Lose strane zivota u inostranstvu?

LjubicaS

Primećen član
Poruka
989
Без језика сте ништа..док год језик не знате ви сте грађанин другог реда...
Retko koji stranac se bakce jezikom. Uglavnom je u pitanju osnovni nivo konverzacije. Toliko ih znam, a jezik je ocajan. Ali i pored toga, zaradjuje se. Negovatelji pogotovo. Za pranje dupeta i "kicma trans" poslove, tipa rad u Industriji ili na gradjevini, i onako ne moras da briljiras u jezickim sposobnostima.
Ne znam kog sam reda gradjanin, osecam se strancem i to se nece promeniti. Ali mi je znanje jezika donelo u toliko veci osecaj prijatnosti. U ocima sagovornika izgledas bar uljudnije i pametnije.

Poruka
8.373
Svi navode da je bolji zivot u inostranstvu... Jeste li imali tamo i nekih losih iskustava,da pricamo malo i o tome... i koja su vam losa iskustva,sta im je losije nego kod nas..? Mislim na sve zemlje (zavisi gdje je ko bio) od Njemacke,Amerike,Rusije,Kine pa na dalje 😆
Zanimljiva tema. Svi uvek pišu samo kako je vani med i mleko. Bilo bi interesantno čuti drukčija (objektivna?) mišljenja.

Poruka
8.373
Retko koji stranac se bakce jezikom. Uglavnom je u pitanju osnovni nivo konverzacije. Toliko ih znam, a jezik je ocajan. Ali i pored toga, zaradjuje se. Negovatelji pogotovo. Za pranje dupeta i "kicma trans" poslove, tipa rad u Industriji ili na gradjevini, i onako ne moras da briljiras u jezickim sposobnostima.
Ne znam kog sam reda gradjanin, osecam se strancem i to se nece promeniti. Ali mi je znanje jezika donelo u toliko veci osecaj prijatnosti. U ocima sagovornika izgledas bar uljudnije i pametnije.
Tačno.
Bez jezika si divljak, za pranje suđa i d.upeta. Sa znanjem jezika je već nešto drugo, mada i onda akcent preostaje i uvek ćeš naić na budale koje će ti po tome sudit. Ali, tako je i u Srbiji.

LjubicaS

Primećen član
Poruka
989
Zanimljiva tema. Svi uvek pišu samo kako je vani med i mleko. Bilo bi interesantno čuti drukčija (objektivna?) mišljenja.
Sta Vas bas konkretno zanima? Pitanje je kompleksno i opsirno, a odgovor zavisi od toliko faktor. Pisala sam ja u prethodnim komentarima.
Med i mleko je ako uzmete u obzir da o hrani, racunima, kiriji, odeci, obuci, sitnim kreditima za namestaj, jeftiniji polovni auto, telefone, TV, uopste ne razmisljate. Dakle, to placate 'ladno. Usluge su skupe. Skracivanje krajeva kise 17-40 E. Zavisi od frizera, renomea, pokrajine, skracivanje pantalona 22E, masaza 80E.. Dolazak matora samo 100 E za pocetak.

LjubicaS

Primećen član
Poruka
989
Tačno.
Bez jezika si divljak, za pranje suđa i d.upeta. Sa znanjem jezika je već nešto drugo, mada i onda akcent preostaje i uvek ćeš naić na budale koje će ti po tome sudit. Ali, tako je i u Srbiji.
Iako je moj jezik B2/C1, prala sam i sudove i dupeta.
Razlog. Nemogucnost nostrifikacije diplome. Za vecinu poslova, koji su OK placeni potrebno je imati zavrsenu skolu u EU ili nostrifikovanu diplomu.
Mada, ja imam sasvim OK posao, bez nostrifikovanule diplome. Svidela sam se vlasnicima, jezik OK, imala sam srecu.

