Moralna ispravnost oružane revolucije

Prvo, nekorektno je da moj iseckan post koristis kao dopunu svog misljenja, ako je njegov smisao suprotan.
opet nisi objasnio korektnost i nekorektnost. osim toga ne vidim zašto bi bio suprotan, )

Drugo, koliko je moralno nemoralnim ljudima dati opravdanje da vrse zlocin u ime napretka?
Koliko je opravdano naoruzati ubice?
ajd mutna korektnost. a šta je moral,)))

nema veze s onim što si citirao. a to beše ovo:
upotreba oružane sile je pravedna i opravdana ako nema boljeg izbora.

što će reći ne mora biti najniži i najgori već čin dostojan bogočoveka. naprimer narodnooslobodilačka borba u ww2. mnogi su svesno pre otišli u sigurnu smrt no u robovski život.
 
Moral je ljudski okvir ponasanja koji odvaja ljude od neljudi.
Ne mozes se racunati u ljude, ako se oslanjas na neljude.
nšta nisi odgovorio a jesi napisao. objašnjavaš jedno nepoznato drugim. u ovom slučaju uvodiš nedefinisan pojam okvira te pojmove čoveka i nečoveka.

- - - - - - - - - -

moral je skup normi. a takvih imaš do mile volje....a za mene je moral ispravno postupanje u krajnju korist svih.
 
Gde si ti rastao, ako su ti nepoznati pojmovi koji su napisani?
Uostalom imas raznih recnika, pa se informisi.
frljaš se. tebi su spomenuti pojmovi mutni. da nisu objasnio bi šta pod okvirom, čovekom i nečovekom podrazumevaš. a ako bi umeo objasniti onda bi ti mogao odgovoriti gde eventualno grešiš.

- - - - - - - - - -

Ukidanjem morala ukidamo osnovu prava,
opet se frljaš. nema jedinstvenog morala. možda bi to bio onaj najviši Božin. a mi taj ne možemo ukinuti.
 
Ukidanjem morala ukidamo osnovu prava,
ako nema prava nema ni pravosudja,
pa je po tom nacinu razmisljanja anarhija
jedini model, a cemu bi onda sluzila revolucija
i to jos oruzana?

Izvini ali jako loše barattaš pojmovima , jer kako možeš izjaviti "ukidanje morala" kao da je moral nešto zakonski donešeno pa se može ukidati.

Moral je urođen ljudima , ali svako ima drugačiji odnos spram njega zavisno od kulture i određene situacije.

Postoji moralna osnova za sve ljude na ovom svetu tzv.zlatno pravilo "Ne čini drugima ono što ne žališ sebi" , ali ako tebe neko hoće da ubije i ti u odrbani ubiješ njega , to ipak nije u zlatnom pravilu već nagon preživljavanja koji je ogoljen od morala.
E sad dolazi ono što je važno , koliko će čovek uspeti da se suzdrži u odbrani sebe i svoje imovine da ne pređe u nemoral tj. u zločin.

Njegoš je rekao:

Вук на овцу своје право има
ка тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права,
то је људска дужност најсветија!
 
Izvini ali jako loše barattaš pojmovima , jer kako možeš izjaviti "ukidanje morala" kao da je moral nešto zakonski donešeno pa se može ukidati.

Moral je urođen ljudima , ali svako ima drugačiji odnos spram njega zavisno od kulture i određene situacije.

Postoji moralna osnova za sve ljude na ovom svetu tzv.zlatno pravilo "Ne čini drugima ono što ne žališ sebi" , ali ako tebe neko hoće da ubije i ti u odrbani ubiješ njega , to ipak nije u zlatnom pravilu već nagon preživljavanja koji je ogoljen od morala.
E sad dolazi ono što je važno , koliko će čovek uspeti da se suzdrži u odbrani sebe i svoje imovine da ne pređe u nemoral tj. u zločin.

