Menier

Zdravo svima! Ja imam 17 godina i nedavno mi je dijagnostifikovana Menijerova bolest. Imala sam samo jednom napad, i bilo je prilichno strashno. Sada sam mnogo bolje, samo se malo plashim jer me josh uvek boli glava i nikako ne mogu da lezim na krevetu bez 2, 3 jastuka. Da li bol ikada prodje? Shta sve pijete od lekova? Veliki pozdrav :)

znam da je za tebe strašno, jako si mlada, ma strašno nam je svima! samo idi specijalisri, obiđi i 2-3 dr, da čuješ svačije mišljenje. ne znam odakle si, ali milanovićki na VMA idi obavezno! to što ti ona kaže ja glavno. javljaj na forum kako si i šta su ti dali kao terapiju, mi ovdje smo svašta koristili pa nije na nama da ti propisujemo šta da piješ, ali nemoj da ti dr. opšte prakse govore da ne trebaš ništa piti i da je to takva bolest. ja imam 33 god, svašta sam prošla sa menierom, čak i potpunu nepokretnost, a sada živimm normalo i nedaj da te ništa obeshrabri.
veliki pozdrav!:bye::super::heart:
 
Zdravo svima! Ja imam 17 godina i nedavno mi je dijagnostifikovana Menijerova bolest. Imala sam samo jednom napad, i bilo je prilichno strashno. Sada sam mnogo bolje, samo se malo plashim jer me josh uvek boli glava i nikako ne mogu da lezim na krevetu bez 2, 3 jastuka. Da li bol ikada prodje? Shta sve pijete od lekova? Veliki pozdrav :)

Mila shta si dobila od lekova poshto ti je dijagnostikovana bolest predpostavljam da ti je prepisana i terapija. Mene su glavobolje muchile uglavnom od lekova ali i posle napada, samo su tad trajale dva do tri dana. Procice. Obavezno kao shto su ti ovde vec rekli potrazi mishljenje vishe lekara. Nemoj da se plashish bice sve dobro:cmok2:

p.s.Ako sumnjash da su glavobolje od lekova prekini da ih pijesh i odmah se obrati lekaru.
 
Mila shta si dobila od lekova poshto ti je dijagnostikovana bolest predpostavljam da ti je prepisana i terapija. Mene su glavobolje muchile uglavnom od lekova ali i posle napada, samo su tad trajale dva do tri dana. Procice. Obavezno kao shto su ti ovde vec rekli potrazi mishljenje vishe lekara. Nemoj da se plashish bice sve dobro:cmok2:

p.s.Ako sumnjash da su glavobolje od lekova prekini da ih pijesh i odmah se obrati lekaru.


De ste ljudi, nema ove nase mlade obolele nesto, da nije neka izmisljotina, sve je moguce, no nebitno, kako ste svi, ima li poboljsanja na ovim vrucinama i kako se osecate?
 
Draane.kako je kod tebe?
Ima li sta novo....

hvala na pitanju, nikad bolje, na ovo levo uvo (problematicno) cujem gotovo normalno a hidrops je jako jako mali, pritisak kao da nestaje polako ali sigurno skroz. Od terapije koristim samo jedan urutal dnevno i ginko, nekad a cim se iznerviram nesto, odmah pijem ksalol za smirenje, ne dozvoljavam vise da mi nervoza "traje". I da, oko 4 do 5 dana popijem jednom dnevno 5 mg enalaprila, lek za visok pritisak, pa onda prestanem i ako vidim makar i mali hidrops, odmah ponovo 4 do 5 dana i tako, mogu vam reci da je meni ovaj enalapril cudo napravio a u kombinaciji sa ginkom, te stvarno misim da sam bio u pravu kad sam pretpostavio da sve ovo ima veze sa suzenjem kapilara koji snabdevaju uvo krvlju i sa slabom cirkulacijom zbog toga.

znaci ono moje ronjenje dva tri sata u hladnoj vodi, neka prehlada koja se uvukla pa nije lecena, sve je to dovelo do suzenja kapilara i eto meniera, naravno da svi ovi faktori, znaci hladna voda, prehlada, stres, dovode do suzenja krvnih sudova, sta bi drugo bilo..

e sad, kako se kome manifestuje u smislu, koliko je veliko suzenje, da li su kapilari osteceni vise ili manje, kad je poceto sa lecenjem itd.

ne zaboravimo da su meni na MR glave pronadjene mikroinfarktne lezije promera par milimetara, a one nastaju suzenjem krvnih sudova, to se zna, tako da eto sta bi bilo poreklo ove sugave bolesti. A ako su mi kohlee i semicirkularni kanali simetricni, pretpostavljam da znaci nije doslo do uvecanja puza sa leve strane u dmenzijama jer bi se to valjda videlo. nisu mi rekli gde su TACNO te lezije i da li ima neka koja bi blokirala uvo i cirkulaciju, al ajde..

vrtoglavice - a to je valjda najvaznije, nemam vec odavno i normalno sve funkcionisem u zivotu, eto recimo da sam imao vise srece nego pameti, da mi nisu toliko osteceni kapilari i da sam brzo odreagovao i poceo sa 6 urutala dnevno itd itd da se ne ponavljam.

