KRUSIFIKSIJA ili KRUSIFIKCIJA?

Naravno da su se prestravili i baš time demantuješ samog sebe, jer da nisu mislili da je mrtav ne bi se ni uplašili kada su Ga videli. Razmisli: kako bi se ti ponašao da ti u sobu uđe neko koga si nekoliko dana ranije sahranio?!
I naravno da je On, kao malo ko vaskrsnuo u telu od krvi i mesa, a ne u duhovnom telu. Tako je On nedelju dana ranije vaskrsnuo Lazara, zar ne. A i u Davidovim psalmima stoji "Telo Tvoga sveca neće videti truljenja." Idi na Ostrog pa proveri.
Pavle nije glavni osnivač hrišćanstva, jer bi se ono tada zvalo Pavlovizam. Dakle, nemoj da uvodiš Da Vinčijev kod u ovu temu.
Inače, celo Jevanđelje, a ne samo Pavle, potvrđuju da je Isus vaskrsao po Pismima, a i On sam je to najavio upućujući Svoje učenike da će Spasitelja prepoznati po znaku Jone.
Vaskrsnuće je osnovni dokaz mogućnosti spasenja. "Hristos voskrese iz mertvih, smerću smert pobedi i svima večni život darova." Ona dva dana koja nije bio na zemlji On je proveo u Adu propovedajući spasenje pre njega umrlima kako bi ceo ljudski rod mogao da se spase.
Možda bi čitajući Jevanđelje mogao da naiđeš i na onaj deo kada Spasitelj Apostolu Tomi (prozvanom Neverni Toma) dokazuje da je zaista bio razapet, umro i "treći dan vaskrsao po Pismu". To bi te sigurno ubedilo da si na pogrešnom putu.
Inače, ako misliš ovde da argumentuješ uz pomoć tvrdnji iz Kurana ili Da Vinčijevog koda, onda je ova tema suvišna.
 
Ne mora!? Znaci vi sto se rodite iskljucujete mogucnost da ste rodjeni u porodici cija vjera nije ispravna!? Sta je sa budistom!? Je li i on treba slijepo da vjeruje!?

Ikre' bismi-Rabbikelezi halek!
(Čitaj, uči, u ime Gospodara tvoga, koji stvara)


Naucis sta proucava svaka religija. Sklopis sve djelove u jednu sliku i shvatis sta je zivot. Nije bas najmudrije prihvatati nesto bez razmisljanja. Mogucnost greske tako je OGROMNA!

Dragi fajteru,kada zivis hriscanski jasno ti je zasto je Hrist Bog i zasto je ta vera ispravna tako da nemas potrebu da proucavas druge vere sa takvim ciljem...
ako ih proucavas radis to iz ljubavi zanimajuci se u sta to veruju drugi,kako zive s takvim uverenjima,da li su zaista srecni...razmisljash o ljudima pa dodjes do njihove religije, a ne zato sto trazis istinu--jer kao pravoslavac imas pred sobom savrsenu veru,ne moze se traziti vise od toga:)
 
Pa da... A gdje je advokat koji treba da brani optuzenog? :)

Onda se ne slazes sa 14 djelova Biblije koji govore o tome sto ti porices. Procitaj opet stihove. Vrlo je logicno. Ali svejedno... Jonina knjiga bi trebalo da rijesi misteriju. poz

povrsno si upoznat sa materijom,tvoj napad ujedno je i odbrana:)
ja sam procitala evandjelja x puta,zasto mislis da cu ih drugacije shvatiti ako ispod pise tvoja kvazi analiza?
 
Naravno da su se prestravili i baš time demantuješ samog sebe, jer da nisu mislili da je mrtav ne bi se ni uplašili kada su Ga videli. Razmisli: kako bi se ti ponašao da ti u sobu uđe neko koga si nekoliko dana ranije sahranio?!
I naravno da je On, kao malo ko vaskrsnuo u telu od krvi i mesa, a ne u duhovnom telu. Tako je On nedelju dana ranije vaskrsnuo Lazara, zar ne. A i u Davidovim psalmima stoji "Telo Tvoga sveca neće videti truljenja." Idi na Ostrog pa proveri.
Pavle nije glavni osnivač hrišćanstva, jer bi se ono tada zvalo Pavlovizam. Dakle, nemoj da uvodiš Da Vinčijev kod u ovu temu.
Inače, celo Jevanđelje, a ne samo Pavle, potvrđuju da je Isus vaskrsao po Pismima, a i On sam je to najavio upućujući Svoje učenike da će Spasitelja prepoznati po znaku Jone.
Vaskrsnuće je osnovni dokaz mogućnosti spasenja. "Hristos voskrese iz mertvih, smerću smert pobedi i svima večni život darova." Ona dva dana koja nije bio na zemlji On je proveo u Adu propovedajući spasenje pre njega umrlima kako bi ceo ljudski rod mogao da se spase.
Možda bi čitajući Jevanđelje mogao da naiđeš i na onaj deo kada Spasitelj Apostolu Tomi (prozvanom Neverni Toma) dokazuje da je zaista bio razapet, umro i "treći dan vaskrsao po Pismu". To bi te sigurno ubedilo da si na pogrešnom putu.
Inače, ako misliš ovde da argumentuješ uz pomoć tvrdnji iz Kurana ili Da Vinčijevog koda, onda je ova tema suvišna.

