Loše strane života u inostranstvu?

Otudjenost. Uvek ćeš se osećati kao stranac i smatraće te za stranca osim ako tamo nisi rodjen i ne znaš savršeno jezik.
Hrana. Većina hrane bezukusna, voće, povrće, meso...
Mali krug prijatelja. Prinudjen si da se družiš sa našima, svakakvih budala nepismenih ima a krug je uzak.
Ove boldovane recenice sam cuo od SVAKOG gastosa a poznajem ih mnogo. Svedska, Francuska, Nemacka, Austrija... Svima su to glavni problemi.
Druga generacija koja je vec rodjena tamo ce se daleko bolje uklopiti i ima sve sanse da bude tretirana kao gradjanin te zemlje a ne kao dosljak.
 
Evo dobar primer u Svedskoj gde sam boravio nedavno u poseti centrali firme, ima Srba, Bosanaca, Albanaca u proizvodnji barem 10-ak. Oni po pravilu rade teze i zahtevnije poslove a Svedjani po pravilu rade lakse poslove a svi imaju isti koeficijent plate. I ovi im j. mater godinama ali dzabe, to je to. Uzmi ili ostavi.
Ima cak i radnika koji su kao deca dosli u Svedsku ali i njih ne gledaju kao prave Svede.
Ako je neko bas dobar strucnjak, bice na visoj poziciji ali mu opet nece dopustiti da bude direktor, nego ce ga tu drzati do penzije :D
 
Zanimljivo , kako je meni koji ne smem upotrebiti usred Srbije vise od 3000 srpskih reci.....?
Ili me nece razumeti pa kriti ili me nece razumeti pa naticati sta sam mislio...
Srbija definitivno nije za nekog ko je svetski covek....otvorenog uma i slicno.....
Taj srpski gen da od svih ocekuje bas isto ponasanje, zelje , logiku , ambiciju , izgled, formu...je nesto sto spaja Srbe.....
Moj drugar u inostranstvu kaze da mu ama bas nista ne smeta, jer nema taj srpski gen...
Ali jos nije naucio socno strani jezik....

Evo da pokazem konkretno kako se to od malih nogu poducava mali Srbin
U vezi ove pesmicice, mogu reci da je Lidija u pravu. Treba nauciti prvo svoje korene, selo, istoriju, postovati svoje poreklo i pretke, pa onda uciti i o tim Eskimima..
Mi nismo obisli Jahorinu, a interesuje nas Austrijski zimski turizam. Nismo procitali pripovetke Ive Andrica, a ciramo Hesea, Borhesa, Hemingveja, stidimo se ko smo i odakle smo, pa brze bolje daj se asimilujemo.
Srpski gen, sta je to? Tesla, Andric, Milankovic, Pupin, Vojvoda Misic ?
Jel to to? Ili neki lokalni lezilebovic sto ispred lokalnog dragstora pije ko zna koje pivo, prosecna gledateljka Farme i Parova, koja do u zadnju sezonu zna ko, s' kim, kad, gde..?
Meni je odlicno u Nemackoj bilo - do Korone, moram priznati. A onda doziveh sav uzas naivnog, a disciplinovanog naroda. Taj uzas obuzima sada zapravo sav taj fini demokrstski svet.
Videcu koliko ce biti fini i solidarni, kad budemo nosali cebe kao ogrtac po stanovima, firme isle u stecaj zbog enormnih troskove ili se otpustali radnici zbog smanjenog obima posla.
Ono sto fali Srbima svakako je radna disciplina, poslovnost, pedantnost u radu, postovanje svog i tudjeg i novca i vremena, cistoca, pa i kultura stanovanja. U Nemackoj je svaki ostanak na poslu placen, kasnije je nedopustivo, a sto se tice usluga, to je takvo jedno preterivanje, trazenje dlake u jajetu, ali upravo to je Nemacku, njenu privredu dovelo do ovog nivoa produktivnosti. Neke stvari se mogu promeniti u Srbiji i bez puno novca i nisu nam za sve krivi Vucic i Milosevic. Bar ne za djubre po ulici, pikavce svuda redom, postovanje kucnog reda po stambenim zgradama.
Pomenuo si izgled! Srbi se oblace previse upadljivo, kitnjasto, po tom smo sasvim slicni Turcima i Bugarima.
Ali Nemci, pogotovo Nemice, nisu nikakav primer stila. One su operisane od zenstvenosti, konjaste, u muskoj energiji, tetovirane. Kad vidim lepo obucenu zenu, veca sansa je da strankinja.
Sta meni fali u Nemackoj.
Drage komsije, caskanje sa prodavacama, volujsko srce, ujna, brat, prijatelji.
 