ne znam sta bih vam rekao, vi imate gore probleme od mene, ali neki doktor rece da urutal treba piti dosta dugo jer mu treba vremena da deluje, probajte tako, koristite malo i svoje misljenje i subjektivni osecaj, nemojte bas sve sto vam doktor kaze i to je to,a to kazem, SVE zivo pokusajte pre tih inekcija koje sve unistavaju unutra. Pijte urutal i ginko obavezno, nesto za visok pritisak, za smirenje... meni je sve ovo pomoglo i te kako, ne pricam napamet.


i nikako da mi kazete vase nalaze sa MR glave, imate li lezije i da li se vidi uvecanje puza sa bolesne strane? jel radio neko rentgen piramide?

mada, posto doktori veze nemaju, ja vec pomisljam da ja nisam ni dobio pravog meniera mozda vec je nesto unutra napravilo te simtome, kazem vam da mi se prvi put povuklo samo od sebe 5 meseci, ne znam, barotrauma uva, ovo ono, hiperemija, svasta tu ima, mozda neka infekcija, virus, niko me nije poslao na ta ispitivanja, ma daleko bilo da se ikome ovo desi sa uvetom, uzas je teski...

pisite kako se osecate... cuvajte se nervoze, prehlade, stresa... javite kako se osecate, sve najbolje
 
hvala na pitanju, nikad bolje, na ovo levo uvo (problematicno) cujem gotovo normalno a hidrops je jako jako mali, pritisak kao da nestaje polako ali sigurno skroz. Od terapije koristim samo jedan urutal dnevno i ginko, nekad a cim se iznerviram nesto, odmah pijem ksalol za smirenje, ne dozvoljavam vise da mi nervoza "traje". I da, oko 4 do 5 dana popijem jednom dnevno 5 mg enalaprila, lek za visok pritisak, pa onda prestanem i ako vidim makar i mali hidrops, odmah ponovo 4 do 5 dana i tako, mogu vam reci da je meni ovaj enalapril cudo napravio a u kombinaciji sa ginkom, te stvarno misim da sam bio u pravu kad sam pretpostavio da sve ovo ima veze sa suzenjem kapilara koji snabdevaju uvo krvlju i sa slabom cirkulacijom zbog toga.

znaci ono moje ronjenje dva tri sata u hladnoj vodi, neka prehlada koja se uvukla pa nije lecena, sve je to dovelo do suzenja kapilara i eto meniera, naravno da svi ovi faktori, znaci hladna voda, prehlada, stres, dovode do suzenja krvnih sudova, sta bi drugo bilo..

e sad, kako se kome manifestuje u smislu, koliko je veliko suzenje, da li su kapilari osteceni vise ili manje, kad je poceto sa lecenjem itd.

ne zaboravimo da su meni na MR glave pronadjene mikroinfarktne lezije promera par milimetara, a one nastaju suzenjem krvnih sudova, to se zna, tako da eto sta bi bilo poreklo ove sugave bolesti. A ako su mi kohlee i semicirkularni kanali simetricni, pretpostavljam da znaci nije doslo do uvecanja puza sa leve strane u dmenzijama jer bi se to valjda videlo. nisu mi rekli gde su TACNO te lezije i da li ima neka koja bi blokirala uvo i cirkulaciju, al ajde..

vrtoglavice - a to je valjda najvaznije, nemam vec odavno i normalno sve funkcionisem u zivotu, eto recimo da sam imao vise srece nego pameti, da mi nisu toliko osteceni kapilari i da sam brzo odreagovao i poceo sa 6 urutala dnevno itd itd da se ne ponavljam.

ne znam sta bih vam rekao, vi imate gore probleme od mene, ali neki doktor rece da urutal treba piti dosta dugo jer mu treba vremena da deluje, probajte tako, koristite malo i svoje misljenje i subjektivni osecaj, nemojte bas sve sto vam doktor kaze i to je to,a to kazem, SVE zivo pokusajte pre tih inekcija koje sve unistavaju unutra. Pijte urutal i ginko obavezno, nesto za visok pritisak, za smirenje... meni je sve ovo pomoglo i te kako, ne pricam napamet.


i nikako da mi kazete vase nalaze sa MR glave, imate li lezije i da li se vidi uvecanje puza sa bolesne strane? jel radio neko rentgen piramide?

mada, posto doktori veze nemaju, ja vec pomisljam da ja nisam ni dobio pravog meniera mozda vec je nesto unutra napravilo te simtome, kazem vam da mi se prvi put povuklo samo od sebe 5 meseci, ne znam, barotrauma uva, ovo ono, hiperemija, svasta tu ima, mozda neka infekcija, virus, niko me nije poslao na ta ispitivanja, ma daleko bilo da se ikome ovo desi sa uvetom, uzas je teski...

