Лектира из школе која вам се заправо допала

Andrićev protiv kandidat je izmislio ceo univerzum, jezike, sve ovo što si nabrojao i još malo više. Žiri tada reče, drugorazredna proza. Drugorazredna proza prodata u 150 miliona kopija i prevedena na masu jezika.
Жири често уме да погреши. Наажалост не разумем се као ти. Не знам о њему, и не знам о ком делу је реч. Публика је на крају пресудила, али је и Андрићево дело класа вечности. Не само јер је наш.
 
Davincijev kod je povrsinska verzija nastala posle:

https://www.dobraknjiga.rs/sr/Kultura_religija/Sveta_krv_sveti_gral/

Inace vrlo interesatna spekulacija na temu da se nesto mozda desilo na takav nacin.

Bolje za citanje nego davincijev kod.

Neke indicije se pojavljuju i u nasim narodnim pricama.
Наравно, добро је то поменути. Само да не скренемо са теме. Чак и са форума, онда би требали да се пребацимо на религију пдфа🤣🤣 Него у дискусијама је јако тешко остати стриткно на једној теми и не шалтати се на блиско повезане теме и ширити причу
 
Ја мислим да није искрено. Нема потребе Бога да се размножава са људима. А мислим да и та деца, опет, не би била Господња. Ипак је Господ имао две природе: Божју и човечју. Ово би био плод само његове човечје. Мада сад већ улазимо у религијску филозофију у коју се не разумем претерано
Odakle znaš, možda je kroz njegove potomke Sveti Sin i dalje tu? A da je vaskrsla samo njegova ljudska priroda? U pravu si, to je teološko pitanje, a i nigde u Novom Zavetu ne piše da je Gospod Isus Hrist imao bilo šta sa bilo kojom ženom.
 
Жири често уме да погреши. Наажалост не разумем се као ти. Не знам о њему, и не знам о ком делу је реч. Публика је на крају пресудила, али је и Андрићево дело класа вечности. Не само јер је наш.
Ne sporim ja ništa Andriću, samo sam mišljenja da je nagradu trebao da dobije čovek koji je ceo život pisao knjigu. Stvar ukusa, ok, razumem ali činjenica da je Gospodar prstenova u 6 najprodavanijih knnjiga ikad dosta govori.
 
Све си погодио у срж. Пре свега сама та идеја да нешто мораш ти убија жељу да читаш. А онда иде и то, да све занима нешто друго. Али види, имаш и читалачке клубове који дођу као лектира. Имаш то и код нас на форуму. Прочитају нешто сви што један предложи, и дају сви своје утиске. Није то баш толико ни лоше. Најлошија је та свест да нешто просто мораш. Занима ме шта @Lagerta као професорица има да каже на ово

Sta da ti kazem. Inspirisi me, nemoj da mi naredjujes.

Sta mi vredi emotivnost malog princa, ako nisam emotivna osoba?
ili nekako naopacke. Mozda ne razumem, ne pronalazim se, ne treba mi, i necu.

btw isao sam da vidim sta bese Mali Princ i shvatio da sam ga davno davno procitao i nista od toga nisam zapamtio za ostatak zivota. Znaci nije leglo - ali procitao sam. Zasto, to bi mogao da istrazim na primer da imam vremena za gubljenje. Bottom line - procitao sam, shvatio sam poentu ali vrv ideja preporucioca knjige je da cu da se zakacim za to, a nisam. Mozda treba razvrstati knjige po psiholoskim tipovima.

Najgore od svega (a mozda je to i najbolje) je sto sam ja vrlo rano u zivotu spoznao neke mehanizme sveta (neke jos sa 4 godine), pa sam se umereno tu i tamo bunio, i konsekvetno cesto bio marginalizovan ili izopsten kao neprihvatljiv. Cak i u nekim jednostavnim stvarima koji ljudi uzimaju zdravo za gotovo.
 
Наравно, добро је то поменути. Само да не скренемо са теме. Чак и са форума, онда би требали да се пребацимо на религију пдфа🤣🤣 Него у дискусијама је јако тешко остати стриткно на једној теми и не шалтати се на блиско повезане теме и ширити причу
moze nova tema za ovu alternativu, mislim da je interesatno iako sam knjigu citao jako davno
 
Odakle znaš, možda je kroz njegove potomke Sveti Sin i dalje tu? A da je vaskrsla samo njegova ljudska priroda? U pravu si, to je teološko pitanje, a i nigde u Novom Zavetu ne piše da je Gospod Isus Hrist imao bilo šta sa bilo kojom ženom.
Све је скроз могуће, али знаш како. Ја мислим да православна вера никоме зло није донела. Боље је бити верник него неверник чак и да Бог не постоји. Ја бих библију увео као лектиру, а веронауку као редован предмет
 
Ne sporim ja ništa Andriću, samo sam mišljenja da je nagradu trebao da dobije čovek koji je ceo život pisao knjigu. Stvar ukusa, ok, razumem ali činjenica da je Gospodar prstenova u 6 najprodavanijih knnjiga ikad dosta govori.
У праву си, ту је жири погрешио кад је назвао то другоразредном прозом. Сви ти филмови, продате књиге... Није то мала ствар никако. Да ли је постојала шанса да оба дела добију нобела?
 
