- Poruka
- 4.595
Windows корисници воле спартански изглед, да буде све једноставно а опет да буде све лепо. Не воле опције које се сакривају иза опција, не воле проширене панеле, воле једноставан и прегледан изглед који је респозиван и где све наалзи на једном месту - Control Panel. Постоји GUI за Линукс који је управо такав! То је XFCE! Лаган, брз, изузетна могућност да га прилагодите како желите и где се све налази баш тамо где мислите да ће се нешто налазити. Веома лако се учи и веома је интиутиван. Десни клик и хоп иконица на десктоп! 
Ово су диструбуције које ја препоручујем почетницима ако желе да пробају XFCE!
Пресудите сами.


Ово су диструбуције које ја препоручујем почетницима ако желе да пробају XFCE!
- Linux Mint XFCE Edition - намештен по жељи људи, једина што му је мана је то што нису ставили ни једну једину иконицу на десктопу али то се лако подешава, има уграђен композитор па су фенси ствари могуће out-of-box и то не један него више њих. Ово је дистрибуција коју бих и ја могао да користим без икаквих проблема. Наравно ту је и флатпак out-of-box
- Xubuntu - најприближнији ванила XFCE-у, само недостаје док доле и што је прединсталиран вискер мени а не апликација мени, но без обзира што се налази панел горе веома лако можете да га прилагодите како желите, иконице који користи су такође дефолтне за XFCE па је читав утисак можда мало ван времена но чињеница да већ има одвојени композитор и да све ради out-of-box, да је ово уствари Ubuntu са прединсталирам XFCE-ом брзо ставља овај дистро на друго месту. Flatpak није иснталиран out-of-box али ту је snap.
- ZorinOS Lite - предиван дистро, најлепше изгледа од свих, никад нећете да помислите да је ово у питању XFCE све док не покушате да урадите трансперацију панела пошто композитора за фенси ствари нема па морате да га инсталирате, велики пропуст, због чега је дошао на ово место, ако су се већ фокусирали на дизајн и ако им је то у први план фенси ствари морали су да буде укључене по дифолту. Овај дистро има и флатак и снап out-of-box и углавном се фокусира на њих па је зато што лепо изгледа одличан избор за људе које не воле пуно да чачкају са рачунарима. Одлични Zorin алати омогућава вам да веома лако промените боју и изглед но некад се преупитам да ли су баш морале иконице да буду инсталиране као флатпак?!
- MX Linux XFCE - веома брз све док га не као почетник упиталите и видите да је нешто наопако, добро то се да средити, МX поседује фантастичне алате, помоћу MX Tweeks и MX Tools можете све да урадите све док не затражите помоћ на интернету па онда добијате одговор да куцате hostnamectl за промену hostname јер copy-pastе a ово је "Ubuntu" пардон "Debian" и схватите да те команде не раде јер MX Linux корисити праисторијски SysVinit којег једино поред њега користи Slackware. Дефинитивно није за почетнике пријатељски али није за искусне кориснике јер има пуно али пуно дуплираних алата и све су графички па се некад запитам који циљну групу корисника он гађа?
- Linux Lite - лаган кажу али је тежак ко црна земља, најтеже се палио од свих, но оно што ме је посебно изнеадило то је Lite Software и њихов избор програма који само клик на дугме и сви популарни програми су ту, обавештање за надоградњу такође се налази ту у десном панелу, ту је чак Контролни панел одмах издвојен на декстоп и Google Chrome као browser, користи као Mint Ubuntu највише али има и своје и звучи савршено. Но морају још мало да га испеглају...
Пресудите сами.
Poslednja izmena: