MEHMED PASA SOKOLOVIC, OBNOVITELJ PECKE PATRIJARSIJE

Imas li bilo koji izvor iz tog vremena koji se bavi tim obicajem ili zakon Osmanske imperije.
Ma, covece, kakakv zakon. Ko je pisao zakone u robovlasnickim i feudalnim sistmima. Sta ce sili kakva je bila Otomanska Imperija zakon ko ce koga i kada da tuca. To je bilo pravo mocnih od vajkada. Doduse, Osmanlije su bile korektne kada se bile u pitanju muslimanke, nisu smeli da zahtevaju da mlada muslimanka provede prvu bracnu nos u njihvom krevetu, vec iskljucivo kaurinke. Taj sistem je vladao i u feudalnim drzavama hriscanske Evrope u Srednjem veku. Ma, taj sistem vlada i danans u Svetu, samo sada su u pitanju poslodavci, profesori, direktori, politicar, pa, da vidis, i popovi, medju kojima ima ne mali broj pedofila.

P.S. Ti si mogao, da imas malo kulture, da se izvinis za uvrede koje si mi uputio.
 
U Osmanskom Carstvu naravno da je bilo zakona pored sarije i kanun (osmansko pravo) i naranvno nisi smeo da tucas koga hoces spahija. Inace jedno je rob drugo covek koji radi na imanju spahije.

Sta se tice uvreda, ja tebe nisam uvredio nigde. Samo komentarisem tvoje ponasanje.
Prvo, Serijatsko pravo se odnosilo na muslimane, a ne na nevernike. Da li se Hitler pridrzavao zakona? Ne, naravno da nije. Ni jedan diktator ili tiranin, i pored postojanja zakona, nije nikome odgovarao. Ne zaboravi, svi su u Otomsnskom carstvu bili sultanovi robovi.

Drugo, kad kazes "necu da se zajebavam s tobom", je i te kako prostacka i teska uvreda.
 
Prvo, Serijatsko pravo se odnosilo na muslimane, a ne na nevernike. Da li se Hitler pridrzavao zakona? Ne, naravno da nije. Ni jedan diktator ili tiranin, i pored postojanja zakona, nije nikome odgovarao. Ne zaboravi, svi su u Otomsnskom carstvu bili sultanovi robovi.

Naravno da se serijatsko pravo i odnosi na odnos na nevernike i na pripadnicima naroda knjiga (Jevreja i Hrscana). Kakve veze ima Hitler stim, Osmansko Carstvo je bila imperija, Hitler je vladao samo par godina i svugde raovao. Da su Turci radili ko Hitler ne bi zadrzali carstvo.

Drugo svi su robovi Sultanu, ko prica o Sultanu pricamo o nasim spahijama.

- - - - - - - - - -

I jos nesto da to stvarno postoji pa dal nebi vec sutra danas posto Musliman.

Ja bi sigurno. Nasi preci isto, makar samo na papiru.[/QUOTNisam bas siguran da sam te dobro razumeo. Zasto bi presao u muslimani, da bi imao pravo na prvu bracnu noc, ili da tvoja mlada ne bi prvu bracnu noc "prespavala" kod age, bega ili nekog pase?

Da ne bi mlada spavala, u sustini sve jedno je, jer to pravo nije ni postojalo (prema svemu sta znamo).

Otvori temu na istoriji pa vidi sta kazu ljudi od struke.
 
Poslednja izmena:
Sta se tice uvreda, ja tebe nisam uvredio nigde. Samo komentarisem tvoje ponasanje.

Константине, што се бакћеш с овим Лојавим? Видиш да га нико осим тебе више не узима за озбиљно! Има комплекс потурчења, па сада покушава да ги лечи тражећи било какву неодследност у размишљању других. Погледај му наслове тема: СВЕ ВЕЛИКИМ СЛОВИМА.:roll:
 
хогариус, necu da se zajebavam s tobom!
:evil:
Ko je od tebe, infanta, trazio da se jebavas. A, skim bi se ti jebavao? Izgleda da si ljubitelj americkih jednorodnih brakova. Ako dobijes vizu za Ameriku, bice ti ispunjena i ta zelja. Samo morao bi da sacekas da izadjes iz puberteta, jer je i tamo kaznjiva pedofilija. Dotle se zabavljaj sa Desankom.
 
Константине, што се бакћеш с овим Лојавим? Видиш да га нико осим тебе више не узима за озбиљно! Има комплекс потурчења, па сада покушава да ги лечи тражећи било какву неодследност у размишљању других. Погледај му наслове тема: СВЕ ВЕЛИКИМ СЛОВИМА.:roll:
Kakav infantilan i primitivan kreten. Retko majka rodi takvu budalu..
 
