Mile Kordić

evo i ja da prokomentarisem nesto. :) skoro sam procitao Jelena `93 i odusevio sam se, planiram da pokupujem jos par knjiga od ovog pisca. stvarno me je odusevila ova knjiga!!! cak me je zainteresovala da malo istrazijem o nasoj istoriji. a ovi sto pricaju da je to manipulisanje i prikrivanje realnih situacija, imam samo da ih pitam: dokle vise ljudi? kada cete poceti da volite svoj narod i svoju istoriju? nismo idealan narod, ali koji narod jeste?
 
ja... sam zaljubljena u muslimana, a inache sam srpkinja.. moji roditelji mi brane wezu sa njim, a drushtwo mi gowori (citiram): '' da se zarati, prwi bi te zaklao''.. a onda su mi preporuchili owu knjigu.. swe shto imam da kazem je :'((((((
 
I ja sam pročitala Jelene i mogu da kažem da su fenomenalne knjige,potresne,99% istinite a koliko je samo takvih priča bilo......a nije mi dobro od komentara ovde nekih koji kao i većina u današnje vreme pljuju po svemu što govori ili piše ćirilicom,to je valjda moderno,ne znam....
 
Pročitala sam obe Kordićeve Jelene i najviše me interesuje koliko je od svega napisanog istina. Da li je pisao na osnovu prepričanog iskustva neke žene, da li je zaista postojao taj novinar i kako je došao do svih tih podataka. Inače, moram se složiti sa time da drugi deo romana nema onu težinu koju ima prvi, imam utisak da je pisan preko volje i na brzinu zato što je trebalo da bude napisan.
 
Ja cu ovde ponoviti ono sto sam negde sigurno do sada napisala. Mislim da je M. Kordic najobicniji falsifikator istorije, prevarant i nikakav pisac. Ja sam poludela od besa kada sam procitala Jelenu xyz... Nasa pacenica, maltretirana od strane muslimana! Kakav klise! Ne kazem da se to negde zaista nije desavalo, ali je ovo napisano, da bi zamutilo ono sto su Srbi radili tamo, a sto je verujem isto,ako ne i gore. Inace, sve o cemu pise mi je u domenu naucne fantastike, ne verujem mu ni rec. P.s. Od Banovic Strahinje, pa na dalje, mi smo mnogo dobri i hrabri, a muslimani stoka necivilizovana, muka mi je vise od tog prepucavanja i takvih ,,pisaca", samo je forma drugacija, a poruka je vekovima ista, podstice na nacionalizam i unazadjuje nas kolektivno.

Postovani/a, par dana nakon sto procitah delo "Jelena" gosp. Mileta Kordica nadidjoh u svojoj znatizelji na ovu temu na ovom forumu i prosto ne mogoh da vam dopustim da vasim neznanjem i onim sto ste nekad "culi" ili procitali od nekog ko je isto tako lose informisan kao vi.
Naime, vi iz meni ne znanog razloga Srbe dozivljavate kao monstrume, ljude koji samo kolju i ubijaju ne znajuci ni za sta drugo i koji samo cekaju neki rat da utole tu svoju vekovnu zedj za krvlju i mesom svih "Nesrba" (da se zakljuciti iz vaseg iznesenog mnenja).
E pa postovani/a nisu samo Srbi klali, ubijali, silovali, itd. Proucite malo istoriju, citajte, ali ne samo ono sto vam se svidja i sto se slaze sa vasim misljenjem nego i ono sto je ponekad bolno, ponekad tesko za citanje i za tumacenje, jer, napominjem, svaka medalja ima dve strane: onu sto se, onome ko je osvoji, nalazi sa vidljive, strane blize publici, a i onu drugu, manje ukrasenu i manje vrednu koja se nigde ne istice.
Nasa istorija je, kao i mnoge druge, jedna obicna laz. Laz nastala pod uticajem onih koji vladaju svetom i onih koji pokusavaju da kroje sudbinu sviju nas.
Osvrnite se malo na nasu ne bas tako daleku istoriju, vreme I i II svetskog rata. Koliko je samo nevinih Srba nastradalo u ta dva rata??? Odgvor je: "Ne zna se tacan podatak..." Koliko ih je pobijeno po logorima, prvo Austro-Ugarske monarhije, a zatim koncentracionim logorima nacisticke Nemacke i njene podanice Nezavisne Drzave Hrvatske... Koliko je Srba nastradalo u ovom poslednjem, djavoljem, ratu na prostorima bivse SFRJ...
Nego da ovo ostane na mom dobronamernom savetu vama da pocnete malo da gledate stvari i sa druge strane. Dosta je rasprostranjena literatura sa gore navedenom tematikom tako da vam je potrebna samo volja.
Da se vratimo na temu ovog dela:
Ja mislim da je ovo delo jedno vrhunsko ostvarenje gospodina Mileta Kordica koga ja licno ne znam, a velika mi je zelja da ga upoznam i da prodiskutujem s njim na ovu istu temu.
Verujem da je veci deo knjige istina, doduse malo poeticki uoblicena, ista ona surova, susta, sakrivena istina, sakrivana i zataskivana na razne nacine kako to i prilici ljudima koji znaju ko su, ali ne zele da svet to zna, i imaju kompleks nize verdnosti od ljudi iz cijih su redova njihovi dedovi, pradedovi, cukundedovi, i ko zna koje sve koleno sto bi rekli "od Adama do Sadama"!
Hvala!
Mikhail Ryabko fan
 
