meteorologija

majija

Početnik
Poruka
31
molim vas recite mi koji fakultet bi trebalo da upisem da bih proucavala sve sto se tice meteorologije.... gledala sam na sajtu rudarsko-geoloskog faksa i nisam nista nasla... molim vas pomozite
hvala :)
 
cumulonimbus:
Treba da upises Fizicki fakultet, Studentski Trg 16. Inace, ja sam skoro diplomirao na meteorologiji, a sada sam na postdiplomskim studijama, pa ako ti treba koja informacija samo pitaj.
hvala, i mislim da ce mi u nekom trenutku zatrebati tvoja pomoc.....
jos jednom, hvala ti :)
 
majija:
hvala, i mislim da ce mi u nekom trenutku zatrebati tvoja pomoc.....
jos jednom, hvala ti :)
a da, za smer meteorologije sta treba da spremam za prijemni, koliko se ozbiljno bave
prucavanjem i koliko je tesko:(
obozavam da gledam emisije o vremenskim nepogodama zato sto mi je fascinantno sta moze priroda da uradi.... obozavam emisije o tornadu i puno se interesujem za njih(citam, pronalazim sve i svasta o njima). o globalnom zagrevanju da i ne pricam.... volela bih sve da znam meteorologiji jel imam zelju da se bavim istrazivanjem.... toliko... molim te ako ti nije problem malo detaljnije mi napisi sve o tvom faksu tj smeru.
hvala i blago tebi :)))))
 
A sta bi sa onim da je meteorologija smer geofizike? Znam da ga nema na RGF, i bas je i mene interesovalo gde se skoluju meteorolozi. Ne znam da li inzenjer geofizike moze raditi na tim poslovima?
 
majija:
a da, za smer meteorologije sta treba da spremam za prijemni, koliko se ozbiljno bave
prucavanjem i koliko je tesko:(
obozavam da gledam emisije o vremenskim nepogodama zato sto mi je fascinantno sta moze priroda da uradi.... obozavam emisije o tornadu i puno se interesujem za njih(citam, pronalazim sve i svasta o njima). o globalnom zagrevanju da i ne pricam.... volela bih sve da znam meteorologiji jel imam zelju da se bavim istrazivanjem.... toliko... molim te ako ti nije problem malo detaljnije mi napisi sve o tvom faksu tj smeru.
hvala i blago tebi :)))))

Pa za prijemni moze da se bira, ili matematika ili fizika. Na prijemnom kanddidati imaju iste testove kao i kandidati za ETF s tim sto oni polazu oba predmeta. Meteorologija je prilicno teska, mislim da je teza od fizike, u ravni je ako ne i teza od ETF-a, npr. kurs matematike na meteorologiji je tezi od istog na ETF-u, imamo vise ispita iz matematike (cak 5), dok iz fizike 4. Kada se savlada taj pakao prve dve godine iz ovih nauka, onda studenta ne moze nista da slomi do samog kraja. Meteorologija je prvenstveno matematicko-fizicka nauka, koristi slozen matematicki aparat za objasnjenje fizickih procesa u atmosferi. Ali, ako se uci na vreme i redovno prati moze da se zavrsi na vreme. Pored matematike i fizike, trebalo bi da se zna i malo programiranje, mada postoji ispit u kome je to objasnjeno. tu se pre svega koristi programiranje u fortranu, jer su svi programi i modeli za simulacije procesa u atmosferi napisani u ovom programu. On jeste jedan od najstarijih programskih jezika koji je cak i prevazidjen u nekim drugim stvarima, ali je vrlo elegantan i pogodan za matematicka izracunavanja i ja volim da u njemu programiram. Inace, od operativnih sistema najvise se radi u Linux-u pa bi se osnove ovog operativnog sistema trebale znati, ali to se stice sa iskustvom. Ispiti su svi pismeni+usmeni, pismeni vazi samo jedan rok. To je vrlo mala studijska grupa; kada sam ja npr. bio cetvrta godina bilo nas je samo 6.
Sto se tice kasnijeg zaposlenja za sada je situacija vrlo teska; evo ja sam vec vise od mesec dana dipl. meteorolog i posla nema pa sam zato pre neki dan upisao postdiplomske studije uz, nadam se, stipendiranje ministarstva nauka koje bi trebale da mi odobre za koji mesec.
Mene npr. najvise interesuju oblaci i moje proucavanje ce ici u tom pravcu. Na osnovnim studijama sam imao 3 ispita iz fizike oblaka (dinamika oblaka, mikrofizika oblaka i modifikacija vremena). Posle ovih studija planiram da odem u inostranstvo jer ovde nema neke buducnosti.
Raspisah se, toliko za sada. Bice mi drago da i dalje diskutujemo na ovu temu.
 
geologicarka:
A sta bi sa onim da je meteorologija smer geofizike? Znam da ga nema na RGF, i bas je i mene interesovalo gde se skoluju meteorolozi. Ne znam da li inzenjer geofizike moze raditi na tim poslovima?


