Misticno iskustvo stvarnost ili samoobmana?

anajade

Elita
Poruka
15.519
Misticno iskustvo je vrsta religioznog duhovnog iskustva u kojem se osoba negde gubi ne znam samo gde i onda kad se opasulji
izvestava o gubitku individualnosti, jedinstva celokupne stvarnosti, sjedinjenju sa bozanstvom.
Da li je to misticno iskustvo istinito i da li taj izvestaj doticnog mistika mogu drugi prihvatiti kao tacan.Ja verujem da je on to sve doziveo da ne laze ali kako zna da to nije zabluda.
 
Misticno iskustvo je vrsta religioznog duhovnog iskustva u kojem se osoba negde gubi ne znam samo gde i onda kad se opasulji
izvestava o gubitku individualnosti, jedinstva celokupne stvarnosti, sjedinjenju sa bozanstvom.
Da li je to misticno iskustvo istinito i da li taj izvestaj doticnog mistika mogu drugi prihvatiti kao tacan.Ja verujem da je on to sve doziveo da ne laze ali kako zna da to nije zabluda.
Misticno iskustvo moze biti i delo demona...

2 solunjanima 2
3 Ne dajte nikome da vas zavede ni na koji način, jer taj dan neće doći dok se najpre ne pojavi otpadništvo
i ne otkrije se čovek bezakonja, sin uništenja.
4 On je protivnik i uzvisuje se iznad svakoga koga nazivaju bogom i svega čemu ljudi služe. On sedi u Božjem hramu prikazujući se kao bog.

9 Ali bezakonikov dolazak, koji Satana omogućuje svojim delovanjem, propraćen je moćnim delima, lažnim znakovima i čudima 10 i svakom nepravdom i prevarom. Sve to zavodi ljude koji za kaznu odlaze u propast zato što nisu prihvatili i zavoleli istinu, što im je moglo doneti spasenje. 11 Zato Bog dopušta da pod uticajem zabluda poveruju u laži,12 kako bi svi oni bili osuđeni jer nisu
 
Misticno iskustvo moze biti i delo demona...

2 solunjanima 2
3 Ne dajte nikome da vas zavede ni na koji način, jer taj dan neće doći dok se najpre ne pojavi otpadništvo
i ne otkrije se čovek bezakonja, sin uništenja.
4 On je protivnik i uzvisuje se iznad svakoga koga nazivaju bogom i svega čemu ljudi služe. On sedi u Božjem hramu prikazujući se kao bog.

9 Ali bezakonikov dolazak, koji Satana omogućuje svojim delovanjem, propraćen je moćnim delima, lažnim znakovima i čudima 10 i svakom nepravdom i prevarom. Sve to zavodi ljude koji za kaznu odlaze u propast zato što nisu prihvatili i zavoleli istinu, što im je moglo doneti spasenje. 11 Zato Bog dopušta da pod uticajem zabluda poveruju u laži,12 kako bi svi oni bili osuđeni jer nisu
Ne znam i da je istinito na primer sta dokazujes s tim sto si boga nagazio.Kao bog ce ti produzi zivot na 200 godina
 
Misticno iskustvo je vrsta religioznog duhovnog iskustva u kojem se osoba negde gubi ne znam samo gde i onda kad se opasulji
izvestava o gubitku individualnosti, jedinstva celokupne stvarnosti, sjedinjenju sa bozanstvom.
Da li je to misticno iskustvo istinito i da li taj izvestaj doticnog mistika mogu drugi prihvatiti kao tacan.Ja verujem da je on to sve doziveo da ne laze ali kako zna da to nije zabluda.
Pa ako se osoba tada ne opasulji, nego se izgubi, onda to nije mistično
iskustvo nego nesvestica ili tako nešto.. :confused:
Ničije iskustvo ne možeš prihvatiti, zato što to nije tvoje iskustvo. Ako
nikada jagode nisi jela, ne možeš od drugoga dobiti to iskustvo. Možeš
mu verovati da je jeo jagode ili mu ne verovati i to je sve.
 
Poslednja izmena:
Мистика представља духовност-духовне вежбе али и нешто што
продубљује наше духовно искуство. Исихазам представља молитвено
понављање Исусове молитве и кроз то достизање смирења и психичке
стабилности.
.............
Постоје и медитативне технике тј седети на столици и ум усредсредити
ка пупку да би молитва била усредсређенија и обављање молитве у
мраку али то је усредсређивање ума. То је уствари метод да се човек
повлачи из метежа и да своје цело биће и усклађивањем дисања
усмерава Богу. Име Господње се изговара. Циљ јесте да се усмери
човек на мир, суочавање са свакодневним проблемима и мислима и
да би се усредили на свакидашње задатке.


https://verskanastava.wordpress.com/2021/02/02/исихазам/

Mmmm.. kako zanimljiva verska nastava... :okok:
 
Iskustva mogu biti mistična, nerazjašnjiva, ali bez veze sa Bogom iz tih iskustava teško izlazimo kao i dalje celovite, funkcionalne osobe. Neki svoja iskustva unovče, neki jednostavno polude, dok neki imaju veru u Boga i mole se da se takve stvari ne završe po nas tako da izgubimo dušu i kompas. Smirenje, smirenje!
Prvo, šta su mistična iskustva (autor teme treba da navede primere)? Ko su mete mističnih iskustava? Kako se provode ti ljudi sa mističnim iskustvima???
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo da ti koji sluze Sotoni smeta im sto Bog preko Biblije upozorava na Sotonu i njegova dela.

Pravi vernici se klone svega sto je Sotonino...