Uuuuu daleko si ti od razumevanja Srpskog gena....
Nijedan od svetski poznatih tvoraca, da upotrebim tu rec , nije uspeo u Srbiji....

Ima Andric o tome pise bas, da nema Srbina bez mrznje....bez mrznje iz koristi sigurno , bez mrznje od zavisti sigurno .....bez mrznje od boljeg sigurno...
A i da nije napisao Andric, a i da jeste, izbrisemo to ocas posla i opet smo idilicni...
 
Ne znam sta bih ti rekla osim da ta gorcina prema sopstvenom poreklu je zaista tuzna.
Ne poznajes sve narode sveta, pa da poredis narode, a onda Srbe da zigoses.
Znas li sta o Bugarima, Rumunima, Turcima, Englezima, Kanadjanima ?
Postoji li neka vaga kojom se meri koliko je jedan narod kao narod zaglibio?
Postovati sebe znaci postovati ko si.
Svaka osoba je jedan mali ambasador svoje zemlje, te zelim svim Srbima da budu primer kulture, vrednoce, talenta za ucenje strani jezika.
Toliko.
Svako dobro svima.
 
Otudjenost. Uvek ćeš se osećati kao stranac i smatraće te za stranca osim ako tamo nisi rodjen i ne znaš savršeno jezik.
Hrana. Većina hrane bezukusna, voće, povrće, meso...
Mali krug prijatelja. Prinudjen si da se družiš sa našima, svakakvih budala nepismenih ima a krug je uzak.
Znam. Ja sam jurila taj osecaj pripadnosti i stalno se trudila da se uklopim. To mi je stvaralo nevidjenu tenziju. Sebe sam korila zasto ne pricam kao oni.
Sta me je od toga spasilo?
Sebi sam rekla, ja sam Srpkinja u Nemackoj, nisam "oni", i mnogo me briga. Znaju li oni engleski tako dobro kao nja nemacki, kao strani jezik? Retko. Od tada sam procvetala. Vratilo mi se sapopouzdanje.

Mali Krug ljudi, da, nazalost!
To je taj jadac. Ljudima, koji su dosli sa porodicama, je lakse. Otuudjenost im malo lakse pada.
Samo, zivot se gradi godinama, gde god zivis. Das sebi prostora i vremena. Ne budes strog prema sebi. Ne sibas sebe nerealnim ocekivanjima. Legne sve nekako. Uglavi se skoro svaki delic duse na svoje mesto.
Vidi, kod kuce si svoj, ali i tamo ima mana. Postoje svuda otudjeni ljudi, koji zive tu, gde su rodjeni, pa im dusa pati... Porodicne, rodbinske, prijateljske veze lose. I pored blizine stanovanja i odsustva kulturnih razlika i jezickih barijera.

Hrana.. Da! Paradajz - nikakav. Ali, vidi, dole u Srbiji je sve ukusno i uranijumom "obogaceno"... Nasla sam seljake, od kojih kupujem suvo domace meso, jaja, kruske i jabuke, ucukane, kvrgave, ali neprskane. Med sam isto nasla, odlican.
 