Лојави, прадеда ти се потурио, ти си отишао путем свога прадеде...једина шанса ти је да пођеш стопама свога брата Немање Кустурице.
Кад се ВРАТИШ у Православну веру, јавни се па да попричамо ка чојеци уз вино и прасеће печење
Lepo su te ucili popovi da ne zloupotrebaljavas svetu Desanku, jer ce ti se osusiti kicma. Nisi poslusao. Evo nasta sada licis. Pogledajte prilog 296412
 
Poslednja izmena:
Naravno da se serijatsko pravo i odnosi na odnos na nevernike i na pripadnicima naroda knjiga (Jevreja i Hrscana)
Kazes "naravno", pa zasto si potezao pitanje primene zakona u Osmanlijskom carstvu??? .

Kakve veze ima Hitler stim, Osmansko Carstvo je bila imperija, Hitler je vladao samo par godina i svugde raovao. Da su Turci radili ko Hitler ne bi zadrzali carstvo.
Nista ti nisi shvatio. Hitler je, kao tipican diktator i tiranin, pomenut kao primer da se zakoni ne primenjuju u diktaturama i tiranijama.. Ne pratis diskusiju od njenog pocetka

Drugo svi su robovi Sultanu, ko prica o Sultanu pricamo o nasim spahijama.
Primer neuvazavanja zakona. U Srbiji postoji poslovica: "Kadija te tuzi kadija ti sudi", poenta je da se zakon primenjuje kako je gazdi volja. Ne shavatas poentu?

Da ne bi mlada spavala, u sustini sve jedno je, jer to pravo nije ni postojalo (prema svemu sta znamo).

Otvori temu na istoriji pa vidi sta kazu ljudi od struke.
Opet ti o pravu. Ko o cemu - baba o ustipcima. Nadam se da ces od nize navedenog nesto i sam shvatiti bez da ti se tumaci.

J
us primae noctis:
(1)
Latin for law of the first night .
(2) In English: right-of-the-first-night .
(3) In French : droit-du-seigneur (right of the lord).
(4) In Roman and Mediaval times, the groom, supposedly, would allow his new bride to have-sex-with his master on their wedding night, and for that first night only.

Hugo G . Beigel (Sex from A to Z (1961)): "Up to the end of the eighteenth century, the feudal landlords in various European countries had the privilege (zapamti ovaj termin – imali su privilegiju) of deflowering the newlywed brides of their serfs. This custom was (autor ne govori o "pravu", vec o obicaju), according to some historians, a remnant of a still older one whereby the priest of a tribe performed the DEFLORATION. This is only one of hundreds of examples of how moral and social concepts change with time"..

Ako ovo nisi razume, poverovacu da s tobon mentalno nesto nije sasvim u redu.

Drugo, navedi mi koji su to ljudi od strke{(?) - Slaven, ....?

Zapaamti, ovo gore navedeno nije tema. Tema je izuzetna zasluga jednog velikog vojskovodje i drzavnika Otompanske imperije,
po nacionalnostiSrbina muslimanske vere, koji je izuzetno zasluzan za obnovu rada Pecke patrijarsije, ciju je jurisdikciju i pravo znacajno uzidigao.

Uzgred: kad si rekao "Osmansko carstvo je bila imperija" to je isto kao kada bi rekao Osmmanska carevina je bila carevina. Vidim da ne vladas bas najbolje srpskim jezikom(?).
 
Poslednja izmena:
Pa dobro dal da te pustim da stavljas tvrdnje bez ikakvih osnova.

Bez dokaza ili bilo sta drugo??? Ili hoces to da ti radim. Da je u Osmanskom Carstvu vladalo bez zakonije je naravno glupost, jer da je tako Osmansko Carstvo ne bi postojalo ni deceniju a ne vekovima.
Cuj, rode, ti nista nisi od napisanog razuemo, nisi razumeo sta je pisac hteo da kaze. Bice da ti nije mnogo sto sta jasno.


Drugo, budi ubedjen da od tebe ne trazim “da me pustis”, ko si ti da od tebe trazim da me pustis? Vidim, ne poznajes ni materinji, a ni engleski jezik. Gde si ti procitao da sam rekao da je u Osmanskom Carstvu vlaldalo bezakonje. To je nekakav uvrtnut tvoj zakljucak.


Trece, napisao sam ti izvor, a ti kao da si u magli, kazes “stavljas tvrdnje bez ikakvih osnova”. Sta je za tebe osnova? Koje si ti osnove naveo, osim sto se pozivas na nekakvog Slavena kao osnov tvog znanja?

Cuj, da li si cuo da postoji obicajeno pravo? Bice da nisi!
 
