Lose strane zivota u inostranstvu?

LjubicaS

Primećen član
Poruka
986
Shvatam iz pozicije života u Srbiji da Nemačka, kao organizovana zemlja, izgleda veoma privlačno. Ipak, posle nekog vremena dosta ljudi zaključi da je takva organizovanost vrlo bliska zatvoru. I jako je sterilno.

Poznajem rodjene Nemce koji su pobegli iz Nemačke jer ih suviše sputava.
Moram dobiti precizan odgovor kako to Nemacka sputava.
U Srbiji dobijes odgovor, videcemo, javicu ti, platicu u petak, isporuka u... "znate, kasnimo....", pa krecu pravdanja....
Ovde, dobijes satnicu od-do okvirno, kada stize poruceno, plata leze u dan, prekovremeni sat se naplacuje, kad kazu da ce javiti, uvek jave.
Nema neodredjenih odgovora i dogovora.
Sve se mora papirom dokazati." Fali ti jedan papir" je ovde tek vazeci sistem.
Imas odgovornost i obavezu, ali i pravo.

Nemci kazu da je zemlja cak i previse uredjena. To je cesto preterivanje. Sistem nije savrsen. Ni jedan. Pronadji koji tebi odgovara.

LjubicaS

Primećen član
Poruka
986
To je moja poenta. Sistem dozvoljava nula fleksibilnosti. Bez obzira koliko je nešto logićno, ako ne piše u uputstvu nema šanse da će da rade van protokola.
Danas sam na poslu dozivela tu stvar.
Moram raditi po protokolu.
Nemci jesu bukve.
Imaju neku cudnu logiku.
Hocu da iznajmim auto. Pitam za jedan, nemaju. To sto pitas, za to i dobijes odgovor. Kao automatski kompjuterskog programa.
Sad saljem druuugi mejl da pitam, imate li neki auto te kubikaze, da, imamo.
O ljudi moji, koliko su kruti ?!

Sensei

Master
Moderator
Poruka
43.307
Danas sam na poslu dozivela tu stvar.
Moram raditi po protokolu.
Nemci jesu bukve.
Imaju neku cudnu logiku.
Hocu da iznajmim auto. Pitam za jedan, nemaju. To sto pitas, za to i dobijes odgovor. Kao automatski kompjuterskog programa.
Sad saljem druuugi mejl da pitam, imate li neki auto te kubikaze, da, imamo.
O ljudi moji, koliko su kruti ?!
Da, o tome pričam. Postali su automati na poslu a kad ti to udje u krv onda postaneš automat i u kući.

LjubicaS

Primećen član
Poruka
986
Da, o tome pričam. Postali su automati na poslu a kad ti to udje u krv onda postaneš automat i u kući.
A u Srbiji sve ok? 😀🤗
Sve kasni, zivot kasni, kasni odgovor na pitanje, ali smo mi opusteni sa tim.
Idealno bi bilo nesto izmedju nemacke uredjenosti i srpske fleksibilnosti.
Nama da je malo Nemaca, a njima nase "sive" zone

LjubicaS

Primećen član
Poruka
986
Ljubice...iz kog razloga nisu kosili travu kraj puta ove godine?Ja sam prosto zaprepastena tolikom njemackom aljkavoscu.😂
Bilo je zapusteno i nepokoseno kao kod nas.😀
P.s.Inace,uredjenje dvorista i cvijetne aranzmane su doveli do savrsenstva.To im svaka cast!
A gde si prosla? 83 miliona ljudi, 16 saveznih pokrajina, milijarde okruga. Svaki ima sopstvenu samoupravu.
Ja sam kod ovih "zelelih" u pokrajini..
Sto se kosenja tice, niko nista ne sme da dira, dok ne dodje tacan termin za kosenje. Veruj mi, da covek ne poveruje.
Zelenu ogradu sopstvenog imanja i travu u dvorustu smes pokositi tacno u odredjenom periodu. Ne smes supu za alat da napravis bez dozvole.

