Македонски језик

Ово су диалекти

Makedonski_dijalekti-prilagodeno.png
 
evo kad su stvorili komunisti ''makeodnski jezik''
tu su promenili dialektalno njihov Bugarski jezik
i promenili azbuku od Bugarsku u srpsku
Почеци словенске писмености у Македонији падају на крај IX и прву половину Х века. Тада су ученици Ћирила и Методија - Климент и Наум, који су били протерани из Моравске, створили у Охриду велики и познати центар словенске писмености са развијеном преводилачком, преписивачком, али и оригиналном књижевном делатношћу (нпр. проповеди и похвале). Охридска школа културно је зрачила на запад, на Србију и Хрватску, слично Преславској школи у источној Бугарској, одакле су утицаји ишли према Русији. Јак књижевни центар постојао је и у Лесновском манастиру у североисточној Македонији. Од XII до XIV века споменици црквенословенског језика на тлу Македоније добијају још изразитија македонска језичка обележја, а од XIV века све је присутнија српска рецензија старословенског језика, у чему се огледају тадашње границе простирања српске државе.

Захвали ти истим тим комунистима што народ на територији данашње Македоније већином себе сматра потпуно другачијим народом од српског и што Македонија више није јужна Србија како је некада било него "античка" Македонија.
 
esj149.png


keu1d5.png

Читај што пише.

Одлично, ајд сад да одговориш човеку на питање. није те питао то него : зашто су власти у Македонији вештачки променили језик ( узимајући за основ битољски дијалект) и тиме га удаљили од српског и приближили бугарском?
 
Одлично, ајд сад да одговориш човеку на питање. није те питао то него : зашто су власти у Македонији вештачки променили језик ( узимајући за основ битољски дијалект) и тиме га удаљили од српског и приближили бугарском?

Приближили Бугарском?:hahaha:
Глупости...Па ја бугаре не разумем више од пола шта трескају када отворе уста.

Иначе реформа са старог писма (Onog Ruskog kako neki kazu) на данашњу Кирилицу Македонски је ураџена супер и врло ми је драго.
И то се мора признати по угледу на Српску реформу за Вука.

Мислим ја признајем да је тај Вук избацио оне глупости и да смо се ми угледали на то и свака част!
 
Приближили Бугарском?:hahaha:
Глупости...Па ја бугаре не разумем више од пола шта трескају када отворе уста.

Иначе реформа са старог писма (Onog Ruskog kako neki kazu) на данашњу Кирилицу Македонски је ураџена супер и врло ми је драго.
И то се мора признати по угледу на Српску реформу за Вука.

Мислим ја признајем да је тај Вук избацио оне глупости и да смо се ми угледали на то и свака част!

Vas jezik je mesavina srpskog i bugarskog.:rtfm:

srpski ja
bugarski az
fyrom jas
 
Zaista slabo poznajem makedonski jezik iako sam se dosta družio sa Makedoncima jer smo pričali srpski.
Ali meni kao laiku za pitanje makedonskog jezika logika kaže, da je to nekad bio isti jezik. Takođe je narodna tradicija i kultura vrlo slična, posebno melos i narodna kola.
To mi sve kaže, da bi to mogao biti isti narod.
Jedino po fizionomiji mi nisu baš slični. Makedonci su obično manji a Bugari su u prosjeku visočiji i više tamne puti.
Makedonci su skloni slikarstvu i umjetnosti a Bugari su zajedno za Albancima i Moldavcima najslabiji i najnesposobniji radnici na kugli zemaljskoj.
Kolektivni rad im uopšte ne leži i zato imaju uspjeha samo kao individualci (poneki).
To govorim isključivo iz vlastitog izkustva.
:gace: NAPRED VARDARE:gace:
 
