Međunarodno zdravstveno osiguranje, vakcine, prirodne opasnosnti na putovanjima...

Ko sto rekoh pcela ima..ali da nisam za taj "problem" procitao na forumu pre putovanja ne bi ni primetio;)...Oni koji su alergicni nek razmisle o putovanju na Tasos;)..ali ovo vazi za bilo koje mesto u prirodi bilo gde...;)pcela ima svuda leti ...manje ili vise:D......pcele na Tasosu ne zasluzju posebnu temu na forumu;)

Naprotiv, broj poseta i komentara kazu da je ovo interesantna tema. Verujem da je i ovo sto je do sada receno bilo zanimljivo i korisno.
Na Tasosu ima osa i pcela u velikim kolicinama. Ali, nema ih isto na svim delovima ostrva. Ja mogu da govorim jos o Krfu i Crnoj Gori - mestima na kojima sam bio. Ocekujem da ce se javiti i posetioci drugih mesta. Na Kritu, Rodosu, Egiptu, Tunisu - kako cujem - nema ovih insekata.:ok:
 
Poslednja izmena:
Evo sta na sajtu "STETOSKOP" kazu o ovom problemu:

Autor: dr Sonja Ilić Postavljeno: 29.01.2008

pcela.jpg

Većina insekata koji žive u našem podneblju nemaju otrov koji bi neposredno pri ubodu ugrozio život čoveka. Najčešći ubodi su od pčele, ose, stršljena i komarca, a na mestu uboda se javlja samo otok i bol, a kasnije svrab. Međutim, ako u kratkom vremenu dođe do uboda većeg broja insekata (roj) mogu se pojaviti znaci trovanja sa oštećenjem nervnog sistema. U teškim slučajevima može doći i do smrti. Postoje osobe koje su alergične na otrov insekata i dovoljan je samo jedan ubod da dođe do burne reakcije.

Pčela napada samo kada je ugrožena, i pri tom gubi žaoku i umire. Osa isto kao i pčela, bode samo u odbrani. Stršljen napada retko u samoodbrani, ili kada brani svoje gnezdo. Stršljen ima veću žaoku nego osa, i iz tog razloga i više boli.

*
Klinička slika

Kod svih insekata posledice zavise od mesta ujeda. Na mestu uboda nastaje: intenzivan bol, edem, papula i svrab. U području genitalija i lica može nastati znatan edem (otok), a posebno je opasan ubod u unutrašnjost usta ili orofarinksa sa velikim otokom i opstrukcijom disajnih puteva.
Otrov pčele, ose i stršljena ima snažno lokalno iritativno i potencijalno opšte toksično delovanje. Nakon uboda, koji je praćen najčešće bolom, pojavi se peckanje, a koža na ozleđenom mestu pocrveni. Po ubodu pojavljuju crveni pečati po telu, otok, otežano disanje, otoci u predelu lica i vrata i to sve predstavlja tešku komplikaciju koja može dovesti do smrti ukoliko ta osoba ne primi odgovarajuće lekove. Bez obzira što je ujed insekta u našem kraju bezopasan, on je sam po sebi neugodan, a nekiput može biti i način na koji se unesu u organizam klice zaraznih bolesti.Opšte toksično delovanje ispoljava se: u vidu hemolize i bubrežne insuficijencije ili
parasimpatomimetskom hiperaktivnošću, posebno nakon uboda stršljenja čiji otrov sadrži veću količinu acetilholina, što izaziva povraćanje, proliv, miozu (suženje zenica), salivaciju (lučenje pljuvačke), nemir.
U preosetljivih osoba moguć je pravi anafilaktički šok.