Poruka
8.373
Iako je moj jezik B2/C1, prala sam i sudove i dupeta.
Razlog. Nemogucnost nostrifikacije diplome. Za vecinu poslova, koji su OK placeni potrebno je imati zavrsenu skolu u EU ili nostrifikovanu diplomu.
Mada, ja imam sasvim OK posao, bez nostrifikovanule diplome. Svidela sam se vlasnicima, jezik OK, imala sam srecu.
Super je da se javio neko popit tebe, obzirom da većina Srba misli kako će čim se pojave u EU da im prostru crven tepih. Mislim karikiram, ne misle bukvalno to, ali veruj mi da ma klinčadije koja to bukvalno misli. Uglavnom čuješ samo kako tamo rastu pečeni pilići po drveću, što mi je naročito smešno jer imam EU državljanstvo, živela sam tamo i urnebesno mi je kad ljudi glume ludilo.

Владан

Buduća legenda
Poruka
33.077
Super je da se javio neko popit tebe, obzirom da većina Srba misli kako će čim se pojave u EU da im prostru crven tepih. Mislim karikiram, ne misle bukvalno to, ali veruj mi da ma klinčadije koja to bukvalno misli. Uglavnom čuješ samo kako tamo rastu pečeni pilići po drveću, što mi je naročito smešno jer imam EU državljanstvo, živela sam tamo i urnebesno mi je kad ljudi glume ludilo.
Нема црвеног тепиха али кад радиш можеш и пристојно да зарадиш и да планираш нека финансијска улагања које се није могло од српске плате јер све је ишло скромно само на рачуне и храну и то је било питање
.. Рецимо моја сатница је тачно 5 пута већа од ове из Србије а ради се о истом послу. Леп осећај,самопоуздање кад видиш да знање може бити адекватно плаћено.

LjubicaS

Primećen član
Poruka
989
Ludilo glume ljudi sa kompleksima, koji ne rade na duhovnosti, ne citaju nista, ne doskolovavaju se, ne idu na liturgiju, nikakav vid rada na svojoj licnosti. Po pravilu imaju dobar auto, a zive kao podstanari. Lajrdija zivota.
Znam lika, istu platu kao ja, kupi Balenciaga majicu, Hugo itd... Ja kupujem H&M bluzice, haljinice... ili kad dodjem u Srbiju. Uglavnom za do 20-30E.
Nemci, koji dobro zive, se ne kindjure.
Oni gledaju kapitalne stvari, da uloze u biznis, plate deci studiranje u Kanadi ili USA, dobra nekretnina.
Kad dodjem medju svoje dole, ja dodjem da se grlim, ljubim, uzivam. Sramota me je da se pohvalim, svesna da mnogi ljudi duguju za grejanje i struju. Vidim racuna da im moja sreca ne izazove tugu.

Владан

Buduća legenda
Poruka
33.077
Tačno.
Без језика није битно да ли си у канцеларији или прање суђа ствари проматрам мало друкчије и ту професија нема везе.
Језик је потребно знати да би се уклопио у друштво, социјализовао... Ружан је осећај нпр да ти касирка самопослуге нешто говори а да не знаш шта прича, или колега на послу. Битно је знати језик, опуштеније,самопоуздање,заиста леп осећај..немаш осећаја да си грађанин другог реда...

LjubicaS

Primećen član
Poruka
989
Без језика није битно да ли си у канцеларији или прање суђа ствари проматрам мало друкчије и ту професија нема везе.
Језик је потребно знати да би се уклопио у друштво, социјализовао... Ружан је осећај нпр да ти касирка самопослуге нешто говори а да не знаш шта прича, или колега на послу. Битно је знати језик, опуштеније,самопоуздање,заиста леп осећај..немаш осећаја да си грађанин другог реда...
Tacno. Ponosna sam koliko dobro govorim jedan strani jezik. Volim govornu kulturu, na kom god jeziku.
Covek je i socijalno bice. Potrebni su mu socijalni kontakti.

