Međunarodno zdravstveno osiguranje, vakcine, prirodne opasnosnti na putovanjima...

Npr., Grci na Tasosu pale kafu da bi oterali ose i to delimicno pomaze.

kafafj9.jpg


Uzmete neku kutujicu (ili vise njih, da se okruzite dimom) i ponesete minimum 500 gr kafe za 10 dana na Tasosu. Moze da posluzi i gomilica kamenja.
 
Jedina bezbedna oaza koju sam pronasao na Tasosu je plaza Psili Amos na jugu ostrva. Pcela nema, a jedva da poneka osa proleti. Pored toga, tu je fenomenalna kafana koju je vlasnik rucno napravio od osusenih stabala maslina... Autobuske veze sa ostalim delovima Tasosa su odlicne, karte su jeftine, a stanica je odmah iznad plaze. A ako imate auto, onda je sve jos blize.

mapen.jpg
 
Na osnovu cega si zakljucio da je to "jedina bezbedna oaza" na Tasosu?
Ja sam npr. letovala u Limenasu ove godine, obisla veci deo ostrva i nisam imala problema sa osama. Ono sto sam primetila je da ih ima u blizini plaze Golden Beach, gde se nalazi veci broj topola, i ose ovde lete nisko pri tlu i to tamo gde ima onih popularno zvanih "maca" sto padaju sa topola..
A toliko se ovoj temi pisalo u okviru price o Tasosu i ljudi zaista imaju razlicita iskustva.
Zato sam sa sobom ponela mast Sinopen, koji bih eventualno mazala posle ujeda (ovo mi je preporucila doktorka, posto sam u drugom stanju) i tablete Pressing protiv sirenja alergije. Nista mi od toga nije trebalo.
Konkretno, meni se desilo samo na Paradise Beach-u da se pojavila osa kada sam izvadila breskvu na plazi da je pojedem, sto je, priznaces, normalna pojava.
I, kazem, da se nije toliko pisalo o osama, ne bih ni tu jednu primetila, a verovatno ni ove na Golden Beach-u ne bih registrovala drugacije, nego kao normalnu prirodnu pojavu..
 
Na osnovu cega si zakljucio da je to "jedina bezbedna oaza" na Tasosu?
Ja sam npr. letovala u Limenasu ove godine, obisla veci deo ostrva i nisam imala problema sa osama. Ono sto sam primetila je da ih ima u blizini plaze Golden Beach, gde se nalazi veci broj topola, i ose ovde lete nisko pri tlu i to tamo gde ima onih popularno zvanih "maca" sto padaju sa topola..
A toliko se ovoj temi pisalo u okviru price o Tasosu i ljudi zaista imaju razlicita iskustva.
Zato sam sa sobom ponela mast Sinopen, koji bih eventualno mazala posle ujeda (ovo mi je preporucila doktorka, posto sam u drugom stanju) i tablete Pressing protiv sirenja alergije. Nista mi od toga nije trebalo.
Konkretno, meni se desilo samo na Paradise Beach-u da se pojavila osa kada sam izvadila breskvu na plazi da je pojedem, sto je, priznaces, normalna pojava.
I, kazem, da se nije toliko pisalo o osama, ne bih ni tu jednu primetila, a verovatno ni ove na Golden Beach-u ne bih registrovala drugacije, nego kao normalnu prirodnu pojavu..

Znas kako,
na Tasosu sam bio u septembru. Toliko ih ima da neko ko je ozbiljno alergican mora svakog trenutka da pazi kako bi preziveo. Ne govorim o blagom otoku kao posledici uboda, vec o alergiji koja moze biti opasna po zivot. Za takve ljude nije Tasos, to sam video na sopstvenoj kozi. Na Paradise Beach-u sam cak vidjao uginule insekte kako plutaju po vodi, a na plazi ne mozes da zgazis na pesak da ih ne bi nagnjecio. Na Makriamos i na Golden Beach nismo smeli ni da izadjemo. Moguce da ih u drugim periodima sezone ima manje, ali u septembru ih ima u neverovatnim kolicinama. Npr, poredjenja radi, na Krfu ih ima znatno manje u istom periodu, a u Crnoj Gori njihov broj je zanemarljiv u odnosu na Tasos.
E, da - kod mene je alergija takvog obima, da tablete ne pomazu - ili odmah vakcina ili by, by...
 
