Može li Srbija da računa na gas i struju iz Azerbejdžana?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.712

Može li Srbija da računa na gas i struju iz Azerbejdžana?​


Konflikti između država moraju da se rešavaju u skladu sa međunarodnim pravom - stav je azerbejdžanskih stručnjaka za međunarodne odnose. Ti principi, poručuju, moraju da važe i za Srbiju.
struja_kabel_pixabay.jpg


Ova zemlja, jedna je od onih koje nisu priznale nezavisnost KiM i koja sa Srbijom ima i strateško partnerstvo. Azerbejdžan je bogat energentima. Koliko to njegovu ulogu čini značajnijom i šta znači za Srbiju, istraživao je RTS.


lg.php

Očekuje se da će zbog promene vremenskih uslova, do kraja 2024. godine više struje biti dobijeno iz obnovljivih izvora energije. Azerbejdžanski analitačari smatraju čak trećinu.

Zelena energija je i jedan od potencijala ove zemlje koja već ima saradnju sa mnogim evropskim zemljama poput Mađarske i Rumunije. Sa Azerbejdžanom Srbija ima strateško partnerstvo, ali i potpisano više od 40 međunarodnih ugovora.

Pre trke za zelenom energijom cela Evropa pa i naša zemlja vidi veliki potencijal te zemlje u gasu i električnoj energiji i u budućnosti na njih računaju.

Kada je reč o trgovinskoj razmeni ona je 2021. godine iznosila 56 miliona američkih dolara, od toga veći deo je činio izvoz iz Srbije.

Najintenzivnija je saradnja u oblasti putne infrastrukture. Politička saradnja je svakako nešto što je osnova za dogovore uključujući i pregovore o kupovini azerbejdžanske struje, a ta saradnja ima više zajedničkih osnova.

"Naše zemlje su prošle kroz tranziciju, Srbija je kao deo Jugoslavije imala raznovrsniju ekonomsku infrastrukturu u privatnom sektoru. Drugo važno pitanje je međunarodna bezbednost, naš stav je da ona zavisi od poštovanja principa međunarodnog prava, posebno teritorijalnog integriteta", kaže za RTS Farid Šafijev iz Centra za analiza međunarodnih odnosa u Bakuu.
https://www.021.rs/story/Info/Bizni...a-racuna-na-gas-i-struju-iz-Azerbejdzana.html

Hoće li nam ovo pomoći, šta mislite?
 
Vidi, ovdašnje i ruske priče ostavi za Politiku. Rusija je napala Ukrajinu, a ne obrnuto i to je to.

Ali sve to nema veze sa Azerbejdžanom.
Nema veze sa Azerbejdzanom? Pa zasto si onda ti presao na azerbejdzanski gas dok si do juce koristio ruski? Zbog rata i sankcija Rusiji. Gas je vise politicka nego ekonomska kategorija, pogotovo ako se pokusava istisnuti Rusija sa evropskog trzista. U Azerbejdzanu vlada jedan od najdugovecnijih evropskih diktatora no on je "dobar" EU i USA kao protivteza Gaspromu pogoto sto su u njihovu naftnu industriju investirali i americki Exxon, francuski Total i engleski BP.

Mnogo se ti pravis naivan autonomas.
 
Hoće li nam ovo pomoći, šta mislite?
Prvo, da li Srbija ima problem sa energentima, pa bi kupovina iz Azerbejdžana to rešila?
Da li je jeftinije nego što sada nabavljamo?
Da li može Srbia da se usresredi da prozvodi pa i izvozi sopstvenu energiju?

Iz onoga navedenog u članku i onoga što se insinuira, jedini razlog da se ide sa Azerbejdžanom je da se izbegne trgovina sa Rusijom, a to je čisto političko pitanje koje, po tvom sopstvenom komentaru, znači da nije priča za ovaj forum.
 
Prvo, da li Srbija ima problem sa energentima, pa bi kupovina iz Azerbejdžana to rešila?
Da li je jeftinije nego što sada nabavljamo?
Da li može Srbia da se usresredi da prozvodi pa i izvozi sopstvenu energiju?

Iz onoga navedenog u članku i onoga što se insinuira, jedini razlog da se ide sa Azerbejdžanom je da se izbegne trgovina sa Rusijom, a to je čisto političko pitanje koje, po tvom sopstvenom komentaru, znači da nije priča za ovaj forum.
Srbija je svoju naftnu industriju "dalekovido" predala Rusiji 2008me i energetski se vezala za njih, da se podsetimo to je uradila koalicija koju su zajednicki napravili Kostunica i Tadic sa ostalim trabandima. Doduse u raspali NIS je tad pod hitno trebalo uvesti novu upravu i upumpati veci novac zbog saniranja gubitaka i ulaganja u tehnoloski napredak. No totalno netransparentno je sve predato Rusima na upoptrebu iako su se nudile i neke zapadne kompanije za tu ulogu ( secam se da je austrijski OMV bio ozbiljno zagrizao).