Владан

Buduća legenda
Poruka
33.077
Са овом болдованим се поготово слажем. Учим језик да бар знам конверзацијски. Имам колегу не зна ни добро јутро да каже а што је најгоре нити жели да зна. Не бих могао тако.

Sara Kej

Iskusan
Poruka
6.421
Lepo je sto se hvalite!
da se vratim na temu, recimo fali drugarastvo, nemozes da 30 i vise godina da krenes da gradis priljateljstvo i drugarrstvo, hrana je losija- drugacija.
Dosta svedeno na Termini i okupacije oko istih, nema spontanost i neka toplina u medjuljudskim odnosima vec sve svedeno na obazrivost i neku korist.

LjubicaS

Primećen član
Poruka
989
To je lepo od tebe, jer gastarbajteri koje ja znam su dolazili u Srbiju i čekali da ih rođaci dočekaju s jagnjetom na ražnju i nedelju dana ih vode po večerinkama. Deci su dnosili po Milku i mislili su da je to to. Govorili su: vama je ove sve jeftino.

Jagnjetina u Srbiji nije jeftina.
U mom selu se kaze, najela se vaska..
Tuzno je to koliko su ljudi otudjeni od sebe i gordi. Istinski srecan covek je ljubazan i beskrajno pun razumevanja.
Najsrecniji je covek kad je totalno zaljubljen. Da li takav covek prgavi, soli pamet, prosipa vazne zivotne mudrosti...?
Ma jok. Samo se smeska. Sve mu potaman.
Ti gasterbajteri su ogorceni, a dusu pune cinjenicom da je mnogima gore nego njima.
Mene takvi ljudi ne zanimaju. Ja sam njima antipaticna, a i oni meni. Obistrana antipatija 😁

Poruka
8.373
Нема црвеног тепиха али кад радиш можеш и пристојно да зарадиш и да планираш нека финансијска улагања које се није могло од српске плате јер све је ишло скромно само на рачуне и храну и то је било питање
.. Рецимо моја сатница је тачно 5 пута већа од ове из Србије а ради се о истом послу. Леп осећај,самопоуздање кад видиш да знање може бити адекватно плаћено.
Drago mi je zbog tebe. I moj čOek bi za svoj posao na zapadu zarađivao jedno dva i po puta više, ali smo se mi zasad našli i ovde. Ne bih htela nikako da moramo igde ići, mada ko zna.

LjubicaS

Primećen član
Poruka
989
Lepo je sto se hvalite!
da se vratim na temu, recimo fali drugarastvo, nemozes da 30 i vise godina da krenes da gradis priljateljstvo i drugarrstvo, hrana je losija- drugacija.
Dosta svedeno na Termini i okupacije oko istih, nema spontanost i neka toplina u medjuljudskim odnosima vec sve svedeno na obazrivost i neku korist.
To je taj jadac... Osecaj pripadnosti naciji.

Za dobre prijatelje nikad nije kasno. Ljudi se nadju i u poznijim godinama. Po dijaspori ima puno ljudi sa Balkana.. Ko zna..
Ja ne ocekujem da nadjem prijatelje do groba medju Nemcima. Od kada sam sebi utuvila u glavu da ja nissm oni, da ne govorim kao maternji govornik niti cu ikad moci, kao i da nikad necu steci medju njima prijatelje do groba, osecam lakocu. Nemam pritisak.

LjubicaS

Primećen član
Poruka
989
To je taj jadac... Osecaj pripadnosti naciji.