Evo dobar primer u Svedskoj gde sam boravio nedavno u poseti centrali firme, ima Srba, Bosanaca, Albanaca u proizvodnji barem 10-ak. Oni po pravilu rade teze i zahtevnije poslove a Svedjani po pravilu rade lakse poslove a svi imaju isti koeficijent plate. I ovi im j. mater godinama ali dzabe, to je to. Uzmi ili ostavi.
Ima cak i radnika koji su kao deca dosli u Svedsku ali i njih ne gledaju kao prave Svede.
Ako je neko bas dobar strucnjak, bice na visoj poziciji ali mu opet nece dopustiti da bude direktor, nego ce ga tu drzati do penzije :D
A gde da rade? U servisu za kupce, logistici? Kicma trans ili uci jezik do besvesti i skoluj se za bolje.
 
Vidis upravo tu se vidi ljubav jednog naroda prema sebi...
Srbin gleda da ti zavuce kad god moze, ne gleda ej rodjo , evo i tebi malo da zivnes , biznis da radi...

Zato se mentalitet naroda ne gleda sta narod misli zbirno da zeli i da jeste, nego po tome sta stalno dovlaci na vlast....
Srbi stalno biraju korumpirane i najvece prevarante svuda, u firmama, politici, posten covek je ranije bio izjednacavan sa glupim a sad sa ludim covekom..
Da , bas ludim...

I uvek se opravdavaju birajuci apsurdne dokazne puteve..npr nadju neku naciju , a ne Grke, koji su odlican primer, ni idealni ni mekani....
 
Vidis upravo tu se vidi ljubav jednog naroda prema sebi...
Srbin gleda da ti zavuce kad god moze, ne gleda ej rodjo , evo i tebi malo da zivnes , biznis da radi...

Zato se mentalitet naroda ne gleda sta narod misli zbirno da zeli i da jeste, nego po tome sta stalno dovlaci na vlast....
Srbi stalno biraju korumpirane i najvece prevarante svuda, u firmama, politici, posten covek je ranije bio izjednacavan sa glupim a sad sa ludim covekom..
Da , bas ludim...

I uvek se opravdavaju birajuci apsurdne dokazne puteve..npr nadju neku naciju , a ne Grke, koji su odlican primer, ni idealni ni mekani....
Ti si Srbin, ja sam Srpkinja. Imas li ti u Srbiji prijatelje, rodjake, oca, majku, sestre, bracu, uspomene na legendarne profesore? Sta?? Svi smo govna, bagra, glupani, neradnici, nekulturni, Srbina zaobilaziti u sirokom luku, Srbin Srbinu jamu kopa, da komsiji crkne krava, najprljaviji gosti na celoj plazi... Kako da ne! Pa covece, ako nista, a ono bar zbog sake dobrih ljudi ne treba sve strpati u jedan kos! A nije da smo se sveli na tu saku.
Iz psihologije sam ucila da je uopstavanje, tj. generalizacija simptom ogorcenosti. U pojedinim slucajevima mehanizam odbrane ega. Primer toga je momak, koji je sam i dugo nema devojku, pa pljuje po CELOM zenskom rodu, ne shvatajuci deo svoje krivice, da smrdi na ocaj i bes, da zene to osete i nece ga. Tako i ti i mnogi nasi! Udri sve po Srbinu, jer.. Svi smo isto, nikakvi!
Meni su Albanci pobili celo ocevo selo na Kosovu, tetka se dan - danas vodi kao nestala, kidnapovali su je kao tridesetogodisnjakinju, a ja ne mrzim SVE Albance odreda zbog sake bezboznika, koji imaju svoje ime i koje ce stici savest, ili neka pravda, koja nije onakva kakvom je mi zamisljamo. Ne bila im ja u kozi!