Njegoš je rekao:

Вук на овцу своје право има
ка тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права,
то је људска дужност најсветија!

a ti mnogo seres, a pri tome nemas pojma sta pises.
ili pitaj ovog prethodnog to sto pitas mene.
 
Naravno da je moralno, i to ne samo uzeti imovinu, nego i proliti koliko god krvi da je potrebno kako bi se mrski kapitalizam srušio. Kapitalizam je sistem u kom nečasni i pohlepni stiču imovinu i idu gore gazeći preko leševa, dok većina društva skapava u jadu, bedi i siromaštvu. Ne postoji milioner koji je početni kapital stekao pošteno.
.

To je već bilo, zar se ne sećaš? U praksi su i revolucionari gazeći preko leševa za sebe izborili iste te privilegije protiv kojih su se borili i zbog kojih su ubijali...

Meni je interesantna ona priča o minimalcu (da svi ljudi dobijaju koliko im treba za osnovne životne potrebe). Borba protiv velikih bogatstava može da se vodi i ogromnim porezima za nasledstvo... Tj. da deca mogu da naslede samo mali deo bogatsva ostvarenog za jedan životni vek... Kada bi društvo tako funkcionisalo, niko se ne bi rađao kao rob (jer bi svi automatski imali minmum koji je potreban za dostojanstveno preživljavanje, i vreme, prostor i mogućnost da se obrazuju ili usavršavaju u svojoj delatnosti), i niko se ne bi rađao kao car, jer bi imao samo minimalnu prednost (minimalno nasleđe)....
 
Ovi instant skolovani porasli u casi gde im je sve jasno
daju sebi pravo da kritikuju, a mozak im ispran i nabacene samo tufnice.
Niko im ne brani da pisu sta znaju, ali ne preko mojih postova.

- - - - - - - - - -

Oni pisu o moralu...pa samo da prebroje supljine znali bi nesto,
a oni nemaju pojma gde su im supljine.
 
To je već bilo, zar se ne sećaš? U praksi su i revolucionari gazeći preko leševa za sebe izborili iste te privilegije protiv kojih su se borili i zbog kojih su ubijali...

Meni je interesantna ona priča o minimalcu (da svi ljudi dobijaju koliko im treba za osnovne životne potrebe). Borba protiv velikih bogatstava može da se vodi i ogromnim porezima za nasledstvo... Tj. da deca mogu da naslede samo mali deo bogatsva ostvarenog za jedan životni vek... Kada bi društvo tako funkcionisalo, niko se ne bi rađao kao rob (jer bi svi automatski imali minmum koji je potreban za dostojanstveno preživljavanje, i vreme, prostor i mogućnost da se obrazuju ili usavršavaju u svojoj delatnosti), i niko se ne bi rađao kao car, jer bi imao samo minimalnu prednost (minimalno nasleđe)....

To oko minimalca i nasleđivanja je komunistička logika koja po prirodi stvari uvek završi tragično i loše po sve ljude.

Ljudi stvaraju imetak ne samo zarad sebe i svoje sujete nego i zarad potomaka , tako da ovo što si napisao je kontradiktorno jer ako bi svi dobijali jednako u nasleđivanju onda je motivacija za stvaranje imetka postaje iluzorna , i svi sposobni se postavljaju u isti rang sa nesposobnima.

Poenta je u svesti pojedinaca , pa tako imamo na "trulom" zapadu upravo najviše onih koji svoje bogatstvo ne ostavljaju svojimn potomcima u celosti , jer su ih vaspitali da cene svoj rad i svoju sposbnost a ne da bez rada i truda dobiju od mame,tate ili države na tacni ono šta nisu svojim rukama zaradili.

Dakle onaj sposobni čovek koji je radio i trudio se ceo život nikad neće dati u nasleđe tek tako svoj imetak svojoj deci , jer ako je on radio mora i potomak bar toliko raditi da zaradi sebi za minimalac i krov nad glavom.