Робинзон крусо је мени био у петом разреду. Сећам се том сојер, робинзон, и још нешто је било. Сећам се да је касније била нека мађарска лектира, нешто са улицом. Деца која се међусобно туку по квартовима...
uuuu Mark Tven - mnogo pametan cova. Kad sam natrcao na njega, procitao sam sve sto je moglo da se procita. Bio lektira ili ne.
 
Sta da ti kazem. Inspirisi me, nemoj da mi naredjujes.

Sta mi vredi emotivnost malog princa, ako nisam emotivna osoba?
ili nekako naopacke. Mozda ne razumem, ne pronalazim se, ne treba mi, i necu.

btw isao sam da vidim sta bese Mali Princ i shvatio da sam ga davno davno procitao i nista od toga nisam zapamtio za ostatak zivota. Znaci nije leglo - ali procitao sam. Zasto, to bi mogao da istrazim na primer da imam vremena za gubljenje. Bottom line - procitao sam, shvatio sam poentu ali vrv ideja preporucioca knjige je da cu da se zakacim za to, a nisam. Mozda treba razvrstati knjige po psiholoskim tipovima.

Najgore od svega (a mozda je to i najbolje) je sto sam ja vrlo rano u zivotu spoznao neke mehanizme sveta (neke jos sa 4 godine), pa sam se umereno tu i tamo bunio, i konsekvetno cesto bio marginalizovan ili izopsten kao neprihvatljiv. Cak i u nekim jednostavnim stvarima koji ljudi uzimaju zdravo za gotovo.
Да, можда књиге и тако треба разврстати. Можда све што је "обавезно" треба тако разврстати. Ипак је циљ највише могуће образовање појединца. Замисли прилагођене лектире од којих ти се 80% допадне
 
У праву си, ту је жири погрешио кад је назвао то другоразредном прозом. Сви ти филмови, продате књиге... Није то мала ствар никако. Да ли је постојала шанса да оба дела добију нобела?
Mislim da nema te opcije.
 
moze nova tema za ovu alternativu, mislim da je interesatno iako sam knjigu citao jako davno
Е то је већ за тему религија. Не знам ко тамо уређује, не улазим много. Отвори тему слободно јако су активни. Мислим да ће бити људи који би о томе причали
 
Све је скроз могуће, али знаш како. Ја мислим да православна вера никоме зло није донела. Боље је бити верник него неверник чак и да Бог не постоји. Ја бих библију увео као лектиру, а веронауку као редован предмет
Izborni predmet je najbolje da bude, pa neka bira svako šta ga interesuje.
 
uuuu Mark Tven - mnogo pametan cova. Kad sam natrcao na njega, procitao sam sve sto je moglo da se procita. Bio lektira ili ne.
Марк Твен је беше писао и Робинзона и Тома Сојера? Ја стварно опет кажем, да нисам најупућенији. Скоро да нисам читао ишта од књижевности. 90% ствари којих сам прочитао су научног садржаја
 
Mislim da nema te opcije.
Све у свему да ли је боље од андрића не знам... Али да су судије кардинално заебале, јесу. Првенствено назвавши то другоразредном прозом. Читалачка публика је казала своје
 
Ја баш напротив, мада то је сами психолошка баријера. Конташ, ако није популарно, не ваља. И то је лош приступ. Дефинитивно то морам да мењам.
Popularno je ono sto najveci broj ljudi na ovaj ili onaj nacin pronadje kao adekvatno, primenljivo/prihvatljivo na njih mozda inspirisuce, ili cak samo interesantno.

Ako je popularno: Moze da bude dobro, moze da ne bude dobro.
Moj stav je, proveri, vidi, pa ako mislis da je dobro i ima nesto za tebe - nastavi.

Na primer: ja nikad nisam gledao film Titanik i verovatno nikad i necu - a gledalo ga pola planete. Uopste me ne zanima, zato sto sam svestan motiva i ideje cele price istorijata kulture i znacaja tog dogadjaja u toj kulturi. To mi je dovoljno, ne moram da gledam film.

Zamalo isto tako da ne gledam i Avatar. Iako sam zdusan poklonik naucne fantastike. Ali eto na nekoj tacki mnogo posle perioda - mora da ides da gledas - odgledah i njega. I dan danas pitam se da li sam uopste trebao. Ali sta je tu je.

I ja sam covek pa gresim tu i tamo - nisam savrsen. :)
 
Ne sporim ja ništa Andriću, samo sam mišljenja da je nagradu trebao da dobije čovek koji je ceo život pisao knjigu. Stvar ukusa, ok, razumem ali činjenica da je Gospodar prstenova u 6 najprodavanijih knnjiga ikad dosta govori.
Govori o tome da Engleska literatura pre sekspira zapravo osim kralja artura (koji je interesatna tema - istoriski kulturno) nema neku istoriju, a pogotovo ne mitologiju. Za to vreme u Evropi puni parteoni grckih, rimskih, slovenskih i nordijskih bogova i prica + religiozne grupe.