A Nemci su, bre, nevidjeni cinkarosi! Zamisli da ide covek i slika scenu kommsija sa malom decom, koji se sa par drugih porodica i svojom decom sankaju. Covek slika i tuzaka, objavljuje na nasoj grupi, iako je to strogo kaznjivo! Kako to ljudi, eto, smeju, a narod umire od Korone. Ja sam, dok sam bila u karantinu, citaj doslovno, zbog grlobolje i testa, koji je ne daj Boze koliko pouzdan, sedela kod kuce 2 nedelje, a kako nisam imala nikog da mi dodje par dana, otisla sam do postanskog sanduceta, da podignem postu, jer sam ocekivala jako vazna dokumenta. Sretne me komsija i napravi paniku do neba, kako sam to ja sa prvog sprata sisla stepenicama do postanskog sanduceta, kao da imam koleru ili kugu. Taj narod ima neki fanatizam i ludilo. Sto se tice vlasti, koga je Nemac doveo na vlast? Pratis li ti Bundestag? Ja rado. Kad god stignem, ja odvojim vreme. Zelim da znam sta se desava u zemlji, u kojoj zivim. Da li ti znas sta se desava upravo u Nemackoj? I sve to pred ocima javnosti, kojoj je jedina briga hoce li ici na odmor. Pitam na poslu, jeste li culi za to i to. Letargija, pomirljivo sleganje ramenima i odgovor, a sta ja tu mogu.
Tuzno je pljuvati sebe. Ti si Srbin i nikad neces biti Nemac. A daleko od toga da smo svi isti.
 
Da ti pojasnim isto preko sociologije....
Kad pritisnes jednog on smatra da je opravdano da se isto odnosi prema drugima...
Tako se formira pojava koja se zove na srpskom saborashenje, pojma nemam zasto.
To znaci da kad oteras vecinu finih, a najvecu moc dobiju prevaranti , onda polako postaju svi prevaranti prema svima, pa onda najslabiji to vise ne mogu da podnesu pa onda oni odlaze iako su sitni prevaranti.....

Tako se sve vise koncentrise ponasanje koje je mainstream, npr prevare, otimacina, alavost, bezobrazluk, totalna neljudskost...
Onda oni koji to trpe dalje reflektuju prema ostalima, pravdajuci svoje postupke sadasnjoscu i okruzenjem u kojem su....

Zato u BG tesko da ces naci postenog stanodavca, jer ili izmislja ovo ili potkrada i uvek mu malo, a istovremeno uvek se alavo postavi i odabere gore ljude za stanare od mogucih...sam sebe sabotira a posle kuka...
I to ide sve gore i gore..

Vec sad se moze reci da nekog ko posteno i uz poverenje pristupa ka drugim ljudima, ne samo da je naivan i glup nego da je lud, pazi to je velika razlika...
Naravno javno su svi uspesni , sve su to sitnice i sve je kao i obicno licemerno...da ne cuju drugi....

Narod i kad moze da bira bira seljacki, tj ma daj mi nekog ko je namazan, lukav, a ne daj mi inteligentnog ko ce da uredi stvari...ne ne....stanovnistvo koje je ostalo je vise u razumevanju sa muljavinom nego sa urednoscu...

Sve ono sto su nekad opisivali kao palanacka svest, sad je daleko preko maksimuma koji se moze videti , a diplome sevaju do doktorata..
Ako ti je bas zao tih par ljudi , oni su vec pristali da ih tretiraju kao ratne zlocince, jer su tako tretirani i od svog naroda...
 
Srbi mogu da budu dobro drustvo za opijanje.
Srbi nisu bas dobro drustvo tamo gde se trazi kultura ponasanja.
Srbi nisu uopste pozeljni tamo gde se obavlja biznis, to ti je katastrofa...
To su iskustva sa turistickih putovanja, ne iz Srbije...
Znaci kupovati grupnu kartu sa Srbima to je nocna mora....
U hotelu kad vide Srbija, zakolutaju ocima, a kad vide posle stroge reakcije na nesto da moze da se dogovore zrelo , onda su meki kao jagnje, ne na stetu turiste...
Ali o Srbima uvek sve u superlativu se prica...ne sme ni najmanja kritika...
Sve znaju, sve su se maksimalno raspitali , sve je bas onako kako oni tvrde i tako to...
Goli u templ, ubace noge u fontanu, malo kraduckaju iz zabave, nedaj boze da vrate nesto na mesto odakle su uzeli....pih pihova...

30 godina ne postoji nista sto je kucni red u Srbiji....
U 4 ujutro posle povratka iz diskoteke, adrenalin ga puca i covek uzme da busi tiple u zidove da montira namestaj.....zgrada to ti je njegova avlija...sada....
 
