Istina koja se ne menja i na kojoj se insistira kao na napisanoj paroli prestaje da bude istina i postaje dogma.
Istina je dijalektika. U nju se mora stalno ulagati i neprestano davati. "Ono što je u borbu uloženo tek je time stvoreno." -Hegel.
Istina je dijalektika.
Jednako kao ljubav.
 
Moze biti da je i, mada tako ne mislim, jedan vid mudrosti kada selektivno ovim politickim botovima lupas minuse. Pa se onda oni, koji nemaju svoje misljenje, a hoce(ju) da imaju svoje pare, svadjaju, zasto je ovaj dobio minuse, a onaj nije. :)

No, to filozofija nije.

Ali mi je zapalo da primetim, sta je to ovde, u malo recenica, rekao, u prethodnom postu, hakim bej.

Zaista, ne samo lepo receno, vec i vazno. O istinitom neka sude drugi.
 
Poslednja izmena:

Back
Top