Nisu ga oni sahranili. Apostoli su bili van dogadjaja. A poenta je sto kada vaskrsne ne moze biti u obliku fizickog tijela nego SAMO DUHOVNOG. (Gdje pise da moze!? To se zove nerealnost!)

PO ZNAKU JONU! TACNO! Sutra cemo o tome... Znas li uopste sta je bio znak Jone! (Postoji u Bibliji. Prilicno je jasno je da nije ispunjen. Ali sutra cu, sada nemam vremena. Samo ne gubite realnost. Cuda je izvodio samo Isus, ne i Jona.)
 
Naravno da su se prestravili i baš time demantuješ samog sebe, jer da nisu mislili da je mrtav ne bi se ni uplašili kada su Ga videli. Razmisli: kako bi se ti ponašao da ti u sobu uđe neko koga si nekoliko dana ranije sahranio?!
I naravno da je On, kao malo ko vaskrsnuo u telu od krvi i mesa, a ne u duhovnom telu. Tako je On nedelju dana ranije vaskrsnuo Lazara, zar ne. A i u Davidovim psalmima stoji "Telo Tvoga sveca neće videti truljenja." Idi na Ostrog pa proveri.
Pavle nije glavni osnivač hrišćanstva, jer bi se ono tada zvalo Pavlovizam. Dakle, nemoj da uvodiš Da Vinčijev kod u ovu temu.
Inače, celo Jevanđelje, a ne samo Pavle, potvrđuju da je Isus vaskrsao po Pismima, a i On sam je to najavio upućujući Svoje učenike da će Spasitelja prepoznati po znaku Jone.
Vaskrsnuće je osnovni dokaz mogućnosti spasenja. "Hristos voskrese iz mertvih, smerću smert pobedi i svima večni život darova." Ona dva dana koja nije bio na zemlji On je proveo u Adu propovedajući spasenje pre njega umrlima kako bi ceo ljudski rod mogao da se spase.
Možda bi čitajući Jevanđelje mogao da naiđeš i na onaj deo kada Spasitelj Apostolu Tomi (prozvanom Neverni Toma) dokazuje da je zaista bio razapet, umro i "treći dan vaskrsao po Pismu". To bi te sigurno ubedilo da si na pogrešnom putu.
Inače, ako misliš ovde da argumentuješ uz pomoć tvrdnji iz Kurana ili Da Vinčijevog koda, onda je ova tema suvišna.
:klap:
kada bi cilj bio istina lako bismo dosli do nje:)
 
povrsno si upoznat sa materijom,tvoj napad ujedno je i odbrana:)
ja sam procitala evandjelja x puta,zasto mislis da cu ih drugacije shvatiti ako ispod pise tvoja kvazi analiza?

Zato sto je bolje procitati jedan ajet iz Kur'ana o kom ces razmisliti nego X puta prelistati citav Kur'an. (vazi i za Bibliju, ocigledno)

Nisam povrsno upoznat sa materijom nego samo pokusavam da budem realan. Iskren da budem, hriscani su prilicno nerealni oko mnogih stvari. Zato mnogi smatraju religijom samo dijelom zivota. Islam je citav zivot i nacin zivljenja.
 
Nisu ga oni sahranili. Apostoli su bili van dogadjaja. A poenta je sto kada vaskrsne ne moze biti u obliku fizickog tijela nego SAMO DUHOVNOG. (Gdje pise da moze!? To se zove nerealnost!)

PO ZNAKU JONU! TACNO! Sutra cemo o tome... Znas li uopste sta je bio znak Jone! (Postoji u Bibliji. Prilicno je jasno je da nije ispunjen. Ali sutra cu, sada nemam vremena. Samo ne gubite realnost. Cuda je izvodio samo Isus, ne i Jona.)

a u kom obliku ce muslimani da se nasladjuju devicama u raju?
i kakve su ti ovo poente?
 
Isusovo raspece

Krusifiksija je prostim rijecima fiksiranje nekog na krstu. ;)
Da li je to (Isusovo raspece) cinjenica ili fikcija je ovdje glavna tema.