limunada

Elita
Moderator
Poruka
24.827
A gde si prosla? 83 miliona ljudi, 16 saveznih pokrajina, milijarde okruga. Svaki ima sopstvenu samoupravu.
Ja sam kod ovih "zelelih" u pokrajini..
Sto se kosenja tice, niko nista ne sme da dira, dok ne dodje tacan termin za kosenje. Veruj mi, da covek ne poveruje.
Zelenu ogradu sopstvenog imanja i travu u dvorustu smes pokositi tacno u odredjenom periodu. Ne smes supu za alat da napravis bez dozvole.
Ma,salim se,znam da ne mozes znati. 🙂
Ali ovi moji prijatelji kazu da nikada do sada nije bilo toliko nepokoseno,da su iz nekog razloga prestali da kose.
Rekoh...zar to da se desi Svabama...to je skandal.😂

Sara Kej

Iskusan
Poruka
6.421
Moram dobiti precizan odgovor kako to Nemacka sputava.
U Srbiji dobijes odgovor, videcemo, javicu ti, platicu u petak, isporuka u... "znate, kasnimo....", pa krecu pravdanja....
Ovde, dobijes satnicu od-do okvirno, kada stize poruceno, plata leze u dan, prekovremeni sat se naplacuje, kad kazu da ce javiti, uvek jave.
Nema neodredjenih odgovora i dogovora.
Sve se mora papirom dokazati." Fali ti jedan papir" je ovde tek vazeci sistem.
Imas odgovornost i obavezu, ali i pravo.

Nemci kazu da je zemlja cak i previse uredjena. To je cesto preterivanje. Sistem nije savrsen. Ni jedan. Pronadji koji tebi odgovara.
i ti ga malo pretera ali nemogu sad da pisem jer sutra ustajem u 5. Svakako Nemacka je dobra ali nije idealna i oni vole da zanesu zakasne zavrnu!
Upoznala ja cudan sve ovde! I ono sto mogu da kazem i da garantujem stariji nemci su respekt ljudi, izuzetna jedna tajfa koja postuje svakog i sve sto je vredno , ne gledaju nista osim tvoj rad. Mladji su nesto slucno nas, lakocemo i krivina. Strasno je sto su ti isti buducnost.
Mirnu noc zelim🙋🏻‍♀️

snowtrooper

Legenda
Poruka
61.137
Svi navode da je bolji zivot u inostranstvu... Jeste li imali tamo i nekih losih iskustava,da pricamo malo i o tome... i koja su vam losa iskustva,sta im je losije nego kod nas..? Mislim na sve zemlje (zavisi gdje je ko bio) od Njemacke,Amerike,Rusije,Kine pa na dalje 😆

Najteze je prvoj generaciji koja napusti zemlji.
Treba se navici na nove obicaje, navike i kulturu. Neke stvari koje su kod nas normalne su van zabranjene ili neprihvatljive.
Postoji i odredjena jezicka barijera pa se teze stupa u bilo kakve odnose sa lokalnom populacijom a to je jako vazno za integraciju u drustvo.
Velicina mesta takodje igra ulogu i koliko su lokalci otvoreni, nece te isto prihvatiti u 2 susedna mesta iste drzave.

Najteze je ipak sa nasim ljudima koji su otisli a odbijaju da se integrisu u novu sredinu vec misle da su u svojoj kuci i da mogu da rade kako im se prohte.

bas kao

Elita
Poruka
15.612
Najteze je ipak sa nasim ljudima koji su otisli a odbijaju da se integrisu u novu sredinu vec misle da su u svojoj kuci i da mogu da rade kako im se prohte.
ma , kakvi... nas covek se jednako dobro integrise kao paki ili indus, ili vijetnamac, cak i bolje
to sto malo slajfuje sa jezikom, boze moj, i drugi isto, ako ne i gore, tako da je to fama da se nasi ljudi ne integrisu, dok vec sledeca generacija - ne provajuljes uopste da nisu ameri
i druge nacije rade kako im se prohte, pa i nasi, nije to nista cudno, niti zabrinjavajuce... pa i sami ameri rade kako im se prohte, sloboda bre

snowtrooper

Legenda
Poruka
61.137
ma , kakvi... nas covek se jednako dobro integrise kao paki ili indus, ili vijetnamac, cak i bolje
to sto malo slajfuje sa jezikom, boze moj, i drugi isto, ako ne i gore, tako da je to fama da se nasi ljudi ne integrisu, dok vec sledeca generacija - ne provajuljes uopste da nisu ameri
i druge nacije rade kako im se prohte, pa i nasi, nije to nista cudno, niti zabrinjavajuce... pa i sami ameri rade kako im se prohte, sloboda bre

Ne mislim na učenje jezika već na životne navike i nedostatak kućnog vaspitanja.