Ove boldovane recenice sam cuo od SVAKOG gastosa a poznajem ih mnogo. Svedska, Francuska, Nemacka, Austrija... Svima su to glavni problemi.
Druga generacija koja je vec rodjena tamo ce se daleko bolje uklopiti i ima sve sanse da bude tretirana kao gradjanin te zemlje a ne kao dosljak.
Da to je mislim ocekivano za svakog ko ode u tudju zemlju....
Ne samo finese jezika, nego i integrisani primitivizmi i neprimitivizmi...
A da ne govorim o asimilaciji...


Mozda je najgore to sto te iz Srbije isteruju ako nisi zadovoljan stanjem kriminalom i politikom i muljanjem, tj ako nisi kvaran, idi kad ti nije Srbija najbolja, a takodje si stranac i u tudjoj zemlji.

Taj suludi srpski patriotizam koji je dominantan , idi kad ti nije lepo u zemlji kriminala i mlevenja mesa ako imas ili se zeznes pa kupis kafic , splav ili parcelu za zgradu......je posebna prica....rasterivanje sopstvenog naroda koji ima vise standarde od standarde prosecnog secikese....
 
Srbi mogu da budu dobro drustvo za opijanje.
Srbi nisu bas dobro drustvo tamo gde se trazi kultura ponasanja.
Srbi nisu uopste pozeljni tamo gde se obavlja biznis, to ti je katastrofa...
To su iskustva sa turistickih putovanja, ne iz Srbije...
Znaci kupovati grupnu kartu sa Srbima to je nocna mora....
U hotelu kad vide Srbija, zakolutaju ocima, a kad vide posle stroge reakcije na nesto da moze da se dogovore zrelo , onda su meki kao jagnje, ne na stetu turiste...
Ali o Srbima uvek sve u superlativu se prica...ne sme ni najmanja kritika...
Sve znaju, sve su se maksimalno raspitali , sve je bas onako kako oni tvrde i tako to...
Goli u templ, ubace noge u fontanu, malo kraduckaju iz zabave, nedaj boze da vrate nesto na mesto odakle su uzeli....pih pihova...

30 godina ne postoji nista sto je kucni red u Srbiji....
U 4 ujutro posle povratka iz diskoteke, adrenalin ga puca i covek uzme da busi tiple u zidove da montira namestaj.....zgrada to ti je njegova avlija...sada....
Ovde se slazem sa tobom.
Samo, Bugari, Rumuni i Turci su slicni, bucni, svadjaju se, aljkavi. Zivim u zgradi sa svima njima. Svake nedelje onaj znak "Kehrwoche" seta od vrata do vrata, niko ne pere zgradu, osim mene. Rekoh to stanodavcu, koji poseduje celu zgradu, covek ne zna, bre, kako sa njima na kraj da izadje. Jedni Bugari drze macku, sto je po ugovoru zabranjeno, Turci do mene vriste dokle su budni..itd. Tu, recimo, baaas volim Nemce. Jako uredno ljudi.

Ta poslovnost.. Proci ce godine, a da se Srbi nauce i priviknu na to. U firmi, u kojoj sam nadzornik tj. vodja projekta, toliko vode racuna o rokovima isporuka i o savrsenom kvalitetu. Kad bih smela da slikam, sta se smatra skartom, ljudi bi se krstili nogom. Do te mere ide trazenje dlake u jajetu.

Sto se tvog prethodnog komentara tice, javasluk i lukavstvo... Pazi, JA SVESNO BIRAM da tako vidim, jer, kao sto Ducic rece genijalno, parafraziracu naravno, dobar covek se nauci oprezu, a lukavstvo je pamet zlih. Oni veruju, ako su nadmudrili dobrog coveka, da su pametniji. Dobar covek se samo nauci oprezu.
Ja sam cist bezobrazluk dozivela od stanodavca u Nemackoj, a sama sam stanodavac "za pozeleti ga" u Srbiji. Sta da kazem?
Javasluk doziveh kad sam pocela da radim u negovateljstvu medju Nemcima. PDL-ovi ruke na dupe i samo beze od frke i posla. Svi Nemci negovatelji u laksem krilu, a mi boranija iz Srbije, Filipina, Litvanije baceni u vatru. Okretoh se i nadjoh drugi posao u drugoj bransi. Dan - danas srecem bivse kolege, svi me hvale, naravno na racun moje kicme. Hvala dragom Bogu, imam izbor. Na sadasnjem poslu sve ok. Divni ljudi.