No, Kostunica koji nas je zaduzio i Ustavom zbog kog smo blokirani u pregovorima sa EU oko pitanja Kosova zaduzio nas je uz Tadica ( i perjanice danasnje opozicije) i za pitanje energetske zavisnosti o Rusiji. Kao rezultat Rusi su dobili monopolski polozaj na trzistu, dobili su i pravo bagatelne exploatacije nasih naftnih i gasnih rezervi ( godisnje izvuku oko milion tona nafte i slican ekvivalent gasa u m3 iz busotina u obodu Panonije) a Srbi kao potrisaci su dobili najskuplji benzin i gas u jugoistocnoj Evropi.

Da li moze da se Srbija usredsredi i proizvodi sama svoju energiju? Pa ne moze, jer je po ovom odozgo ona predata u ruke Rusima.
 

Može li Srbija da računa na gas i struju iz Azerbejdžana?​


Konflikti između država moraju da se rešavaju u skladu sa međunarodnim pravom - stav je azerbejdžanskih stručnjaka za međunarodne odnose. Ti principi, poručuju, moraju da važe i za Srbiju.
Pogledajte prilog 1386889

Ova zemlja, jedna je od onih koje nisu priznale nezavisnost KiM i koja sa Srbijom ima i strateško partnerstvo. Azerbejdžan je bogat energentima. Koliko to njegovu ulogu čini značajnijom i šta znači za Srbiju, istraživao je RTS.


lg.php

Očekuje se da će zbog promene vremenskih uslova, do kraja 2024. godine više struje biti dobijeno iz obnovljivih izvora energije. Azerbejdžanski analitačari smatraju čak trećinu.

Zelena energija je i jedan od potencijala ove zemlje koja već ima saradnju sa mnogim evropskim zemljama poput Mađarske i Rumunije. Sa Azerbejdžanom Srbija ima strateško partnerstvo, ali i potpisano više od 40 međunarodnih ugovora.

Pre trke za zelenom energijom cela Evropa pa i naša zemlja vidi veliki potencijal te zemlje u gasu i električnoj energiji i u budućnosti na njih računaju.

Kada je reč o trgovinskoj razmeni ona je 2021. godine iznosila 56 miliona američkih dolara, od toga veći deo je činio izvoz iz Srbije.

Najintenzivnija je saradnja u oblasti putne infrastrukture. Politička saradnja je svakako nešto što je osnova za dogovore uključujući i pregovore o kupovini azerbejdžanske struje, a ta saradnja ima više zajedničkih osnova.

"Naše zemlje su prošle kroz tranziciju, Srbija je kao deo Jugoslavije imala raznovrsniju ekonomsku infrastrukturu u privatnom sektoru. Drugo važno pitanje je međunarodna bezbednost, naš stav je da ona zavisi od poštovanja principa međunarodnog prava, posebno teritorijalnog integriteta", kaže za RTS Farid Šafijev iz Centra za analiza međunarodnih odnosa u Bakuu.
https://www.021.rs/story/Info/Bizni...a-racuna-na-gas-i-struju-iz-Azerbejdzana.html

Hoće li nam ovo pomoći, šta mislite?
Vucic tezi tome da postanemo ko Azejberdzan. Mislim ono da ga sin nasledi u vlasti, bogacenje na racun diktature i to:>P
 
Ja sam čitao da su oni to sve platili. Jedan je spomenik, na Keju. Meni je lep, mada priznajem da za tog pesnika nikad nisam čuo.
Dobro je da je u celoj Srbiji mozda culo 3je ljudi za njega, troje koji su proucavali azerbejdzansku kulturu. Sem tog spomenika podigli su 2 u BGD, jedan na Tasu njihovom diktatoru i drugi njihovom nacionalnom muslimanskom heroju isored zgrade Energoprojekta na NBGD.
Meni je to bio vrhunac doopeu.v.lakacke politike tadasnjeg DS azerbejdzanskom diktatoru, na celu te kolone bili su Tadic, Djilas i Pajtic. Sledece godine su izgubili izbore. Ali mene sve to vise nije interesovalo, vec sam bio napolju, no ipak sam o tome citao iz daleka i gadio se doopleuvlakama u maticnoj mi zemlji.
 