E pa u 20tom veku dodje cika Tolkin i napravi Englezima mitologiju kraduci svuda po malo okolo i sad se to prodaje ... naveliko

Obozavam Tolkina, sad svi pokusavaju da oponasaju ceo sistem, sa slabim rezultatima.
 
Ja se secam da sam uzivala u Kafkinom Procesu.

:eek:

fasciniran sam, ta knjiga/prica je cisto mucenje na vise nivoa. Ko jos uziva u birokratskom/sistemskom maltretiranju? - pa to imamo svaki dan ovde IRL.

Meni je vec muka od same pomisli na sta je sve spremna ljudska vrsta. I jos da se uziva u tome... za mene Nesagledivo.

Ne znam. De gustibus non disputandum est.
 
:eek:

fasciniran sam, ta knjiga/prica je cisto mucenje na vise nivoa. Ko jos uziva u birokratskom/sistemskom maltretiranju? - pa to imamo svaki dan ovde IRL.

Meni je vec muka od same pomisli na sta je sve spremna ljudska vrsta. I jos da se uziva u tome... za mene Nesagledivo.

Ne znam. De gustibus non disputandum est.
To se zove realnost.
Ljubice nikada nisam volela a filozovske, avanturisticke, epsku fantastiku, krimice sam citala van lektira pa se i ne secam da li su bili deo skolovanja.
Ova je bila knjiga koju verovatno inace ne bih procitala da nije bila lektira.
 
Марк Твен је беше писао и Робинзона и Тома Сојера? Ја стварно опет кажем, да нисам најупућенији. Скоро да нисам читао ишта од књижевности. 90% ствари којих сам прочитао су научног садржаја

Ne, Robinzon je Daniel Defoe.

Tom Sojer, Haklberi Fin i ostatak ekipe (Twain) su sugurno deo lektire za mlade. Kao sto je u vreme komunizma bilo Orlovi Rano lete (Copic) ili Druzina Pere Kvrzice (Lovrak), Lajanje na Zvezde (Vitezovic) - sve zajedno razni dozivljaji mladih samo u razlicitim dobima (kod nas zagadjeno ratovima naravno)
 
To se zove realnost.
Ljubice nikada nisam volela a filozovske, avanturisticke, epsku fantastiku, krimice sam citala van lektira pa se i ne secam da li su bili deo skolovanja.
Ova je bila knjiga koju verovatno inace ne bih procitala da nije bila lektira.

Realnost mi je bolno jasna iz svakodnevnog zivota, od detinjstva pa preko niza od mnogo godina. Ne treba mi to jos i u literaturi. Ako vec ne mogu da popravim realnost (koja je najblaze receno uzasna i manje vise nepromenjena za ceo moj zivot iako sam pokusavao vise puta da i to radim), onda makar u mašti ili spekulaciji osetim nesto drugo. Secam da sam je jedva i uz veliku muku procitao. Mozda i kao lektiru. Na svu srecu relativno nije dugacka. To je primer nasilja preko lektire. Jel uzivate u tome da mucite druge? Povraca mi se od Kafkinog Procesa.
 
Popularno je ono sto najveci broj ljudi na ovaj ili onaj nacin pronadje kao adekvatno, primenljivo/prihvatljivo na njih mozda inspirisuce, ili cak samo interesantno.

Ako je popularno: Moze da bude dobro, moze da ne bude dobro.
Moj stav je, proveri, vidi, pa ako mislis da je dobro i ima nesto za tebe - nastavi.

Na primer: ja nikad nisam gledao film Titanik i verovatno nikad i necu - a gledalo ga pola planete. Uopste me ne zanima, zato sto sam svestan motiva i ideje cele price istorijata kulture i znacaja tog dogadjaja u toj kulturi. To mi je dovoljno, ne moram da gledam film.

Zamalo isto tako da ne gledam i Avatar. Iako sam zdusan poklonik naucne fantastike. Ali eto na nekoj tacki mnogo posle perioda - mora da ides da gledas - odgledah i njega. I dan danas pitam se da li sam uopste trebao. Ali sta je tu je.

I ja sam covek pa gresim tu i tamo - nisam savrsen. :)
Када кажеш аватар не знам да ли мислиш на оне плаве џинове... Или аватара последњег владара ваздухом. Потоњег сам погледао зилион пута. Страшна прича, цртаћ али је за све узрасте.
 
Када кажеш аватар не знам да ли мислиш на оне плаве џинове... Или аватара последњег владара ваздухом. Потоњег сам погледао зилион пута. Страшна прича, цртаћ али је за све узрасте.
Зна @kalis
 
Ja se secam da sam uzivala u Kafkinom Procesu.
Ја се не сећам да смо ми то читали. Барем не у гимназији, која је то година била? Или разред када си то читала? Мада нисам ни био присутан скоро целу четврту годину, па можда зато и не знам
 

Back
Top