MASTER ILI STA DRUGO?

Znas sta Aleksej verovao ti ili ne na trzistu rada u Srbiji danas su najtrazenija roba ekonomisti i menazeri a tek se ocekuje u narednih par godina pravo bum za njih na trzistu rada.
To nije moje misljnje to kazu iz nacionalne sluzbe za zaposljavanje.
Mislim da ti jednostavno mislis da zanimanja koja su bila recimo pre 30 godina da ista takva treba da postoje i danas i da ni slucajno ne treba imati nova zanimanja.
Cisto da znas da je najveca primedba srpskom pbazovanju bila da fakulteti vrlo malo prate potrebe privrede i trzista i da su jos uvek prilagodjeni situaciji od pre 20-30 godina.
Licno nemam nikakve veze sa studijama te vrste da ne mslis da sam subjektivan.
 
sto se tice tih fakulteta koji po tebi nisu normalni ja imam da ti kazem jedno....necu da ulazim u raspravu o tome drzavni i privatni fakulteti ali sto se tice bk reci cu ti moj licni primer....studirao sam bk i zavrsio tri godine tokom te tri godine sam razmisljao da se preselim u austriju i aplicirao na fax u becu...primili su me bez ikakvih problema....u medjuvremenu sam resio da odustanem od te ideje i dosao sam u usa gde su mi priznali tri godine koje sma zavrsio na bk..... zavrsio sam cetvrtu i sad zavrsavam taj famozni MBA....posao sam vec dobio i od januara pocinjem da radim.....tako da nemoj pricati o tome kako su neki fakulteti kod nas normalni ili nenormalni jer eto taj isti bk je meni pruzio mogucnost da se prebacim na zapadne fakultete u austriji i americi jer sa njima ima ugovore o saradnji....a to da nisi upoznao nikog normalnog sa vps to ti je neozbiljna prica jako.....koliko si upoznao ludaka koji studiraju neke od tih kako ti kazes normalnih fakulteta...
 
nnnn:
sto se tice tih fakulteta koji po tebi nisu normalni ja imam da ti kazem jedno....necu da ulazim u raspravu o tome drzavni i privatni fakulteti ali sto se tice bk reci cu ti moj licni primer....studirao sam bk i zavrsio tri godine tokom te tri godine sam razmisljao da se preselim u austriju i aplicirao na fax u becu...primili su me bez ikakvih problema....u medjuvremenu sam resio da odustanem od te ideje i dosao sam u usa gde su mi priznali tri godine koje sma zavrsio na bk..... zavrsio sam cetvrtu i sad zavrsavam taj famozni MBA....posao sam vec dobio i od januara pocinjem da radim.....tako da nemoj pricati o tome kako su neki fakulteti kod nas normalni ili nenormalni jer eto taj isti bk je meni pruzio mogucnost da se prebacim na zapadne fakultete u austriji i americi jer sa njima ima ugovore o saradnji....a to da nisi upoznao nikog normalnog sa vps to ti je neozbiljna prica jako.....koliko si upoznao ludaka koji studiraju neke od tih kako ti kazes normalnih fakulteta...

MA idi bre zna se ko ide na BK.
 
Aleksej_BASO:
Zato nam i jeste tako.... :lol:
nije to Aleksej samo kod nas tako to je globalna pojava.Kod nas je to krenulo od posle pocetka traznicije a posebno posle 2000.
Do 2000. (ovo su podaci iz nacionalne sluzbe za zaposljavanje) na jednog ekonomistu se zaposljavao jedan pravnik a sada je odnos 20:1 u korist ekonomista.
Cudno na na prvi utisak ali istinito.
 
OK malo sam preterao mozda.

Ali razmislimo realno.

Objasnicu na primeru koji mi je blizak.

Studenata masinstva ima oko 150 recimo na godini. Kada se razidju po smerovima to bde 10-15 ljudi na smeru.

Konkretno, kkao je u moje vreme bilo... Na proizvodnom 1 i 2 bilo je oko 15-20 ljudi, sve ukupno ne vise od 35. U isto vreme industrijski menadzment je bio ispunjen do poslednjeg mesta!!! Znaci recimo 200 ljudi.

S tim da je masinski mnogo zahtevniji i na prste se moze nabrojati koliko inzenjera diplomira godisnje, dok sa druge strane na industrijskom mendzmentu retko ko obnovi ili odustane....

E sad zamislite neku firmu koja nesto prizvodi. Jel logicno da ona zaposli 10 "inzenjera" koji ce da se bave organizacijom prizvodnje i 2-3 inzenjera koji ce da projektuju i rade konkretno.... Vec godinama unazad je malo interesovanje za tehnicke i slicne fakultete, a pravni, i raznorazni menadzmenti su krcati!!!!!

I kako onda zvuci prica da su to bas profesije koje ce se traziti???? Meni ne bas logicno... Ali mozda i gresim??

Industrijski mendzment je super stvar i zaista potreban je. Organizacija je ipak neka zasebna nauka, ne mozemo to poreci. Ali recimo da ih ima njavise 50 godisnje to bi bilo vise nego dovoljno....


Zasto sam se uhvatio za industrijski menadzment? Jer na tom primeru objasnjavam "potrebu" za skolama i fakultetima koji se bave organizacijom rada i menadzmentom koji su poslednjih godina iznikli kao pecurke!


@roxy: pa nisam znao da se "zna". Odakle ti to???