Mi danas nažalost u našoj zemlji živimo u onoj staroj verziji kapitalizma gdejoš barabe,lopovi kolo vode , pa od njih nikad nećemo dočekati da imaju velike zadužbine za narod , dok npr. u Americi svaki milioner ako hoće ući u nezvanično društvo milionera mora davati u dobrotvorne svrhe , dok kod nas tajkunska ološ pored velikih miliona nisu sagradili niti ijednu školu,vrtić,naučnu instituciju,...već grade sebi crkve i slične gadosti.
 
Tebi je mnogo toga kristalno jasno sto je sasvim opravdano
kada rastes u casi.
opravdano je ono što je u krajnje dobro svih. to znači da tek krajnji sud opravdava delo ili nedelo a ne ljudski zakon ili "moral". stogo svako od nas treba da respektuje ovo i ne može se pozivati na morale i pravo. debelo razmisli o posledicama vlastitog činjenja.

- - - - - - - - - -

Ovi instant skolovani porasli u casi gde im je sve jasno
daju sebi pravo da kritikuju, a mozak im ispran i nabacene samo tufnice.

Niko im ne brani da pisu sta znaju, ali ne preko mojih postova.
ti si školovan:zroll:?)
ne diskutuje se iz ugla diplome no iskazima koje umeš valjano obrazložiti. ako ne umeš a govoriš istinu onda si u najboljem šlučaju školovani papagaj.
 
Ako si vec resio da pises na filozofiji oslobodi se sablona koje si negde napabircio.

To sto pokusavas sablonima da prikazes svoje "filozofsko" misljenje samo znaci da

si instant skupljao najsimpaticnije formule i nista vise od toga.

Tacno je da skup morala prostorno ili vremenski brise granice morala i sam moral,

a to je naravno stav onih koji bi da moral sasvim ukinu dok su jaci, a da ga vrlo zaostre

kada su ugrozeni sto je odlika neljudi.

A sta su neljudi, a sta ljudi? To su izrazi iznad pojma moral ili zakon, to su izrazi koji definisu

visinu svesti coveka i odakle pocinje definicija morala. Necovek nema sposobnost da oseti ili bar definise moral

tako da za njega taj pojam ne postoji. Covek je svesno bice koje oseca granice morala cak i kada ne moze da ih definise.

Pradefinicija morala bi bila " Ne cini ono sto ne zelis da drugi cine tebi. " sto se moze dogradjivati prema obicajima i dogovorima

ali mu sustina ostaje ista.

Kada zavrsimo pricu o moralu onda mozemo da predjemo na tvoju temu " Cilj opravdava sredstvo. "
 
Ako si vec resio da pises na filozofiji oslobodi se sablona koje si negde napabircio.

To sto pokusavas sablonima da prikazes svoje "filozofsko" misljenje samo znaci da

si instant skupljao najsimpaticnije formule i nista vise od toga.

ne lupetaj.

gledaj šta ti piše i obrazaži u odgovorima. ako može kratko i jasno.

- - - - - - - - - -


Tacno je da skup morala prostorno ili vremenski brise granice morala i sam moral,


a to je naravno stav onih koji bi da moral sasvim ukinu dok su jaci, a da ga vrlo zaostre
ne bih se složio. zato sam napisao u krajnje dobro a to znači za sva vremena.
to o čemu ti pričaš je skup ljudskih normi i vrednosti neke zajednice.
 
A sta su neljudi, a sta ljudi? To su izrazi iznad pojma moral ili zakon, to su izrazi koji definisu

visinu svesti coveka i odakle pocinje definicija morala. Necovek nema sposobnost da oseti ili bar definise moral
recimo mafijaši.. opet se frljaš.

- - - - - - - - - -

Nisam ti ja ucitelj. Govedo jedno seljacko.

naravno da nisi. trebao bi nešto znati.
 

Back
Top