Milorad Dodik: Ulazak BiH u NATO za Republiku Srpsku bi bila "smrtna presuda".

Ulazak Bosne i Hercegovine u NATO pakt je "smrtna presuda" za Republiku Srpsku?

  • Da.

    glasova: 4 57,1%
  • Ne.

    glasova: 3 42,9%

  • Ukupno glasova
    7

Srboskizborim

Veoma poznat
Poruka
10.581
petak, 26. jun 2020.
BANjALUKA - Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je tokom boravka u Moskvi poručio da se Republika Srpska protivi članstvu BiH u NATO-u koji je sve što je činio, činio na štetu Srpske, zbog čega bi članstvo u Alijansi za Republiku Srpsku bilo pogubno.
Dodik je ponovio da je za autonomiju koju ima Republika Srpska veoma važno ostati neutralan i ne biti svrstan.

"Ne možemo govoriti da smo imali dobra iskustva s NATO-om, niti da ih imamo sada. Sve što je učinio NATO učinio je protiv Srba, od bombardovanja do smanjenja naše autonomije kroz oduzimanje statusa Vojske Republike Srpske. NATO jeste vojna organizacija, ali s političkim ciljem, a njihov politički cilj u BiH je da se ona centralizuje i unitarizuje", poručio je Dodik.

Prema njegovim riječima, NATO nikad nije pokazao interes za autonomiju Srpske, osim da je ukine, iako to niko neće javno da prizna.

"Zašto bismo podržavali nekog ko hoće da izvrši našu egzekuciju? Mi smo suviše mali da oni prihvate šta mi hoćemo, ali to ne znači da treba da prihvatimo samo ono što oni hoće. Bez obzira na sve što je bilo u prošlosti, naša politika je 'ne' članstvu u NATO-u", rekao je Dodik sinoć za RTRS.


On je istakao da je Republika Srpska za jačanje svoje autonomije, a ne za jačanje BiH, te da je upravo tu razlika u shvatanju.

"U redu je da sarađujemo, ali bilo bi pogubno za Republiku Srpsku kada bi pristali na članstvo u NATO-u. Tog trenutka bi Republika Srpska potpisala svoju smrtnu presudu", naglasio je Dodik

http://www.nspm.rs/hronika/milorad-...srpsku-bi-bila-smrtna-presuda.html?alphabet=l


Moj kometar na ovo.

Ne znam, ali ovo mi sve više liči na "političku paranoju" nego li na stvarnu opasnost od "smrtne presude" Republici Srpskoj? Da su hteli da Republika Srpska ne postoji mogli su to učiniti od avgusta do novembra 1995 godine, kada je Republika Srpska bila u mnogo većim problemima za svoj opstanak? Nije im trebao "Dejtonski sporazum" za to?
 
Poslednja izmena:
Pa najbliže su ti tvoje noge i dupe? Proveri verovatno smrde? A može biti da puno podriguješ, napeo ti se stomak od previše slanine i belog luka a teška sparina, pa zaudara smrad? Reguliši to?
То санирам, него немам појма како да вас санирам.Смрдиш на распаднут леш, а што је најгоре , смрад долази из твојих жвала.
 
То санирам, него немам појма како да вас санирам.Смрдиш на распаднут леш, а што је најгоре , смрад долази из твојих жвала.

Daleko sam ja od tebe, da to osetiš od mene, nego proveri svoje "žvale" ili nekoga tu blizu tebe, može biti da je neko doneo nešto smrada iz svinjaca, nije se opralo a ušlo u kuću ili si to ti sam pa ti smrdi na svinjsko govnooo. Ili ti se krmača oprasila u kući, pa nisi primetio?

Znaš treba vama "odgovoriti na isti način na uvrede, kako vređate da vas se vređa na isti način".
 
Daleko sam ja od tebe, da to osetiš od mene, nego proveri svoje "žvale" ili nekoga tu blizu tebe, može biti da je neko doneo nešto smrada iz svinjaca, nije se opralo a ušlo u kuću ili si to ti sam pa ti smrdi na svinjsko govnooo.
Далеко смо нас двојица, то је тачно. Проблем је што ми улазиш у кућу. Смрди у својој лојави, навикли сте па мислите да свима миришете.
 
Далеко смо нас двојица, то је тачно. Проблем је што ми улазиш у кућу. Смрди у својој лојави, навикли сте па мислите да свима миришете.

