Ljubav = trpljenje

~sweet girl~

Domaćin
Poruka
3.154
Iz hrišćanstva dolazi ideja trpljenja,
A kako smo izgubili Boga za smisao života
Smisao smo našli u partneru i vezi, a ideja mučenja, žrtvovanja i trpljenja iz ljubavi ostaje.
Zar nismo tu zamjenili neke teze, kako je partnerska ljubav žrtvovanje i trpljenje?

I možemo li voljenje nekoga poistovjećivati sa davanjem (vremena, prihvatanja, opraštanja...) umjesto trpljenjem?
 
Iz hrišćanstva dolazi ideja trpljenja,
A kako smo izgubili Boga za smisao života
Smisao smo našli u partneru i vezi, a ideja mučenja, žrtvovanja i trpljenja iz ljubavi ostaje.
Zar nismo tu zamjenili neke teze, kako je partnerska ljubav žrtvovanje i trpljenje?

I možemo li voljenje nekoga poistovjećivati sa davanjem (vremena, prihvatanja, opraštanja...) umjesto trpljenjem?
U koji deo od
1. ljubav
2. seks
ovo spada?
 
Iz hrišćanstva dolazi ideja trpljenja,
A kako smo izgubili Boga za smisao života
Smisao smo našli u partneru i vezi, a ideja mučenja, žrtvovanja i trpljenja iz ljubavi ostaje.
Zar nismo tu zamjenili neke teze, kako je partnerska ljubav žrtvovanje i trpljenje?

I možemo li voljenje nekoga poistovjećivati sa davanjem (vremena, prihvatanja, opraštanja...) umjesto trpljenjem?

То хришћанство такође каже да имаш мозак у глави па стога не чини бесмислене жртве.
 
Pa ne moze kao pre ubacili zenama rovca, da rade za druge za pare i da ih trose van familije,tu je nastao problem neposvecenost svojim ciljevima,najbitnijem partneru i deci,msm i decu imati je zrtvovanje sebe 100% ali ta zrtva prija ,pa onda moze valjda i lonac pasulja i da se ukljuci masina,sredi ponekad kuca,operu muzu noge i tako
 
То хришћанство такође каже да имаш мозак у глави па стога не чини бесмислене жртве.
Trpljenje je vrlina i nisam dostojna ni po znanju, ni pobožnosti da pričam o tome.
Inače, vjernica sam.

Ja samo primjetih na forumu da ljudi ljubavni, partnerski odnos vežu sa "tepljenje, žrtvovanje, mučenje" itd.
Nije mi jasno da li smo svjesni da ne trpimo već da biramo da prihvatimo osobu, ako možemo.
Nije lako, trudim se i sama.
Ali ne posmatram sebe kao nekoga ko trpi, jer mogu uvijek napustiti odnos. Ali ne želim.
 
Iz hrišćanstva dolazi ideja trpljenja,
A kako smo izgubili Boga za smisao života
Smisao smo našli u partneru i vezi, a ideja mučenja, žrtvovanja i trpljenja iz ljubavi ostaje.
Zar nismo tu zamjenili neke teze, kako je partnerska ljubav žrtvovanje i trpljenje?

I možemo li voljenje nekoga poistovjećivati sa davanjem (vremena, prihvatanja, opraštanja...) umjesto trpljenjem?

Кога интересују агенде цивилног друштва и интерпретација хришћанства, осим слабића и декадената.?!?
 
Niko ne može naći idealnog partnera i zato mora postojati fleksibilnost. Zapad je to uništio govoreći "Ne morate da trpite bilo koga, ne trebaju vam muškarci". Recimo, suprug zarađuje jako pozamašnu sumu novca za porodicu, prebaci nešto ženi što se njoj ne dopadne ili on nije u pravu u tom momentu, ali ona umesto da prećuti i kaže "Ok, on mnogo radi, žrtvuje svoje vreme da bi meni i našoj deci bilo bolje", ona prelazi u napad i dramu. Ne može tako. Nekada se mora biti fleksibilan i prećutati nešto.
 
Кога интересују агенде цивилног друштва и интерпретација хришћанства, осим слабића и декадената.?!?
Upravu si.
Čudni ljudi čudno žive i zapravo me treba boliti uvo da pomažem svijetu.
Hvala!
Koliko mi fali te muške odvažnosti ili prisutnosti da svjesnije izanaliziram šta što činim!!! Pomaganje je baš moja boljka.


Stvarno se tema može zaključati.
 
Trpljenje je vrlina i nisam dostojna ni po znanju, ni pobožnosti da pričam o tome.
Inače, vjernica sam.