Ali ono sto sam znao da se "zna" da su u nasim firmama radni viskovi uglavnom ekonomisti i pravnici. Kod mame u bolnici (klinicki centar u NS) su hteli da se naprave reorganizaciju osoblja, jer su videli da imaju previse ekonomista i pravnika, koji zaporavo parazitiraju, i ponudili su ima razne stimulacije da ranije odu u penziju i slicno. Hehe ipak sve su sestre i spremacice navalie da idu jer imaju posla preko glave, a pravnici i ekonomisti uopste nisu bili zainteresovani... ;) Zasto i da idu u penziju kada mogu da dobijaju platu (vecu od penzije) a i onako dzabalebare ;)
 
Aleksej_BASO:
OK malo sam preterao mozda.

;)
znas sta je posledica te velike potrebe za ekonomsko-menadzerskim kadrom.
Doslo je vreme da je najveci problem prodati robu jer danas skoro svi mogu da je proizvedu.Tu se nekako mnogo stvari promenile u poslednjih 30 godina.Pogledaj samo recimo automobilsku industriju pa nemas vise nikog sem zastave da ne pravi esktra kola koja se medjusobno malo razlikuju.E fora je sad to prodati.
Sto se tice prava to je fakultet malo tezi za nalazenje posla a posebno nekog malo bolje placenog.
 
PA da ali ko projektuje ta kola? Timovi inzenjera (ja sam bas zavrsio taj smer na masinskom - motori i vozila).

A ja mislim da je tesko naci posao i drugim faxovima osim prava, i ekonomski i sl...
 
Aleksej_BASO:
PA da ali ko projektuje ta kola? Timovi inzenjera (ja sam bas zavrsio taj smer na masinskom - motori i vozila).

A ja mislim da je tesko naci posao i drugim faxovima osim prava, i ekonomski i sl...
kazem ti opet doslo je vreme tolikog tehnoloskog napretka u svim oblastima i u raznim delovima sveta da je veci problem prodati robu nego je proizvesti...sa pravnim je mnogo teze naci posao nego sa ekonomskim.
 
Aleksej_BASO:
MA idi bre zna se ko ide na BK.

pa i nije ti neki odgovor....ja ti kazem ja sam isao na bk kasnije sam zavrsio u usa i evo zavrsavam mba i ceka me posao na manhattan u new york city....ne razumem sta mi fali sto sam isao na bk....ako mislis da ne treba biti obrazovan i sposoban da nadjes ovakav posao ili da ga moze naci bilo ko onda *******....druga stvar svuda u svetu je najvaznije iskustvo kada se trazi posao a to koji si fakultet zavrsio bas i nije jako bitno jer svaki poslodavac te prvo pita sta si radio i gde si radio a tek onda u koju si skolu isao......
 
Aj da se ovo ne pretvori u jedno od brojnih prepucavanja izmedju privatnih i drzavnih fakulteta.


Sto se tice primera koji si naveo za Klinicki centar, cini mi se, tu si potpuno u pravu, u zdravstvu ima toliko tog administrativnog kadra da to gusi kasu zdravstvenog fonda. Po nekim brojkama od pre nekoliko godina mi imamo 4 puta veci procenat nemedicinskog osoblja od zapadno-evropskog.

Ali je milanche apsolutno u pravu sto se tice potrebe za ekonomistima. Jednostavno vise sama proizvodnja nije problem, vec plasman. Kako prodati nekome nesto. Roba ima jednu cenu kad izadje iz fabrike, u koju je ukljucena cena materijala, rad radnika, rad inzenjera, energija. Kad dodje do kupca ta cena moze da se poveca nekoliko puta. Iz te razlike treba platiti ekonomiste, a oni su tu da tu razliku stvore. To jeste parazitski, ali ako tvoja firma to ne uradi, uradice neka druga i oteti tebi kupce (kroz recimo reklamnu kampanju).

Poenta je da privolis potrosaca da kupi tvoj proizvod, recimo chips, ili kafu, ili jogurt. Te kupac hoce ovakav zatvarac, te u tetrapaku, te ove boje i slicno...A sto je najbolje ti mu stvaras te zelje. On ima samo potrebu za hranom, a zelju za razlicite tipove pakovanja jogurta mu ti stvaras.

A da ne pricamo o tome da ekonimista uvek treba da trazi nacin da smanji troskove, poboljsa distribuciju i slicno...

@milanche, jeste sada mnogo lakse se zaposliti kao ekonomista nego kao pravnik, ali ce se i tu situacija poboljsati pre svega za one pravnike koji bi da rade u firmama i poslovnim organizacijama.
 
Jok odradim to firmi (radim u JKP Putu) o drzavnom trosku naravno.

A kada mi je digne :lol: onda klisnem iz firme na par sati da kresem zensku :lol: , a kolegama majstorima kazem da se snadju bez mene...

I tako.... :) Sta te jos interesuje?

A ti, jel te teraju da se brijes svaki dan (ono kravata i ta sranya)... :lol: ?? Ko u vojscu a? :lol: Ja se brijem jednom nedeljno, zabole me... ;)
 
Aleksej_BASO:
Jok odradim to firmi (radim u JKP Putu) o drzavnom trosku naravno.

A kada mi je digne :lol: onda klisnem iz firme na par sati da kresem zensku :lol: , a kolegama majstorima kazem da se snadju bez mene...

I tako.... :) Sta te jos interesuje?

A ti, jel te teraju da se brijes svaki dan (ono kravata i ta sranya)... :lol: ?? Ko u vojscu a? :lol: Ja se brijem jednom nedeljno, zabole me... ;)

ja isto samo ponedeljkom....sto bi me terali....a jel dobra plata :D
 

Back
Top