MEGATREND - POMODARSTVO ILI PRAVI KVALITET ??

  • Začetnik teme anabella.
  • Datum pokretanja
ekofbg:
U zemlji imamo jedan dobar,pravi fakultet? Upravu si skroz, a znamo i koji je. Koji fakultet je zavrsio vas rektor? I sa kojih fakulteta su vam predavaci? Pitajte ljude sa fona ko im predaje ekonomiju? Da li je makar jedan ekonomista kod nas zavrsio Megishu a da ga javno radi ekonomske analize itd. Da li je bio neki ministar finansija ili guverner sa Megishe? Dajte ljudi, ne razumem sto lazete sebe. Kao kad bi ja pricao da je LSE dno za Ekof.Gluposti. Uzivajte u mastarenju.

p.s. ali najjaci je lik sa pocetka topica o nekim Mercedesima, Jaguarima i Gefovcima..... :roll:

Megatrend je relativno mlad univerzitet, 1989. godine osnovana je njegova prva institucija - poslovna škola.
Smešno je što pominješ našeg rektora u negativnom kontekstu i pitaš se šta je on završio.
Mića je magistrirao na političkim naukama, da ti sažvaćem poentu - još davne 1976, dakle daleko pre 1989. a doktorirao na Londonskom univerzitetu baš te 83. godine kad sam se ja rodila, drugu disertaciju dobio je u Mariboru, ne znam tačno kad ali verujem davno.
Možda bi mogao da se informišeš o tome šta je sve taj čovek u svom životu uradio, šta je radio, šta je osnovao, šta je napisao... koliko je para zaradio na ''prodaji svog znanja'' po svetu, kakve svetske profesore dovodi u Srbiju i sa kojima je ostvario odličnu saradnju ne samo u ime svoje kuće već i cele naše zemlje.
Da ne dužim mnogo, već sam smorila a i mene samu mrzi da čitam preduge postove, dodaću još ovo
MEGATREND NIJE PROŠLOST NEGO BUDUĆNOST
 
I dalje mi niko nije odgovorio sto za 16 godina kolko vam postoji fakultet nemate nijednog profesora da vam predaje na vasem fakultetu sa diplomom vaseg fakulteta? Nego vam dolaze sa ostalih fakulteta ukljucucjuci i nas. Non stop protezete tezu da vi ne ucite gluposti vec konkretne stvari? Ej vama je konkretno to sto znate posle da saberete 2 i 2? Znate sta je finansijski izvestaj? Znate eventualno ponesto o fiskalnoj ili monetarnoj politici? Jel ste vi videli neku knjigu sa ekofa? Jedino priznajem da ne bi bilo bas toliko tuzno da to sto morate da ucite zaista i naucite. Ali avaj kad se kriterijum toliko spusti da i trenirana simpanza moze da polozi na sta to lici? A upravo i po tome se razlikujemo. Neko misli da je bog ako zna da nabroji vrste racunovodstva, neko pak misli da ih mozda treba i nauciti. Shvatam ja to, nisu svi isti... :roll:
 
I ne znam odakle da sam vaseg rektora pomenuo u negativnom kontekstu. Na stranu kakvo misljenje imam o njemu, to pominjanje je bilo u pozitivno smislu jer sam znao da je zavrsio drzavni fakultet i naravno doestio se lakog nacina da uzme pare. Reklama cini cudo, vi sa vasim "konretnim znanjem" to sigurno znate. :roll:
A i veoma je lepo sto non stop vrsite zamenu teza. Ko je ovde rekao da su privatni fakulteti gluposti? Niko. Svi se ovde ogranicavamo na ovo sto je kod nas u ponudi. Privatni fakulteti dakako mogu da budu veoma dobri i niko ne govori da je drzavni apriori bolji od privatnog. Ali da bi to na nesto licilo treba postaviti standarde, kriterijume. Ne da svaka susa moze da polozi i upise se. Na sta bi jedan Harward lici kad bi bilo ko mogao da ga upise i zavrsi. Upravo je u tome poenta, ono pred cime vi zatvarate oci. Problem je sto na drzavnom da bi polozili ispit vi zaista morate da ga znate, i to ne 5 ili 15% vec minimum 60%. A to nesto govori. Dakle kljucna rec bi ovde nila kriterijum.
 
