Morski plodovi recept!

Pa sad .....

To , kako trazis je vrlo uopsteno .............dali se sluzilo hladno ili toplo , koja vrsta morskih plodova , dali je izgledalo belo ili tamno kao crni rizoto sa lignjama i tintom iz njih , rastresito ili ukuvano .....dali je imalo zivo povrce , luk , krastavac , paradajz u sebi .... aj malo konkretnije .... nacina za sremanje koliko hoces .. :)
 
beli pirinac,primetio sam da je sve bilo iseckano,nisam vecinu stvari prepoznao,samo sam prepoznao skoljke,vise je bilo pirinca od plodova ali je zato i pirinac imao ukus plodova. Ja mrzim pirinac,ali ono sam jeo kao blesav. Bilo je hladno jelo! Od povrca nisam nesto primetio,mozda je bilo malko luka.
 
RIZOTO SA MORSKIM PLODOVIMA
300gr mesanih plodova mora (dagnje, rakovi, lignje, meso od skampa..), 300gr pirinca, 2 paradajza, vezica persuna, vezica svezeg bosiljka, 1 glavica crnog luka, 2 cena belog luka, maslinovo ulje, biber, so, ulje

Pirinac skuvajte u vodi sa kasicicom vegete. Kuvani pirinac ne sme da se raspada, trebao bi da ostane cvrst. Operite i ostavite sa strane. Paradajz isecite na kockice, a persun i bosiljak sitno iseckajte. Sitno iseckajte crni i beli luk. Ugrejte malo ulja u dubljem tiganju, ubacite luk i kratko proprzite, pa dodajte morske plodove. Dinstajte nekoliko minuta, povremeno mesajući. Dodajte kuvani pirinac i paradajz, pa još malo prodinstajte, a zatim ubacite bosiljak i persun. Posolite, pobiberite, dobro izmesajte, pa skinite sa vatre. Nalijte malo maslinovog ulja, još jednom promesajte i sluzite.
Pirinac cete najlakse skuvati ako ga nalijete hladnom vodom u razmeru 1:3 (pirinac:voda). Kuvajte bez mesanja i dolivanja dok sva tecnost ne uvri.
Ovo sam nasla na internetu, nesecam se gde, pravila sam vec nekoliko puta i meni je lepo.
 
Moze :)

A mozes i ovako
Kupi Basmati pirinac iz razloga sto on nakon kuvanja ostane ceo i ne lepi se jedan za drugi
Mozes sam da mixujes morske plodove prema afinitetu a mozes i da kupis ono gotovo pakovanje

Zatim , glavicu luka u blender ili sitno iseckati i staklasto izdinstati na malo ulja +malo vode ( pri dinstanju dodati , hehe mala tajna -na vrh noza sode bikarbone i onda se luk rastapa )
E tu sad dodati Basmati pirinac i naliti malo vise nego da ogrezne u vodi i zacine po zelji , zmanjiti na keca ili 2 , poklopiti i NE MESATI , nego povremeno protresti posudu i paziti da ima dovoljno vode za kuvanje ( ako treba dodavati , iskljucivo vrelu vodu)
Negde nakon 2/3 vremena , dodati onaj mix od morskih plodova i jos malo kuvati ( stim sto vodi racuna da npr lignjama je dovoljno nekoliko minuta jer inace postanu zilave )
So , biber , persun ,lorber , cak i malo belog vina , malo maslinovog ulja , majonez ili pavlaka .. .............to je vec stvar tvog ukusa i spremnosti za igranje

Sad ti uzmi od svakog recepta po nesto , sigurna sam da se nece baciti :)
 
Moze :)

A mozes i ovako
Kupi Basmati pirinac iz razloga sto on nakon kuvanja ostane ceo i ne lepi se jedan za drugi
Mozes sam da mixujes morske plodove prema afinitetu a mozes i da kupis ono gotovo pakovanje

Zatim , glavicu luka u blender ili sitno iseckati i staklasto izdinstati na malo ulja +malo vode ( pri dinstanju dodati , hehe mala tajna -na vrh noza sode bikarbone i onda se luk rastapa )
E tu sad dodati Basmati pirinac i naliti malo vise nego da ogrezne u vodi i zacine po zelji , zmanjiti na keca ili 2 , poklopiti i NE MESATI , nego povremeno protresti posudu i paziti da ima dovoljno vode za kuvanje ( ako treba dodavati , iskljucivo vrelu vodu)
Negde nakon 2/3 vremena , dodati onaj mix od morskih plodova i jos malo kuvati ( stim sto vodi racuna da npr lignjama je dovoljno nekoliko minuta jer inace postanu zilave )
So , biber , persun ,lorber , cak i malo belog vina , malo maslinovog ulja , majonez ili pavlaka .. .............to je vec stvar tvog ukusa i spremnosti za igranje

Sad ti uzmi od svakog recepta po nesto , sigurna sam da se nece baciti :)

hvala. :)
 

Back
Top