Quantcast

Menier

Lala17

Početnik
Poruka
8
Tako je, al aj ti mene ubedi da me ne bude strah od zubara:D
Hahaha, vrlo rado, razumijemo se u svakom slucaju😅.... Zubara se ne bojim, cudom nekim ali nisam se nikad bojala jer inace sam bojažljiva osoba .... imam i ja jos strahova kao npr. Lifta i zatvorenih skučenih prostora. Mada menier je jedino i moram reci najgore 😕 jer je fakat uništava kvalitetu zivota na raznim poljima... Vrlo stresno... A Voljela bih ti pomoci...teske su to teme hehe lako je reci da nemas strah jer je to kao "nista"... Kao sto u biti i jest "nista" ali dzaba 😕psiha je cudo

Lala17

Početnik
Poruka
8
Evo bas čitam, hvala puno, ali zapravo tvoj prvi savjet je bio bas taj da zvacem zvakacu gumu i da stavim cepice itd... Tako da ono... Tako cu i ucinit 😉.. Nego pitala bih jos jednu stvar takodjer vezano za menier, nadam se da nisam dosadna ali mi je jako vazno cuti miseljenje nekoga ko je u istoj situaciji ili ko zna dosta od tome ili na neki nacin moze pomoci savjetom jer da budem iskrena i doktori osim sto prepisu lijek ne kazu bas puno o toj bolesti jer se ne zna ni zasto se javlja kod odredjenih ljudi. Ali pitanje je sljedece. Da li osoba sa menierom smije raditi u call centru? .. Da li slusalice ukoliko su stavljenje na uho koje nije zahvaceno menierom, moze li na taj nacin osoba raditi taj posao bez posljedica? , strah me je da li ce se uho opterećivati ukoliko se bude puno slusalo na njega, da li moze pogorsati stanje uha sa takvom vrstom posla.. Znam da treba izbjegavati buku... Ali ne znam da li moze oslabljeti sluh i na tom "zdravom" uhu ako se radi takva vrsta posla. I jos nesto. Da li ima ljudi koji sa menierom i dalje voze auta.? ..ja sam vozila... Ali zbog udesa koji sam Imala sada se jako plasim :-( :-(

crossing over

Primećen član
Poruka
738
Telefoniranje pri radu u call centru ne bi trebalo da uzrokuje bilo kakve komplikacije.

Što se tiče vožnje auta - najbolje pitati ORL specijalistu. Pretpostavljam da bi trebalo izbegavati vožnju ako imaš česte vrtoglavice.

Lala17

Početnik
Poruka
8
Telefoniranje pri radu u call centru ne bi trebalo da uzrokuje bilo kakve komplikacije.

Što se tiče vožnje auta - najbolje pitati ORL specijalistu. Pretpostavljam da bi trebalo izbegavati vožnju ako imaš česte vrtoglavice.
Hvala na odgovoru, i ja mislim da ne bi trebalo ali opet kada sam radila taj posao uvijek bi imala osjećaj kao da nesto nece biti ok za uho jer bih onda na kraju dana slabije malo cula ali to se desava i ljudima bez meniera, jer nije bas prijatan osjecaj cijeli dan biti na slušalicama. Joj zaista ne znam ni sta da mislim ni sta da radim vise 😕. Bas mi unistava kvalitetu zivota ovaj menier. Hvala jos jednom na odgovoru.

Rayela

Buduća legenda
Moderator
Poruka
46.227
Hvala na odgovoru, i ja mislim da ne bi trebalo ali opet kada sam radila taj posao uvijek bi imala osjećaj kao da nesto nece biti ok za uho jer bih onda na kraju dana slabije malo cula ali to se desava i ljudima bez meniera, jer nije bas prijatan osjecaj cijeli dan biti na slušalicama. Joj zaista ne znam ni sta da mislim ni sta da radim vise 😕. Bas mi unistava kvalitetu zivota ovaj menier. Hvala jos jednom na odgovoru.

Ovaj je pasus najvazniji:

Ako zevanje i gutanje nemaju efekta, najefikasniji nacin da odblikorate uši je sledeci: (1) Zapušite nos. (2) Udahnite. (3) Pomocu mišica obraza i grla poterajte vazduh kroz nos, kao da želite da oduvate palac i prste sa nozdrva. Kad cujete jak prasak u ušima - uspeli ste! Ovo cete, možda, morati da ponovite više puta u toku poniranja.Bebe, razume se, nisu u stanju namerno da otpuše uši, ali ce to veoma uspešno uciniti ako cuclaju. Dajte bebi cuclu i nemojte joj dozvoliti da spava tokom poniranja.

Auto ne bi smela nikako da vozis.

Slusalice ne mogu nikako da ti pogorsaju sluh.

Ja sam imala tinitus i vertigo vrtoglavice, ali je tinitus prosao, ostecenje sluha na jednom uhu je ostalo,
mucile su me vrtoglavice neko vreme, ali sam i njih "sredila" vezbama. Meni je lekar pokazao nek vezbe, ali
ih ima i na youtubu, vrlo su jednostavne, pogledaj pa vezbaj, moze samo da ti pomogne.

Lala17

Početnik
Poruka
8
Ovaj je pasus najvazniji:

Ako zevanje i gutanje nemaju efekta, najefikasniji nacin da odblikorate uši je sledeci: (1) Zapušite nos. (2) Udahnite. (3) Pomocu mišica obraza i grla poterajte vazduh kroz nos, kao da želite da oduvate palac i prste sa nozdrva. Kad cujete jak prasak u ušima - uspeli ste! Ovo cete, možda, morati da ponovite više puta u toku poniranja.Bebe, razume se, nisu u stanju namerno da otpuše uši, ali ce to veoma uspešno uciniti ako cuclaju. Dajte bebi cuclu i nemojte joj dozvoliti da spava tokom poniranja.