pisite kako se osecate... cuvajte se nervoze, prehlade, stresa... javite kako se osecate, sve najbolje

vrlo je moguće, kao što sam kažeš da nemaš meniera, nego su samo bili slični simptomi i drago mi je da je tako. što se tiče lekova za pritisak, ja ih nikad nisam pila, uvek sam imala jako nizak pritisak; a iskreno, niko mi nije nikad dao tolike doze urutala iako mi je bolest dijagnostikovana kasnoj faza, znači kada su baš trebale velike doze...ali sad je gotovo. ja sam jedno vreme pila ginko, pre dijagnoze, na svoju ruku uzimala jer sam mislila da mi je problem sa cirkulacijom, ali ništa nije pomoglo.
drago mi je da si dobro, što i ostalima želim, vidim da odavno nikoga nema na forumu, valjda je sunce sve izmamilo vani.
veliki pozzz:super:
 
vrlo je moguće, kao što sam kažeš da nemaš meniera, nego su samo bili slični simptomi i drago mi je da je tako. što se tiče lekova za pritisak, ja ih nikad nisam pila, uvek sam imala jako nizak pritisak; a iskreno, niko mi nije nikad dao tolike doze urutala iako mi je bolest dijagnostikovana kasnoj faza, znači kada su baš trebale velike doze...ali sad je gotovo. ja sam jedno vreme pila ginko, pre dijagnoze, na svoju ruku uzimala jer sam mislila da mi je problem sa cirkulacijom, ali ništa nije pomoglo.
drago mi je da si dobro, što i ostalima želim, vidim da odavno nikoga nema na forumu, valjda je sunce sve izmamilo vani.
veliki pozzz:super:

Vedrana, veliki pozdrav za tebe!

ukratko da ti kazem, VELIKA je greska da nisi dobila velike doze urutala, ja sam poceo posle posle pete, seste vrtoglavice po 6 dnevno i vrtoglavice su se odjednom izgubile nakon 10 dana, plus mi je ksalol u kombinaciji sa time, oslobadjao tu limfu uz uzasno JAKO pistanje koje u zivotu nisam verovao da moze da bude... Kazem opet, da sam tad znao i ginko da uzimam, bilo bi jos bolje al dobro, to je to za sada, pa ko te lecio, urutal si trebala da pijes u velikim dozama jako dugo, pogotovu sto ti je kasnije ustanovljena bolest, ali sta sad, to je to i eto...

Sto se tice toga da imas nizak pritisak, jesi u pravu ali si ipak trebala da pijes bez obzira, nesto sa sirenje krvnih sudova, jer dzaba imas mali pritisak kada su kapilari suzeni ili popucali i bez protoka krvi, jeste da bi dodatno srozala pritisak ali uvo bi ti se poboljsalo i sluh, posle uzmes jedes slano i gotovo...

Ovo i pricam zato da ako se neko jos bori, neka pije urutal bez prekida i ginko a povremeno kad je najgore i lek za visok pritisak, pa ako kazem da mi je to drasticno pomoglo, ne lazem a lako cete prestati da pijete ako ne pomaze i nista vam nece biti.
 
dragane, jel' ideš na plivanje? meni je dr rekla da smijem i roniti, samo da se ne izlažem jakom suncu.

Nisam jos isao do sada, bilo je hladno, kisa a ne smem u ledaru vodu da idem posto sam dugo ronio pre nego sto sam sjeb. uvo. Pocecu uskoro ali samo plivanje, necu roniti jer me je, da buddem iskren, strah jer sam pakao preziveo sa ovim uvetom. Sacekacu da mi se smiri skroz jer jos uvek imam neki mali hidrops koji mi smeta kad je velika tisina, inace mi u uvu stalno shishti lagano, ne smeta mi jer znam da tako otice limfa a nije jak zvuk. Takodje je bilo u novinama a i citao sam ranije da u bazenu i jezeru postoje virusi koji mogu izazvati meningitis i upalu mozdane kore a neki od tih virusa su zasluzni i za jednostrani gubitak sluha! Da li vas je neko slao da ispitate ove viruse? Nije? Ni mene na zalost.. Evo linka, sad izvinite ako ste citali vec:

http://www.slusni-aparati.com/iznenadni-gubitak-sluha.htm

Inace, skoro sve frekvencije su mi se vratile tako da cujem gotovo normalno, jedino slabije cujem na ovo uvo slova s,c, z ali u kombinaciji sa drugim uvetom, ne primecujem nikakvu razliku, osim kad testiram pa zatvorim desno. Recimo, ne cujem one zrikavce sto se cuju predvece, onaj zvuk konstantan sa SSSSSSSSSS ali mislim da ce mi se i to povratiti kad se totalno uspostavi ravnoteza i prestane bilo kakav hidrops.

Zasto ovo pricam, zato sto za meniera kazu da sluh za vreme napada padne za 4 a vrati se 2, itd, a meni su se veci deo frekvencija, oko recimo 85%, vratile skoro skroz na pocetak sto uopste nije u skladu sa tom tvrdnjom


Vedrana, da te Dragan pita nesto iskreno, KAKO SE OSECAS sada kad ne cujes nista na jednoj strani? Jel bas NISTA ne cujes na to uvo??? Nemas hidrops, pritisak? Jel AMA BAS NIKAKAV ZVUK ne prolazi???