Cuj, rode, ti nista nisi od napisanog razuemo, nisi razumeo sta je pisac hteo da kaze. Bice da ti nije mnogo sto sta jasno.


Drugo, budi ubedjen da od tebe ne trazim “da me pustis”, ko si ti da od tebe trazim da me pustis? Vidim, ne poznajes ni materinji, a ni engleski jezik. Gde si ti procitao da sam rekao da je u Osmanskom Carstvu vlaldalo bezakonje. To je nekakav uvrtnut tvoj zakljucak.


Trece, napisao sam ti izvor, a ti kao da si u magli, kazes “stavljas tvrdnje bez ikakvih osnova”. Sta je za tebe osnova? Koje si ti osnove naveo, osim sto se pozivas na nekakvog Slavena kao osnov tvog znanja?

Cuj, da li si cuo da postoji obicajeno pravo? Bice da nisi!

Taj izvor niti spominje Srbiju, niti Osmansko Carstvo.

Naravno da postoji obicajno pravo a naravno da ius prima nocte nema nigde u tom pravu.

Inace imas dosta primera koji kazu da je to mith naprimer ova interesantna knjiga. http://books.google.rs/books?id=r_hncxYRQIoC&pg=PA147&redir_esc=y

Ili ovo http://www.amazon.com/exec/obidos/ISBN=0226067432/urbanlegendsrefeA/
 
Poslednja izmena:
Taj izvor niti spominje Srbiju, niti Osmansko Carstvo.

Naravno da postoji obicajno pravo a naravno da ius prima nocte nema nigde u tom pravu.

Inace imas dosta primera koji kazu da je to mith naprimer ova interesantna knjiga. http://books.google.rs/books?id=r_hncxYRQIoC&pg=PA147&redir_esc=y

Ili ovo http://www.amazon.com/exec/obidos/ISBN=0226067432/urbanlegendsrefeA/
Prvo, ne znas sta je obicajno pravo, drugo, dajes falsh linkove i, trece, ocigledno da ne znas engleski, a pozivas se na engleske tekstove. Ako mi budes citirao tekst na koji se pozivas i das referencu, tj. link, mozemo da nastavimo diskusiju o "pravo prve bracne noci" iako to nije tema. Tema je veliki vezir, jedan od najvecih drzavnika onog vremena, Srbin, srlpski zastitnik, Mehmed pasa Sokolovic.

Vidis, mnogi se zgrazaju da je musliman, velikogostojnik Otomanske carevine, stitio pravoslavlje, a mi govorimo sve najgore o muslimanima..
 
Хвала брате, Туркесаљо.
Domacine, neka ti je srecna slava Sveti Mehmed pasa Sokolovic. Da njega ne beze ti bi sada bio musliman ili katolik i opet slavio svetog Mehmeda. I ne zaboravi, imas ti pomalo i turske plave (plemicke) krvi. Jos jednom, domacine, neka ti je srecna slava sveti veliki vezir Muhamed pasa Sokolovic.

Upamti, ako tvoj predsednik drzave slalvi mnogobozackog svetog rimskog imperatora, zasto ti ne bi slavio srpskog velikana nad velikanima, a ne nekakvog Rimljanina mnogobozca koji za tebe i tvoju dobrobit nista nije ucinio. Nista dobro nije ucinio, ni za srpski narod, a slave ga svi.

Moras priznati, nama su blizi Turci nego Jevreji. Zar te nije sramota da se hvalis da verujes u nekakvog Jevrejskog boga Jahveha i njegovog vanbrancnog sina Jeshue. Zamisli, i tvoj poglavar, tzv. hriscanske prvoslavne crkve ima jevrejsko ime, a ne srpsko. I svi tvoji velikodostojnici imaju jevrejska ili grcka imena, a slove se da su Srbi. Tako, na primer, tvoj predsednik ima i ime i prezime jevrejskog porekla, a navodno je pravoslavni Srbin. Jesu, svi su oni Srbi, ali lazni, kao i t
i.
 
Domacine, neka ti je srecna slava Sveti Mehmed pasa Sokolovic. Da njega ne beze ti bi sada bio musliman ili katolik i opet slavio svetog Mehmeda. I ne zaboravi, imas ti pomalo i turske plave (plemicke) krvi. Jos jednom, domacine, neka ti je srecna slava sveti veliki vezir Muhamed pasa Sokolovic.

Upamti, ako tvoj predsednik drzave slalvi mnogobozackog svetog rimskog imperatora, zasto ti ne bi slavio srpskog velikana nad velikanima, a ne nekakvog Rimljanina mnogobozca koji za tebe i tvoju dobrobit nista nije ucinio. Nista dobro nije ucinio, ni za srpski narod, a slave ga svi.