Anonymous:
I ne znam odakle da sam vaseg rektora pomenuo u negativnom kontekstu. Na stranu kakvo misljenje imam o njemu, to pominjanje je bilo u pozitivno smislu jer sam znao da je zavrsio drzavni fakultet i naravno doestio se lakog nacina da uzme pare. Reklama cini cudo, vi sa vasim "konretnim znanjem" to sigurno znate. :roll:
A i veoma je lepo sto non stop vrsite zamenu teza. Ko je ovde rekao da su privatni fakulteti gluposti? Niko. Svi se ovde ogranicavamo na ovo sto je kod nas u ponudi. Privatni fakulteti dakako mogu da budu veoma dobri i niko ne govori da je drzavni apriori bolji od privatnog. Ali da bi to na nesto licilo treba postaviti standarde, kriterijume. Ne da svaka susa moze da polozi i upise se...

ne slažem se. Svako ko poželi da studira treba da ima šansu, čak i ako mu je dunulo posle otaljavanja srednje škole - treba, zašto ne? Ali treba imati u vidu da od (primera radi) upisanih 1000 ljudi, fakultet završi negde oko 350 - više, manje. Ko je bacio pare, bacio je, neko je upisao zbog sebe, neko zbog matoraca :wink:
P.S. Izvini ako sam pogrešno protumačila tvoje stavove u ranijem tekstu, drago mi je da je greška u pitanju
 
ekofbg:
Ej vama je konkretno to sto znate posle da saberete 2 i 2? Znate sta je finansijski izvestaj? Znate eventualno ponesto o fiskalnoj ili monetarnoj politici? Jel ste vi videli neku knjigu sa ekofa? Jedino priznajem da ne bi bilo bas toliko tuzno da to sto morate da ucite zaista i naucite. Ali avaj kad se kriterijum toliko spusti da i trenirana simpanza moze da polozi na sta to lici? A upravo i po tome se razlikujemo. Neko misli da je bog ako zna da nabroji vrste racunovodstva, neko pak misli da ih mozda treba i nauciti. Shvatam ja to, nisu svi isti... :roll:

Ti si decko procitao u toj tvojoj literaturi, sto se toliko hvalis da je obimna, sta je finansijki izvestaj i jos 500 definicija pored i sa kriterijumom od 60 % si dobio 7,8,9,10 ne bitno sta...

A neki sa Megatrenda su taj finansijki izvestaj videli, bili su u kompaniji koja sastavlja taj izvestaj, gledali su konkretno na neke stvari sto si naucio posle 48 sati ucenja!! I dobili 9 sa 5% kriterijuma.

Ja ne idem na fakultet zbog kriterijuma i zbog "treniranih simpanzi", nego da naucim nesto u praksi sto ti nikada neces nauciti
 
Ides na fakultet zbog prakse? Cemu fakultet onda ? Sto se odma ne zaposlis? Eto prakse i bez fakulteta. Ah ne pardon, vi imate praksu i ucite konkretne stvari. A ako ne znas i to konkretno, nema veze, proci ces. Opet se ponavljam...taj fakultet bi i licio na nesto kad makar to malo sto imate morate zaista da naucite. Juce mi se jedan poznanik hvalio kako je bio u kabinetu profe iz mate i rekao kako ne voli matematiku i ne moze da je polaze, na sta je profa pristao da mu kad dodje ispit upise 6, ali se izvinjiva sto ne moze vise. :roll:
 
ekofbg:
Ides na fakultet zbog prakse? Cemu fakultet onda ? Sto se odma ne zaposlis? Eto prakse i bez fakulteta. Ah ne pardon, vi imate praksu i ucite konkretne stvari. A ako ne znas i to konkretno, nema veze, proci ces. Opet se ponavljam...taj fakultet bi i licio na nesto kad makar to malo sto imate morate zaista da naucite. Juce mi se jedan poznanik hvalio kako je bio u kabinetu profe iz mate i rekao kako ne voli matematiku i ne moze da je polaze, na sta je profa pristao da mu kad dodje ispit upise 6, ali se izvinjiva sto ne moze vise. :roll:

Idem da ono sto naucim primenim u praksi i da se sto bolje spremim za buduci posao, a ne da kada zavrsim fakultet u glavi imam 1000 procitanih stranica i zapamcenih definicija i nista vise sem toga
 
Sta tacno da primenis u praksi? Pazi ako je to sto vi ucite sve sto se primenjuje u praksi iz ekonomije sumnjam da bi ekonomija postojala kao nauka. Npr. to je slicno kao kad bi rekao da knjige ne treba citati jer ti to nikad nece trebati. Daleko od toga da studenti ekonomije znaju sve sto uce i da to sve ostane u glavi. To je prirodno nemoguce. Ali ono sto je bitno da se kroz sav taj dril uhvati princip funkcionisanja, ovde konkretno, mnogih ekonomskih mehanizama. Mozda i ima dosta stvari koje ne trebaju, ali to sve cini obrazovanje. I to sve cini nekog buduceg akademskog gradjanina.