Aj ako imas MSN ili nesto za CHAT da se nadjemo i popricamo, moj msn je

katapraht@rambler.ru

Ko god zeli da pricamo neka me ubaci na listu, lakse je i vise se moze reci nego ovako,

POZDRAV I ZELIM SVI DA OZDRAVITE!
 
Nisam jos isao do sada, bilo je hladno, kisa a ne smem u ledaru vodu da idem posto sam dugo ronio pre nego sto sam sjeb. uvo. Pocecu uskoro ali samo plivanje, necu roniti jer me je, da buddem iskren, strah jer sam pakao preziveo sa ovim uvetom. Sacekacu da mi se smiri skroz jer jos uvek imam neki mali hidrops koji mi smeta kad je velika tisina, inace mi u uvu stalno shishti lagano, ne smeta mi jer znam da tako otice limfa a nije jak zvuk. Takodje je bilo u novinama a i citao sam ranije da u bazenu i jezeru postoje virusi koji mogu izazvati meningitis i upalu mozdane kore a neki od tih virusa su zasluzni i za jednostrani gubitak sluha! Da li vas je neko slao da ispitate ove viruse? Nije? Ni mene na zalost.. Evo linka, sad izvinite ako ste citali vec:

http://www.slusni-aparati.com/iznenadni-gubitak-sluha.htm

Inace, skoro sve frekvencije su mi se vratile tako da cujem gotovo normalno, jedino slabije cujem na ovo uvo slova s,c, z ali u kombinaciji sa drugim uvetom, ne primecujem nikakvu razliku, osim kad testiram pa zatvorim desno. Recimo, ne cujem one zrikavce sto se cuju predvece, onaj zvuk konstantan sa SSSSSSSSSS ali mislim da ce mi se i to povratiti kad se totalno uspostavi ravnoteza i prestane bilo kakav hidrops.

Zasto ovo pricam, zato sto za meniera kazu da sluh za vreme napada padne za 4 a vrati se 2, itd, a meni su se veci deo frekvencija, oko recimo 85%, vratile skoro skroz na pocetak sto uopste nije u skladu sa tom tvrdnjom


Vedrana, da te Dragan pita nesto iskreno, KAKO SE OSECAS sada kad ne cujes nista na jednoj strani? Jel bas NISTA ne cujes na to uvo??? Nemas hidrops, pritisak? Jel AMA BAS NIKAKAV ZVUK ne prolazi???


Aj ako imas MSN ili nesto za CHAT da se nadjemo i popricamo, moj msn je

katapraht@rambler.ru

Ko god zeli da pricamo neka me ubaci na listu, lakse je i vise se moze reci nego ovako,

POZDRAV I ZELIM SVI DA OZDRAVITE!
meni je kompletna bolesna strana ugašena, znači, nema šuma, sluha, ništa! mrtvo! radim, putujem, izlazim čak i gdje je glasna muzika, koja mi je na početku smetala sada više ne, iskreno nisam mogla zamisliti da ću opet normalno živjeti!:super:
prošle nedjelje sam bila na kontroli , nerv mi je potpuno odumro, ja sam zadovoljna sa svojim kretanjem i ravnotežom, ali mi dr. kaže da treba još dosta vremena da sve bude ok. još mi je rekla da sam joj jedini pacijent kojem je davala garamicin, ostali su došli na početku bolesti i žive normalno sa lijekovima; ko mi kriv...:think:
prošla sam pakleni period, ako ti kažem da planiram na koncert, jasno ti je koliko sam se oporavila, ma još ni sama ne vjerujem, jedino što mi smeta je kada mi se dvije osobe istovremeno obraćaju, ne mogu da ih pratim, ali priča u društvu mi je ok, jer pričam sa svakim posebno.
nemam MSN, puno sam na fejsu, ako imaš profil ja sam mićić-pušonja.
a sad idem da pročitam ovo za viruse, ma ne znam, više mi i nije bitan uzrok kad je gašenje bilo jedino što me može spasiti.
veliki pozdrav!:bye:
 
Vedrana, veliki pozdrav za tebe!

ukratko da ti kazem, VELIKA je greska da nisi dobila velike doze urutala, ja sam poceo posle posle pete, seste vrtoglavice po 6 dnevno i vrtoglavice su se odjednom izgubile nakon 10 dana, plus mi je ksalol u kombinaciji sa time, oslobadjao tu limfu uz uzasno JAKO pistanje koje u zivotu nisam verovao da moze da bude... Kazem opet, da sam tad znao i ginko da uzimam, bilo bi jos bolje al dobro, to je to za sada, pa ko te lecio, urutal si trebala da pijes u velikim dozama jako dugo, pogotovu sto ti je kasnije ustanovljena bolest, ali sta sad, to je to i eto...

Sto se tice toga da imas nizak pritisak, jesi u pravu ali si ipak trebala da pijes bez obzira, nesto sa sirenje krvnih sudova, jer dzaba imas mali pritisak kada su kapilari suzeni ili popucali i bez protoka krvi, jeste da bi dodatno srozala pritisak ali uvo bi ti se poboljsalo i sluh, posle uzmes jedes slano i gotovo...