Moras priznati, nama su blizi Turci nego Jevreji. Zar te nije sramota da se hvalis da verujes u nekakvog Jevrejskog boga Jahveha i njegovog vanbrancnog sina Jeshue. Zamisli, i tvoj poglavar, tzv. hriscanske prvoslavne crkve ima jevrejsko ime, a ne srpsko. I svi tvoji velikodostojnici imaju jevrejska ili grcka imena, a slove se da su Srbi. Tako, na primer, tvoj predsednik ima i ime i prezime jevrejskog porekla, a navodno je pravoslavni Srbin. Jesu, svi su oni Srbi, ali lazni, kao i t
i.

da konstantinu nije nesto cuknulo u glavu da postane hriscanin ne bi ni postojala patrijarsija..i kako bi ti sad velicao pasu..;)
 
da konstantinu nije nesto cuknulo u glavu da postane hriscanin ne bi ni postojala patrijarsija..i kako bi ti sad velicao pasu..;)
Iako je komentar/pitanje poprilincno neozbiljan, odgovoricu ti sa zadovoljstvom. Nije njemu, Konstantivnu Velikom, nista "cuknulo u glavu", vec je, kao mudar drzavnik i izuzetan vojni strateg shvatio, da njegovo ogromno carstvo ugrozavaju unutrasnji sukobi brojnih plemena, uglavnom na verskoj osnovi, pa je, tragajuci za trajnim resenjem tog problema, shvatio da su hriscani, koji su izuzetno dobrobili organizovani u malim celijama i na sirokom prostoru Imperije, najpovoljnije resenje za odrzavanje unutrasnjeg mira zasnovanog na jedinstvenoj relgiji. Eto, to je "cuknulo" u glavu mudrom drzavniku. No, i pored svega, on je do smrti ostao mnoogobozac. Da, da nije bilo Konstantinove mudre odluke ne bi bilo patrijarsija sirom pravoslavnog sveta. Inace, imas 9 (devet) a ne jednu patrijarsiju. Vizija Konstantina Velikog o jedinstvu hriscanskog sveta nije ni do danas realizovana.
 
Poslednja izmena:
Niko ne spori da je bilo za Srbe dobrih Muslimana. Dal je Sokolovic jedan od njih to je pitanje. Onaj koji je kod naroda zapamcen kao dobar, Musliman Hadzi Mustafa i nije nas Musliman nego Turcin grckog porekla.

Drugo ne sikiraj se za moj engleski inace ti preporucujem da citas te dve knjige.
Da znas engleski i da si procitao te dve knjige ti se nikada ne bi na njih pozvao. Sta vise, prvi link se odnosi na knjigu koja govori o pojasu nevinosti. Naravno, bas me briga za tvoj engleski, ja se, budi ubedjen, zbog tvog nepoznavanja engleskog ne sekiram ni malo. To je tvoj problem. Jedina je zamerka sto ti dajes linkove za knjige pisane na engleskom, a taj jezik ne poznajes, ili ga veoma malo razumes. To je, naravno, veoma nekorektno.
 
Da znas engleski i da si procitao te dve knjige ti se nikada ne bi na njih pozvao. Sta vise, prvi link se odnosi na knjigu koja govori o pojasu nevinosti. Naravno, bas me briga za tvoj engleski, ja se, budi ubedjen, zbog tvog nepoznavanja engleskog ne sekiram ni malo. To je tvoj problem. Jedina je zamerka sto ti dajes linkove za knjige pisane na engleskom, a taj jezik ne poznajes, ili ga veoma malo razumes. To je, naravno, veoma nekorektno.

Prva knjiga i radi o mitovima od srednjeg veka, pojas nevinisti jeste jedan od tih.

Ali dosta o tome pusticu ti da radis monolog i dalje da ne pises ne istine.
 
Prva knjiga i radi o mitovima od srednjeg veka, pojas nevinisti jeste jedan od tih.

Ali dosta o tome pusticu ti da radis monolog i dalje da ne pises ne istine.
Opet ti mene "pustas" kao da ja od tebe trazim odobrenje. Nije korektno da dajez link za knjigu koja uopste ne govori o Mehbed pasi Sokolovicu, niti o pravo prve bracne noci, vec o pojasu nevinosti. Tako glasi i naslov same knjige. Kako cove moze s tobom da diskutiju kada si nekorektan sagovornik.

Da te podsetim, tema je od obnovitelju delova Pecke patrijarsije i znacajno uvecanje njene jurisdikcije od strane jednog od najvecih drzavnika Otomanske Imperija, Srbina iz Bosne.
 

Back
Top