Ona nije smer na RGF mada spada u grupu geofizickih nauka jer proucava uslove i pojave koje vladaju na Zemlji, tacnije u Zemljinoj atmosferi. Sada je na Fizickom fakultetu, postoji poseban smer meteorologija, a pre je bila deo PMF-a.
 
majija:
a da, za smer meteorologije sta treba da spremam za prijemni, koliko se ozbiljno bave
prucavanjem i koliko je tesko:(
obozavam da gledam emisije o vremenskim nepogodama zato sto mi je fascinantno sta moze priroda da uradi.... obozavam emisije o tornadu i puno se interesujem za njih(citam, pronalazim sve i svasta o njima). o globalnom zagrevanju da i ne pricam.... volela bih sve da znam meteorologiji jel imam zelju da se bavim istrazivanjem.... toliko... molim te ako ti nije problem malo detaljnije mi napisi sve o tvom faksu tj smeru.
hvala i blago tebi :)))))
lepo sto te zanima meteorologija.....na smer primaju oko 40 ljudi..mada uvek se manje prijavi....nije ti problem da upiesh budzet.....samo predji prag.....meni je bilo ladno..spremala sam se 15 dana ukupno....pri tom mozesh da birash....polazesh ili fiziq ili matematiku....ili mozesh i oba,ali ako si normalna uzecesh matu....bila je jedna glupacha,uzela fiziq..i pukla za bodove..ali joj je keva posle izdejstvovala da i ona bude na budzetu!samo 3 predmeta na 1.god su za uslov..od toga je jedan engleski....fizika je cool,ali mene recimo to uopshte toliko ne interesuje,paralelno se spremam za kostimografiju ;) inace,srecno s fizikom....Najbolji prof.-Mehanika i termodinamika,ubedljivo....
 
LENNYKA:
sta su tachno postdiplomski studiji?sta moze tu da se uzme itd......inace meteorologija...jasmatram zagarantovana profesija,priznato svuda u svetu....bezi iz srbije;)


Traju dve godine za magistraturu, postoji 5 ispita, 3 u prvoj, dva u drugoj i izrada magistarske teze. Posle su postdiplomske studije za doktora nauka koje traju 3 godine. Tu prosecno ima 2 ispita godisnje i izrada doktorske disertacije...

Da, da, bezacu iz Srbije kad zavrsim sa magistraturom.
 
koju matematiku da radim... inace sam bila na gradjevini pa sam odustala.. pa me interesuje ako vam je poznato da li odobravaju neke predmete tipa matematiku, fiziku, engleski.... cisto informativno.
a sto se tice prijemnog, kao sto pitah na pocetku, da li da spremam matematiku ili fiziku za gimnaziju ili....
sta se najvise proucava i koliko se vremena daje na proucavanje tornada i globalnog zagrevanja???
nisam neki miljenim matematike, mogu da nabubam, ali mogu li od januara primera radi da krenem sa pripremama za prijemni?
joj.. 1000 pitanja :)
 
majija:
koju matematiku da radim... inace sam bila na gradjevini pa sam odustala.. pa me interesuje ako vam je poznato da li odobravaju neke predmete tipa matematiku, fiziku, engleski.... cisto informativno.
a sto se tice prijemnog, kao sto pitah na pocetku, da li da spremam matematiku ili fiziku za gimnaziju ili....
sta se najvise proucava i koliko se vremena daje na proucavanje tornada i globalnog zagrevanja???
nisam neki miljenim matematike, mogu da nabubam, ali mogu li od januara primera radi da krenem sa pripremama za prijemni?
joj.. 1000 pitanja :)

Verovatno ti nesto mogu priznati... Spremaj matematiku za gimnaziju... to je dovoljno... Teorija dinamike tornada se proucava u dinamici oblaka, a razmatranja o globalnom zagrevanju ima u klimatologiji...ipak detaljno interesovanje za ove teme se moze tek dobiti na postdiplomskim studijama.
 
pitanje nevezano za fax za kumulusa....
jel kod nas moguca pojava mamatus oblaka? pitam zato sto sam par puta pred oluju video neke slicne 'tvorevine' samo naravno u mnogo manjem obimu nego pravi mamatusi?
 
Obersturmfuehrer:
pitanje nevezano za fax za kumulusa....
jel kod nas moguca pojava mamatus oblaka? pitam zato sto sam par puta pred oluju video neke slicne 'tvorevine' samo naravno u mnogo manjem obimu nego pravi mamatusi?

Moguce je... Mogu se javiti ne samo iz Cumulonimbusa, nego iz iz Nimbostartusa...Oni su cesti predznaci tornada u SAD.
 
cumulonimbus:
Traju dve godine za magistraturu, postoji 5 ispita, 3 u prvoj, dva u drugoj i izrada magistarske teze. Posle su postdiplomske studije za doktora nauka koje traju 3 godine. Tu prosecno ima 2 ispita godisnje i izrada doktorske disertacije...