Ovde postoji kućni red koju poštuju svi ali se uvek nadje neka naša budala da se pravi pametna.

Jedino nase ljude možeš da čuješ u pola noći kako se pijani dernjaju.

bas kao

Elita
Poruka
15.612
Ne mislim na učenje jezika već na životne navike i nedostatak kućnog vaspitanja.
pola amera zeva i podriguje na stavljajuci ruku na usta, pa onda kao fol neki samo kazu: ''excuse me'; ja sam se s' pocetka cudio, jel moguce, a onda se samo pomislim: ma teraj se bre u pm, meni si nasao da zagorvacas zivot. - obaveznno opsujem sebi u bradu.

al', oni sigurno misle sloboda, priroda, sta mozemo? ma yebite se

de se stavi ruka na usta svi znamo, kucno vaspitanje, samo amere niko nije naucio, kako i zasto, ja ne znam.

bas kao

Elita
Poruka
15.612
Jedino nase ljude možeš da čuješ u pola noći kako se pijani dernjaju.
a gde to? ja mislim da ti botujes protiv ''nasih ljudi'', ne znam koji ti je motiv

vidi, ja zivim u usa, znam sve nase ljude, i propalitete i milionere, ja sam amero-srbin, novija emigracija, niza srednja klasa, za tebe burzuj, ne znam sta imas od olajavanja

Poslednja izmena:

snowtrooper

Legenda
Poruka
61.137
a gde to? ja mislim da ti botujes protiv ''nasih ljudi'', ne znam koji ti je motiv

vidi, ja zivim u usa, znam sve nase ljude, i propalitete i milionere, ja sam amero-srbin, novija emigracija, niza srednja klasa, za tebe burzuj, ne znam sta imas od olajavanja

U Češkoj.
Piju i Česi, vikendom se ne štede ali ne galame.
Jedino naši viču u sred noći pijani, sa prozora zgrade se dozivaju...

Ne znam šta je u SAD, drugi kontinent i druge vrednosti koje su meni strane.

Ne znam zašto si uvređen zbog mog pisanja ali kako pišeš ovde pre ćeš ti biti nečiji bot nego ja.

Na forumu pišem već dugo, čak i pre ideje o odlasku iz Srbije.

1208Letoo

Aktivan član
Poruka
1.208
Ja sam par godina Nemackoj.
Dosla sam ovde bez ikakvih predrasuda i bez vecih ocekivanja.
Osnovno pravilo je da pravila nema. Kako k kako gde i kako sta iskusi.
Dakle, mogu ti toliko pomoci Nemci i biti predusretljivi, kako ni jedan tvoj sunarodnik, a mogu biti i povrsno ljubazni, a zapravo hladni i bezobrazni.
Nasi.. Tek u tudjini shvatis ko su "nasi", i da nikada ne mozes biti toliki prijatelj sa Nemcima, koliko sa nasima.

Lose strane - sve se mora unapred planirati, godisnji odmor planiras jos u decembru, kuda god krenes, moras znati sve pojedinosti puta, gde su zakrcenje, alternative, sta gde ima.. Gradovi ogromni.. To ti daje osecaj da si malen, nebitan, zamenljiv, kao onaj hrcak u tocku, da zivot melje..
Funkcionises na stranom jeziku. Ne mozes bas sve reci onako socno, lepo, zanimljivo, vrcavo, kako bi na svom jeziku. Na zalost, to mnogo smeta. To nisi ti TI. Ovo govori osoba, ciji jezik je odlican.