Skoro je bila otkrivena brlja medju tehnickim pregledima vozila TÜV, gde se kola nisu ni pregledala, a dobijale se nalepnice. Ko muljao? Turci i Italijani.

Vidis, pravila nema.
 
Napisao sam i podrazumijevao sam bez ikakvih insinuacija.
Domace kobasice na koje su ljudi inace navikli, a ne one blijede njemacke koje sam jednom probao i nikada vise.
Pitao sam jer postoji i kod nas kobasica , macka umire na mestu, a i pas za tri meseca od nje...za ljudsku je upotrebu...
Sad su u modi ajvari, naravno mleveni , to se samelje sve i svasta, a cena od 1e do 13e cca 650g
A da ponudis rezani , stvarno prva klasa, to nece proci...kao slican je ukus mlevenom, a nije, mnogo skupo, a nije, a ne znam da li bi u restoranima kad to serviraju kako valja, neko izbegao kolutanje ocima...
A sto jes jes cena takvog ajvara je 18e, ako ga radis za sebe....mozda ucaris 5e neke godine max....

Od prosle godine je i u Srbiji hrana drasticno losija, bez ukusa, valjda nove sorte ili sta je vec....cena nije niza, jeste u odnosu na Hrvatsku...
 
Ovde se slazem sa tobom.
Samo, Bugari, Rumuni i Turci su slicni,
E vidis , ovo je meni neprihvatljivo , a svima je ok...
Znaci kad meni kazes tu ste kao Turci 70tih, a znam kakvi su ovde bili ljudi , to ti je cisto pljuvanje na te pretke.
Ok lepo zvuci drustvo , Rum BG TUR, sve velike nacije....ali to je hod unazad.
Svi sijaju od srece kad ih porede, ja vise od srama....
Oni sretni i ponosni sto su ugazili crnju u grckoj, mene sramota...i slicne stvari pokazuju da nisam za pripadnost ovom narodu...
 
A gde da rade? U servisu za kupce, logistici? Kicma trans ili uci jezik do besvesti i skoluj se za bolje.
Jako povrsno gledanje. Svi zive tamo 20 i vise godina, govore jezik i dobro rade svoj posao. Kad sam rekao tezi posao nisam mislio na nosenje dzakova nego npr operater na CNC masini, koji je zahtevniji posao nego npr sklapanje i pakovanje delova (posao rezervisan za Svedjane uglavnom). A dobijaju istu platu. Ima takvih primera dosta. Inzenjera ima sa podrucja SFRJ ali retko ko od njih bude direktor, ne zbog manjka znanja nego zbog porekla.
 
Ima tu malo i do percepcije...
Znaci mnogima se cini da imaju iste sposobnosti , a nemaju.
To je do srpskog perceptivnog koji je prilicno nizak.
Npr svi srbi znaju da direkturuju, a garatnujem vam da to zna manje od 0,01% znaci izuzetno malo.....ni govora o 1%, a kamoli o 100%

Naravno svi znaju da budu diktatori i da budu apsolutisti i da misle da su osmislili ili rasporedili aktivnosti i odnose kako je maksimalno dobro i moguce..

Lose je sto stvarno dobri u Srbiji nemaju sanse, cak i kad su jaki u praksi...
Sto se vise vidi da su jaki, to je firma, deo , preduzece, ogranak jaci i onda jaci pritisak da dodje neciji rodjak i to ruinira narednih 10 godina.