Ne razumem jel svi treba da budemo kao neki metalistrugar. Znamo sta nam je posao i to je to. Postoji nesto sto se zove obrazovanje, a sto je itekako bitno, pogotovo u drustvenoj nauci poput ekonomije. Ne kazem ja da si ti licno neobrazovan, ali velikoj vecini tvojih kolega je cilj dab ez ucenja dobiju diplomu, na osnovu toga i formiram misljenje o Megatrendu i vecini njegovih studenata.

A sto se tice ovoga:
Rekli su mi neki profesori sto predaju na Ekonomiji i na privatnom fakultetu zajedno. Promenili se neke sitnice, a to je tebi mnogo na bolje?!? Znam mnoge sto studiraju ekonomiju i video sam knjige sta se tamo uci. To se ne poklapa sa vremenom i ekonomijom koja sada vlada. Uci se nesto sto se u praksi nikada ne koristi i nikada ne znaci. - To je ta modernizacija. I zbog toga se neko hvali kako na ekonomiji uci svasta a nije uopste svestan da to nikada nece trebati u zivotu. A ja ako sam zainteresovan lako cu naci neku literaturu gde cu procitati to sto ne ucimo a jednostavno me interesuje.

Jel mozes da kazes koji ti je to prefosor rekao. Ja sam 2 godina sada i evo ti kolko je nastavni plan i knjige zastaero i "komunisticki":

I godina

1. Osnove ekonomije (ex politicka ek.) - knjiga domacih autora, po meni licno zastarela, ali od sledece godine se prelazi na strani udzbenik koji se svuda koristi, mislim da ga je pisao Pol Semjuelson, ali nisam siguran.

2. Matematika - u celom svetu je ista, meni je licno laka jer volim matematiku i isao sam u tesku gimnaziju (ili su sve gimnazije iste?), ali ne vidim kako matematika moze biti zastarela. Ili mislis da nema vece matematike od matrica i nego prostog integrala.

3. Sociologija - radi se po Gidenosovm udzbeniku, koji je jedan on najvecih autoriteta u toj nauci, direktor LSE.

4. Ekonomika - trenutna knjiga je po meni licno idiotska ali se od oktobra prelazi na knjigu naseg profesora Dragane Pokrajcic koja je jako dobra i moderna.

5. Osnove makroekonomije (ex REM) - ekonomska istorija. To je tebi verovatno obimno ali to spada u neko ekonomsko obrazovanje, a ima i dosta bazicnih stvari koje moraju da se znaju. Po meni licno prilicno savremeno.

6. Osnovi statisticke analize - jedan tvoj kolega kad je video sta ucimo prokomentarisao je da je to za njega nuklearna fizika. Meni licno samo ime kaze, osnove ali dobro razliciti su kriterijumi. Prati trend, nova je knjiga, puno se radi na modernizaciji, ako zelis da saznas vise pitaj slobodno.

7. Fin. racunovodstvo - jedno od mnogih racunovodstava. da bi se polozilo mora savrseno da se zna. Mislim da nema veze sa stvarnim racunovodstvom ali postavi mnogo jake temelje sa shvatanje tematike i mislim da ne moze da se porede studenti koji su polozili taj predmet na ekonomiji i privatnim fakultetima, prvenstveno jer je kriterijum takav da moras ne da naucis, nego skroz shvatis da bi prosao.

II godina

1. Medj. ekonomija - novi uzdbenik, moderan, zaista ne znam sta si ti gledao od uzbenika.

2. Ek. matematicki metodi i modeli - daje uvid u kvantitaivnu ekonomiju. Isti opis kao za matematiku. Princip nije nabubati beskorisnu stvar kako ti mislis vec shvatiti princip funkcionisanja kvantitaivnih metoda i njihovu primenu koja je danas naravno kompjuterizovana.

3. Teorija cena - imas 2 opcije sa domacim i stranim udzbenikom. Ja sam ucio po stranom i on je odlican, pisao ga mislim profesor matematike sa MIT. Verujem i da znas zasto profesor matematike pise udzbenike za ekonomiju.

4. Strategijski menadzment - predaje verovatno najpriznatiji profesor iz te oblasti kod nas, clan milion upravnih odobora itd. udzbenik je veoma moderan i dobar.