Kako reagovati

*


Ne treba dirati i češati obolelo mesto. Možete ga hladiti ispod mlaza hladne vode i staviti na njega komadić leda iz frižidera. Lokalno staviti oblogu sa ledom, kortikosteroidnu mast ili kremu.
Ukoliko se radi o ujedu pčela, trebalo bi pčelinju žaoku sljuštiti sa kože tupom stranom noža ili noktom. Nikako nemojte da pokušavate da uhvatite žaoku pincetom ili između noktiju, jer ćete tako istisnuti ostatak otrova u kožu. Mesto ujeda manje pčele ili ose operite sapunom i vodom. Ukoliko se javi otok ili bol, stavite na mesto uboda hladne obloge. Nakon ujeda pčele, ose ili stršljena budno pratite pojavu znaka preosetljivosti kaoš to su jak bol i otok ili kratak dah i otežano disanje bilo kog stepena. Osobe kod kojih se takvi simptomi jave posle prvog ujeda često razviju preosetljivost, ili alergiju na otrov, a u tom slučaju ujed insekta naredni put može biti fatalan ukoliko se ne primeni hitno lečenje. Ukoliko se radi o ubodu insekta u grlo iz hrane, odmah treba krenuti lekaru jer nekada može doći i do gušenja zbog toga. Za prvu pomoć, dok ne stignete, sisajte kockice leda iz frižidera.
Ako imate reakciju na ujed koja je barem malo jača od blagog bola i umerenog otoka, prijavite to lekaru koji će vam verovatno preporučiti testiranje na alergiju. Ukoliko se ustanovi da postoji alergija, verovatno ćete za sve izlaske napolje morati da nosite opremu protiv ujeda pčela, barem u sezoni kada ih ima. Preosetljivost na pčelinji otrov može da se javi i bez prethodnih znakova upozorenja, naročito kod malih beba. Ako se posle ujeda javi koprivnjača po celom telu, otežano disanje, promuklost, šištanje, jaka glavobolja, mučnina, povraćanje, zadebljan jezik, naduvenost lica, vrtoglavica ili nesvestica, tražite hitnu medicinsku pomoć.

Reakcija lekara


Posle smirivanja lokalne reakcije, hladnim oblozima, ili kortikosteroidnim kremama terapija je antialergijska i zavisi od težine kliničke slike. Ordiniraju se antihistaminici i kortikosteroidi.
U slučaju anafilaktičkog šoka odmah se ordinira intravenozno rastvor adrenalina, a u najtežim slučajevima i intrakardijalno. Zatim se u infuziji daju antihistaminici, kortikiosteroidi, noradrenalin, kardiotonici i dr. U najtežim slučajevima se daje kiseonik i mora da se izvrši traheotomija ili endotrahealna intubacija.

http://www.stetoskop.info/Ujed-pcele-ose-i-strsljena-408-c9-content.htm
 
Poslednja izmena:
I nesto slicno o insektima uopste:

Ujed insekata
Autor: dr Sonja Ilić Postavljeno: 13.12.2007

ujed_insekata.jpg


Glavna karakteristika ujeda insekata je svrab koji se u toploti pogoršati. Hlađenje mesta ujeda sa mokrom hladnom maramom za lice može pomoći.

Ujedi krpelja

Krpelji su najaktivniji u prole’e i jesen, a zadržavaju se u travi i grmlju. Ujed krpelja na nosi mali, ali izvestan rizik oboljevanja. Ra;una se da je kod nas, u enzootskim žarištima, inficiran jedan od deset hiljada krpelja. Prenosnik je mnogih opasnih bolesti, najčešce Lajmske. Krpelji prenose uzročnike niza zoonoza: virusni krpeljski meningoencefalitis, Coxiella burneti, Rickettsia conort, Rickettsia rickettsi,Borrelia recurrentis, Fruncisella iniarensis.

Nakon ujeda krpelja zaostaje katkada crvena papula koja svrbi i koja nestaje za nekoliko dana, ali se može inficirati. Ako u koži ostane deo krpelja, nastaje granulom.
Prva pomoć

Krpelja treba što pre ukloniti sa kože, pazeći da ne zaostanu delovi rilice. Danas se smatra zasterelom metoda kada se krpelj poliva naftom, benzinom ili petrolejom (zbog nedostatka kiseonika izlazi sam), zato probajte sledeće: parčem konca zavežite čvor oko krpelja (na vratu) i uvrćite konac postepeno stežući omču. Vrlo brzo kada ga konac uvrne krpelj ispada napolje a da ne ostavlja otkinute delove tela (glavu). Nikada nemojte uvrtati, cimati, cediti, gnječiti ili bušiti krpelja. Nemojte koristiti ni narodne lekove kao što su vazelin, benzin ili vruća šibica. Ukoliko niste sigurni u svoje sposobnosti, onda je bolje odete kod lekara koji će lako, bezbolno i brzo izvaditi insekta iz kože. Uvek posle boravka u prirodi, pregledajte telo kako biste bili sigurni da nema zakačenog krpelja. Crvenilo na koži ostaje još dan-dva i i izgubi se, a ako se ne izgubi i crveni rub počne da se širi obavezno potražite lekara.