Auto ne bi smela nikako da vozis.

Slusalice ne mogu nikako da ti pogorsaju sluh.

Ja sam imala tinitus i vertigo vrtoglavice, ali je tinitus prosao, ostecenje sluha na jednom uhu je ostalo,
mucile su me vrtoglavice neko vreme, ali sam i njih "sredila" vezbama. Meni je lekar pokazao nek vezbe, ali
ih ima i na youtubu, vrlo su jednostavne, pogledaj pa vezbaj, moze samo da ti pomogne.
Hvala 🙂.

Selkhet

Poznat
Poruka
9.511
Imam srodan problem, ali da ne otvaram sada novu temu, pitaću ovde jer ne znam da li je to možda jedan od početnih simptoma ove bolesti.

Naime, poslednjih recimo mesec dana, kad god se sagnem čujem otkucaje srca u levom uhu. U početku je to bilo samo kada se sagnem, međutim poslednjih dana mi se desi da ih čujem i kada sedim i nagnem se ulevo ili kada približim glavu levom ramenu. Takođe, poslednjih dana mi se dešava da osećam neki pritisak u ušima povremeno (e sad, da li samo u levom ili u oba, nisam uspela da razlučim). Nemam pojma šta bi mogao da bude uzrok, jer nikada nisam imala nikakve povrede ili infekcje, i imam utisak da sam se jedno jutro samo probudila sa time. Jesam pod nekim stresom u poslednje vreme, ali mi nje prvi put u životu i bila sam i pod većim stresom. Pritisak mi je normalan, merila sam ga više puta, ali mi je holesterol povišen već godinama, pa ne znam možda bi i to moglo da bude uzrok.
Planram da odem kod nekog specijaliste privatno, ali nemam predstavu da li da idem kod ORL-a, ili kardiologa, ili endokrinologa, ili možda psihijatra. U svog izabranog lekara nemam poverenja, tako da hoću sama da se pozabavim izborom specijaliste.

Nadam se da ne hipohondrišem previše. :D

Hvala unapred na svakom korisnom odgovoru. :)

Rayela

Buduća legenda
Moderator
Poruka
46.227
Imam srodan problem, ali da ne otvaram sada novu temu, pitaću ovde jer ne znam da li je to možda jedan od početnih simptoma ove bolesti.

Naime, poslednjih recimo mesec dana, kad god se sagnem čujem otkucaje srca u levom uhu. U početku je to bilo samo kada se sagnem, međutim poslednjih dana mi se desi da ih čujem i kada sedim i nagnem se ulevo ili kada približim glavu levom ramenu. Takođe, poslednjih dana mi se dešava da osećam neki pritisak u ušima povremeno (e sad, da li samo u levom ili u oba, nisam uspela da razlučim). Nemam pojma šta bi mogao da bude uzrok, jer nikada nisam imala nikakve povrede ili infekcje, i imam utisak da sam se jedno jutro samo probudila sa time. Jesam pod nekim stresom u poslednje vreme, ali mi nje prvi put u životu i bila sam i pod većim stresom. Pritisak mi je normalan, merila sam ga više puta, ali mi je holesterol povišen već godinama, pa ne znam možda bi i to moglo da bude uzrok.
Planram da odem kod nekog specijaliste privatno, ali nemam predstavu da li da idem kod ORL-a, ili kardiologa, ili endokrinologa, ili možda psihijatra. U svog izabranog lekara nemam poverenja, tako da hoću sama da se pozabavim izborom specijaliste.

Nadam se da ne hipohondrišem previše. :D

Hvala unapred na svakom korisnom odgovoru. :)

Idi obavezno kod ORL, oni su "nadlezni" za dijagnozu, zapravo su oni i jedini koji i mogu da je daju.

Ovde imas malo informacija o pregledu:

Šta očekivati od lekarskog pregleda ?

Pitanja lekara na prvom pregledu:

Kada su počeli simptomi?
Koliko često se javljaju simptomi?
Koliko su teške tegobe i koliko dugo traju?
Šta izaziva, ublažava, ili pogoršava simptome?
Raniji problemi sa čulom sluha ( lični , familijarni) ?

Dijagnoza Menijerove bolesti podrazumeva:

Dve epizode vrtoglavice, svaka traje najmanje 20 minuta , ali ne duže od 24 sata
Gubitak sluha verifikovan testom sluha
Zujanje u uvu (tinitus) ili osećaj punoće i pritiska
Isključivanje drugih poznatih uzroka ovih problema

Procena sluha

Test sluha (audiometrija) procenjuje koliko dobro se čuju tonovi različitih frekvencija , jačine i kako se razlikuju slične zvučne reči. Pacijenti sa Menijerovom bolešću obično imaju probleme sa registrovanjem niskih frekvencija ili kombinovanim visokim i niskim frekvencijama uz normalan sluh u srednjim frekvencijama.

Procena ravnoteže

Između epizoda vrtoglavice, osećaj ravnoteže se vraća u normalu kod većine pacijenata.

Testovi koji procenjuju funkciju unutrašnjeg uva:

Moja laicka dijagnoza je da nikako nemas Menier, ali za tinitus nisam sigurna.
Kod tinitusa je osecaj takav kao da imas vatu u uhu i neki shum koji moze da bude
kao zubor vode ili zujanje.