Ovo i pricam zato da ako se neko jos bori, neka pije urutal bez prekida i ginko a povremeno kad je najgore i lek za visok pritisak, pa ako kazem da mi je to drasticno pomoglo, ne lazem a lako cete prestati da pijete ako ne pomaze i nista vam nece biti.
tek sad vidim ovu poruku;
ma ja sam više od pola godine pila urutal, mislim po 2 ujutru i 2 naveče, a prije njega sam počela piti redergin kapi, pa zatim redizork tablete, sve je to za širenje krvnih sudova, ginko sam pila i u kapsulama a i instant, ma ništa! što se tiče soli, to mi je bilo strogo zabranjeno, radi skupljanja tečnosti, ček sa pila lometazid, a prije njega rastvor gliceloruma, a što je to strašno piti, užas i sad mi pozli kad se setim! ali prva doza mi je skroz smanjila pritisak i šum, što je jako kratko trajalo, a druga doza mi nije ni malo pomogla. meni se jednostavno endolinfa toliko brzo stvaralai nakupljala da ništa nije pomoglo, ni velike doze kortikosteroida da ni na VMA nisu mogli da veruju! samo mi je krivo što nisam od porodičnog dr. insistirala da idem specijalisti, zakasnila sam i zato ništa nije pomoglo, da sam sama znala gde i kome da idem ne bi tako ispalo, ali nazad ne mogu; ostaje mi samo da se nadam da će mi zdrava str. izdržati, nema ništa da se pije kao preventiva, redovno ću ići na kontrole, bojim se, ali se i trudim da ne mislim negativno, nemam drugo rešenje!
veliki pozdrav!:D
 
Zdravo svima! Imam sličan problem kao vi....Pogledaj te tekst koji sam našao u knjizi iz 1965 od Prof. Dr. Srećaka Podvineca