Poslednja izmena:
Na Halkidikiju ih BAŠ ima, i to zato što je sindikat pčelara izdejstvovao zabranu zaprašivanja komaraca. ( Samim tim ima i komaraca u izobilju ...)

Cuo sam i da na Tasosu ne zaprasuju zbog pcela. A da li se zna za neku odbranu od insekata na Halkidikiju? Da li ima i predela, plaza i sl. gde ih ima manje?
 
tasos je stvarno prelep ali u periodu kad smo mi bili nije bilo para ili porodice iz grupe da nekoga nije ula osica

na juznoj i zapadnoj strani nesto manje ali istocnu nismo celu ni obisli upravo zbog osica

sa manastirske plaze smo pobegli glavom bez obzira :sad2:

to za breskve neznam ali moj muz je u jednom trenutku morao da daje jedno parce girosa osicama da mu se maknu od lica da bi potom pogao da uzme zalogaj on sam te je giros slatko podelio sa "ljubimcima" :D
 
tasos je stvarno prelep ali u periodu kad smo mi bili nije bilo para ili porodice iz grupe da nekoga nije ula osica

na juznoj i zapadnoj strani nesto manje ali istocnu nismo celu ni obisli upravo zbog osica

sa manastirske plaze smo pobegli glavom bez obzira :sad2:

to za breskve neznam ali moj muz je u jednom trenutku morao da daje jedno parce girosa osicama da mu se maknu od lica da bi potom pogao da uzme zalogaj on sam te je giros slatko podelio sa "ljubimcima" :D
 
tasos je stvarno prelep ali u periodu kad smo mi bili nije bilo para ili porodice iz grupe da nekoga nije ula osica

na juznoj i zapadnoj strani nesto manje ali istocnu nismo celu ni obisli upravo zbog osica

sa manastirske plaze smo pobegli glavom bez obzira :sad2:

to za breskve neznam ali moj muz je u jednom trenutku morao da daje jedno parce girosa osicama da mu se maknu od lica da bi potom pogao da uzme zalogaj on sam te je giros slatko podelio sa "ljubimcima" :D
 
tasos je stvarno prelep ali u periodu kad smo mi bili nije bilo para ili porodice iz grupe da nekoga nije ula osica

na juznoj i zapadnoj strani nesto manje ali istocnu nismo celu ni obisli upravo zbog osica

sa manastirske plaze smo pobegli glavom bez obzira :sad2:

to za breskve neznam ali moj muz je u jednom trenutku morao da daje jedno parce girosa osicama da mu se maknu od lica da bi potom pogao da uzme zalogaj on sam te je giros slatko podelio sa "ljubimcima" :D

E bas o tome i pricam. Jednom smo sa girosom u rukama bezali po ulici u Potosu jer su nas ose - ubice jurile. Nismo uspeli da pojedemo girose do kraja. Zasad je samo plaza Psili Amos poznata kao mesto bez osa. Evo moje skale osa, od 1 do 5(1 -ima ih najmanje, 5 - ima ih najvise):

Makriamos....................5
Potamia (etno selo)........5
Golden Beach................5
Paradise Beach.............5
Aliki..............................4
Potos............................3
Limenarija......................2
Tripiti.............................2
Psili Amos.....................1
 
Poslednja izmena:
A evo i odgovora na pitanje koje sam postavio na forumu o Zakintosu:

Re: Zakynthos
Citat:
Original postavio kriza tridesetih Pogledaj poruku
Da li neko ko je bio na Zakintosu ili Kefaloniji moze da mi kaze da li ima osa i pcela u vecim koloicinama na ovim ostrvima, posto sam alergican i moram da ih izbegavam? Prosle godine sam bio na Tasosu, tamo ih ima i previse. Na Krfu sam bio pretprosle godine, manje ih je nego na Tasosu, ali ih ima i tamo. kako cujem, na Kritu ih nema, kao i na Rodosu, ali informacije za jonska ostrva nemam. Hvala.