Da, da, bezacu iz Srbije kad zavrsim sa magistraturom.
SUPER....BEZI..INACE DA DJENIZE...LIKCUGA...OBOZAVALA SAM NJEGOVA PREDAVANJA..CAK SAM IJA PREDAVALA NESTO JEDNOM KOD NJEGA...I GOTIVI ME COVEK A I JA NJEGA..BASH JE PRAVI BOLONJAC ,IAKO BOLONJE NIJE JOSH BILO:)) :(
 
E meteorolozi, kolege, braco treba mi pomoc z:lol: ovako: dobih ni kriv ni duzan temu "sta bi bilo kad ne bi bilo vetra" za seminarski. e sad, svaka ideja je dobrodosla. hvala! z:lol:

Kraj života kakvog ga poznajemo, jer:
  • ne bi bilo izmene toplote između zona sa visokim i niskim pritiskom, tj. na celoj planeti bi temperatura bila uniformna
  • biljke koje se razmožavaju pomoću oprašivanja vetrom bi izumrle, a sa njima i sve ostale vrste koje od njih zavise
  • zagađenje i zarazne bolesti bi učinile sve velike gradove i industrijske zone nenastanjivim
  • došlo bi do značajnog smanjenja padavina, jer bi i isparavanje bilo značajno smanjeno
  • temperatura mora i okeana bi vremenom postala uniformna, što bi dovelo do pomora velike većine biljnih i životinjskih vrsta
  • prestale bi da postoje morske struje (vidi prethodnu stavku), pa bi došlo i do drastičnog pada temperature u severozapadnoj Evropi, Novom Zelandu i drugim obalskim regionima, koji zavise od toplih struja
  • usled nestanka najvećeg dela ribe i klimatskih promena, pomrlo bi preko 90% ljudske populacije

Sada istražuj dalje na osnovu ovoga. :bye:
 
E meteorolozi, kolege, braco treba mi pomoc z:lol: ovako: dobih ni kriv ni duzan temu "sta bi bilo kad ne bi bilo vetra" za seminarski. e sad, svaka ideja je dobrodosla. hvala! z:lol:

Kraj života kakvog ga poznajemo, jer:
  • ne bi bilo izmene toplote između zona sa visokim i niskim pritiskom, tj. na celoj planeti bi temperatura bila uniformna
  • biljke koje se razmožavaju pomoću oprašivanja vetrom bi izumrle, a sa njima i sve ostale vrste koje od njih zavise
  • zagađenje i zarazne bolesti bi učinile sve velike gradove i industrijske zone nenastanjivim
  • došlo bi do značajnog smanjenja padavina, jer bi i isparavanje bilo značajno smanjeno
  • temperatura mora i okeana bi vremenom postala uniformna, što bi dovelo do pomora velike većine biljnih i životinjskih vrsta
  • prestale bi da postoje morske struje (vidi prethodnu stavku), pa bi došlo i do drastičnog pada temperature u severozapadnoj Evropi, Novom Zelandu i drugim obalskim regionima, koji zavise od toplih struja
  • usled nestanka najvećeg dela ribe i klimatskih promena, pomrlo bi preko 90% ljudske populacije

Sada istražuj dalje na osnovu ovoga. :bye:



Alooo bre :smrcka:

Uopste ne ozivljavamo teme od pre 5 godina z:hm:
 
@Caliburn

Morske struje nastaju pre svega zbog Koriolisove sile, ne zbog vetra. Vetar teorisjki nema toliku snagu da povuce te kolicine (duboke) vode cak do Evrope. Svako putovanje brodom bi bilo katastrofalno.
 
@Caliburn

Morske struje nastaju pre svega zbog Koriolisove sile, ne zbog vetra. Vetar teorisjki nema toliku snagu da povuce te kolicine (duboke) vode cak do Evrope. Svako putovanje brodom bi bilo katastrofalno.

Naravno da morske struje ne nastaju zbog vetra, to nigde nisam ni napisao.
Vetar omogućava oslobađanje dela toplotne energije mora i okeana, čime omogućava da se morske struje uopše formiraju.
Govorim o strujama koje rade kao prenosioci toplotne energije, kao što je Golfska struja.
Ukoliko ne bi bilo vetra, toplotna energija koju okeani i mora dobijaju od Sunca, ne bi se mogla oslobađati u vidu tropskih oluja, uragana, monsuna, tajfuna, itd., što bi dovelo do značajne razlike između temperatura pojedinih delova okena i mora u zavisnosti od insolacije. To bi dovelo do formiranja novih struja koje bi prenosile toplotnu energiju.

Hm, u redu. :think:
Može se slobodno reći da nisam bio dovoljno precizan.
  • postojeće morske struje bi prestale da postoje, a nastale bi nove
  • temperatura mora i okeana bi vremenom postala lokalno uniformna, što bi dovelo do pomora velike većine biljnih i životinjskih vrsta

Mislim da je sada bolje.
 
Nije istina da je matematika teza nego na etf-u, a ni da je smer meteorologija tezi od smerova fizike. Crnogorski gradjani se tretiraju kao i gradjani Republike Srpske, s tim sto i jedni i drugi treba da donesu izjavu o srpskoj nacionalnosti iz opstine prebivalista da bi se finansirali iz budzeta Republike Srbije.
 

Back
Top