c) Cirkulatorna oboljenja
Menijerova bolesti (Ménière) je najcˇešc´a od svih cirkulatornih oboljenja. Stalno
povišen ili stalno snižen krvni pritisak mogu da imaju uticaja na funkcije labirinta. Te su
promene, medjutim, slabo izražene, jer cirkulacija krvi u centralnom nervnom sistemu i u
labirintu ima svoju nezavisnu i autohtonu regulaciju. Na taj nacˇin ne dolazi do navale krvi u
mozak kad se nekom ugreje lice na suncu ili kad porumeni od stida. Kod poremec´aja
autohtone regulacije krvnog pritiska u arterijama centralnog nervnog sistema može da dodje
do stalno povišenog ili sniženog pritiska u unutrašnjoj auditivnoj arteriji, koja snabdeva
labirint.
64
Prema Majuovim (Mayoux) istraživanjima, patološka podloga Menijerove bolesti može
da se dovede s time u vezu. To je hidrops u labirintu. Usled prisutnosti viška tecˇnosti u
endolimfaticˇkom prostoru dolazi do pasivnog rastezanja njegovih zidova, ali uporedo s time
idu i degenerativne promene na osetnom epitelu u kohleji, vestibulumu i u polukružnim
kanalima. Da li je hidrops u labirintu posledica povec´ane sekrecije endolimfe ili smanjene
resorpcije ili, možda, obaju faktora, nije dosad još utvrdjeno.
Maju je pošao od pretpostavke da su promene pritiska u unutrašnjoj auditivnoj arteriji
nekog bolesnika jednake onim koje nalazimo i u središnjoj arteriji retine, a njih možemo da
merimo upotrebom dosta prostih oftalmoloških metoda. Dijastolni pritisak u središnjoj arteriji
retime ima kod normalnih osoba vrednost koja odgovara polovini dijastolicˇnog pritiska u
arteriji radijalis. Ako je vrednost manja ili vec´a, onda postoji slicˇno patološko stanje i u
unutrašnjoj auditivnoj arteriji, te to može da bude podloga za stvaranje hidropsa u labirintu.
Menijerova bolest ocˇituje se klinicˇki kao progresivna nagluvost, koja ide zajedno sa
napadima teške vrtoglavice. Vrtoglavica dolazi iznenada, bez premonitornih simptoma.
Bolesniku se u napadu cˇini da se predmeti okrec´u oko njegove glave. Nesigurnost u ravnoteži
može da se pojacˇa sve do padanja na zemlju, ali nikada nema gubitka svesti. Vrtoglavicu prati
i živahni nistagmus, koji može da bude i trec´eg stepena. Povrac´anje i znojenje mogu da budu
propratni simptomi. Napad može da traje nekoliko sati ili nekoliko dana. Posle toga nema
smetnji u ravnoteži do sledec´eg napada.
Sluh sa svakim napadom postaje slabiji. Bolesnik ima osec´aj da mu je uvo zapušeno.
Po tome obicˇno i sâm nasluc´uje koji je labirint oboleo. Menijerova bolest obicˇno nastaje na
osnovu lezije jednog labirinta, dok su obostrana oboljenja retka. Posle napada mogu
audiometrijski da se utvrde fluktuacije sluha: najniže vrednosti dobivamo u napadu, posle toga
nastupa poboljšanje, ali se sluh više ne vrac´a na vrednosti koje je imao pre napada. Na taj
nacˇin u roku od nekoliko godina bolest može da dovede do potpune gluvoc´e na obolelom uvu.
Vec´ rano u toku bolesti ispitivanje vestibularnoga aparata pomoc´u kaloricˇnog testa
otkriva da postoji pareza lateralnog polukružnog kanala. Taj nalaz, zajedno sa gubitkom sluha
na obolelom uvu, sa sklonošc´u audiometrijske krivulje da fluktuira u zavisnosti od napada i
sa karakteristicˇnom anamnezom, cˇini podlogu dijagnoze. Ispitivanja treba dopuniti
rendgenskim snimkom piramide, neurološkim nalazom i narocˇitim audiometrijskim testovima.
Buduc´i da je hidrops u labirintu stalna promena, a vrtoglavice se javljaju u napadima, moramo
da pretpostavimo da postoji još neki faktor promenljive prirode koji igra ulogu u neposrednom
izazivanju napada preko nadraživanja Dajtersovog sistema (Deiters). Taj faktor moramo
takodjer da tražimo u cirkulatornim poremec´ajima. U prilog znatnoj ulozi cirkulatornih faktora
kod Menijerove bolesti govore i druga opažanja. To su slucˇajevi kad Menijerova bolest
nastupa zajedno sa Belovom paralizom facijalisa, koja se, kako znamo, temelji na posledicama
lokalne ishemije. U prilog tome da cirkulatorni poremec´aji igraju izvesnu ulogu govori i naše
opažanje da više od polovine bolesnika ima diskretnu hipesteziju trigeminusa na oboleloj
strani.
Lecˇenje Menijerove bolesti sprovodimo po Majuovoj metodi na taj nacˇin što bolesniku
dajemo intravenske injekcije hipertonicˇnog rastvora kuhinjske soli, ako su relativne vrednosti
dijastolong pritiska u središnjoj arteriji retine povišene. Ako su one smanjene, dajem
intravenske injekcije redestilovane vode. Obicˇno je uspeh takvog lecˇenja dobar. Napadi
65
prestaju, sluh se stabilizuje na nivou koji ima pri kraju lecˇenja, a relativne vrednosti
dijastolnog pritiska u središnjoj arteriji mrežnice približuju se normalnim odnosima.
Ako je u slucˇajevima Menijerove bolesti prilikom dolaska na lecˇenje sluh vec´ prakticˇki
neupotrebljiv, radije pristupamo operativnom lecˇenju, ako se radi o unilateralnom oboljenju.
Služimo se mikrohirurškim zahvatom. Kroz ovalni prozor laceracijom membranoznog labirinta
prekidamo njegov kontinuitet, a time uništavamo i njegovu sposobnost za funkciju. Stapes i
bubnu opnu stavljamo posle toga opet na njihovo mesto.
Klinicˇko iskustvo je pokazalo da ima slucˇajeva Menijerove bolesti kod kojih u slici
preovladjuju samo kohlearni simptomi (progresivna nagluvost, subjektivni šumovi), dok su
vestibularni simptomi (napadi vrtoglavice) neznatni ili ih uopšte nema. Uspelo je, štaviše, da
se kod takvih bolesnika postigne poboljšanje sluha istim metodama lecˇenja kao kod tipicˇnih
slucˇajeva. Neki bolesnici sa brutalnim (perakutnim) nastupom gluvoc´e na jednom uvu takodjer
spadaju u ovu grupu.
 
Ovde se lepše vidi tekst:
http://famona.sezampro.rs/medifiles/OTOHNS/PODVINEC/srecko1.pdf
Meni se čini da se danas doktori i farmaceuti slabo posvećuju ovoj bolesi....


BRAVO MAJSTORE!

I ja sam citao ovaj tekst pe par meseci ali nikako nisam mogao da ga nadjem vise, cak sam i pisao o tome ovde na forumu da ako suvise dugo traje visok pritisak da moze da poremeti i pritisak na auditivnoj arteriji i da su ti pritisci zavisni jedan od drugog...

Niko ovo od lekara ne zna, nisam cuo da je iko probao ove metode lecenja a ti brate nisi izneo kako se ti osecas, kako ti je pocelo i sve ostalo?
 
BRAVO MAJSTORE!

I ja sam citao ovaj tekst pe par meseci ali nikako nisam mogao da ga nadjem vise, cak sam i pisao o tome ovde na forumu da ako suvise dugo traje visok pritisak da moze da poremeti i pritisak na auditivnoj arteriji i da su ti pritisci zavisni jedan od drugog...

Niko ovo od lekara ne zna, nisam cuo da je iko probao ove metode lecenja a ti brate nisi izneo kako se ti osecas, kako ti je pocelo i sve ostalo?


I jos da dodam, da se ispravim, covek govori u ustvari o ocnom pritisku i promeni pritiska na arteriji retine, plus o sistemu lecenja inekcijama i to na dva nacina, kako da se raspitamo i gde, da li ovo neko radi kod nas i hajde da izmerimo kod oftamologa te pritiske u retini pa da vidimo jel stanje isto kod svih nas i da li ima smisla.

