Marko Vidojković

Ne mozete reci da je kvalitetan zato sto je najcitaniji ovde. I turbo folk je najslusanija muzika u Srbiji, pa nije kvalitetna.
Nisu mu toliko lose prve knjige, tu pokusava pomalo i da kopira Bukovskog, ali u ovim poslednjim prica o tome kako se muva sa citateljkama preko Facebooka, itd.
Na njegovom Facebook profilu naidjoh na komentar:
"xexexe k0ji si loodak, ladno si my odkinuo glawy.
xexe, 0b0zxawam te bwe!"

...sto dovoljno govori o tome ko cita njegove knjige.
 
Vidojković je simulacija onog što bi se dobilo ukštanjem Čarlsa Bukovskog i Dobrice Ćosića...

Po nekom, hajde nepisanom pravilu...kada odlučiš da čitaš po preporuci nekog autora ili ne mora biti to, kreće se od prve njegove knjige....tako ja uradih sa Markom...i čitam Ples sitnih demona..sviđa mi se...obožavam Ćosića..obratiću pažnju da li ima malo i Ćosića u njemu....
 
Po nekom, hajde nepisanom pravilu...kada odlučiš da čitaš po preporuci nekog autora ili ne mora biti to, kreće se od prve njegove knjige....tako ja uradih sa Markom...i čitam Ples sitnih demona..sviđa mi se...obožavam Ćosića..obratiću pažnju da li ima malo i Ćosića u njemu....

Ima u bazičnoj ideji. Obojica su izrasla na literarnoj glorifikaciji pravedne borbe režima koji ih je kao nagradu uzneo iznad njihovih pravih vrednosti.

S tim što je Vidojković zanimljiv deci kojoj je Bukovski prekomplikovana klasika a Ćosić onima koji nisu kapirali Maksima Gorkog.

Mare i Gedža mu dođu nešto ko дајџест verzija Bukovskog i Gorkog.
 
Poslednja izmena:
Dobar je Vidojkovic, mada sam mislio da je saban kad sam procitao one pripovetke njegove, ne mogu se setim ni ime kako su bile lose... Al ajde uzeo i Sve crvenkape su iste, kad sam procitao, komentar je bio mamu mu jeb... ipak je dobar. Nisam ocekivao tako nesto od njega, ali svidelo mi se.
 
Procitali smo (mazohisticki) sve njegove knjige ...sve u nadi (ne znam samo odakle takav optimizam) da ce se sa narednom izvuci (ako nesto i valja to su upravo price) ali avaj...misljenje najgore moguce. A on i dalje pise i od toga zivi...naopako, kao i sve uostalom.
 
Sasvim je OK. Našoj savremenoj književnosti je potreban jedan takav pisac :klap:. Originalan je, prepoznatljiv, urbani pisac koji govori o mladima i urbanim temama na poseban način :ok:. Istina je u njegovim romanima, nema laži, nema prevare. Jedino ako neko hoće da stavi ruke preko očiju da ne vidi ništa. Vidojkovićev rečnik? Pa, Vidojkovićev je! Ima svoj stil pisanja, a i kada sam ga gledala na TV-u baš mi deluje cool :cool:.
 
Možda je trebalo da pročitam od njegove prve knjige i posle nje još koju, pa da otvorim temu.....ali dobro neka diskutuju drugi, različita su mišljenja....recimo ja ne mislim da je loš, a tek pročitala jednu knjigu....o genijalnosti i da ne govorimo ipak je to retko....ali da ga treba pročitati, to da...
 
Pa ako pre njegovog dela pročitaš recimo samo Robinzona Krusoa i Daleko je sunce možeš da izjaviš tako nešto.

Ali ono što karakteriše njegov opus ponajmanje je originalnost.

Nisam pročitala Daleko je sunce... Čitalo se, nije da se nije čitalo, al opet mi se dopadaju romani Marka Vidojkovića, pre svega zbog jedinstvenog stila i originalnosti, mislim razlikuje se od Defoa.
 
pre svega zbog jedinstvenog stila i originalnosti, mislim razlikuje se od Defoa.

Da razlikuje se ali Maretov stil je objektivno mešavina Bukovskog, Barouza i Mike Oklopa. Mare nikada nije imao jedinstven stil niti je bio originalan. Kao što sam rekao, Mare je dajdžest pomenutih autora za manje književno kultivisanu publiku a danas je takvih gro. Kad kažem gro, mislim pre svega na žrtve Lagunine i Alnarijeve produkcije odnosno na one koji čitaju knjigu jednom u 5 godina.
 
Objektivno mogao si da dodas da je pokupio nesto i od Dzoni Depa iz "Paranoje u Las Vegasu" kad vec toliko nabrajas :rotf: salu na stranu, stvarno ima delova u knjizi gde vidim Dzonijevu lucidnost iz filma. Onu gore pomenutu trojku nemam nameru, niti mislim da cu ikad procitati, deluju smaracki. Tako da ne mogu da kazem da je originalan, ali ima dobar stil.
 