Bog nam je preko Biblije razotkrio Sotonina dela i njegova zavodjenja i manipulacije.

tako da oni sto ne znaju istinu sebe obmanjuju i baveci se misticizmom samo se udaljavaju od Boga
 
Zanimljivo da ti koji sluze Sotoni smeta im sto Bog preko Biblije upozorava na Sotonu i njegova dela.
zeno, pupak je tema, a ne biblija, jel citas ti?
Постоје и медитативне технике тј седети на столици и ум усредсредити
ка пупку
odakle meni adamu pupak? ili evi?
 
Zanimljivo da ti koji sluze Sotoni smeta im sto Bog preko Biblije upozorava na Sotonu i njegova dela.

Pravi vernici se klone svega sto je Sotonino...

Bog nam je preko Biblije razotkrio Sotonina dela i njegova zavodjenja i manipulacije.

tako da oni sto ne znaju istinu sebe obmanjuju i baveci se misticizmom samo se udaljavaju od Boga
Pa, kako se odbraniti?
Vi svi imate stanovište, ali ništa ne dajete kad se pitamo-Ok, ali kako to?
 
Pa, kako se odbraniti?
Vi svi imate stanovište, ali ništa ne dajete kad se pitamo-Ok, ali kako to?
Branimo se istinom koju ucimo iz Biblije.
Vidimo kako Bog deluje i sta je na strani Boga
i Biblija takodje razotkriva Satanine zamke i taktike...

ovo je tako uopsteno treba postaviti neki primer
Na orimer Bog je protiv svakog oblika proricanja jer to dovodi u vezi sa demonima
takodje neki pitaju mrtve - to je nemoguce nego demoni koriste tu zabludu kod ljudi
pa se oni predstavljaju itd...
Takodje u snovima demoni napadaju ljude i mogu im davati neke vizije

U 5.Mojsijevoj 18 :10 citamo : “neka se ne nadje u tebe niko koji bi vodio sina svoga ili kcer svoju kroz oganj, ni vracar, ni koji gata po zvezdama ili po pticama, ni urocnik, ni bajac, ni koji zaziva duhove , ni opsenar, ni koji pita mrtve. Jer je gad pred Jehovom ko god tako cini , i za takve gadosti Jehova Bog tvoj tera te narode ispred tebe.
 
Zanimljivo da ti koji sluze Sotoni smeta im sto Bog preko Biblije upozorava na Sotonu i njegova dela.

Pravi vernici se klone svega sto je Sotonino...

Bog nam je preko Biblije razotkrio Sotonina dela i njegova zavodjenja i manipulacije.

tako da oni sto ne znaju istinu sebe obmanjuju i baveci se misticizmom samo se udaljavaju od Boga


Nije misticizam kad tvojim čikama iz vodećeg tela nekakvi anđeli
otkrivaju nova svetla?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Iskustva mogu biti mistična, nerazjašnjiva, ali bez veze sa Bogom iz tih iskustava teško izlazimo kao i dalje celovite, funkcionalne osobe. Neki svoja iskustva unovče, neki jednostavno polude, dok neki imaju veru u Boga i mole se da se takve stvari ne završe po nas tako da izgubimo dušu i kompas. Smirenje, smirenje!
Prvo, šta su mistična iskustva (autor teme treba da navede primere)? Ko su mete mističnih iskustava? Kako se provode ti ljudi sa mističnim iskustvima???
Evo jedno iskustvo
Bio sam u praznini . Ova praznina je imala cudan i neopisiv kvalitet u tome sto nije postojalo nista osim ovog osecaja bezuslovne i besmrtne Ljubavi . Oseccao sam se kao da moja dusa uziva u oseccaju ovog prostora. Nemam pojma koliko je ovo trajalo. Vreme i prostor tamo nisu postojali … sve su to bile razlicite manifestacije ovog ljubavnog oseccaja u koji sam se nasao .
umotan.
A kad se opasuljio noge u lavoru od ljubavi ni traga moj komentar
 
Evo jedno iskustvo
Bio sam u praznini . Ova praznina je imala cudan i neopisiv kvalitet u tome sto nije postojalo nista osim ovog osecaja bezuslovne i besmrtne Ljubavi . Oseccao sam se kao da moja dusa uziva u oseccaju ovog prostora. Nemam pojma koliko je ovo trajalo. Vreme i prostor tamo nisu postojali … sve su to bile razlicite manifestacije ovog ljubavnog oseccaja u koji sam se nasao .
umotan.
A kad se opasuljio noge u lavoru od ljubavi ni traga moj komentar
Znači za tebe je opasuljenje kad se vratiš u niži stepen svesnosti. Recimo
kad te obuzme ljutnja, jesi li opasuljena?
 
Ljudski je da se i ljutim ali i razlog postoji zasto tako i ljubav .Cu da volim spajdermena u mojoj glavi haha
Ljudski je da se ljutiš, ali nije ljudski da osetiš duboko iskustvo ljubavi?
Kada si Bogu bliže, kada se ljutiš ili kada si u ljubavi?

I šta je problem u opisu ovog iskustva koje si citirala. Tu ničeg mističnog
nema. Obično ljudsko iskustvo u kome bi čovek trebao najčešće da
boravi.
 
Ljudski je da se ljutiš, ali nije ljudski da osetiš duboko iskustvo ljubavi?
Kada si Bogu bliže, kada se ljutiš ili kada si u ljubavi?

I šta je problem u opisu ovog iskustva koje si citirala. Tu ničeg mističnog
nema. Obično ljudsko iskustvo u kome bi čovek trebao najčešće da
boravi.
Ajde ti i tvoje iskustvo.Mozda nesto sto niko nije doziveo.
Samo.lupaju doziveo sam a sta konkretno ne umeju da opisu.
 

Back
Top