Makedonski jezik je onaj dijalekat prema kome su Ćiril i Metodije stvorili crkvenoslovenski.
Bugari na to dodaju da je to njihov literalni jezik i drže do toga.
Međutim jezik proto Bugara nije bio slovenski već Turski ovo nema veze sa rasnom akonotacijom da su Bugari;Hazari i Mađari bili etnički Turci ali po jeziku jesu bili.
Po nekim Arapskim i Siriskim zapisima oni su razlikovali bele i crne Bugare,Hazare,Hune i to nema veze sa rasnim odredištem već jezičkim.
Bugarski lingvisti su prihvatili primljeni jezik kao svoj i trude se da dokažu da je crkveno slovenski u stvari nasao od Makedonskih slovena koji je u širem smislu bugarski jezik.
Ali zanemaruju činjenicu da slovenski nije njihov maternji jezik.
Janez Kopitar je pokušavao da dokaže da je to Panonski Slovenački, ali zbog nedostatka glasova u slovenačkom a živom prisustvu u makedonskom stručnjaci su se složili da je crkvenoslovenski ipak najbliži današnjem makedonskom.
 
Poslednja izmena:
Не е точно. В България в Пиринска Македония живеят 341,173 души, от които 286 491 се декларират като етнически българи. Общо българските граждани с корени от Македония са над 1,000,000. Между тях са и наследници на братя Миладинови, Григор Пърличев и Кузман Шапкарев, цитирани по-горе. Що се отнася до Вардарска Македония под сръбска власт, тогава македонското население в училище е учило сръбски, но у дома е говорило на македонски диалект БЕЗ ПАДЕЖИ. Сръбският не е бил домашен език на македонското население в периода 1918-1941.

Crni Bugarine, koji je tvoj pogled na rezultate popisa stanovništva u Vardarskoj Makedoniji?
 
Crni Bugarine, koji je tvoj pogled na rezultate popisa stanovništva u Vardarskoj Makedoniji?
Чим видиш да падеже означава као "круцијални фактор" идентификације језика, одмах се зна одакле вера дува. Изгледа да није обрађивао "падежи" у централној Србији.
 
Ima li negde imena ovih dijalekata (prema bojama)?

Има наравно ово је са оне Википедие. Ето ти све.

http://mk.wikipedia.org/wiki/Дијалекти_на_македонскиот_јазик

Koje razocarenje... Mislio sam da vam je i Solun i ovaj dole deo "Grcije" u "master-planu". :D

Само ти зезај...:)
Немаш појма колико "деца бегалци" из Солуна има кои сада имају све папире и огромне њиве у Солуну где су сада зграде и тржни центри.

Ех бре није име проблем и историја,паре су проблем и врачање назад узето.
 
Crni Bugarine, koji je tvoj pogled na rezultate popisa stanovništva u Vardarskoj Makedoniji?

Твоите опити да ме представиш като човек, който отрича македонската национална идентичност в началото на 21 век, са много несериозни. Между другото, темата на тази дискусия е различна..

Your attempts to present me as someone who denies the Macedonian national identity in the early 21 century are very frivolous. By the way, the subject of this discussion is different.
 
Poslednja izmena:
Koleginica je u pravu.

Zbog spora oko imena sa Grčkom, Makedonija je primljena u članstvo Ujedinjenih naroda pod imenom "Bivša jugoslavenska republika Makedonija" (BJRM).

Republiku Makedoniju priznaje pod njenim ustavnim imenom 140 država članica UN-a, među kojima su 3 članice Vijeća sigurnosti (SAD, Rusija i Kina), članice Evropske Unije: Poljska, Slovenija i Bugarska, te zemlje iz regiona: Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Srbija, Crna Gora.

Makedonija (mak. Македонија) ili službeno Republika Makedonija (Република Македонија)...

Službeni jezik republike je makedonski jezik i najveća etnička zajednica su Makedonci.

http://bs.wikipedia.org/wiki/Makedonija (Ako imaš pouzdaniji izvor, navedi ga, ili daj link.)

Ne znam koju melodiju zviždućeš, zviždući i dalje... ali od sada pa nadalje svakoga imenuj imenom koje mu je priznato. To, naravno, važi za Forum Krstarica.

A ova opomena odnosi se na sve učesnike u raspravi.

Името БЮРМ е официално използвано и от институциите на Европейския съюз:

The name FYROM is used officially by the institutions of the European Union as well:


The former Yugoslav Republic of Macedonia - Country profile

http://ec.europa.eu/enlargement/can...r_yugoslav_republic_of_macedonia/index_en.htm
 

Back
Top