Menja se rečnik Srpskog Jezika!

Da li treba menjati recnik Srpskog jezika?


  • Ukupno glasova
    33
  • Anketa je zatvorena .
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hrvati nemaju svoj jezik. Etnički Hrvati su procentualno zanemarljiv deo hrvatske populacije, te im se i jezik gotovo sasvim izgubio.
I nisu nam "ukrali" naše reči, nego smo mi olako primali tuđe.
Vuk je govorio u tisućama, i jednom je upozorio, da ako ne prestanemo da prihvatamo "tuđice" a poželimo da čujemo srpski - moraćemo otići do Zagreba.
 
rečnik srpskog jezika koji bi ga sveobuhvatno predtsvljao i ne postoji, u sanu rade na tome već dvadesetak godina i nisu ni blizu krja, tužna priča o smutnim vremenima itd. kao što ne postoji rečnik srpske redakcije staroslovenskog, njega su počeli da prave pre tridesetak godina i ne znam rade li više uopšte na tome. dakle, rečnik se ne menja jer ni ne postoji. e sad, relnik i kada postoji treba neprekudno dopunjavati i prilagođavati promenama u jeziku jer je jezik živ i oseljiv na sva kretanja u društvu i kulturi. tako da nema potrebe za uzvičnikom.

pravopis je nešto drugačija priča. 1960. je bio načinjen pravopis srposkohrvatskog koji je bio sasvim uredu, ne savršen ali bar jasan, osim što je bio srpskohrvatski jelte. onda je devedesetih matica srpska smislila novi pravopis koji su neki lingvisti prozvali pravopis za nepismene, tako je ostalo sijaset otvorenih pitanja, oko glasovnih promena je nastala kompletna zbrka, zatim tu je akcentovanje oko kojeg se više takođe ne zna štavišekopriča, pa tema koja je ovde već pretresana oko ženskih varijanti naziva profesija, ima toga još podosta. ali kako naše institucije inače teško prate promene okolnosti ova zbrka će potrajati. pravopis ne bi trebalo da bude tako promenljiv kao vokabular ali treba da bude fleksibilan, da ne mora da se manja kako se kome učini ispravno, donekle kao ustav.

(potezanje pitanja prezimena ljudi samo pkazuje da ništa smisleno niste sposobni da kažete ne tmu. ako niste primetnili da u govornom jeziku ali i u medijima pa čak i u književnom jeziku postoji sijaset otvorenih problma onda nema svrhe da se petljate oko ove teme. i zašto je ovo na pokitici?)
 
Ne treba menjati, već obnoviti. Zaboravili smo mnoge reči, zamenili im značenja, proglasili ih arhaizmima, a koristile su se do skora, mada ih neki krugovi i dalje upotrebljavaju. Volim da čitam starije pisce, kako bih popravila svoj rečnik. Bilo bi dobro da se neki problemi u govoru i pravopisu srede, a to se može učiniti samo ako postoje dobre knjige iz kojih ćemo učiti.
 
А што не пустимо стручне људе да раде свој посао? А кад постоји радница, службеница, зубарка, докторка, играчица, зашто да не постоји и предсједница? Или можда да расправљамо зашто је море средњег рода, а вода у њему женског?
 
Гласао.
Не видим разлог за промену.

Једино што треба мењати је употреба латинице на уштрб ћирилице.
Самим тим, ћирилица треба да буде, као званично писмо, много више заступљена.
 
Ništa mu ne fali. Ali pošto je Ješa, a štampanjem i distribucijom novog rečnika bi se okrenula ozbiljna lova, e tu mi proradi crv da li je u pitanju interes.

on je već autor nekliko knjiga koje se sasvim dobor prdaju ali od rečnika verovatno ne bi dobijao sam novac već bi to išlo preko matice ili sanu ili čegaveć jer neće sam raditi gramatiku sigurno.

uostalom, sve knjige koje je pisao su praktično rasprodate tako da bar što se zarade tiče nije mu toliko značajno hoće li još jednu izdati. rečnik jezičkih nedoumica koji je on pisao doživeo je 8 izdanja. niko mu ne osporava kvalitet a ako je najbolji na tom polju u nas, a jeste, ne vidim problem.

treba da nam najbolji standardizuju jezik, ne nekakvi polupismani nadriintelektualci.
 
on je već autor nekliko knjiga koje se sasvim dobor prdaju ali od rečnika verovatno ne bi dobijao sam novac već bi to išlo preko matice ili sanu ili čegaveć jer neće sam raditi gramatiku sigurno.

uostalom, sve knjige koje je pisao su praktično rasprodate tako da bar što se zarade tiče nije mu toliko značajno hoće li još jednu izdati. rečnik jezičkih nedoumica koji je on pisao doživeo je 8 izdanja. niko mu ne osporava kvalitet a ako je najbolji na tom polju u nas, a jeste, ne vidim problem.

treba da nam najbolji standardizuju jezik, ne nekakvi polupismani nadriintelektualci.
Znanje je moć. Nisam znao da je toliko plodan kao autor.
Ako je zaista najbolji, treba da nastavi sa radom na rečniku. I ne smeta mi što je Ješa. Nimalo.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top