Ja samo primjetih na forumu da ljudi ljubavni, partnerski odnos vežu sa "tepljenje, žrtvovanje, mučenje" itd.
Nije mi jasno da li smo svjesni da ne trpimo već da biramo da prihvatimo osobu, ako možemo.
Nije lako, trudim se i sama.
Ali ne posmatram sebe kao nekoga ko trpi, jer mogu uvijek napustiti odnos. Ali ne želim.

Не знам да ли се може направити функционални однос, а да нема међусобног прилагођавања и жртвовања нечега зарад заједнице. Можда грешим. Поента је да то буде смислено, да постоји позитиван резултат тога на личном и заједничком плану.
 
Iz hrišćanstva dolazi ideja trpljenja,
A kako smo izgubili Boga za smisao života
Smisao smo našli u partneru i vezi, a ideja mučenja, žrtvovanja i trpljenja iz ljubavi ostaje.
Zar nismo tu zamjenili neke teze, kako je partnerska ljubav žrtvovanje i trpljenje?

I možemo li voljenje nekoga poistovjećivati sa davanjem (vremena, prihvatanja, opraštanja...) umjesto trpljenjem?
Partnerstvo i ljubav između dvoje ljudi treba da bude uzajamno poštovanje, podrška, razumevanje i rad na zajedničkom dobru. To uključuje davanje vremena, prihvatanje, opraštanje, ali ne nužno i patnju ili trpljenje
 
Upravu si. Saglasna sam. Ovo je gordo od mene.
čovek je ono što čini. ne ono što misli o sebi ili šta drugi misle ili kažu o njemu.
važno je, dakle, što činimo a naše misli ne moraju biti valjane. šta više uglavnom to nisu. zato nam i služi um da nadje pravu misao.

ljubav nije trpljenje. seti se samo ljubavi prema deci.

izdržati tudje neosećanje ne treba da ti bude teško. to i nije trpljenje. drugi greši pa trebaš i ti? ne treba uzvraćati ali ima smisla pokazati nezadovoljstvo na tudji neosećaj.
 
Stvar je kulture koju je oblikovalo hriscanstco na nasem podneblju.
I od toga se ne moze tek tako pobeci. To su slojevi uslovljavanja kroz vekove.
A hriscanstco je patnja. To oznacava. Pocev od Isusa koji je patio za nase grehe, preko svetaca koji postaju sveci patnjom, sve do fraza " napacen, napacena, napacen narod, a muka divna zena, sva se napatila ceo zivot, a coveka sav se zrtvovao i patio.
Zena koja radja pati, sva se napatila da rodi, svetica. On radi dva posla pati svetac.
A kad pogledas, ta patnja i nije bas prakticna. Nije efikasna u smislu trosenja kreativne energije i rrsavanja problema.
A isto lako predje u fanatizam.
Evo ti primer tamo ako se dobro secam u 16 veku bila je jedna katolicka grana, zaboravio sam im ime, cini mi se u francuskoj, koji su verovali da im vatra ne moze nista jer pravog hriscanina bog cuva od vatre. Pa su se tako palili i testirali koji je pravi hriscanin. Uzgred, pitam se kako su to uspeli sve da opravdaju sebi kad ih se toliko pogorelo. No.. Budale, sto bi kesic rekao.

Romantika: iz takve kulture proziasla isto tako zagovara patnju u ljubavi. Zabranjena ljubav- simbol izazova kod spajanja muskarca i zene kao i priznanje loseg sistema koji je rigidan, pa se tu gotovo uvek provlaci patnja kao nekakav dokaz i manifestacija ljubavi. A u stvari je odraz loseg drustva.
Voleli se, ali njega odvedose u rat, pa je prosao kroz pakao, pa kad se vratio ljubav i dalje medju njima, a ona ga jos vise zavolela.
Ili eto titanik, zrtva. Tamo sam napisao koja je patologija u pitanju.
Ana karrnjina, bacanje pod voz.
Njegos, oplakuje snaja, ako se dobro secam, sina mandusica, a ovaj zadivljen i iskreno ljubomoran kako ga lepo oplakuje. Maltene i on bi voleod a njega neko kokne da bi ga ova oplakivala.

Poslednji Mohikanac, trka ko ce da se zrtvuje za, pa realno prazne karatere ako nista. Jer nema nista istinski dusevno da te veze za one dve zene. Hladne, smerne, ni malo smisla za humor, pozitivnog pogleda na zivot, kreativna, poletna, sta god. Bukvalno su ko srednjevekovne slike, piju caj u sesiricima. Pa i jedinu vrednost koju pokazase je zrtva. Onaj oficir kojeg je napusavala tokom celog filma i gledala ga sa visine, zrtvova se za nju da bi ona prezivela. Onaj jedan mohikanac na noz za ovu, sam na njih 10 (nepromisljeno i fatalno uzgred) isekose ga, ona plava kad to vide skoci i ona. Znaci opsti potop. Katastrofa.