Ima i kod tebe lojaluka, ima itekako, prvo ti svoj loj rešavaj, smrdi i tvoja prlljvština samo ti ne osetiš, već uživaš kad prdiš pa udišeš , jer je tvoja prda "mirišljiva" za tvoj nos i usta, pa ubrzano udišeš, da ne bi šta otišlo u vazduh, da što više pokupiš.
 
Ima i kod tebe lojaluka, ima itekako, prvo ti svoj loj rešavaj.
Већ сам ти рекао да сте екстремно неинтелигентни, да сте зло бесмислено, да је ваше прошло.Толико од мене, умри у смраду својих болести и заблуда.
 
Већ сам ти рекао да сте екстремно неинтелигентни, да сте зло бесмислено, да је ваше прошло.Толико од мене, умри у смраду својих болести и заблуда.


Ja neću veruj, a ti koliko te žestina vata, idi na pregled kod kardiologa, to može biti signal na srčane bolesti poput predinfraktnog stanja.
 
petak, 26. jun 2020.
BANjALUKA - Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je tokom boravka u Moskvi poručio da se Republika Srpska protivi članstvu BiH u NATO-u koji je sve što je činio, činio na štetu Srpske, zbog čega bi članstvo u Alijansi za Republiku Srpsku bilo pogubno.
Dodik je ponovio da je za autonomiju koju ima Republika Srpska veoma važno ostati neutralan i ne biti svrstan.

"Ne možemo govoriti da smo imali dobra iskustva s NATO-om, niti da ih imamo sada. Sve što je učinio NATO učinio je protiv Srba, od bombardovanja do smanjenja naše autonomije kroz oduzimanje statusa Vojske Republike Srpske. NATO jeste vojna organizacija, ali s političkim ciljem, a njihov politički cilj u BiH je da se ona centralizuje i unitarizuje", poručio je Dodik.

Prema njegovim riječima, NATO nikad nije pokazao interes za autonomiju Srpske, osim da je ukine, iako to niko neće javno da prizna.

"Zašto bismo podržavali nekog ko hoće da izvrši našu egzekuciju? Mi smo suviše mali da oni prihvate šta mi hoćemo, ali to ne znači da treba da prihvatimo samo ono što oni hoće. Bez obzira na sve što je bilo u prošlosti, naša politika je 'ne' članstvu u NATO-u", rekao je Dodik sinoć za RTRS.


On je istakao da je Republika Srpska za jačanje svoje autonomije, a ne za jačanje BiH, te da je upravo tu razlika u shvatanju.

"U redu je da sarađujemo, ali bilo bi pogubno za Republiku Srpsku kada bi pristali na članstvo u NATO-u. Tog trenutka bi Republika Srpska potpisala svoju smrtnu presudu", naglasio je Dodik

http://www.nspm.rs/hronika/milorad-...srpsku-bi-bila-smrtna-presuda.html?alphabet=l


Moj kometar na ovo.

Ne znam, ali ovo mi sve više liči na "političku paranoju" nego li na stvarnu opasnost od "smrtne presude" Republici Srpskoj? Da su hteli da Republika Srpska ne postoji mogli su to učiniti od avgusta do novembra 1995 godine, kada je Republika Srpska bila u mnogo većim problemima za svoj opstanak? Nije im trebao "Dejtonski sporazum" za to?

Neće biti smrtne presude, ali je to svakako protiv interesa i volje većine srpskog naroda.
 
BiH blokirala dolazak ruskog diplomate zbog špijunaže!
Mektić i Crnadak dozvolili ulazak opasnom špijunu l Mehmedagić upozorio da ne može dati saglasnost
M. Aščić - T. Lazović / Avaz.ba
prije 1 sat

 - Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba BiH blokirala dolazak ruskog diplomate zbog špijunaže!

  •  - Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba
Filipov: Uskraćeno mu gostoprimstvo
Foto: Avaz

Bosna i Hercegovina je blokirala dolazak ruskog diplomate Vladislava Filipova, koji je godinama špijunirao za Rusiju u Sjevernoj Makedoniji i Albaniji, odakle je na koncu i protjeran, potvrđeno je za „Dnevni avaz“ iz više pouzdanih izvora. Prema našim saznanjima, Rusija je odustala od imenovanja Filipova za vojnog atašea, a nakon što je s bh. strane vrlo jasno poručeno da ruski obavještajac po činu pukovnika nije dobrodošao.