Profilaksa-preekspoziciona i postekspoziciona profilaksa do četiri dana nakon ujeda može da se sprovede specificnim humanim imunoglobulinom. Za trajno izložene osobe može da se sprovede aktivna imunizacija sa tri doze inaktivirane vakcine

Ujedi paukova

Kod nas je od praktičnog značaja pauk nazvan crna udovica.

Ženka, koja ujeda, ima raspon nogu do 5 cm i karakteristične crvene tačkice na leđima. Zadržava se po šumama, podrumima i nužnicima. Poseduje jak neurotoksin koji deluje nadražajno na centralni i periferni nervni sistem, uključujuci i vegetativni deo.

Često mesto ujeda je područje polnih organa i međice. Budući da mesto uboda nije upadljivo, dijagnoza u početku, pogotovo kod malog deteta, koje ne zna da opiše šta se dogodilo, nije laka. Obično se najpre diferencijalno dijagnostički pomišlja na akutni abdomen ili neku intoksikaciju.

U trenutku ujeda nastaje oštar bol. Nakon 15 do 20 minuta grčeviti bolovi koji se šire od mesta ujeda i mogu obuhvatiti ceo trup i ekstremitete. Bolovi dolaze u talasima. Trbuh može biti tvrd. Postoji slinjenje, muka, povraćanje, znojenje, glavobolja, tremor (podrhtavanje), parestezije, hipertenzija, otežano disanje. Nakon nekoliko sati bolovi jenjavaju, ali se mogu javljati još nekoliko dana.
Prva pomoć

Odmah povređenog treba transportovati u bolnicu. Neposredno olakšanje može pružiti vruća kupka ipolagana intravenska injekcija 10% Calcihepta 5-10 ml polako uz nadzor rada srca i prekid u slučaju usporenja frekvencije. Analgetici se daju po potrebi.

Definitivno lečenje sastoji se u davanju specifičnog antiseruma i može se ponavljati

Obad ume biti vrlo nezgodan. Na njega se češće nailazi u blizini sela ili recimo u blizini polja za ispašu. Napada velike sisare (krave, konje). Ubod je vrlo bolan, i preporučuje se hlađenje. Moguće su i upale, tako da bi antibiotska mast dobrodošla.
Alergijske reakcije

Alergijska reakcija počinje na mestu kontakta organizma sa uzročnikom-alergenom.. Ukoliko je reč o ujedu insekta, pojavljuje se svrab i otok na mestu ujeda. Generalizovana reakcija se može razvijati kao osip i crvenilo sa urtikama po celom telu koje svrbe. Lice i meka tkiva otiču, a disanje postaje otežano. Moguće je povraćanje, grčevi u stomaku, dijareja. Osoba postaje uznemirena, zvuci koje čuje dobijaju metalni prizvuk i oseća kao da tone. Njen krvni pritisak počinje da pada. U tom momentu žrtva kolabira i gubi svest. Ovi simptomi se javljaju već nakon 5-15 minuta od konatakta sa alergenom, ali i nakon 2 sata. Razvoj i produbljivanje tegoba se može razvijati i satima nakon početka. Pojedine osobe nakon blage početne reakcije osete spontano poboljšanje, ali se nakon 3-4 časa tegobe ponovo jave. Ovo se zove bifazična reakcija.


Prva pomoć


Anafilaksija se mora urgentno lečiti jer se respiratorne tegobe i šok razvijaju veoma brzo. Ukoliko osoba primećuje poremećaj svesti, nestabilnost, pritisak pada, ono što se može uraditi na ulici, u restoranu ili bilo gde van bolnice je postaviti obolelog u ležeći položaj, podići mu donje ekstremitete iznad nivoa glave kako bi se poboljšalo vraćanje krvi u srce. To će za trenutak usporiti pad pritiska. Takvim pacijentima treba glavu okrenuti u stranu i što pre pozvati hitnu pomoć-ali napomenuti da mislite da je osoba možda sa znacima anafilaksije. Ukoliko je osoba bez svesti, treba proveriti da li su usta i nos prohodni i ukoliko nisu izvaditi strana tela (veštačke vilice, zalogaje hrane itd...) Nakon toga ih staviti na bok sa glavom takođe okrenutom u stranu. Izuzetak čine osobe koje su svesne i imaju jak osećaj gušenja. Njima treba pomoći da sede. U najvećem broju slučajeva dalje lečenje može obaviti samo stručna ekipa koja dalje daje adrenalin, pronalazi i stavlja iglu u venu i transportuje obolelog do bolnice.