Može li Srbija da računa na gas i struju iz Azerbejdžana?​


Konflikti između država moraju da se rešavaju u skladu sa međunarodnim pravom - stav je azerbejdžanskih stručnjaka za međunarodne odnose. Ti principi, poručuju, moraju da važe i za Srbiju.
Pogledajte prilog 1386889

Ova zemlja, jedna je od onih koje nisu priznale nezavisnost KiM i koja sa Srbijom ima i strateško partnerstvo. Azerbejdžan je bogat energentima. Koliko to njegovu ulogu čini značajnijom i šta znači za Srbiju, istraživao je RTS.


lg.php

Očekuje se da će zbog promene vremenskih uslova, do kraja 2024. godine više struje biti dobijeno iz obnovljivih izvora energije. Azerbejdžanski analitačari smatraju čak trećinu.

Zelena energija je i jedan od potencijala ove zemlje koja već ima saradnju sa mnogim evropskim zemljama poput Mađarske i Rumunije. Sa Azerbejdžanom Srbija ima strateško partnerstvo, ali i potpisano više od 40 međunarodnih ugovora.

Pre trke za zelenom energijom cela Evropa pa i naša zemlja vidi veliki potencijal te zemlje u gasu i električnoj energiji i u budućnosti na njih računaju.

Kada je reč o trgovinskoj razmeni ona je 2021. godine iznosila 56 miliona američkih dolara, od toga veći deo je činio izvoz iz Srbije.

Najintenzivnija je saradnja u oblasti putne infrastrukture. Politička saradnja je svakako nešto što je osnova za dogovore uključujući i pregovore o kupovini azerbejdžanske struje, a ta saradnja ima više zajedničkih osnova.

"Naše zemlje su prošle kroz tranziciju, Srbija je kao deo Jugoslavije imala raznovrsniju ekonomsku infrastrukturu u privatnom sektoru. Drugo važno pitanje je međunarodna bezbednost, naš stav je da ona zavisi od poštovanja principa međunarodnog prava, posebno teritorijalnog integriteta", kaže za RTS Farid Šafijev iz Centra za analiza međunarodnih odnosa u Bakuu.
https://www.021.rs/story/Info/Bizni...a-racuna-na-gas-i-struju-iz-Azerbejdzana.html

Hoće li nam ovo pomoći, šta mislite?
naravno da oce............al nasim tajkunima. Mi ce i dalje da energiju placamo "po evropskim cenama" posto na nasem putu ka EU moramo usaglasiti cene sa EU (a plate ne mora, jer to EU ne zahteva od nas).
 
naravno da oce............al nasim tajkunima. Mi ce i dalje da energiju placamo "po evropskim cenama" posto na nasem putu ka EU moramo usaglasiti cene sa EU (a plate ne mora, jer to EU ne zahteva od nas).
Chika Milutine, znam da je benzin u Srbiji skuplji nego u Hrvatskoj, Madjarskoj, Rumuniji i Bugarskoj, redom clanicama EU - napomena: Srbija nije clanica EU i zasticena je od "evropskih cena" kako ti kazes. Nemam pojma kako stoji sa gasom, kolika je cena za gradjanina Srbije a kolika za gradjane u tim okolnim EU drzavama, jel neko zna te podatke da ne bunarimo po interMetu za tim. Znajuci kako su "zastitili" gradjane Srbije po pitanju benzina ne bih se iznenadio da su "zasticeni" i na ceni gasa...
 
Chika Milutine, znam da je benzin u Srbiji skuplji nego u Hrvatskoj, Madjarskoj, Rumuniji i Bugarskoj, redom clanicama EU - napomena: Srbija nije clanica EU i zasticena je od "evropskih cena" kako ti kazes. Nemam pojma kako stoji sa gasom, kolika je cena za gradjanina Srbije a kolika za gradjane u tim okolnim EU drzavama, jel neko zna te podatke da ne bunarimo po interMetu za tim. Znajuci kako su "zastitili" gradjane Srbije po pitanju benzina ne bih se iznenadio da su "zasticeni" i na ceni gasa...
sUvErEnA iNeZaViSnA sRbIjA
 
Srbija je svoju naftnu industriju "dalekovido" predala Rusiji 2008me i energetski se vezala za njih, da se podsetimo to je uradila koalicija koju su zajednicki napravili Kostunica i Tadic sa ostalim trabandima.

No, Kostunica koji nas je zaduzio i Ustavom zbog kog smo blokirani u pregovorima sa EU oko pitanja Kosova zaduzio nas je uz Tadica ( i perjanice danasnje opozicije) i za pitanje energetske zavisnosti o Rusiji. Kao rezultat Rusi su dobili monopolski polozaj na trzistu, dobili su i pravo bagatelne exploatacije nasih naftnih i gasnih rezervi ( godisnje izvuku oko milion tona nafte i slican ekvivalent gasa u m3 iz busotina u obodu Panonije) a Srbi kao potrisaci su dobili najskuplji benzin i gas u jugoistocnoj Evropi.
Nikada to ne zaboraviti.
I ne oprostiti.
 