Vojna neutralnost

Ključnu ulogu u reakciji bh. vlasti, koja se može posmatrati u okviru šireg odgovora na destabilizirajuće djelovanje Rusije u regiji, na šta je u više navrata ukazivao Kongres Sjedinjenih Američkih Država, odigrali su Obavještajno-sigurnosna agencija i Ministarstvo sigurnosti BiH.
Kako saznajemo, Filipovu su isprva bila širom otvorena vrata za dolazak u BiH, za šta su bili odgovorni ministar sigurnosti BiH u prošlom sazivu Dragan Mektić i bivši šef bh. diplomatije Igor Crnadak, koji su, faktički, prihvatili dolazak kontroverznog obavještajca.


  • Mektić: Dobrodošlica  špijunu - Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba
    Mektić: Dobrodošlica špijunu Foto: Avaz

Međutim, Osman Mehmedagić Osmica, direktor OSA-e, upozorio je bh. vlasti, ali i rusku stranu da se Filipovu ne može garantirati sloboda kretanja. Ruski diplomata je u žižu javnosti došao krajem prošle godine, kada su otkrivene informacije prema kojima je Filipov godinama djelovao obavještajno za interese Rusije. Iz Albanije je protjeran nakon ubistva Sergeja Škripala u Velikoj Britaniji.
Nakon toga je, otkrivamo, ruski ambasador u BiH Petar Ivancov zvanično posjetio tadašnjeg ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića i tražio od njega dozvolu da Filipov može ući u BiH i da se može nesmetano kretati.


  • Igor Crnadak - Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba
    Igor Crnadak Foto: Avaz

Radončić je ovu mogućnost odbio i istakao da će kao ministar sigurnosti BiH postupiti i izdati naredbe u skladu sa sugestijama OSA-e. Između Radončića i Ivancova su održana dva duga sastanka u odvojenim vremenskim intervalima od petnaestak dana, ali Radončić je ostao rezolutno pri stavu da Filipov ne može ući u BiH. On je poručio da je Albanija, odakle je Filipov protjeran, članica NATO-a, te da je to dovoljan razlog da mu BiH ne ukaže gostoprimstvo. Na koncu, i Rusija se opredijelila da pošalje drugog atašea, kako ne bi dodatno komplicirala odnose.
Poznato je da Rusija već godinama opsežno provodi diplomatsko-obavještajnu operaciju s ciljem stvaranja pojasa vojno neutralnih država na Balkanu, u kojem su trebale biti Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija i Sjeverna Makedonija. Kako navodi vrlo utjecajna istraživačka mreža Belligncat, Filipov je imao vrlo važnu ulogu u tom, prema svemu sudeći, propalom projektu.


  • Radončić: Dva puta odbio zahtjev ambasadora Rusije - Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba
    Radončić: Dva puta odbio zahtjev ambasadora Rusije Foto: Avaz

U aprilu 2017. ruski ambasador u Sjevernoj Makedoniji Oleg Ščerbak je visokom dužnosniku Ministarstva vanjskih poslova Sjeverne Makedonije vrlo otvoreno rekao da je plan Rusije bio da „napravi pojas vojno neutralnih država“. Upravo u tim državama, navode istraživači, radio je Filipov koji je u Sjevernu Makedoniju prvo došao 2009. godine, a kasnije prešao u Albaniju.

Veze s Lazanskim

  • Mehmedagić: Precizan stav - Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba
    Mehmedagić: Precizan stav Foto: Avaz

Kosovski mediji su pisali da je Filipov uspostavio veze sa srbijanskim obavještajcem Goranom Živaljevićem te da su bili povezani s incidentom u makedonskom parlamentu 2017. godine. Također, piše mreža Bellingcat, dvojac se povezao i s Miroslavom Lazanskim, analitičarom kojeg često koristi ruski „Sputnik“. Makedonske obavještajne službe su, kako ističu istraživači Bellingcata, identificirale Lazanskog kao jednog od glavnih proruskih propagandista.

Hibridni rat seli na bh. teritorij?

Ruske obavještajne igre kojima je cilj onemogućiti napredak država regije ka članstvu u NATO savezu najsnažnije su vidljive u državama koje su bile bliže tom historijskom koraku Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji.
Međutim, kako su obje države, Crna Gora 2017., a Sjeverna Makedonija 2020. godine, postale članice, nije isključeno da će se hibridni rat Moskve protiv NATO-a i posebno Sjedinjenih Američkih Država i njihovih interesa preseliti na bh. teritorij.
I ranije se u više navrata javnost uvjeravala u dvostruku ulogu Moskve, koja javno podržava suverenitet BiH, ali istovremeno podržava i političke snage koje destabiliziraju napore države na putu ka NATO-u i Evropskoj uniji.


https://avaz.ba/vijesti/bih/581749/bih-blokirala-dolazak-ruskog-diplomate-zbog-spijunaze
 

Back
Top