dr Sonja Ilić

http://www.stetoskop.info/Ujed-insekata-404-c9-content.htm
 
pa niko ovde nije ni rekao da tasos nije lep ja bi isla ponovo na tasos
sva sreca nisam alergicna samo me uzasno nerviraju tako da sam na paradise beach-u ostala iako ih je bilo bezbroj

u kaficu sam i pored prezira prema cigarama drzala cigaru u ustima da mi nebi zujale oko glave

iz vode istrcim i brzo legnem jer kad lezis nepomicno samo prolecu nepipaju te :D

tasos je prelep ali oni kao ja sto se plase i sto nepodnose zujece bube i oni koji su alergicni jednostavno nemogu da uzivaju u toj lepoti.
 
Ko sto rekoh pcela ima..ali da nisam za taj "problem" procitao na forumu pre putovanja ne bi ni primetio;)...Oni koji su alergicni nek razmisle o putovanju na Tasos;)..ali ovo vazi za bilo koje mesto u prirodi bilo gde...;)pcela ima svuda leti ...manje ili vise:D......pcele na Tasosu ne zasluzju posebnu temu na forumu;)

ovde i nije rec o pcelama na tasosu nego bilo gde gde ih ima u letovalistima

recimo na krfu u agios gordisu ima toliko strsljenova da se na pcele i neobazirete uzas:sad2:
 
Znas kako,
na Tasosu sam bio u septembru. Toliko ih ima da neko ko je ozbiljno alergican mora svakog trenutka da pazi kako bi preziveo. Ne govorim o blagom otoku kao posledici uboda, vec o alergiji koja moze biti opasna po zivot. Za takve ljude nije Tasos, to sam video na sopstvenoj kozi. Na Paradise Beach-u sam cak vidjao uginule insekte kako plutaju po vodi, a na plazi ne mozes da zgazis na pesak da ih ne bi nagnjecio. Na Makriamos i na Golden Beach nismo smeli ni da izadjemo. Moguce da ih u drugim periodima sezone ima manje, ali u septembru ih ima u neverovatnim kolicinama. Npr, poredjenja radi, na Krfu ih ima znatno manje u istom periodu, a u Crnoj Gori njihov broj je zanemarljiv u odnosu na Tasos.
E, da - kod mene je alergija takvog obima, da tablete ne pomazu - ili odmah vakcina ili by, by...

Svak rec je tacna,i meni je upravo zbog toga preselo letovanje na Tasosu tako da tamo necu sigurno vise otici iako nisam alergicna.Bili smo u Limenasu 2007. u septembru, iz vode izlazis pazeci da ne stanes na neku, a ne daj boze da sednes na lezaljku a da pre toga dobro ne osmotris da li te neka ceka na peskiru.Nisu mi ni padale na pamet,par dana pre puta sam procitala na forumu da ih ima,misljenja su bila razlicita a ja sam poverovala ljudima koji su pisali da ih nema nista vise nego na Adi i Kosutnjaku.Dobili smo mapu Tasosa kada smo iznajmili kola i u nju su bile ucrtane i kosnice,bas na severu i istoku ostrva ih ima najvise.Uglavnom se nisu zalili ljudi koji su letovali npr. na Potosu i ostalim juznim i zapadnim mestima ostrva.
Ako meni konobar dok rucam pali u piksli aluminijumsku foliju i kafu, onda mi i ne treba takvo letovanje.Ubole su skoro svakog koga smo upoznali ili videli na plazi. Ja razumem ljude koji nisu alergicni da mogu da ignorisu citave rojeve oko njih po ceo dan, ali je malo neodgovorno da onima koji su alergicni predstave to kao glupost jer nekome ko je alergican nece pomoci sinopen i razni drugi sirupi i kremice, nego je njemu potrebna hitna lekarska intervencija da se spreci anafilaticki sok, inace to ce mu biti poslednje letovanje.
Ko je alergican ni u najludjim snovima ne treba da ide tamo, bez obzira sta ko kaze, cak i ako neko misli da ljudi preuvelicavaju, ne idite, da se ne bi uverili na gadan nacin.
jednostavno, nije strasno ako nemate alergije, stavite kremicu, prodje otok,malo boli i svrbi i to je to, ali mislim da onaj ko zna da je alergican na ubod a opet ide tamo rizikuje ekstra.
 
