Linux sa XFCE - ono što Windows korisnici traže?

Može.to I sa
Kod:
locate *.jpg
. Jedino ti treba posebna baza u kojoj su samo podaci iz tog foldera.

Може и са ls...

Рецимо да желиш да претражиш нешто у Музици и ако знаш структуру значи да иде прво извођач па албум онда можеш да урадиш ово...

ls -r Music/**/**/*ime* ☺️

Да видиш све директориуме у Музици најлакше

ls -d Музика/**/
 
Poslednja izmena:
Linux Mint XFCE Edition - када бутујете овај систем дословно вам прича шта Windows корисници желе, све је апсполутно на своме месту тако да сам најмање твиковао од свих. Оно што ми се не свиђа је то што немате инсталирани композитор па ћете за све фенси ствари морати да инсталирате picom и га додате у startup програме мада прозоран панел толико није битан Windows корисницима. Нема шта врхунска диструбуција и разлог због чега је број 1 за нове кориснике. ☺️

Пре:
Screenshot_2023-08-16_16-22-31.png


После:
Screenshot_2023-08-16_16-51-37.png
 
Linux Mint XFCE Edition - када бутујете овај систем дословно вам прича шта Windows корисници желе, све је апсполутно на своме месту тако да сам најмање твиковао од свих. Оно што ми се не свиђа је то што немате инсталирани композитор па ћете за све фенси ствари морати да инсталирате picom и га додате у startup програме мада прозоран панел толико није битан Windows корисницима. Нема шта врхунска диструбуција и разлог због чега је број 1 за нове кориснике. ☺️

Пре:
Pogledajte prilog 1395574

После:
Pogledajte prilog 1395575
Nema svrhe stavljati nesto jace od kompozitora na XFCE, jer onda nije lightweight. Bolje onda Cinnamon staviti :>P
 
Pa to, klot, sto izgleda retro, mora da ima neki kompozitor,
da managuje prozore...

Па има неки али не ради добро трансперанцију тј. не ради никако. Мора picom или compton да се инсталира како би то лепо ишло. И није поента да буде лаган.. :per:
 
Meni radi kao i većina efekata. Ima još stvari koje nisu efekti ali su mi korisni. Imam sreće da ne puca i ne bagije taman koliko sa plazmom nemam.:mrgreen:

Ја инсталирао неки аплет који генерише мени што је кул али проблем је у томе што следећи пут неће да ми уђе у подешавања за тај мени већ треба да килујем то што неће и онда поново да га отворим и тако. То нисам имао проблем са Плазмом. Иначе Плазма иако не захтева пуно RAM-a захтева да имаш пристојан просесор јер има много таскова да обради. На Void-у рецимо Плазма функционише ки саливена и то VM-у са пола снаге рачунара (2 од 4-core AMD A8-6410 и 3-4GB RAM). Верујем да је тако и на осталим ne-systemd дистрибуцијама пошто је Плазма дефолтни десктоп за Slackware.

На два VM-a ми је инсталирана Plasma и то један systemd (KaOS) и један ne-systemd (Void). Разлика је у 1GB RAM-a које потребно да издвојиш да би то лепо радило и гле чуда Void је бржи. ☺️
 
Poslednja izmena:
Linux Lite - можда најбоља Линукс дистрибуција за напредније Windows кориснике под условом да вам не смета прединсталирани власнички софтвер. Наиме Linux Lite је једна од ретких диструбуција која долази с прединсталираним Google Chrome али који за разлику од Microsoft Edge на Windows 11 може лако да се деинсталира јер Линукс је "open source". Шта ова диструбиција нуди, најновије кернеле чак до 6.4 што је заправо последња верзија, на једно дугме инсталација свих популарних програма директно из своје репозотирије, лако чићшење система помоћу Lite Tweaks-a. Ова дистрибуција је заиста скривени драгуљ међу Ubuntu/Debian базираним дистрибуцама. Нема нити снап нити флатпак прединсталиран али кад је иснталирате firefox инсталираће вам и snap, такође нема ни композитор који ће да омогући леп прозиран панел па морате да инсталирате picom.

ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА КЕРНЕЛЕ. Да да ово је Ubuntu LTS базирани систем са mainline kernel-ом као да је Arch. Тако да ако имате нову машину обратите пажњу на овај дистро. Одличан је за gaming. ☺️

Пре:
Screenshot_2023-08-18_10-41-16.png



После:
Screenshot_2023-08-18_11-25-20.png
 
Poslednja izmena:
PCLinuxOS - често спада у почетничке дистрое иако ја не бих могао да је квалификујем али би могао да кажем да јесте за људе које желе на ЈЕДНОСТАВАН и традиционалан начин да инсталирају све програме. Само ћу да вам кажем да долази са прединсталирам Spotify-ом и VirtualBox-ом и све ће вам бити јасно. Има неколико кернела доступни mainline који иначе добијате инсталацијом али LTS 6.1, 5.15 и 5.10. Ова дистрибуција заједно са Mageia и OpemMandrivа-om је наследник Mandrive Linux а примарна разлика је та што користи apt као wrapper за rpm, наравно ту је synaptics. Брзина инсталација пакета је невероватно брза тако да је свеједно да ли ћете користити apt или synaptics. Ах да користи стару верзију apt-a па се тако тражи пакет са apt-cache search a не као сад са apt search. XFCE ЈЕ ТОТАЛНО ВАНИЛА СЕМ ИКОНИЦА, нема чак ни инсталирани whiskermenu па је можда боље да инсталирате Plasma верзију. Препорука за напредније Windows кориснике који желе независну дистрибицију и да имају неке програме инсталиране out-of-box.


Пре -
Screenshot_2023-08-25_10-46-58.png

После
Screenshot_2023-08-25_11-53-06.png
 
Poslednja izmena:
Eх да заборавих да кажем да PCLinuxOS као и MX Linux користи sysVinit као init систем тако да команде које можете да пронађете на нету не важе. Но оно што могу заиста да похвалим је добар форум па је то место где можете да питате све о систему. То га разликује од своје браће Mageia и OpenMandiva-e који користе systemd и који су фокурисани на workstation рачунаре и слободни софтвер. Тако овде ако желите да инсталирате google-chrome, vivaldi и многе друге само уђете у Synaptics и куцате а можете из командне линије преко apt-a. ☺️
 
Poslednja izmena:
Eх да заборавих да кажем да PCLinuxOS као и MX Linux користи sysVinit као init систем тако да команде које можете да пронађете на нету не важе.
Koristio sam sysv init, na at&t unixu sco unixu, pa i na Linuxu dok nisu poceli da prave druge, recimo uopstart prvo, pa je pobedio
systemd. Solaris/sun os pre toga je uvek imao svoj neki. upstart je recimo bio kompatibilan sa sysvinit, dok systemd nije...
 
Koristio sam sysv init, na at&t unixu sco unixu, pa i na Linuxu dok nisu poceli da prave druge, recimo uopstart prvo, pa je pobedio
systemd. Solaris/sun os pre toga je uvek imao svoj neki. upstart je recimo bio kompatibilan sa sysvinit, dok systemd nije...

Ево који данашњи дистрои користе SysVinit

  1. MX Linux - имаш га за препоруку али и разлог зашто сам негодовао, из неког волшебног разлога број 1 на Distrowatch. Но руку на срце дистро јесте добар само не знам како се нашао на врху листе. Мада мора да буде добар кад је Debian. :cool:
  2. PCLinuxOS
  3. Slackware
  4. Devuan
  5. CRUX
  6. NuTyX
  7. Salix
 

Back
Top