Od kordica sam procitao jedino knjigu Zloslut i odusevio sam se. Covek je vidovit, sve sto je pisao pre vise od dvadeset godina danas se obistinilo, procitajte knjigu i videcete... Iskren da budem nikada pre nisam cuo za njega dok jednog dana nisam slucajno nasao tu knjigu kod mene kuci... Obavezno cu procitati i neka njegova druga dela... Jelena 93 dobro zvuci, citao sam kritike...
 
obe knjige sam citala vise puta (mislim da sam ih naucila na pamet:))..i obe su fenomnealne...sto se itce jelene 2001 mogu vam reci da je prica potpuno istinita, jednostavno i sama sam bila svedok velikog dela zlocina...tako da.......na stranu sve to......vi koji kazete da je Mile los pisac, nemojte ga citati, i molim vas, i dalje zatvarajte oci pred realnoscu.....pozdrav za sve
 
Прочитаал сам обе " Јелене" и слажем се да је прва књига потреснија од друге ..Не сумњам да је прича истинита, некога је ,нажалост,и та судбина задесила,али наравно увек треба имати у виду пишчеву слободу како би употпунио догађаје..ипак суштина је најбитнија...
"Јелена '93" је прва Кордићева књига коју сам прочитала и била сам одушевљена како је кроз судбину једне жене описао истински однос муслимана,Срба,свега онога што су Србима"качили",и како су нас приказивали свету...
А они који су мало боље упознати са историјом односа ових народа и уопште историјом српског народа довољно је рећи "Стиди се ђеда Михајла ...!!!!" и свима је све јасно ....а и Кордић је то одлично меатфорички приближио кроз њихова презимена (којих не могу тренутно да се сетим,давно сам читала,али ми се тај детаљ баш урезао)...толико о томе ко је ко..
Све у свему Кордић је одличан!!!
Видим да се помиње и Драшковићев "Нож"у овој теми ...књигу нисам прочитала,и што неко овде рече,не знам ни како бих је поднела,али сам филм гледала и мислим да је саки коментар сувишан..филм је више него добар.
Поздрав свима!!!
 
Ja cu ovde ponoviti ono sto sam negde sigurno do sada napisala. Mislim da je M. Kordic najobicniji falsifikator istorije, prevarant i nikakav pisac. Ja sam poludela od besa kada sam procitala Jelenu xyz... Nasa pacenica, maltretirana od strane muslimana! Kakav klise! Ne kazem da se to negde zaista nije desavalo, ali je ovo napisano, da bi zamutilo ono sto su Srbi radili tamo, a sto je verujem isto,ako ne i gore. Inace, sve o cemu pise mi je u domenu naucne fantastike, ne verujem mu ni rec. P.s. Od Banovic Strahinje, pa na dalje, mi smo mnogo dobri i hrabri, a muslimani stoka necivilizovana, muka mi je vise od tog prepucavanja i takvih ,,pisaca", samo je forma drugacija, a poruka je vekovima ista, podstice na nacionalizam i unazadjuje nas kolektivno.

Немам ништа против твог коментара.....укуси су различити,али оно што би свима требало да нам буде заједничко јесте то да будемо упознати са историјом свог народа како би себи могли да дамо за право да коментаришемо односе са народима који ниси исте вере као ми...за почетак прелистај мало историју...