5. Medj. trgovina - ne uci se po starom udzeiku vec mora da se ide na vezbe i predavanja. Jako moderno, vama verovatno preopsirno i nepotrebno ali pogadjas - obrazovanje i kriterijum.

6. Nacionalna ekonomija - izasla nova knjiga, cuo sam da je dosta poboljsana, sa novim podatcima, ali opet tebi je to nepotrebno zar ne?

7. Engleski I/II - kolko su mi rekle tvoje kolege koje su uporedile sa vasim, bese upotrebise rec "fililoski fakultet".

Za kraj, ovo sve moze da se uporedi sa vojskom. Tamo imas obicne pesadince koje nauce da nose pusku jer vise ni treba da znaju. Cak se preferira sto nizi IQ da mnogo ne zapitkuju. Dok imas i pilote koji uce fiziku i mehaniku fluida, aerodinamiku kao za inzenjere itd. Naravno to im ne treba da bi poliotirali ali moraju da znaju. I tu verujem se svaka prica zavrsava. Uzivajte u studiranju. :wink:
 
Ne shvatam otkud toliki prezir prema Megatrendu.
To je stvar izbora. Ako je tema več postavljena mislim da je dovoljno reći svoje mišljenje i (ili) argumentovati ga. Ali ulaženje sve dublje i dublje u raspravu je stvarno smešno...

Na kraju će ispasti da o ovom Univerzitetu najbolje znaju oni koji u njega nisu ni kročili već žele da pothrane svoj ego pričama o tome koliko su oni uspešni i pametni i koliko bolje od vas znaju da usmere svoje obrazovanje.

Što se mene tiče, ja znam što sam završila poslovnu školu i imam extra dobar posao i dobro plaćen posao i upisala sam III godinu Fakulteta s razlogom.

Pa vi srculenca draga, moji večiti studenti, živite pod maminim i tatinim krovom negujući principe zdravog razuma i staromodnog srpskog obrazovanja tražeći ne materijalne strane u kojima ćete uživati i kojima ćete biti ponosni.

Veliki Kiss za sve vas, stvarno ste mi dragi i mnogo vas volim :wink:
 
evo jedna stvar koja je ok kod privatnih fakulteta...
ako ja radim i hocu da opet nesto studiram ..ja ne mogu na drzavnom fakultetu jer ne postoji ni na jednommmm drz. fax. program za zaposelne ili slucajno skolovanje na daljinu....jer drzavni fakulteti 100. god nisu napravili ni jednu jedinu promenu..razmislite samo ako vam je trebao profesor na bilo kom drzavnom fak. za konsultacije koliko ste vremena proveli cekajuci ga u hodniku ...a on se na kraju ne pojavi
 
ja nisam jos ni na jednom faksu..tek upisujem ive godine...
nemam nista protiv privatnih fakulteta..sta vise tamo mi se i vise svidja..jer nije toliko obimno a i uce se jezici..

singidunum mi se najvise svidja ...a i znam da ga je osnovao pr sa ekonomskog fakiltete i da tamo uglavnom predaju ljudi koji su radili na ekonomskom.

pricala sam sa nekim ljudima koji su mi rekli da su u svojoj firmi primili devojku sa trece godine ek. a odbili devojku sa megatrenda...

ne znam zbog cega ..jedna osoba mi je rekla da je to zato sto posle megatrenda imas diplomu menadzera..sto kod nas jos nije desifrovano..

pozdrav svima!
 
a successful:
????:
marbik:
Na ekonomskom postoji program studiranja na daljinu.

TACNO!!!!

pA S OBZIROM da JE EKONOMSKI PRVI OSNOVAN...sta ste onda vi prepisali!!!!
????

JOOOOOOJJJJ ZEMLJO OTVORI SE! JA SAD OD BLAMA NE BIH ULAZILA NA OVAJ FORUM NIKAD.
NE ZNAM NI KOJI JE MENI BIO DA I IZ PRVA DODJEM NA PODFORUM FAKULTETI KAD SU OVDE SVE NATRIPOVANE INTELIGENCIJE I BRANIOCI KVAZI DOBROG, STAROMODNOG SRPSKOG OBRAZOVANJA ČIJI CEO SISTEM MORA DA SE MENJA JER GA NIKO U SVETU NE POŠTUJE I NE PODRŽAVA.
DRAGI MOJI EKONOMISTI - DŽABA STE UČILI SVE TE NEPOTREBNE STVARI, ALI ŠTA ĆEŠ, NEKO VOLI DA BUDE MAGARE, NEKO SE UPIŠE NA MEGATREND.
 

Back
Top