Ni privatne i drzavne firme , jer boluju od tog nepotizma ne prikazuju maksimalne rezultate na osnovu menadzmenta organizacije vec tek poneka na osnovu menadzmenta poslovanja, a to su nebo i zemlja...
To kad ja ostvarujem rezultate tako sto pronalazim nit izmedju prihvatljivog i neprihvatljivog za radnika, a cedim ih do maksimuma je jedna poslovna ideologija, a potpuno druga je kad sa istim brojem radnika imas uz drugaciju organizaciju odjednom cak i visak, ali to niko od Srba ne moze da poveruje...

Jedna anegdota, vezano za Srbe, humanitarno sam postavljao racunarske ucionice po Srbiji i Bosni, donacije raznih zapadnih zemalja, medju kojima su i SWE i CH...
Znaci nista para, dodjem povezem , verovatno neko uzme paru, obicno je tako...
I sad jednom se desi namestim mesano MAC WIN ucionicu , sve po projektu, laganica od par sati, sve ove domace shushe se sjate na otvaranje, krkanjac, meso , alkohol, dosao i ambasador CH, a posto su ih oplevili domaci snabdevaci kompjutera na 50 predjasnjih ucionica, ovde su sve uvezli iz CH, platili carinu, sve samo da ih ne vozaju domaci postenjaci.

I u tih 3h od pocetka montiranja do otvaranja nestane jedan kompjuter, tj zna se ko ga je uzeo, zena , koordinatorka te zenske humanitarne organizacije..
Dolazi ambasador, gleda i pita ko je namestio ucionicu..
Sve zene i ovi ostali domaci ministri ministarke po Nusicu prstom u mene.
Pridje on i pita, sto si stavio dva risa papira u sto stampaca?
Ja opusteno, pa logicno mi je , kad se potrosi jedan da ima odmah drugi, a i u projektu pise 2.
Covek kaze nijednom u 150 ucionica u Srbiji i bosni se nije desilo da neko stavi 2 risa papira, tj da ispostuje projekat u tom detalju.

To vazi za sve, drzavne, bezbednosne, komercijalne, narodne, seljacke, gradjanske, krpi gace strukture u Srbiji.
To da urade isto u CH, isto nece primetiti sta rade, a mislice da ih ne pustaju navise zbog porekla, a nije zbog toga...nego zbog nacina razmisljanja...
Pola pola ili nek bude i gore , 1/3 i 2/3 zbog porekla...ali ce se precutati da je zbog nesposobnosti...
 
Jako povrsno gledanje. Svi zive tamo 20 i vise godina, govore jezik i dobro rade svoj posao. Kad sam rekao tezi posao nisam mislio na nosenje dzakova nego npr operater na CNC masini, koji je zahtevniji posao nego npr sklapanje i pakovanje delova (posao rezervisan za Svedjane uglavnom). A dobijaju istu platu. Ima takvih primera dosta. Inzenjera ima sa podrucja SFRJ ali retko ko od njih bude direktor, ne zbog manjka znanja nego zbog porekla.
Bas to. Davnih dana sam boravio neko vrijeme u Italiji. Kako mi je prijatelj tecnije govorio Talijanski jezik on je obavljao sve telefonske razgovore dok smo trazili posao. Sve je bilo odlicno dok nije rekao nasa imena i prezimena.
 
Ima tu malo i do percepcije...
Znaci mnogima se cini da imaju iste sposobnosti , a nemaju.
To je do srpskog perceptivnog koji je prilicno nizak.
Npr svi srbi znaju da direkturuju, a garatnujem vam da to zna manje od 0,01% znaci izuzetno malo.....ni govora o 1%, a kamoli o 100%

Naravno svi znaju da budu diktatori i da budu apsolutisti i da misle da su osmislili ili rasporedili aktivnosti i odnose kako je maksimalno dobro i moguce..

Lose je sto stvarno dobri u Srbiji nemaju sanse, cak i kad su jaki u praksi...
Sto se vise vidi da su jaki, to je firma, deo , preduzece, ogranak jaci i onda jaci pritisak da dodje neciji rodjak i to ruinira narednih 10 godina.