Kako sve to vaspitava ljude i kako gledaju na ljibav, porodicu?

Lose je jer nemas psiholoski, zdrave dusevne vrednosti kao osnovu.

Pa kad se kod nas opisuje porodica i ljubav, kaze se: shta ti fali, patis i zrtvujes se jos zarad porodice i u tome treba da uzivas. Tu je navodno char.
Jok brate, patnja je zrtva, ono kad se mora o to je tragedija a ne ljubav. Daj ti meni razlog zasto? Sta je pozitivno u tome, a ne neka perverzna negativnost oslikana alegoricki kao pozitivnost i fanatizam. Jer u tom slucaju onda bude prazna.
 
čovek je ono što čini. ne ono što misli o sebi ili šta drugi misle ili kažu o njemu.
važno je, dakle, što činimo a naše misli ne moraju biti valjane. šta više uglavnom to nisu. zato nam i služi um da nadje pravu misao.

ljubav nije trpljenje. seti se samo ljubavi prema deci.

izdržati tudje neosećanje ne treba da ti bude teško. to i nije trpljenje. drugi greši pa trebaš i ti? ne treba uzvraćati ali ima smisla pokazati nezadovoljstvo na tudji neosećaj.
Ja ne mislim da je ljubav tepljenje vec davanje oprosta, razumijevanja, zagrljaja, dodira, PRIHVATANJA.

Ali sam ostavila temu jer sam primjetila kod forumaša drugačiji pristup, sa kojim nisam saglasna. I cilj je bio da se prodiskutuje, da vidim gdje se trpi i sta
 
Stvar je kulture koju je oblikovalo hriscanstco na nasem podneblju.
I od toga se ne moze tek tako pobeci. To su slojevi uslovljavanja kroz vekove.
A hriscanstco je patnja. To oznacava. Pocev od Isusa koji je patio za nase grehe, preko svetaca koji postaju sveci patnjom, sve do fraza " napacen, napacena, napacen narod, a muka divna zena, sva se napatila ceo zivot, a coveka sav se zrtvovao i patio.
Zena koja radja pati, sva se napatila da rodi, svetica. On radi dva posla pati svetac.
A kad pogledas, ta patnja i nije bas prakticna. Nije efikasna u smislu trosenja kreativne energije i rrsavanja problema.
A isto lako predje u fanatizam.
Evo ti primer tamo ako se dobro secam u 16 veku bila je jedna katolicka grana, zaboravio sam im ime, cini mi se u francuskoj, koji su verovali da im vatra ne moze nista jer pravog hriscanina bog cuva od vatre. Pa su se tako palili i testirali koji je pravi hriscanin. Uzgred, pitam se kako su to uspeli sve da opravdaju sebi kad ih se toliko pogorelo. No.. Budale, sto bi kesic rekao.

Romantika: iz takve kulture proziasla isto tako zagovara patnju u ljubavi. Zabranjena ljubav- simbol izazova kod spajanja muskarca i zene kao i priznanje loseg sistema koji je rigidan, pa se tu gotovo uvek provlaci patnja kao nekakav dokaz i manifestacija ljubavi. A u stvari je odraz loseg drustva.
Voleli se, ali njega odvedose u rat, pa je prosao kroz pakao, pa kad se vratio ljubav i dalje medju njima, a ona ga jos vise zavolela.
Ili eto titanik, zrtva. Tamo sam napisao koja je patologija u pitanju.
Ana karrnjina, bacanje pod voz.
Njegos, oplakuje snaja, ako se dobro secam, sina mandusica, a ovaj zadivljen i iskreno ljubomoran kako ga lepo oplakuje. Maltene i on bi voleod a njega neko kokne da bi ga ova oplakivala.

Poslednji Mohikanac, trka ko ce da se zrtvuje za, pa realno prazne karatere ako nista. Jer nema nista istinski dusevno da te veze za one dve zene. Hladne, smerne, ni malo smisla za humor, pozitivnog pogleda na zivot, kreativna, poletna, sta god. Bukvalno su ko srednjevekovne slike, piju caj u sesiricima. Pa i jedinu vrednost koju pokazase je zrtva. Onaj oficir kojeg je napusavala tokom celog filma i gledala ga sa visine, zrtvova se za nju da bi ona prezivela. Onaj jedan mohikanac na noz za ovu, sam na njih 10 (nepromisljeno i fatalno uzgred) isekose ga, ona plava kad to vide skoci i ona. Znaci opsti potop. Katastrofa.