Дакле, након консултација са надлежнима на Форуму Крстарице, донета је одлука, да постоји и ова тема која ће у себи садржати и неке здравствене аспекте на путовањима, осигурање, вакцине, природне опасности које можемо очекивати на појединим дестинацијама...
 
Ko sto rekoh pcela ima..ali da nisam za taj "problem" procitao na forumu pre putovanja ne bi ni primetio;)...Oni koji su alergicni nek razmisle o putovanju na Tasos;)..ali ovo vazi za bilo koje mesto u prirodi bilo gde...;)pcela ima svuda leti ...manje ili vise:D......pcele na Tasosu ne zasluzju posebnu temu na forumu;)

Naziv teme je "Problem sa pčelama i osama"!
To što se u kontekst teme dovodi u vezu Tasos, nije sluačjnost!Naprotiv, dominantne su ose, potom pčele....a ravnopravno slede i ostali insikti! ...mravi, stršljeni, obadi, gmižući, leteći insekti....Hvalospevi o tom ostrvu ne vode ničemu, za svaku destinaciju mora da postoji i kritički osvrt, a ovde je više nego evidentan problem koji može da predstavlja vrlo realnu i potencijalnu opasnost koja zdravstveno nekoga može ugrozit!Zbog toga je farmakologija plasirala spektar vakcina, gelova, krema upravo zbog posledica ujeda insekata!

Prva asocijacija na Tasos, zauvek će biti - ostrvo insekata! Potom, sve ostalo!
 
Ово је назив теме :arrow: Međunarodno zdravstveno osiguranje, vakcine, prirodne opasnosnti na putovanjima...

...а ово је објашњење поводом спајања 2 теме у једну и којим ће се аспектима путовања убудуће бавити ова тема.

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=7063635&postcount=84
 
Naziv teme je "Problem sa pčelama i osama"!
To što se u kontekst teme dovodi u vezu Tasos, nije sluačjnost!Naprotiv, dominantne su ose, potom pčele....a ravnopravno slede i ostali insikti! ...mravi, stršljeni, obadi, gmižući, leteći insekti....Hvalospevi o tom ostrvu ne vode ničemu, za svaku destinaciju mora da postoji i kritički osvrt, a ovde je više nego evidentan problem koji može da predstavlja vrlo realnu i potencijalnu opasnost koja zdravstveno nekoga može ugrozit!Zbog toga je farmakologija plasirala spektar vakcina, gelova, krema upravo zbog posledica ujeda insekata!

Prva asocijacija na Tasos, zauvek će biti - ostrvo insekata! Potom, sve ostalo!
Ma Ok tema je premestena gde treba;)Mozda se Tasos puno hvali...ali ja mislim da ti malo preterujes "ostrvo insekata":rotf:...pa nisam nesto primetio da ih ima nesto vise nego npr. u bilo kom selu u Sumadiji ;)Gde ste vi rasli ljudi ??Ako imate alergiju ili neku fobiju onda je opravdano;).......
 
Nema potrebe da panicis oko zute groznice. Deluje zastrasujuce kad procitas sve to ali nije bas tako cesta. Brazilci su u obavezi da je prime i to im dodje kao i nase uobicajene vakcine. Na takav nacin se i brane od bolestina. I mi imamo malaricnog komarca ali nismo u panici oko malarije /mada tu nema vakcine -vec nekih drugih lekova /. To su jednostavno protokoli zemalja u kojima je postojala. Postoji jos ali po djunglama i neispitanim predelima a ti bas ne moras da obilazis Amazon .Zutu knjizicu dobijas par dana posle vakcinacije /ne boli, ne gledaj iglu i traje pola sekunde/ i na nasem i na engleskom je. Usput bilo bi dobro da primis vakcinu protiv hepatitisa . Pitaj u Batutu , neke mogu da se miksuju. I sve primi na vreme a ne 2 dana pred put jer ti treba par dana da se aktivira. Opusti se!

Zanima me gde jos moze da se primi vakcina za zutu groznicu jer u Institutu za zdravlje tj Batutu i na VMA trenutno nemaju vakcina a stici ce im za 10-15 dana..Da li postoji neka privatna klinika?Treba mi hitno!idem za 10 dana
 

Back
Top