Слаб је Видојковић као писац. А као особа још беднији. Видео сам га на ТВ у некој емисији. Као се мангупирао - "луди уметник", а у суштини је био само дегутантан и неваспитан. Не видим како је уоште успео да постане популаран - ваљда је успео да усмери "стил" и "радњу" ка оној читалачкој публици које у Србији највише има. А то је она која би можда прочитала нешто али са речником од 1500-2000 речи нема шта пригодно.
 
Čekajte, a zašto književnost uvek mora biti komplikovana, razvučena, sa gomilom detaljnih opisa? Pošto, Marka ne vole jedino ljudi koji ne vole jednostavnost u umetnosti, a njegov rad je upravo opozit toj i takvoj (detaljističkoj) književnosti. Inače, svako ko se imalo razume u književnost može dokučiti njegov talenat. Dovoljno je pogledati dijaloge i njihovu prirodnost, zatim emocije koje uspeva da izazove na krajnje jednostavan način. E, to je umeće: ne moraju svi biti detaljisti, red je da i mi imamo takvog jednog pisca, koji na plastičan način opisuje svakodnevni život i rečnik, uz dozu (kvalitetnog) humora, da i to ostane zabeleženo.

Inače, treba uzeti u obzir da su raznorazni netalentovani ljudi ljubomorni na već pomenutog pisca - to su isti oni koji u svojim fiokama drže hrpu radova koje niko nije hteo, a misle da pišu bolje od Andrića, Pekića i Kapora zajedno. Ljubomora je opasna stvar.

A Marko je odličan pisac.
 
Objektivno mogao si da dodas da je pokupio nesto i od Dzoni Depa iz "Paranoje u Las Vegasu" kad vec toliko nabrajas :rotf: salu na stranu, stvarno ima delova u knjizi gde vidim Dzonijevu lucidnost iz filma. Onu gore pomenutu trojku nemam nameru, niti mislim da cu ikad procitati, deluju smaracki. Tako da ne mogu da kazem da je originalan, ali ima dobar stil.
Milsim da je Marko pravi pisac za tebe.

Не видим како је уоште успео да постане популаран - ваљда је успео да усмери "стил" и "радњу" ка оној читалачкој публици које у Србији највише има. А то је она која би можда прочитала нешто али са речником од 1500-2000 речи нема шта пригодно.

Pa dao si sasvim precizan odgovor kako.

I sami izdavači su postali svesni da rade za nepismenu publiku pa su počeli da forsiraju lako štivo polupismenih autora. Danas su ti najpopularnij pisci u Srbiji Mare, Isidora Bjelica i slične kičerajske budalaštine. Klasično podilaženje nepismenom konzumentu. Dakle servira im se nešto što neće da ih smara ko Шавтија Barouz na primer :)
 
Poslednja izmena:
Čekajte, a zašto književnost uvek mora biti komplikovana, razvučena, sa gomilom detaljnih opisa? Pošto, Marka ne vole jedino ljudi koji ne vole jednostavnost u umetnosti, a njegov rad je upravo opozit toj i takvoj (detaljističkoj) književnosti. Inače, svako ko se imalo razume u književnost može dokučiti njegov talenat. Dovoljno je pogledati dijaloge i njihovu prirodnost, zatim emocije koje uspeva da izazove na krajnje jednostavan način. E, to je umeće: ne moraju svi biti detaljisti, red je da i mi imamo takvog jednog pisca, koji na plastičan način opisuje svakodnevni život i rečnik, uz dozu (kvalitetnog) humora, da i to ostane zabeleženo.

Inače, treba uzeti u obzir da su raznorazni netalentovani ljudi ljubomorni na već pomenutog pisca - to su isti oni koji u svojim fiokama drže hrpu radova koje niko nije hteo, a misle da pišu bolje od Andrića, Pekića i Kapora zajedno. Ljubomora je opasna stvar.

A Marko je odličan pisac.

Hm, po tom rezonu razni netalentovani ljudi su ljubomorni i na Karleušu, Seku Aleksić ili njegovo Visočanstvo
Ekrem Jevrića ... i na njihovu muziku. Imamo li pravo da nam se šta ne sviđa, a da se odmah ne baca ljubomorom, zavišću i slično ?
Problem i jeste kod nas što ,, napreduju '' drski, bahati, bezobrazni. Rezultat vidimo i u kulturi i u privredi, strava napredujemo.
Ja lično volim jednostavnu književnost, čitao sam neke mlade pisce koji su deset, pedeset puta bolji od dotičnog, ali nikad neće gostovati
u Utisku nedelje, raspredati o našim i svetskim pitanjima- nisu podobni, nisu ,, in '' što bi se reklo.
 

Back
Top