Po ovome bi znacilo da menier moze da se dobije i od preteranog gledanja u monitor, nespavanja ili bilo cega sto povecava ocni pritisak, mene je recimo usled neispavanosti a i stresa, stalno bolelo ono "kao iza oka" podrucje a to bi asociralo na povecanje pritiska, zar je moguce da ovde kod nas niko nista od doktora ne zna...
 
Meni je sve počelo pre devet meseci sa zujanjem u desnom uvetu i slabijim sluhom na istom.Posle toga mesec dana imao sam dve kratke vrtoglavice (5-10 sekunde).To mi se sve desilo posle stresnih situacija i jake prehlade.Obavio sam sve preglede Neurolog MR glave - sve u ok, dopler krvnih sudova - sve ok.RTG vratnog dela kičme - promene koje mogu da izazovu vrtoglavicu i zujanje ali ne i slabiji sluh. Dr. Milanović mi je postavila dijagnozu Hidrops u šta je sumnjala i neurolog.Od tada do danas nisam ima o vrtoglavice samo mi je slabiji sluh (mnogo bolji nego u vreme vrtoglavica) i povremeno osećam nelagodnost (blago "lelujanje").Od terapije imam Urutal 3X1 Beviplex 2x1 i Magnezijum 2X1
Moje mišljenje je da se treba čuvati STRESA, PREHLADA i PREMORA.Te tri stvari, po mom mišljenju, su mnogo bitnije od unosa soli, kofeina i otalog..Negde čak piše da dejstvo Urutala i nije dokazano i da možda ima placebo efekat.Da postoji neka hirurška intervencija ja bih je prihvatio u ovom stadijumu ne bih čekao da se sve pogorša...Ovde ima još jedan dobar tekst:
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php?topic=204.0

Dragane kako se ti osećaš?Kako su ostali?
 
Meni je sve počelo pre devet meseci sa zujanjem u desnom uvetu i slabijim sluhom na istom.Posle toga mesec dana imao sam dve kratke vrtoglavice (5-10 sekunde).To mi se sve desilo posle stresnih situacija i jake prehlade.Obavio sam sve preglede Neurolog MR glave - sve u ok, dopler krvnih sudova - sve ok.RTG vratnog dela kičme - promene koje mogu da izazovu vrtoglavicu i zujanje ali ne i slabiji sluh. Dr. Milanović mi je postavila dijagnozu Hidrops u šta je sumnjala i neurolog.Od tada do danas nisam ima o vrtoglavice samo mi je slabiji sluh (mnogo bolji nego u vreme vrtoglavica) i povremeno osećam nelagodnost (blago "lelujanje").Od terapije imam Urutal 3X1 Beviplex 2x1 i Magnezijum 2X1
Moje mišljenje je da se treba čuvati STRESA, PREHLADA i PREMORA.Te tri stvari, po mom mišljenju, su mnogo bitnije od unosa soli, kofeina i otalog..Negde čak piše da dejstvo Urutala i nije dokazano i da možda ima placebo efekat.Da postoji neka hirurška intervencija ja bih je prihvatio u ovom stadijumu ne bih čekao da se sve pogorša...Ovde ima još jedan dobar tekst:
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php?topic=204.0

Dragane kako se ti osećaš?Kako su ostali?

Vidim da si bio kod Milanovićke, i ja sam pre godinu dana. Pisala sam dosta na forumu o mom toku bolesti pa da se ne ponavljam, ali meni su rađene intervencije, prvo dexasonom, a kasnije totalno gašenje bolesne strane injekcijama garamicina;
pošto ti je bolest u ranoj fazi dijagnostikovana, ima nade da se stabilizuje lekovima, vidi i tanakan, jednoj od nas je jako pomogao, a ja nisam imala tu sreću da ga pijem, jer sam kasno saznala za njega.
Ne bi ti preporučila intervencije jer je to zadnje što se radi, svašta sam prošla pa sam morala i to, opet kažem to je tadnje na što se treba odlučiti...:bye:
 
Meni je sve počelo pre devet meseci sa zujanjem u desnom uvetu i slabijim sluhom na istom.Posle toga mesec dana imao sam dve kratke vrtoglavice (5-10 sekunde).To mi se sve desilo posle stresnih situacija i jake prehlade.Obavio sam sve preglede Neurolog MR glave - sve u ok, dopler krvnih sudova - sve ok.RTG vratnog dela kičme - promene koje mogu da izazovu vrtoglavicu i zujanje ali ne i slabiji sluh. Dr. Milanović mi je postavila dijagnozu Hidrops u šta je sumnjala i neurolog.Od tada do danas nisam ima o vrtoglavice samo mi je slabiji sluh (mnogo bolji nego u vreme vrtoglavica) i povremeno osećam nelagodnost (blago "lelujanje").Od terapije imam Urutal 3X1 Beviplex 2x1 i Magnezijum 2X1
Moje mišljenje je da se treba čuvati STRESA, PREHLADA i PREMORA.Te tri stvari, po mom mišljenju, su mnogo bitnije od unosa soli, kofeina i otalog..Negde čak piše da dejstvo Urutala i nije dokazano i da možda ima placebo efekat.Da postoji neka hirurška intervencija ja bih je prihvatio u ovom stadijumu ne bih čekao da se sve pogorša...Ovde ima još jedan dobar tekst:
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php?topic=204.0

Dragane kako se ti osećaš?Kako su ostali?