Ni privatne i drzavne firme , jer boluju od tog nepotizma ne prikazuju maksimalne rezultate na osnovu menadzmenta organizacije vec tek poneka na osnovu menadzmenta poslovanja, a to su nebo i zemlja...
To kad ja ostvarujem rezultate tako sto pronalazim nit izmedju prihvatljivog i neprihvatljivog za radnika, a cedim ih do maksimuma je jedna poslovna ideologija, a potpuno druga je kad sa istim brojem radnika imas uz drugaciju organizaciju odjednom cak i visak, ali to niko od Srba ne moze da poveruje...

Jedna anegdota, vezano za Srbe, humanitarno sam postavljao racunarske ucionice po Srbiji i Bosni, donacije raznih zapadnih zemalja, medju kojima su i SWE i CH...
Znaci nista para, dodjem povezem , verovatno neko uzme paru, obicno je tako...
I sad jednom se desi namestim mesano MAC WIN ucionicu , sve po projektu, laganica od par sati, sve ove domace shushe se sjate na otvaranje, krkanjac, meso , alkohol, dosao i ambasador CH, a posto su ih oplevili domaci snabdevaci kompjutera na 50 predjasnjih ucionica, ovde su sve uvezli iz CH, platili carinu, sve samo da ih ne vozaju domaci postenjaci.

I u tih 3h od pocetka montiranja do otvaranja nestane jedan kompjuter, tj zna se ko ga je uzeo, zena , koordinatorka te zenske humanitarne organizacije..
Dolazi ambasador, gleda i pita ko je namestio ucionicu..
Sve zene i ovi ostali domaci ministri ministarke po Nusicu prstom u mene.
Pridje on i pita, sto si stavio dva risa papira u sto stampaca?
Ja opusteno, pa logicno mi je , kad se potrosi jedan da ima odmah drugi, a i u projektu pise 2.
Covek kaze nijednom u 150 ucionica u Srbiji i bosni se nije desilo da neko stavi 2 risa papira, tj da ispostuje projekat u tom detalju.

To vazi za sve, drzavne, bezbednosne, komercijalne, narodne, seljacke, gradjanske, krpi gace strukture u Srbiji.
To da urade isto u CH, isto nece primetiti sta rade, a mislice da ih ne pustaju navise zbog porekla, a nije zbog toga...nego zbog nacina razmisljanja...
Pola pola ili nek bude i gore , 1/3 i 2/3 zbog porekla...ali ce se precutati da je zbog nesposobnosti...
Moram da se slozim sa vecim delom napisanog. Samo jednu bitnu stvar se nismo razumeli, jer ja po prirodi nisam opsiran u pisanju i moguce da sam nesvesno preskocio bitan detalj.
Konkretno za Svedsku znam situaciju jer radim u njihovoj sestrinskoj firmi u Srbiji i cesto boravim u centrali u Svedskoj, poznajem vecinu radnika i sa svakim sam razgovarao po malo. Mozda je u drugim firmama drugacije, ne znam, mada sumnjam.

Diskriminacija o kojoj sam pisao se ne odnosi samo na Srbe nego na sve ne-Svedjane. U kolektivu ima Iranaca, Kineza, Bosanaca, Albanaca, Poljaka itd itd. I svi oni na slican nacin komentarisu svoj polozaj, kako sam pisao ranije. Na primer, ako ce neko od radnika da bude unapredjen u sefa, on ce biti u 95% Svedjanin. Ako je inzenjer Iranac ili Poljak, tesko da ce ikada napredovati na neku visu poziciju. Posto sa inzenjerima profesionalno saradjujem mogu da posvedocim koliko znaju ili ne znaju iz prve ruke, i mogu da tvrdim da su nijanse u pitanju. Svi su tu negde.

Da ne ispadne da ih kudim, super su korektni, sve po ugovoru se postuje, plata na vreme, sve. Ali negde ispod povrsine se nazire to da nisi jednak sa njima iako na papiru jesi jednak. Meni licno je odlicno i ne bunim se, tema je bila za ljude koji zive tamo...
 

Back
Top