"Ne kazem da se to negde zaista nije desavalo, ali je ovo napisano, da bi zamutilo ono sto su Srbi radili tamo, a sto je verujem isto,ako ne i gore."
- Чисто да те информишем Срби су "ТАМО" бранили своје "двориште",и оно што им припада,што је вековима наше,ни мање ни више од тога...Да су се бранили ,оооо дааа сигурно јесу,али немој да си убеђена да је то било истоме мером или горе од тога..ако мислиш да је тако,запитај се зашто онда ,и после толико година,нема ни ниједног документованог записа о томе како су Срби радили исто ако не и горе....???????????
 
obe knjige sam citala vise puta (mislim da sam ih naucila na pamet:))

Ja sam 94 godiste, i prvi put sam ove dve fenomenalne knjige procitala pre godinu dana.Posle 6 meseci sam ponovo procitala i pre neki dan ponovo.Sada kada je proslo godinu dana mnogo vise stvari povezujem, i shvatam, koje pre nisam uspela...
Medjutim ja i dalje nisam shvatila jedan deo u drugoj knjizi...Kada je Jelena (pri kraju knjige) bila do kolena u sitnici,dosli su Majkl i Kondor,i ona je rekla da su Srbi majka belim narodima, i da majku ubijaju.I Majkl je shvatio da se o tome radi....A ja i dalje ne razumem, o cemu to? Sta je toliko bitno?:dontunderstand:
 
Jelena 93 a sada i Jelena 2001 su prve Knjige sto sam procitala od Kordica. Odusevljena sam njegovim pisanjem, tako su citke, citaju se u jednom dahu pa cak i kroz suze zbog svih onih strahota. To sto je jos bolje je, da se zaista zapitamo ko smo i sta smo mi Srbi, i da se neko zaista zainteresuje vise o svojoj pravoj istoriji da sazna. Odmah sam nasla "Poreklo Slovena" od Mavro Orbinija i preporucujem svim nevernim tomama da to isto urade i bar delove procitaju. Isto tako odlomke od zabranjenog Milosa Milojevica o "Istorija Srba srpskih-jugoslovenskih Zemalja u Turskoj i Austriji". Pogotovo preporucujem ili bolje receno volela bih da ova nasa danasnja deca vise istrazuju o pravoj srpskoj istoriji, jer ono sto smo mi ucili u skoli ili sto oni uce, kao sto u Kordicevoj knjizi isto pise, pisali su oni kojima je tako odgovaralo ili kako su morali.
Nije ona nasa izreka tek tako nastala: uvek ce biti Brankoviva i Obilica. Toga imamo u izobilju zadnjih 20-ak godina. Da je samo malo vise Obilica!
Ah, da, pre kratkog vremena sam procitala i kjigu "Olivera" od Stojane Magdelinic, o Lazarevoj i Milicinoj kcerci, Bajazitovoj 4-oj zeni. Preporucujem je isto za citanje.
Za one koji zele vise da znaju o odnosima Srba i muslimana u Bosni, a isto tako i lake knjige za citanje bih preporucila Maricu Popovic i njene tri knjige : Noc prokletstva, Okana i Zemaljska setva nebeska zetva. Uskoro (rekli su mi u Knjizarama) izlazi i njena cetvrta kjiga koja ove tri objedinjuje.
Drago mi je da uopste postoji ovakav jedan Forum da mogu sa nekim da podelim ili bar iskazem svoje misljenje o ovim Knjigama, jer ovde gde sam ja nemam mnogo mogucnosti da sa ljudima pricam i razmenim misljenje o nasim knjigama i nasoj Istoriji. Svima puno pozdrava i unapred Hvala ukoliko neko ima da preporuci slicne kjige.
 
da li znas mozda nekog slicnog pisca koji pise o srpskoj istoriji, i neko odredjeno delo da preporucis


Evo ti spisak pisaca,pa izguglaj njihove romane:

Stevan Jakovljević
Nikola Moravčević
Goran Petrović
Slavomir Nastasijević
Vladan Đorđević
Dušan Baranin
Žika Lazić
Dobrilo Nenadić
Milovan Vitezović
Ilija Dragićević
Vladimir Janković
Stanislav Krakov
 
Ja mislim da sve strane koje su ucestvovale u ratu treba da pisu ovakve knjige...jedino tako mozemo saznati istinu!!!! a da u stilu knjige ima naratorskog preterivanja i posebne dinamike - to je potpuno normalno...ovaj covek je dao svoje vidjenje - i to je to!...mene ipak najvise od svega zapanjuje cinjenica da je to sve bila istina!...kakav uzas i kakv bes je u stvari prokuljao tada sa svih strana...
By the way - totalno sam fascinirana cinjenicom koliko se NIGDE ne pominju ove knjige, niti Mile kordic kao pisac...ZABRANA, CENZURA...NEVEROVATNO!!!! Neko ne da da ljudi ovo citaju!!!!
 

Back
Top