Za dobre prijatelje nikad nije kasno. Ljudi se nadju i u poznijim godinama. Po dijaspori ima puno ljudi sa Balkana.. Ko zna..
Ja ne ocekujem da nadjem prijatelje do groba medju Nemcima. Od kada sam sebi utuvila u glavu da ja nissm oni, da ne govorim kao maternji govornik niti cu ikad moci, kao i da nikad necu steci medju njima prijatelje do groba, osecam lakocu. Nemam pritisak.
Hrana? Svega ima. Plazma, kore, sir slan, slag, sve sam nasla osim volujskog srca 😄

limunada

Elita
Moderator
Poruka
24.827
Sve ovo sto je Ljubica rekla su skoro identicno rekli i moji prijatelji koji dugo godina zive u Njemackoj.
A nesto od toga sam i ja sama zakljucila iz nekoliko turistickih posjeta tamo.
Ono sto se meni bitno svidja u Njemackoj u odnosu na nas, je to sto mozes da radis bilo sta (naravno u legalnom okviru 😂), a da te niko ne gleda cudno, ne zabada nos u tvoju privatnost,a pogotovo ne komentarise ono sto ne bi trebalo da ga se tice.
Mozes biti nekako slobodan i opusten u tom smislu.
A ono sto mi je islo na zivce i sto bi mi islo na zivce da zivim tamo su ti neki "termini".Nista ne mozes da uradis spontano,sve je u terminima i stalno strahujes da ne omasis termin.A na termin cekas nekad i mjesecima.

LjubicaS

Primećen član
Poruka
989
Sve ovo sto je Ljubica rekla su skoro identicno rekli i moji prijatelji koji dugo godina zive u Njemackoj.
A nesto od toga sam i ja sama zakljucila iz nekoliko turistickih posjeta tamo.
Ono sto se meni bitno svidja u Njemackoj u odnosu na nas, je to sto mozes da radis bilo sta (naravno u legalnom okviru 😂), a da te niko ne gleda cudno, ne zabada nos u tvoju privatnost,a pogotovo ne komentarise ono sto ne bi trebalo da ga se tice.
Mozes biti nekako slobodan i opusten u tom smislu.
A ono sto mi je islo na zivce i sto bi mi islo na zivce da zivim tamo su ti neki "termini".Nista ne mozes da uradis spontano,sve je u terminima i stalno strahujes da ne omasis termin.A na termin cekas nekad i mjesecima.
Termin jedino jos nemas u obavljanju kupovine.
Da, svako gleda svoja posla. Postuje se dogovor, rec, termin, privatnost. Imas odgovornost za obavljen posao. Tacno se zna za sta je ko odgovoran. Hijerarhija u poslu strogo odredjena. Kad se zabrlja, prvo se gleda ko je direktno kriv kao i ko je za tu osobu nadlezni. Tako se i kaznjavaju i nagradjuju. Sve se pise, belezi, notira.
Postansko sanduce uvek puno. Stalno stizu neka obavestenja. U Srbiji nisam dobila 5 pisama u zivotu. Ovde - redovno.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
43.312
Termin jedino jos nemas u obavljanju kupovine.
Da, svako gleda svoja posla. Postuje se dogovor, rec, termin, privatnost. Imas odgovornost za obavljen posao. Tacno se zna za sta je ko odgovoran. Hijerarhija u poslu strogo odredjena. Kad se zabrlja, prvo se gleda ko je direktno kriv kao i ko je za tu osobu nadlezni. Tako se i kaznjavaju i nagradjuju. Sve se pise, belezi, notira.
Postansko sanduce uvek puno. Stalno stizu neka obavestenja. U Srbiji nisam dobila 5 pisama u zivotu. Ovde - redovno.
kao neko ko voli spontanost i slobodu odlučivanja, meni taj nemački sistem zvuči kao konc logor.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
43.312
Kao neko, ko voli odgovor, tacnost, poslovnost, postovanje tudjeg vremena i novca, kao i svog - Nemacka idealna. U tom smislu, ne i privatno..
Shvatam iz pozicije života u Srbiji da Nemačka, kao organizovana zemlja, izgleda veoma privlačno. Ipak, posle nekog vremena dosta ljudi zaključi da je takva organizovanost vrlo bliska zatvoru. I jako je sterilno.

Poznajem rodjene Nemce koji su pobegli iz Nemačke jer ih suviše sputava.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.