Ovo je jedna velika skola. Puno se nauci, covek duhovno ojaca i porastem, jer mora, nema kud. Nije za svakog definitivno.
Ovde se desi da nemas godisnji jer nema ko da radi

marajci

Početnik
Poruka
2
Jako zanimljiva tema. Ja takodje zivim u Nemackoj vise od deset godina. Ovde sam studirala, radim i zivim ili zivotarim, kako se uzme. Rado zivim u Nemackoj, ali nisam slijepa na mane ovog drustva. Ne volim generalizacije, pogotovo one tipa: Kod nas je sve katastrofa i ljudi i zemlja, a na zapadu je sve super. To moze da izjavi samo neko ko zivot u inostranstvu poznaje samo preko tv-a ili eventualno nekog putovanja. Takodje to pljuvanje svega srpskog, a velicanje recimo germanskog. Nemacka se poslednjih godina jako brzo mijenja,evropska unija bukvalno guta sva nacionalna i kulturoloska obiljezja, sadasnja vlada je najbolji primjer toga. Kao da smo u borgu.
Sta mi nedostaje: ne znam ni sama, Ranije mnogo vise stvari nego sada. Ja sam dosla kao mlada, jezik sam vec znala tako da nisam nikad imala jezicku barijeru. Otudjenost i ponekad usamljenost vjerovatno. Pogotovo sto kako vrijeme prolazi sve vise se gube kontakti u matici i kad odem u posjetu porodici i vidim se sa starim prijateljima osjeti se neka udaljenost. Jednostavno zivimo nekim drugim zivotima.
Sto se tice kontakra sa nasim ljudima, imam ga jako malo sticajem okolnosti. Studirala sam u gradu gdje nije bilo bas nase zajednice, sad sam u gradu gdje ih je puno, ali sam ja izgradila kontakte sa nekim drugim ljudima. Nasih ljudi ima svakakvih, naravno kao i Nijemaca. Ipak, nasa emigracija poslednjih 10-ak godina se mnogo razlikuje od one prve generacije. Sada dolaze i masovno obrazovani ljudi, to je neka druga prica.

<r

LjubicaS

Primećen član
Poruka
986
Jako zanimljiva tema. Ja takodje zivim u Nemackoj vise od deset godina. Ovde sam studirala, radim i zivim ili zivotarim, kako se uzme. Rado zivim u Nemackoj, ali nisam slijepa na mane ovog drustva. Ne volim generalizacije, pogotovo one tipa: Kod nas je sve katastrofa i ljudi i zemlja, a na zapadu je sve super. To moze da izjavi samo neko ko zivot u inostranstvu poznaje samo preko tv-a ili eventualno nekog putovanja. Takodje to pljuvanje svega srpskog, a velicanje recimo germanskog. Nemacka se poslednjih godina jako brzo mijenja,evropska unija bukvalno guta sva nacionalna i kulturoloska obiljezja, sadasnja vlada je najbolji primjer toga. Kao da smo u borgu.
Sta mi nedostaje: ne znam ni sama, Ranije mnogo vise stvari nego sada. Ja sam dosla kao mlada, jezik sam vec znala tako da nisam nikad imala jezicku barijeru. Otudjenost i ponekad usamljenost vjerovatno. Pogotovo sto kako vrijeme prolazi sve vise se gube kontakti u matici i kad odem u posjetu porodici i vidim se sa starim prijateljima osjeti se neka udaljenost. Jednostavno zivimo nekim drugim zivotima.
Sto se tice kontakra sa nasim ljudima, imam ga jako malo sticajem okolnosti. Studirala sam u gradu gdje nije bilo bas nase zajednice, sad sam u gradu gdje ih je puno, ali sam ja izgradila kontakte sa nekim drugim ljudima. Nasih ljudi ima svakakvih, naravno kao i Nijemaca. Ipak, nasa emigracija poslednjih 10-ak godina se mnogo razlikuje od one prve generacije. Sada dolaze i masovno obrazovani ljudi, to je neka druga prica.

<r
Saglasna. Ovo, u sta se Unija pretvara, je zabrinjavajuce. Gubi se svaki vid suverenosti, jer manje drzave su tu tek za lakse migracije radnika iz siromasnijih u razvijenije drzave clanice, kao i za laksi plasman robe. A da li da uopste i komentarisem sadasnju Vladu? Pozdrav iz BW

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.