Moje mišljenje je da je Isusovo raspeće na krstu metafora za Isusovo raspeće. Dakle, Isus je razapet ali ne na krstu, već je razapinjanje na krstu metafora.

Kako? Može li se reći za čoveka, koji je na raskrsnici, a u kojoj na svakoj strani sveta stoji po jedan pilat, da je taj čovek razapet? Može li se reći za čoveka, koji je doveden u bezizlaznu situaciju, da je Taj razapet? Za one koji ne mogu ovo da razumeju, neka zamisle čoveka koji je prezadužen kreditima kod banaka, za takvog čoveka možemo reći da je finansijski razapet. Ovaj primer je radi analogije.

Dakle, kada je neki razapet to mislim da je njegov život doveden na ivicu ponora odakle nema povratka. U tom smislu verujem da je Isus razapet, a da je razapinjanje na krstu metafora za bezizlaznost situacije.

P.S. A moguće da je zaista razapet i na samom krstu. ;)
 
Zato sto je bolje procitati jedan ajet iz Kur'ana o kom ces razmisliti nego X puta prelistati citav Kur'an. (vazi i za Bibliju, ocigledno)

Nisam povrsno upoznat sa materijom nego samo pokusavam da budem realan. Iskren da budem, hriscani su prilicno nerealni oko mnogih stvari. Zato mnogi smatraju religijom samo dijelom zivota. Islam je citav zivot i nacin zivljenja.

ja nisam rekla da sam prelistala,nego procitala...
bas kao i stihove iz biblije ti i moje recenice parafraziras u nesto sto ne znace..losa taktika...
ako nisi povrsno upoznat onda ti je namera jako losa:)
koji je cilj ove teme?ako nije tajna:)
 
Moje mišljenje je da je Isusovo raspeće na krstu metafora za Isusovo raspeće. Dakle, Isus je razapet ali ne na krstu, već je razapinjanje na krstu metafora.

Kako? Može li se reći za čoveka, koji je na raskrsnici, a u kojoj na svakoj strani sveta stoji po jedan pilat, da je taj čovek razapet? Može li se reći za čoveka, koji je doveden u bezizlaznu situaciju, da je Taj razapet? Za one koji ne mogu ovo da razumeju, neka zamisle čoveka koji je prezadužen kreditima kod banaka, za takvog čoveka možemo reći da je finansijski razapet. Ovaj primer je radi analogije.

Dakle, kada je neki razapet to mislim da je njegov život doveden na ivicu ponora odakle nema povratka. U tom smislu verujem da je Isus razapet, a da je razapinjanje na krstu metafora za bezizlaznost situacije.

P.S. A moguće da je zaista razapet i na samom krstu. ;)

Liv, o ovome ti govorim... Niste sigurni... Slaba vjera... Trazite metafore... Gdje su konkretne stvari? Sam Pavle kaze da nije bilo raspeca (a nije), hriscanstvo bi bilo nistavno. (mada ja cak vidim vise pozitivnih stvari u hriscanstvu od njega :) )

hajde da ti poverujem....ali neka bude dijalog vise nego monolog..
i jedan savet--ako zelis istinu odbaci predrasude i ocisti srce--sa losim namerama neces nista postici

Ja da imam predrasude, nikada ne bih procitao nista iz icega sto nije vezano za islam za razliku od onih za koje se to ovdje na forumu moze reci.
Kazes ljudima u Kur'anu pise da se Kosmos SIRI! Isto je dokazao Hubble 1929. godine. I niko to ne zeli da cuje vec pljuje po islamu... To su predrasude. Ja se iskljucivo oslanjam na stihove Biblije i porucavanja ucenjaka.
Cilje teme je da se ja borim da dokazem da je KRUSIFIKCIJA... Ako neko zeli moze pokusati da dokaze da je cinjenica a ne fikcija. Nemam lose namjere... Ovo su krajnje dobre namjere. Necu vam dozvoliti da zivite u lazi. (bukvalno :) )
 
Liv, o ovome ti govorim... Niste sigurni... Slaba vjera... Trazite metafore... Gdje su konkretne stvari? Sam Pavle kaze da nije bilo raspeca (a nije), hriscanstvo bi bilo nistavno. (mada ja cak vidim vise pozitivnih stvari u hriscanstvu od njega :)

Da li se vera dokazuje stavom o raspeću ili se vera dokazuje sleđenjem učenja?
Kakve veze ima u činu raspeća i vere u učenje?
 