Nema ih, bar nisam primetila.
Ali zato komaraca ima mnooooogoooooo....
 
E sad kad tako kazes, verovatno je da si u pravu-mislim na to, da ih ima u razlicito doba godine u razlicitom broju.
I jos, meni se najvise dopao istocni deo ostrva, od Limenasa do Paradise Beach-a, i tu smo stalno uzivali u kupanju, tako da verujem da sam opet imala srece..
Hm.. Onda cu zapamtiti da na Tasos idem iskljucivo krajem juna, pocetkom jula, ako je do osa.. :roll:
 
da cmoko80 i ja mislim da je do toga jer ih pocetkom leta ima manje nego krajem

na juznoj i zapadnoj strani ih ima manje jer ima manje vegetacije - taj deo je izgoreo u pozaru pre koju godinu.

ima jos jedna stvar ljudi kojima one nesmetaju oni ih i nezapazaju toliko tako da ce ti takvi mozda reci i da ih nema mnogo.

meni su se neki nemci smejali na paradise beach-u gledajuci me kako se branim a isto toliko ih je bilo i oko njih - znaci njima nesmeta ? :???:
 
evo i ja da dodam :)

Makriamos....................5
Potamia (etno selo)........5
Golden Beach................5
Paradise Beach.............5
Manastirske plaze..........5
Aliki..............................4
Potos............................3
Metalia..........................2
Limenarija......................2
Tripiti.............................2
Notos............................2
Psili Amos.....................1
 
naravno, sad ce tasosoljupci i tasosoholicari reci da to nije nista prema lepotama ostrva
ostrvo jeste lepo (iskreno,ja nisam cuo za ruzno ostrvo), ali lep je i Liban, tu i tamo ima siitske i palestinske i hriscanske milicije koji iz zabave otimaju strance, ali dobro, mnogo je lepo
zatim, lep je i amazon...malo anakondi, pirana, otrovnih gusenica od pola metra, ma nije to nista
a tek makao...ma kakve triade, opijum i kojestarije, divno mesto
itd
itd
 
Ej, crni, nemoj da se ljutis, ali eto, nekima od nas se posrecilo da ne bude pcela bas onda kada smo bili na odredjenim plazama, pa nam je utisak o ostrvu neiskvaren..
Steta je sto se ljudima desava taj problem. Narocito ako su ozbiljno alergicni kao "kriza tridesetih"..
Niko ne negira da problem postoji..
Ali srecom, nisam iskusila to na svojoj kozi :D
 
Ej, crni, nemoj da se ljutis, ali eto, nekima od nas se posrecilo da ne bude pcela bas onda kada smo bili na odredjenim plazama, pa nam je utisak o ostrvu neiskvaren..
Steta je sto se ljudima desava taj problem. Narocito ako su ozbiljno alergicni kao "kriza tridesetih"..
Niko ne negira da problem postoji..
Ali srecom, nisam iskusila to na svojoj kozi :D
ma taman posla da se ljutim
super je sto si tako prosla nego mene nerviraju pojedinci kojima je izgleda tasos fetis pa slike sa letovanja drze ispod jastuka a na zidove lepe fototapet panorame Limenasa
jednom sam pomenuo problem sa osama i komarcima i zivog su me razapeli, a samo sam rekao kako poznajem ljude koji su se ranije vratili sa tasosa jer nisu mogli da izdrze bube i nocnu dosadu
pozz
 

Back
Top