Nikada to ne zaboraviti.
I ne oprostiti.
Secam se da je tada opozicioni SRS (a mozda su vec bili i SNS, ko ce se toga secati) i tadasnje njihove vodje Toma Grobar i Potrcko Vucic iz sve snage napadao "siroku" koaliciju ( DSS, DS, Gey17+, SPS i svi ostali koji su bili u vlasti) koja je predala Rusima rafinerije, benzinske pumpe, naftne i gasne busotine po obodu Panonije, nekretnine kojiam je raspolagao NIS kao i buducnost energetskog tzrista Srbije. Vikali su "izdagj", "koliko se ugradi XY"... a kad su dosli na vlast to vise nikada nisu spomenuli. Kao sto danasnji opozicionari napadaju vlast da je prodala BNV, NSNV, PKB i Jadar strancima. No cute o tome sta su oni (vecina opozicionih vodja su bili funkcioneri u vlasti koja je prodala NIS) ili njihovi polticki patroni uradili sa NIS-om.

U svakom slucaju, dok se svi oni izredjaju i svako proda svoj deo te zemlje zarad svojih provizija od Srbije nece ostati ni kamen na kamenu sem ako se nesto drasticno ne promeni. Pa recimo, uhapse bivseg premijera ili ministra koji je potpisom aminovao kradju nacionalne imovine, osude ga na dugogodisnju robiju a stranu (ili domacu kao onomad u aferi prodaje secerana) kompaniju kazne teskom globom zbog podmicivanja drzavnog sluzbenika i oduzimanjem imovine na teritoriji Srbije. Samo to sto smo svi svesni da se to u Srbiji nikad nece desiti, ako ko i pokusa nesto tako da uradi ima da prodje kao Djindjic.
 
Dobro je da je u celoj Srbiji mozda culo 3je ljudi za njega, troje koji su proucavali azerbejdzansku kulturu. Sem tog spomenika podigli su 2 u BGD, jedan na Tasu njihovom diktatoru i drugi njihovom nacionalnom muslimanskom heroju isored zgrade Energoprojekta na NBGD.
Meni je to bio vrhunac doopeu.v.lakacke politike tadasnjeg DS azerbejdzanskom diktatoru, na celu te kolone bili su Tadic, Djilas i Pajtic. Sledece godine su izgubili izbore. Ali mene sve to vise nije interesovalo, vec sam bio napolju, no ipak sam o tome citao iz daleka i gadio se doopleuvlakama u maticnoj mi zemlji.
Njima bar nisu predali ceo NIS kao Rusima. Neverovatno štetan potez za Srbiju zbog kojeg će i praunuci naši dividende Rusima plaćati.
Sad međutim to pred nas postavlja novi problem: Pošto su Rusi pod sankcijama dovoz nafte i gasa je sa nekih strana već presečen, a verovatno će u budućnosti biti i više. Zato je ovo s Azerbejdžanom i postalo aktuelno, šta god ko mislio o njima.
 
Njima bar nisu predali ceo NIS kao Rusima. Neverovatno štetan potez za Srbiju zbog kojeg će i praunuci naši dividende Rusima plaćati.
Sad međutim to pred nas postavlja novi problem: Pošto su Rusi pod sankcijama dovoz nafte i gasa je sa nekih strana već presečen, a verovatno će u budućnosti biti i više. Zato je ovo s Azerbejdžanom i postalo aktuelno, šta god ko mislio o njima.
Srbija se vezala za Orbana i Madjarsku, gde Orban tu i Vucic. Znaci ako Madjari nekim slucajem budu dobijali gas sa zapada kontinenta (americki ukapljeni ili norveski) dobijace ga i Srbija. az sad idemo zajedno sa bracom ti Madjarima preko turskog toka.

No mozda sve to bude vanpredmetno ako P.u.ttler uskoro kapitulira i Zapad okupira Rusiju i naplati joj sce muke kroz dzaba prirodni gas iz Sibira. Samo sto ce pola krstarice da izvrsi harakiri u toj soluciji...
 
Chika Milutine, znam da je benzin u Srbiji skuplji nego u Hrvatskoj, Madjarskoj, Rumuniji i Bugarskoj, redom clanicama EU - napomena: Srbija nije clanica EU i zasticena je od "evropskih cena" kako ti kazes. Nemam pojma kako stoji sa gasom, kolika je cena za gradjanina Srbije a kolika za gradjane u tim okolnim EU drzavama, jel neko zna te podatke da ne bunarimo po interMetu za tim. Znajuci kako su "zastitili" gradjane Srbije po pitanju benzina ne bih se iznenadio da su "zasticeni" i na ceni gasa...
nismo u EU al ispunjavamo sve njihove obaveze..........plate ne spadaju u obaveze.
 

Back
Top