Liv, o ovome ti govorim... Niste sigurni... Slaba vjera... Trazite metafore... Gdje su konkretne stvari? Sam Pavle kaze da nije bilo raspeca (a nije), hriscanstvo bi bilo nistavno. (mada ja cak vidim vise pozitivnih stvari u hriscanstvu od njega :) )

ali dragon nije pravoslavac :) sta meni govoris o njegovoj prici:)

Ja da imam predrasude, nikada ne bih procitao nista iz icega sto nije vezano za islam za razliku od onih za koje se to ovdje na forumu moze reci.
Kazes ljudima u Kur'anu pise da se Kosmos SIRI! Isto je dokazao Hubble 1929. godine. I niko to ne zeli da cuje vec pljuje po islamu... To su predrasude. Ja se iskljucivo oslanjam na stihove Biblije i porucavanja ucenjaka.
Cilje teme je da se ja borim da dokazem da je KRUSIFIKCIJA... Ako neko zeli moze pokusati da dokaze da je cinjenica a ne fikcija. Nemam lose namjere... Ovo su krajnje dobre namjere. Necu vam dozvoliti da zivite u lazi. (bukvalno :) )
[/QUOTE]
razmisli da li mozda ti zivis u lazi...
moja vera zasnovana je na necenu sto ti ne mozes recima da pobijes...ja zivim svoju veru...
sveto pismo moze i djavo da citira za svoje potrebe
pismo je stvorila crkva a ne ono nju,tako da je pomalo cudno kada neko ko je izvan crve pokusava onim sto je crkva stvorila da opovrgne crkvu--da li uvidjas logicku gresku?
 
Nisu ga oni sahranili. Apostoli su bili van dogadjaja. A poenta je sto kada vaskrsne ne moze biti u obliku fizickog tijela nego SAMO DUHOVNOG. (Gdje pise da moze!? To se zove nerealnost!)

PO ZNAKU JONU! TACNO! Sutra cemo o tome... Znas li uopste sta je bio znak Jone! (Postoji u Bibliji. Prilicno je jasno je da nije ispunjen. Ali sutra cu, sada nemam vremena. Samo ne gubite realnost. Cuda je izvodio samo Isus, ne i Jona.)

Mnogo bolje znam nego što i možeš da zamisliš.
Da li je realno ili ne to je za neku drugu temu. Već sam te uputio na Lazara, ali i proveru od Svetog Apostola Tome.
Niko te ne tera da to i prihvatiš. Tvoja volja kod tebe.
 
Pa ako je razapet, razapet je za tvoje grijehe. Ako nije razapet, sutra na podne u dzamiju da klanjas. :cool: Kakvo glupo pitanje kakve veze ima raspece!? Pa to je osnova vase vjere ako nisi znao...
evo kako je starac Pajsije Svetogorac razmisljao kad su mu se u mladosti javile sumnje u svoju veru:

"Cekaj!Zar Hristos ,dosavsi na zemlju,nije bio najbolji i najblazi covek koji je ikad ziveo!Nije postojao ni jedan covek koji bi u Njemu video bilo kakvo zlo.Prema tome,mene se ne tice da li je On Bog ili nije.Buduci da je On najbolji od svih koji su ziveli na zemlji i da boljeg od Njega ne znam,postaracu se da koliko god mogu ,budem slican Njemu i da budem savrseno poslusan svemu ,sto mi govori Evandjelje.Ako bude potrebno,ja cu,zbog tolike Njegove dobrote i zivot dati za Njega."
sve te price o falsifikovanju i zloupotrebi gube smisao,jer kakvi su argumenti protiv teznje savrsenoj ljubavi?kome i zasto smeta ideja da su svi ljudi zasluzili ljubav i da svakog treba da volimo kao sebe???
 
evo kako je starac Pajsije Svetogorac razmisljao kad su mu se u mladosti javile sumnje u svoju veru:

Islam to ne porice! Ali on nije bio Bog! I sam kaze da je bio NAJBOLJI COVJEK!!! I svi ashabi su govorili za Muhammeda da je bio najbolji covjek koji je krocio zemljom. Svi su oni Allahovi poslanici... Naravno da ce da siru Boziju poruku, samim tim poruku punu ljubavi, mira i strpljenja. Muhammedu a.s. je bilo najteze. Nije bio na mukama kao ni jedan poslanik prije. Jedini je on morao da se bori za odbranu islama. Samo zato sto je Kur'an savrsen i to je mudziza Muhammedova. Isusova je bilo da lijeci ljude. Mojsijeva da razdvoji more. Ali NEZAMISLIVO JE DA BOG IMA SINA! A kamoli da je covjek Bog, neuzu billah pretjerali ste ga. To cak ni u Bibliji ne pise.

Liv... Procitala si X puta Bibliju. Nadji mi jedan stih gdje Isus kaze "Ja sam Bog!"

Samo jos ovo... Ja kao musliman, smatram (da ne kazem znam) da Biblija nije Indzil i da je daleko od Indzila. Ali koliko vidis pokusavam da vam na najtezi moguci nacin pokazem da Biblija nije vasa knjiga. (nije od Boga)
 

Back
Top