Hvala na pitanju, imao sam hidrops ponovo pre oko 17 dana, bio mi se povuko maksimalno pre toga i ja krenem na jezero na plivanje, malo ronjenje i sad, dal od toga ili od vetra koji mi je produvao mokru glavu i eto ga

Sada ga lecim ovih 17 dana i evo od pre tri dana mi se ponovo povukao skoro skroz ali ima ga jos uvek malo

Ne bi se slozio za urutal sto kazes, jer ja sam prvo pio samo ginko sada, medjutim tek kad uzeh urutal, pocelo je praznjenje kroz sistanje

I pazi, Dopler ti je sve rekao, zujanje i vrtoglavica, ja nisam radio dopler ali moracu, to ti je to, ne moze da nema veze sa sluhom jer ako si citao dr. Bubala, svaku frekvenciju cujemo jer cirkulise krv, ako se blokira dotok krvi (ishemija), onda oslabi mikrocirkulacija uva i skuplja se ona limfa mnogo ili jedva otice. To mu je to, sta bi drugo bilo


E sad, sve zavisi koliko je kome kapilara s.ebano da izvines, sto je vise, to je bolest gora, Vedrana to najbolje zna sta je sve prosla i kakv je nistigamus imala..

U pravu si, STRES< PREMOR A NAJVISE NELECENA PREHLADA mogu da dovedu do ovoga, ja ne znam kako se lece te promene na vratnom delu kicme, zar nema nesto bolje

Hirurgiju mani, to je poslednja solucija, nemas vrtoglavice kao i ja, ja sam samo 10 dana na pocetku imao, to da ti buse puza i stavljaju cevcicu, kazu da se to inficira pa moras ponovo a to gde i da li se radi kod nas, pojma nemam mada sumnjam, druge hirurgije nema

Meni nije jasno da se na dopleru ne vidi nesto bolje, postoji jedna strana potpuno ispravna i druga obolela, prostim poredjenjem se moze videti gde je zastoj u cirkulaciji, ne moze biti da se ne vidi nista, ne znam, sve to kod nas deluje primitivno i niko nista ne zna, plus nikog nista ni ne interesuje

Uz terapiju obavezno uzmi GINKO i bice ti jos bolje, ginko i urutal drze pod kontrolom ovo sranje i ne smeju se prestati


Ne znam ali otici cu i da izmerim ocni pritisak i ono sto se pise gore za sredsnju arteriju retine i pritisak, pa da vidimo da li se negde daju one inekcije, mada, to su sigurno ukinuli jer nema zarade a urutal i ostalo mora da se placa, ko zna, daj da vidimo to a?


Sve najbolje
 
pozdrav svima,
ja sam nova na forumu uopće, ovo mi je prvi put da bilo šta pišem, ali s obzirom na to da dijelim vašu sudbinu, htjela sam se i ja uključiti. prije desetak godina imala sam jači napadaj vrtoglavice prilikom čega mi je registrirano oštećenje sluha na lijevom uhu. sve je bilo ok do prije 3 godine kada sam mala užasno jak napadaj vrtoglavice s povraćanjem i završila sam na 5 dana u riječkoj bolnici. ustanovljen mi je neuronitis vestibularis ali ovaj puta na desnom uhu. praktički mi je centar za ravnotežu na desnom uhu potpuno otkazao i oporavljala sam se oko 3 mjeseca, hodala držeći se uza zid, nisam vozila, svaki pomak glave je izazivao nestabilnost. tada mi je prilikom mjerenja sluha ustanovljen daljnji gubitak sluha na lijevom uhu. u zadnje 3 godine redovno idem audiologu, obavila sam mag.rez. , eng (stolica koja se pokreće), vestibulometriju itd... i uvijek mi je potvrdjena ista dijagnoza a koja vrijedi i danas i kratko je rezimiram: zamijetan gubitak sluha sa šumom u lijevom uhu - hydrops labiryntha i teška pareza vestibularnog živca u desnom uhu. dosta dugo pijem betaserc a primila sam i 12 injekcija dexametazona koje mi je sada, nakon 6 mjeseci doktor opet prepisao. mislila sam da možda sve to i nije tako kako mi je u rijeci rečeno pa sam išla u italiju po drugo mišljenje, ali nalaz je bio isti a doktori su se čudili kako to da ne čujem na jedno uho a na drugome mi ne funkcionira centar za ravnotežu, pa sam odlučila štedjeti novac i ostati samo na liječenju u rijeci. sada mi je prepisana neslana dijeta i smanjena količina tekućine a ni sama ne znam da li da uzmem tih 12 injekcija dexametasona ili ne jer nisam sigurna da mi pomaže. ima li netko iskustva sa betasercom i inj.dexametasona? hvala na odgovoru
 

Back
Top