Kako sve to vaspitava ljude i kako gledaju na ljibav, porodicu?

Lose je jer nemas psiholoski, zdrave dusevne vrednosti kao osnovu.

Pa kad se kod nas opisuje porodica i ljubav, kaze se: shta ti fali, patis i zrtvujes se jos zarad porodice i u tome treba da uzivas. Tu je navodno char.
Jok brate, patnja je zrtva, ono kad se mora o to je tragedija a ne ljubav. Daj ti meni razlog zasto? Sta je pozitivno u tome, a ne neka perverzna negativnost oslikana alegoricki kao pozitivnost i fanatizam. Jer u tom slucaju onda bude prazna.
Saglasna sam sa svime. Baš dobro rečeno.
Najviše mi se dopada ovo povezivanje patnje sa odsustvom kreativnosti, lakoće, mekoće, a kod žena onda i ženstvenosti.
I sada sam baš pomislila kako je meni trenutno divno. Imam vrijeme da se našminkam, sredim, skuvam, da se družim, treniram, čitam, za hobije, razmišljam, da vodim dnevnike, hej!

Ali dobro, patila sam se i proisteklo je iz toga samopoznanje.
Znaš ono kad ne znaš sebe, ni granice postaviti, onda patiš jer drugi ne znaju dokle mogu.
E pa šta je ta patnja u ljubavi nego baš to? Nepoznavanje sebe, samim tim i partnera, to je življenje nekih zamisli, a ne realnosti.
Zar ne?
 
Saglasna sam sa svime. Baš dobro rečeno.
Najviše mi se dopada ovo povezivanje patnje sa odsustvom kreativnosti, lakoće, mekoće, a kod žena onda i ženstvenosti.
I sada sam baš pomislila kako je meni trenutno divno. Imam vrijeme da se našminkam, sredim, skuvam, da se družim, treniram, čitam, za hobije, razmišljam, da vodim dnevnike, hej!

Ali dobro, patila sam se i proisteklo je iz toga samopoznanje.
Znaš ono kad ne znaš sebe, ni granice postaviti, onda patiš jer drugi ne znaju dokle mogu.
E pa šta je ta patnja u ljubavi nego baš to? Nepoznavanje sebe, samim tim i partnera, to je življenje nekih zamisli, a ne realnosti.
Zar ne?
Naravno.

P to su normalne stvari, imati svoj licni prostor da se ispunis. Tako treba i u ljubavi. Zajedno, ali i licni prostror i vreme za sebe.

Tu bih rekao ne samo nepoznavanje - covek otkriva sebe celog zivota, ali ok, treba znati svoje trenutne limite - naravno i postovati, vec neprihvatanje sebe. Sebe sklanjas u zapecak, znaci ne prihvatas svoje prisustvo u datom kontekstu. A to nije dobro ni za druge ni tebe. Ok ima onaj zdrav momenat, na pr kada postanes roditelj i onda su ti drugi na prvom mestu - ali to je zdrav mehanizam u datim okolnostima - prestanes da se opterecujes sobom. Jer covek ume i da se preoptereti sobom. S tim sto to ne znaci da je to to. Moras se vratiti u nekom trenutku, ako nista da dajes zdrav primer detetu.
Dakle razlika izmedju davanja i prioritetima i ispraznom fanatizmu koji je katastrofalan.

Evo, dragi Hriscani. Zasto vas vidjam toliko nezagrljene? Dakle tipicna porodica ili par hriscana nikad da se zagrle, poljube. I znam da se to i ne radi tako ni u kuci. Poljubite se brate, pruzite neznost, zagrlite se, zagrli zenu i poljubi je pred detetom. Pokazi i nauci dete. Sta radis Ti, to tvoje dete uci od tebe. Nek uce jbte te vrednosti.

A ne, vec ko dva mucenika. Sede i pricaju o patnjama i zrtvama. Lep primer za decu. E moji "vi".
 
Iz hrišćanstva dolazi ideja trpljenja,
A kako smo izgubili Boga za smisao života
Smisao smo našli u partneru i vezi, a ideja mučenja, žrtvovanja i trpljenja iz ljubavi ostaje.
Zar nismo tu zamjenili neke teze, kako je partnerska ljubav žrtvovanje i trpljenje?

I možemo li voljenje nekoga poistovjećivati sa davanjem (vremena, prihvatanja, opraštanja...) umjesto trpljenjem?

Ljubav ≠ trpljenje.
Ljubav = sreća.

End of story.
 

Back
Top