Linuks distro

ah ta lepa Linux secanja.... na primer kako podici apache na 486...

OSX sam obozavao na pocetku, ali sam ga napustio posle prelaska na Intel kad su open source i apple poceli da se svadjaju i kad su krenuli sa apple store. Dotada to je bio jedini sistem gde sam mogao da trcim windows, unix i OSX na istoj masini koja je pritom bila i prenosna. Inace to je mozda bio najlepsi unix na kojem sam ikada radio (mislim svidjao mi se svojevremeno SGI ali to bas nije bilo licno nabavljivo).

Negde 2014 sam presao primarno privatno na linux a poslednjeg apple uredjaja sam se oslobodio 4 godine kasnije. Nije mi je jasno da su napustili sopstveni procesor.
 
Uh, ljudi moji, ali ste se raspričali, haha. Skinuo sam Linux Mint koji mi je prvi preporučen. Naravno, još nisam instalirao jer sam se zeznuo sa USB-om... Meni je jako važno da neće manjkati drajveri :D
 
Moraju još oni mnogo spanaća da pojedu da prestignu broj operativnih Ubuntu sistema trenutno u svetu.

https://linux-hardware.org/?view=os_family
Sad me bacaš na ideju da skinem Ubuntu :D

Kako ovo uopšte radi??? Zar se OS ne instalira tako što se pokrene preko Bootable USB-a ili cd-a? Šta mu ovo dodje???

Screenshot_1.png
 
Sad me bacaš na ideju da skinem Ubuntu :D

Kako ovo uopšte radi??? Zar se OS ne instalira tako što se pokrene preko Bootable USB-a ili cd-a? Šta mu ovo dodje???

Pogledajte prilog 1105875
Može kako hoćeš.... instalacija je sposobna da kao izvršni program u Windowsu napravi particije i instalira sebe pored postojećeg Win sistema, može i da ga zameni skroz, a možeš i sa USB-a da je instaliraš kako si inicijalno hteo. Možeš ako hoćeš samo da probaš kako izgleda bez da remetiš postojeći sistem... sve možeš.

Drajveri nisu problem, osim ako nemaš neki baš baš egzotičan hardver.
 
Može kako hoćeš.... instalacija je sposobna da kao izvršni program u Windowsu napravi particije i instalira sebe pored postojećeg Win sistema, može i da ga zameni skroz, a možeš i sa USB-a da je instaliraš kako si inicijalno hteo. Možeš ako hoćeš samo da probaš kako izgleda bez da remetiš postojeći sistem... sve možeš.

Drajveri nisu problem, osim ako nemaš neki baš baš egzotičan hardver.
Znači, kada preuzmem ovaj fajl (ISO), ja mogu direktno da instaliram Linux bez bootable usb-a? Da zamenim ceo windows? Mislio sam da je to nemoguće.
 
Ah to tipicno i za ostala Linux distra …umeju da smaraju sa tim updejtovima,upgrade…

Koristio sam i Puppy linux ,ali ga slabo azuriraju ….veliki potencijal ,veoma brz ,dize sa ram memorije ali nedovrsen ,nije u interesu proizvodjacima hardvera jer bi njih pokopao.
Puppy je прављен за забаву, не као daily driver.
https://linuxmint.com/download.php

Kaд се мало усаврши може да промени дистрибуцију, за почетак Mint.

Koristio sam i Mint Debian tako negde 2010 ,svasta sam probao ali se nisam puno zadrzavao.
I dan danas mi ostali ti diskovi …
Joш мало излази нови Mint Debian.
 
Ok, upao ja na instalaciju i tamo imam particiju ali ne može da startuje (tu je C). Ali ne znam šta da odaberem. Recimo, imam prazan prostor od 40GB, ali nešto mi piše da ne može. Nešto pominje neki root. Onda probam preko C, tu ista poruka. Prosto ne znam šta da odaberem, a da on prođe dalje.
 
Ima malo i do q.
Vi sa politike samo neke vase interne prosipate, mi sirotilja sa ljisa da razbijamo glavu dal je pravoslavni taliban, dal je tadicevac, dal je monarhista, ljevicar etc
Nemam ti ja pojma ko je čiji, samo znam da našem čestitom Vasi sve redom baguje, a nama uglavnom sve radi. Sad, da li je do karme ili do ...ca, to tek ne znam.

Ujebao sam ga. Nema win, nemam bootable... Hahahahahahah. Bem ti zivot. Sve sam obrisao greskom. Koji sam debil.
Pa zar nisi rekao da si sve podatke kopirao na diskiće
 
Nemam ti ja pojma ko je čiji, samo znam da našem čestitom Vasi sve redom baguje, a nama uglavnom sve radi. Sad, da li je do karme ili do ...ca, to tek ne znam.


Pa zar nisi rekao da si sve podatke kopirao na diskiće
Jesam. Ali nemam bootable. Ni win ni linux. Sacuvao sam moje fajlove. Private stuff. Ovo ostalo gone. Bem ti zivot. Formatirao sam bas deo za os...
 
Uh, ljudi moji, ali ste se raspričali, haha. Skinuo sam Linux Mint koji mi je prvi preporučen. Naravno, još nisam instalirao jer sam se zeznuo sa USB-om... Meni je jako važno da neće manjkati drajveri :D
Ako imas iole standardne komponente radice ti sigrno sto se kaze out of the box. Naravno moze da se desi da treba pogurati video ako ti inicijalno ne da dovoljno rezolucije. Ali to je problem za kasnije ako se uopste i desi.
 
Ok, upao ja na instalaciju i tamo imam particiju ali ne može da startuje (tu je C). Ali ne znam šta da odaberem. Recimo, imam prazan prostor od 40GB, ali nešto mi piše da ne može. Nešto pominje neki root. Onda probam preko C, tu ista poruka. Prosto ne znam šta da odaberem, a da on prođe dalje.
Treba da namestis barem deo nekog slobodnog disk prostora kao root za linux, pita te koji fajl sistem. Linux nema diskove u win smislu on krece od jedne oblasti koja se montira na / ili root i sve ostalo se nalazi ispod / (root-a)

odaberi ext4 to je podrazumevan file system.

drugim recima formatiraj taj slobodni prostor koristeci ext4 file sistem, posle ces da tu oblast da proglasis root file sistemom (kao c na windowsima)

posle toga dolazi boot loader namestanje
 
po onome sto vidim na particijama diska ti nemas slobodni prostor. Ako ti butuje Win C sa ovog FAT sistema i backupovao si sve svoje mozes da obrises ti NTFS particiju i nju da iskoristis. Alternativno mozes da pokusas da smanjis neku od njih da napravis mesta za linux particiju gde ces da instaliras linux root i ostale.

Poceo si sa zahtevnom instalacijom tipa ocu da kombinujem.
Neko ti je rekao da si mogao da kupis nov prazan disk i da sve instaliras na njemu to bi bila dobra opcija
ako si sve skrsio kod sebe i nemas drugi komp, idi kod nekog ortaka, spremi 2gb usb i napravi bootable usb sa image od instalacije pa bootuj svoj komp sa tog USB.

ko zna mozda i nisi sve pogubio jos :)
 

Back
Top